2 2 1 9 2 0 0
Kirkkonummen Sanomat
Perustettu 1967 46. vuosikerta
Tapulin takaa sivu 18
N:o
28
5.4.2012
Kirkkonummi Siuntio Inkoo
TORSTAI
Hyvää pääsiäistä
PAINOS 28 000
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi · toimitus@kirkkonummensanomat.fi · www.kirkkonummensanomat.fi
K-supermarketit palvelevat pääsiäisenä seuraavasti: to 5.4. ja la 7.4. normaalisti. Pitkäperjantaina 6.4. ja pääsiäispäivinä 8.-9.4. ovat kiinni.
Pääsiäisenä herkutellaan!
Voimassa . .4 ke-to 4.-5
Affco
Hyvää pääsiäistä!
LAMPAAN LUUTON PAISTI
n. 1,9 kg, pakaste
KARITSAN PAAHTOPAISTI
n. 600 g, pakaste Uusi-Seelanti
riltamme Herkkuto avaksi llatt gri ljongit! lohimeda , fileet ja pihvit
795
kg
Ilman korttia 9,95 kg
-20 %
1595
kg
Ilman korttia 19,95 kg
-20 %
Vataja KYPSÄT LAMMASPAISTIT
Kariniemen kananpojan
FILEEPIHVIT
Suomi
n. 500-600 g maustamaton ja marinoitu
Suomi
n. 900 g minttu-, savu- ja valkosipuli-mokka -maustetut
1890
kg
Kalaneuvos
895
kg
Ilman korttia 12,49 kg
-28 %
Kalaneuvos
SAVU- ja KYLMÄSAVUKIRJOLOHIFILEET
n. 500 g-1 kg
SAVUSIIKA
700-900 g
President
ti
ER Ä
tuore Pakattuna E HIFILE
Vo
e-to 4.-5.4 imassa k
N NAUDAlapakattu , pa
n. 1 kg
.
1495
kg
Ilman korttia 16,90 kg
-11 %
895
kg
Ilman korttia 9,95 kg
-10 %
VI K AH(7,98 kg )
500 g bel ei Gold la pk t/talous 2 rajoitus:
LO
urea HK takuumSISÄPAISTI
3
99
pk t
Ilman
Norja lous 2 pk t/ta rajoitus:
-18 %
t (9,78 kg)
pk korttia 4,89
TARJOUSTAKUU
5
95
kg
K-PLUSSA-TARJOUKSISSA
AINA VÄHINTÄÄN
- 10%
12
kg
90
-18 %
ia 15 Ilman kortt
Valio maustetut
RUOKAKERMAT
2,5 dl (7,00 l)
KIRSIKKATOMAATTI
2
TLK
,90 kg
350
2
RS
250 g (2,00 kg) Marokko
-20 %
UUTUUS
LISÄKSI K-PLUSSAPISTEILLÄ ETUSI JOPA
- 5%
100
-49 %
Ilman korttia ja yksittäin 2,19 tlk (8,76 l)
Ilman korttia ja yksittäin 0,99 rs (3,96 kg)
Hinnat voimassa ke-to 4.-5.4. ja la 7.4., ellei toisin mainita.
www.k-supermarket.fi
VEIKKOL A
Koskentie 6, Veikkola Koskentie 6, 02880 02880 Veikkola puh. 020-7597460, veikkola@k-supermarket.fi puh. 020-7597460, veikkola@k-supermarket.fi ark. 7-21, la 8-18, su ark. 721, la 818, su 1218 12-18
2
N:o 28 5.4.2012
Kirkkonummen Sanomat
PINNAT UUSIKSI!
EasyLine 832
1 sauvainen lankkukuosi laminaatti. Paksuus 8 mm käyttöluokka 32. Takuu 15 v. kotikäytössä. Ta 3 upeaa lankkukuosia norm. 17.50 /m2
Kirkkonummen PerusSuomalaiset ry:n kevätkokous Palvelutalolla
Rajakatu 3 13.4.2012 klo 18.30. Tervetuloa! Tule tutustumaan toimintaamme. Kahvitarjoilu!
