KAUPUNKISANOMAT
P. 0400 87 28 48, 040 720 60 40
050-381 5521
VIIKKOLEHTI N:o 03/2009
HUONEISTOREMONTIT JA ULKORAPPAUKSET AMMATTITAIDOLLA.
KAIKKI
AUTOTALLIN NOSTO-OVET
Taloyhtiöt ja omakotitalot Myynti / Asennus 050 310 5065 www.erkon.fi
SUORITAMME ilmastointiasennuksia.
Vadum Oy
15. vuosikerta
Minne mennään viikonloppuna s.4
Kimmo Sasin Kaupunkikolumni s.5
8 sivua televisioohjelmia ja elokuvia! Ota talteen!
HJALLIS HARKIMO
Huoneistoremontit
Kattosaneeraukset Rakennuspeltityöt Uudis- ja saneeraustyöt
www.autolasipojat.fi
Nyt olisi mahdollisuus tehdä diili VIIKON KASVO:
Helsinginkatu 42 (09) 374 5741 00530 Helsinki 040 506 4641
050 518 3376 050 518 3378
Maalaukset, tapetointi, kalusteasennukset, vedeneristykset, laatoitukset, listoitukset. Työntekijöitä heti vapaana. Muistathan kotitalousvähennyksen.
Erittäin kokenut ammattitaitoinen KIRVESMIES 30v. kokemus, 50 tehtyä omakotitaloa, tekee remontit ja uudisrakennukset, myös kesämökit.
Huomioi kotitalousvähennys.
Anapart Oy 0400-103073
P. 0400-590533
Perjantaina 23.01.2009
KAUPUNKISANOMAT
kaupungilla: Anita Andersson
ViihdeSanomat
Kumpi palaa ensin, muisti vai murhaaja, kysytään JP Siilin uudessa elokuvassa Blackout. Kyseessä on sairaalamaailmassa tapahtuva jännityselokuva jonka alku vaikuttaa lupaavalta. Elokuva herättää kysymyksiä siitä kenellä on mahdollisuus saada hoitoa. Ajankohtainen ja puhutteleva aihe ei riitä kantamaan elokuvaa loppuun asti ja katsoja lähinnä toivoo että Irina Björklundin esittämällä ministerillä ei olisi todellista esikuvaa.
Drama Schoolista valmistunut Jenni Banerjee näyttelee Summasen esittämän kirurgin entistä potilasta. Petteri Summanen esittää naula päässään heräävää muistinmenetyksestä kärsivää kirurgia. Petterin roolisuoritus on varsin uskottava ja sitä katselee mielellään. Hän uskoi elokuvan löytävän katsojia eri ikäryhmistä koska mukana on näyttelijöitä joita vanhempikin ikäluokka tuntee.
New Yorkin Actors Studio
Ismo Kallion esittämä dementoituvan isän rooli on vaikea ja vaativa. Mielenkiintoisesta roolistaan iloitseva Kallio tekee loistavaa työtä.
JP Siili sai idean elokuvaansa lentomatkan aikana muutama vuosi sitten. Käsikirjoituksesta on tehty monta versiota ja loppua on hiottu useampaan kertaan.
Hannu-Pekka Björkman on pienessä neurologin roolissa. Muuntautumiskykyinen näyttelijä oli myös ennen joulua hyvin esillä Joulutarina elokuvan Joulupukin roolissa. Viimeksi mainittu elokuva on myös kansainvälisessä levityksessä.
Lena Meriläinen esittää anestesia lääkäriä joka tekee yllättävän ratkaisun pelastaakseen
rakastamansa miehen. Kohtaus katolla kuuluu elokuvan parhaisiin hetkiin ja Lena tekee erinomaisen roolin.
KY-klubille etsitään uusia bilekonsepteja keväisiä keskiviikkoiltoja piristämään. Tarkoitus olisi löytää konsepteja joita voisi monistaa. Kymmenen erilaista ryhmää esittelivät enemmän tai vähemmän valmiita ideoitaan ja niistä erottui kaksi ylitse muiden.
Ryhmän johtaja Jenni Markkanen ei päässyt esittelytilaisuuteen, mutta Anna ja Mikko esittelivät kalsarikinkerit, eli kotibileet jotka tuodaan 25.2. KY-klubille. Tämä konsepti tehonnee teekkarihenkisiin bilettäjiin.
Rung esittelivät 4.3.pidettävien glamouria ja kitchiä sisältävän konseptinsa. Tarjolla on Miamin alkukantaista trooppista rytmiä sekä viileää tyylikkyyttä joka räjäyttää harmaan arjen ja mullistaa käsitykset klubi-illasta. He lupaavat juhliin positiivisuutta ja temperamenttia ja toteuttavat illan kaikille arjesta kärsiville.
3
PlasticWestlin jaduo, Peacock Katarina Nina
TAMPEREEN TAIDEMUSEON MUUMILAAKSO JA KAUPPAPUOTI Hämeenpuisto 20, Tampere Avoinna ti pe 9 17, la su 10 18 Pääsymaksut 4/1 www.tampere.fi/muumi puh. (03) 5656 6578
Perjantaina 23.01.2009
KAUPUNKISANOMAT
Ihmiset&Elämä
Hjallis Harkimon Diili
Syksyllä se taas alkaa. Tai oikeastaan se on jo alkanut 20.12.2008, nimittäin kilpailijahaku Diili-ohjelmaan. Tarjolla on myyntijohtajan paikka 120 miljoonan euron Sipoonranta projektissa ja ennen kaikkea taas ohjelma joka puhuttaa.
Teksti ja kuvat: Anita Andersson
? Kadulla
kysyttyä
Ovatko kesän lomamatkat suunniteltu?
Ihmiset& MTV3 on esittänyt Donald Trumpin isännöimää The Apprentice ohjelmaa useamman tuotantokauden verran myöhäisiltojen ohjelmistossa. Totta kai me katsomme kuinka Trump saa kilpailijat mukaan mitä kummallisimpiin projekteihin, irtisanoo näyttävästi kilpailijan toisensa jälkeen kunnes yksi on jäljellä. Tälle yhdelle on tarjolla paikka auringossa, tai ainakin melkein. Suomalainen versio ohjelmasta nähtiin muutama vuosi sitten. Silloin puikoissa oli Jari Sarasvuo. Lopussa Sarasvuo yllätti palkkaamalla voittajan sijasta useamman kilpailijan ja herätti keskustelua kuka olikaan lopullinen voittaja. Uusi Diili -ohjelmasarja starttaa syksyllä Maikkarilla. Ohjelman vetäjänä toimii kaikkien tuntema urheilullinen liikemies, Hjallis Harkimo. Myyntijohtajaa etsitään siis Harkimon uuteen Sipoonranta projektiin. Luvassa on 12 viikon työhaastattelu johon otetaan 12 hakijaa. Tv:stä tuttu Harkimosta tulee useimmalle ensiksi mieleen jääkiekkojoukkue Jokerit, Hartwall-areena tai yksinpurjehdus maailman ympäri. Onhan hän myös tv: stä tuttu. Takana on talkshow jota hän juonsi yhdessä Anna Soraisen kanssa. Harkimo kertoo että häntä on pyydetty myös taannoiseen Leijonankita ohjelmaan, mutta hän ei suostunut koska ei tuntenut ohjelmaa omakseen. Tosin Harkimo ei asiaa ihan noilla sanoilla sanonut, hän kuvasi Leijonankitaa sanalla jota ei välttämättä ole hyvä kirjoittaa painettuun tekstiin. Kuluttavaa MTV3:n ohjelmajohtaja Jorma Sairanen kuvaa Diili-formaattia vaikeaksi. On löydettävä sopivat
tehtävät jotka kiinnostavat kaikkia, ei vain hesalaisia. Siitä on tehtävä sellainen että sitä halutaan seurata. Mogulin täytyy osata puhua, olla sujuva tvesiintyjä. Kanavalla oltiin tyytyväisiä ensimmäiseen kauteen ja Jari Sarasvuohon, mutta kyseessä on kohtalaisen kuluttava projekti yhden firman osalta. Uuden tuotantokauden ajankohta on nyt rohkea, ottaen huomioon talouselämän heikon tilanteen. Tässä luodaan huipputyöpaikka ja projekti poikii aidosti muita duuneja. Siedettävä kritiikkiä Harkimo sanoo Diilin olevan sopiva nuorelle ihmiselle joka haluaa päästä eteenpäin. Ihmisten jotka tulevat mukaan on siedettävä kritiikkiä. Yksi ihminen palkataan lopussa, ei koko laumaa. Sipoonranta tulee olemaan 120 miljoonan projekti. Asuntoja jotka on kaikki tarkoitus myydä tai vuokrata. Lisäksi alueelle tulee kauppoja ja runsas määrä venepaikkoja. Varsinainen haaste on siis kyseessä. Kaava on nähtävillä ja keväällä on tarkoitus rakentaa. Tästä puhutaan Lähes kaikki mitä Hjallis Harkimo julkisuudessa tekee aiheuttaa keskustelua. Sitä tulee tekemään myös paitsi Sipoonranta projektina, kuin myös Diiliohjelmasarjana. Eiköhän ohjelma tule olevaan värikäs kuten Harkimokin ja saamme takuuvarmasti myös ainakin hetkeksi muutaman uuden julkkiksen kilpailijoiden joukosta. Onnellinen voittaja, mutta aivan varmasti myös pettyneet häviäjät antavat lausuntoja medialle. Puhuttavaa riittää, ja ennen kaikkea katsottavaa kunhan Diili syksyllä starttaa.
