Surffaa vaikka tässä.
Acer Aspire 5520
Tuplaydinprosessori (TL-56) ja 2 Gt keskusmuisti, 160 Gt kiintolevy, näytönohjaimessa 256 Mt muisti, suomenkielinen Windows Vista Home Premium, 24 kk takuu.
Elisa Mobiililaajakaista
alk.9,90 /kk
Nopeus 384 kbit/s.
34,90 /kk
Vodafone USB-modeemi
837,60
Elisa Mobiililaajakaistapaketti
5,00 /kk
alk.49,80 /kk
Määräaikaisen 24 kk sopimuksen kokonaiskustannus 1195,20 .
Kysy lisää 0800 46 46 46 tai lue www.elisa.fi/mobiililaajakaista
Saat Bonusta Elisa Mobiililaajakaistan kuukausimaksusta sekä Mobiililaajakaistapakettiin sisältyvien laitteiden kuukausimaksuista.
Elisa Mobiililaajakaistapaketti sisältää Elisa Mobiililaajakaista -liittymän, modeemin (sekä PC:n). PC-valikoima vaihtelee ajoittain. Kk-hinta vaihtelee yhteydestä ja PC-mallista riippuen. PC:n toimitusaika on 1-2 kk. PC:n ja Vodafone Mobile Connect -laitteen omistusoikeus on asiakkaalla heti sopimuksen syntymisen jälkeen ja siinä on 24 kk rajoitettu takuu. Vain 1 kpl/asiakas. Mobiililaajakaistapaketin yhteydessä tehty mobiililaajakaistasopimus on voimassa 12 tai 24 kk. Laitesopimus on irtisanottavissa 24 kk:n sopimuskauden aikana maksamalla laitteen käteishinnan ja maksettujen kk-erien erotus. Elisa Mobiililaajakaista käyttää nopeusluokan huomioiden parasta saatavilla olevaa nopeutta. Nopeus riippuu saatavilla olevasta matkapuhelinverkon tiedonsiirtonopeudesta. Tarkista tiedonsiirtonopeus alueittain osoitteesta www.elisa.fi/kuuluvuus. Elisa Mobiililaajakaista -liittymän hintaan kuuluu tiedonsiirto kotimaassa. Ulkomailla roaming -hinnaston mukaan. Avausmaksu norm. 2,90 . Muut hinnat: Puhe 0,085 /min, tekstiviestit 0,085 /kpl. Lisätietoja Elisa Etusopimuksesta ja Bonuksesta sekä rekisteröitymisohjeet www.elisa.fi/edut
SICKO - AIVAN SAIRASTA (Sicko)
Ohjaus ja käsikirjoitus: Michael Moore Genre: Dokumentti
ENSIILTA 26.10.
OSCAR ® EHDOKAS "PAHUUS" OHJAAJAN, MIKAEL HÅFSTRÖMIN ELOKUVA
Aiemmista elokuvistaan Bowling for Columbine ja Fahrenheit 9/11 tutulla humoristisella mutta armottomalla tyylillään Moore lataa tylyä kritiikkiä: Ei riitä, että 47 miljoonaa ihmistä on vailla terveydenhuoltoa maailman rikkaimmassa maassa - lisäksi ne, jotka tunnollisesti maksavat sairausvakuutuksen, jäävät paitsi humaaneja perusoikeuksiaan hekin, koska päteviinkin korvausvaatimuksiin saadaan kieltäviä vastauksia.
SAW IV Lynn Bousman Ohjaus: Darren
ENSIILTA 26.10.
Pääosissa: Shawnee Smith, Tobin Bell, Costas Mandylor, Lyriq Bent Genre: Kauhu
Jigsaw vaanii edelleen eläviä, joiden on kohdattava kuolema, elleivät osaa arvostaa elämää. Saw III:n jatko-osassa Jeffin on löydettävä tyttärensä ja paettava rakennuksesta, jonka vankeina he ovat - tai kuolema korjaa. Löydettyään taas yhden Jigsaw-nauhan Jeff tajuaa, että hänellä on käsissään uusi pala palapeliin, joka hänen on ratkaistava ennen kuin on liian myöhäistä...
OPERAATIO RESCUE DAWN Herzog Ohjaus: Werner
ENSIILTA 26.10.
Pääosissa: Christian Bale, Zach Grenier, Marshall Bell, Steve Zahn Genre: Draama
Rescue Dawn kertoo tositarinan yhdysvaltalaisesta taistelulentäjästä Dieter Denglerista. Hänet ammuttiin alas ja vangittiin Laosissa Vietnamin sodan aikana. Dengler järjesti viidakossa sijaitsevalta vankileiriltä uhkarohkean paon. Ohjaaja Werner Herzogin edellinen työ oli upea Grizzly Man.
