00530 Helsinki Puh. 09-700 19 599, www.ant-auto.fi ark. 8-17
KAUPUNKISANOMAT
VIIKKOLEHTI N:o 09/2009
15. vuosikerta
Minne mennään viikonloppuna s.4
Nils Torvaldsin Kaupunkikolumni s.5
Viikon televisioohjelmat ja elokuvat! Ota talteen!
SATU ja JANNE
Suomen edullisimmat matkailuvaunut ja autot. Varaosat. Helsingin edullisin nestekaasu, myös ulkomaiset. Palvelut: myyntitili, katsastus, sammutinhuolto.
Karavaanikuja 2 (Rastilan leirintäalueen vieressä) Puh. 09 5122250, ark. 9-18, la 10-15 http://www.espoon-kippari.fi
Suosikkiparilla synkkaa tanssi hyvin yhteen VIIKON KASVOT:
AUTOJEN KÄSINPESU
P -HALLI, S-MARKET JA ÄSSÄKESKUS
KÄSINPESUT RENKAANVAIHDOT SISÄPUHDISTUKSET VAHAUKSET
PARVIAINEN OY
-Kolarivauriot -Vakuutusyhtiötyöt -Vuokra-autot -Maalaukset -Maalipinnan -Ruostevauriot kiillotukset
AUTOPELTIKORJAAMO
Kippari-Caravan Oy
Pankin työntekijöille ja yrityksille 5e ALENNUSTA autopesulan hinnoista. Avoinna Ma-La 09.00-18.00 FLEMINGINKATU 34, HELSINKI PUH. 040 8011 965 autopesurenea@hotmail.com
TIKKURILAN AUTOPALATSI AAMURUSKONTIE 6, 00750 HELSINKI Puh. 345 5501 0500-945 961, 0500-945 962
Ammattitaidolla
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 06.03.2009
Suomen ennätys Finnkino Tennispalatsin 10-vuotissynttärijuhlissa
Finnkino Tennispalatsin 10vuotissyntymäpäiviä juhlittiin lauantaina 28.2. ainutlaatuisilla elokuvakarnevaaleilla. Leffamaratoni alkoi perjantaina puoliltaöin ja jatkui koko lauantain kestäen 24 tuntia.
Finnkino Tennispalatsin 10-vuotissyntymäpäiviä
juhlittiin lauantaina 28.2. ainutlaatuisilla elokuvakarnevaaleilla. Leffamaratoni alkoi perjantaina puoliltaöin ja jatkui koko lauantain kestäen 24 tuntia. Tennispalatsi keräsi päivän aikana 20 394 katsojaa, mikä on sen kymmenvuotisen historian kävijäennätys. Tämä on myös suurin määrä katsojia pohjoismaisissa elokuvateatterikeskuksessa yhden päivän aikana. Tennispalatsin kahden vuoden takainen ennätys 13 251 ylitettiin komeasti 7 000 katsojalla. Syntymäpäivän ohjelmisto oli runsas. Koko vuorokauden aikana Tennispa-
latsissa oli 126 näytöstä, joista valtaosa oli loppuunmyytyjä. Katsotuimpia olivat 3D-elokuvat Bolt ja Matka maan keskipisteeseen. Oscar-palkittujen Slummien miljonääri, Lukija sekä Vicky Cristina Barcelona -elokuvien näytökset yöllä sekä yleisön toivomat uusintanäytökset Taru sormusten herrasta trilogiasta vetivät salit täyteen.
Mannerheim -elokuvan pääsyliput ennakkomyynnissä
Mannerheim-elokuvan pääsylippujen ennakkomyynti on käynnissä. Soittamalla numeroon 060055-1917, elokuvasta kiinnostuneet saavat postitse 50 euron hintaisen numeroidun ennakkolipun, jonka kantaosa jää muistoksi elokuvan tukemisesta. Numeroidun lipun voi tilata myös osoitteesta menolippu.fi.
Barts ylpeänä esittää:
LIVE
PE 3.4.
MAIJ
PAVE MAIJANEN PAV E
ANEN
KESÄKSI KYNNET KUNTOON
Ratkaisu ongelmaan on VOCCA TRICO.
NÄYTTÄVÄTKÖ KYNNET TÄL TÄ
KANNATA ! KOTIMAISTA
Vuokatissa
suksi luistaa!
Mukava on hiihtelijän hiihdellä ja vauhdikkaasti mäkeä lasketella kun maisemat, majoitus ja muonitus ovat kunnossa. Meillä Vuokatissa on.
Hiihtotarjous!
PUOLIHOITOPAKETTI
4 VRK
264
/hlö
Tervetuloa VIIHTYMÄÄN!
Karaoke joka päivä alkaen klo 21. Maanantaisin bingo klo 11 ja 18 Biljardi, tule pelaamaan!
Tricoa käytetään ulkoisesti ja se on turvallinen ilman sivuvaikutuksia. Aloita hoito heti. Vocca tuotteita myyvät apteekit, terveyskaupat, sekä SOKOS ja EMOTION myymälät.
* lapset 4-12 v -50% * lisävuorokaudet 66 /vrk
Sisältää majoituksen, aamiaiset, päivälliset, saunan ja uinnin.
Tarjous voimassa koko kevättalven, myös pääsiäisenä.
Hotelli
Tulikettu
Ruissalontie 6, 20200 TURKU puh. (02) 250 6620, 041 457 8218 w w w. v o c c a . f i
Tervatie 3, 88600 Sotkamo Puh. (08) 666 0611 | Fax (08) 666 0619 myynti@tulikettu.fi
a Tervetulo n! ä viihtymä
Avoinna su-to 9-02 pe-la 9-03 Pakilantie 11 00630 Helsinki puh. 754 5090
www.tulikettu.fi
HOITOTIETEEN OPISKELIJAKSI KUOPION YLIOPISTOON ITÄ-SUOMEN YLIOPISTO 2010
Kuopion yliopisto on kansainvälinen ja tutkimusintensiivinen yliopisto, jonka osaamisalueina ovat erityisesti terveys, ympäristö ja hyvinvointi. Yliopiston keskeisenä periaatteena on tutkimuksen ja opetuksen tiivis yhteys. Kuopion yliopisto on laatutyön edelläkävijä ja sen antama opetus on saanut kansainvälisen laatustatuksen vuonna 2006. Opetuksen laatuyliopisto kehittää uusia oppimismuotoja ja opiskeluympäristöjä sekä tukee opiskelijoiden hyvinvointia. Hoitotieteen laitoksen opetus on vahvasti tutkimusperusteista. Laitoksella panostetaan tehostettuun opinto-ohjaukseen ja aikuisopiskelijoita erityisesti tukeviin joustaviin opiskelumuotoihin kuten verkko-opintoihin ja kansainvälisyyteen. Opintoja voi suorittaa mm. laitoksen koordinoimassa terveystieteiden yliopistoverkostossa TerveysNetissä. Kuopion yliopisto muodostaa yhdessä Joensuun yliopiston kanssa ItäSuomen yliopiston, joka aloittaa toimintansa vuoden 2010 alussa. Opiskelijalle tämä tarjoaa erinomaisia koulutusmahdollisuuksia, sillä opintoja voi valita myös toiselta pääkampukselta. Itä-Suomen yliopistossa tulee olemaan noin 14 500 opiskelijaa. Hoitotieteen laitos sijoittuu Itä-Suomen yliopistossa uuteen terveystieteiden tiedekuntaan Kuopion kampukselle. Hoitotieteen laitoksella voi suorittaa hoitotieteen pääaineessa terveystieteiden kandidaatin ja terveystieteiden maisterin tutkinnon. Koulutusaloja on kolme: hoitotyön johtaminen, preventiivinen hoitotiede ja terveystieteiden opettajankoulutus. Hoitotyön johtamisen koulutukseen valitaan 20, preventiivisen hoitotieteen koulutukseen 10 ja terveystieteiden opettajankoulutukseen 15 opiskelijaa. Lisäksi avoimen yliopiston väylän kautta otetaan vuosittain vähintään 4 opiskelijaa. Hakijoilta edellytetään terveydenhuollon opistoasteen tutkintoa tai soveltuvaa terveydenhuollon ammattikorkeakoulututkintoa. Hae opiskelijaksi osoitteessa www.yliopistohaku.fi Hakuaika on 2.2. 30.4.2009 (klo 16.15 mennessä). Valintakoe järjestetään 12.5.2009. Valintakoekirjallisuudesta ja valintamenettelystä on tarkemmat tiedot Kuopion yliopiston opiskelijavalintaoppaassa osoitteessa http://uku.fi/valinta/KY_hakuopas2009.pdf Lisätietoja opinnoista ja opiskelijavalinnasta saa hoitotieteen amanuenssi Pirkko Mikkaselta puh. 040 - 355 2621 ja Kuopion yliopiston opiskelijavalintasivuilta osoitteesta http://www.uku.fi/valinta/
2
Perjantaina 06.03.2009
KAUPUNKISANOMAT
kaupungilla: Anita Andersson
ViihdeSanomat
Siitä huolimatta että Ystävänpäivää vietetään vain kerran vuodessa, jokainen päivä voi olla ystävänpäivä. Mikä erottaa ystävyyden toveruudesta ja kaveruudesta?
Sanna Mämmi on koonnut kirjan ystävyydestä. Ystäväkirja, kaikki mitä
ystäväni haluavat kertoa minusta. Tuttuja julkisuudenhenkilöitä kuvaavat heidän ystävänsä.
Rakastetuimpiin on useassa yhteynäyttelijöihimme kuuluva Seela Sella
Jonna Järnefelt lauloi kirjan julkistamistilaisuudessa. Säestäjänä Jussi Liski.
dessä kertonut julkisesti sairastamastaan menierentaudista. Tautiin kuuluu kohtauksia joiden aikana niin sanotusti maailma pyörii ja kohtaus voi tulla koska vain, vaikka kesken näytelmän esityksen. Monet sairastuneet pelkäävät kohtauksia ja linnoittautuvat neljän seinän sisään. Seela kannustaa heitä tulemaan sinuiksi taudin kanssa ja elämään niin normaalia elämää kuin mahdollista. Tämänkin palstan pitäjä on saanut Seelalta korvaamatonta kannustusta ja apua kun sairaus lähes kymmenen vuotta sitten iski. Jani Toivola on yksi ystäväkirjan henkilöistä.
Seela Sella tutustuu ystävänsä Anna-Liisa Anttilan hänestä tekemään kuvaukseen. Näiden naisten ystävyys täyttää tänä vuonna 50 vuotta!
Liiku ja Pelaa! on Tiedekeskus Heurekan uusin näyttely. Tarjolla on sananmukaisesti liikunnaniloa. Näyttely on avoinna maaliskuun loppuun.
Heurekan tiedotuspäällikkö Paula Havaste vastaili kutsuvieraiden kysymyksiin ja piti huolta heidän viihtymisestään.
3
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 06.03.2009
KaupunginValot
Kaupunki Sanomien ilmainen menopalsta KaupunginValot on tarkoitettu tapahtumille ja menovinkeille. Lähetä vinkkisi sähköpostilla: menot@kaupunkisanomat.fi Vinkkien tulee olla toimituksessa viikkoa ennen tarkoitettua julkaisupäivää.
KAUPUNGINVALOT -menovinkkipalsta ilmestyy joka perjantai. Tapahtumajärjestäjä: Lähetä menovinkkisi KaupunkiSanomiin viimeistään viikkoa ennen tapahtumaa osoitteella: menot@kaupunkisanomat.fi
Swingin tahdissa
Amerikan mantereella viime aikoina viihtyneen Mikko Leppilammen maaliskuun puolessa välissä Flamingo clubissa starttaava ravintolashow, jossa hän esiintyy kahdeksanhenkisen orkesterin kanssa, rakentuu uuden polven crooner-maailmaan.
KULTT. -Juttu on kypsynyt parin vuoden aikana ikään kuin itsestään. Kaikki lähti Keisarikunta-elokuvan ajoilta, kun aloin elokuvan myötä tutustua enemmän swing-musiikkiin. Alkoi tulla pyyntöjä sen tyyppiseen juttuun ja big bandien solistiksi. Tehtiin Keisarikunta-orkesterin kanssa keikkoja Porin Jazzeilta Imatran
Flamingo clubissa starttaa Leppilammen ravintola-show.