Si Sis Sisustaminen alkaa Värisilmästä is
Oak White Oak grey
Koira ja lapsi kohtaavat Inkoossa
Lapsilla ja koirilla on paljon yhteistä. Kun lapsi ja koira näkevät toisensa ulkona, useimmiten molemmat ryntäävät toisiaan kohti innosta hihkuen ja pomppien. Monet tutkimukset osoittavat, että lapsille on iloa ja hyötyä koirien kanssa vietetystä ajasta. Lapset oppivat muun muassa ottamaan toisten tunteita huomioon koiran ilmeistä ja eleitä lukiessaan. Koiran koskettaminen tuottaa mielihyvää ihmiselle ja lapsen ja koiran välille syntyy molemminpuolinen ystävyys hyvinkin nopeasti. Kysy, kättele, kosketa -illassa tiistaina 10. huhtikuuta klo 17.30 alkaen Inkoon kunnantalon takapihalla lapset pääsevät harjoittelemaan hallittua ja turvallista koiran kohtaamista menetelmän kehittäneen koirien käytösneuvoja Rilla Nummisalon johdolla. Rilla opastaa jokaisen lapsen yksilöllistä kohtaamista koiran kanssa tarvittaessa kädestä pitäen. Jos tilanne vähän pelottaa, on lapsella aina mahdollisuus poistua tilanteesta niin halutessaan koiraa ei tarvitse koskettaa. Rohkeimmat lapset saavat rapsutella karvaturria ja tehdä lähempää tuttavuutta uuden ystävän kanssa. Jos perheessänne on jo koira, on lapselle hyvä opettaa hillitty kohtaaminen vieraiden koirien kanssa. Toisaalta, jos harkitsette koiran ottoa, tarjoaa ilta mukavan mahdollisuuden tutustua karvaisiin kavereihin. Sekään ei haittaa, jos koirat vähän pelottaa, sillä Rillan kanssa koiriin voi tutustua turvallisesti sopivan matkan takaa. Kaikille koiran kohtaamista harjoitelleille lapsille annetaan rintamerkki merkiksi siitä, että lapsi hallitsee hillityn koiruuksien kohtaamisen. Huoltajat saavat kirjalliset ohjeet muistin virkistykseksi koirien hallitusta kohtaamisesta. Lapsille mehutarjoilu. Aikuisille kahvia kanttiinista. Tilaisuus on ilmainen, mutta ilmoittauduthan kuitenkin etukäteen, jotta rintamerkkejä osataan varata tarvittava määrä. Ilmoittautuminen: liisa.sakajarvi (at) pompsis.fi , 040-469 4700 Kysy, kättele ja kosketa ilta on tarkoitettu 3 15 vuotiaille lapsille ja kaikille lapsenmielisille. 3-vuotta nuoremmat sisaruksen tai huoltajan seurassa. Myös isompien lasten huoltajien olisi hyvä olla paikalla mukana.
TARJOUS
990
/m2
Dark Rusticale
Kevään uutuustapettimallistot saapuneet! Tule tutustumaan ja ihastumaan! Kaikki Borås -tapetit myös kevään uutuudet
30 % alennuksella Huom. Vain la 7.4.
TARJOUS
-30%
Kylppärikalustesetti
Peilikaappi halogeenivalolla ja pistokkeella sekä allaskaappi altaalla
TARJOUS
KYSY, kättele, kosketa -illassa tiistaina 10. huhtikuuta klo 17.30 alkaen Inkoon kunnantalon takapihalla lapset pääsevät harjoittelemaan hallittua ja turvallista koiran kohtaamista menetelmän kehittäneen koirien käytösneuvoja Rilla Nummisalon johdolla.
Pokrovan pääsiäinen
Uusimme Svedsbergs -kylpyhuonekalustenäyttelymme. Poistuvat mallikalusteet 50 %:n alennuksella
TARJOUS
199
00
-50%
SAANA choklate
-mosaiikki koko 10 x 10
TARJOUS
1690
/m2
TARJOUS
990
/m
YORK kuramatto
useita värejä leveys 1 m
POKROVAN pääsiäisyönpalveluksen jälkeen on vuorossa ruokien siunaus.