Siru Lajunen Kesä on vielä auki, mutta keväällä käydään Orlandissa, Madridissa ja Larnakassa.
Miia Raninen Keväällä on tarkoitus käydä Thaimaassa ja kesällä matkaillaan kotimaassa.
Robert Laine Kesällä on purjehtimista ja partioleiri.
Osku Puukila Kesäisin olen intohimoinen Suomessa matkailija.
Harkimo sanoo Diilin olevan sopiva nuorelle ihmiselle joka haluaa päästä eteenpäin.
7
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 23.01.2009
Kirjoita: Kaupunki Sanomat, Mannerheimintie 94, 00250 Helsinki, kirjeeseen tunnus LukijanSanomat. Sähköpostilla: toimitus@kaupunkisanomat.fi. Lähetä tekstit sähköpostimuodossa ilman liitetiedostoja. Tekstin pituus saa olla enintään 10 konekirjoitusriviä. Liitä mukaan oikea nimesi, osoite ja puhelinnumerosi, jos käytät nimimerkkiä, tietosi jäävät vain toimituksen käyttöön.
LukijanSanomat
Paul Anderson
Kauttamme vuokralaiset asuntoonne. Tarjoa sitoumuksetta.
Ei kuluja vuokranantajalle.
Asunnon ostaja tai myyjä. Kysy ennen päätöstäsi ammattilaiselta.
OMA VÄLITTÄJÄ
p. 0600 0 3232 2,50e + pvm palvelu@omavalittaja.fi
Puhelin 044 060 6030 Helsingin Asuntovälitys LVV www.asuntovalitys.com
Lakiasiaintoimisto Bonum Ky Itäkeskus
Varatuomarin lakiasiainpalvelut mm. yritysten lakiasiat, työoikeus, riita-ja rikosasiat, perintöasiat,ositukset, testamentit, asuntoasiat.
www.lakibonum.fi Tiedustelut 040-570 3837 Asuntoja vapautumassa! H:ki ja Vantaa. Toim.ant. vp 0-1kk x 1.22. 040-9103017 A1 LVV Bulevardi 2A, www.trepneks.fi
Talvilomalle! Mäntyharjussa tasokkaat hirsimökit; liukumäki, kota, yms.
Tied. 0400-483 589 www.kauppisenlomamokit.com
Kirjoittaja ihmettelee lemmikkieläimien ottamista mukaan rakettien paukkeeseen.
Vattulahden lomamökit
Vielä uudenvuodenjuhlinnasta
Uusivuosi meni taas paukkuvien pommien ja rakettien kera. Ja jälleen tänäkin uutena vuotena monet ottivat lemmikkinsä mukaan keskelle kovinta pauketta. Eivätkö koiran omistajat ymmärrä, että eläimen kuulo on moninkertaisesti ihmisen kuuloa parempi ja näin ollen kova pauke vaurioittaa eläimen kuuloa. Tuntuu todella käsittämättömältä kuinka piittamattomia ihmiset ovat oma lemmikkinsä hyvinvoinnista ja terveydestä. Koira, tai mikä tahansa lemmikki, ei ole lelu vaan tunteva olento kuten ihminenkin. Eihän kukaan vie lastenvaunuissakaan vauvaa keskelle pauketta. Kyse on samasta asiasta. Kyse on myös kyvystä empatiaan ja taidosta nähdä asioita eläimen näkövinkkelistä.
Nemi Montoya
Hyvin varusteltuja rantahuviloita Rantasalmelta läheltä Savonlinnaa ja Linnansaaren kansallispuistoa.
Hyvät kalastus- ja ulkoilumahdollisuudet. www.vattulahti.com +358 50 512 6621, +358 15 646 621 Voinsalmentie 773, 58900 Rantasalmi, hannu.siljanen@vattulahti.com
Tattarisuon Kauppahuone,
Vanhat huonekalut, valaisimet, peilit, sisustustavarat ym. (Ostamme myös) Kaasutintie 25 ark. 10-18 la-su 11-15 puh. 09-388 1183 www.atkauppahuone.fi
Ammatti- ja oppisopimuskoulu. Uutena koulutuksena kauneudenhoitolinja. Kysy koulutusvaihtoehtoja työvoimatoimistosta tai koululta puh. 09-725 07200
Vaihtoehtoinen
TILITOIMISTOJA
Yritysten perustamiset, kirjanpidot, veroasiat, ammattitaidolla
TILIKUUSIKKO
Sörnäisten Rantatie 3 b 28, 00530 Helsinki Risto Kaikko p. 09-774 2670.
www.sovinto.fi
8
TV
plus
TV1 TV2 MTV3 NELONEN SUB YLETEEMA FST5 JIM URHEILUKANAVA KINOTV MTV3 MAX MTV3 FAKTA MTV3 AVA MTV3 SARJA MTV3 SCIFI SUB LEFFA SUB JUNIORI
KaupunkiSanomat ei vastaa televisio-ohjelmien oikeellisuudesta ja ohjelmatietoihin mahdollisesti tulleista muutoksista.
KAUPUNKISANOMAT
Kaikenlaisia jännitteitä
MTV3 23.01. klo 15.00 Samaa sukua, eri maata Sähkö ja muita jännitteitä. Ville painiskelee ristiriitaisten tunteiden kanssa, ja Iris joutuu yllättävän tilanteen todistajaksi. Jari ja Erja joutuvat intohimoisen primitiivitanssin lumoihin, niin että Erja nipin napin ehtii saattamaan Tittiä matkaan.
Ohjelmatiedot ajalle 23.01.-29.01.2009
Televisio-ohjelmat ja elokuvaensi-illat
Janne Katajan hassut kysymykset
MTV3 23.01. klo 20.00 Power of 10
Ota TVplus talteen!
Pelissä kysytään mm. kuinka monta prosenttia suomalaisista naisista on antanut ravintolassa heistä kiinnostuneelle miehelle väärän puhelinnumeron. 100 000:n euron pottia tavoittelevat Henna Lehtinen Forssasta, Kyösti Ulmanen Espoosta, Jarno Hirviniemi Huittisista ja Marko Rossi Joensuusta. Juontaa Janne Kataja. Kuvassa: Henna Lehtinen, Janne Kataja ja Kyösti Ulmanen.
TV2 27.01. klo 22.05 Voittamaton ykkönen (K15)
VIIKON TV-ELOKUVA Vaikuttavassa sotaelokuvassa Lee Marvinin näyttelemä veteraanikersantti johtaa jalkaväkijoukkuetta taistelukentiltä toisille 2. maailmansodan aikana.
YleTeema 25.01. klo
19.45 Jessye Norman - Elän yksin taivaassani...
Amerikkalainen sopraanotähti Jessye Norman kertoo avoimesti elämästään, ajatuksistaan ja unelmistaan Marrakeshissa kuvatussa haastattelussa.
JIM 24.01.
klo 20.30 Rikosmuseo
Viiltäjä-Jack on ehkä maailman kuuluisin sarjamurhaaja. Hän tappoi viisi naista Lontoossa vuonna 1888. Tappajaa ei saatu kiinni, mistä on seurannut mitä uskomattomampia teorioita hänen henkilöllisyydestään.
katsojia 1 Rööperi 65 507 2 Twilight 22 821 3 Yes Man 15 505 4 Australia 13 425 5 Madagascar 2 9 841 6 Changeling 8 022 7 007 Quantum of Solace 5 868 8 Blackout 4 899 9 Niko - Lentäjän poika 4 827 10 Putoavia enkeleitä 2 454 VIIKKO 03: 09.01. - 15.01.2009
Lähde: Filmikamari
Vuokratuimmat DVD -elokuvat vko 03
1. Wanted 2. Salainen agentti 86 3. Yön ritari 4. Pankkikeikka 5. Hancock 6. Kung Fu Panda 7. Kukkoilijat 8. Mamma Mia! 9. Wall-E 10. Kummeli - Alivuokralainen
Lähde: Filmtown
YleTeema
23.01. klo 20.00 Forsytein taru
TVPlus Forsytein taru YLE Teema perjantai 23.01.2009. Uusia tuulia. Irene suostuu lopulta avioitumaan Soamesin kanssa. 2/13. Kuvassa Soames ja Irene Forsyte (Damian Lewis ja Gina McKee.)
Levyt TOP 5 albumit
1. Death Magnetic METALLICA 2. Virsiä 2 SAMULI EDELMANN 3. Kirkkahimmat 2000-2008 LAURI TÄHKÄ & ELONKERJUU 4. The Priests PRIESTS 5. Black Ice AC/DC
Lähde: www.yle.fi/lista/
Uudet tuulet puhaltavat
Elokuvat
Viikonlopun mielenkiintoisimmat ensi-illat esittelyssä
VIIKON DVD
Ritari yössä
Cristopher Nolanin synkkä Yön ritari jatkaa Batmanin tarinaa siitä mihin edellinen elokuva Batman Begins jäi. Batman on vakiinnuttanut asemansa Gotham Cityn suojelijana, vaikka jakaakin yhä mielipiteitä. Rikolliset eivät enää uskalla liikkua öisin ja kadut ovat turvallisempia. Nyt Batman saa vastaansa pahemman vastustajan kuin koskaan aikaisemmin, kaaosta kylvävän mielipuolen: Jokerin. Yön ritari on erinomaisen jännittävä ja mielenkiintoinen Batman elokuva joka pureutuu sankaruuden haasteisiin.