Big Band-festivaaleille ja aina ulkomaille asti. Kysynnän kasvaessa alkoi tietty kokoonpano samoja muusikoita vakiintumaan ja ohjelmisto muokkautua enemmän siihen suuntaan mikä itselleni parhaiten toimii. Nyt se on vakiintunut kokonaisuudeksi, joka on laaja genreltään, mutta jonka yhdistävänä tekijänä ovat vahvat miessolistit, joita ihailen ja genrestä riippumatta, biisit on sovitettu meidän orkesterille toimiviksi ja sitä myötä ne muodostavat toimivan ja linjassa olevan shown. Osa biiseistä on sellaisia, joita olen esittänyt koko ajan ja niistä on muodostunut bravuureita tai lemppareita ja jotka olen sitä myötä ikään kuin ominut. Osa on sellaisia, jotka vaan mieles-
tämme sopivat tähän kokonaisuuteen ja jotka on uudelleen sovitettu toimimaan meille. -Show on koottu tietoisesti toimimaan mahdollisimman monipuolisesti viihdyttäväksi live-illaksi ja koostuu pelkästään cover-biiseistä. Kun tajusimme, että tässä touhussahan on oikeasti järkeä, juttu alkoi toimia yhä paremmin ja paremmin. Kuka tietää, ehkä me saadaan niistä niinkin kova kokonaisuus, että soitetaan ne levyllekin! En kuitenkaan lähde tekemään pelkästään cover-levyä vaan sen takia, että saisi levyn tehtyä. Iso osa tämän shown toimivuutta ja poikkeuksellisuutta syntyy siitä, että koetaan se yhdessä paikalla olevien ihmisten kanssa livenä sen illan ajan!
Anita Andersson
Malmitalo: Pohjois-Helsingin musiikkiopisto: Kamarimusiikki-ilta ma 9.3. klo 19. Vapaa pääsy. Yhteislaulut: Olavi Virran lauluja ti 10.3. klo 17.30. Laulattajina Matti Pasanen ja Jukka Okkonen. Vapaa pääsy. Milana Misic: Laulumme ti 10.3. klo 19. Milana Misic tulkitsee äitinsä Laila Kinnusen unohtumattomia lauluja Mandshuria-orkesterin säestyksellä. Liput 25 e. Malmitalo, Ala-Malmin tori 1, Helsinki
1809 - Naiset sodassa, Naistenpäivä Kansallismuseossa su 8.3. klo 12-15. Esitelmiä ja draamaesityksiä. Tapahtumaan on museon pääsymaksu 7/4 e, alle 18-v. ilmaiseksi. Suomen kansallismuseo, Mannerheimintie 34, Helsinki Pärekorikurssi ke 11.3. klo 17-19. Kurssimaksu 30 e (hinta sisältää osallistumismaksun ja materiaalit). Ennakkoilmoittautuminen Gardenian asiakaspalveluun. Gardenia, Koetilantie 1, Viikki
Elokuvat
Naperokino pe 6.3. klo 10-12. Lasten oma elokuvateatteri esittää kotimaisia ja ulkomaisia lastenelokuvia, joita voi tulla ihastelemaan vaikka vain hetkeksi kerrallaan. Vapaa pääsy, ei ennakkoilmoittautumista. Studio Anna, Annantalon taidekeskus, Annankatu 30, Helsinki Maata meren alla la 7.3. klo 14 ja ke 11.3. klo 19. Ohjaus Lenka Hellstedt (Suomi 2008). Kesto 85 min. Liput 6 e. Kino Helios, Malmitalo, Ala-Malmin tori 1, Helsinki Maanantaileffa: There Will Be Blood ma 9.3. klo 18. Ohjaus Paul Thomas Anderson. Kesto 2 h 31 min, K13. Vapaa pääsy. Vuotalo, Mosaiikkitori 2, Vuosaari Miekka kivessä ke 11.3. klo 14. Disneyanimaatio. Ohjaus Wolfgang Reitherman (USA 1963). Kesto 76 min. Ei ikärajaa. Puhutaan suomea. Vapaa pääsy, ryhmien on varattava paikat etukäteen p. (09) 310 80834. Malmitalo, Ala-Malmin tori 1, Helsinki
Muut
Kullanhuuhdontakisat la 7.3. klo 11. Kilpailuihin ilmoittautuminen la 7.3. klo 1010.45 Yleisölla vapaa pääsy. Ravintola Zetori, Kaivopiha, Helsinki Tapahtumalauantai la 7.3. klo 11-15.30. Mansikkapaikka-näyttelyyn liittyviä matkasauva- ja muistipelityöpajoja, kaupunkierroksia ja muuta ohjelmaa koko perheelle. Ikäsuositus 5-100 v. Vapaa pääsy. Annantalon taidekeskus, Annankatu 30, Helsinki Seurasaaren talviluonto opastettu luontoretki su 8.3. klo 12-14. Koko perheen retkellä tutustutaan mm. Seurasaaren pikkunisäkkäiden talvehtimiskeinoihin. Retken järjestävät Helsingin kaupungin ympäristökeskus ja Gardenia. Vapaa pääsy. Retkelle lähdetään bussin 24 pääte-pysäkiltä (Seurasaarentien ja Tammisaarentien risteys).
Menovinkit: E-mail menot@kaupunkisanomat.fi
MENOT
Teatteri ja tanssi
Arja Raatikainen & Co: Lataamo pe 6.3, la 7.3, ma 9.3. ja ti 10.3. klo 19. Arja Raatikaisen uutuuskoreografia viidelle naistanssijalle. Kesto n. 1 h. Liput 17/10 e. Stoa Itä-Helsingin kulttuurikeskus, Turunlinnantie 1, Itäkeskus Malmin Työväen Näyttämö: Vihaan sinua,rakas, pe 6.3. klo 19, su 8.3. klo 13 ja pe 13.3 klo 19. Ensio Rislakin komedia. Liput 12/6 e. Malmin Työväentalo lla,Takaniitynkuja 9, Helsinki Postimies Vernerin draamaesitys su 8.3. klo 13 ja 15. Vernerin roolissa on näyttelijä Jyrki Kallius. Postimuseon pääsymaksu 6/3 e, alle 18-vuotiaat ilmaiseksi. Postimuseo, Helsingin pääpostitalo, Asema-aukio 5 H, Helsinki Tapanilan Työväen Näyttämö: Niskavuoren Heta su 8.3. klo 15 (ensi-ilta), to 12.3. klo 19, la 14.3. klo 15 ja su 15.3. klo15. Tapanilan Työväen Näyttämö, Sompiontie 4, Helsinki Senioritiistai: Elling ti 10.3. klo 14. Keski-Uudenmaan Teatteri esittää Ingvar Anbjorsenin romaanista tehdyn näytelmän. Ohjaus Esko Vuorio. Kesto 2 h, sis. väliajan. Liput 4 e. Vuotalo, Mosaiikkitori 2, Vuosaari
Lasten Lauantai: Teatteri 2000, Etusivun juttu la 14.3. klo 15. Perustuu Mauri Kunnaksen samannimiseen kirjaan. Kesto 1 h. Suositellaan yli 4-vuotiaille. Liput 6 e. Sellosali, Soittoniekanaukio 1 A, Espoo
ilmaiseksi. Suomenlinnakeskus, Suomenlinna C 74, Helsinki Vuotalo: Galleria: Marianne Blomqvist, maalauksia 17.2.-7.3. Taidemaalari Mika Vesalahti ja oppilaat 10.3.-21.3. Kohtaamisia. Vuotalon galleria ja aula ovat avoinna ma-to klo 10-20, pe klo 10-18 ja la klo 10-16. Vuotalo, Mosaiikkitori 2, Vuosaari Malmitalo: Galleria: Henriette Ahlgrén, Kuunnelkaa 12.2.-7.3. Maalauksia. Hanne Juga: Pinnan alla 12.3.-4.4. Maalauksia lasille ja pleksille. Avoinna arkisin ma-pe 10-20 ja la 10-16. Vapaa pääsy. Malmitalo, Ala-Malmin tori 1, Helsinki
2, Espoo Kirkkosällit-kvartetti su 8.3. klo 18. Tenorit Tauno Lagerkrantz ja Matti Kuusela sekä bassot Olli Merinen ja Timo Saario. Negrospirituaaleja sekä suomalaisia hengellisiä lauluja. Vapaa pääsy, ohjelma 5 e yhteisvastuukeräykselle. Korson kirkko, Merikotkantie 4, Vantaa Antsu Haahtela Trio pe 13.3 klo 21.30. Vapaa pääsy. Siilinpesä, Siilitie 1, Herttoniemi Perjantai 13-klubi pe 13.3. klo 20-01. Incredible Nothing, Wrecking Queens ja Electric Monk. Liput 5/3 e. Sali -S/Baari, k-18. Vernissa, Tikkurilantie 36, Tikkurila
Näyttelyt
Stig Baumgartner, Metsää, puita ja muita aiheita 8.3. asti. Piirustuksia ja video. Avoinna ti-pe 12-17 ja la-su 12-16. Muu, Lönnrotinkatu 33, Helsinki Salla Salin, Yksityiskohtia/Details 20.3. asti. Avoinna ma-to 9-16, pe 9-15 sekä la 7.3. klo 12-15. Vapaa pääsy. Taidetalo Pikku-Auroran Galleria, Järvenperäntie 1-3, Espoo 1809 - Ero ja uusi alku. 200 vuotta Suomen sodasta 19.4. asti. Avoinna ti-ke 11-20, to-su 11-18 ja ma suljettu. Sisäänpääsymaksu 7/4 e, alle 18-vuotiaat ilmaiseksi. Suomen kansallismuseo, Mannerheimintie 34, Helsinki Varokaa, mustalaisia! Väärinymmärryksen historiaa 30.8. asti. Avoinna ke-su klo 11-17 ja to klo 11-19. Vapaa pääsy. Hakasalmen huvila, Mannerheimintie 13 D, Helsinki Antautuminen, Komendantti Cronstedtin vaikea kevät 1808, 31.12.2009 asti. Museo ja laajakangasesitys Suomenlinnan historiasta. Avoinna 1.10-30.4. ma-su 10-16. Pääsymaksut 5/4 e ja alle 18-v.
Musiikki
Antsu Haahtela Trio pe 6.3 klo 21.30. Vapaa pääsy. Pub Hertas, Hertaksentie 2, Tikkurila Antsu Haahtela Trio la 7.3 klo 20.30. Vapaa pääsy. Robins, Torikatu 1, Kerava Espoon kulttuurikeskuksen 20-vuotisjuhlaviikon ohjelmistoa: Juhlakonsertti KLAZZ! Marzi Nyman Ensemble ja AVANTI! la 7.3. klo 19, Tapiolasali. Uppo-Nalle laulujen laineilla -konsertti su 8.3. klo 15. Solisteina ovat Johanna Iivanainen, Susanna Hietala, Jouni Kannisto sekä Tuukka Haapaniemi. Kaikkiin salitilaisuuksiin liput myy Lippupiste. Espoon kulttuurikeskus , Kulttuuriaukio
maalauksia 18.02.08.03.2009
GALLERIA DIX info@galleriadix.fi Uudenmaankatu 19 www.galleriadix.fi 00120 Helsinki ti-pe 11-17 09-603661 ja 0400-28 28 28 la-su 12-16
MAIJU TIRRI
GALLERIA DIX
NORDIA
LankaMaailma on Pohjoismaiden suurin merkkikäsityölankojen ja -tarvikkeiden erikoisliike. Meiltä löydät alan johtavien valmistajien tuotteet ja parhaimmat ideat.
Liikekeskus Ogeli, Kylänvanhimmantie 29, 00640 Helsinki Avoinna: ma-pe 10-18 la 10-15 puh: 09-7741177 www.lankamaailmanordia.fi
Tervetuloa viihtymään ravintola Wossikkaan!
