KaupunkiSanomien televisiolehti TV-Plus joka viikko!
KaupunkiSanomat antaa viikolle kasvot!
KaupunkiSanomien KS-Markkinat -ja olet oikealla tiellä!
KAUPUNKISANOMAT
VIIKKOLEHTI N:o 41/2008
14. vuosikerta
8 sivua televisioohjelmia ja elokuvia! Ota talteen! Minne mennään viikonloppuna s.4 Sirpa Puhakan Kaupunkikolumni s.5
MIIA NUUTILA
Halutaan ostaa rakennusalan yrityksiä. 040 371 3469
Maajusseja ja hääöitä VIIKON KASVO:
JURISTO
Elämäsi helpoin remontti Kaikki remontointi ja rakennustyöt ammattitaidolla takuutyönä. Ilmainen arvio. P. 046-667 7204
Palveleva S1-ryhmän sähköasennusliike Tjänstvilliga elinstallatören Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla
Siivouspalveluja Koti- ja toimistosiivoukset, sopimus- sekä kertasiivoukset ammattitaidolla luotettavasti. www.ekap.eu ilm. arviokäynti, p. 050 935 5945
TEHOSÄHKÖ
(09) 724 5188 www.tehosahko.com
Ammattilaiset apuna Kirkonkyläntiellä
YritysEsittely
Perjantaina 14.11.2008
KAUPUNKISANOMAT
kaupungilla: Anita Andersson
ViihdeSanomat
Hotelli Arthurissa vietettiin perinteisesti Arthurinpäiviä. Tarjolla oli hyvää ruokaa ja tangon taikaa.
Viinimaailmassa tapahtuu. Uusien juomien lisäksi uudet pakkaukset ja muut aiheeseen liittyvät ideat kiinnostavat ihmisiä. Tässä muutama persoonallinen idea syksyn ViiniExposta:
out. Etelä-Afrikkalainen valkoviini on pakattu uudenlaiseen pakkaukseen. Pakkaus on helppo kuljetettava, helppo hävittää ja kaiken lisäksi kaunis. Vaihtoehto pulloille ja laatikoille.
Miss Suomi 2003 Anna Strömberg toimi illan juontajana.
Upea Anna kertoi viihtyvänsä niin sanotuissa oikeissa töissä, mutta Arthurinpäivän juontokeikka on mieluisa työtehtävä.
Chill
Meri Hieta-Laurikainen on tuttu näky Helsingin seurapii-
Frank Forssell esitteli Pere Ventura cavaa ja vii-
rijuhlissa. Monet ehkä muistavat hänet myös suositun Bum-tsi-Bum ohjelman kysymyksiä suunnitelleesta tiimistä. Onpa Meri nähty monesti myös suosikkisarjan Salatut Elämät avustajajoukossa.
nejä. Nämä ovat Alkon tilausvalikoimassa ja niitä on saatavissa myös lahjapakkauksissa.
Pak sopii myös valkoviinille. Oranssi persoonallinen pakkaus on kierrätettävää materiaalia.
Tetra
TakkiPonsardin on valmistanut samppanjalle. Veuve Clicquot
Miisa Moon oli pukeutunut tangoteeman mukaisesti. Hän antoi jokaiselle vieraalle hotelli Arthurin kalenterin juhlista poistuttaessa.
Hotelliassistentti
Harri Malmberg oli loihtinut kystä kyllä. Monenlaisista herkuista erityisesti ihana bataattivuoka keräsi laajasti kiitosta.
Keittiömestari
samppanjoita jo 1700-luvulta alkaen. Nyt on Veuve Clicquot saanut keltaisen päällystakin. Käytännössä se tarkoittaa pulloon sopivaa päällystä joka pitää jalon juoman kylmänä muutaman tunnin, eli mahdollistaa siis vaikkapa juoman kuljettamisen romanttiselle picknickille. Chistoffer Wahlberg kertoi niin juoman kuin valmistavan yhtiön historiasta.
Lohivesi esitteli Skycellarin osastolla Rolling viiniä jossa on varsin erikoinen etiketti, pyöräilevän naisen kuva. Punainen juoma sisältää myös hieman valkoista. on uusi palvelu jossa viinitietoutta etsivä voi opetella viinivalintoja ja viinituntemusta.
Johanna
Viinikassi.fi
2006 Tangokuningas Marko Lämsä sai vieraat tanssiparketille. Markon ohjelmisto on varsin laaja ja monipuolinen. Tangokuninkuusvuodesta esiintymisvarmuutta on tullut lisää. Marko osaa ottaa yleisönsä, varsinkin naispuolisen. Nimmarikortit olivat kysyttyä tavaraa.
Vuoden
Tampereenjonka valiViinitukku on yritys
koimassa on paitsi viinejä, myös oliiviöljyjä.
3
KAUPUNKISANOMAT
Pääkirjoitus
14.11.2008
Tekniikka jyrää ihmisen Mitä on tapahtunut ennen niin järkeville ja maltillisille suomalaisille? Olemme hurahtaneet täysin kaikenlaisiin teknisiin vempaimiin, tunnuslukuihin ja napinpainalluksiin. Tekniikasta on toki monissa tilanteissa hyötyä, mutta tämä touhu on jo täysin karkaamassa käsistä. Matkapuhelimiin tulee jatkuvasti lisää toimintoja, näppäimet pienenevät, käyttö monimutkaistuu ja taitaa käyttöikäkin vain lyhentyä. Nyt kauppojen kassoilla yleistyvät laitteet, joilla asiakkaan pitää itse hoitaa laskun maksaminen, mikäli aikoo maksaa pankki- tai luottokortilla. On siis ulkoa muistettava eri korttien tunnusluvut, lompakossa korttien kanssa ei kai sovi tunnuslukuja säilyttää. Täytyisi myös opetella käyttämään eri kauppojen erilaisia laitteita. Kaikenlainen ilmottautuminen ja varaaminen tapahtuu nykyisin internetin välityksellä. Taas näpytellään käyttäjätunnuksia ja salasanoja. Useimmiten puhelimitse asia olisi hoitunut paljon helpommin tai yleensä edes hoitunut. Yksinkertaisten asioiden hoidosta on tullut aina vain monimutkaisempaa. Kaukana ei taida olla sellainen tilanne, ettei omasta kodistaan pääse ulos ilman tunnuslukua. Tässä olisi ainakin heti yksi asiakas, mikäli esimerkiksi pankkikorttia mainostettaisiin tähän tapaan: "Et tarvitse mitään tunnuslukuja, riittää kun muistat oman nimesi. Korttimme on yksinkertainen ja selkeä ja sellaisena se pysyy tulevaisuudessakin". Tai matkapuhelinta mainostettaisiin tähän tyyliin: "Matkapuhelimessamme on kaikki tarpeellinen, mutta ei mitään ylimääräistä. Tämän takia tuotteemme on helppokäyttöinen ja kestävä. Liittymän valitset minuutissa, koska vaihtoehtoja on vain yksi. Tästä yksinkertaisuudesta johtuen myös laskutuksemme on luotettavaa ja selkeää. Myös yrityksemme omat palvelulinjat toimivat. Mahdollisissa ongelmatilanteissa, joita tuskin tulee, asiantuntevat työntekijämme vastaavat puhelimiin pikaisesti ja hoitavat heti ongelmanne. Yksi puhelu riittää". Tekniikka ei palvele enää aina ihmistä, ihminen on pikkuhiljaa siirtymässä palvelemaan tekniikkaa. Ihminen osoittautuikin heikoimmaksi lenkiksi, kuten Tuija Brax sanoi sähköisen vaalijärjestelmän pettäessä kunnallisvaaleissa. Teknisten vempaimien kanssa alkaa olla pian vähän sama tilanne kuin tulen kanssa, hyvä renki, mutta huono isäntä. Tekniikka häärää kohta isäntänä, jollemme pidä varaamme. KS
Anna uutisvihje Kaupunki Sanomiin sähköposti: toimitus@kaupunkisanomat.fi
Kaupunkikolumni
Sosiaaliturva yhdelle SIRPA PUHAKKA luukulle ja taso riittäväksi
Sosiaaliturvaa uudistetaan. Näin lupaavat hallituspuolueet, keskusta, kokoomus ja vihreät. Uudistusta suunnittelee Sata-komitea, joka esittää linjauksiaan loppuvuodesta. Työ on ollut salaista aina viime päiviin saakka. Nyt joitain asioita on vuodettu julkisuuteen. Tiedossa on, että hallituspuolueilla ovat sukset ristissä uudistuksessa. Kokoomus ei ole sitoutunut mihinkään. Se haluaa vastinetta ja kannustavuutta sosiaaliturvalle. Kokoomuksen tykityksen kohteena on ollut työttömyysturvan taso ja kesto jo pitkään. Kokoomus haluaa kannustaa ihmisiä töihin leikkaamalla työttömyysturvaa, vaikka työpaikkoja ei olisikaan. Näin puolue perusteli kantaansa työttömyysturvan leikkauksiin jo 90-luvun syvinä laman vuosina. ***** Tällä hetkellä yhtä työpaikkaa kohti on reilusti kaksi työnhakijaa. Työpaikoista on niukkuutta, kun toisaalla on pulaa ammattitaitoisista työntekijöistä. Töiden ja tekijöiden kohtaanto-ongelma on todellinen. Tätäkö ratkaistaan leikkaamalla työttömyysturvaa? Ei ratkaista. Seurauksena on köyhyyden kasvaminen. Ylitse muiden syiden työttömyys on ensisijainen syy köyhyyteen. Suomessa on reilusti yli 600 000 köyhää EU:n mediaanitasolla mitattuna. Suomessa ei ole varaa lisätä köyhyyttä. Jo nykyinen taso on häpeällisen korkea maassa, joka keikkuu maailman seään? 90-luvun laman ja suurtyöttömyyden vuosina leikattiin työttömyysturvaa ja muuta sosiaaliturvaa. Toimeentulotuella olevia kannustettiin lisäämällä asumisen omavastuuta ja kannustamalla ihmisiä muuttamaan halvempiin asuntoihin, joita ei ollut. honneina huostaanottoina. Joutuuko hallitus paniikkiin sosiaaliturvan uudistuksessa? Tilapäinen taantuma ei voi olla peruste leikata sosiaaliturvaa tai jättää sosiaaliturvan uudistusta tekemättä. ***** Julkisuudessa ei ole keskusteltu toisesta merkittävästä Sata-komiteassa muhivasta uudistuksesta, nimittäin asumistuesta. Asumistuen laskentaperusteet ovat monimutkaiset ja vaikeasti hahmotettava. Lisäksi esimerkiksi lyhytaikainen työsuhde tai pieni palkankorotus saattavat kasvattaa asumiskustannuksia tuen tippuessa. Asumistuen taso ei ole myöskään suhteessa kohonneisiin asumiskustannuksiin etenkään Helsingissä. Moni työssä käyväkin joutuu hakemaan toimeentulotukea asumiseen. On järjetöntä, että toimeentulo on kerättävä "pieninä palasina" monelta luukulta. Kaikki tuet on saatava yhdelle luukulle ja riittävälle tasolle yli 750 euron köyhyysrajan.
Tällä hetkellä yhtä työpaikkaa kohti on reilusti kaksi työnhakijaa. Työpaikoista on niukkuutta, kun toisaalla on pulaa ammattitaitoisista työntekijöistä.
rikkaimpien maiden joukossa. Suomi onkin "kaskikyttyräinen kameli". Taloudellista menestystä mittaavissa tilastoissa maa on ykkönen, mutta ihmisten hyvinvointitilastoissa maa tippuu kauas muiden pohjoismaiden jälkeen. ***** Toistaako historia taas it-
Nyt työttömyysluvut uhkaavat jälleen nousta, kun lama tai vähintään taantuma on odotettavissa. Tämä taloustilanne ei lupaa hyvää sosiaaliturvan uudistamiselle. Lamavuosina leikattiin sosiaaliturvaan täysin lyhytnäköisesti, ja sitä laskua on maksettu koko 2000luvun ajan muun muassa ko-
Kirjoittaja on Helsingin kaupungin valtuutettu ja Vasemmistoliiton puoluesihteeri.