ENSI-ILTA The Spirit. Ohjaus: Frank Miller. Pääosissa: Gabriel Macht, Eva Mendes, Sarah Paulson, Dan Lauria, Paz Vega, Jaime King, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson. ELOKUVAT Will Eisnerin klassikkosarjakuvaan perustuva tyylitelty toimintaseikkailu The Spirit kertoo nuoresta poliisista, joka palaa mystisesti tuonpuoleisesta taistellakseen rikollisuutta vastaan - henLontoossa että New Yorkissa. Tultuaan pakotetuksi eroamaan, Nixon pysyi hiljaa kolmen vuoden ajan. Mutta kesällä 1977 teräksenkova, ovela entinen ylikomentaja suostui haastatteluun yksinoikeudella kohdatakseen kysymykset ajastaan Valkoisessa talossa ja Watergate-skandaalista joka päätti hänen uransa presidenttinä.
Se haastattelu
ENSI-ILTA
Ron Howard teki loistavan elokuvan Nixonin ajasta
kiolentona nimeltä Spirit. Hänen arkkivihollisensa Octopus omaa hieman erilaiset tavoitteet. Hän aikoo kuolemattomuutta tavoitellakseen tuhota koko Spiritin rakkaan Central Cityn maailman kartalta. Spirit jahtaa omalaatuista konnaa ympäri kaupunkia - ja kohtaa matkalla liudan kuvankauniita naisia, jotka kaikki tahtovat joko vietellä, omia tai surmata naamiosankarin. stedtin (Minä ja Morrison) uusi elokuva Maata meren alla on draamaelokuva aikuistumisesta, perhesiteistä, rakkauden kaipuusta ja hyväksytyksi tulemisesta. Maata meren alla kertoo ompelijaksi kouluttautuneesta Idasta, joka asuu yhä lapsuudenkodissaan yhdessä adoptioäitinsä Katin kanssa. Ystävänsä rohkaisemana Ida löytää itsestään voiman lähteä maailmalle.
Alkuperäinen nimi: Dark Knight, The Ohjaus:Christopher Nolan. Pääosissa: Christian Bale, Heath Ledger, Morgan Freeman, Michael Caine, Kesto: 152 min K-15 Toiminta Warner Bros
VIIKON LEVY
Maan korvessa...
Samuli Edelmannin Virsiä 2 pysyy yhä myydyimpien levyjen joukossa. Samuli Edelmannin Virsiä 2 jatkaa Virsiä -levytysten tarinaa. Lokakuussa julkaistu Virsiä-trilogian toinen osa sisältää edellisen levyn tapaan 12 tuttua ja virttä, kuten Jo joutui armas aika, Suojelusenkeli (Maan korvessa kulkevi lapsosen tie) ja Kiitos sulle, Jumalani. Levyltä löytyvät virret koskettavine melodioineen ovat olleet parhaimmillaan satoja vuosia moninaisissa tilanteissa ihmisten lohtuna ja tukena. KS
Frost/Nixon Ohjaus:Ron Howard. Pääosissa: Frank Langella, Michael Sheen, Rebecca Hall, Toby Jones, Matthew Macfadyen, Kevin Bacon, Oliver Platt, Sam Rockwell
ELOKUVAT Oscar-palkittu ohjaaja Ron Howard tuo valkokankaalle taistelun joka käydään epäsuositun,
16
perintöä vaalivan presidentti Richard Nixonin ja jetset-elämää viettävän, nimeä hankkivan tv-persoona David Frostin välillä. Kummankin miehen muuttanutta historiallista kamppailua ei ole kerrottu aiemmin. Morganin teatteriversion roolit toistavat nyt myös elokuvassa Nixonia esittävä, Tony-palkittu Frank Langella ja Michael Sheen joka muuttui Frostiksi teatterilavalla sekä
ENSI-ILTA Maata meren alla Ohjaus: Lenka Hellstedt. Pääoissa: Amira Khalifa, Marja Packalén, Matti Ristinen, Leena Uotila, Jarkko Niemi. ELOKUVAT Ohjaaja-käsikirjoittaja Lenka Hell-
KaupunkiSanomat ei vastaa televisio-ohjelmien oikeellisuudesta ja ohjelmatietoihin mahdollisesti tulleista muutoksista.
TVpoiminnat
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 23.01.2009
Katsotuimmat elokuvat vko 03
Perjantaina 23.01.2009
KAUPUNKISANOMAT
Kaikkea kodista maan ja taivaan väliltä
KotiPlus
Ympäristöministeriön VTT: ltä tilaaman selvityksen mukaan rakenteiden kosteustekninen toimivuus ei aseta rajoituksia lämmöneristystason parantamiselle 30 40 prosentilla.
KotiPlus VTT:n selvityksen mukaan kosteusteknisiä ongelmia ilmenee jo nykytasolla. Mahdolliset suunnittelun tai toteutuksen virheiden aiheuttamat kosteusriskit ovat matalaenergiatason rakenteissa samat kuin nykyisen määräystason mukaan tehdyissä. Kosteusongelmat voivat jopa vähentyä, jos rakennusten suunnittelun ja toteutuksen laatu paranee energiatehokkaita rakenteita käytettäessä. Huomiota on kiinnitettävä ennen kaikkea huolelliseen rakentamistapaan sekä toimivien rakennejärjestelmien kehittämiseen. Määräykset kiristyvät Selvitys on osa rakennus-
Lämmöneristystä voidaan parantaa ilman kosteusongelmia
Rakentamisessa matti on valttia
KotiPlus
pääkaupungin paras hakemisto
REMONTTIPALVELUT
Huoneistoremontit, maalaukset ja laatoitukset ym. alan työt pitkällä kokemuksella. P. 050 464 2990 P.E Maalaus ja Saneeraus Oy Purku- ja maansiirtotöitä, tunti- sekä
urakkatyönä. Kaivurit 0,8-40t. Lajittelu kourilla sekä pulveroitsijalla. Myös lavojen tyhjennykset sekä sisäpurkutyöt. Rakennuttamassa uutta, korjauttamassa vanhaa? Tarvitsetko apua?
Rakennus- ja remontointityöt, vesieristystyöt (asennustyöt, maalaus, laatoitus ym) kunnostustöistä uudisrakentamiseen ammattitaidolla ja aikailematta. Hyödynnä kotitalousvähennys.
Kosteusongelmat voivat vähentyä, jos rakennusten suunnittelun ja toteutuksen laatu paranee energiatehokkaita rakenteita käytettäessä.
P. 0500-718 134, 044-927 8770.
Soita 040 56 56 754
ten kiristyvien energiatehokkuusmääräysten vaikutusten arviointia. Ympäristöministeriö hyödyntää selvityksen tuloksia rakennusten energiatehokkuutta sekä rakenteiden lämpö- ja kosteusteknistä toimivuuttuotannosta vuokra-asuntotuotannolla, korostaa asuntoministeri Jan Vapaavuori. Kysely kunnille Jotta ympäristöministeriöllä olisi käytettävissään mahdollisimman tuore ja kokonaisvaltainen käsitys vuokra-asuntotarpeesta sekä mahdollisuuksista tuotannon lisäämiseksi eri puolilla Suomea, ministeriö on lähettänyt asiaa koskevan kyselyn kunnille. Kysely lähetettiin 50 suurimmalle kunnalle ja eräille tätä pienemmille Helsingin seudun kunnille. Kunnilta tiedustellaan, onko kunnassa tarvetta lisätä vuokra-asuntoja vuosina 20092012 ja millaisia määrällisiä tavoitteita tuotannolle on asetettu. Lisäksi pyydetään tietoja sitä, mitkä tahot rakennuttavat kunnassa valtion tukemia vuokra-asuntoja.
ta koskevassa säädösvalmistelussa ja viestinnässä. Aiemmin julkistetussa Tampereen teknisen yliopiston selvityksessä esitettiin, että lämmöneristystasoa mittaavien U-arvojen kiristysten tulisi olla
pienempiä. VTT:n ja TTY: n selvitykset ovat kokonaisuudessaan luettavissa ympäristöhallinnon verkkosivuilla osoitteessa www. ymparisto.fi.
Vuokra-asuntotuotanto korvaamaan hiipuvaa omistustuotantoa
Vapaarahoitteinen asuntotuotanto tulee lähivuosina selvästi vähenemään.
Valtion toimenpiteiden sekä laskevien tontti- ja rakennuskustannusten johdosta valtion tukeman vuokra-asuntotuotannon toteuttamisedellytykset ovat kuitenkin selvästi parantuneet. -Niin kansantalouden ja työllisyyden suotuisan kehityksen kannalta kuin asuntomarkkinoiden vakavampien häiriötilojen ehkäisemiseksi on tärkeää pystyä korvaamaan mahdollisimman suuri osa hiipuvasta omistusasunto-
Vuosi 2009 tuo lapsiperheille lisää tukea
Kelan etuuksiin tulee jälleen vuonna 2009 muutoksia. Suurimmat korotukset kohdistuvat lapsiperheisiin.