Ravintola Wossikka Sulkapolku 3 00370 HELSINKI puh. 09-551354, fax. 09-5651407
4
KAUPUNKISANOMAT
Pääkirjoitus
06.03.2009
Individualisti vai idiootti? Liikenneturva tutki, miten kuljettajan elämänarvot ja minäkuva vaikuttavat riskinottoon liikenteessä. Kuljettajat luokiteltiin elämänarvojensa perusteella kahteen ryhmään. Individualistit korostavat omia yksilöllisiä päämääriään ja kollektivistit painottavat yhteisöllisiä päämääriä. Tutkimuksen mukaan individualistit ottivat liikenteessä enemmän riskejä. He olivat useammin ajaneet huomattavaa ylinopeutta, ohittaneet hitaamman ajoneuvon väärältä puolelta ja ajaneet punaista liikennevaloa päin. Riskinottoon liittyi myös esimerkiksi turvavyön käyttämättömyys ja autolla ajaminen parin oluen jälkeen. Mitä paremmiksi kuljettaja arvioi omat taitonsa, sitä enemmän hän ottaa riskejä ja onkin siis todellisuudessa kuski huonoimmasta päästä. Aika pelottavia tuloksia, joskin ennalta arvattavia. Erityisen vaarallinen yhdistelmä liikenteessä on nuoruus ja individualistiset arvot, kuten olemme joutuneet huomaamaan. Vasta ajokortin saaneille nuorille sattuu valitettavan usein aivan käsittämättömiltä tuntuvia tuhoisia onnettomuuksia. Miehistä löytyi tutkimuksen mukaan enemmän individualisteja kuin naisista. Naisilla saattaa olla toisinaan miehiä heikommat auton käsittelytaidot, mutta toisaalta heillä tuntuu olevan realistisemmat käsitykset omista puutteistaan ja fysiikan laeista. Riskikäyttäytyjiltä tuntuu unohtuvan, että tiellä on muitakin liikkujia. Itsetietoisemmaltakin kuskilta puuttuu joka tapauksessa ajatuksenlukutaito. Kukaan ei voi varmuudella tietää, mitä edellä tai viereisellä kaistalla ajava seuraavaksi tekee. Myös fyysiikan lait ovat samat kaikille. Tuntuu uskomattomalta, etteivät edellä mainitut seikat ole kaikkien tajunnassa. Autoilijat ovat kaikki kuitenkin täysi-ikäisiä ja autokoulun käyneitä. Tärkeimmässä osassa asenteiden muokkaamisessa ovatkin autokoulut. Siellä pitäisi jatkossa korostaa entisestään hyvän ajotaidon kaikkia osa-alueita. Auton tekninen hallinta on vain osa ajotaitoa. Yhtä tärkeää on omien tunteiden hallinta liikenteessä ja liikennesääntöjen todellinen omaksuminen. Lainsäädäntökään ei ole kaikilta osin ihan ajantasalla. Vahinkoa aiheuttavat kaahailijat ja rattijuopot selviävät hämmästyttävän pienillä rangaistuksilla teoistaan. KS
Anna uutisvihje Kaupunki Sanomiin sähköposti: toimitus@kaupunkisanomat.fi
Kaupunkikolumni
Kaupungin talous ja maailman tila
NILS TORVALDS
Saattaa tuntua hivenen suureelliselta kirjoittaa maailmanmittakaavassa aika pienestä kaupungista ja sen suhteesta maailman yleiseen menoon. Siihen olemme kuitenkin tulleet globalisaation myötä. Maailma on meillä kylässä monella muullakin tavalla kuin pelkästään keväisen festarin muodossa. Mutta juuri tästä syystä meillä on myös oikeus puhua maailman asioista vähän toisenlaisin äänenpainoin kuin aikaisemmin. Me veronmaksajat olemme nyt maailmanlaajuisen kriisin maksumiehiä ja naisia. Mistä tämä alkoi? Se alkoi järjettömästä ajatuksesta että maailmankauppa voisi ilman suurempia synnytystuskia sopeutua täysin uudenlaiseen työnjakoon. Kehittyneissä markkinatalousmaissa kaikki muka eläisivät finanssioperaatioiden tuomilla rahoilla. Muualla halpa työvoima valmistaisi meitä varten kaikki mahdolliset ja mahdottomat pienet ja isot tavarat. Tämä tasapainottomien aivojen synnyttämä tasapainoton ajatus ajautui valtaviin vaikeuksiin Yhdysvalloissa. Vaikeuksien takana on talousmaantieteellinen yksikkö "Kimerikka". Käsite on ainakin historioitsija Niall Fergusonin käyttämä ja tarkoittaa yhteisöä jossa köyhät kiinalaiset työntekijät ahertavan kommunistisen puoluediktatuurin alaisina ja tuottavat tavaroita onnellisesti demokratiassa ja vapaudessa eläviä työttömiä varten. Tämän ihmeellisen tuotantoapparaatin ylläpitämisestä jotkut, jotka aina Niall Ferguson on mielenkiintoinen historioitsija. Vuonna 2004 ilmestyneessä kirjassaan "Colossus" (Jättiläinen) hän käsittelee (engl. bush) kasvavat paremmin silloin kun ne leikataan. Taloudessa syntyi valtava valtiovelan taakka, joka yhdessä Kimerikan kaupan epätasapainon kanssa johti finanssijärjestelmän kriisiin. Kriisi ravistuttaa meitä ja opettaa ainakin yhden asian: kaikkea ei voi Kiinassa valmistaa, jotain täytyy valmistaa täällä kotona. Mutta pitää muistaa toinenkin asia: tytäryhtiötaloudessa meille käy huonosti. Se meille opetetaan GM Saabin kautta. Mutta itse asiassa tiesimme sen jo 70-luvulla: Saabi on sairautta. Pienen kaupungin (ja Uudenkapungin) pelastus on siinä, että on omaa työtä eikä vain suurten kansainvälisten yritysten tytäryhtiöitä. Ne lähtevät kriisissä ensimmäisinä.
Maailma on meillä kylässä monella muullakin tavalla kuin pelkästään keväisen festarin muodossa. Mutta juuri tästä syystä meillä on myös oikeus puhua maailman asioista vähän toisenlaisin äänenpainoin kuin aikaisemmin.
ovat vastustaneet kommunistisia puoluediktatuureja, keräävät kermat päältä ja rikastuvat silmittömästi. Joku tavallinen kengänkuluttaja huomautti luultavasti jo vuosia sitten, ettei tällainen tuotantomalli ole mahdollinen. Silloin hänelle naurettiin ja pudisteltiin säälien päätä. Että voi olla noin yksinkertainen. Yhdysvaltain sisäisiä haasteita. Vakavin niistä oli tolkuton velkaantuminen. Sen taustalla oli taas yhtä tolkuton veropolitiikka. Vaaleista vaaleihin mentiin lupaamalla verohelpotuksia. "Reaganomicsiksi" kutsuttu taloustieteen haara oli keksinyt että talous laajenee aina kun veroja leikataan. Ilmeisesti joku oli sekoittanut puutarhan hoitokirjan ohjeita taloustieteen ohjeisiin. Pensaat
Nils Torvalds Kirjoittaja on RKP:n varapuheenjohtaja ja kaupunginvaltuutettu Helsingistä
POIMITUT
Hämeen Sanomat: Mommilalaiset ehkä pääsevät hausjärveläisiksi Aamulehti: Hoitajien kirje Koukkuniemestä: "Olemme kaikki väsyneitä" Turun Sanomat: Satoja hautoja otetaan vuosittain uuteen käyttöön Turussa Etelä Suomen Sanomat: Lahti pitää tonttien hinnat ennallaan
MUUT
YLE.fi: Sotilasvalajuhlien suosio kasvaa
Hienosäätö on nyt meneillään uuden Hämeenlinnan rajoilla. Mommilalaisten hanke siirtyä osaksi Hausjärveä on jo varsin pitkällä. Lääninhallitus lähettää asian muutaman viikon kuluttua asianosaisten kuntien ja kuntalaisten lausuntokierrokselle. Mommilassa perustellaan rajansiirtoa sillä, että Hausjärven palvelut ovat huomattavasti lähempänä kuin Lammin, Hämeenlinnasta puhumattakaan.
Koukkuniemessä kiehuu taas. Kaksitoista hoitajaa vetoaa kirjeellä luottamushenkilöihin ja virkamiehiin työolosuhteiden parantamiseksi. Asiakirja on laadittu ryhmän yhteisessä koulutustapaamisessa, mutta hoitajat eivät halua kommentoida kirjoitustaan julkisuudessa.
Vuodessa Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän hautausmailla kaivetaan ylös pari sataa arkkuhautaa, joiden hallinta-aika on päättynyt. Hallinta-ajan saa uusia, mutta ellei näin tapahdu, hauta otetaan uudelleen käyttöön, seurakuntayhtymän hautaustoimen päällikkö Markku Mannerkorpi kertoo. - Ruumis maatuu hiekkamaassa 20 vuodessa, sen jälkeen samaan hautaan voi haudata uuden vainajan, Mannerkorpi sanoo.
Lahti ei lähde suhdannesyistä korottamaan omakotitonttien vyöhykehintoja. Vyöhykehinnat päätettiin vuosi sitten ja ne ovat voimassa heinäkuun loppuun saakka. Nykyisillä hinnoilla on tarkoitus jatkaa heinäkuun loppuun 2010 saakka.Kaupunki on nostanut vuosittain vyöhykehintoja, jotta saisi tontin myydessään maapohjan ostoon, kaavoitukseen ja kunnallistekniikan rakentamiseen pistämänsä rahat takaisin.
Sotilasvala tai juhlallinen vakuutus vannotaan yhä perinteisin menoin. Varusmiehet odottavat valapäivää, sillä se on juhlineen ikimuistoinen ja kokoaa yhteen yhä enemmän läheisiä. Yli tuhat varusmiestä vannoi perjantaina sotilasvalansa Parolannummella, kymmenen kilometrin päässä Hämeenlinnasta. Juhlallisen vakuutuksen antoi neljäkymmentä varus-
miestä. Paraatikentällä vallitsi suuren maanpuolustusjuhlan tunnelma, sillä vierailijoita oli runsaasti yli 3 000. Sotilasvalan tai juhlallisen vakuutuksen vannominen suoritetaan perinteisin menoin, ja varusmiehet odottavat valapäivää kovasti. Alokasaika päättyy valaan, ja valapäivä on juhlineen ja lomineen ikimuistoinen.
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 06.03.2009
Herttoniemen Karhutien pilaantuneen maaperän ympäristöhaitat arvioitu
Helsingin kaupungin rakennusvirasto on jättänyt ilmoituksen Herttoniemen Karhutien puistoalueen pilaantuneen maaperän puhdistamisesta Helsingin kaupungin ympäristökeskukseen. Ilmoituksessa esitetään, että maaperä puhdistetaan massanvaihdolla.
Kaupungin ilmoituksessa on mm. arvioitu maaperän pilaantuneisuus ja puhdistustarve tutkimuksissa todettujen haitta-aineiden osalta ja esitetty alueen kunnostussuunnitelma. Puistoalueen maaperä on osittain pilaantunutta puhtaan kasvukerroksen alapuolella. Tutkimusten perusteella on rajattu neljä
pilaantunutta aluetta, yhteensä noin 800 m2. Alueelta löytyi rautasyanidia ja pieneltä alalta raskasmetalleja. Alueelta löytyi myös viitteitä polyaromaattisista hiilivety-yhdisteistä (PAH). Kunnostettava alue on aidattu ja oleskelu aidatulla alueella on kielletty. Pilaantunut maa-aines on pääosin yli metrin syvyydessä. Pilaantuneet kohdat on peitetty, joten haitta-aineille ei voi altistua. Pohjavesi ei ole pilaantunut. Lähistöllä oleva leikkipuisto Herttoniemi voi jatkaa toimintaansa normaalisti. Rakennusvirasto arvioi ilmoituksessaan poistettavan maa-aineksen määräksi noin 860 m3 eli noin 1 760 tonnia. Kunnostussuunnitelma sisältää riskinarvion, jossa on tarkasteltu arseenin, kromin, nikkelin, lyijyn, sinkin, syanidin ja PAH-yhdisteistä bentso(a)pyreenin aiheuttamia riskejä. Riskinarviointi on kuvaileva menetelmä, jossa otetaan huomioon kunkin
haitta-aineen kemialliset, fysikaaliset ja terveyshaittaa aiheuttavat ominaisuudet ja arvioidaan niitä kohdekohtaisesti. Tarkoituksena on arvioida kunnostusalueella havaittujen haitta-aineiden vaikutuksia alueella oleskelevien ihmisten terveyteen ja puistoalueen kasvillisuuteen ja eläimiin sekä aineiden kulkeutumisriskiä. Nikkeli poistetaan Yli metrin syvyydessä olevat haitta-aineet on riskinarvion perusteella nikkeliä lukuun ottamatta mahdollista jättää alueelle, mikäli niiden päälle vaihdetaan tai jos niiden päällä jo on vähintään metrin paksuinen puhtaan maan kerros. Nikkelin pilaamaa maaainesta saatetaan paikoin joutua poistamaan metriä syvemmältäkin. Kunnostuksen jälkeen puistoalue palautetaan ennalleen. Kunnostus kestää arviolta 2-3 viikkoa ja sen arvioidaan alkavan 23.3.2009.
Suomen Kansallisoopperalla lähes 270 000 kävijää
Suomen Kansallisoopperan taloudellinen tulos oli 1,2 milj. euroa ylijäämäinen vuonna 2008. Hyvään tulokseen johtivat mm. esitysten 87 prosenttiin yltänyt täyttöaste, tervehdyttämisohjelman tuottamat kustannussäästöt sekä sijoitustoiminnasta saadut tuotot. Kaikkiaan Kansallisoopperan järjestämissä tilaisuuksissa oli noin 267 900 kävijää. Taloustutkimus Oy:llä teetettyjen tutkimusten mukaan 82 % kaikista kävijöistä ja jopa 96 % pääkaupunkiseudulta tulevista kävijöistä oli tyytyväisiä käyntiinsä Kansallisoopperassa.
Haagan Kaluste
Tilausmyynnistä -20%
Loistavia tarjouksia!!! Kannattaa tulla kauempaakin.