POIMITUT
Hämeen Sanomat: Hämeenlinnasta tulee suurmetsänomistaja Aamulehti: Tampereen Ikean avajaiset voivat siirtyä vuodelle 2010 Turun Sanomat: Historiaa vyötärön alapuolelta Etelä Suomen Sanomat: Voro irrotti kuparilevyjä Mukkulan kirkosta
MUUT
Tampereen Lahdesjärvelle suunnitellun Ikea-tavaratalon rakentaminen viivästyy. Syynä on huonekalumyymäläketjussa kesällä tehty konseptimuutos. - Ikea-tavaratalojen yhteyteen tulee jatkossa myös muita liiketiloja. Tavarataloja ei enää rakenneta yksittäisinä. Tämä koskee kaikkia rakenteilla olevia Ikea-myymälöitä kaikkialla maailmassa, Ikea Oy:n kiinteistöpäällikkö Tarmo Takko kertoo. Turun linnan uutuuskierros Vyötäröstä alaspäin kertoo, että keskiajan ihmisen navan alta löytyi jos jonkinlaista tavaraa. -Vaikka naisten alushousut yleistyivät vasta 1800-luvulla, esimerkiksi Katarina Jagellonican kerrotaan käyttäneen kylminä talvipäivinä oravannahasta valmistettuja nimettömiä, tietää opas Hilkka Kauppinen. - Vyötärön alapuolen asioita olivat lisäksi kengät, somisteet ja muu vaatetus, Kauppinen luettelee. Lahtelaismies irrotti Mukkulan kirkon rakenteista kuparilevyjä ja lastasi ne pakettiautoonsa. Poliisi tavoitti vuonna 29-vuotiaan miehen paikallisesta lähiravintolasta ja levyt löytyivät autosta. Toinen lahtelaismies työllisti poliisia lähettelemällä itsemurhaviestejä extyttöystävälleen. 28-vuotias mies kertoi olevansa melko kaukana Lahdesta ja hyppäävänsä alas jyrkänteeltä. Poliisi löysi miehen kuitenkin tyttöystävän asunnon liepeiltä kiikarit kaulassa.
YLE.fi: Halonen: Lievä perheväkivalta pian oikeuteen myös ilman uhrin lupaa
Hämeenlinna on ennestäänkin suuri metsäomistaja 4300 hehtaarillaan, mutta uusi Hämeenlinna omistaa peräti 5800 hehtaaria. Vuodenvaihteen jälkeen metsämaan määrä kasvaa 1500-1600 hehtaarin verran. Kaupungille metsätulot ovat olleet vuodessa 700000 eurosta miljoonaan euroa.
Oikeusministeriö aikoo parantaa perheväkivallan uhrien asemaa muuttamalla heihin kohdistuneet lievät pahoinpitelyt virallisen syytteen alaisiksi rikoksiksi, kertoo Helsingin Sanomat. Uudistuksen on määrä koskea myös hoitoalan työpaikkaväkivallan uhreja. Virallisen syytteen alainen rikos tarkoittaa sitä, että poliisin on suoritettava esitutkinta ja
syyttäjän on nostettava syyte myös silloin, kun rikoksen uhri ei sitä vaadi. Nykyisin syyttäjät eivät voi nostaa syytettä lievistä pahoinpitelyistä ilman uhrin lupaa. Vain lapsiin kohdistuneet väkivallanteot ovat aina virallisen syytteen alaisia. Oikeusministeriön on tarkoitus asettaa työryhmä valmistelemaan lakiuudistusta tällä viikolla. Asiasta kertoi Helsingin Sanomille oikeusministeri Tuija Brax (vihr).
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 14.11.2008
Kodin energiankulutusta voi itse säädellä
Syksy ja lähestyvä talvi näkyvät myös kotitalouksien sähkölaskuissa. Pimenevät illat yllyttävät napsauttamaan päälle useamman valaisimen, ja viilenevä säätä vastaan taistellaan kääntämällä lämmitystä isommalle. Kodin energiankulutusta pienentäminen ei kuitenkaan vaadi kaikista sähköllä toimivista vempeleistä luopumista.
-Sähkön säästäminen kotioloissa ei ole kovinkaan monimutkaista, vaan hyviin tuloksiin pääsee jo yksinkertaisilla toimenpiteillä, kertoo Motivan energiatehokkuuden asiantuntija Antti Kokkonen. Sammuta turhat laitteet Sähkölaitteista kannattaa sammuttaa virta kokonaan, kun niitä ei käytetä. Esimerkiksi televisiot, digiboksit ja vahvistimet kuluttavat valmiustilassa niin paljon sähköä, että se voi olla jopa 10 prosenttia sähkön kokonaiskulutuksesta. - Hyvä keino on kytkeä tällaiset laitteet yhteiseen jatkojohtoon, jossa on kytkin. Siten ne on helppo kytkeä kerralla pois päältä. Vaihda hehkulamput energiansäästölamppuihin Yllättävän monessa suomalaiskodissa käytetään vielä tavallisia hehkulamppuja, vaikka markkinoilla on saatavilla myös energiansäästölamppuja. Kokkonen uskoo kuitenkin, että hehkulamppujen käyttö tulee lähivuosina vähenemään reilusti, sillä energiaa säästäessä säästää myös selvää rahaa. Energiansäästölamput kannattaa vaihtaa ensimmäisenä niihin valaisimiin, joita käytetään eniten. Loisteputki hyvä, halogeeni paha Halogeenilamppuihin vaihtaminen ei ole hyvä keino sähkön säästöön, sillä niiden energiatehokkuudessa ei ole kovinkaan suurta eroa hehkulamppuihin verrattuna. Loisteputkien energiankulutus sen sijaan on samaa luokkaa kuin energiansäästölamppujen. - Vaikka kodin kylpyhuoneessa olisikin loisteputkivalaisin, valot kannattaa silti sammuttaa, kun niitä ei tarvita, Kokkonen muistuttaa. Led-valojen energiatehokkuus kasvussa Led-valoja näkyy yhä
6
Allergiapäiväkoti Histamiini täyttää 10 vuotta
Allergiapäiväkoti Histamiini perustettiin vastavalmistuneeseen Allergiataloon Meilahdessa Helsingissä vuonna 1998. Päiväkodin suunnittelussa otettiin huomioon allergianäkökulma jo rakennusvaiheesta alkaen.
-Allergiapäiväkoti oli kymmenen vuotta sitten jotain ihan uutta, kertoo päiväkodin johtajana alusta asti toiminut Marjo Niemi. Päällisin puolin Histamiini
on kuin mikä tahansa päiväkoti, mutta siellä otetaan allergisten ja astmaattisten lasten erityistarpeet huomioon. Päiväkodin henkilökunta ja päiväkodissa hoidettavien lasten perheet ovat sitoutuneet lemmikkieläimettömyyteen ja
tupakattomuuteen. Myös voimakkaiden hajusteiden käyttöä vältetään. Päiväkodilla on samassa talossa oma dieettikokki, joka valmistaa lapsille sopivat ruoka-annokset.
enemmän sekä sisustuslehtien sivuilla että suomalaisten kodeissa. Niiden tekniikka on viime vuosina kehittynyt vauhdilla, ja tänä päivänä tarjolla on jo ihan käytännön ratkaisuja. - Nyt ollaan vielä siinä tilanteessa, että led-valoilla päästään parhaimmillaan samaan energiatehokkuuteen kuin energiansäästölampuilla. Toivon kuitenkin, että niistä saadaan tulevaisuudessa hyvä ratkaisu valaistukseen. Wattimäärä kertoo energiantarpeen Lamppuihin merkitty wattimäärä kertoo sen, kuinka paljon sähköä lamppu kuluttaa. Se ei kuitenkaan kerro koko totuutta, sillä myös tuotetun
valon määrään kannattaa kiinnittää huomiota. - Lamppupakettien lumen-arvo kertoo, paljonko lamppu tuottaa valoa. Kun lumen jaetaan wattimäärällä, voidaan päätellä lampun energiatehokkuus. Huonoa omatuntoa? Huonoon omatuntoon ei välttämättä ole syytä, vaikka koti olisikin täynnä viihde-elektroniikkaa. Laitteiden energiankulutusta voi vähentää esimerkiksi unohtamalla valmiustilat ja kytkemällä virrat kokonaan pois, kun laitteita ei käytetä. - Huonoa omatuntoa kannattaa potea sitten, jos valmiustiloille ei ole tehnyt mitään, Kokkonen painottaa.
KAJ SANDELL
22.10. -9.11. 2008
GALLERIA DIX info@galleriadix.fi Uudenmaankatu 19 www.galleriadix.fi 00120 Helsinki ti-pe 11-17 09-603661 ja 0400-28 28 28 la-su 12-16
studiossa : STIG-ÅKE LUND
GALLERIA DIX
Tällä kupongilla -25% alennusta kaikista kampaamopalveluistamme.
(Ei koske pidennyksiä. Pidennykset alk. 350e)
Hiusmaailma
Itämerenkatu 12, Ruoholahden metroaseman vieressä puh: 09-605 382 www.hiusmaailma.fi
As Oy Riihimäen Hattivatti
Ennakkomarkkinointi; Jäljellä olevat huoneistokoot ja hinnat
1 kpl 4 kpl 1 kpl 1 kpl
60m2 80m2
2h+k+khh+s 3h+k+khh+s
134 700 164 400 213 900 193 150
107m2 4h+k+khh+s 95m2 4h+k+khh+s
Kaikille asunnoille kuuluu lämpöpistokkeellinen autokatospaikka. Leimarakentajat Oy rakentaa osoitteeseen Haratie 21 taloyhtiön, jossa on 10 asuntoa. Rauhallisen omakotitalomiljöön kupeeseen sijoittuva tontti rajoittuu kahdelta rajaltaan puistoon. Laaja valinnanmahdollisuus sisustus- ja pintamateriaaleissa sekä monipuoliset, laadukkaat vaihtoehdot kalusteissa takaavat jokaiselle asukkaalle persoonallisen, oman oloisen ja näköisen kodin!
Muut kohteemme löydät nettisivuiltamme tai www.etuovi.fi ja www.oikotie.fi sivuilta.
Myynti ja markkinointi: Rakennusliike Leimarakentajat Oy Susanna Klimoff, LKV p. 020-741 2352 toimisto@leimarakentajat.fi
www.leimarakentajat.fi
Perjantaina 14.11.2008
KAUPUNKISANOMAT
Ihmiset&Elämä
Miia Nuutila etsii maajusseille morsiamia
Suosikkiohjelma Maajussille morsian on jo kolmannella tuotantokaudellaan. Haluamme nähdä kuinka maaseudun miehet etsivät morsiamia, pääasiassa kaupunkilaistytöistä. Nyt ei puhuta siis Helsingin ydinkeskustan trendisettereistä, vaan persoonallisia murteita puhuvista maanviljelijöistä, sikafarmareista ynnä muista.
? Kadulla
kysyttyä
Voittiko oikea henkilö Amerikan presidenttikilvan?
Teksti ja kuvat: Anita Andersson
Ihmiset& Näyttelijä Miia Nuutila juontaa ohjelmaa, niin tekee paljon enemmänkin. Hän on mukana välittämässä tunnelmia maajussien ja morsianehdokkaiden vaiheista. Pressitilaisuudessa hän jututti viittä ns. loppusuoralle valittua maajussia jotka ehkä hieman jännittäen kohtasivat lehdistön edustajat. Sulhasehdokkaiden ikä ja asuinpaikka vaihtelee ja aika hyvin on sekä ikärakenne että aluejakauma katettu. Tosin, jos verrataan esimerkiksi saksalainen tv-kanavan vastaavaan ohjelmaan, poissa ovat eläkeikäiset maajussit ja ainakaan tähän mennessä maajussilla ei ole finaaliohjelmassa ollut lupa sanoa että ei osaa tehdä päätöstä, vaan haluaa lisäaikaa tutustuakseen kumpaankin finalistiin. Eiköhän tälläkin tuotantokaudella taas ainakin joku maajusseista löydä itselleen morsiamen. Ainakin katsojat saavat uusia suosikkeja leppoisia maajusseja seuratessaan. Romantikon suhde maaseutuun Miia Nuutila näyttää lähes linnanneidolta seisoessaan valkoisessa asussa suomalaista aittaa vasten. -Hyvä suhde minulla on maaseutuun, olen ollut etuoikeutettu kun olen ohjelman teon myötä päässyt tutustumaan uusiin paikkoihin ja lisäämään tietämystä-
ni maaseudusta, hän kertoo. Olen kotoisin Hämeestä ja siellä on sukulaisiani, joten ei maaseutu nyt ennen ohjelmaakaan vierasta ollut. Ohjelmaa on kuvattu jo etukäteen, eli Miia tietää tapahtumista paljon enemmän kuin kertoo pressitilaisuudessa, tämän hän toteaa hymyillen. -Olen romantikko, totta kai, hän myöntää. Kyllähän siellä farmiviikoilla maajussien ja morsianehdokkaiden välillä oli paljon hienoja hetkiä. Miian mielestä romantiikkaan kuuluu ehdottomasti kynttilät ja rauhallinen hämyinen ilta. - Ei minusta kyllä maanviljelijäksi olisi, täytyy antaa heille tunnustus, ovat todella sitkeää porukkaa, Miia tiivistää kokemuksiaan maaseutuvisiiteistä. Myöhästynyt hääyö Hyvällä tahdolla voisi tietysti kuvitella yllä olevan väliotsikon liittyvän maajussien ja morsianten elämään, mutta ei tässä tapauksessa. Kyseessä on Miia Nuutilan tämän syksyn toinen haaste. Kyseessä on Espoon teatterissa esitettävä Mika Waltarin kirjoittama komedia, Myöhästynyt hääyö. Klassinen kotimainen helmi joka tehoaa katsojiin yhä uusilla näyttämöversioilla. Ensi-ilta oli Revontulihallissa 17.9. ja ainakin jouluun asti, mahdollisesti vielä ensi keväänä on tilaisuus nähdä tuo esitys. Miia Nuutilan lisäksi mukana ovat mm. Raid tv-sarjassa mainetta niittänyt Oiva Lohtander, iki-pirteä Pirkko Mannola jonka uralle mahtuu niin näyttelijän kuin laulajankin työtä ja onpa Pirkolla myös missitausta. Lisäksi mukana on Jukka Rasila joka hiljattain esitti Hurtta ja Stara ohjelmassa taitojaan Hukka-koiran kanssa. Näytelmällä Espoon teatteri juhlistaa Mika Waltarin juhlavuotta. Kiireinen on siis tämä syksy Miia Nuutilan elämässä.