Pienimmät päivärahat nousevat. Äitiys-, isyys- ja vanhempainrahojen, erityishoitorahan sekä sairaus- ja kuntoutusrahojen vähimmäismäärä nousee samalle tasolle kuin työttömyysturvan vähimmäismäärä. Korotus on noin 170 euroa kuukaudessa. Kela maksaa korotetun vähimmäispäivärahan vuoden vaihtuessa sitä saaville ilman hakemusta. Päivärahojen vähimmäismäärä nousee nykyisestä 15,20 eurosta 22,04 euroon päivässä. Korotuksen jälkeen vähimmäispäivärahaa saavan tulot nousevat noin 380 eurosta noin 550
euroon kuukaudessa. Vähimmäispäivärahoista menee veroa. Äitien äitiys- ja vanhempainrahapäivistä noin 15 % on maksettu vähimmäismääräisinä, kun taas isien isyys- ja vanhempainrahapäivistä vain noin 2 % on vähimmäismääräisiä. Noin 8 300 äitiä tai isää saa vuoden vaihtuessa korotuksen. Lapsilisä nousee monilapsisissa perheissä Lapsilisän määrä nousee kymmenellä eurolla perheen kolmannesta lapsesta lukien. Korotus tukee monilapsisia perheitä. Lapsilisää maksetaan alle 17-vuotiaista lapsista. Siitä ei mene veroa. Korotuksen jälkeen lapsilisän määrät kuukaudessa ovat perheen vanhimmasta alle 17-vuotiaasta lapsesta 100 euroa, toisesta 110,50 euroa, kolmannesta 141 euroa, neljännestä 161,50 euroa, viidennestä tai useammasta lapsesta 182 euroa.
PUU-JA PARKETTILATTIOIDEN ASENNUKSET, HIONNAT JA LAKKAUKSET. Myös laminaatit ja värjäykset P 050-566 3744
Vesieristystyöt ja muut remontit kätevästi näiltä ilmoittajilta!
www.parketti-eemeli.fi
Rakennusja saneeraustyöt Mauno Nevala, Salo puh. 050 569 2284
Maalaus, tapetointi yms. Ammattitaitoista kotimaista maalaustyötä. Epr.
Maalaus A. Niemistö Tmi
040-829 5063
JARCER OY
SUORITAMME TASOITEJA MAALAUSTYÖT LAADUKKAASTI TAKUUTYÖNÄ
MAALARIMESTARI J. LAMPINEN JARCER OY P. 0400 467388
JS LEINO
-Sisä- ja ulkomaalaus -terassit, aidat -laminaattiasennukset -huoneistoremontit - ym.
leino.jani@gmail.com
P. 040-7524931
Power-rakennus Oy
Remontit, saneeraukset ja uudisrakennukset ammattitaidolla. Myös pienet korjaustyöt. Puh: Marko 050-395 6552
Yrityksille ja yksityisille, myös määrämittaan
Kytkintie 47 00770 Hki p. 020 7410 750 www.timolehtimaki.fi myynti.hki@timolehtimaki.fi avoinna ma-pe klo 7-17
LATTIAPALVELUT
-Sauva- ja mosaiikkiparketit -Lautaparketit, laminaatit ja korkit -myynti ja asennus -Puulattioiden hionta ja lakkaus Puh 09-4114 9020 tai 044-5290 000 www.villenparketti.fi
KULJETUSPALVELUT
SÄHKÖPALVELUT
Palveleva S1-ryhmän sähköasennusliike Tjänstvilliga elinstallatören Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla
TEOLLISUUSTILAA
SIIVOUSPALVELUT
TEHOSÄHKÖ
(09) 724 5188 www.tehosahko.com 17
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 23.01.2009
Vallisaaren ja Kuninkaansaaren luonto uhanalainen
Metsähallitus julkaisi vuoden 2008 lopulla Vallisaaren ja Kuninkaansaaren hoitosuunnitelman. Helsingin edustalla sijaitsevat saaret ovat arvokkaita suojelukohteita.
Saarten linnoitukset ja uhanalainen lajisto ovat vaarassa, jos saaret jäävät ilman hoitoa tai saarten ainutlaatuisuutta ei huomioida riittävästi niiden käyttöä suunniteltaessa. Vallisaaren ja Kuninkaansaaren historiallinen maisema ja massiiviset sotahistorialliset rakenteet muodostavat ainutlaatuisen kokonaisuuden. Saaret ovat yhdessä viereisen Suomenlinnan UNESCOn maailmanperintökohteen kanssa keskeinen osa kansainvälisesti merkittävää Suomenlahden linnoituskokonaisuutta. Saarilla on ainutlaatuisten kulttuuriperintöarvojen lisäksi mm. 76 uhanalaista, silmälläpidettävää tai EU:n luontodirektiivin mukaista lajia, mikä tekee saarista erittäin merkittävän uhanalaisten lajien kannalta. Vallisaari ja Kuninkaansaari eivät kuulu Natura 2000 verkostoon, mutta saarilla on luontodirektiivin mukaisia luontotyyppejä, kuten lampia ympäröivine kosteikkoineen, merenrantaniittyjä ja reheviä lehtoja.
LÄMMITYSPALVELUT
LOUHINTAPALVELUT LOUHINTAPALVELUT AMMATTITAIDOLLA
Myös tarkkuusja pienlouhinnat
WARROCK OY
Puh. 0400-891 653
REMONTTIPALVELUT PARVEKELASITUKSET EDULLISESTI !!!
www.parvekelasitukset.fi
KYLPYHUONEREMONTIT alusta loppuun suoraan tekijältä ilman välikäsiä. p. 040-727 0943
SIIVOUSPALVELUT
KOTISIIVOUSTA!
Laadukasta ja luotettavaa
LATTIAMATERIAALIT
Siivouspalveluja Koti- ja toimistosiivoukset, sopimus- sekä kertasiivoukset ammattitaidolla luotettavasti. www.ekap.eu ilm. arviokäynti, p. 050 935 5945
Lattiaksi kaikkiin taloihin Koivua, mäntyä, kuusta. Myös lattialämmityksen päälle.
*Paneelit *Listat* *Ulkoverhouslaudat* *Muu rakennustavara* puh. (014) 469 2620, PonttiSet-neuvontaa puh. (0400) 344 707
LVIPALVELUT
Kaikki LVI -alan työt ammattitaidolla.
Yrityssiivousta!
Siivouspalvelu Sipa Oy www.siivouspalvelusipa.fi 040 824 1226
Saumattomat sadevesijärjestelmät, palotikkaat, lumiesteet, kävelysillat. Huom. Ilmainen arviointi!
045-652 0772
T:mi EN-asennus
KYYJÄRVEN SAHA OY
www.ponttiset.com
LVI-Focus, p. 040-741 6009
Saneeraus ja kattoremontit Timekeeper Oy 040-857 1248
Kaikki RAKENNUSALAN PALVELUT
Tasoite-ja maalaustyöt, uudis- ja saneerauskohteet. Maalausliike ASSIETTE Oy Puh. 050-4351 706 www.assiette.fi
HUONEISTOSI REMONTIT
Teemme kaikki remontit lattiasta kattoon yli 10 vuoden kokemuksella. Kaiken kokoiset, myös pienet ja isotkin. Maalaustyöt, tapetoinnit, keittiöremontit, lattiaremontit, myös kylpyhuoneremontit. Kuljetamme tarvikkeet. Olli 040-576 2072 Matti 0400-673 996
Keittiö- ja huoneistosaneeraukset. DIXIE-KEITTIÖT, p. 0500-403560 www.dixie-keittiot.fi p. 09-346 4458 Maalaukset, tapetoinnit, tasoitetyöt 10v. kokemuksella
-kotitalousvähennys-
VISTATEK OY
-Sähköasennukset -Antenniasennukset -Valomainoshuollot -Rakennustyöt -Maalaukset -Laatoitukset -Sisätasoitukset -Tapetoinnit -Saunanlauteet -Paneloinnit -Parkettiasennukset -Kalusteasennukset -Remontit -Parketit, laminaatit + hionta
LVI-alan asennukset, huollot ja tarvikkeet:
T:mi Kellokosken kourupalvelu
www.kourupalvelu.websites.fi
UUDENMAAN LVI-SERVICE Oy
Pyökkitie 6, 04340 Tuusula p. 040 573 6548
puh. 045 639 5211
0400 922 167
MAASTOHITSAUSPALVELUT
Korjaushitsausta/ polttoleikkaus, kauhat ym. Maanrakennuspalvelut.
Kysy lisää puh. 044 283 8262
Remontointi ja rakentaminen. Kaikki sisä- ja ulkopuoliset työt. Remonttipalvelu Tamminen p. 044 341 4491. remonttipalvelu. tamminen@kolumbus.fi
Puh 050 - 337 9989
Ammattitaitoisia hitsareita ja CNC-koneistajia vapaana. Soita 045 123 5383
Uudisrakennukset kivestä ja puusta
Remontit. Kaikki alan työt, suuret ja pienet kohteet.