STRIPE White
-seinälaatta koko 20 x 40
TARJOUS
12
90
/m2
Tarjoukset voimassa 19.4. asti
Värisilmä Kirkkonummi Xxxxxxx
Luostarinportti 2, 02400 Kirkkonummi Osoite xxxxxxxxxxxxx www.varisilma.fi www.varisilma.fi Puh. (xx) xxx xxxx Puh. 09-2230 5450 Palvelemme: ma-pe 8.0019.00 la 10.0015.00 Palvelemme mape00.00-00.00, la 00.00-00.00
Pokrovassa on useita palveluksia nk. suurella viikolla. Kaikki ovat tervetulleita mukaan palveluksiin sillä varsinkin tämän viikon tekstit ja tietyt laulujen sanat muistuttavat meitä tulevasta tapahtumasta. Pääsiäisyöpalvelus alkaa klo 23.30 ja ennen puoltayötä kierrämme kirkon ja saavumme takasin kirkkoon. Tämä tapahtuma kuvaa tapahtumaa, jossa naiset saapuivat aamulla ani varhain Herramme haudalle ja huo-
masivat kiven pois vieritetyn. Jumalanpalvelus jatkuu aamutunneille asti ja lopussa on pääsiäisruokien siunaus johon voi tuoda ruokia siunattavaksi. Perjantaina 6. huhtikuuta klo 12.05 Yle Radio 1 taajuudella on mahdollisuus kuunnella radio-ohjelmaa, joka on nauhoitettu Pokrovassa Kirkkonummella. Keskusteluohjelman aiheena on Toivo ja epätoivo ja mukana keskustelemassa on myös Isä Hariton.
Lämpimästi tervetuloa Pokrovan palveluksiin
Keskiviikko 4.4. klo 17.00 EPL, Ennen pyhitettyjen lahjain liturgia. Torstai 5.4. klo 17.00, Kaksitoista evankeliumia. Perjantai 6.4. klo 13.00, Kristuksen ristiltä otto. Perjantai 6.4. klo 17.00 Kristuksen hautauspalvelus. Lauantai 7.4. klo 08.00 Ehtoopalvelus ja Liturgia. Lauantai 7.4. klo 23.30 Herran pääsiäinen, Kristuksen ylösnousemus. Maanantai 9.4. klo 10.00 Aamupalvelus ja Liturgia.
www.pokrova.fi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 28 5.4.2012
3
Etusivun kuva:
POKROVAN Veljestö ry:n pääsiäispalvelukset ovat kaikille avoimia. Kirkkonummella toimiva ortodoksinen veljesyhteisö sijaitsee Jorvaksessa, osoitteessa Elfvinginkuja 11. Etusivun kuvassa tunnelmia Kristuksen hautauspalveluksesta, joka järjestetään perjantaina 6.4. klo 17. Lisää aiheesta sivulla 2. Kuva: Pokrovan veljestön arkisto.
Jan Lindroos lopettaa VNUR:n toiminnanjohtajana
Västnyländska Ungdomsringenin pitkäaikainen toiminnanjohtaja Jan Lindroos lopettaa tehtävissään huhtikuun loppuun mennessä 15 vuotta kestäneen työrupeaman jälkeen. VNUR:in hallitus vakuuttaa, että työ kulttuurin hyväksi jatkuu laantumatta. Toiminnanjohtajan paikkaa ei täytetä toistaiseksi, hallitus jakaa työtehtävät osittain nykyisten työntekijöiden ja vapaaehtoisten kesken, osittain ulkoistamalla. Raaseporin Juhlien, Kesäteatterin ja TryckeriTeaternin toiminta jatkuu aivan kuten ennenkin, kaikki aiemmat sopimukset ja järjestelyt ovat myös voimassa. VNUR:in sähköposti ja puhelin toimivat normaalisti, ja niihin vastataan ainakin virka-aikoina. Tietoa netissä Raaseporin Juhlista löytyy sivustolta raseborg.org, TryckeriTeaternista tryckeriteatern.org ja yhdistyksestä vnur.org
Upinniemen koulun toiminta lakkautetaan
Suomenkielinen varhaiskasvatusja opetuslautakunta on päättänyt 21.3.2012 pitämässään kokouksessa laittaa vireille Upinniemen koulun lakkauttamisen niin, että koulun toiminta päättyy lukuvuoden 2011 2012 lopussa. Lautakunta on varannut käyttösuunnitelmassaan vuodelle 2012 Upinniemen koululle määrärahaa ainoastaan 31.07.2012 saakka. Osallisilla on mahdollisuus lausua asiasta mielipiteensä viimeistään 13.04.2012. Lautakunta jatkaa Upinniemen koulun toiminnan lakkauttamisen käsittelyä seuraavassa kokouksessaan 18.04.2012. Tämän jälkeen asian käsittely siirtyy kunnanhallituksen kautta valtuuston päätettäväksi. Kunta osoittaa oppivelvollisille uuden lähikoulun tai muun soveltuvan paikan. Voimassa olevan suomenkielisen varhaiskasvatusja opetuslautakunnan päätöksen mukaisesti Upinniemen koulun oppilaaksiottoalueen oppilailla on lukuvuonna 2011 2012 kaksi lähikoulua (Upinniemen koulu ja Kantvikin koulu), joista huoltaja on saanut valita haluamansa. Jos Upinniemen koulun toiminta lakkautetaan, kaikille koulun nykyisellä oppilaaksiottoalueella asuville oppilaille osoitetaan lähikouluksi Kantvikin koulu, joka sijaitsee noin 8,2 km päässä Upinniemen koulusta. Niille oppilaille, joille toimenpiteestä aiheutuu koulumatkan piteneminen, järjestetään maksuton koulukuljetus. Kunnan väestöennusteen perusteella Kantvikin nykyisen oppilaaksiottoalueen oppilasmäärässä ei tapahdu lähivuosina olennaista muutosta. Siten upinniemeläisten oppilaiden siirtyminen Kantvikin kouluun ei lähivuosina kasvata Kantvikin koulun oppilasmäärää eikä näin ollen aiheuta tarvetta lisätä perusopetusryhmien lukumäärää. Kirkkonummen kunnan suomenkieliselle varhaiskasvatusja opetuslautakunnalle osoitetut kannanotot toimitetaan kirjallisesti 16.4.2012 mennessä sähköpostitse osoitteella tai kirjeitse osoitteella Kirkkonummen kunta Sivistystoimi Kirjaamo PL 24 02401 Kirkkonummi.