Kauppalantie 24, Etelä-Haaga p. 587 3553 www.haagankaluste.fi
Huonekalu- sisustus- ja lahjatavaraliike
TERVETULOA ILMAISEEN VUODEANALYYSIIN!
www.sippe.fi
Ompelua huolella ja nopeasti! Ma-pe 12-17. P. 050-306 8858
allin kot! M vii ihto onia va nf Si uoteet liv mal 40%! -
Kirjanpitopalveluja Oy:n perustamispaperit Olemme pk-yritykKirjanpito jopa veloituksetta, siin ja ammatinharMaija Salonen joittajiin erikoistunut Tilinpäätös rästikirjanpidot, täyden palvelun Tunnelitie 2 toimisto. Veroilmoitus 00320 Helsinki kuukausikirjanpidot, KAUPUNKISANOMAT 20.2.2009, 27.2.2009, 6.3.2009. Vuosi-ilmoitus puh. 09-5871 564 Tilinpidon ammatveroasiat. tilaisina tarjoamme gsm 050-5171201 tilitaito@saunalahti.fi Tilintarkastus x 90 mm 82 mm pätevää ja joustavaa Palkanlaskenta Länsiväylän kupeessa. taloushallinnon -Arvonlisäveroasiat -Kirjanpidot palvelua. RAKENNUSTILI OY -Tilinpäätökset -Palkkalaskenta Eskolantie 12-14 Tilipalvelu Naukkarinen Oy 00720 Helsinki -Veroilmoitukset -Yhtiöiden perustamiset 050 352 9969 p. 09-7268 1345
p. 050 412 1800
TILITAITO KY
TILITOIMISTOJA
Yritysten perustamiset, kirjanpidot, veroasiat, ammattitaidolla
TILIKUUSIKKO
Työpajankatu 10 A 6.krs, 00580 Helsinki Risto Kaikko p. 010 666 4940
PIETARIN I. E. REPIN INSTITUUTIN KUVATAIDEKOULUTUS 2009 2010 HAKU PÄÄTTYY 30.4.2009
Opiskelu on päätoimista ja opintotukeen oikeuttava. Koulutus maksaa 140 euroa viikolta 1.9.2009 21.5.2010 (32 ov). Lisätietoja ja hakemukset: Aleksandra Hintsala 040 5955893 Kymenlaakson kesäyliopisto, Metsontie 41 A, 48220 Kotka
Digitaalista kulttuuria, kulttuuriperintöä ja maisemantutkimusta voit opiskella v a i n P o r i s s a ! Humanististen tieteiden kandidaatti ja losoan maisteri
Tilinormit Oy
TILITOIMISTOPALVELUT edullisesti Puotinharjusta
puh. 343 1890
www.tilinormit.com
www.kymenlaakso.com/repin-akatemia
Yhteistyössä: Kotkan kaupunki, Pietarin Kuvataideakatemia, Kymenlaakson kesäyliopisto, Jamilahden kansanopisto ja Suomen Kulttuurirahaston Kymenlaakson rahasto
ille! HuK ja FM e me Ha (180 op + 120 op)
Maisteriksi 2 vuodessa!
Maisteriopintojen (120 op) pääsyvaatimuksena on soveltuva yliopisto- tai amk-tutkinto 30 aloituspaikkaa hakuaika 2.2 - 30.4. valintakoe 5.6. Porissa
Porin yliopistokeskus tarjoaa laajat sivuainemahdollisuudet
Valittavanasi on mm: · kulttuurituotanto, matkailu · museologia ja aineellinen kulttuuri · laskentatoimi, markkinointi · johtaminen, yrittäjyys · tieto- ja ohjelmistotekniikka · sosiologia, sosiaalipolitiikka · taide ja media, taidehistoria
Haluatko akateemiseksi kulttuurialan moniosaajaksi?
LASKUTUSOSOITE: Kymenlaakson kesäyliopisto Metsontie 41, 48220 KOTKA Viite: Rapin-instituutti LÄHETTÄJÄ: Aleksandra Hintsala gsm 040 - 5955893
12 aloituspaikkaa hakuaika 30.4. asti
Turun yliopisto, Kulttuurituotannon ja maisemantutkimuksen laitos, Pori puh. (02) 333 8130, satakunta@utu.fi, www.hum.utu.fi/satakunta
6
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 06.03.2009
Kirjoita: Kaupunki Sanomat, Mannerheimintie 94, 00250 Helsinki, kirjeeseen tunnus LukijanSanomat. Potut ipiteesi, Lu unkisanom Sähköpostilla: toimitus@kaupunkisanomat.fi. Lähetä tekstit sähköpostimuodossa ilman liitetiedostoja. a miel itus@kaup Tekstin pituus saa olla enintään 10 konekirjoitusriviä. Liitä mukaan oikea nimesi, osoite ja puhelinnumerosi, Lait toim jos käytät nimimerkkiä, tietosi jäävät vain toimituksen käyttöön.
LukijanSanomat
A! ANuTAo kiittätä?-mail K at OTA vai hal ank anoma fe S i ko
taa kij at.
A. Cooee
As Oy-Isännöintiä
www.motiiviisannointi.fi p. 050 5877918
Tattarisuon Kauppahuone,
Vanhat huonekalut, valaisimet, peilit, sisustustavarat ym. (Ostamme myös) Kaasutintie 25 ark. 10-18 la-su 11-15 puh. 09-388 1183 www.atkauppahuone.fi
Kirjoittaja pitää ahneutta ruoan hinnan nousujen syynä.
Elintarvikkeet ovat liian kalliita
Joku kirjoitti tässä muutama viikko sitten kuinka kallista on pysäköintisakkojen maksaminen Helsingissä. Ruoan hinta sen sijaan on aivan liian kallista koko Suomessa! Lehdistä ja uutisista on saatu nähdä kuinka ruoan hinta on jo kääntynyt muualla Euroopassa laskuun kun ainesten hinta on laskenut. Suomessa sen sijaan saamme taatusti nähdä vielä tänä keväänä lisää ruoan hinnan nousua! Voisin laittaa pääni pantiksi, että syksyksi luvattua ruoan arvonlisäveron alentumista tulevat keskusliikkeet kompensoimaan jo etukäteen (kuten ovat jo tietysti tehneetkin) ja koko ale on näin etukäteen syöty. Eikä kansanedustajat sano mitään. Tässä maassa on yhä ahneiden monopolien valta. Todellista kilpailua ei ole oikeastaan missään. Suomalaiset lampaat maksavat kyllä sen mikä pyydetään! Muualla tällaisesta kohtelusta olisi tullut jo mellakoita ja vallankumouksia. Hallitus on täysin pihalla arjen asioista. Samoin oppositio. Turhaa porukkaa. Täytyy alkaa laittaa kaikki ruokarahat sille ulkomaalaiselle ruokaketjulle ja lopettaa tuo suosi Suomalaista höpötys
Rosvot kuriin
Lakiasiaintoimisto Bonum Ky Itäkeskus
Varatuomarin lakiasiainpalvelut mm. yritysten lakiasiat, työoikeus, riita-ja rikosasiat, perintöasiat,ositukset, testamentit, asuntoasiat.
kokonaan! Meitä viilataan linssiin väärissä kohdissa ja nyt se saa riittää.
www.lakibonum.fi Tiedustelut 040-570 3837
Kalustettuja asuntoja yrityksille kautta maan!
Asuntoja vapautumassa! H:ki ja Vantaa. Toim.ant. vp 0-1kk x 1.22. 040-9103017 A1 LVV Bulevardi 2A, www.trepneks.fi
PIENOISMALLEJA
Suomen
Eläkeiästä vielä
Nyt on puhuttu eläkeiän nostamisesta. No onhan se selvä, että niitä tullaan jossain vaiheessa nostamaan kun tulee pulaa työikäisistä ja suurien ikäluokkien eläkkeet tulevat samaan aikaan maksuun. On se vaan kumma kun demaritkin nykyään vieroksuvat sitä kaiken ajattelunsa perustaa, työtä. Oppositiossa huudetaan naama punaisena kun hallitus tekee demarien hommia. Hah. Vaihtoehtoja ei näytä kukaan esittävän vain turhaa huutoa ja puhetta.
Työmies
Majoitusmestari
044 556 7446 www.majoitusmestari.fi
Talvilomalle! Mäntyharjussa tasokkaat hirsimökit; liukumäki, kota, yms.
Mopotarvikkeet netistä
www.katafori.fi
Tied. 0400-483 589 www.kauppisenlomamokit.com
8
KaupunkiSanomat ei vastaa televisio-ohjelmien oikeellisuudesta ja ohjelmatietoihin mahdollisesti tulleista muutoksista.
KAUPUNKISANOMAT
TV
KINOTV MTV3 MAX MTV3 FAKTA MTV3 AVA MTV3 SARJA MTV3 SCIFI SUB LEFFA SUB JUNIORI
TV1 TV2 MTV3 NELONEN SUB YLETEEMA FST5 JIM LIV URHEILUKANAVA
MEILTÄ MYÖS ILMALÄMPÖPUMPUT Asennettuna alk. 1750e (sis. alv 22%) Muista kotitalousvähennys
WWW.POHJOLANSAHKO.FI
PUH. 09230 2680 GSM. 0400 559 508 INTERNET
plus
Ohjelmatiedot ajalle 06.03.-12.03.2009
Televisio-ohjelmat ja elokuvaensi-illat
YleTeema 10.03. klo 20.00 Kirjamaa
Kirjoissa koko maailma
Ota TVplus talteen!
Kirjailija Riku Korhosen matka Kirjamaan uutena juontajana toimittaja Anna Tuluston kanssa alkaa (kuva). U:n aurinko nousi lännestä 1960-luvulla ja Markku Into sen mukana. Jarkko Laineen romaani Vampyyri lukupiirin käsittelyssä. Joni Pyysalo esittelee runoilijan Turun.
Perjantaina 06.03.2009
KotiPlus
Sipoon pohjavesialueiden suojelusuunnitelma on valmistunut. Se kattaa kaikki Sipoon luokitellut 17 pohjavesialuetta.
KotiPlus Suunnitelmaan kerättiin aiemmista selvityksistä saadut keskeiset maaperä- ja pohjavesitiedot. Siinä myös kartoitettiin ja luokiteltiin pohjavettä mahdollisesti uhkaavat riskitekijät sekä annetaan ohjeita ja suosituksia pohjaveden ennakoivaa suojelua sekä maankäytön suunnittelua varten. Tavoitteena on ohjata toimintaa pohjavesialueilla siten, että hyvälaatuisen pohjaveden käyttömahdollisuus ja saanti voidaan turvata Suojelusuunnitelmaan kartoitettiin merkittäviä riskikohteita Sipoon pohjavesialueilla yhteensä 16 kappaletta. Näitä olivat neljä kaatopaikkaa, kaksi huoltoasemaa, kolme polttonesteiden jakelupistettä, varasto- ja öljysäiliöalue, yksityinen polttonestesäiliö, soranottoalue, entinen ampumarata, entinen meijeri, entinen tynnyrien pesualue ja nykyinen kemianteollisuusyritys. Suunnitelmassa on esitetty jatkotoimenpiteitä kyseisille riskikohteille. Sipoon neljällä käytössä olevalla vedenottamolla (Pohjois-Paippinen, Forsbacka, Nygård ja Nikukälla) pohjaveden laatu
Kaikkea kodista maan ja taivaan väliltä
REMONTTIPALVELUT
Rakennuttamassa uutta, korjauttamassa vanhaa? Tarvitsetko apua?
Rakennus- ja remontointityöt, vesieristystyöt (asennustyöt, maalaus, laatoitus ym) kunnostustöistä uudisrakentamiseen ammattitaidolla ja aikailematta. Hyödynnä kotitalousvähennys.
KAUPUNKISANOMAT
Rakennusalan korjaus-ja muutostyöt - liiketilat, toimistot, huoneistot - myös sähkötyöt Projektiset Oy Puh 09-77 33 158 Fax 09-70 17 445 SUORITAMME ilmastointiasennuksia.
Pohjavesialueiden suojelusuunnitelma valmistunut Sipooseen
Tulevaisuuden vedensaanti turvattava
Soita 040 56 56 754
Vadum Oy
050-381 5521
Huoneistoremontit
Maalaukset, tapetointi, kalusteasennukset, vedeneristykset, laatoitukset, listoitukset. Työntekijöitä heti vapaana. Muistathan kotitalousvähennyksen.
Pohjavesialueet ovat merkittävät ympäristöjen tulevaisuudelle.