Kati Nyström Kyllä se ihan oikea valinta oli.
Jarkko Kemppainen Kyllä, hyvä valinta.
Kalevi Vikholm Oikea henkilö valittiin. Mielestäni he kaipaavat uudistusta.
Miia Nuutilan tämän syksyn toinen haaste on Espoon teatterissa esitettävä Mika Waltarin kirjoittama komedia, Myöhästynyt hääyö.
Anne Peräkylä Kyllä.
7
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 14.11.2008
Kirjoita: Kaupunki Sanomat, Mannerheimintie 94, 00250 Helsinki, kirjeeseen tunnus LukijanSanomat. Sähköpostilla: toimitus@kaupunkisanomat.fi. Lähetä tekstit sähköpostimuodossa ilman liitetiedostoja. Tekstin pituus saa olla enintään 10 konekirjoitusriviä. Liitä mukaan oikea nimesi, osoite ja puhelinnumerosi, jos käytät nimimerkkiä, tietosi jäävät vain toimituksen käyttöön.
LukijanSanomat
Kauttamme vuokraiset asuntoonne. Tarjoa sitoumuksetta.
Ei kuluja vuokranantajalle.
Asunnon ostaja tai myyjä. Kysy ennen päätöstäsi ammattilaiselta.
OMA VÄLITTÄJÄ
p. 0600 0 3232 2,50e + pvm palvelu@omavalittaja.fi
Puhelin 044 060 6030 Helsingin Asuntovälitys LVV www.asuntovalitys.com
Lakiasiaintoimisto Bonum Ky Itäkeskus
Varatuomarin lakiasiainpalvelut mm. yritysten lakiasiat, työoikeus, riita-ja rikosasiat, perintöasiat,ositukset, testamentit, asuntoasiat.
TASOKKAAT MÖKIT Saarijärvellä
www.lakibonum.fi Tiedustelut 040-570 3837
P. 0400-891 240 www.lomakoivulehto.fi
Luotsaus on turvallisuustehtävä
Suomessa luotsaustoimintaa harjoittaa Luotsausliikelaitos Finnpilot. Se luotsaa noin 40 prosenttia rannikon ja Saimaan alusliikenteestä. Käytännössä se tarkoittaa sitä, että luotsi nousee laivaan noin 37 000 kertaa vuodessa. Loppuosuus alusliikenteestä on sellaista, jossa alukset ovat joko luotsinkäyttövelvollisuudesta vapautettuja tai ne ajavat linjaluotsikirjoilla. Varustamo voi saada linjaluotsinkirjat kouluttamalla aluksensa kapteenin linjaluotsin tehtäviin. Linjaluotsikirjat ovat henkilö-, alus- ja väyläkohtaisia. Linjaluotsi luotsaa vain tietyllä väylällä ja yksilöidyllä aluksella. Linjaluotsikirjoilla ajetaan esimerkiksi Tallinnaan ja Tukholmaan suuntautuva matkustajalauttaliikenne. Jo linjaluotsinkirjojen tiukka rajaaminen kertoo, että luotsauksessa kyse on vaativasta tehtävästä, jossa inhimillisiin erehdyksiin tai muihin aluksen turvallista liikennöintiä riskeeraaviin tekijöihin ei ole varaa. Luotsaus on korostetusti turvallisuuspalvelua. Sen perimmäisenä tehtävänä on edistää alusten, ihmisten ja ympäristön turvallisuutta. Julkisuudessa on spekuloitu ympäristökatastrofien kohonneella todennäköisyydellä kasvaneen alusliikenteen myötä. Baltian ja Venäjän talouskasvun myötä alusliikenne Suomen lähivesillä on voimakkaassa kasvussa. Onnettomuuksien ehkäisemisessä on luotsipalvelujen tarjoaja avainasemassa. Luotettavan ja tasalaatuisen luotsauspalvelun takaaminen aluevesillä ja Saimaalla on tärkeää myös siksi, että väylästömme on maailman vaativin suhteessa sillä liikennöivien alusten määrään ja kokoon. Suomen rannikon väyläverkosto on hyvin tiheä, mutta alusliikenne on keskittynyt muutamaan isoon satamaan. Luotsauksesta vastaavan toimijan on kyettävä takaamaan sama turvallisuus- ja palvelutaso liikennöinnin määrästä riippumatta, kohtuullisilla luotsaustaksoilla. Suomi on ainoa maa, jonka satamat jäätyvät joka vuosi. Suomen vaativat olosuhteet asettavat erityisvaatimuksia ja näkyvät korostetusti luotsausta harjoittavalta vaadittavassa ammattitaidossa sekä valmiudessa vastata poikkeustilanteisiin. Luotsaus vaatii erityisolosuhteissa toimivan kaluston ja poikkeustilanteisiin vielä erillisen varakaluston. Korkealaatuinen turvallisuuspalvelu vaatii jatkuvaa ja mittavaa panostusta henkilöstöön ja sen koulutukseen. Luotsaustoiminnan tarpeisiin vastaavaa koulutusta ei oppilaitoksista ole saatavilla, vaan luotsilta vaadittava pohjakoulutus on merikapteenin tutkinto ja työkokemus. Merenkulun turvallisuutta ei edistetä lisäämällä luotsauksesta huolehtivien tahojen lukumäärää. Merenkulun turvallisuuden, logistiikan sujuvuuden ja ympäristön kannalta tarkasteltuna valtakunnallinen yhden toimijan malli on osoittautunut yhteiskunnalle kaikkein tehokkaimmaksi. Malli on yleinen myös muissa merenkulkumaissa: yhden toimijan malli joko alueellisesti tai valtakunnallisesti on selvästi yleisin tapa järjestää luotsaustoiminta. Organisaation toimintamallilla ei sen sijaan ole merkitystä. Yhdellä toimijalla on tilanteesta kokonaiskäsitys ja se pystyy tekemään pitkän tähtäimen suunnitelmia kalustonsa ja henkilöstönsä suhteen. Sen mahdollisuudet ylläpitää toimintaa ja investoida jatkuvasti ovat hyvät. Edes luotsauksen hinta ei ole kriteeri, joka puoltaisi toimijoiden lukumäärän lisäämistä. Luotsauksen hinta tulee todennäköisesti olemaan joka tapauksessa annettu. Kilpailun sijaan nykyistä mallia tulisikin kehittää lisäämällä yhteistyötä merenkulun toimijoiden ja viranomaistahojen välillä, esimerkiksi kehittämällä merenkulun koordinaatiota, jolla varmistetaan että tarpeellinen tieto ja liikenteen koordinointi on koko toimialan käytettävissä.
Matti Pajula Toimitusjohtaja Luotsausliikelaitos Finnpilot
Kirjoittaja pohtii luotsien asemaa Suomessa.
Vakuutustoimintaa
Työelämässä oleva ystäväni, jolla on selkärankareuma, mutta täysi työkyky ja -halu haki vakuutusyhtiöstä. Tämä vakuutusyhtiö ei voinut vakuutusta myöntää. On mahdottoman vaikea edes kuvitella, kuinka selkärankareuma voisi vaikuttaa matkatapaturmiin, ja jos todella voi, silloin se voisi olla korkeintaan korvausta alentava ja omavastuuta
TILITOIMISTOJA
lisäävä tekijä. Näin asia olikin toisessa yhtiössä, jonne ystäväni viipymättä siirsi kaikki perheensä vakuutukset. Voiton maksimoiminen pankkitoiminnan tapaan tulee varmasti heijastumaan muuallekin yhtiöiden vakuutustoiminnassa, ja etenkin, jos puhe kääntyy vakuutuskorvauksiin.
Ihmettelijä
PIENOISMALLEJA
Yritysten perustamiset, kirjanpidot, veroasiat, ammattitaidolla
Tattarisuon Kauppahuone,
Vanhat huonekalut, valaisimet, peilit, sisustustavarat ym. (Ostamme myös) Kaasutintie 25 ark. 10-18 la-su 11-15 puh. 09-388 1183 www.atkauppahuone.fi
TILIKUUSIKKO
Sörnäisten Rantatie 3 b 28, 00530 Helsinki Risto Kaikko p. 09-774 2670. 8
TV
plus
TV1 TV2 MTV3 NELONEN SUB YLETEEMA FST5 JIM URHEILUKANAVA KINOTV MTV3 MAX MTV3 FAKTA MTV3 AVA MTV3 SARJA MTV3 SCIFI SUB LEFFA SUB JUNIORI
KaupunkiSanomat ei vastaa televisio-ohjelmien oikeellisuudesta ja ohjelmatietoihin mahdollisesti tulleista muutoksista.
KAUPUNKISANOMAT
Kaikki mukaan auttamaan!
TV2 14.11klo 19.20 Nenäpäivä
Nenäpäivä TV2 perjantai 14.11.2008 Pasi Toivonen ja Bettina Sågbom juontavat suoraa keräyslähetystä.
Ohjelmatiedot ajalle 14.11.-20.11.2008
Televisio-ohjelmat ja elokuvaensi-illat
Nyt hupaillaan!
YleTeema klo 21.50 Mutapainin ystävät
Ota TVplus talteen!
Mutapainin ystävät YLE Teema tiistai 18.11.2008. Molskis ja savea silmään! Toiveuusinta sketsiviihteen koltiaisvuosilta. Hauskuttamassa vas. Eeva Litmanen, Pirkka-Pekka Petelius,Kari Heiskanen, Kati Bergman ja Ilkka Heiskanen.
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 14.11.2008
FST5 14.11. 20.30 - 21.00 Kirjakausi TV2 19.11.11.30 - 12.30 Fennadan tarina YleTeema 16.11. 22.05 - 22.40 Naamiohuvit tanssien FST5 18.11. 23.05 - 23.35 Aikaa elokuvalle
KaupunkiSanomat ei vastaa televisio-ohjelmien oikeellisuudesta ja ohjelmatietoihin mahdollisesti tulleista muutoksista.
TVpoiminnat
Katsotuimmat elokuvat vko 45
katsojia 1 007 Quantum of Solace (ennakot) 26 021 2 Vicky Cristina Barcelona 16 892 3 Niko - Lentäjän poika 16 595 4 High School Musical 3 12 763 5 Mamma Mia! 9 219 6 Päätalo 7 097 7 Max Payne 6 231 8 Saw V 5 978 9 WALL-E 5 306 10 Kummeli - Alivuokralainen 4 909
Lähde: Filmikamari
TV1 15.11.11.35 - 11.55 YleTeema 15.11. K-reppu: Flamencon huuto 12.50 Kaivinkonebaletti
MTV3 15.11. klo
17.55 Nigel Marven miekkavalaiden saarilla
Biologi Nigel Marven tutustuu Falklandinsaarten karuun luontoon ja huikean rikkaaseen eläimistöön. Miekkavalaiden lisäksi tapaamme eri hylje- ja lintulajeja - ja myös pingviinien naapurina eläviä lampaita.
JIM 14.11. klo 21.00
JIM D Rikos: Urheilutähden murhasyyte
Urheilutähden tyttöystävä murhattiin. Tekijät väittivät tähden palkanneen heidät. Pääsikö syyllinen kuin koira veräjästä? Amerikkalainen dokumenttisarja. Kuvassa Rae Lamar Carruth.