Kirkkonummi ei hyväksy kuntien pakkoliitoksia
Kirkkonummen kunnanhallituksessa oli maanantaina 2.4. käsittelyssä lausunto valtionvarainministeriölle kunnallishallinnon rakenne-työryhmän selvityksistä. Corinna Tammenmaan ehdotti, että jos Siuntio tai Inkoo pitävät liitosselvityksen tekemistä Kirkkonummen kanssa toivottavana, niin Kirkkonummen kunta suhtautuu tähän myönteisesti. Puheenjohtaja Ulf Kjerin kannatti ehdotusta, jos liitosselvitys-sana muutetaan osaliitosselvitykseksi, jonka muutoksen Tammenmaa tekikin. Pohjaehdotus voitti äänestyksessä 103. Valtuustolle tulevan ehdotuksen mukaan pakkoliitoksia ei hyväksytä, perusteluina: Kuntien välinen kilpailu parantaa kuntapalveluiden kustannustehokkuutta ja vastaavasti kunnat yhdistämällä kustannustehokkuus huononee. Metropolialuetta on kehitettävä ekologisesti, taloudellisesti ja sosiaalisesti kestävältä pohjalta. Oma metropoli-ratkaisu tarvitaan maankäytön, asumisen ja liikenteen suunnitteluun ja toteutukseen, sosiaalisen eheyden lisäämiseen ja segregaation torjuntaa sekä näihin liittyvään seudulliseen päätöksentekoon. Valmistelun tulee käynnistyä välittömästi rinnan kuntarakenneuudistuksen kanssa yhteistyössä kuntien ja valtion kesken. Selvitys on oltava valmis ennen kuin kuntarakennelain sisällöstä päätetään. Kirkkonummen kunta pitää välttämättömänä kahta lausuntokierrosta, joista toinen järjestetään sen jälkeen, kun valtakunnallinen sosiaali- ja terveydenhuollon rakenneratkaisu on julkistettu.
Nesteytetyn maakaasun tuontiterminaali Inkooseen?