LUOTETTAVA Timpuri vapaana, mm. kylpyhuoneremontit. 050-56 88 967
Anapart Oy 0400-103073
on hyvä. Söderkullan ottamo on ollut pois käytöstä liuotinainepitoisuuksien takia vuodesta 1993. Sipoossa on myös yksityisiä porakaivo-ottamoita, varavedenottamoita ja useita 1970-luvulla tutkittuja vedenottopaikkoja. Luokitusten muutos Suunnitelmaa tehtäessä myös Sipoon pohjavesialueiden kartoitus- ja luokitustiedot tarkistettiin. Viiden pohjavesialueen luokitusta muutettiin luokasta I luokkaan II, koska tutkittuja vedenottamopaikkoja ei ole otettu käytdella saadaan huhti-toukokuussa. -Katolla olevien keräinten valmius kannattaa varmistaa, jotta aurinko pääsee paistamaan niihin esteettä, neuvoo tekninen asiamies Eero Otronen Öljyalan Palvelukeskuksesta. Jos keräinten päälle on kasaantunut vain vähän lunta, se yleensä sulaa itsestään pois kevätauringon alkaessa lämmittää. Paksumpi lumikerros on hyvä harjata pois. -Sade huuhtoo keräinten pinnat, mutta keräinten pesu pinttyneestä liasta saattaa olla tarpeen, jotta ne pystyisivät ottamaan
töön. Kolme III-luokan pohjavesialuetta poistettiin luokituksesta. Pohjavesialueet luokitellaan siten, että luokka I tarkoittaa alueen olevan vedenhankintaa varten tärkeä pohjavesialue, luokkaan II kuuluvat alueet soveltuvat vedenhankintaan ja luokka III tarkoittaa muuta pohjavesialuetta. Sipoon kunnan pohjavesialueilta on mahdollisuus saada talousvesikäyttöön pohjavettä nykyistä enemmän. Sijaintinsa vuoksi erityisesti Sipoonjokilaakson pohjavesialueilta voi (Broböle, Norrkulla, Kallbäck, Nikkilä, Nordanå ja irti kaiken hyödyn jo kevätauringosta. Samalla tulee poistetuksi keräimistä mahdolliset roskat, toteaa Otronen. Järjestelmäkohtaiset esisäätöarvot ja säätölaitteiden toiminta-arvot on valittu aina rakennuskohtaisesti. Kun nämä ovat kohdallaan, on järjestelmän toiminta automaattista. Ainoa vuosittainen huoltotoimenpide aurinkolämpöjärjestelmässä liittyy siirtonesteen pakkasenkestävyyden ja keräinpiirin paineen tarkistamiseen. Aurinkolämpöjärjestelmän asennusta suunnittelevien kannattaa toimia heti,
Söderkulla) raakaveden ottaminen tuotantoon olla tulevaisuudessa mahdollista, mikäli savenalaisten pohjavesivarojen laatuongelmiin löydetään taloudellisesti kannattavat vedenkäsittelyratkaisut. Lisävedenoton suunnittelemiseksi alueilla on tarpeen tehdä lisätutkimuksia. Suunnitelma tehtiin Sipoon kunnan, Tuusulan seudun vesilaitos kuntayhtymän ja Uudenmaan ympäristökeskuksen yhteistyönä. Suojelusuunnitelman laati Golder Associates Oy.
PUU-JA PARKETTILATTIOIDEN ASENNUKSET, HIONNAT JA LAKKAUKSET. Myös laminaatit ja värjäykset P 050-566 3744
KAIKKI
HUONEISTOREMONTIT JA ULKORAPPAUKSET AMMATTITAIDOLLA.
www.parketti-eemeli.fi
Rakennusja saneeraustyöt Mauno Nevala, Salo puh. 050 569 2284
P. 0400 87 28 48, 040 720 60 40 Keittiö- ja huoneistosaneeraukset. DIXIE-KEITTIÖT, p. 0500-403560 www.dixie-keittiot.fi p. 09-346 4458
Talojen aurinkokeräimet hyvä tarkistaa kevätkautta varten
Kevätaurinkoa odotellessa kannattaa aurinko-öljylämmitystalon aurinkolämpöjärjestelmän tilanne tarkistaa.
Myös uuden järjestelmän asennusta suunnittelevien kannattaa toimia nyt. Aurinkokausi alkaa jo helmikuussa, ja eniten ilmaisenergiaa kevätkau-
jotta alkava aurinkokausi saadaan parhaiten hyödynnettyä. Auringon säteily vaakatasolle on huipussaan kevät- ja kesäkuukausina. Maalis-toukokuussa saadaan aurinkolämpöä 75 prosenttia siitä määrästä, mitä sitä saadaan kolmena kesäkuukautena. Otronen painottaa, että uudisasennuksissa urakoitsijan tulee suorittaa laitteiston käyttöönotto ja opastaa kiinteistön omistajaa laitteiston käytössä. Järjestelmän mukana käyttäjän pitää aina saada myös luovutuskansio, jossa on paljon tärkeää tietoa.
JARCER OY
SUORITAMME TASOITEJA MAALAUSTYÖT LAADUKKAASTI TAKUUTYÖNÄ
MAALARIMESTARI J. LAMPINEN JARCER OY P. 0400 467388
JS LEINO
-Sisä- ja ulkomaalaus -terassit, aidat -laminaattiasennukset -huoneistoremontit - ym.
leino.jani@gmail.com
P. 040-7524931
Power-rakennus Oy
Remontit, saneeraukset ja uudisrakennukset ammattitaidolla. Myös pienet korjaustyöt. Puh: Marko 050-395 6552 Erittäin kokenut ammattitaitoinen KIRVESMIES 30v. kokemus, 50 tehtyä omakotitaloa, tekee remontit ja uudisrakennukset, myös kesämökit.
Huomioi kotitalousvähennys.
Yrityksille ja yksityisille, myös määrämittaan
Kytkintie 47 00770 Hki p. 020 7410 750 www.timolehtimaki.fi myynti.hki@timolehtimaki.fi avoinna ma-pe klo 7-17
LATTIAPALVELUT
-Sauva- ja mosaiikkiparketit -Lautaparketit, laminaatit ja korkit -myynti ja asennus -Puulattioiden hionta ja lakkaus Puh 09-4114 9020 tai 044-5290 000 www.villenparketti.fi
KULJETUSPALVELUT
SÄHKÖPALVELUT
SähköRossi Oy
Luotettavaa sähköurakointia jo vuodesta -98. Kaikki alan palvelut turvallisesti meiltä, urakointi, tuntityöt, huollot.
LVIPALVELUT
Kaikki LVI -alan työt ammattitaidolla.
AUTOTALLIN NOSTO-OVET
Taloyhtiöt ja omakotitalot Myynti / Asennus
Soita 0400 405 739 tai 0400 405 732 www.sahkorossi.fi
LVI-Focus, p. 040-741 6009
P. 0400-590533
050 310 5065 www.erkon.fi
17
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 06.03.2009
KotiPlus
Pääkaupunkiseudulla neliöt ovat kalliita ja tilanpuute on monen helsinkiläiskodin ongelma. Avuksi pienen kodin säilytys- ja työtilan järjestämisessä löytyy monenlaisia uusia ja vanhoja ratkaisuja.
KotiPlus Perheen kasvaessa kodin tilantarve kasvaa, mutta hyvää ja riittävän tilavaa asuntoa ei aina ole helppoa löytää. Sinkulle riittää, että omat vaatteet ja astiat mahtuvat kaappeihin ja komeroihin ja nuoriparikin tulee toimeen kohtuullisen vähin tiloin, mutta lapsiperheessä sekä työtasoja että säilytystilaa tuntuu olevan aina liian vähän. Lasten muutettua omilleen vanhemmat haluavat usein päästä eroon turhista neliöistä ja palata pienempään elämänpiiriin. Nostetaan kaappi seinälle Tilava vaatehuone on helppo säilytysratkaisu, mutta ilmankin selviää. Vaatteille, kodin tekstiileille ja urheiluvälineille voi hankkia säilytystilaa esimerkiksi katonrajaan kiinnitetyistä kaapeista. Huomaamattomammiksi katonrajakaapistot ja -hyllyt saa, jos ne maalataan
Kaikkea kodista maan ja taivaan väliltä
Hyvällä järjestelyllä ja oikeanlaisilla kalusteilla tilaa säästyy elämiseen
Lisää tilaa ja viihtyisyyttä
samalla värillä ja sävyllä kuin seinät ja katto. Arkkumalliset olohuoneen pöydät tai eteisen penkin kätkevät sisäänsä myös käyttökelpoista säilytystilaa, joka ei sinällään vähennä lattiatilaa. Lastenhuoneessa voi kokeilla erikoisiakin ratkaisuja ja ripustaa esimerkiksi katosta roikkumaan säkin tai verkkopussin, johon nuket ja nallet voi leikin päätteeksi kerätä. Työtilaa pikkukeittiöön Keittiössä paitsi kokataan, myös vietetään aikaa lueskellen, läksyjä tehden ja ystävien kanssa seurustellen. Etenkin lapsiperheissä keittiötilan puute on usein ongelma eivätkä kiinteät leikkuulaudat ja pöytätasot aina riitä. Lasten kanssa pitäisi keittiössä mahtua touhuamaan ja leipomaan ja toisinaan valmistetaan monta ruokalajia samalla kertaa. Työtilaa voi toki lainata ruokapöydästä, mutta satunnaiseen lisätyötilan tarpeeseen löytyy muitakin ratkaisuja kuten kokoontaitettavat tai pyörillä kulkevat apupöydät. Avohyllyt tai lasiovelliset kaapit ovat sekä koristeellisia että käytännöllisiä ja astiat tai maustepurkit on helppo ottaa tarvittaessa
Myös kenkien määrä voi aiheuttaa päänvaivaa.
esille, mutta kodissa on yleensä myös arkisia astioita ja työvälineitä, joita ei kaikelle kansalle haluta esitellä ja ne piilotetaan
mieluiten kaapin ovien taa. Nykyiset keittiökaapistot ovat onneksi varsinaisia tilaihmeitä. Muun muassa erilaiset rullamekanismit
helpottavat vetolaatikoiden käyttöä ja mahdollistavat entistä leveämmät laatikot. Apteekkikomero -mekanismi puolestaan mahdollistaa
kapeankin komeron täyttämisen siten, että tavarat saa helposti esiin eikä tilaa jää hukkaan.
REMONTTIPALVELUT
TARVITSETKO REMONTTIAPUA?
Purku- ja maansiirtotöitä, tunti- sekä
urakkatyönä. Kaivurit 0,8-40t. Lajittelu kourilla sekä pulveroitsijalla. Myös lavojen tyhjennykset sekä sisäpurkutyöt.
SIIVOUSPALVELUT
LVI-työt
Kaikki LVI- alan työt ammattitaidolla. JN-Putki P. 0400-423 045 Jukka@jn-putki.fi www.jn-putki.fi
Saumattomat sadevesijärjestelmät, palotikkaat, lumiesteet, kävelysillat. Huom. Ilmainen arviointi!
Luotettava ja ammattitaitoinen Suomalainen remonttitiimi palveluksessasi. Soita Rakennusliike MODEST Tommi 050-313 7161 Mika 045-631 4259
Remontit, uudisrak. ja hirsityöt. 40-v. kokemus. Kotit. väh. Joustava maksuaika.
Rak. rem. M. Holopainen rak.rem.holopainen@gmail.com 040 534 2023
Siivouspalveluja
Koti- ja toimistosiivoukset, sopimus- sekä kertasiivoukset ammattitaidolla luotettavasti.
P. 0500-718 134, 044-927 8770.
www.ekap.eu ilm. arviokäynti, p. 050 935 5945
Remontointi ja rakentaminen. Kaikki sisä- ja ulkopuoliset työt. Remonttipalvelu Tamminen p. 044 341 4491. remonttipalvelu. tamminen@kolumbus.fi
Kylpyhuoneiden ja saunojen PERUSKORJAUKSET
ammattitaidolla. Muista korotettu kotitalousvähennys!
KYLPYHUONEREMONTIT alusta loppuun suoraan tekijältä ilman välikäsiä. p. 040-727 0943
VISTATEK OY
-Sähköasennukset -Antenniasennukset -Valomainoshuollot -Rakennustyöt -Maalaukset -Laatoitukset -Sisätasoitukset -Tapetoinnit -Saunanlauteet -Paneloinnit -Parkettiasennukset -Kalusteasennukset -Remontit -Parketit, laminaatit + hionta
Saneeraus ja kattoremontit Timekeeper Oy 040-857 1248
HUONEISTOSI REMONTIT
Teemme kaikki remontit lattiasta kattoon yli 10 vuoden kokemuksella. Kaiken kokoiset, myös pienet ja isotkin. Maalaustyöt, tapetoinnit, keittiöremontit, lattiaremontit, myös kylpyhuoneremontit. Kuljetamme tarvikkeet. Olli 040-576 2072 Matti 0400-673 996
Puh: 044-9663774
Rakenneveljet rakentaa ja remontoi
T:mi EN-asennus
T:mi Kellokosken kourupalvelu
www.kourupalvelu.websites.fi
puh. 045 639 5211
0400 922 167
-huoneistot , saunat - laminaattilattiat - aidat , terassit -piharakennukset -kaikki mökkityöt -purku ja poiskuljetus Ota täysi veroetu !