EVENING Ohjaus: Lajos Koltai
ENSIILTA 2.11.
Käsikirjoitus: Susan Minot ja Michael Cunningham Michael Pääosissa: Claire Danes , Toni Collette, Vanessa Redgrave, Patrick Wilson, Hugh Dancy, Natasha Richardson, Glenn Close, Meryl Streep Genre: Draama
Tunteikkaassa elokuvassa käydään läpi äidin ja tyttären ajatonta rakkautta kahden äiti-tytär-parin näkökulmasta. Eri ikävaiheiden tapahtumia peilataan yhden äidin, Vanessa Redgraven esittämän Ann Lordin kautta.
ENSIILTA 2.11.
FAMILY MEETING Ohjaus ja käsikirjoitus: Heikki Kossi
Pääosissa: Wentus Blues Band, Eddie Kirkland, Louisiana Red, Mick Taylor, Kim Wilson, Lazy Lester, Omar Dykes, Barrence Whitfield, Sven Zetterberg ja Clas Yngström. Genre: Dokumentti
Pohjanmaalaisen Wentus Blues Bandin 20-vuotisjuhlakeikan ympärille kiertyvä elokuva on ensi sijassa kertomus ihmisistä musiikin takana. Yhtyeen kotiseudulla Pohjanmaalla kuvattu elokuva näyttää musiikkityöläisen todellisuutta takahuoneista ja keikalta.
ENSIILTA 2.11.
SEKAISIN SUHTEESSA (The Heartbreak Kid)
Ohjaus ja käsikirjoitus: Bobby Farrelly, Peter Farrelly Pääosissa: Ben Stiller, Michelle Monaghan, Jerry Stiller, Malin Akerman Genre: Komedia
Farrellyn veljekset ovat jälleen lyöttäytyneet yhteen Ben Stillerin kanssa. Tuloksena komedia miehestä, joka päättää vuosien sinkkuelämän jälkeen mennä naimisiin. Kun sormukset on vaihdettu, vaimosta tuleekin yllättäen varsinainen painajainen.
PERUSTUU STEPHEN KINGIN NOVELLIIN ELOKUVATEATTEREISSA 2.11.
WWW.1408.FI
www.maailmanparas.fi
tarjoaa maailmanluokan uutiset
VIIHDEUUTISET |
JUSSI MÄNTYSAARI, NIINA HOLM
SALMENPERÄ, JOKIRANTA JA KAUKOMAA PALKITTIIN
SUOMEN Elokuvaohjaajaliitto on valinnut Aleksi Salmenperän vuoden elokuvaohjaajaksi. Salmenperä on ohjannut elokuvan Miehen työ, joka on Suomen ehdokas muun muassa Oscar-palkinnon ja Pohjoismaiden neuvoston elokuvapalkinnon saajaksi. Vuoden elokuvatuottajiksi on valittu Petri Jokiranta ja Tero Kaukomaa. He ovat tuottaneet elokuvat Miehen työn ja Jadesoturi. Ohjaajaliiton perustelujen mukaan Salmenperän Miehen työ on pieni suuri teos, joka osoittaa sydämeenkäyvästi, miten pieninä palasina ihmisen leipä on maailman markkinateillä.
JAY-Z:LTÄ UUSI ALBUMI
RÄPPÄRISTÄ DEF JAM -levy-yhtiön pomoksi siirtynyt Jay-Z palaa levytyskantaan, vaikka hänen viimevuotinen Kingdom Come -albuminsa pitikin olla hänen viimeisensä. Tuleva julkaisu ei ole varsinainen uusi albumi, vaan American Gangster -leffan soundtrack. Denzel Washingtonin tähdittämä leffa kertoo 1970-luvulla New Yorkia hallinneesta gangsterista. Jay-Z kertoo NME:lle, että tuleva albumi sisältää välähdyksiä ja tulkintoja elokuvan tunnelmista. Elokuva tulee ensi-iltaan marraskuun alussa, mutta albumin julkaisupäivästä tai biisilistasta ei ole vielä tietoa.
Matkalla
huipulle!
SUOMEN NUORTEN AMMATTITAITOMAAJOUKKUE JAPANISSA 10.22.11.2007
Maajoukkueen yhteistyökumppanit:
www.maailmanparas.fi www.huippuosaamista.fi www.skillsfinland.fi
Viestintä Oy Viisikko 9/2007
Yli 1200 nuorta ammattiosaajaa kymmenistä maista kilpailee maailman mestaruuksista marraskuun lopussa Japanissa. Team Finlandiin kuuluu 49 nuorta Suomesta.