Gasum Oy suunnittelee nesteytetyn maakaasun (LNG) tuontia. Yhtiö selvittää mahdollisuutta rakentaa useita satoja miljoonia euroja maksava suuri tuontiterminaali Etelä-Suomeen, joko Inkoon Joddböleen tai Porvoon Tolkkiseen. Molemmat sijaintivaihtoehdot kattava ympäristövaikutusten arviointimenettely aloitetaan huhtikuussa. Terminaalin kautta voitaisiin tuoda LNG:tä määrä, joka vastaa 25-50 prosenttia kaasun nykykulutuksesta Suomessa. Hankkeen esittelytilaisuus pidetään torstaina 19. huhtikuuta klo 18 - 20 Inkoon kunnantalon valtuustosalissa, os. Ola Westmanin puistotie 3, 10210 Inkoo. Gasumin toimitusjohtaja Antero Jännes perustelee LNG-hanketta nesteytetyn maakaasun myönteisellä hintakehityksellä viime vuosikymmenen aikana, jonka taustalla on LNG:n tuotantokapasiteetin kasvu ja uusien kaasuvarojen hyödyntäminen. Tämä on tehnyt LNG:stä kilpailukykyisen vaihtoehdon putkiverkostoa pitkin tuotavalle kaasulle. LNG:n tuontiterminaali kytkisi Suomen kansainvälisiin kaasumarkkinoihin. EU:n maiden käyttämästä kaasusta jo 15 prosenttia tuodaan nesteytettynä. LNG on varteenotettava vaihtoehto, jonka tuontimahdollisuudet Suomeen Gasum haluaa selvittää. LNG:n tuonti monipuolistaa kaasun hankintamahdollisuuksia ja tuo joustavuutta hankintaan. Suomalaiset kaasunkäyttäjät saisivat näin jatkossakin kaasua kilpailukykyiseen hintaan, joka on vertailukelpoinen kilpailijamaiden kanssa. Lisäksi LNG on joustava tapa varmistaa energian saatavuus talven huippukulutuksen aikoina, toimitusjohtaja Jännes sanoo. Hänen mukaansa LNG tarjoaa myös kustannustehokkaan tavan varmistaa maakaasun huoltovarmuutta. LNG:n tuonnin myötä varastossa on riittävästi kaasua myös korvaamaan kaasuverkoston öljyn käyttöön perustuvia varapolttoaineratkaisuja. Gasumin suunnittelema LNGterminaali on noin 200400 milj. euron investointi sen mitoituksesta ja toteutustavasta riippuen.
Vappukukka varma kevään merkki
Perinteisen Vappukukan myynti alkaa tänä vuonna torstaina 5. huhtikuuta ja jatkuu toukokuun puoliväliin. Vappukukan värit ovat tänä vuonna hopea ja viininpunainen. Vappukukka (Majblomman) on Suomen vanhin ja tunnetuin keräysmerkki. Merkki oli myynnissä ensimmäisen kerran vuonna 1908, silloin Mjölkdroppen -yhdistyksen hyväksi. Yhdistys oli nykyisten neuvoloiden edelläkävijä. Nykyään Vappukukkaa hallinnoi Folkhälsan. Vappukukkia voi ostaa koululaisilta ja muilta vapaaehtoisilta myyjiltä. Merkkiä myydään myös mm. Luckan -palvelupisteissä. Folkhälsanin paikallisyhdistykset välittävät merkkejä myyntiin koululaisille ja muille vapaaehtoisille myyjille. Paikallisyhdistykset päättävät itse myyntitulojen käytöstä, mutta perinteisesti ne ovat menneet paikalliseen lasten ja nuorten uima- ja liikenneopetukseen.
Poliisi kohdensi valvontaa joukkoliikennevälineisiin
Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen poliisipartiot valvoivat joukkoliikenteen turvallisuutta viikonloppuna Espoon, Kauniaisten ja Kirkkonummen alueella. Valvonnan kohteina olivat joukkoliikenteen matkustajat paikallisliikenteen joukkoliikennevälineissä ja -asemilla. Valvontaa toteutettiin jalkautumalla lähiliikenteen juniin, busseihin sekä asemille. Poliisi puuttui muun muassa häiritsevään käyttäytymiseen, alkoholin käyttöön ja alaikäisten alkoholin hallussapitoon. Valvonnan yhteydessä alaikäisiltä ja aikuisilta otettiin pois ja hävitettiin noin 57 litraa alkoholia. Alkoholin lisäksi poliisi löysi myös jonkin verran huumausaineita. Poliisi joutui kirjoittamaan valvonnan yhteydessä erilaisista rikkomuksista sakkoja 18 kpl ja rikesakkoja 94 kpl. Tämän lisäksi ihmisiä ohjeistettiin suullisilla huomautuksilla. 12 henkilöä otettiin kiinni. Suurin osa kiinniotoista oli humalatilan / häiriökäyttäytymisen vuoksi tehtyjä. Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen komisario Ari Ojan mukaan matkustajat eivät oman kertomansa mukaan tienneet alkoholin nauttimisen olevan kiellettyä joukkoliikennevälineissä. Ojan mukaan Länsi-Uudenmaan poliisilaitos on tehnyt vastaavanlaisia valvontaiskuja aiemminkin ja niitä tehdään tarpeen mukaan myös jatkossa. Poliisipartiot saivat valvonnan aikana positiivista palautetta matkustajilta ja erityisesti liikennevälineissä työskentelevältä henkilökunnalta.