Kattosaneeraukset Rakennuspeltityöt Uudis- ja saneeraustyöt
Tilaa ilmainen arviointi P. 0400-528 800 rakenneveljet@saunalahti.fi
18
050 518 3376 050 518 3378
Ammattitaitoisia hitsareita ja CNC-koneistajia vapaana. Soita 045 123 5383
Kattoremontit, kattojen uusinnat, myös talvisin. Piipun pellitykset 30 v. kokemuksella. P. 040-532 4796
Perjantaina 06.03.2009
KAUPUNKISANOMAT
Vaatteissa suuria vaihteluja kokomerkinnän ja todellisen koon välillä
Hiki päässä vaateostoksilla
Kokonumero ei aina kerro vaatteen kokoa. Yhteispohjoismaisen tutkimuksen mukaan vaatekokojen välillä on suuria eroja: Lkokoiset housut saattavat olla pienemmät kuin toiset housut, jotka ovat S-kokoa. Todellisen koon vaihtelu samankokoiseksi merkittyjen vaatteiden välillä on suurempaa naisten kuin miesten vaatteissa.
KULUTTAJA Mitään systemaattista vaihtelua kokomerkinnän ja todellisen koon, merkin, valmistusmaan tai tutkimuksessa mukana olleiden kolmen Pohjoismaan välillä ei löytynyt. Myymälöissä, jotka eivät kuuluneet mihinkään ketjuun ja joissa myytiin tuntemattomampia ja edullisempia vaatemerkkejä nuorille, vaatteet olivat keskimäärin pienempiä kuin aikuisille tarkoitetut vaatteet tunnettuja merkkejä myyvien vaateketjujen myymälöissä. Mittauksia ja kyseilyitä Kokomerkintöjen ja vaatteiden välisten suhteiden selvittämiseksi käytettiin kolmea eri menetelmää. Vaatteita mitattiin kaupoissa Norjassa, Ruotsissa Iäkkäämpien ja ylipainoisten on muita vaikeampi löytää vartalolle sopivia ja tyyliltään miellyttäviä vaatteita. Yli 50 prosenttia suomalaisista, yli 40 prosenttia norjalaisista ja noin 35 prosenttia ruotsalaisista vastaajista sanoo joutuvansa käyttämään aikaa löytääkseen sopivia vaatteita. Vastaajat ovat myös tyytymättömiä siihen, ettei kaikkia kokoja ole riittävästi tarjolla ja että samalla kokomerkinnällä merkityt vaatteet ovat todellisuudessa eri kokoisia. Useimpien vastaajien mielestä uusi kokomerkintäjärjestelmä olisi tervetullut. Kaikissa kolmessa Pohjoismaassa suurin osa vastaajista kannatti kansainvälistä, yhtenäistä kokomerkintäjärjestelmää. Eurooppalainen valmistelutyö kokomerkintöjen yhtenäistämiseksi on ollut jo pitkään vireillä.
Maunulan kirjastossa ollaan viihteellä
Maunulan kirjastossa vietetään 1960-80-lukujen vapaa-aikaa käsittelevää Maunula viihteellä!-teemaviikkoa 7.-14.3.2009.
Teemaviikolla selvitetään, mitä tuohon aikaan ihan oikeasti kulmilla tapahtui. Maunulaan perustettiin mm. Helsingin ensimmäinen nuorisotalo. Tarkoituksena on, että entiset ja nykyiset maunulalaiset löytävät kaupunginosansa ja toisensa viihteen parissa. Nyt entisillä ja nykyisillä maunulalaisilla on tilaisuus itse kertoa 1960-80-lukujen vapaa-ajan tapahtumista. Kirjastossa voi viikon aikana mm. skannata tuon ajan otoksia digitaaliseen muotoon, äänestää Maunulan kaikkien aikojen ykköshittiä ja tutustua valokuvanäyttelyyn. Asukkaiden kertovimmat kuvat ja osuvimmat muistelukset päätyvät kenties myös Kaupunginmuseon kokoelmiin ja erilaisten historiikkien sivuille. Maunulan kirjasto sijaitsee osoitteessa Suursuonlaita 6.
Oliko L -kokoinen paita kotona kuitenkin liian pieni?
ja Suomessa. Mittausten avulla haluttiin selvittää kokomerkintöjen ja vaatteiden todellisten kokojen yhteneväisyyttä. Mittausten lisäksi toteutettiin kuluttajakysely (vastaajia yhteensä 2 834), joka tuottaa tietoa vaatteiden, vartaloiden ja merkintöjen välisistä suhteista kuluttajien näkökulmasta. Lisäksi Norjassa haastateltiin kuluttajia, jotta saatiin syvällisempää tietoa kyselyn täydennykseksi.
Naisilla tukalampi tilanne Naisten on miehiä vaikeampi löytää vaatteita, jotka sopivat heille kooltaan, malliltaan ja tyyliltään. Naisvastaajista yli 60 prosenttia joko joutuu käyttämään aikaa löytääkseen jotain sopivaa tai ei löydä sopivan kokoisia, mieleisiä vaatteita. Miehistä noin puolet kaikissa ikäryhmissä löytää helposti tyyliltään sopivia vaatteita.
REMONTTIPALVELUT
HUONEISTOREMONTIT ENERGIATODISTUKSET RAKENNESUUNNITTELU
info@huoneistoruutu.fi www.huoneistoruutu.fi GSM: 050 442 0597 Huoneistoremontit, korjausrakentaminen, hirsirakentaminen, putkityöt. Muista kotitalousvähennys. LRK-Rakennus Ky p. 041-583 9721
HUOM! Kotienne remontit vuosikymmenen kokemuksella, myös lattiapinnoitteet, hallit, autotallit ym. P. 040-727 4334.
risto.kortteinen@luukku.com
PIHATYÖT
Kevät tulee!
Tilaa ajoissa puiden ja pensaiden siistimisleikkaukset sekä muut vihertyöt.
Rogan Josh
LÄMMITYSPALVELUT
LOUHINTAPALVELUT LOUHINTAPALVELUT AMMATTITAIDOLLA
Myös tarkkuusja pienlouhinnat
Tmi Pekan Kymppi GSM:046 6434182
sähköposti: pekkanevalainen@ luukku.com
WARROCK OY
Puh. 0400-891 653
Kaikki remontit ja putkityöt HT-Remontit.com p. 0400-850 735
-Huoneisto- ja kylpyhuoneremontit -Uudisrakennukset -Putkityöt Hyödynnä verovähennys!
Kysy reilusti tarjousta!
LATTIAMATERIAALIT
Lattiaksi kaikkiin taloihin Koivua, mäntyä, kuusta. Myös lattialämmityksen päälle.
*Paneelit *Listat* *Ulkoverhouslaudat* *Muu rakennustavara* puh. (014) 469 2620, PonttiSet-neuvontaa puh. (0400) 344 707
Pihatyöt ja kodin remontit kätevästi näiltä ilmoittajilta!
ovet I ikkunat I kaikki kodin kalusteet I jatkuvasti edullisia tehdaseriä I tee se itse -ihmiselle tosi halpa hävitystori
10 kerrosta täynnä halpaa rakennustavaraa
Rakennuspalvelu Tapio Päiväläinen 050-569 0477
Mitsubishi-Panasonic myös muita merkkejä. -Myynti -Asennus -Huolto S3-ryhmän sähköasennukset
ILMALÄMPÖPUMPUT
LÄMPÖWATTI
Puh. 050 342 9092
KYYJÄRVEN SAHA OY
Koti Plus
www.ponttiset.com
SUOMEN YLIJÄÄMÄVARASTO Oy
ma-pe 9-18 la suljettu I Keksikatu 4, 13110 Hämeenlinna P. 010 820 8800 I www.ylijaama.fi
19
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 06.03.2009
KS-Markkinat
MYYDÄÄN
AJONEUVOT JA VARUSTEET
0443121943 Myydään Malminkartano, 3h+k, 64 m2. Lasitettu parveke. Hitas. Rauhallinen alue, palvelut lähellä. Hp 134 000 e. www.oikotie.fi, kohdenumero 194613. Puh: 040-5414148.
Käytä sähköpostia! OSTA JA MYY! ksmarkkinat@kaupunkisanomat.fi Katso ohjeet sivun alalaidasta!
KS-Markkinat on yksityisille kotitalouksille maksuton osto- ja myyntipalsta. Postittamalla oheisen kupongin julkaisemme 2 viikkona peräjälkeen ilmoituksenne maksutta. Toimituksella on oikeus lyhentää tai muokata ilmoitustekstejä parhaaksi katsomallaan tavalla.
KAUNEUS ja TERVEYS
Myyn hiusjatkeet vaaleat sävyt 3 pakettia mukana teipit poistoaine yhden kerran käytetty 80e Miesten panssariketju paksu hopeinen 80e p. 050-4408842 300e p. 040-5017594 Hammaslääketieteen käsikirja (therapia odontologica) suomenkielinen perusteos laaja yli 1200 sivua alalle opiskelevalle tai nuorelle ammatin harjoittajalle 15e puh. 040-5116294 Sähköpiano Privai px100 pianotuoli kanssa hyväkuntoinen hinta 400e Puh. 0409117972 Tapiola Espoo DVD:t 12 kpl pedot lähikuvassa uht. 22e, CD:t klassiset säveltäjät 15 kpl yht. 25e p. 050 9308940 ko: 48 ja paljon muuta. Myös laukkuja . 80 eur. Hki. Puh: 050-3448198
VIIHDE-ELEKTRONIIKKA
JVC-TV "32 Topfield-digibox Cot Philips-digibox DTR220 50e p. 050-4135491 Nikon 200M-Objektiivi Nikkor 3,3-4,5 / 35-70mm Macrolla lähin etäisyys n. 20cm Aivan uudenveroinen objekt. Myös EL-Nikkor suuren- Tarjoa tekstarina 044-9169953. nuskone-obj, 1,4 / 50mm kotelossaan Ostetaan Tyco autoradat, 200 + 50e p. 045-1388762 ilt. Hki autot. Tarvikkeet. Hki. Puh. 050 528 4687 Diakasetit 100 dian pyörökasetit useita tehtaanKeräilijä ostaa paketissa Braun magazin suojakanvanhoja suomalaisia seteleitä, kunnianella käy myös diojen säilytykseen. ja sotilasmerkkejä. hyvistä hyvä hinta! Myös suoria diakasetteja! 3-10e kpl p. tarjoa! p. 0500 899 443. 045-1388762 ilt. Hki Ostan View-Master kuvakiekkoja Väri TV 21"Scandic ja kaikkea niihin liittyvää. kaukosäätimellä, vähän Myös muut vanhat lelut. P. 050-338 käytetty,tarpeeton.50e p.040536 9617 7932/Vesa Väri TV 28" Ostan Iittalan, Hyväkuntoinen Panasonic kaukosäätiNuutajärven, Riihimäen maljakoita ja mellä hp.25 eur Hyvä tvtaso hp.20 eur lasiesineitä. Taidelasia. Hämeenlinna. Vantaa p.040 865 6274 Puh. 040 756 5481
URHEILUVÄLINEET
Head laskettelusukset last. pit. 130 Nordica mono k. 37 xtomic laskettelusuk. mono 28 kyp. + lasit. Murtomaasukset 140 monot 37. Rullaluistimet Salomon kenkäsäädet. 30-34. Tyttöjen kaunoluist. k. 35. kaikki yht. 50e p. 046-897244 Laskettelumonot 23.5 (=~koko 35) Uutena ostetut, kerran käytetyt: h. 40 eur (ovh oli ~70e) Merkki: Head Carve X3 koko: monossa lukee 23.5 - vastaa suom kengän numeroa ~ 35 Malli: 3 erillistä säätö-kiristystä Väri: perusväri musta, Vauhti-viivat: punainen - hopea - valkoinen puh. 040 860 7207 Espoon Laurinlahti
Mopo skootteri uusi ei rekisteröity + tavara kotelo tarakalle lukittava. Hinta 1600e myös vaihto traktoriin tai mönkiään. P. 0504334325 Asuntovaunu-tarvikkeita: sisäilmanputsaaja 12 voltin lähes uusi äänetön laite pestävällä suotimella. Kiertovesipattereita ja sähkökeskus automaattisulakkein. Alk. 10e P. 0451388762 ilt. Hki MB 320 Bensa v. 1999 aj. 137 t km vain kesällä. Kaikki varusteet mitä voi autossa olla. 29 tuhatta e kuka ehtii p. 0400-314947 Asuntovaunu Solifer s3 vm. 03 siisti edullinen huollettu kuiva ei käytetty suihkua ja wc: tä vedetty n. 500km hp. 13 000e p. 0400-784616 Nissan Almeran takkatelineet + Bilteman suksiboxi, todella vähän käytetyt yht. 160e p. 050 4022480 Punton kesärenkaat vanteilla 155/80R13 lähes uudet 100120 euroa p.044-0482243 Moottoripyörä Suzuki GSF 650/S Bandit -05 sininen. Ajettu 20000km. Uudet renkaat ja takaboksi. 5200 eur.p 0505261653. Ford Mondeon kesärenkaat ,Hankook 185/65 R14 (4kpl) . Hki. 100 eur. Puh: 0503448198