TARANTINOLTA PEHMOPORNOELOKUVA?
sinaapurissamme Ruotsissa. Daily Telegraphin mukaan Tarantino kuvaisi seksifilminsä mieluiten Tukholmassa. Tarantino on aiemmin kertonut mieltyneensä 1960- ja 1970lukujen vaihteen ruotsalaiseen pehmopornoon. Erityisesti hän ihailee ajan suurta pehmopornotähteä, ruotsalaista Christina Lindbergiä.
KULTTIOHJAAJA Quentin Tarantino on kertonut toiveestaan tehdä pehmopornoelokuva län-
edullisesti leffaan!
Sarjalipuilla
HIM TEKI SUOMALAISTA
HIMIN UUSI ALBUMI Venus Doom on noussut USA:n albumilistalla sijalle 12. Tämä on paras tulos suomalaiselle bändille koskaan. HIMin edellinen, lopulta kultaa myynyt albumi Dark Light debytoi sijalla 18, joka jäi myös sen parhaaksi sijoitukseksi.
LISTAHISTORIAA JENKEISSÄ
Brittilistalla Venus Doom hieman nikotteli, sillä se löytyi ensimmäisellä viikollaan vasta sijalta 31. Saksassa levy sen sijaan meni kolmoseksi ja Sveitsissä viidenneksi. Suomen listalla HIM jäi Eppu Normaalin taakse sijalle kaksi.
5 lippua = 40 (à 8,00 )
Voimassa 5 kk kaikkiin elokuviin.
9 lippua = 69 (à 7,67 )
Voimassa 9 kk kaikkiin elokuviin.
MADONNA SUUNNITTELEE 50-VUOTISKIERTUETTA
POPIN KUNINGATAR Madonna suunnittelee kiertuetta ensi vuoden elokuussa saavutettavan 50 vuoden rajapyykin kunniaksi. Viime vuonna Madonnalla oli 50 keikkaa käsittävä Confessions-kiertue, joka tuotti yli 200 miljoonaa dollaria. Mitään tarkempia tietoja tulevasta rundista ei vielä ole saatavilla, mutta sen nimeksi on tulossa Madonna at 50.
Musta jää. Ensi-ilta 19.10. Sekaisin suhteessa. Ensi-ilta 2.11. Evening. Ensi-ilta 2.11 Beowulf. Ensi-ilta 23.11. Mehiläisen elokuva. Ensi-ilta 21.12.
Syksyn ohjelmisto: www.finnkino.fi
Finnkinon teattereista sarjaliput myös Movie Cardille! Espoo, Helsinki, Jyväskylä, Kuopio, Lahti, Oulu, Pori, Rovaniemi, Tampere, Turku
JUUSO MÄKILÄHDE · JUKKA ROSSI · TEA KHALIFA THE VOICE TV:N UUSI VIIHDEOHJELMA VOICELA MAPE KLO 15 JA MATO KLO 20!
addLemon.com
VOICE.FI
POWERED BY SBS MEDIA
ELOKUVAT | JUSSI MÄNTYSAARI
VILLI VIIDAKKORETKI
RESCUE DAWN
SAKSAISEN OHJAAJANERO Werner Herzogin uusin elokuva Rescue Dawn perustuu hänen vuonna 1997 julkaistuun dokumenttiinsa
Ohjaus ja käsikirjoitus: Werner Herzog Pääsosissa: Christian Bale, Steve Zahn Genre: Draama
Little Dieter Needs To Fly. Herzogin edellinen elokuva oli Grizzly Man älykäs ihmiskuva karhuihin hullaantuneesta miehestä, jonka
harkintakykyä karhujen läsnäolo häiritsi. Hyppäys toiminnalliseen draamaan on siis melkoinen. Vuodesta 1962 elokuvia tehnyt
Herzog on kuitenkin varmaotteinen ohjaaja, teki hän sitten kokeellista näytelmäelokuvaa tai dokumenttia. Elokuvan päähenkilö on saksalainen Dieter Dengler, jonka suurin unelma on lentäjän ammatti. Dengler ajautuu Yhdysvaltoihin, missä hän liittyy armeijaan, ja lähtee lentäjäksi Vietnamin sotaan. Sodan tiimellyksessä Denglerin kone ammutaan Laosin yllä alas, ja mies joutuu vangiksi. Yhdessä toisen sotavangin kanssa Dieter ryhtyy suunnittelemaan pakoa, josta tuleekin elokuvan keskeisin teema. Dengleriä näyttelee muun muassa Batmanina ja Amerikan Psykona kunnostautunut Christian Bale. Sotavanki Duane Martinia näyttelee Steve Zahn. Lopulta koko vankileiri liittyy pakoon. Kaikki kuitenkin lähtevät eri suuntiin. Denglerin pakoparina toimii Duane Martin. Herzogin elokuvaa on kritisoitu tapahtumien vääristelystä. Elokuvassa esiintyvän Gene DeBruinin veli Jerry DeBruin väitti jenkkilehden haastattelussa, että monet elokuvan henkilöistä ja tapahtumista on esitetty täysin totuudesta poikkeavassa valossa.