Vuokratuimmat DVD -elokuvat vko 45
1. Indiana Jones ja kristallikallon valtakunta 2. Sex and The City - Sinkkuelämää 3. Mist - Usva 4. Happening 5. 21 6. Dr. Seussin Horton 7. Joulutarina 8. Incredible Hulk 9. Tapahtui Vegasissa 10. Iron Man
Lähde: Filmtown
TV1
15.11. klo 19.40 Ryhmä Pullman
TVPlus Ryhmä Pullman TV1 lauantai 15.11.2008. Kun Sandralle paljastuu, että kollegat tietävät ikävän salaisuuden hänen poliisi-isästään, hänen perusluottamuksensa kokee kolauksen. Keskity siinä sitten erään sirkustirehtöörin outoon kuolemaan! Sarja päättyy toistaiseksi. Kuvassa Amanda Redgrave ja Dennis Waterman.
Levyt TOP 5 albumit
1. Kasari VESA-MATTI LOIRI 2. Black Ice AC/DC 3. Kirkkahimmat 2000-2008 LAURI TÄHKÄ & ELONKERJUU 4. Now ANNA ABREU 5. Deadache LORDI
Lähde: www.yle.fi/lista/
Elokuvat
Luottamus koetuksella
Viikonlopun mielenkiintoisimmat ensi-illat esittelyssä
VIIKON DVD
Rautainen leffa
Noin 600 vuotta ennen Kolumbusta viikingit löysivät Pohjois-Amerikan mantereen. Pathfinder kertoo fiktiivisen tarinan viikinkien vierailusta Amerikan mantereella. Ensimmäinen valloitusretki päättyy haaksirikkoon, jonka jäljiltä vieraaseen maahan jää ainoana henkiinjääneenä nuori poika. Elokuvan aihe on mielenkiintoinen ja visuaalinen olemus hyvää jälkeä. Tarinan omaperäisyydessä on silti toivomisen varaa ja elokuva jää lopulta melko perinteiseksi seikkailupätkäksi.
Alkuperäinen nimi: Pathfinder Ohjaus: Marcus Nispel Pääosissa: Karl Urban, Moon Bloodgood, Kevin Loring, Russell Means, Jay Tavare Kesto: 102 min Toiminta K-15 FS Film
ENSI-ILTA Blindness.
Ohjaus: Fernando Meirelles. Pääosissa: Julianne Moore, Gael García Bernal, Alice Braga, Mark Ruffalo.
Viisaita vai erittäin viisaita?
ENSI-ILTA
Suomen näyttelijöiden eturivi samaan elokuvaan
Kolme viisasta miestä Ohjaus: Mika Kaurismäki. Pääosissa: Kari Heiskanen, Pertti Sveholm ja Timo Torikka, Irina Björklund, Tommi Eronen, Elene Spirina, Pirkko Hämäläinen, Riitta Havukainen, Aake Kalliala ja Peter Franzén.
ELOKUVAT Kolme nuoruudenystävää, Matti, poliisi,
16
Erkki, valokuvaaja ja Rauno, näyttelijä, tapaavat sattumalta jouluaattona Helsingissä. He viettävät illan karaokebaarissa. Laulamisen ja juomisen lomassa he kertovat elämästään, sen iloista ja suruista, paljastaen kipeitäkin asioita, pannen jopa ystävyytensäkin koetukselle. Tapahtumat saavat yllätävän käänteen, kun salaperäinen nainen ilmestyy baariin. Kolme viisasta miestä on
Mika Kaurismäen elokuva, jonka syntyhistoria on poikkeuksellinen. Elokuva on rakentunut John Cassavetesin tyyliin roolihahmojen kautta ja niiden varaan. Kolme viisasta miestä valittiin sekä Toronton että Pusanin kansainvälisille elokuvajuhlille.
ELOKUVAT Fernando Meirellesin uudessa elokuvassa kaupunkia vaivaa salaperäinen epidemia, joka tekee kaikista tartunnan saaneista hetkessä sokeita. Vain ENSI-ILTA Baby Mama.
lääkärin vaimo (Julianne Moore) säilyttää kykynsä nähdä, mutta hänkin tekeytyy sokeksi pysyäkseen lähellä pakkoeristykseen joutunutta miestään (Mark Ruffalo). Sairastuneiden yhteisön käydessä raadollista eloonjäämistaisteluaan koko yhteiskunta hajoaa kaoottiseen epäjärjestykseen ja anarkiaan.
VIIKON LEVY
CMX julkaisi
Suomen suosituimpiin rockyhtyeisiin kuuluva CMX julkaisi kokoelma-albumin Kaikki hedelmät 1992-2008. Jo yli kaksikymmenvuotisen uran kulkenut CMX on saavuttanut paljon ja tehnyt 15 studioalbumia. Tuotantoa on siis vaikea tiivistää yhdelle kokoelmalle. Tältä tuplajulkaisulta löytyy 26 CMX:n kaikkien aikojen suosituinta ja eniten radiosoittoa saanutta kappaletta kuten Ruoste, Kultanaamio ja Vallat ja väet. Mukana on myös kaksi uutta kappaletta Rautalankaa ja Kivinen kirja. HR
Ohjaus: Michael McCullers. Pääosissa: Tina Fey, Amy Poehler, Sigourney Weaver, Greg Kinnear, Steve Martin.
ELOKUVAT Baby Mama on komedia kahdesta naisesta, yhdestä asunnosta ja yhdeksän kuukauden ajanjaksosta joka muuttaa molempien elämän. Menesty-
vä ja yksin elävä uranainen Kate Holbrook (Tina Fey) on asettanut uransa siviilielämänsä edelle. Nyt, 37-vuotiaana, hän on viimeinkin päättänyt hankkia lapsen itsekseen. Mutta asiat muuttuvat kun Katelle selviää, että hänellä on yksi mahdollisuus miljoonasta tulla raskaaksi.
Perjantaina 14.11.2008
KotiPlus
Pieniin ekotekoihin helppo tarttua
Kuluttajien on helppo toteuttaa sellaisia ekotekoja, joissa on jo jonkinlainen rutiini olemassa. Osa käytännöistä, esimerkiksi liikennevalinnat, liittyvät kiinteästi muuhun elämäntapaan ja niiden muuttaminen ilman koko elämän radikaalia muuttamista on hankalaa. Näihin tarvitaankin yhteiskunnan tukea. Tiedot käyvät ilmi Kuluttajatutkimusk eskuksen julkaisemasta tutkimuksesta.
KotiPlus Tutkimukseen osallistui syys-lokakuussa yhteensä 27 kotitaloutta. Seuratut osa-alueet olivat asuminen, liikenne ja harrastukset, matkailu, elintarvikkeet ja kodin tavarat. Kulutusseurannan jälkeen ihmisille kerrottiin, kuinka ympäristöystävällistä heidän toimintansa on MIPS-mittarilla mitattuna. Mittarin avulla lasketaan, kuinka paljon luonnonvaroja on kulunut jonkin tuotteen tai palvelun elinkaaren aikana. Kulutusseurannan jälkeen osa tutkimukseen osallistuneista muutti joiltain osin kulutustapojaan, esimerkiksi siirtyi käyttämään ekosähköä. Monet haasta-
Kaikkea kodista maan ja taivaan väliltä
pääkaupungin paras hakemisto
HUONEISTOSANEERAUKSET
vat, että tutkimuksen antama tieto lannisti. He olivat pettyneitä siihen, että ne asiat, joihin he voivat helposti vaikuttaa - esimerkiksi kierrätys ja kodin tavarat - muodostavat niin pienen osan ekologisesta selkärepusta. Vaikuta valinnoilla Luonnonvaroja säästävä kulutus vaatii kulutuksen rutiinien ja rakenteiden muuttamista, mutta kuluttajilla on rajatut mahdollisuudet tähän. Aiemmin tehdyt valinnat sulkevat joitain mahdollisuuksia jatkossa pois, kuten esimerkiksi asuinpaikan valinta rajaa liikkumisratkaisuja. Kuluttajat voivat itse laajentaa omaa ja muiden toimintatilaa tekemällä normeista poikkeavia valintoja. Jos riittävän moni kuluttaja alkaa käydä ruokaostoksilla omien rasioiden kanssa, nykyisin kummalliseksi ajatellusta käyttäytymisestä voikin tulla yleisesti hyväksyttyä ja tavallista.
KotiPlus
KAUPUNKISANOMAT
Oikeilla valinnoilla eteenpäin
Huoneisto-/märkätilasaneeraukset, myös homesaneeraukset.
www.tamsan.fi P. 040-353 6920 Tamsan Oy
REMONTTIPALVELUT
Tasoite-ja maalaustyöt, uudis- ja saneerauskohteet. Maalausliike ASSIETTE Oy Puh. 050-4351 706 www.assiette.fi Vesikattoasennukset /saneeraukset, kuntokartoitukset ja huoneistoremontit
Rakennuttamassa uutta, korjauttamassa vanhaa? Tarvitsetko apua?
Rakennus- ja remontointityöt, vesieristystyöt (asennustyöt, maalaus, laatoitus ym) kunnostustöistä uudisrakentamiseen ammattitaidolla ja aikailematta. Hyödynnä kotitalousvähennys.
Minkälainen on perheenne ympäristökuormitus?
teltavat pitivät hyvänä sitä, että tutkimus laittoi eri kulutussektorit selkeästi paremmuusjärjestykseen. Tämän seurauksena on helppoa nähdä, mihin osaalueisiin kannattaa keskittyä. Pienenikö kuormitus? Suurimpia ongelmia tuotti perinteisen ympäristöajattelun ja ekotehokkuusnäkökulman yhdistäminen. kunnollisen syyssiivouksen hyvissä ajoin ennen muita kiireitä. Aina käden ulottuvilla Aloitetaan eteisestä. Kuraa, hiekkaa ja kuivia lehtiä kulkeutuu sisälle yhtälailla syksyllä kuin keväälläkin. Jokapäiväisen imuroinnin voi jättää jokaviikkoiseksi ja puhdistaa lattiat useammin harjalla ja rikkalapiolla. Kannellisessa rikkalapiossa pienet roskat pysyvät piilossa, eikä säiliötä tarvitse tyhjentää päivittäin. Pöly ja kevyet roskat tarttuvat myös kuivaan mikrokuitumoppiin tai staattiseen pölyliinaan. Hankkimalla yhden monikäyttöisen varren ja erilaisia siivousliinoja tai moppeja siivousväline-re-
Jotkut vihreään elämäntapaan pyrkivät kotitaloudet kuormittivatkin ympäristöä yllättävän paljon, koska heidän tekemänsä ekoratkaisut eivät näkyneetkään kuormittumisen pienenemisenä. Esimerkiksi kulutusseurannan tuloksissa luomutuotteet eivät ole MIPS-mittarilla mitattuna ympäristön kannalta tavallisia tuotteita parempia. Jotkut haastatellut kokipertuaari laajenee kaikkiin kodin tiloihin sopivaksi. Lattiani on laminaattia Erilaisille lattiamateriaaleille suositellaan nykyään erilaisia pesuvälineitä. Pelkällä vedellä kostutettu mikrokuitumoppi tai -liina poistaa kevyemmän lian pinnalta kuin pinnalta, mutta lattiamateriaaliin on syytä kiinnittää huomiota viimeistään, kun valitsee sopivaa välinettä laminaatille. Puulattiat voi pyyhkiä nihkeällä mikrokuitumopilla tai erityisellä parkettimopilla. Laatta- ja kivilattialle taas sopii myös levymoppi tai perinteinen lankamoppi. Koska laminaatti ei siedä runsasta vettä, lattiaa on pestävä riittävän ohuella ja niukasti vettä itseensä ime-
SKK-Team Oy
p. 046-642 1723
LVI-alan asennukset, huollot ja tarvikkeet:
Soita 040 56 56 754
Tee kunnon siivous
Moni sanoo olevansa syysiivooja. Keväällä heräävä luonto houkuttelee ulkoilemaan, ja perusteellisempi kodin puunaus on luontevaa jättää tuonnemmaksi. Syyssateiden tullessa voi jäädä hyvällä omalla tunnolla sisälle tekemään perusteellisempaa siivousta. Kodin siivousvälineet ovat kovassa käytössä syksylläkin. Yksi haluaa pestä ikkunat ennen räntäsateiden alkamista, toinen piiskata matot ja muut tekstiilit talven ensimmäisissä pakkasissa. Joku ajattelee keventävänsä joulusiivouksen urakkaa tekemällä
vällä mopilla. Nihkeäpyyhinnästä ei saisi jäädä pisaroita laminaatin pintaan, ettei saumoihin ajautunut neste turvota laminaatin puukuiturunkoa. Kuivasta liasta laminaatin voi pyyhkiä puhtaaksi, kuten muutkin lattiat, mopin päälle kiinnitettävällä pölyliinalla.
UUDENMAAN LVI-SERVICE Oy
Pyökkitie 6, 04340 Tuusula p. 040 573 6548
Saumattomat sadevesijärjestelmät, palotikkaat, lumiesteet, kävelysillat. Huom. Ilmainen arviointi!