KODINTARVIKKEET JA LAITTEET
Kirjoituspöytä iso, teräsjalat h. 5e Puupöytä iso teräsjalat 10e Pinnat voi hioa. Nojatuoli Artek malli verhoiluun 2e p. 040-5446853 Kassakaappi Dip lomat, syvyys 35cm, korkeus 33cm, leveys 40cm + avaimet. Käyttämätön. Korut, paperit turvaan. H. vain 190e P. 040-5446853 Päästävedettävä sänky pit.110-200 cm, lev. 80 cm. Mäntypuuinen vaneripohjainen Hinta 20 euroa. Puh. 050-5456961 Tarv. kuljetus. KoKo- kulhoja 8 kpl /uudet, käyttämättömät yht. 48 eur (ovh kaupoissa 12-15 eur/kpl) puh. 040 5020946 /Tikkurila Pöytä ja 6 tuolia Hyväkuntoinen vaalea koivu L 90 P175 jatko-osa P 45 tuolin istuin kangasta Hp: 160 eur H:ki puh. 040 7640474 TV-videotaso pit.160 cm, kork 50 cm ja syvyys 42 cm. Koivun värinen. Hinta 20 euroa Puh: 050-5456961 Kulj. tarvittaessa. Täysnahkainen sohvakalusto 3 istuttava + 2 tuolia väri ruskea hyvä kunto 250e/tarjous
VAATTEET
ELÄINTEN TARVIKKEET
Nymffi papukaija uros kaipaa seuraa ja tilaa. Osaa matkia vihellyksiä. Uudella häkillä. Häkin hinta yksistään 100e. Myydään tilan ahtauden vuoksi. Ikä 6v. terve 130e p. 050 5713426
Yoko. ajopuku L-koko hoikka sininen selässä valk. Yoko takki-housut yhdistetty vetoketjulla voi käyttää erikseen hyväkuntoinen vaikkapa mopo pojalle hinta 25e p. 3492797 Yoko-ajohaalari takki-housut yhdistetty vetoketjulla koko L sininen selässä valkoisella Yoko hinta 25e Naisten laskettelu housut koko 170 hoikka mus. hinta 7e p. 3492797 Musta, pitkä lammasturkki 40 luvulta koko 44 35e Musta krimikoipiturkki puolipitkä koko 38 30e Erilaisia naisten juhla kenkiä koko 3738 5-10 e p. 09-552728
PUHELIMET
Kännykkäkamera uusi, edullinen n. 80 e Tietokone 4p 530 uusi 450e p.044-0482243 Nokia 6060 sinpukkakännykkä 25e, Nokian 5070 kamerakännykkä 35e, Minolta zoom 60 kinofilmikamera 40e p. 050 9308940
Ostan postimerkkejä, kokoelmia, ep-kuoria, vanhoja postikortteja, tikku etikettejä ym. Sotilasmitalleja. Jkl ja suojeluskunnan tavaraa. Hämeenlinna. Puh. 040 756 5484 Kirjakeräilijä on kiinnostunut 1900-luvun alku ajan ilmestyneistä erä, lappi, matka- ja sotakirjoista. Erityisesti iso kokoelma samalta kirjailijalta! tarj. Hki.Puh. 040 910 8638 Ostetaan vanhoja kalastusvälineitä myös "antiikkisia" : uistimet ja virvelit sekä alan julkaisuja. Puh: 0407463055 tai 09/6988552 Sotahistorian tutkija ostaa Suomen sotiin liittyvät esineet esim.kunniamerkit, mitalit, hihamerkit, patsaat, puhdetyöt P. 0400-485814 Ostetaan. Traktorin rekisterikilpi kilpi kokoelmaan. Puh. 050 5847367 Hyväkuntoiset Äänilevyt Reiluun Hintaan asiantuntijan arvioimana. Huom! Ei klassista. jani 044-5921427 Ostan avaruus- ja science fiction (sci-fi) aiheisia lautapelejä. Myös muut vanhat lautapelit. P. 050-338 7932/Vesa Ostetaan Märklin vanhoja leikkikaluja laivoja,höyrykoneita,junia ym. myös epäkuntoisia p. 0407332545 Keräilijä ostaa vanhoja postikortteja ym painanteita puh: 040-7796981 Ostan wanhoja rahoja, mitaleita, Arabia-tuotteita, maljakoita, Disney:tä (mm. Aku Ankka) ym. Noudetaan tarvittaessa. Puh. 044-5678266
HARRASTUKSET ja VAPAA-AIKA
Jääkaira taittovarrella (vanaja teräs.slaci) Hämeenlinnassa tehty h. 23e Myös lisävarsi h. 8e Sähkökitaralle laukku h. 8e p. 040-5582989 Kirjoituskone IBM 2 kpl h. 5e P. 040-5446853
SEKALAISET
Käytettyä vanhaa tavaraa mm. astioita ym. 1 iso laatikollinen 20 euroa. 050-5456961
Farkut mustat uudet koko kaulus 96cm pituus 170cm Pikkulinnun pöntöt Kirjat: 30e puh. 09-763762 sivusta avattava, tikkasuoja 7,50e kpl Sisäovi Karl Marx: pääoma 826 s. h. 30e Lenin Telkän pöntöt 25e kpl p. 040 5013409 Miesten täysipitkä 40 e Väri: valkoinen p. 040 860 7207 elämä ja työ 277 s. 10e Sekä muita musta nahkatakki,koko M.H.300e tai Espoon Laurinlahti tekstiviestit OK skp-aiheisia ja venäläisiä klassikkoroVolvo 740 kesärenkaat tarjousten perusteella,hyä kuntoinen. maaneja 2-4e kpl. P. 040-5446853 kevytmetallivanteilla ( Volvon omat), P.040 7464366 Good Year 195/65 R15 (4kpl). Hki. LASTENTARVIKKEET Mappeja Puh: 050-3448198 Lämmin naisten untuvatakki muovikannet 1e pahvikannet 0,20e p. koko 38 hinta 9 e p.050-3243925 040-5446853 Vaunu-ratas yhdistelmä ASUNNOT Emmaljunga yhdellä lapsella käyt. poh- Tekniikan maailma Käytettyjä naisten vaatteita, jois Hki Pyyntö 300e p. 0405822896 kenkiä, ratsastussaappaat 39, + hattu 1990-2005 kansioissa 95% tallella. ym. 2-15e puh. 044-5340840 ASUNNOT RT 4-5H+K+S+AT Itä-Pakilasta 10e vuosikerta 05-4513355 tee tarCarena yhdistelmävaunut -05 vaihdetaan 3-4H+K+S+AT RT/KT Heljous! mustaharmaa vähän kuluneet mutta Lapikkaat singistä. Soita ja sovi tarkemmin p. ehjät hinta 20e Maxi cosi turvaistuin Vaaleaa nahkaa olevat kääntövarsiHanureita 5-riv. 050 5366756 0-13 kg siisti kolaroimaton h. 40e p. Ramses / philajamaa 3-äk. 120B 800e lapikkaat, vanhat. Koko 43-44. Hki. 040-3754513 Hinta 200e. Tied. p. 050 344 6637. Vuokrataan kaksio Frazer 4-ä kert. 800e Weltmeister 42h+kk+kph+p 45,5m pihlajamäessä. äk. 800e Pianohanureita useita 4-äk Naisten vaatepaketti , ostari n.300m. vapaa 1.3. vuokra 400e Sähköurku 2- soittotasoa + jalkio mm. nahkatakki koko : XXL, farkut ko680e luottotiedot pitää olla kunnossa p + rytmit 100e 5-riviset näppäinä urut
OSTETAAN
OHJE SÄHKÖPOSTILLA LÄHETTÄMISEEN: Lähetä viestisi osoitteeseen ksmarkkinat@kaupunkisanomat.fi Aihekenttään otsikko OSTETAAN
tai MYYDÄÄN. Numeroi tuotteesi 1., 2., 3. jne. Myyntihinta on pakollinen. Max. 160 kirjainmerkkiä per tuote. ÄLKÄÄ KIRJOITTAKO NIMIÄ KOKONAAN ISOILLA
KIRJAIMILLA, älkää käyttäkö koneen antamaa euromerkkiä, e tai eur riittää! Liitteitä emme avaa lainkaan joten kirjoita tuotteesi suoraan sähköpostimuotoon! Halutaan vuokrata yksiö
KS-Markkinat
KÄYTÄ TIKKUKIRJAIMIA ja kirjoita selkeästi!
MYYDÄÄN OSTETAAN Valitse osasto:
kirjepostimerkki
Helsinki Espoo tai Vantaa alueelta. Olen savuton ei lemmikkejä. Vuokra max 450e p. 040 4615741 Ostetaan kolmio tai iso kaksio! Alueelta: Kulosaari-Hermanni-KallioAlppila-Hakaniemi-Lauttasaari, mielellään remontoitava. Sauna tarvitaan, joko taloyhtiön tai oma. Mieti tarkkaan hinta valmiiksi. 044-596 3657. Ostetaan pieni vaatimaton yksiö poikamiehelle rahoitus on kunnossa olisi kiire p. 09-730001 soita klo 20 jälkeen
Yksi ilmoitusteksti/kuponki. Maksimi 160 merkkiä, aloita tavaran nimellä
Ajoneuvot ja varusteet Asunnot Vesikulkuneuvot Urheiluvälineet Lastentarvikkeet Kodintarvikkeet ja laitteet Viihde-elektroniikka Harrastukset ja vapaa-aika Eläinten tarvikkeet Työkalut- ja laitteet Rakennustarvikkeet Kauneus ja terveys Puhelimet Vaatteet Sekalaiset
TYÖKALUT ja LAITTEET
ILMOITA
Ilmaiseksi KaupunkiSanomien KS-Markkinoilla! Laita kuponki postiin jo tänään tai e-mailaa myytävät meille! Muuta nurkissa lojuvat tarpeettomat tavarat rahaksi!
KAUPUNKISANOMAT KS-Markkinat Mannerheimintie 94 00250 HELSINKI
Ostetaan työmaa koppi alkavalle työmaalle vaihto lava sovituksella siisti ja hyväkuntoinen käy myös merikontti tai saunamökki soittele 0400-314947
ELÄINTEN TARVIKKEET
Ostetaan tyttö kissanpentu, valkoinen tai punavalkoinen 0-50e puh. 040 5786435
MYYNTIHINTA (pakollinen)
SEKALAISET
Ostetaan kirjoja. Pienet ja suuret erät, myös kuolinpesät. Tarjoa! Noudetaan 09-alueelta, puh. 041-7858831 Ostan rahoja postimerkkejä kunniamitaleita vanhoja sarjakuvia Arabian astioita ym. pien antiikkia myös nouto . t: Kari puh: 050 934 5900. Ostetaan vanhoja Märklin junia.
LEHDELLÄ ON OIKEUS KÄYTTÄÄ TIETOJA SUORAMARKKINOINTIIN. ILMOITUKSET JULKAISTAAN SISÄÄNJÄTTÖPÄIVÄMÄÄRIEN MUKAAN LEHDEN 2:SSA SEURAAVASSA NUMEROSSA (HUOM. EMME VÄLITÄ NIMIMERKILLÄ VARUSTETTUJA TIEDONANTOJA, EMMEKÄ JULKAISE PUUTTEELLISESTI TÄYTETTYJÄ KUPONKEJA HUOM.)
20
allekirjoitus ja nimenselvennös, osoite postinumero puhelinnumero ja ikä:
Perjantaina 06.03.2009
Autoilu ja Liikenne
Joka toinen nuori ajaa vähintään kerran viikossa ylinopeutta
AJOOPETUSTA
KAUPUNKISANOMAT
B- ja BC- kurssit alkavat maanantaisin klo 08.00 ja klo 17.00.
Pimeänajo simulaattori. Toimisto Ma-To klo 12.00-17.00. P. 09-724 8025 tai 0400-420 095/Marko Pakilantie 11, 00630 Helsinki
Matkalla paremmaksi kuskiksi
Nuoret aiheuttavat liikennevahinkoja jopa 4-6 kertaa todennäköisemmin kuin muut ikäryhmät. Varsinkin juuri ajokortin saaneet ovat riskiryhmä. Noin 80 prosenttia nuorista pitää itseään vähintään perustasoisina kuljettajina.
Autoilu& Joka toinen nuori ajaa vähintään kerran viikossa ylinopeutta. Tämä käy ilmi If Vahinkovakuutusyhtiön TNS Gallupilla joulukuussa 2008 teettämässä tutkimuksessa. Kyselyyn vastanneista alle 25-vuotiaista 47 prosenttia kertoo ajavansa ylinopeutta vähintään kerran viikossa, joka kolmas useita kertoja viikossa. Nuoret ajavat ylinopeutta kun huvittaa Nuoret erottuvat kuudessa eri tilanteessa kaikista vastaajista kysyttäessä missä tilanteissa ylinopeutta ajetaan. Erityisen huolestuttava tieto on, että nuoret ajavat ylinopeutta silloin, kun heitä huvittaa. - Nuorten kuljettajien vahinkojen taustalla korostuvat liikenneasenne, vähäinen ajokokemus, puutteellinen ajoneuvon hallinta sekä väärät tilannearviot. Erityisesti puutteet asennoitumisessa turvalliseen ja toisia liikkujia kunnioittavaan liikennekäyttäytyNuorten kuljettajien vahinkojen taustalla korostuvat liikenneasenne, vähäinen ajokokemus, puutteellinen ajoneuvon hallinta sekä väärät tilannearviot.