Inkilän tiesuunnitelmille 100 000 lisämääräraha
Kirkkonummen kunnanhallitus puolsi 100 000 euron lisämäärärahan myöntämistä yhdyskuntatekniikan lautakunnalle vuoden 2012 talousarvion investointiosan hankeryhmään liikenneväylät ja puistot, Inkilän liikennealueen tiesuunnitelman laatimista varten. Päätös menee vielä kunnanvaltuuston käsittelyyn ja tiedoksi, että vuoden 2013 talousarvion laadinnassa tulee huomioida, että ko. hankkeen loppuunsaattamiseksi tulee myöntää 100.000 euron määräraha.
Kirkkonummen Sanomat
Kuulutukset
N:o 28 5.4.2012
5
LNG-TERMINAALIN RAKENTAMINEN SUOMEEN
Uudenmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) toimii yhteysviranomaisena Gasum Oy:n LNG-terminaalin rakentamishankkeen ympäristövaikutusten arviointimenettelyssä (YVA) ja ilmoittaa ympäristövaikutusten arviointiohjelman vireillä olosta (Laki ympäristövaikutusten arviointimenettelystä). Arviointiohjelma on hankkeesta vastaavan laatima suunnitelma tarvittavista selvityksistä sekä arviointimenettelyn järjestämisestä. HANKE Gasum suunnittelee Suomeen nesteytetyn maakaasun (LNG) tuontia, varastointia ja jakelua pääosin olemassa olevan maakaasuverkon kautta Suomen energiamarkkinan tarpeisiin. Tavoitteena on selvittää suuren mittakaavan LNG-terminaalialueen rakentamismahdollisuudet sekä arvioida vaiheittain etenevien LNG:n tuontiratkaisujen ja niiden toteuttamisen ympäristövaikutukset. ARVIOITAVAT VAIHTOEHDOT: VE 1: Täysimittainen LNG-terminaali rakennetaan Porvoon Tolkkisiin. Vaihtoehtoon sisäl-tyy yhdysputki LNGterminaalialueelta Kilpilahteen. VE 2: Täysimittainen LNG-terminaali rakennetaan Inkooseen. Vaihtoehtoon sisältyy yh-dysputki LNG-terminaalialueelta Siuntioon. VE 0: Hanketta ei toteuteta. LNG-terminaalihanke voidaan toteuttaa vaiheittain. Suunnitellut LNG-terminaalin toteutusvaiheet ovat: · Vaihe 1: Pienimittakaavainen LNG-terminaali, ei sisällä yhdysputkea · Vaihe 2: Keskikokoinen LNG-terminaali eli ns. kelluva LNG-varastoalus (FSRU), sisältää yhdysputken · Vaihe 3: Täysimittainen LNG-terminaali, sisältää yhdysputken. Hanke voi päätyä vaiheeseen 1, 2, tai 3. Vaiheet 2 ja 3 voivat toteutua joko suoraan tai välivaiheiden kautta. YVAmenettelyn päätyttyä, Gasum voi markkinatilanteesta ja ympäristövaikutusten arvioinnin lopputuloksesta riippuen esittää asemakaavoituksen tai sen muuttamisen aloittamista sekä myöhemmin hakea lupaa LNG-terminaalin rakentamiseksi joko Porvoon Tolkkisiin, Inkooseen tai molempiin. HANKEVASTAAVA Gasum Oy LISÄTIETOJA Arviointiohjelma on 10.4.201225.5.2012 arviointimenettelyn aikana yleisön nähtävänä seuraavissa paikoissa: Porvoon pääkirjasto, Papinkatu 20, 06100 Porvoo Porvoon kaupungin Palvelupiste, Raatihuoneenkatu 9, 06100 Porvoo Inkoon kirjasto, Ola Westmanin puistotie 1, 10210 Inkoo Inkoon tekninen tsto, Ola Westmanin puistotie 3, 10210 Inkoo Siuntion kunnankirjasto, Asematie 2, 02580 Siuntio Internetissä: www.ely-keskus.fi/uusimaa/yva >Vireillä olevat YVA-hankkeet Uudenmaan ELY-keskuksen lausunto tulee nähtäville kesäkuun lopulla internettiin osoit-teeseen www.ely-keskus.fi/ uusimaa/yva > Annetut YVA-lausunnot Lisätietoja hankkeesta antaa Gasum Oy:stä projektipäällikkö Pekka Hytinkoski, puh. 050 458 3491 sekä