BLUES-BÄNDIN ELÄMÄÄ ÄIDIT JA TYTTÄRET
EVENING
Ohjaus: Lajos Koltai Käsikirjoitus: Susan Minot ja Michael Cunningham Michael Pääosissa: Claire Danes , Toni Collette, Vanessa Redgrave, Patrick Wilson, Hugh Dancy, Natasha Richardson, Glenn Close, Meryl Streep Genre: Draama
FAMILY MEETING
VAIMOSTA PAINAJAINEN
Ohjaus ja käsikirjoitus: Heikki Kossi Pääosissa: Wentus Blues Band, Eddie Kirkland, Louisiana Red, Mick Taylor, Kim Wilson, Lazy Lester, Omar Dykes, Barrence Whitfield, Sven Zetterberg ja Clas Yngström. Genre: Dokumentti
SEKAISIN SUHTEESSA
(The Heartbreak Kid) Ohjaus ja käsikirjoitus: Bobby Farrelly, Peter Farrelly Pääosissa: Ben Stiller, Michelle Monaghan, Jerry Stiller, Malin Akerman Genre: Komedia
TUNTEIKKAASSA elokuvassa käydään läpi äidin ja tyttären ajatonta rakkautta kahden äiti-tytär-parin näkökulmasta. Eri ikävaiheiden tapahtumia peilataan yhden äidin, Vanessa Redgraven esittämän Ann Lordin kautta.
POHJANMAALAISEN Wentus Blues Bandin 20-vuotisjuhlakeikan ympärille kiertyvä elokuva on ensi sijassa kertomus ihmisistä musiikin takana. Yhtyeen kotiseudulla Pohjanmaalla kuvattu elokuva näyttää musiikkityöläisen todellisuutta takahuoneista ja keikalta.
FARRELLYN VELJEKSET ovat jälleen lyöttäytyneet yhteen Ben Stillerin kanssa. Tuloksena komedia miehestä, joka päättää vuosien sinkkuelämän jälkeen mennä naimisiin. Kun sormukset on vaihdettu, vaimosta tuleekin yllättäen varsinainen painajainen.
ELOKUVAT 18
MUSIIKKI |
Jussi Mäntysaari
HARD-FI ONCE UPON
A TIME IN THE WEST
(Warner)
HARD-FIN YKKÖSLEVY Stars of CCTV esitteli
maailmalle hienosti konevaikutteita perinteiseen brittipoppiin yhdistelevän bändin, jolla on rautainen biisintekotaito. Richard Archerin johtama ryhmä jatkaa periaatteissa samoilla linjoilla, paitsi että toiseen levyyn ehtineen bändin ilmaisu on hieman kypsynyt debyytin ajoilta. Heti avausbiisi Suburban Knights aloittaa tarttuvien melodioiden ilotulituksen, joka taukoaa vasta levyn päättävän
The Kingin mukana. Levy herätti närää kansitaiteensa tai sen puutteen vuoksi. Keltaiseen kanteen on taiteiltu jämäkällä fontilla sanat "no cover art" ("ei kansitaidetta"), joka oli kai bändin mielestä kovakin veto. Heput vain unohtivat, että jo harkittu typografia ja väreillä pelaaminen tekevät kannesta "taidetta". Jos tämä ei ärsytä, sisältö on palkitsevaa.
LAURI TÄHKÄ & ELONKERJUU
TUHANNEN RIEMUA
(Universal)
JENNI VARTIAINEN
IHMISTEN EDESSÄ
(Warner)
POHOJAMMAA perkula. Lauri Tähkä orkestereineen on brändännyt tuon itsetyytyväisen maakunnan asenteen, ja kauppa käy. Itse olen satakuntalainen jäyhä ja skeptinen ihminen, ja pohjalaisten kukkoilu on aina tuntunut jotenkin vaivaannuttavalta. Ei siis ihme, ettei Laurinkaan bändi ole kovin tiuhaan tahtiin soittimessa pyörinyt.
Edellinen albumi Maailma on renki nosti yhtyeen Suomen kärkiryhmien joukkoon. Myönnettävä onkin, että viulumausteinen suomirock jalostettiin siinä Tähkän ja kumppaneiden toimesta huippuunsa. Tuhannen riemua jatkaa samalla linjalla. Aivan yhtä suuri täysosuma se ei ole kuin Maailma on renki, mutta kiistattoman puoleensavetävää rokkia bändi joka tapauksessa tekee ärsytti pohjalaisuuden karrikointi tai ei.