T:mi Kellokosken kourupalvelu
www.kourupalvelu.websites.fi
puh. 045 639 5211
TASOITE JA MAALAUS TYÖT
Tasoite & Rakennuspalvelu MS Oy
p. 045 -633 1927, 045-633 1928.
Otamme vastaan
LATTIAPALVELUT
-Sauva- ja mosaiikkiparketit -Lautaparketit, laminaatit ja korkit -myynti ja asennus -Puulattioiden hionta ja lakkaus Puh 09-4114 9020 tai 044-5290 000 www.villenparketti.fi
Maalaus, tapetointi yms. Ammattitaitoista kotimaista maalaustyötä. Epr.
Maalaus A. Niemistö Tmi
040-829 5063
MYYDÄÄN VANERIT
HELSINGIN KÄYTTÖVANERI OY
Meiltä mm. I- ja II-luokan vanerit, melamiinit, suojavanerit, kovalevyt ym. Määrämittaan sahattuna pienet sekä isommat levymäärät. Tarjoamme myös sahauspalvelua. Nopea palvelu. HELSINGIN KÄYTTÖVANERI OY Sulantie 28 B, Tuusula www.vaneripala.com p. 044-512 6626 fax. 03-782 3299 Avoinna ark. 8.00-16.30
AVATTU VANERIMYYNTI
LOUHINTAPALVELUT LOUHINTAPALVELUT AMMATTITAIDOLLA
Myös tarkkuusja pienlouhinnat
SADEVESIKOURUT
TEOLLISUUSTILAA
WARROCK OY
Puh. 0400-891 653
17
KAUPUNKISANOMAT
Vaalea avartaa ja lämmin sävy pienentää tilaa
Perjantaina 14.11.2008
Käytä värejä rohkeasti
Lämpimät ja murretut värit tekevät kolkosta asunnosta kodikkaan ja voimakkaitakin värejä uskaltaa käyttää suurina pintoina, jos ne on valittu oikein. Toisaalta ahtaassa tilassa kannattaa turvautua viileisiin ja vaaleisiin sävyihin.
KotiPlus Suomalaiset ovat usein arkoja värinkäyttäjiä sekä pukeutumisessaan että asumisessaan. Totta onkin, että pienehköt asuntomme kaipaavat ennen kaikkea valoa ja tilantuntua, mutta myös muita värejä voi käyttää kuin maalarinvalkoista. Voimakkaita värejä voi käyttää pienissäkin tiloissa, mutta niillä ei välttämättä kannata maalata koko seinää. Seinän keskelle voi raPieneen kotiin valoa ja avaruutta Pienessä asunnossa tai huoneessa tarvitaan valoa ja etäisyyden tuntua tuovia viileitä värejä, joita voi sitten halutessaan maustaa pienillä väriläiskillä kuten tyynyillä, koriste-esineillä tai tauluilla. Hyviä pienen tilan seinien värejä ovat veden sävyt kuten vaaleat siniset, vihreät ja turkoosit sekä hiukan kellertävällä tai persikalla taitettu valkoinen, joka antaa lempeää aurinkoisuutta huoneeseen. Nyrkkisääntönä on, että viileät värit loitontavat eli suurentavat tilaa ja lämpimät värit lähentävät jata esimerkiksi sängynpäädyn levyisen neliön, jonka voi maalata haluamallaan sävyllä. Mikäli värineliön tekee valmiille taulupohjalle, sen paikkaa ja väriä voi tarvittaessa vaihtaa hyvinkin helposti. eli pienentävät tilaa. Avaraan tilaan saa lämpöä ja kodikkuutta murretuilla lämpimillä väreillä ja pieneen kotiin saa avaruutta vaaleilla ja viileillä väreillä. Korkea tila madaltuu, kun katto on tumma ja toisaalta matalassa, pitkänomaisessa huoneessa vaaleat katto- ja lattiapinnat lisäävät korkeuden tuntua. Pensselit heilumaan Sisäseinien maalaaminen on helppo tapa tuoda kotiin uutta tunnelmaa. Nykyiset lateksipohjaiset sisämaalit kuivuvat nopeasti, joten jo muutamassa päivässä saa valmista ja huoliteltua seinäpintaa. Maalaamalla saa nopeasti peittoon myös seinille ajan mittaan jääneet sormenjäljet ja muuta tahrat. Värivalintojen avuksi löytyy valmiita väriehdotuksia ja muu tietokoneohjelmia, joiden kanssa pääsee kokeilemaan haaveilemiaan väriyhdistelmiä jo ennen maalausurakkaa. Eniten aikaa maalausurakassa vievät huoneen tyhjennys ja pohjustustyöt kuten listojen ja pistorasioiden irrottaminen tai suojaaminen maalarinteipillä sekä mahdolliset tasoitustyöt. Oikeakätisen kannattaa aloittaa maalaaminen oikealta ja vasenkätisen vastaavasti vasemmalta, jolloin on helpompi ottaa tukea maalaamattomalta seinäpinnalta.
Värimaailmaa voi kokeeksi muokata juuri toiseen suuntaan kun oli aluksi tarkoitus.
REMONTTIPALVELUT
MAASTOHITSAUSPALVELUT
Korjaushitsausta/ polttoleikkaus, kauhat ym. Maanrakennuspalvelut.
Kävelylle diabetesta vastaan
Jo puolen tunnin kävelyllä päivittäin voi ennaltaehkäistä tyypin 2 diabetesta. Päättäjät ja kansalaiset ympäri maailman lähtevät liikkeelle maailman diabetespäivänä 14.11. Maailman diabetespäivänä 14.11. järjestetään kävelytapahtumia ympäri maailmaa. Viime vuonna tapahtumissa käveli samana päivänä ympäri maailmaa 206 694 ihmistä 70 eri maassa. Helsingin Töölönlahden ja Finlandia-talon kävelytapahtumaan on haastettu mukaan lähes 200 päättäjää ja terveysvaikuttajaa.
Koti Plus
SANEERAUS- JA RAKENNUS PALVELUT Huoneistoremontit, kylpyhuoneet, vesieristykset, saunat, keittiöt, uudisrakennukset.
Remontointi ja rakentaminen. Kaikki sisä- ja ulkopuoliset työt. Remonttipalvelu Tamminen p. 044 341 4491. remonttipalvelu. tamminen@kolumbus.fi
HUONEISTOREMONTIT ENERGIATODISTUKSET
Puh 050 - 337 9989
www.huoneistoruutu.fi GSM: 046 645 8424
takuutyönä. P. 044-0909 612
www. rakennusliiketalvitie.fi
Kaikki RAKENNUSALAN PALVELUT
Kunnon remontit.
Kunnon Rakentajat.
www.kunnonrakentajat.fi
Uudisrakennukset kivestä ja puusta
Remontit. Kaikki alan työt, suuret ja pienet kohteet.
Rakennusvalvonta SRU OY Puh. 050-583 3377
P.09-586 5566 klo 9-15
info@ rakennusbuumi.fi p.050-3313769
Rakentaminen, saneeraus, laatoitukset (sertifioitu) ja kaikki rakennusalan työt. P. 040-500 8009. www.justeeri.net
Huoneistoremontit 20v. kokemuksella.
Tasoitetyöt, huoneistoremontit ja saneeraustyöt. P. 040-410 4864.
-Huoneisto- ja kylpyhuoneremontit -Uudisrakennukset -Putkityöt Hyödynnä verovähennys!
KEITTIÖ KUNTOON VAIVATTOMASTI!
M-keittiöt Töölössä jo 39 vuotta Osaava suunnittelu Laaja mallisto Myös ovivaihdot Asennus Koko keittiöremontit
ovet I ikkunat I kaikki kodin kalusteet I jatkuvasti edullisia tehdaseriä I tee se itse -ihmiselle tosi halpa hävitystori
10 kerrosta täynnä halpaa rakennustavaraa
Ta l o n r a k e n t a j a t BG Ky 0400 474 786
Rakennuspalvelu Tapio Päiväläinen 050-569 0477
Hyvä ja luotettava remonttiliike.
TÄHTI-KEITTIÖT Ky
Mechelininkatu 51 Puh. (09) 494 598. GSM 040 846 6037. Faksi (09) 406 132 www.tahti-keittiot.fi
18
Keittiökalusteiden erikoisliike
SUOMEN YLIJÄÄMÄVARASTO Oy
ma-pe 9-18 la suljettu I Keksikatu 4, 13110 Hämeenlinna P. 010 820 8800 I www.ylijaama.fi
www.maalari.net P. 050-529 0398
-SÄHKÖSUUNNITTELU/ ASENNUS -ULKO JA SISÄ REMONTIT -RAKENNUSALIURAKOINTI -OMAKOTITALOJEN SISUSTUSTYÖT -NYT JAOSSA VUODEN 2009 ULKOMAALAUSAJAT
TMI FINVESTERO
finvestero@gmail.com 050-3137659
Perjantaina 14.11.2008
KAUPUNKISANOMAT
Kysy reilusti tarjousta!
Valtaosa Helsingin ilman pienhiukkasista on peräisin puun pienpoltosta tai ilmakehään vapautuneista hiilivedyistä
Paikallisen ja alueellisen puunpolton on osoitettu olevan suurin pienhiukkasten sisältämän orgaanisen hiilen lähde Helsingissä talvisin. Ilmatieteen laitoksen tutkijan Sanna Saarikosken väitös tuo uutta tietoa ulkoilman pienhiukkasten lähteistä sekä niiden kemiallisesta koostumuksesta. Saarikoski väittelee aiheesta tänään 14. marraskuuta.
Sanna Saarikosken väitöskirja tarkastelee ilmakehän hiukkasten kemiallisia ominaisuuksia ja lähteitä erilaisissa ympäristöissä. Hiukkasmittauksia tehtiin yhdeksällä eurooppalaisella mittausasemalla kuudessa eri maassa. Hiukkasmassaa ja kemiallista koostumusta tutkittiin paitsi laboratoriossa, myös käyttämällä online-laitteita, joissa myös hiukkasten analyysi tapahtui mittauspaikalla. Väitöskirjaa varten kehitettiin myös uusia tutkimus- ja analyysimenetelmiä. Moni asia vaikuttaa Pienhiukkasten kemialliseen koostumukseen vaikuttivat mittauspaikka, vuorokaudenaika sekä tutkittu hiukkaskoko. Helsingissä valtaosa pienhiukkasten massasta muodostuu orgaanisista yhdisteistä. Hiukkasten koostumus muuttui selvästi, kun Helsinkiin kulkeutui savua Venäjän metsäpaloista vuonna 2006. Tällöin orgaanisten hiiliyhdisteiden osuus nousi 65 prosenttiin hiukkasten massasta. Kreetalla puolestaan voimakkaat eteläiset ilmavirtaukset toivat mukanaan Saharan hiekkamyrskyjen mineraalihiukkasia, jotka muuttivat myös pienhiukkasten kemiallista koostumusta. Mittaukset osoittivat paikallisen ja alueellisen puunpolton olevan varmuudella suurin pienhiukkasten orgaanisen hiilen lähde Helsingissä talvella. Muulloin hiukkaset muodostuivat pääasiassa vasta ilmakehässä kaasumaisista hiilivety-yhdisteistä tai olivat liikenteen suoria hiukkaspäästöjä. Tutkimuksessa ei voitu selvittää, mikä osa näistä oli lähtöisin ihmistoiminnasta, sillä pohjoisella metsävyöhykkeellä myös luonnosta vapautuu kasvukautena runsaasti hiilivetyjä ilmakehään. Tähän kysymykseen saadaan kuitenkin vastaus lähiaikoina tehtävissä mittauksissa, joissa käytetään aiempaa tarkempia laitteita selvittämään hiukkasten kemiallista koostumusta. Biomassan polton merkittävä osuus pienhiukkasten orgaanisen hiilen lähteenä havaittiin myös Keski-Euroopassa tehdyissä mittauksissa. Sanna Saarikoski on syntynyt vuonna 1976 Vantaalla. Hän on kirjoittanut ylioppilaaksi vuonna 1995 Hämeenkylän lukiosta. Sanna Saarikoski väittelee 14.11. klo 12 Helsingin yliopiston kemian laitoksen auditoriossa. Väitöksen suomenkielinen otsikko on "Ilmakehän hiukkasten kemiallinen massasulkeuma ja lähdekohtainen koostumus".
Koti Plus
RAKENNUSTYÖT ja KULJETUKSET PUH. 040-842 4250
KULJETUSPALVELUT
SIIVOUSPALVELUT
RAKENNUSURAKOINTI
Pientalojen perustukset, myös ontelolaatat, julkisivumuuraukset. Takuutyönä.