arviointiohjelmasta Jari Mannila Ramboll Finland Oy:stä, puh. 020 755 6459. Lisätietoja ympäristövaikutusten arviointimenettelystä antaa kehittämispäällikkö Satu Pääkkönen Uudenmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksesta, puh. 020 636 0070. HANKKEEN ESITTELYTILAISUUDET Hankkeen esittelytilaisuudet pidetään Porvoossa keskiviikkona 18.4.2012 klo 1820 Tolkkisten talolla, Taistontie 6, 06750 Tolkkinen ja Inkoossa torstaina 19.4.2012 klo 1820 Inkoon kunnan valtuustosalissa, os. Ola Westmanin puistotie 3, 10210 Inkoo. MIELIPITEIDEN ESITTÄMINEN Arviointiohjelmasta voi esittää mielipiteitä ja antaa lausuntoja kirjallisesti toimittamalla ne Uudenmaan elinkeino, liikenne- ja ympäristökeskukseen 25.5.2012 mennessä. Mielipiteet ja lausunnot julkaistaan Internetissä YVAlausunnon jälkeen. Käyntiosoite: Asemapäällikönkatu 14, Itä-Pasila, Helsinki. Postiosoite: Uudenmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus, PL 36, 00521 Helsinki Sähköpostiosoite: kirjaamo.uusimaa@ely-keskus.fi Helsingissä 30. päivänä maaliskuuta 2012 UUDENMAAN ELINKEINO-, LIIKENNE- JA YMPÄRISTÖKESKUS
Palvelukseen halutaan
hakee Kirkkonummelle
Toimistotyöntekijää
Tehtäviin kuuluvat laskutus, puhelinvaihde, monipuoliset toimistotyöt sekä tilausten vastaanottoa ja käsittelyä. Edellytämme kokemusta vastaavista tehtävistä, MS-office sekä Adobe PageMaker ohjelmien hallintaa. Pikaiset yhteydenotot kirjallisesti tuomo.salovaara@kmv.fi Tack/Kiitos
släkt, vänner och bekanta som på födelsedagen mig uppvakta. Hellströms Åke muistamisesta syntymäpäiväni johdosta. Hellströmin Åke Inkoon kunnan ruokalista
Viikko 15; 915.4 Ma: Karitsapataa, perunaa, keitetyt kasvikset Ti: Jauheliha-kasviskeittoa Ke: Kalkkuna-jauhelihapihvejä, currykast., perunaa, salaattia To: Karibian porsaslihapataa, perunaa, salaattia Pe: Broilerikiusausta, salaattia La: Silakkalaatikkoa, punajuurisalaattia Su: Kaalikääryleitä,ruskea kast., perunaa, salaattia lad Lö: Strömmingslåda, rödbetssallad Sö: Kåldolmar, brunsås, potatis, sallad
Tack alla, Kiitos
Kirkkonummen palvelukeskuksen ruokalista
Viikko 15; 915.4 Ma: Pikantti uunilohi Perunat Salaattipöytä Sitrusrahka, Porkkanapihvi Ti: Perunalasagne Salaattipöytä Suklaakiisseli, Soijaperunalasagne Ke: Silakkapihvi Perunasose Salaattipöytä Sekamarjakiisseli, Gratinoitu kasvis To: Nakkikeitto Tuorepala, sämpylä Ahvenanmaan pannukakku Tuoremarjasurvos + vispikerma, Metsäsieni-porkkanakeitto Pe: Juurestarhan possupata Perunat Salaattipöytä Marjakimara, Juurespata La: Kalakeitto Tuore pala Raparperipaistos, Kasviskeitto Su: Stroganov Perunat, tuoresalaatti Mansikkakiisseli, Sienikastike
Ingå kommuns matsedel
Vecka 15; 915.4 Må: Lammgryta, potatis, kokta grönaker Ti: Maletkött-grönsakssoppa Ons: Kalkon-matletköttbiffar, currysås, potatis, sallad To: Karibisk grisköttgryta, potatis, sallad Fre: Broilerfrestelse, sal-
6
Osta maailman parhaat monitehosilmälasit saat yhtä hyvät aurinkolasit kaupan päälle!
Aurinkolasien kehykset erikoismallistosta. Voimassa 31.3.2012 saakka.
N:o 28 5.4.2012
Kirkkonummen Sanomat
Linssit t ista saksala uhuipp . laatua
LUOTETTAVA, LAADUKAS, KOTIMAINEN.
fennooptiikka.fi · linssiklinikka.fi
PÄÄKIRJOITUS
Hyvää Pääsiäistä!