EX-GIMMELIN soolodebyytti on rehvakas irtiotto Popstarsbändin materiaalista. Tyttöbändielkeistä tai kertakäyttöisestä popista ei tällä Jukka Immosen tuottamalla kiekolla ole tietoakaan. Vaikka biisit ja sanoitukset eivät olekaan Jennin omaa käsialaa, hän tulkitsee kappaleet vahvasti ja elää tulkinnat läpi aidosti. Levyn avaava Tuhannet mun kasvot jää albumin parhaaksi raidaksi. Muutkin hitaammat tunnelmapalat toimivat hyvin, kuten esimerkiksi ensisingle Tunnoton ja nimibiisi, joka sekin on lähtenyt ansaitun reippaaseen radiosoittoon. Vartiainen on tehnyt hienon albumin, joka paitsi tekee hänestä vakavasti otettavan artistin, myös pieksee valtaosan kotimaisista laulajalauluntekijättäristä.
JAMES BLUNT ALL THE LOST SOULS
(Warner)
Tulossa keikalle
COMEBACK KID 26.10. NOSTURI
Nimekäs hardcore-bändi ensimmäistä kertaa maassamme.
ENTISEN YK:N rauhanturvaajan debyyttialbumi Back to Bedlam oli massiivinen hitti etenkin Isossa-Britanniassa, ja se valloitti lähinnä äitien ja tytärten sydämet myös Suomessa. Nyt samettiääninen ex-solttu on saanut toisen albuminsa kauppoihin, ja voidaan todeta, että mitään suuria muutoksia hän ei ole musiikkiinsa tehnyt. Taustamusisoinnin osalta Blunt ja tuottaja Tom Rothrock ovat tyrkänneet hieman moninaisem-
paa tavaraa balladien taustalle. Ratkaisu on toimiva, sillä aiemminkin herran laulujen perusaineksena olleet koskettavan tarttuvat sävelmät ovat edelleen läsnä. Bluntin levy on ainakin itselleni eräänlainen "guilty pleasure" -herkku: Toistaalta imelä vonkuminen on hirvittävää ja halveksuttavaa, mutta toisaalta sävelmien vahvuus ja niiden tuottamat tunnelmat ovat edelleen vertaansa vailla. Tässä siis kuukauden avautuminen: Olen James Blunt -fani.
MUSIIKKI 23
MUSIIKKI | JUSSI MÄNTYSAARI
ROCKBÄNDI TOKIO HOTELIN POJAT ELÄVÄT ROCKMUSIIKILLE.
ROCKMUSIIKISTA puhuminen herättää saksalaisen rockbändi Tokio Hotelin jäsenissä silminnähtävää innostusta. Bill ja Tom Kaulitz kilpailevat puheenvuoroista. Myös muuten hiljaiset Gustav Schäfer ja Georg Listing yrittävät saada suunvuoroja. He tuntevat jopa Suomi-rockia. - Lordi! pojat huutavat saksalaisittain murtaen yhteen ääneen. - Lordi on Euroviisujen parasta antia. Arvasimme hyvän laulun, näyttävän imagon ja vaikuttavan shown tuottavan heille voiton. Suomessa tehdään erinomaista
rockmusiikkia. Sunrise Avenue on jopa esiintynyt lämmittelybändinämme. Suomalainen rock on meille tuttua, vaikka emme muistakaan bändien nimiä, pojat vakuuttelevat toistensa lauseita täydentäen. Tokio Hotelin jäsenet ovat uskoneet rockmusiikin voimaan lapsuudestaan lähtien. Identtiset kaksoset laulaja Bill Kaulitz (18) ja kitaristi Tom Kaulitz (18) sävelsivät ensimmäiset laulunsa alle
kouluikäisinä miehenalkuina. Veljekset perustivat rumpali Gustav Schäferin (19) ja basisti Georg Listingin (20) kanssa Devilish-nimisen bändin vuonna 2000, nimi vaihtui viisi vuotta myöhemmin Tokio Hoteliksi. Bill ja hänen bändikaverinsa joutuivat taistelemaan rocktähtiuransa alussa musiikillisten näkemystensä puolesta, koska saksalaisten äänilevy-yhtiöiden edustajat eivät uskoneet rockin menestymismahdollisuuksiin.