SIIVOUSPALVELUT
KAIKKIIN TARPEISIIN, KOTIIN JA KONTTORIIN
MYÖS KORKEAPAINEPESUT
040 523 0311 040 525 0767
Laastinikkarit Oy Haapasaari Kauko
050-3792194
LÄMMITYSPALVELUT
REMONTTIPALVELUT
SUORITETAAN KOSTEUSVAURIO KORJAUKSET
HUONEISTO,-SAUNA,-PESUHUONEREMONTIT KOSTEUSVAURIO KORJAUKSET, KIRVESMIEHENTYÖT HUOLELLA TAKUUTYÖNÄ.
Purku- ja maansiirtotöitä, tunti- sekä
urakkatyönä. Kaivurit 0,8-40t. Lajittelu kourilla sekä pulveroitsijalla. Myös lavojen tyhjennykset sekä sisäpurkutyöt.
MAALAUS-REMONTTI E. NORDMAN P.040-834 6666
P. 0500-718 134, 044-927 8770.
tarjoaa korjausrakentamista kaikilla kodin ja pihan osa-alueilla lattiasta kattoon ja kivetyksistä parvekkeisiin. p. 050-526 8285
Oy NovoRemo Ab
www.novoremo.fi
PUU-JA PARKETTILATTIOIDEN ASENNUKSET, HIONNAT JA LAKKAUKSET. Myös laminaatit ja värjäykset P 050-566 3744
www.parketti-eemeli.fi
UUDIS- ja SANEERAUSRAKENTAMINEN
OKT, HUVILAT JA HUONEISTOT URAKKA TAI TUNTITYÖNÄ
-PERUSTUKSET -VESIKATTOREMONTIT -KIRVESMIESTYÖT -SISÄTYÖT, KEITTIÖT -RUNKOTYÖT -SAUNAT JA KYLPYHUONEET
Kiinteistö huolto M.Lindroos T:mi
PUTIPUHTO KOTISIIVOUSPALVELUT
Kaipaatko helpotusta arkeen? Tarjoamme asiakkaillemme luotettavaa kotisiivousta kilpailukykyisin hinnoin, niin lyhyemmäksi kuin pidemmäksi aikaa.
WESTDEAL OY
-Kiintestöhuollot -Auraus+hiekoitus -Huoneisto remontit -Siivous palvelut
Remontti mielessä? Muista kotitalousvähennys!
Ota yhteyttä! westdeal@kolumbus.fi p. 040 51 64 609 PAIKALLISTA AMMATTITAITOA
0400-951 621
Yhteydenotot: Ma-Su 08.00-18.00 Puh. 040-371 3482 w w w. p u t i p u h t o . f i
PIHATYÖT
Pihakivetykset, vihertyöt, kaivuu-urakointi. Kotitalousvähennysmahdollisuus!
p. 0400-924 157, 0400-452 532 myynti@kivipiha.com www.kivipiha.com
ILMASTOINTIPALVELUT
"HUOLEHDI ILMANVAIHDOSTASI"
HUONO ILMA AIHEUTTAA VÄSYMYSTÄ JA ALLERGIAA
www.danbert.fi 044-953 6386 / 040-777 8009
ILMASTOINNIN PUHDISTUSTA
Kysy reilusti tarjousta!
PUTKITYÖT LUKKOPALVELUT
Putkialan liike vapaana tunti- ja urakkatöihin. P. 0400-683915
LVIPALVELUT
Kaikki LVI -alan työt ammattitaidolla.
LVI-työt 24h
KVV. ja IV-vast. tehtävät ym. alan työt ammattitaidolla. P. 040-4113101
Lukitusturva
24h palvelu
Helsinki-Espoo-Vantaa, ei km-veloitusta!
Puh. (09) 32 32 023 Vartiokyläntie 38 00950 HELSINKI www.lukkoseppa.fi
LVI-Focus, p. 040-741 6009
Turvalukkotarjous 111 euroa asennettuna
19
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 14.11.2008
KS-Markkinat
MYYDÄÄN
AJONEUVOT JA VARUSTEET
650e. puh. 040 820 9964 (klo 12-14 välillä) muulloin jätä viesti. Siirtola puutarha mökki itä-Pakila loistopaikallapikkuremontilla hyvä. 45.000e p. 0449515157 Tom / 0417069392 Tiina. Vain Hesalaisille
Käytä sähköpostia! OSTA JA MYY! ksmarkkinat@kaupunkisanomat.fi Katso ohjeet sivun alalaidasta!
KS-Markkinat on yksityisille kotitalouksille maksuton osto- ja myyntipalsta. Postittamalla oheisen kupongin julkaisemme 2 viikkona peräjälkeen ilmoituksenne maksutta. Toimituksella on oikeus lyhentää tai muokata ilmoitustekstejä parhaaksi katsomallaan tavalla.
Arabian "koivunurpu" -sarjan kahvikannu. 100e.puh 0407613353 Mikroaaltouuni Sharp R-210A 1.3 kw Hyväkuntoinen Pyörivällä alustalla Valkoinen mitat L.45 K.28 S.33 cm Hinta 35 eur H:ki puh. 040 7640474 Hp. 300 eur. p. 040-3525750 LP-levyjä. 80-luvun alkupuolen iskelmää,7 kpl. kotimaisia,3 kpl. ulklaisia joista yksi kaksois alb.ehdottomasti hyväkuntoisia, yhteishintaan 38 e. puh.0400861690
KODINTARVIKKEET JA LAITTEET
ONKO SINULLA YLIMÄÄRÄISTÄ TAVARAA?
VOIT MYYDÄ SEN ilmaiseksi KaupunkiSanomien KS-Markkinoilla!
LASTENTARVIKKEET
VAATTEET
Renaut Senicin vetokoukku hinta 80e p. 0449957555 Myydään h auton peräkärry koko 120x200 omavalmiste hinta 250e tarj. P. 0400523018 Nissan Micra 1.3 VM 93 kats 2 renk vetok hinta 1450e p. 0449957555 VW Jetta 1.6 Automatic-89 ajettu 154 tkm. Ei ruostetta ajo aikaa 13 kk. 800e p. 0451127669 Nastarenkaat 195/65 R 15 Renault Lagunan vanteilla, yht. 80 e. P. 041-5243447. Ford Mondeo 1,8i zetec vm.1997 farm. Aj.290tkm Manuaali,vetokoukku,kats.voimassa. Ventiilivika.Hinta 1500 euroa. Puh.044-9936084 Nissan Sunny 1,6 slx 40 VM91 ajettu 190 2renk cd radio keskus luk. sähköikkun. kats. 0408 Hinta 800e puh. 0408643622 Autotalli H:ki Siltamäki, lämmin 17m2 . P-5,8m,L-3m. Ovi,K1,95m. Omat seinät joka puolella. HP. 24000eur. Vastike 27eur/kk, sisältää sähkön. Siisti ja turvallinen. (harvoin tarjolla) Tied.0400 456592 Myydään sivustavedettävä vuodesänky H 100e sekä ruokailuryhmä 4 tuolia Chippendal 20-luvulta siisti. H 400e Puh. 0407662862 Vantaa Samsung-mikroaaltouuni, hopeanvärinen, kaunis muotoilu ja siisti, koko 26 X 49 x 34, hinta 20 e. Puh. 040-7314866. 2 kpl kahvinkeitintä, Braun KF 63 Aromaster (12 kuppia), Krups (10 kuppia), valkoisia, siistejä, hinta 20e / kpl. Puh. 040-7314866 Vanhanmallinen Pulsaattori pesukone. Mökille navettaan työvaatteiden pesuun sopinut. 10e puh. 0505996065 Keinutuoli kotimainen, käyttämätön, puunvärinen tarpeettomana. 50e Puh. 0415042250 Sohva + nojatuoli + rahi. Tosi siistit. Sotkan malli. Kuva sähköpostilla. Vihreä kangas. 300e p. 0505904408 Haaga Jääkaappi pakastin Helkama käytetty vain 6 kk tarpeeton. Hinta 290e p. 041-5793086 Kontula Pirttikalusto pöytä ja penkit. Pöydän pit. 140 cm Myydään tarpeettomana. Kunto hyvä ja tukeva 40e p. 040-5225729 Myydään yksiö 29 m2 metro 100 m remontoitu-08, vast. 101 e. kuntosali, sauna Herttoniemi Hiihtomäentie 18. 89 500,- P. 0400 959 225 1h+k+p Kivenlahdesta, 38m.3/3 krs.Kaunis pihanäkymä. Rauhallinen taloyhtiö merellisellä alueella palvelujen vieressä Keittöremonttia vailla,huomioidaan vuokrassa Vuokra Taiteilija Tuulikki Pietilän litografia "venehuoneet" 46cm x 35cm v. 1954. hinta 250e P. 044-2571307 Myydään lipasto, koivupuun värinen. lev.100 kork.115 syv.46 cm. Lipaston avaamalla toimii myös työpöytänä. HP: 50 euroa/ tarjous Puh: 050-5456961 Reimatec-talvihaalarit 92 cm, v. pun. / rusk. (uutta vastaava) (ovh. 129e) Hp. 60e, Viking Coretex talvikengät koko 23 v. lilahp. 15e, paljon muuta. Soita 040-7356564 Käytettyjä naisten vaatteita, sukkia, kenkiä, saapikkaat, kumisaappaat, ratsastussaappaat ym. 2-10e puh. 044-5340840 Varrelliset ulkoilujalkineet nahkaa koko 40.Unisex-malli 20e. puh.040-7613353 Miesten uudenveroinen Friitala kelsiturkki koko 50. hp 80e, tai tarjoa. puh. 046-6457117/jari.
Annetaan Tietokoneen paksu näyttö. 040-8396592 Canon pixma mp 160 monitoimi tulostin, cd-rom, ohjekirja,vähänkäytetty, kuin uusi, tarpeettomana. h.22 e. puh. 0400861690
SEKALAISET
Nukke-kokoelma, 50 nukkea. Rauta-patoja + rauta paistinpannuja (vanhoja) 150e Puh. 3841108 Hevoskuljetuskärry Kylingekärran vm. 1989 1500 ht-18ec kokonaismassa 1600kg omamassa 660 kg kahdelle hevoselle hp. 2200 e Puh. 040-5076913 Tarvitsetko kissallesi hoitajaa esim. matkan tai sairaalaan menon takia? Otan yhden Kissan hoitoon 1-2 viikoksi kerrallaan. Soita puh. 044 9434 959/Hissula. Myydään hyvää sekalaista kirpputoritavaraa, mm. arabiaa, iittalaa ym. hienoa lasitavaraa ja muuta kodin tavaraa pohj.-helsingissä. 0451302260
Reimatec-talvihaalarit 92 cm, v. pun. / rusk. (uutta vastaava) (ovh. 129e) Hp. 60e, Viking Coretex talvikengät koko 23 v. lilahp. 15e, paljon muuta. Soita 040-7356564 Käytetyt Grego-spree matkarattaat kaikkine lisävarusteineen. Kysy lisää. H.pyyntö 50e p.0505178369
Ostetaan vanhoja Märklin junia. Myös Piko, Trix, Fleischmann kiinnostaa. Vantaa. Puh. 040 723 8530 Ostan postikortitteja Suomesta. Olympia -40 ja -52 tavaroita. Apteekkarireseptiliuskoja. Hki. Puh. 050 596 8777 Ostetaan kirjoja. Pienet ja suuret erät, myös kuolinpesät. Tarjoa! Noudetaan 09-alueelta, puh. 041-7858831 Hyväkuntoiset LP:t, Singlet ja Savikiekot reiluun hintaan! (huom! ei klassista) Jani 044-5921427 Ostan rahoja postimerkkejä kunniamitaleita vanhoja sarjakuvia Arabian astioita ym. pien antiikkia myös nouto . t: Kari puh: 050 934 5900. Ostetaan vanhoja Märklin junia. Tarjoa tekstarina 044-9169953. Ostetaan Tyco autoradat, autot. Tarvikkeet. Hki. Puh. 050 528 4687 Keräilijä ostaa vanhoja suomalaisia seteleitä, kunniaja sotilasmerkkejä. hyvistä hyvä hinta! tarjoa! p. 0500 899 443. Ostan View-Master kuvakiekkoja ja kaikkea niihin liittyvää. Myös muut vanhat lelut. P. 050-338 7932/Vesa Ostan Iittalan, Nuutajärven, Riihimäen maljakoita ja lasiesineitä. Taidelasia. Hämeenlinna. Puh. 040 756 5481 Ostan postimerkkejä, kokoelmia, ep-kuoria, vanhoja postikortteja, tikku etikettejä ym. Sotilasmitalleja. Jkl ja suojeluskunnan tavaraa. Hämeenlinna. Puh. 040 756 5484 Kirjakeräilijä on kiinnostunut 1900-luvun alku ajan ilmestyneistä erä, lappi, matka- ja sotakirjoista. Erityisesti iso kokoelma samalta kirjailijalta! tarj. Hki.Puh. 040 910 8638
KAUNEUS ja TERVEYS
AITOHIUSPIDENNYKSET AMMATTITAITOISESTI ja väri toiveittesi mukainen! Täyspidennys 300e (sisältää n.160 sinettiä korkealaatuista 50cm pitkää 100% aitohiusta). Itsehankittujen hiusten kiinnitys 180e. Saatavilla paljon kuvia! Varaa aikasi Niina 040-4636941, glamorouslife@suomi24.fi, Herttoniemi. Hinnat voimassa marraskuun loppuun saakka!