HUONEISTOREMONTIT ENERGIATODISTUKSET
www.huoneistoruutu.fi GSM: 046 645 8424 Pääkaupunkiseudun paras remonttihakemisto on KS KotiPlus
takuutyönä. P. 044-0909 612
www. rakennusliiketalvitie.fi PUTIPUHTO KOTISIIVOUSPALVELUT
Kaipaatko helpotusta arkeen? Tarjoamme asiakkaillemme luotettavaa kotisiivousta kilpailukykyisin hinnoin, niin lyhyemmäksi kuin pidemmäksi aikaa.
Tasoite-/rappaustyöt, julkisivupinnoitukset. Peura Pekka Puh. 0400 540818
HUONEISTOREMONTIT
Kunnon remontit.
Kunnon Rakentajat.
www.kunnonrakentajat.fi
P.09-586 5566 klo 9-15
info@ rakennusbuumi.fi p.050-3313769
Yhteydenotot: Ma-Su 08.00-18.00 Puh. 040-371 3482 w w w. p u t i p u h t o . f i
-Huoneisto- ja kylpyhuoneremontit -Uudisrakennukset -Putkityöt Hyödynnä verovähennys!
ovet I ikkunat I kaikki kodin kalusteet I jatkuvasti edullisia tehdaseriä I tee se itse -ihmiselle tosi halpa hävitystori
10 kerrosta täynnä halpaa rakennustavaraa
Huoneistoremontit 20v. kokemuksella.
Ta l o n r a k e n t a j a t BG Ky 0400 474 786
Rakennuspalvelu Tapio Päiväläinen 050-569 0477
Hyvä ja luotettava remonttiliike.
SUOMEN YLIJÄÄMÄVARASTO Oy
ma-pe 9-18 la suljettu I Keksikatu 4, 13110 Hämeenlinna P. 010 820 8800 I www.ylijaama.fi
18
www.maalari.net P. 050-529 0398
-SÄHKÖSUUNNITTELU/ ASENNUS -ULKO JA SISÄ REMONTIT -RAKENNUSALIURAKOINTI -OMAKOTITALOJEN SISUSTUSTYÖT -NYT JAOSSA VUODEN 2009 ULKOMAALAUSAJAT
TMI FINVESTERO
finvestero@gmail.com 050-3137659
Perjantaina 23.01.2009
KAUPUNKISANOMAT
Levy-ale on hyvää vauhtia menossa
Alkuvuosi on musiikinystävän juhlaa
Levy-yhtiöiden ja alan kauppiaiden järjestämä levyale alkoi viime perjantaina 16. tammikuuta. Tarjolla on jälleen runsaasti koti- ja ulkomaista rockia ja poppia sekä iskelmää, jazzia ja klassista musiikkia.
Levyjen alennusmyynti järjestetään nyt kolmannen kerran. Ensimmäisellä kerralla vuonna 2007 mukana kampanjassa oli 220 kauppiasta, tänä vuonna osallistujia on jo lähes 500. Piristystä menekkiin Mukana levyalessa on aikaisempien vuosien tapaan alan erikoisliikkeitä, tavarataloja ja ketjumyymälöitä. Suomen Ääni- ja Kuvatallennetuottajat ÄKT: n apulaisjohtaja Tommi Kyyrän mukaan Levyale piristää huomattavasti alan alkuvuoden myyntiä. Valtakunnallinen levyale päättyy runsaan parin viikon kuluttua 7. helmikuuta.
Hiihtolomatapahtuma Ketjureaktori kutsuu helsinkiläisnuoret äkkilähdölle
Nuorisoasiankeskuksen perinteinen talvilomatapahtuma Reaktori on tänä talvena nimeltään Ketjureaktori. Tapahtuma valtaa koko Helsingin 16.-21.2.2009 kutsuen nuoret reppumatkalle Kalliosta Kannelmäkeen, Vuosaaresta Tapulikaupunkiin ja Ruoholahteen. Nuoret kutsutaan tutustumaan ennakkoluulottomasti omaan kotikaupunkiin sekä koko nuorisoasiainkeskuksen kattavaan tarjontaan. Mottona reaktorissa on: äkkilähtö Stadiin! Tapahtuma jyrähtää käyntiin talvitapahtumalla maanantaina 16.2. Brahen
kentällä, jonne luvassa elävää musiikkia, lämmintä tunnelmaa ja uusia talvilajeja. Hiihtolomaviikolla Ketjureaktori toimii useassa eri toimipisteessä ympäri Helsingin, jotka kaikki ovat profiloituneet tiettyyn teemaan. Toimipisteistä luodaan houkuttelevia matkakohteita, sillä nuoret saavat Ketjureaktorissa käteensä Ketjureaktorikartan ja -passin. Kartta opastaa nuoria matkustaman eri kohteisiin, kokeilemaan rohkeasti eri lajeja ja tutustumaan uusin paikkoihin. Passiin kerätään leimoja
eri paikoista ja leimatuilla passeilla voi osallistua arvontaan. Vauhdikkaan hiihtolomaviikon päättävät diskot Kaapelitehtaan puristamossa lauantaina 21.2. Ketjureaktori tarjoaa nuorille lukemattoman paljon mahdollisuuksia aina diskoista seikkailurataan, taidepajoihin, kymmeniin harrastuksiin, kädentaitoihin, ulkoiluun ja kesähaun infoon. Luvassa on tietenkin myös esim. viime vuonna käsittämättömän suosioon saavuttaneet futailut ja yökorikset.
Muodin verkkokauppa naisille!
Koot 32-56
www.
s i s t e r s s h o p .fi
Monenlainen musiikki vaihtaa vuoden alun alennusmyynneissä omistajaa edullisempaan hintaan.
Vuokatissa
suksi luistaa!
Mukava on hiihtelijän hiihdellä ja vauhdikkaasti mäkeä lasketella kun maisemat, majoitus ja muonitus ovat kunnossa. Meillä Vuokatissa on.
Hiihtotarjous!
PUOLIHOITOPAKETTI
4 VRK
264
/hlö
* lapset 4-12 v -50% * lisävuorokaudet 66 /vrk
Sisältää majoituksen, aamiaiset, päivälliset, saunan ja uinnin.
Tarjous voimassa koko kevättalven, myös pääsiäisenä.
Hotelli
Tulikettu
TERVETULOA ILMAISEEN VUODEANALYYSIIN!
Tervatie 3, 88600 Sotkamo Puh. (08) 666 0611 | Fax (08) 666 0619 myynti@tulikettu.fi
a Tervetulo n! mää viihty
www.tulikettu.fi
KOULUTUS
ssa ima sti.) s vo rjou .01.09 a (Ta 31
19
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 23.01.2009
KS-Markkinat
MYYDÄÄN
AJONEUVOT JA VARUSTEET
Itä-Hki, puh. 041-5460335. Vantaan lautassarja. Kaikki ensipainoksia vuosilta 1987-1994 lautasia 8kpl, ehjiä ja kauniita Vantaa maisemia. 200e p. 040/5225729 Pyykinpesukone Upo merkki tarpeettomana 50e p. 050 4313073 Kirjoituspöytä, pyökkimelamiinia, useita hyllytasoja ja lokeroita. Leveys 141 cm, korkeus 141 cm, syvyys 47/60 cm. Malli Kristina (Jysk). Hp. 35 e. Itä-Hki, puh. 0415460335. Sänky Joustinpatja sänky 80cm leveä 200cm pitkä sekä petauspatja. Hinta 50 euroa. Puh.050-4314874
Käytä sähköpostia! OSTA JA MYY! ksmarkkinat@kaupunkisanomat.fi Katso ohjeet sivun alalaidasta!
KS-Markkinat on yksityisille kotitalouksille maksuton osto- ja myyntipalsta. Postittamalla oheisen kupongin julkaisemme 2 viikkona peräjälkeen ilmoituksenne maksutta. Toimituksella on oikeus lyhentää tai muokata ilmoitustekstejä parhaaksi katsomallaan tavalla.