MUSIIKKI 24
- Rockmusiikin suosiottomuus Saksassa hankaloitti alkuun pääsyämme. Rock oli vielä muutama vuosi sitten kotimaassamme epätrendikästä musiikkia. Ainoastaan vanhat iskelmälaulajat saattoivat joskus julkaista niin kutsuttuja rocklauluja, joka kuitenkin kuulostivat käytännössä enemmän perinteiseltä viihdemusiikiltamme kuin aidolta rockmusiikilta, Bill sanoo. - Saksalaiset kuuntelivat 90-luvun lopulta 2000-luvun puoliväliin vain popmusiikkia, liukuhihnamaisesti tuotettuja popidoleita. Rock teki kuitenkin yllättäen pari vuotta sitten räjähdysmäisen comebackin. Ihmiset alkoivat jälleen perustaa rockbändejä, Tom jatkaa. - Bändiimme suhtauduttiin alussa tavallaan huumorilla, meitä kohdeltiin nuoren ikämme takia lasten
tavoin. Jouduimme taistelemaan ideoidemme ja mielipiteidemme puolesta. Periksiantamattomuus palkittiin kuitenkin lopulta kunnioituksella. Meistä on tullut vastoinkäymisten ja omien ideoidemme toimivuuden ansiosta itsevarmoja ihmisiä. Ajattelemme ja työskentelemme nykyisin kolmikymppisten ammattilaisten tavoin. Olemme ylpeitä osallisuudestamme saksalaisen rockmusiikin elvyttäjinä, Bill sanoo. Tokio Hotelin vuonna 2005 ilmestynyt debyyttialbumi Schrei
ja uusi kakkosalbumi Zimmer 483 valloittivat Saksan hittilistan kärkipaikan. Bändi on jo myös noussut neljä kertaa kotimaansa singlelistan ykköseksi. Yhdeksän platinalevyä ansainnut Tokio Hotel palkittiin viime ja tänä vuonna Saksan arvostetuimmalla musiikkialan palkinnolla Echolla. Tokio Hotelin pojat pitivät saksalaisen rockmusiikin suvantovuosina rockhenkeään hengissä kuuntelemalla amerikkalaista ja englantilaista rockia. Suosikkibändien vaikutteet ovat kuultavissa heidän musiikissaan. Olin kuusivuotias, kun rakastuin Nenaan. Nena oli ensimmäinen idolini. Musiikkimakuni on kuitenkin vuosien saatossa monipuolistunut. Kuuntelen nykyisin mieluiten Placebon, Green Dayn
ja vaikkapa Coldplayn tuotantoa, Bill sanoo. Oasis oli useita vuosia suosikkibändini. Fall Out Boy on kuitenkin jo jättänyt heidät varjoonsa, Georg tunnustaa. Metallica, Iron Maiden ja Foo Fighters ovat tämänhetkisiä suosikkejani, kertoo puolestaan Gustav. Minun musiikkimakuni herättää usein kummastusta. Kuuntelen kaikkein mieluiten saksalaista rappia ja hip-hoppia. Vaikka henkilökohtaiset musiikkimieltymyksemme vaihtelevatkin, Tokio Hotelin soundi yhdistää meitä saumattomasti, Tom vakuuttaa.
JOUNI LEINONEN, LONTOO
FAKTAT
TOKIO HOTEL
· Perustettu vuonna 2001 · Nuorimmat jäsenet Bill Kaulitz (laulu) ja Tom Kaulitz (kitara) ovat 18-vuotiaita. · Debyyttialbumi Schrei julkaistiin vuonna 2005, kakkosalbumi Zimmer 483 tämän vuoden helmikuussa. · Bändillä on useita suomalaisia fanisivustoja, mm. www.tokiohotel.fi ja www. tokiohotelfinland.org
TEINIBÄNDIT TOP3
HANSON
Mmmbop-hitillään maailman tietoisuuteen noussut veljesryhmä jatkaa musiikintekoa edelleen.
STURM UND DRANG
JACKSON 5
Vaasalaiset hevaripojat ovat vasta yläaste- ja lukioiässä, mutta bändi kolkuttelee silti jo Euroopan heviportteja.
Kaikkien teinibändien äidissä Jacksonien veljessarjan kirkkain tähti Michael vietti oppivuotensa.