VIIHDE-ELEKTRONIIKKA
ASUNNOT
OSTETAAN
Tietokone kunnossa myyn pienten tilojen vuoksi. 200e Puh. 0456328254 Digiboksi Dantax antenniverkkoon uusi. 25e p. 0408378509 Digiboxin Topfield merkki tv mukaan ei vikaa ant. ja kaapeli 100e p. 050-4313073
ASUNNOT
URHEILUVÄLINEET
Naisten perus polkupyörä 28" hinta 40e p. 0449957555 Exel-kävelysauvat 120 cm, 10e. puh. 040-7613353
HARRASTUKSET ja VAPAA-AIKA
Rummut, Rockbeat 20" Hyvä kuntoinen Pahasonic aloittelijan rumpusetti. Täysi rumpucolour tv tx28 LD 2 E + digiboksi Hinta setti: sisältää rummut, telineet, pedaa- 70e p. 0451127669 lin, kapulat, tuolin, symbaalin, hi-hatin.
OHJE SÄHKÖPOSTILLA LÄHETTÄMISEEN: Lähetä viestisi osoitteeseen ksmarkkinat@kaupunkisanomat.fi Aihekenttään otsikko OSTETAAN
tai MYYDÄÄN. Numeroi tuotteesi 1., 2., 3. jne. Myyntihinta on pakollinen. Max. 160 kirjainmerkkiä per tuote. ÄLKÄÄ KIRJOITTAKO NIMIÄ KOKONAAN ISOILLA
KS-Markkinat
KÄYTÄ TIKKUKIRJAIMIA ja kirjoita selkeästi!
Halutaan vuokrata kaksio tai vastaava äidille 35v. ja tyttärelle 16v. pidempi aikaiseksi kodiksi. Tytäs KIRJAIMILLA, älkää käyttäkö koneen anta- tulossa Helsinkiin opiskelemaan. Äidillä myös valmiina työpaikka leipomosmaa euromerkkiä, e tai eur riittää! Liitteitä emme avaa lainkaan joten kirjoi- sa kun vaan asunto löytyy. Olemme ta tuotteesi suoraan sähköpostimuotoon! kunnollisia myös remonttitaitoisia. V. max 600/kk myös 2kk vuokravakuus onnistuu. Sos.toim. Takaa. tarj. Suositukset ed.vuokrat. P. 046 643 474
MYYDÄÄN OSTETAAN Valitse osasto:
Ostetaan siirtolapuutarhamökki kumpulan alueelta. tarjoukset: puh. 09/6823398
Yksi ilmoitusteksti/kuponki. Maksimi 160 merkkiä, aloita tavaran nimellä
kirjepostimerkki
Halutaan vuokrata yksiö tai kaksio. Vuokra max: 620e kk + 1 kk takuut. Puh: 0449991424 tai 0449901809
Ajoneuvot ja varusteet Asunnot Vesikulkuneuvot Urheiluvälineet Lastentarvikkeet Kodintarvikkeet ja laitteet Viihde-elektroniikka Harrastukset ja vapaa-aika Eläinten tarvikkeet Työkalut- ja laitteet Rakennustarvikkeet Kauneus ja terveys Puhelimet Vaatteet Sekalaiset
HARRASTUKSET ja VAPAA-AIKA
Purjelaivamalli eläkepäivilleni ratoksi korjaan ränsistyneitäkin kaikki huom. 09-5051185
ILMOITA
Ilmaiseksi KaupunkiSanomien KS-Markkinoilla! Laita kuponki postiin jo tänään tai e-mailaa myytävät meille! Muuta nurkissa lojuvat tarpeettomat tavarat rahaksi!
KAUPUNKISANOMAT KS-Markkinat Mannerheimintie 94 00250 HELSINKI
ELÄINTEN TARVIKKEET
Ostetaan perhoskoira ei tarvitse papereita. Hinta 0-500e p. 0449957555
SEKALAISET
Volvo kuorma-autojen pienoismalleja. Myös risat ja vajaat kiinnostaa. Hki. Puh. 050 594 5408 Ostetaan vanhoja kalastusvälineitä virvelit ja uistimet sekä alan kirjallisuutta. Keräilijä! Hki. Puh. 040 746 3055tai 698 8552 Harrastaja ostaa vanhoja rahoja, kolikoita ja seteleitä, sotilasmerkkejä, postikortteja ja 1950,-60 ja -70-luvun musiikkilehtiä. Mielummin tekstiviestillä puh: 0445678266 Keräilijä ostaa vanhoja suomalaisia rahoja. Puh. 0505211273
MYYNTIHINTA (pakollinen)
LEHDELLÄ ON OIKEUS KÄYTTÄÄ TIETOJA SUORAMARKKINOINTIIN. ILMOITUKSET JULKAISTAAN SISÄÄNJÄTTÖPÄIVÄMÄÄRIEN MUKAAN LEHDEN 2:SSA SEURAAVASSA NUMEROSSA (HUOM. EMME VÄLITÄ NIMIMERKILLÄ VARUSTETTUJA TIEDONANTOJA, EMMEKÄ JULKAISE PUUTTEELLISESTI TÄYTETTYJÄ KUPONKEJA HUOM.)
20
allekirjoitus ja nimenselvennös, osoite postinumero puhelinnumero ja ikä:
Perjantaina 14.11.2008
Autoilu ja Liikenne
60 tonnin vastuu vaatii vireän kuljettajan
AUTOHUOLLOT
KAUPUNKISANOMAT
Väsymys on vaaraksi liikenteessä
Liikenneturva ja liikkuva poliisi jalkautuivat marraskuun alussa öiseen aikaan tarkkailemaan raskaan liikenteen kuljettajien ajovireyttä sekä ajo- ja lepoaikoja. Väsymys vaivaa myös ammattikuljettajat jotka pitävät Suomen liikkeessä ympäri vuorokauden.
Autoilu& Oulun kupeessa Ouluntullissa suoritetussa valvontatapahtumassa klo 2.00-5.00 liikkuva poliisi tarkkaili erityisesti raskaan liikenteen kuljettajien ajo- ja lepoaikoja. Huomautettavaa oli paljon. Kahdestatoista pysäytetystä kuljettajasta puolet sai mukaansa sakon. Tavanomaisin huomautuksen aihe oli ajo- ja lepoaikojen huomioimatta jättäminen. Parissa tapauksessa viimeisen vuorokauden aikana oli levätty vain muutama tunti. Tapahtumassa mukana olleet Liikenneturvan kouluttajat tarjosivat kuljettajille mahdollisuuden lepoon sekä tietoa väsymyksestä. Vuorokauden aikaan liitYön mittatikku Oulun yössä jaettiin myös Liikenneturvan virevahtia. Se on kuljettajille tehty "mittatikku" jolla voi arvioida oman vireystilaansa ja altistusta väsymykselle. Se yhdistää tiedot valvotusta ajasta, ja vuorokaudenajasta ja laskee kuinka nämä vaikuttavat ihmisen vireystilaan. Väsymyksen merkkejä voi myös oppia tunnistamaan. Haukottelu, raskaat silmäluomet tai "hiekkaa silmissä" tuntemus ovat selviä merkkejä. On hyvä muistaa, ettei normaali terve ihminen voi nukahtaa rattiin tuntematta tätä ennen kohonnutta uneliaisuutta. Liian usein uneliaisuuden merkkejä ei kuitenkaan oteta tarpeeksi vakavasti. Tutkimukset kertovat, että ihmiset pyrkivät karkottamaan väsymystä erilaisilla vastatoimilla kuten avaamalla radion tai ikkunan, laulamalla, kahvia tai muuta kofeiinipitoista juomaa nauttimalla tai polttamalla tupakan.
AJOOPETUSTA
B- ja BC- kurssit alkavat maanantaisin klo 08.00 ja klo 17.00.
Pimeänajo simulaattori. Toimisto Ma-To klo 12.00-17.00. P. 09-724 8025 tai 0400-420 095/Marko Pakilantie 11, 00630 Helsinki
Maunulan Autokoulu Oy
AUTOKOULUJA ja VARAOSIA
KaupunkiSanomien
Autoilu ja liikenne -palstalta löydät helposti parhaat autokoulut ja kunnon varaosat autollesi. Joka viikko!
AJOOPETUSTA
Tutkimukset kertovat, että ihmiset pyrkivät karkottamaan väsymystä erilaisilla vastatoimilla kuten avaamalla radion tai ikkunan tai jopa laulamalla.
tyvät vaihtelut tarkkaavaisuudessa ovat suurimpia syitä väsymykseen liittyville onnettomuuksille. Yöllä ihmiset tuntevat suurinta tarvetta nukkua. Vaikka yöllä ajetaan vähemmän on väsymysonnettomuuksien suhteellinen osuus suurin öisin. Myös ajoaika on merkityksellinen tekijä onnettolin pituus on määriteltävä ensisijaisesti käytettävän nopeuden mukaan. Kovassa nopeudessa pysähtymismatkat ovat pitkiä, ja siksi turvavälinkin tulee vastata pysähtymismatkatarvetta. Myös liikenteen sujuvuus riippuu paljolti jonossa ajavien välimatkoista. Mitä lähempänä toisiaan ajetaan, sitä enemmän liikenne tökkii ja vastaavasti riittävin ajoneuvovälein liikkuva jono etenee jouheasti ilman "haitariliikettä". Muistisääntö helpottaa Tärkeä muistisääntö on se, että taajamanopeuksilla ajettaessa turvallinen välimatka on puolet no-
muuksiin, muttei yksinään ratkaiseva. 60 % väsymysonnettomuuksista sattuu ensimmäisen ajotunnin aikana. Tärkeämpää onkin huomioida yhtäjaksoisesti valvottu aika. Pitkän päivän jälkeen ratin taakse hyppäävillä on suurempi alttius väsymykselle, etenkin yön pikkutunneilla.
HUOLTOA ja TUULILASEJA
KaupunkiSanomien
Autoilu ja liikenne -palstalta löydät helposti huoltopalvelut
Turvavälillä on väliä
Liikenteellisesti eletään vuoden vaarallisinta aikaa. On pimeää ja kelit vaihtelevat äärilaidasta toiseen. Kun sääolot ovat vakaat, niin tienkäyttäjät tottuvat oloihin ja liikenne sujuu turvallisesti. Onnettomuuksia sattuu liikenneessä erityisen paljon, kun keliolot vaihtelevat lähes päivittäin.
Millainen välimatka on turvallinen? Turvaväli edellä ajavaan on välttämätön asia, jotta itsellämme olisi tilaa ja aikaa toimia. Välimatka ei ole pelkkä laskennallinen metriluku, vaan se on tila, jota tarvittaessa käytetään. Turvavä-
peusmittarin osoittamasta nopeudesta metreinä ja maantienopeuksilla ajettaessa sama metrimäärä kuin on nopeus. Tämän lisäksi tarvitsee vain iskostaa päähänsä "noin kuva" oikeansuuruisista välimatkoista ja yrittää itse pitää samanlaisia liikenteessä ajaessaan. Kaupunkiliikenne peräänajoille otollinen maaperä Peräänajoja sattuu varsinkin kaupunkiliikenteessä, mutta myös taajamien ulkopuolella esimerkiksi siellä, missä joudutaan väistämään risteävää liikennettä tai joudutaan varomaan jonosta poistuvia tai siihen liittyviä ajoneuvoja.
AUTOJA OSTETAAN ja MYYDÄÄN
Ostetaan käteisellä henk. ja pakettiautoja. VM 2000-2008.
autollesi. Joka viikko!
RENGAS ja VANNEPALVELUT
Myös loppuvelan lunastus ja vaihto halvempaan tai kalliimpaan. Valimontie 12, Tuusula p: 040-517 3250, 044-255 9620
Hyrylän Autotalo Oy
TUULILASINKORJAUSTA
Tervetuloa pääkaupungin parhaaseen palveluun!
Palveluihimme kuuluvat mm. -Tuuli-, taka-, ja sivulasit. Myös asennettuna. -Autolasien korjaus ja turvamerkintä. -Meiltä saat myös urat, sulat ja muut autolasitarvikkeet.