Vähän käytetty. Koko 36/38 (musta / hopea) H. 400e (uutena 700e) p. 0503360562 Miesten keltainen toppatakki uusi 30e p. 0442166733 Miesten kylpytakki uusi 20e p. 0442166733 Naisten upeat minkki hatut 3 kpl 40e kpl p. 0442166733 Vaatteita pojille koko 86-92 cm. Myös muuta. Kysy reilusti. 2-70e puh. 040-7078962 kiin k-dajonetti kameroihin! 145e p. 09-34214 ilt. Helsinki Kelanauhuri Sharp RD 708D 7" keloille, 2 tie kaiuttimet irroitettavat, nopeudet: 19+9,5+4,8 cm sek. tuuletin jäähdytys koneistolla 125e p. 045-1388762 ilt. Hki Canon Pixma MP 190 monitoimilaite,cdrom,ohjekirja,alkup.pakkaus,ostettu 8.11-08,vuoden takuu,H.25 e. puh.0400-861690
OSTETAAN
ASUNNOT
Halutaan vuokrata asunto Keravalta. Siistille ja asialliselle avioparille. Varma vuokra! Puh. 0466498407
Olympia -40 ja -52 tavaroita. Apteekkarireseptiliuskoja. Hki. Puh. 050 596 8777 Ostetaan kirjoja. Pienet ja suuret erät, myös kuolinpesät. Tarjoa! Noudetaan 09-alueelta, puh. 041-7858831 Hyväkuntoiset LP:t, Singlet ja Savikiekot reiluun hintaan! (huom! ei klassista) Jani 044-5921427 Ostan rahoja postimerkkejä kunniamitaleita vanhoja sarjakuvia Arabian astioita ym. pien antiikkia myös nouto . t: Kari puh: 050 934 5900. Ostetaan vanhoja Märklin junia. Tarjoa tekstarina 044-9169953. Ostetaan Tyco autoradat, autot. Tarvikkeet. Hki. Puh. 050 528 4687 Keräilijä ostaa vanhoja suomalaisia seteleitä, kunniaja sotilasmerkkejä. hyvistä hyvä hinta! tarjoa! p. 0500 899 443. Ostan View-Master kuvakiekkoja ja kaikkea niihin liittyvää. Myös muut vanhat lelut. P. 050-338 7932/Vesa Ostan Iittalan, Nuutajärven, Riihimäen maljakoita ja lasiesineitä. Taidelasia. Hämeenlinna. Puh. 040 756 5481 Ostan postimerkkejä, kokoelmia, ep-kuoria, vanhoja postikortteja, tikku etikettejä ym. Sotilasmitalleja. Jkl ja suojeluskunnan tavaraa. Hämeenlinna. Puh. 040 756 5484 Kirjakeräilijä on kiinnostunut 1900-luvun alku ajan ilmestyneistä erä, lappi, matka- ja sotakirjoista. Erityisesti iso kokoelma samalta kirjailijalta! tarj. Hki.Puh. 040 910 8638 Ostetaan vanhoja kalastusvälineitä myös "antiikkisia" : uistimet ja virvelit sekä alan julkaisuja. Puh: 0407463055 tai 09/6988552 Otetaan vastaan kirpputoritavaraa ja teen kuolinpesien tyhjennyksiä siivouksineen talleta numeroni 040-8166514
HARRASTUKSET ja VAPAA-AIKA
Ostetaan Viking risteily Hki-Tukholma-Hki A- tai B luokanlippu ajalle helmi-maaliskuun 09 vaihteeseen p. 040-4608178 Ostan sähkökirjoituskoneen. Nauhoja mukaan! Tarjoa! P. 0449172655 Ostetaan Digivideokamera dvd:lle tallentava, jossa oltava 16:9 laajakulmakuva ja 2,7" näyttö ym ominaisuudet p. 041-5461739 ilt. Sipoo Ostetaan Ilmakivääri ison caliberin = 5,5mm tai enemmän ja suuri lähtönopeus. Myös kiikari voi olla. p. 041-5461739 ilt. Sipoo
2.2cv:n käytetyt kitkarenkaat vanteineen 4kpl 180e ym 2cv kamaa P.o5o-4111555 1.2cv:n uudet kesärenkaat 4kpl continental eco contact 135/70x15 300e P.050-4111555 Suksiboxi Thule Ocean700 ja Opel Vectran kattotelineet yhden talven käytetty 300e Puh. 0408169250
TYÖKALUT ja LAITTEET
Tuliterä Metabo - iskupora amm. käyttöön 2 akkua, paperit 7A, laukku mukana. (Ohv. 299e) 135e Myös vaihdan tv-tuoliin (nahka tai plyyshi) p. 041-5293077
VESIKULKUNEUVOT
LASTENTARVIKKEET
Lapsen jatkettava sänky, valkoinen, käyttämätön, tarpeettomana, hinta 10e.Puh.041-504 2250. Lapsen muovinen leikkimökki, valkoiset seinät, punainen katto, osat helppo koota, kuin uusi, tarpeettomana, hinta 20e (ovh kaupassa 125e). Puh.041-504 2250.
KODINTARVIKKEET JA LAITTEET
Kahvinkeitin Braun KF 63 Aromaster (10 kuppia), tyylikäs muotoilu, valkoinen ja erittäin siisti, hinta 10 e. Puh. 040-7314866
Vaatteita pojille Sohva, koko 86-92 cm. Myös muuta. Kysy Hyväkuntoinen, siisti 2-3 istuttava.160x80x80 cm.Beige kuosiin- reilusti. 2-70e puh. 040-7078962 kudottu kangas, kaikki tyynyt käännettävät ja vesipestävät + 2-sohvatyynyä. ELÄINTEN TARVIKKEET H.90e Hki 17, 050-3080954 iltaisin. Kirjoituspöytä koivua Lev. 150 cm syvyys 74 cm 30e p. 050-4109378 Nahkasohva musta 3-istutt. 60e p. 050-4109378 Myydään kotimainen Treston toimistopöytä. Hyvä kuntoinen. H 60e Läh. p. 050-5720331 Pesukone vähän käytetty Candy Class A Cnl145 80e P. 0449583474 Liesituuletin valolla nopeussäätö liukukytkimellä + merkkivalolla, hiili- ja tekstiilisuotimet. Mitat 50x50x15 cm väri valkea 45e p. 09-3421463 ilt. Helsinki Ryijy Mooseksen palava pensas Hp 100e / tarjous p. 044227202 hyväkuntoinen Kissan bio wc 20e puh. 0442748202 Koiran hoitopöytä, 60 x 85 cm. Pyörät, taitettava, kumipäällyste, alumiininen reunalista, vetoaisa. Hp. 70 e. Itä-Hki, puh.0415460335.
Soutuvene 370x110cm vanerirakenteinen kevyt soutuinen "venootti" on kuin iso korkea laitainen intiaani kanootti vain airot Kiertovesilämmitin puuttuu. 125e p. 045-1388762 Hki max. teho on 5500 w 240v uusi ruostumatonta terästä, käy veneen, Laminointi-hartzia moottorin ym. lämmitykseen vaihto n. 50 kg epoxihantzia vene-ym. myös polttoöljylämmittimeen. 250e p. laminointiin. Avaamattomat pöntöt. Myydään n. puoleen hintaan! 15e kg p. 045-1388762 Hki 09-3421463 ilt. Helsinki Kompressori tuotto 1000 l korkeapaine sähkökesVene-diesel kus 7,5 kw sähkömoot. 850e p. 040 20 hv 2 syl. Bukh made in Danmark varusteineen sähköstartti, mittaritaulu, 7556378 ohjekirja ym. Kunto tarkistettu = OK! PUHELIMET Myös vaihto 20 hv 4-t perämoottoriin. 1600e p. 09-3421463 ilt. Helsinki Lankapuhelin Pronssipotkuri + puhvastaaja 30e p. 0442166733 20x16 oikeakät. ajamaton 3 lap. tosi leveät lavat. Myös RST-akselit 2kpl 35mm pit. 3,10m. ja 40mm pituus SEKALAISET 1,75. alk. 100e p. 041-1388762 ilt. Hki
VIIHDE-ELEKTRONIIKKA
Ostetaan Digi-Tv 10-15" kokoinen taulu tv laajakulmakuvalla = 16:9 ja tallentava dvd kovalevyllä ja digivirittimellä. P. 041-5461739 ilt. Sipoo
KODINTARVIKKEET ja LAITTEET
Ostetaan. Pöytätiskikone p. 050 3083155
VIIHDE-ELEKTRONIIKKA
Myydään Philips 28" hyvä väri Tv ei taulu 40 e tv on H:ki 00790 puh 040 56 24285 Canon pixma mp 190 monitoimitulostin,ohjekirja,cdrom,takuuta jäljellä 10 kk.alkuperäisp akkaus,kuin uusi. H 26 e. puh. 0400861690
Miesten upea nahkalompakko 10e p. 0442166733 Kirpputorimyyjälle tavaraa pääasiassa astioita ja hieman muuta. 10e puh. 0400528418 Samsonite keltainen pukupussi 10e p. 0442166733
SEKALAISET
Harrastaja ostaa vanhoja rahoja, kolikoita ja seteleitä, sotilasmerkkejä, postikortteja ja 1950,-60 ja -70-luvun musiikkilehtiä. Mielummin tekstiviestillä puh: 0445678266 Keräilijä ostaa vanhoja suomalaisia rahoja. Puh. 0505211273 Ostetaan vanhoja Märklin junia. Myös Piko, Trix, Fleischmann kiinnostaa. Vantaa. Puh. 040 723 8530 Ostan postikortitteja Suomesta.
HARRASTUKSET ja VAPAA-AIKA
Ratsastuskypärä koko 56 hp. 20e Puh. 0442748202 Hammaslääketieteen käsikirja v. 1996 julkaistu laaja suomen kielinen teos 20e p. 040-5116294 Pokkareita, sarjiksia, kirjoja hyvä kuntoisia! Ovat Vantaalla 10-20e per kassi p. 040 8589521
Kirjahyllykkö vitriini toisessa päässä kaapit + laatikot paljon tasoja kork. 186 lev. 52 pit. 204 Todella siisti 80e p. 0505693646 väh käyt miesten musta pilotti nahkatakki usa prätkä-malli nappanahk. Lundia-pöytälevy, koko L/54 H 120e p. 040-4608178 76 x 155 cm + näppäintaso + päätyjalka, jossa kaksi avohyllyä. Hp. 100 e. Pitkä kettu turkki.