Maunulan Autokoulu Oy
AJOOPETUSTA AUTOJAMYYDÄÄN
Ilman käsirahaa ja maksuaikaa jopa 60 kk. Nurmijärven Laatuauto Oy
Yli 100 vaihtoautoa.
Varastotie 1, Nurmijärvi Ma-pe 10-18, la 10-14 (09) 2769 1116
NYT PAKETTIAUTO VUOKRALLE! Todella edullisesti 75e/vrk. Puh. 0400 72 99 63
TUPLAKIOSKI
Perhekunnantie 3 00430 Helsinki
miseen ovat huolestuttavia, kertoo moottoriajoneuvovakuutusten vakuutusjohtaja Mikko Pöyhönen Ifistä. Nuoret ajavat muita autoilijoita useammin ylinopeutta myös silloin, kun tie on kuiva (50 %), kun tiellä ei ole muita liikkujia (65 %), kun on kiire (57 %), kun tie on turvallinen (52 %) ja kun he kisailevat kavereiden kanssa (5 %). Juuri ajokortin saaneilla todennäköisyys joutua liikenneonnettomuuteen yli kuusinkertainen käynnistymisen myötä liikenteen hallinnan näkökulmaa ja yhteistyötä laajennetaan pääkaupunkiseudun neljästä kaupungista koko Helsingin seudun 14 kuntaa koskevaksi. Liikenteen hallinnan yhteistyö tuo tulosta Vision toteuttamiseksi vuonna 2005 määritetyistä ensimmäisistä kärkihankkeista valtaosa on saatu valmiiksi tai valmistuu vuoden 2009 alkupuolella. Edellisten kärkihankkeiden tuloksena on toteutettu esimerkiksi seudullinen liikennetiedotusportaali
TNS Gallupin Ifille teettämän tutkimuksen mukaan 82 prosenttia nuorista pitää itseään vähintään perustasoisina kuljettajina. Kukaan vastanneista ei koe olevansa huono kuljettaja. Samanaikaisesti tilastot kuitenkin osoittavat, että nuorten kuljettajien todennäköisyys joutua liikenneonnettomuuteen on jopa yli kuusinkertainen muuhun väestöön verrattuna. - Varsinkin nuoret miehet ottavat enemmän riskejä liikenteessä. He ovat kowww.liikenteeseen.fi. Liikenteen hallinnan vision toteuttamista jatketaan nyt seitsemän uuden kärkihankkeen kautta. Tänä vuonna käynnistettäviksi kärkihankkeiksi esitetään kolmea hanketta. Nämä ovat Hakamäentien parannushanketta ympäröivän liikenneverkon liikenteen hallinnan kehittäminen, liityntäpysäköintiinformaation kehittäminen sekä kimppakyytiselvityksen laatiminen. Myöhemmin käynnistettäviksi hankkeiksi esitetään liikkumisen ohjauksen kehittämistä, liikenteenhallinta- ja infokeskusten yh-
kemattomia, mutta pitävät silti itseään hyvinä kuskeina. Heillä korostuvat ennakointi- ja arviointivirheet enemmän kuin nuorilla naisilla, joilla onnettomuudet johtuvat useimmiten auton käsittelyvirheistä, moottoriajoneuvovahinkojen korvauspäällikkö Matti Reini Ifistä toteaa. Lähes puolet nuorten miesten liikenneonnettomuuksista on yhden ajoneuvon onnettomuuksia. Naisilla yli puolet onnettomuuksista on yhteenajoja. teistyösuunnitelman laatimista, multimodaalisten eli eri liikennemuotojen yhdistämistä palvelevien liikenneinformaatioportaalien luomista sekä liikenteen ja liikkumisen hallinnan vaikutustutkimuksien laatimista.
AUTOHUOLLOT
Lisälämmittimien huollot
Talvihuollot
Pääkaupunkiseudun kärkihankkeet päivitetty
Pääkaupunkiseudun liikenteen hallinnan kärkihankkeiden lista on päivitetty seudun liikenteestä huolehtivien viranomaisten yhteistyönä.
Päivityksen tavoitteena oli tuottaa näiden eri tahojen yhteinen näkemys liikenteen hallinnan yhteistyön painopisteistä ja tärkeimmistä yhteisistä hankkeista vuosille 20092011. Uusien kärkihankkeiden
RENGAS ja VANNEPALVELUT
TUULILASINKORJAUSTA
Tervetuloa pääkaupungin parhaaseen palveluun!
Palveluihimme kuuluvat mm. -Tuuli-, taka-, ja sivulasit. Myös asennettuna. -Autolasien korjaus ja turvamerkintä. -Meiltä saat myös urat, sulat ja muut autolasitarvikkeet.
HUOLTOA ja TUULILASEJA
KaupunkiSanomien
Autoilu ja liikenne -palstalta löydät helposti huoltopalvelut autollesi. Joka viikko!
AUTOHUOLLOT
osoitteessa Ormuspellontie 16, Helsinki Työn vastaanotto 0440 - 933 500 Huollamme henkilö-, paketti- ja kuorma-autot Veloitus alk. 49 e/h sis.alv. Öljynvaihdot - Hitsaukset - Vikadiagnoosit - yms. huollot ja korjaukset ammattitaidolla TERVETULOA!
Malmin Autohuolto
Helsinginkatu 42 (09) 374 5741 00530 Helsinki 040 506 4641
www.autolasipojat.fi
21
KAUPUNKISANOMAT
Perjantaina 06.03.2009
Helsingin majoitusliikkeissä ennätysmäärä yöpymisiä vuonna 2008
Kotimaiset ja venäläiset matkailijat nostivat Helsingin yöpymisluvut uuteen ennätykseen vuonna 2008. Tavoiteltu kolmen miljoonan yöpymisen raja ylitettiin, kun yöpymisiä rekisteröitiin yhteensä 3 082 200. Kasvua kertyi 3,3 prosenttia.
Kotimaiset yöpymiset lisääntyivät voimakkaasti kasvun ollessa seitsemän prosenttia. Kotimaan osuus kaikista yöpymisistä oli 41 prosenttia. Ulkomaiset yöpymiset lisääntyivät 0,9 prosenttia. Eniten lisäystä tuli Venäjän markkinoilta kasvuprosentin ollessa 28. Muilta päämarkkina-alueilta kirjattiin lievää laskua. Tärkein uusi markkina-alue oli Intia, josta kertyi lähes 36 000 yöpymistä. Kasvua edellisvuoteen oli 47 prosenttia ja Intia nousi 15. sijalle lähtömaana. Myös kotimaisia päiväkävijöitä entistä enemmän Yöpyvien matkailijoiden lisäksi Helsinkiin saapui joka kuukausi noin 1,3 miljoonaa päiväkävijää seudun ulkopuolelta. Vuoden aikana tämä tarkoittaa 15,3 miljoonaa päiväkäyntiä ja lähes 1,1 miljardin euron rahankäyttöä. Yli puolet käynneistä liittyi vapaa-aikaan ja vajaa kolmannes työhön. Eniten vierailtiin sukulaisten ja tuttavien luona. Käynnit jakautuivat varsin tasaisesti kuukausittain. Tiedot perustuvat TNS Gallupin suorittamiin säännöllisiin haastatteluihin.
KALUSTONVUOKRAUSTA
Kuljetuskaluston vuokraukset apumiehellä tai ilman.
TUULILASIPALVELUT
Myös muuttopalvelu kysy edullinen tarjouksemme!
RENGAS ja VANNEPALVELUT
TALVIRENKAAT, uudet sekä käytetyt + alu-ja peltivanteet.
MAALAUS -ja PELTITYÖT PARVIAINEN OY
-Vakuutusyhtiötyöt -Kolarivauriot -Maalaukset -Vuokra-autot -Ruostevauriot -Maalipinnan kiillotukset TIKKURILAN AUTOPALATSI AAMURUSKONTIE 6, 00750 HELSINKI Puh. 345 5501. Gsm 0500-945 961, 0500-945 962
AUTOPELTIKORJAAMO
Roihuvuorentie 22, p. 09 - 788 010
Ammattitaidolla
Kaupunki&Terveys
Meluherkkyys naisilla näyttää liittyvän suurentuneeseen sydäntautiriskiin
Nainen, oletko meluherkkä -tarkistuta kuntosi
Meluherkkyys on yksilöllinen ominaisuus, ja sillä on yhteys muun muassa kohonneeseen verenpaineeseen ja stressiin, osoittaa Helsingin yliopistossa tarkastettu väitöstutkimus.
Kaupunki&Terveys Melu on ääntä, joka koetaan epämiellyttävänä tai häiritsevänä tai joka on muulla tavoin terveydelle vahingollista tai hyvinvoinnille haitallista. Meluherkkyys on yksilöllinen ominaisuus; toiset ihmiset aistivat melun uhkaavampana, reagoivat meluun voimakkaammin ja tottuvat siihen hitaammin kuin toiset. Voidaan olettaa, että melun terveysvaikutusten, kuten sydän- ja verisuonitautien, riski on suurempi meluherkillä kuin ei-meluherkillä. LL Marja Heinonen-Guzejev selvitti väitöstutkimuksessaan, mihin somaattisiin ja psykologisiin ominaisuuksiin meluherkkyys liittyy, selittävätkö perintötekijät meluherkkyyden eroja, ja liittyykö meluherkkyys kuolleisuuteen ja erityisesti sydän- ja verisuonitaudeista johtuvaan kuolleisuuteen. Tutkimuksessa käytettiin suomalaista kaksosaineistoa. Vuonna 1988 tehtiin meluaiheinen kysely Helsingin yliopiston kansanterveystieteen laitoksen aikuisten kaksoskohortin niille kaksospareille, joista vain toisella parin jäsenistä oli todettu verenpainetauti. Kyselyyn vastasi 1 495 henkilöä. Tiedot muista sairauksista, lääkkeiden käytöstä ja psykologisista tekijöistä saatiin samoille kaksosille vuonna 1981 tehdystä kyselystä. Geenien ja ympäristötekijöiden yhteyttä meluherkkyyteen arvioitiin 573 kaksosparilla. Kohortin kuolleisuutta seurattiin vuosina 1989-2003. Meluherkkyys vaikutti Tutkituista 38 prosenttia oli meluherkkiä. Meluherkkyydellä havaittiin yhteys kohonneeseen verenpaineeseen, uni- ja rauhoittavien lääkkeiden sekä särkylääkkeiden käyttöön, keuhkolaajentumaan, tupakointiin, stressiin ja vihamielisyyteen myös silloin kun elinaikainen itse raportoitu melualtistus oli vakioitu. Kaksostutkimuksen perusteella yksilöiden väliset geneettiset erot selittivät
Lääkäripäivystys Mellumetro
Lääkäri- ja laboratoriopalvelut
Puh: 09-395 1411 tai 041-526 8921 ma-pe 8-18 ja la 8-14
Laakavuorenkuja 2A It.2 00970 Hki Tanssikoulu Tradicion Viva
Kuubalaisia Tansseja Sydämellä
Kaupungeissa välttyy harvoin melulta.
Unioninkatu 10 B19 p. 040-541 5155 www.tradicionviva.fi tradicionviva@ tradicionviva.fi Uudet kurssit alkavat!
Tervetuloa tanssimaan kanssamme
36 prosenttia eroista meluherkkyydessä, ja meluherkkyys oli kasautunut perheisiin. Meluherkkien naisten sydän- ja verisuonitautikuolleisuus oli tilastollisesti merkitsevästi suurempi kuin ei-meluherkkien naisten. Sepelvaltimotautikuolleisuudessa melu-
herkkyyden ja elinaikaisen melualtistuksen välinen yhteisvaikutus oli naisilla tilastollisesti merkitsevä. Miehillä vastaavaa ei todettu.
Täyden palvelun eläinlääkäriasema
HELSINGIN ELÄINLÄÄKÄRIKESKUS
Koskenhaantie 34, 00940 Helsinki p. 342 4330 Avoinna ark. 09-21, la 10-14
HAMMASLÄÄKÄRI
Tuula Kohonen Vastaanotto, Rapakiventie 10 E / Pihlajamäki puh. 044-206 9000
KAUNEUDENHOITOA
Kosmetologi Päivi Raunio toivottaa vanhat ja uudet asiakkaat tervetulleeksi nyt Itä-Pakilassa!
- Hjeronymus tehohoito epäpuhtaalle iholle - Mikroneulaushoito ihon elvytykseen - Muut kosmetologiset hoidot
ERIKOISHAMMASTEKNIKOT
KAUNEUDENHOITOA
22
Manttaalitie 13 D 33. P. 050 437 2439 Hoidot vain ajanvarauksella. Tuo kuponki mukanasi, hoidon yhteydessä ilmainen ripsien värjäys!