Ostan henkilö-ja pakettiautoja, mielellään Toyota-merkkisiä, kaikenlaisia, noudetaan paikan päältä. P. 040 371 3942
RENKAITA ja VANTEITA
KaupunkiSanomien
Autoilu ja liikenne -palstalta löydät hyvät renkaat autoosi kesät ja talvet. Joka viikko!
TUULILASINKORJAUSTA
Helsinginkatu 42 (09) 374 5741 00530 Helsinki 040 506 4641
www.autolasipojat.fi
21
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 14.11.2008
Ruokamyynti syrjäytti autohuollon huoltoasemilla
Huoltoasemat ovat mullistuneet viimeisen kymmenen vuoden kuluessa: yhä harvemmin asemilla on tarjolla auton huoltoa, entistä useammin niissä voi tehdä ruokaostoksia. Liikennemyymälöiden etuna on se, että ne ovat avoinna myös viikonloppuisin. Tämä käy ilmi Kuluttajatutkimuskeskuksen tuoreesta huoltamopalveluja käsittelevästä työse-
losteesta. Öljy-yhtiöt eivät itse huolehdi ruokamyynnistä, vaan ruokakauppaa käydään asemilla suurten päivittäistavaraketjujen yhteistyön turvin. Nesteen asemien yhteydessä ruokakaupat ovat kauppiasvetoisia K-marketteja, ABC-ketjulla on taustalla S-ryhmä. Ison liikenneaseman marketissa voi olla jopa pienen supermarketin valikoimat. Huoltamoiden päivittäistavarakaupan myynnin markkinaosuus liikenneasemamarketit mukaan lukien nousi 4,6 prosenttiin vuonna 2007 koko päivittäistavarakaupasta.
TUULILASIPALVELUT
LAAKERIPALVELUT
AUTOJA OSTETAAN ja MYYDÄÄN
-Kuulalaakerit -Akselitiivisteet -Neulalaakerit -Ketjut - hihnat -Rullalaakerit -Ketju,hihnapyörät
Laippatie 7, ROIHUPELTO PUH. 565 8050 www.laakerimaailma.fi
RENGAS ja VANNEPALVELUT
TALVIRENKAAT, uudet sekä käytetyt + alu-ja peltivanteet.
YHTEISKÄYTTÖAUTOT
MAALAUS -ja PELTITYÖT PARVIAINEN OY
-Vakuutusyhtiötyöt -Kolarivauriot -Maalaukset -Vuokra-autot -Ruostevauriot -Maalipinnan kiillotukset TIKKURILAN AUTOPALATSI AAMURUSKONTIE 6, 00750 HELSINKI Puh. 345 5501. Gsm 0500-945 961, 0500-945 962
AUTOPELTIKORJAAMO
AUTON ILMASTOINTIja HUOLTOPALVELUT
AUTOILMASTOINNIT
Huollot ja korjaukset ammattitaidolla p. 09-388 3384, 040-555 0453
Roihuvuorentie 22, p. 09 - 788 010
Ammattitaidolla
Kaupunki&Terveys
Naisten ja miesten migreenikohtauksilla on eroja
Lääkäripäivystys Mellumetro
Lääkäri- ja laboratoriopalvelut
Pää särkee -onko minulla migreeni?
Tuore migreenipotilailla tehty tutkimus vahvistaa naisten ja miesten migreenien erot.
Kaupunki&Terveys - Naisilla migreenikohtaukset painottuvat pitkiin vuorokaudesta kolmeen kestäviin kohtauksiin, jotka myös usein uusiutuvat. Miehillä on puolestaan useammin lyhyitä, noin kuusi tuntia kestäviä kohtauksia, jotka kehittyvät nopeasti, kertoo tutkimusta toteuttamassa ollut neurologian erikoislääkäri Marja-Liisa Sumelahti . Myös iällä näyttäisi olevan merkitystä. Naisten migreenikohtaukset pitkittyvät ikääntymisen myötä. Toisaalta lyhytkestoisia kohtauksia ilmenee enemmän elämänkaaren ääripäissä, alle 20-vuotiailla ja vanhemmilla naisilla. Tutkimus julkaistiin syyskuussa Suomen Lääkärilehdessä (nro 39/08). Migreeniä ilmenee myös suurimmalla osalla kuukautisten aikaan. Kuukautisten yhteydessä ilmenevän migreenipäänsäryn on todettu jo aiemmissa tutkimustuloksissa olevan kivuliaampaa ja toimintakykyyn voimakkaammin vaikuttavaa kuin migreenikohtaukset muulloin. - Hormonituotannon uskotaan vaikuttavan migreenikohtausten muutokseen iän myötä ja kuukautisten aikana, kertoo Sumelahti. Hoitoratkaisut kohtaustyypin mukaan Migreeniä sairastaa noin 10 prosenttia väestöstä. Naisilla migreeniä esiintyy kolme kertaa useammin
22
Puh: 09-395 1411 tai 041-526 8921 ma-pe 8-18 ja la 8-14
Laakavuorenkuja 2A It.2 00970 Hki
Migreeniä hoidetaan välttämällä laukaisevia tekijöitä sekä käyttämällä lääkitystä.
kuin miehillä. Migreeni aiheuttaa vuosittain Suomessa arviolta kaksi miljoonaa poissaolopäivää työstä tai koulusta. Hyvistä hoidoista huolimatta noin joka kolmas täsmälääkkeiden käyttäjistä ei ole saanut kaipaamaansa helpotusta kohtauksiin. Migreeniä hoidetaan välttämällä laukaisevia tekijöitä sekä käyttämällä lääkitystä: tulehduskipulääkkeitä ja tarvittaessa täsmälääkkeitä (triptaaneja). Migreenipotilaan kohtaukset voivat vaihdella, minkä vuoksi sopivan lääkityksen löytäminen kullekkin potilaalle on ensisijaista. Nykyinen lääkehoito tarjoaa tähän aiempaa paremmat mahdollisuudet. - Hyvän hoidon toteuttamiseksi tarvitsemme tarkempaa tietoa migreenikohtausten erilaisuudesta yleensä. Tähän tutkimus on tuonut uutta tietoa. Myös yhdellä ja samalla potilaalla ilmenevien kohtausten erojen selvittäminen on tärkeää hoitoa mietittäessä, toteaa
Sumelahti. Migreenipotilaan tyypillisimmän kohtausprofiilin ja -kestoajan tunnistaminen edesauttaa parhaan mahdollisen hoitomuodon löytämistä, oli sitten kyse täsmälääkkeistä tai ennakoivista toimenpiteistä. Kohtausten erot esiin nettipäiväkirjalla Koska migreeniä sairastavilla esiintyy usein erilaisia kohtauksia, tarvitaan keinoja kohtausten parempaan profiloimiseen ja kohtausten keston arviointiin. Potilaan omat huomiot hänen migreeniprofiilistaan ovat migreenin estämisen ja sopivimman hoidon löytämisen kannalta avainasemassa. Migreeniyhdistys toi potilaiden ja lääkäreiden käyttöön ilmaisen internet-pohjaisen päänsärkypäiväkirjan, jonka avulla saadaan aikaisempaa tarkempaa tietoa migreenipotilaiden päänsärystä helpossa muodossa.
- Päänsärkypäiväkirja parantaa tiedonkulkua potilaan ja lääkärin välillä. Se tehostaa hoitoa, koska kokonaistilanteesta saadaan perusteellisempi kuva. kiteyttää päänsärkypäiväkirjaa kehittämässä ollut neurologian erikoislääkäri Markku Nissilä Diaversum Oy:stä. Nissilän mukaan päänsärkypäiväkirja tuo erikoislääkärin tiedot ja kokemukset kaikkien migreenipotilaita hoitavien lääkäreiden ulottuville. Se myös säästää aikaa tekemällä lääkärille kuvalliset ja sanalliset analyysit automaattisesti. Myös sairauskertomukset tarkentuvat päänsärkypäiväkirjatietojen ansiosta. Päänsärkypäiväkirja on suunnattu ennen kaikkea migreenipotilaille, mutta myös muille, joilla on toimintakykyyn vaikuttavaa lääkitystä vaativaa päänsärkyä. Päänsärkypäiväkirja löytyy Suomen Migreeniyhdistyksen sivuilta (www.migreeni. org) sekä www.terveyskartoitus.fi -sivustolta.
Riikka Vuokila
ERIKOISHAMMASTEKNIKOT
KAUNEUDENHOITOA
ERIKOISHAMMASTEKNIKOT
OLETKO TYYTYMÄTÖN HAMMASPROTEESISI ULKONÄKÖÖN TAI TOIMIVUUTEEN? Erittäin korkealaatuista käsityötä tarjoaa:
Jukka Lindqvist erikoishammasteknikko
KAUNEUDENHOITOA
Mikonkatu 13 A (Kaisaniemenkadun kulma)
katso sivut: www.dentalminerva.fi
Tanssikoulu Tradicion Viva
Kuubalaisia Tansseja Sydämellä
puh. 0400 - 499 039
Avattu Katajanokalla yksilöllisen palvelun KAUNEUSHOITOLA.
Täyden palvelun eläinlääkäriasema
HELSINGIN ELÄINLÄÄKÄRIKESKUS
Koskenhaantie 34, 00940 Helsinki p. 342 4330 Avoinna ark. 09-21, la 10-14
Avajaistarjouksena 25% alennus kaikista parturikampaamon, kosmetologin ja urheiluhierojan palveluista
(yli tunnin työt, muut -15%)
Salon & Beauty clinic
Luotsikatu 5, p. 044 284 9232
Lunesis
Unioninkatu 10 B19 p. 040-541 5155 www.tradicionviva.fi tradicionviva@ tradicionviva.fi Uudet kurssit alkavat!
Tervetuloa tanssimaan kanssamme
Perjantaina 14.11.2008
KAUPUNKISANOMAT
della vaikea. Ilmastonmuutoksen myötä pintakelirikkojen odotetaan yleistyvän. Sorateiden pintakelirikon hoidossa tienpitäjän keinot ovat vähissä. Lanaukset ja tasaukset eivät kohenna paljonkaan liejuisten ja pehmenneiden tienpintojen tilannetta. Pahimpia kohtia korjataan murskelisäyksillä. Syystyöt ovat käynnissä sorateillä Sorateiden jokasyksyisiä kunnostustoimenpiteitä tehdään parhaillaan. Sorastus on jo pääosin tehty. Tasaustöitä tehdään koko ajan. Viimeinen tasaustyö pyritään tekemään juuri ennen talvea. Tienpitäjä toivoo normaalia talven tuloa kahden rönttäsyksyn jälkeen: lumipolanteisilla sorateillä on mukavampi ajaa kuin vesisateiden syövyttämillä ja liettämillä teillä. Hoitoon lisärahoitusta Tänä vuonna Tiehallinto on käyttänyt kelirikkoisten sorateiden korjauksiin rahaa enemmän kuin aiempina vuosina. Valtioneuvosto osoitti periaatepäätöksellään tämän vuoden budjetin kehyksiin Tiehallinnolle 20 miljoonan euron määrärahan, joka käytettiin puutavarakuljetuksia haittaavan painorajoitetun tieverkon parantamiseen. Tiehallinto tutkii tienkäyttäjien tyytyväisyyttä talvihoitoon joka vuosi ja kesähoitoon joka toinen vuosi. Viimeisimmän tutkimuksen (2008) mukaan tienkäyttäjien tyytyväisyys sorateiden kuntoon keväällä ja kesällä on hieman noussut.
Sorateitä valmistellaan talven tuloon
Tiehallinnon vastuulla on 78 000 kilometriä maanteitä, joista 35 % eli 27 500 kilometriä on sorateitä. Näiden sorateiden hoitamiseen käytetään vuodessa 28 miljoonaa euroa.
Syksyllä soratiet liejuuntuvat, ja sateet aiheuttavat niihin reikiä. Myös pintakelirikko vaivaa sorateitä syksyisin. Erityisesti kahtena edellisenä syksynä pintakelirikko on ollut to-
Tavaraliikenteen pakettiautot verovapaiksi
Valtiovarainvaliokunnan verojaosto käsittelee parhaillaan pakettiautoja koskevaa autoverolain muutosesitystä, joka on kiristämässä tavarankuljetukseen käytettävien pakettiautojen verotusta.
Maanteiden tavaraliikenteen etujärjestö SKAL ei kannata esitystä, joka lisäisi kuljetusalan kustannusrasitetta eikä vastaa hallitusohjelman lupauksiin logistiikkakustannusten alentamisesta. SKAL vaatii esityksen muuttamista luvanvaraisessa tavaraliikenteessä toimivien pakettiautojen osalta. Tavaraliikenteen pakettiautot tulee saattaa verovapaiksi palauttamalla pakettiautojen autovero kuljetusyrityksille. Henkilöliikenteessä tämä on taksien osalta ollut jo pitkään käytäntönä.
KOULUTUS
23