VAATTEET
Hellas-piano, Renner n:o 25731, 800.00e. Ruokapöytä: Ruskea sävyinen, tammea, Televisio Sony 14 pyöreä, halk. 120cm, mustalla metalli50e p. 0466657657 jalalla, ei kolhuja, 70.00e. Vuodesohva: Kahden istuttava, Sony-yhdistelmästereot 150x90cm, eteenpäin avattava, hilli(levysoitin, kaksoiskasettidekki, CDsoitin ja 2kpl kaiutinta) HP 25e p. 050- tyllä sinisävyisellä kankaalla päällystetty, kuin uusi, 70,00e. 3052848 Keräilijälle: 1970 luvulla Philipsin Digiboxi kysellyssä kolmaneksi vanhin, toiDan Tax antenni verkkoon ei korttipaik- miva Philips TV, 17. TSF 140A,FK n: kaa uusi 25e p. 0408378509 o 010655. Säilytetty aina kuivassa varastossa. p. 050-5640607. Pentaxiin zoomobjektiivi vain koekuvattu valovoimainen zoom VHS/DVD soitin ja kirjahylly 3,5-4,2 / 35-135 mm kevyt moderni kaapilla nyt niin yhteishintaan joka on objektiivi luxus-laukussa. Sopii kaik40e p. 040 7557730
OHJE SÄHKÖPOSTILLA LÄHETTÄMISEEN: Lähetä viestisi osoitteeseen ksmarkkinat@kaupunkisanomat.fi Aihekenttään otsikko OSTETAAN
tai MYYDÄÄN. Numeroi tuotteesi 1., 2., 3. jne. Myyntihinta on pakollinen. Max. 160 kirjainmerkkiä per tuote. ÄLKÄÄ KIRJOITTAKO NIMIÄ KOKONAAN ISOILLA
KIRJAIMILLA, älkää käyttäkö koneen antamaa euromerkkiä, e tai eur riittää! Liitteitä emme avaa lainkaan joten kirjoita tuotteesi suoraan sähköpostimuotoon!
KS-Markkinat
KÄYTÄ TIKKUKIRJAIMIA ja kirjoita selkeästi!
MYYDÄÄN OSTETAAN Valitse osasto:
kirjepostimerkki
Yksi ilmoitusteksti/kuponki. Maksimi 160 merkkiä, aloita tavaran nimellä
Ajoneuvot ja varusteet Asunnot Vesikulkuneuvot Urheiluvälineet Lastentarvikkeet Kodintarvikkeet ja laitteet Viihde-elektroniikka Harrastukset ja vapaa-aika Eläinten tarvikkeet Työkalut- ja laitteet Rakennustarvikkeet Kauneus ja terveys Puhelimet Vaatteet Sekalaiset
KAUPUNKISANOMAT KS-Markkinat Mannerheimintie 94 00250 HELSINKI
MYYNTIHINTA (pakollinen)
LEHDELLÄ ON OIKEUS KÄYTTÄÄ TIETOJA SUORAMARKKINOINTIIN. ILMOITUKSET JULKAISTAAN SISÄÄNJÄTTÖPÄIVÄMÄÄRIEN MUKAAN LEHDEN 2:SSA SEURAAVASSA NUMEROSSA (HUOM. EMME VÄLITÄ NIMIMERKILLÄ VARUSTETTUJA TIEDONANTOJA, EMMEKÄ JULKAISE PUUTTEELLISESTI TÄYTETTYJÄ KUPONKEJA HUOM.)
20
allekirjoitus ja nimenselvennös, osoite postinumero puhelinnumero ja ikä:
Perjantaina 23.01.2009
Autoilu ja Liikenne
Monella yhä vaikeuksia hahmottaa miten kiertoliittymässä tulisi toimia
AJOOPETUSTA
KAUPUNKISANOMAT
B- ja BC- kurssit alkavat maanantaisin klo 08.00 ja klo 17.00.
Pimeänajo simulaattori. Toimisto Ma-To klo 12.00-17.00. P. 09-724 8025 tai 0400-420 095/Marko Pakilantie 11, 00630 Helsinki
Yksinkertaisuus on valttia
Tieto lisää varmuutta ja turvallisuutta liikenteessä. Yksi, monille yhä vieläkin epäselvä ja siten myös vaaratilanteita aiheuttava tilanne on kiertoliittymässä ajaminen. Miten yksinkertaiseksi suunnitellussa kiertoliittymään ajetaan, kuka väistää ja ketä ja miten liittymästä poistutaan? Jos asia on vielä epäselvä, niin nyt on parasta lukea tämä juttu.
Autoilu& Kiertoliittymä on periaatteessa sama kuin liikenneympyrä. Vielä 60-luvulla näitä liittymiä, joiden keskellä olevaa saareketta kierretään vastapäivään, rakennettiin liikenneympyröinä ja ne olivat suosittuja liikennejärjestelyjä laajoissa risteyksissä. Onnettomuusriskiä halutaan alentaa 90-luvun lopulla liikenneympyrät tulivat takaisin halkaisijaltaan pienempinä kiertoliittyminä. Laissa puhutaan kuitenkin yhä liikenneympyröistä. Kiertoliittymien rakentamisella pyritään parantamaan liikenneturvallisuutta etenkin taajamissa ja niiden lähistöillä eli paikoissa, joissa törmäykset risteyksissä ovat tyypillisimpiä kolareita. Tavoitteena kiertoliittymien rakentamisella on vähentää onnettomuusriskiä ajonopeuksia alentamalla ja liikennevirtaan liittymistä helpottamalla. Jotta liittymän turvallisuushyödyt
Maunulan Autokoulu Oy
AJOOPETUSTA AUTOJA OSTETAAN ja MYYDÄÄN
Ostetaan käteisellä henk. ja pakettiautoja. VM 2000-2008.
Myös loppuvelan lunastus ja vaihto halvempaan tai kalliimpaan. Valimontie 12, Tuusula p: 040-517 3250, 044-255 9620
Hyrylän Autotalo Oy
NYT PAKETTIAUTO VUOKRALLE! Todella edullisesti 75e/vrk. Puh. 0400 72 99 63
Vilkku sinne, vilkku tänne. Kiertoliittymässä näkee vielä tänä päivänä monenlaisia yritelmiä.
TUPLAKIOSKI
Perhekunnantie 3 00430 Helsinki
saadaan parhaiten esiin on autoilijoiden kuitenkin syytä tuntea kiertoliittymään liittyvät liikkumissäännöt. Miten kiertoliittymään ajetaan? Kiertoliittymään tullaan aina kärjellään seisovan kolmion takaa eli liittymään tuleva on väistämisvelvollinen liittymässä ajavaan nähden. Liittymään tultaessa ja liittymässä voi olla useita kaistoja ja niitä käytetään samoin säännöin, kuin kaista-ajossa yleensä. Sekä ryhmitys- että kääntymissääntöjä voidaan muuttaa liikennemerkein. telmän keskusyksiköltä, samalla kun autojen keräämä havaintomateriaali välitetään keskusyksikölle käytettäväksi säätiedon päivityksessä ja liikennevaroitusten tuottamisessa. Autot voivat myös kommunikoida keskenään esimerkiksi varoittamalla vaaratilanteista. Ajantasainen tietojenvaihto ajoneuvojen kanssa mahdollistaa esimerkiksi reaaliajassa päivittyvien säätietojen tarjoamisen autoilijoille. Hankkeessa on
Miten kiertoliittymästä poistutaan? Liittymästä poistuttaessa aikeista kerrotaan vilkulla ennen poistumisliittymää. Liittymästä poislähteminen on aina oikealle kääntymistä, jolloin ryhmitytään oikeaan laitaan ja käännyttäessä väistetään risteävän tien poikittaisliikennettä. Kuljettajan on kiertoliittymästä pois lähtiessään väistettävä risteävää tietä ylittävää jalankulkijaa, polkupyöräilijää ja mopoilijaa. Kiertoliittymät ovat yksi keino taajamien liikenneturvallisuuden lisäämiseksi. Ne toimivat taajamaan luotu uusi palvelualusta ja esimerkkipalveluita, joissa uutta tekniikkaa hyödynnetään liikenteen turvallisuuden ja sujuvuuden parantamisessa. Ilmatieteen laitos tuottaa järjestelmään tietoa paikallisesta tiesäästä Ilmatieteen laitoksen tiesäämallin pohjalta. Palvelua tarkennetaan keräämällä mittaustietoja myös liikenteessä olevilta ajoneuvoilta. Samalla ajoneuvot myös vastaanottavat uusimman säätiedon ohittaessaan tu-
tullessa portin tavoin, jolloin jokainen kuljettaja huomaa tulleensa alueelle, jossa liikennöi paljon kevyttä liikennettä. Erityisesti taajamissa tarvitaan turvallisia ajoasenteita ja sääntöjen noudattamista. Tässä suhteessa vastuu on tienkäyttäjillä. Ennakoiva ajaminen; tarkkailun tehostaminen, ajonopeuksien sovittaminen olojen mukaan ja muiden tienkäyttäjien huomioiminen mahdollistaa sujuvan ja turvallisen liikkumisen myös kiertoliittymissä.