MUSIIKKI 25
TOIMITTANUT JUKKA HALTTUNEN
Arviot: Jukka Halttunen (JH) | Tuomas Riskala (TR) | Jouni Vikman (JV) | Kalle Väistö (KV)
3OO
Yhdysvallat 2006 Ohjaus: Zack Snyder Pääosissa: Gerard Butler, Lena Headey, Dominic West SOTA / HISTORIA
HUIKEAT 210,6 MILJOONAA dollaria pelkästään jenkkiteattereissa tienannut 300 on yksi kaikkien
aikojen militaristisimmista elokuvista. Tämä kannattaa ottaa varoituksena: elokuvan raakaa voimaa ihannoiva asenne voi ärsyttää. Jos tästä kompastuskivestä pääsee yli, elokuvallisena viihteenä se on ensiluokkaista. Frank Millerin sarjakuvaan perustuva, Sin Cityn tapaan pitkälti tietokoneella luotuihin ympäristöihin sijoittuva historiallinen sotaelokuva kertoo tarinan Thermopylain taistelusta
vuonna 480 ennen ajanlaskun alkua. Tuolloin Spartan kuningas Leonidas (Gerard Butler) johti 300 miehen joukon miesluvultaan satakertaista, hyökkäävää persialaisten armeijaa vastaan saadakseen epäröivät kreikkalaiset yhdistymään ja seuraamaan hänen esimerkkiään. Modernisti tyylitellen toteutettu elokuva kuuluu verisimpiin, joille on koskaan annettu 15-ikäraja. Tarinan militaristinen henki
näkyy spartalaisten voimakkuutta ihannoivassa kulttuurissa: tosi paikan tullessa vain raaka voima merkitsee mitään keskustelevien poliitikkojen osoittautuessa joko vätyksiksi tai suoranaisiksi pettureiksi. Toisaalta spartalaisia yhdistävä aate ei ole mikään aivopesulta haiskahtava ismi, vaan pelkkä halu puolustautua julmaa hyökkääjää vastaan. JH
MEA AAN!
, heroiinikoukussa n sävyttämä elämä ttää toipua pieleen rmansa. Päätekijä, edelleen kateissa. iä kuoloniskujaan, raskaana, jollekin n ajautuu keskelle n vajoaa koomaan. tulla paremmaksi omistaa elämänsä
D
CUTIVE PRODUCER DUCED BY
WILLIAM PFEIFFER MOSHE DIAMANT (USA)
www.SonyPictures.com
204934
SFSD 46143
suojattu tekijänoikeuslain perusteella. oikeudenhaltijan kanssa. Myyntiin ty. DVD Logo is a trademark of DVD i johtaa Suomen lain mukaiseen
D
UNTIL DEATH / WILD HOGS Yhdysvallat 2007 Bulgaria / Iso-Britannia / Saksa
Yhdysvallat 2007 Ohjaus: Simon Fellows Pääosissa: Jean-Claude Van Damme, Stephen Rea, Selina Giles TOIMINTA
Ohjaus: Walt Becker Pääosissa: John Travolta, Tim Allen, Martin Lawrence KOMEDIA
JEAN-CLAUDE Van Damme yllättää Abel Ferraran Pahaa poliisia muistuttavana neworleansilaiskyttänä, joka rikollista ex-pariaan jahdatessaan kohtaa itse pohjan syöksykierteen voimalla. Until Death on vakuuttavasti ohjattu ja kirjoitettu, tumma ja väkivaltainen toimintatrilleri hämmästyttävä saavutus Van Damme -elokuvaksi. TR
NELJÄ KEKSI-IKÄISTÄ kaverusta päättää karistaa tylsän arjen pölyt jaloistaan ja lähteä moottoripyörillään yhteiselle reissulle. Matkan varrella eteen osuu erilaisia kommelluksia sekä yhteenotto oikean moottoripyöräjengin kanssa.Elokuvan tekijöillä on varmasti ollut leffaa tehdessä hauskaa, mutta hauskuus ei välity kotisohvalle saakka. KV
THE LIVING PREY / Etelä-Afrikka DEAD GIRL Ranska 1982 Yhdysvallat
2007 Ohjaus: Darrell Roodt Pääosissa: Bridget Moynahan, Peter Weller, Carly Schroeder JÄNNITYS
Ohjaus: Jean Rollin Pääosissa: Marina Pierro, Françoise Blanchard, Carina Barone KAUHU
HYVIN TOIMIVA pikkujännäri, jossa liikemies ottaa uuden vaimonsa ja edellisen liiton lapset mukaansa työmatkalleen Afrikkaan, jotta uusi perhe voisi tutustua toisiinsa. Kesken safarimatkan vaimo ja lapset joutuvat vihamielisten villieläinten saartamaksi ja alkaa selviytymistaistelu, jossa raha ei ratkaise. KV
RANSKALAISEN LINNAN kellariholviin tunkeutuneet varkaat kaatavat lattialle tynnyrillisen happoa, joka herättää henkiin paikalla sijainneessa arkussa makaavan kuolleen perijättären. Tämä tarvitsee jatkossa ravinnokseen elävien lihaa ja verta. Hienon, unenomaisen kauhusadun toimivuutta eivät epäloogisuudet tai kökkö näytteleminen häiritse. JH
PELIT |
TOM KAJASLAMPI
BIOSHOCK
(Microsoft Xbox360)
ENNENKOKEMATONTA 3Dräiskintää lupaileva Bioshock aloittaa tarinansa vuodesta 1960. Lentokone syöksyy keskelle merta ja pelaajan ohjaama hahmo jää ainoana henkiin. Hän ui lähellä olevalle majakalle, joka paljastuu portiksi vedenalaiseen maailmaan, Raptureen. Paikkaan, jossa jokin on mennyt pahasti pieleen ja jota hallitsevat seonneet, verenhimoiset ihmiset. Tyrmäävän hienolla ulkokuorella varustettua Bioshockia hypetettiin rajusti. Onneksi peli myös lopulta onnistuu lunastamaan suurimman osan lupauk-
sistaan; siinä on oikeasti tuoreita ideoita ja se näyttää odotetun upealta. Myös pelattavuuteen on panostettu, sillä vaikka kaikki ohjaimen näppäimet ovat käytössä, toimintaa on suhteellisen helppo hallita. Pieninä miinuksina on mainittava pelaajan turha juoksuttaminen paikasta toiseen, hieman liian hitaasti avautuva tarina ja Rapturen asukkaiden toistuvat repliikit. Loppujen lopuksi nämä viat on kuitenkin helppo antaa anteeksi, sillä peli antaa pitkäjännitteisen kokemuksen, jonka parhaimpia hetkiä muistelee vielä pitkään.