AUTOHUOLLOT
Lisälämmittimien huollot
Talvihuollot
RENGAS ja VANNEPALVELUT
Ajantasaista säätietoa ja varoituksia
Ilmatieteen laitos on mukana Carlink-hankkeessa, jossa kehitetään autojen palvelevaa tietoverkkoa. Hankkeen pilottijärjestelmää testataan valtatie 1:llä lähellä Kaarinaa. Järjestelmän avulla autot voivat vastaanottaa tukiasemien kautta reaaliaikaista säätietoa järjes-
kiaseman, jolloin kuljettaja saa mahdollisimman nopeasti tietoa ja varoituksia paikallisista sääoloista ja onnettomuuksista.
TUULILASINKORJAUSTA
Tervetuloa pääkaupungin parhaaseen palveluun!
Palveluihimme kuuluvat mm. -Tuuli-, taka-, ja sivulasit. Myös asennettuna. -Autolasien korjaus ja turvamerkintä. -Meiltä saat myös urat, sulat ja muut autolasitarvikkeet.
AUTOJAMYYDÄÄN
Ilman käsirahaa ja maksuaikaa jopa 60 kk. Nurmijärven Laatuauto Oy
AJOOPETUSTA
Yli 100 vaihtoautoa.
Helsinginkatu 42 (09) 374 5741 00530 Helsinki 040 506 4641
Varastotie 1, Nurmijärvi Ma-pe 10-18, la 10-14 (09) 2769 1116
www.autolasipojat.fi
21
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 23.01.2009
Matkustamiselle ei näy taantumaa
Matka 2009 -messujen teettämän kävijätutkimuksen mukaan jopa 37 % kävijöistä aikoo matkustaa tänä vuonna enemmän kuin viimeiseen 1-3 vuoteen. Saman verran aikoo matkustaa 50 prosenttia kävijöistä. TNS Gallupin tekemässä tutkimuksessa kysyttiin messukävijöiden matkustusaikeita edellisiin vuosiin verrattuna. Myös joulukuun puolivälissä toteutettu koko väestöä edustava lomamatkaennuste osoitti, ettei talouden taantuma ole vaikuttanut suomalaisten matkustusaikeisiin. Messuvieraat tulivat ensisijaisesti tutustumaan uusiin ja erityisesti ulkomaisiin matkakohteisiin.
Yli puolet kävijöistä suunnitteli messuilla myös kotimaan matkoja. Matka- ja Caravan-messuilla Helsingin Messukeskuksessa vieraili neljän päivän aikana lähes 86 000 kävijää, joista n. 17 000 oli matkailun ammattilaisia.
AUTOHUOLLOT
Vakuutusyhtiön kolarikorjaukset Vahinkotarkastukset Automaalaamo Korimuutokset Kolari- ja peltikorjaukset
(korinoikaisurobotti)
TUULILASIPALVELUT
Salpatie 6, 04400 Järvenpää Puh. 09-2426262, 040-560 7707
MAALAUS -ja PELTITYÖT PARVIAINEN OY
-Vakuutusyhtiötyöt -Kolarivauriot -Maalaukset -Vuokra-autot -Ruostevauriot -Maalipinnan kiillotukset TIKKURILAN AUTOPALATSI AAMURUSKONTIE 6, 00750 HELSINKI Puh. 345 5501. Gsm 0500-945 961, 0500-945 962
AUTOPESUPALVELUT
AUTOPELTIKORJAAMO
RENGAS ja VANNEPALVELUT
TALVIRENKAAT, uudet sekä käytetyt + alu-ja peltivanteet.
LAAKERIPALVELUT
Ammattitaidolla
Carmeik Oy autopesula Riihitontuntie 14, Niittykumpu P. 045-1319298
-Kuulalaakerit -Akselitiivisteet -Neulalaakerit -Ketjut - hihnat -Rullalaakerit -Ketju,hihnapyörät
Roihuvuorentie 22, p. 09 - 788 010
Laippatie 7, ROIHUPELTO PUH. 565 8050 www.laakerimaailma.fi
Kaupunki&Terveys
Masennusta potevaa ei olisi hyvä jättää kokonaan yksin
Vakavaa masennusta sairastavan sosiaalinen tukiverkosto harvenee sairauden pitkittyessä
joilla oli masennuksen lisäksi alkoholiongelma tai persoonallisuushäiriö, kokivat saavansa vähemmän sosiaalista tukea kuin muut. Pidempi vakavan masennuksen jakso vähensi potilaan saamaa sosiaalista tukea sekä hänen oman kokemuksensa mukaan että objektiivisesti tarkasteltuna. Kliinisen toipumisen edetessä potilas koki saavansa myös enemmän tukea. Neurotisismi ja ekstraversio olivat yhteydessä siihen, miten laaja potilaan sosiaalinen verkosto oli ja paljonko hän sai tukea, ja vaikuttivat siten epäsuorasti masennusalttiuteen. Koska vastoinkäymiset olivat yleisiä depression eri vaiheissa, niillä saattaa olla monia rooleja: altistava rooli ennen sairastumista, oireita vaikeuttava rooli esioirevaiheessa ja toipumista vaikeuttava rooli sairauden puhjettua. Potilaat itse kokevat usein masennuksen jonkin elämäntapahtuman aiheuttamaksi, Leskelä toteaa. Väitöskirja julkaistaan Kansanterveyslaitoksen julkaisusarjassa A 25/2008.
Tanssikoulu Tradicion Viva
Kuubalaisia Tansseja Sydämellä
Unioninkatu 10 B19 p. 040-541 5155 www.tradicionviva.fi tradicionviva@ tradicionviva.fi Uudet kurssit alkavat!
Tervetuloa tanssimaan kanssamme
Täyden palvelun eläinlääkäriasema
HELSINGIN ELÄINLÄÄKÄRIKESKUS
Koskenhaantie 34, 00940 Helsinki p. 342 4330 Avoinna ark. 09-21, la 10-14
Lääkäripäivystys Mellumetro
Lääkäri- ja laboratoriopalvelut
Puh: 09-395 1411 tai 041-526 8921 ma-pe 8-18 ja la 8-14
Laakavuorenkuja 2A It.2 00970 Hki
ERIKOISHAMMASTEKNIKOT
Pidempi vakavan masennuksen jakso voi vähentää masentuneen saamaa sosiaalista tukea.
Vakavaa masennusta sairastavan tukiverkosto harvenee ja sairastuneen saama sosiaalinen tuki heikkenee sairauden pitkittyessä, mikä puolestaan vaikeuttaa sairaudesta toipumista, osoittaa Helsingin yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus.
Kaupunki&Terveys FM Ulla Leskelä tarkasteli väitöstutkimuksessaan vakavaa masennusta sairastavien potilasryhmien välisiä psykososiaalisia eroja. Hän selvitti potilaiden elämäntapahtumien ryhmittymistä ennen masennusta ja masennuksen esioirevaiheessa sekä tutki, ennustivatko vakavammat elämäntapahtumat ja vähäisempi sosiaalinen tuki heikompaa toipumista. Lisäksi hän selvitti, heikkenikö potilaan saama sosiaalinen tuki vakavan masennuksen aikana ja miten potilaan neurotismi (tilanneahdistus)
22
tai ekstraversio (ulospäin suuntautuneisuus) vaikuttivat hänen saamaansa sosiaaliseen tukeen. Väitöstutkimus on osa Kansanterveyslaitoksen ja HYKS:n Peijaksen sairaalan Vantaa Depression Study -tutkimusprojektia. Elämänmuutos masentaa helposti Potilasryhmästä riippumatta masennuksen alkuvaiheeseen ajoittui yleensä paljon
vastoinkäymisiksi arvioituja elämäntapahtumia. Vastoinkäymiset jakautuivat kuitenkin varsin tasaisesti sekä masennusta edeltävään aikaan että sairastumisen esioireiluvaiheeseen ja vakavan masennuksen jaksoon. Siitä huolimatta kaksi kolmasosaa tutkituista arvioi jonkin elämäntapahtuman aiheuttaneen masennuksen. Vastoinkäymiset ja vähäiseksi koettu sosiaalinen tuki heikensivät kaikkien potilaiden toipumista. Ne potilaat,
KAUNEUDENHOITOA
KAUNEUDENHOITOA
Kosmetologi Päivi Raunio toivottaa vanhat ja uudet asiakkaat tervetulleeksi nyt Itä-Pakilassa!
- Hjeronymus tehohoito epäpuhtaalle iholle - Mikroneulaushoito ihon elvytykseen - Muut kosmetologiset hoidot
Manttaalitie 13 D 33. P. 050 437 2439 Hoidot vain ajanvarauksella. Tuo kuponki mukanasi, hoidon yhteydessä ilmainen ripsien värjäys!
KAUNEUDENHOITOA
ERIKOISHAMMASTEKNIKOT
OLETKO TYYTYMÄTÖN HAMMASPROTEESISI ULKONÄKÖÖN TAI TOIMIVUUTEEN? Erittäin korkealaatuista käsityötä tarjoaa:
Avattu Katajanokalla yksilöllisen palvelun KAUNEUSHOITOLA.
Avajaistarjouksena 25% alennus kaikista parturikampaamon, kosmetologin ja urheiluhierojan palveluista
(yli tunnin työt, muut -15%)
Jukka Lindqvist erikoishammasteknikko
Salon & Beauty clinic
Luotsikatu 5, p. 044 284 9232
Lunesis
Mikonkatu 13 A (Kaisaniemenkadun kulma)
katso sivut: www.dentalminerva.fi
puh. 0400 - 499 039