NHL 08
(Microsoft Xbox360, Sony Playstation 3)
BOOGIE
(Nintendo Wii)
ELECTRONIC ARTS on ottanut uuden asenteen jammailemiseen, sillä Boogiessa pelaaja pääsee tanssituttaamaan hahmoaan wiimotella huitomalla sitä musiikin tahdissa eri ilmansuuntiin. Lisäksi pelipaketissa tulee mukana mikrofoni, jota käytetään toisessa pelimoodissa karaokemaiseen laulamiseen. Boogien konsepti olisi mitä täydellisin perjantai-illan kotihippoihin. Pelissä olevista yli 30 musiikkikappaleesta osaa on kuitenkin todella vaikea "tanssia"; metronomin antama tahtikaan ei tunnu osuvan kohdalleen. Karaokeosuus on sen sijaan tehty liian helpoksi, sillä pelaaja voi vain hyräillä monotonisesti saadakseen hyvät pisteet. Jos unohtaa mikrofonilla leikkimisen ja keskittyy vain oikein rytmitettyihin biiseihin, toimii Boogie ihan mainiona muutaman illan hauskuuttajana.
HARRY POTTER JA FEENIXIN KILTA
(Microsoft Xbox360, Sony Playstation 2, Sony Playstation 3)
UUSIN HARRY POTTER -peli nojautuu vahvasti itse elokuvaan. Useat kohtaukset ovat suoraan sen käsikirjoituksesta, eikä pelaaja voi halutessaankaan muuttaa tapahtumien kulkua. Tästä ja liiasta toistosta huolimatta Feenixin kilta on sujuva 10 tunnin pelikokemus. Pelaajan tehtävänä on tutkia Tylypahka aivan läpikotaisin ja suorittaa pieniä lisätehtäviä valmistautuessaan taisteluun Vol-
demortia vastaan. Taikojen loitsimiset opetetaan hyvin, mikä niiden määrästä johtuen on pelattavuuden kannalta tärkeää. Kaikkien konsoliversioiden grafiikka on tasapaksua. Ääniraitaan on sen sijaan panostettu paremmin, ja myös surround-laitteistoja hyödynnetään hyvin. Perheen pienimpiä ilahduttaa se, että pelin saa halutessaan sekä Xbox360:lla että PS2:lla täysin suomenkieliseksi.
VIIME VUONNA NHL 07 esitti loisteliaan skill shot -mailankäsittelytyylin, jolla kiekko saatiin hallintaan juuri pelaajan haluamalla tavalla. Tämä ominaisuus on luonnollisesti NHL 08:ssa mukana, mutta tällä kertaa myös pelaajan luistelemista hallitaan monipuolisemmin: vasemmalla analogitatilla pystyy nyt päättämään pelaajien luistelunopeuden. Myös laukausten suuntaaminen on tällä kertaa helpompaa. Peliin on lisätty NHL 07:ssa poissaolollaan loistaneet ilahduttavan monipuoliset verkkopelimahdollisuudet. Vaihtoehtoja on monia ja samaa verkkopeliä pystyy pelaamaan useita ystäviä samaan aikaan. PS3-versiossa pystyy pelaamaan jopa kuusi henkilöä samalla puolella yhtä konsolia käyttäen, Xbox360:lla neljä. Xbox360-versio näyttää askeleen verran paremmalta kuin viime vuoden NHL 07 ja lisäksi ruudunpäivitys on kaksinkertaistunut. PS3-version ruudunpäivitys on vain puolet Xbox360-versiosta, mutta pelattavuutta se ei onneksi pahemmin haittaa. Erinomaisesta lätkäpelistä tuli nyt vieläkin parempi.
PELIT 29