Aurinko nousee 6.32 ja laskee 20.15 Ke 4.4. Ukko, Odin *ORT Jyrki, Yrjö, Ossi, Virve, Virpi To 5.4. Irene, Irja, Ira, Iro *ORT Turo, Siro, Tuulo Pe 6.4. Pitkäperjantai, Ville, Vilho, Vili, Jami, Vilhelm, Viljami, William, Liam *ORT Suuri perjantai, Tyko La 7.4. Allan, Ahvo *ORT Lippo, Jyrki, Yrjö Su 8.4. Pääsiäispäivä, Suoma, Suometar, Påskdagen, Rea *ORT Herran pääsiäinen, Kristuksen ylösnouseminen, Iiro, Ermo Ma 9.4. 2. pääsiäispäivä, Mikael Agrigolan päivä, suomen kielen päivä, Elias, Eelis, Eeli, Eljas, Agricola-dagen, finska spräkests dag, Elis, Eliel *ORT Aulis, Uoti Ti 10.4. Tero, Tryggve *ORT Tero, Risto, Asta Ke 11.4. Verna, Minea *ORT Antippa
Matkalla pääsiäiseen
Kirkkovuodessa vietetään Lasaruksen lauantaita. Juhlaa sen muistoksi, että Jeesus herätti neljä päivää kuolleena olleen ystävänsä haudasta. Haapajärven valoisa siunauskappeli täyttyy valkoisten kukkien tuoksusta ja surupukuisista ihmisistä. Kuolinkellon lahjomaton viesti kiirii yli keväisten peltojen. Olemme kokoontuneet saattamaan iäisyysmatkalleen nuorta miestä, jonka elämä päättyi ihmisen mitoilla liian aikaisin: jäi vaimo, pienet lapset, surun kumaraan painamat vanhemmat, sisaret, ystävät, naapurit, työtoverit, työ. Järjellä ei tapahtunutta voi ymmärtää eikä kukaan osaa vastata miksi. Kanttori soittaa hiljaisuuteen kaipausta ja lohdutusta. Hän kertoo huilunsa avulla siitä, mihin mitkään sanat eivät yletä. Vuorollaan tummat hahmot tervehtivät kukkasin arkussa nukkujaa, yrittävät saada sanoiksi suruaan ja kiitollisuuttaan menneistä yhteisistä vuosista. Arkun ympärille muodostuu värikäs kukkameri. Ystävät tuovat jokainen vuorollaan valkoisen ruusun arkulle kuin lupauksena pitää yhteyttä perheeseen. Ystävyys on ikuista, sitä ei katkaise edes kuolema. Pappi vakuuttaa kasteen lupausten kantavan yli rajan ajasta iäisyyteen. Hän sulkee siunaukseen meidät kappelin valoon kokoontuneet. "Tämä on isän juhla", vakuutta lapsi veljelleen, joka kiipeää isoäidin lämpimään syliin halattavaksi. Tumma joukko etenee verkkaisesti arkun jäljessä kohti avattua hautaa. Ruumissaatto joutuu ylittämään kadun. Autot pysähtyvät odottamaan. Kuoleman majesteetin edessä kiireisinkin kulkija pysähtyy, muistaa kerran itsekin kuolevansa. Pyörätuolin ja lastenvaunujen pyörät rahisevat riitteisessä lumessa. Emme tiedä ketä seuraavaksi saatellaan äitimaan kylmään syliin. Virsi veisataan, kukat järjestetään hautakummulle. Aina haudalla palelee, vaikka olisi kuinka lämpimästi pukeutunut kotoa lähtiessään. Me kaikki odotamme ihmettä. Pääsiäisaamun ylösnousemuksesta on mahdoton puhua avoimen haudan äärellä. On kuljettava hitaasti, annettava ajan hoitaa kaipauksen kipu. Suru painaa vielä, mutta jonakin päivänä huomaa surun muuttuneen hiljaiseksi kiitokseksi. Kaipaus kypsyy kiitollisuudeksi siitä että yhteinen aika oli, on. Kukat kuihtuvat, muistot pysyvät. Rakkaus ei lopu kuolemaan. Läheisillä läheisyyden muisto, ystävillä ikuinen ystävyys. Ilo yhdessä koetusta hyvästä. Ajan myötä, jonakin päivänä. Kolmantena päivänä naiset menevät haudalle, jonka edestä kivi on vieritetty pois. Hauta on tyhjä. Siitä alkaa kristinusko, jonka lupauksiin me olemme kastetut. Kuolema ja synnin valta on voitettu. Elämä jatkuu lapsissa, lapsenlapsissa ja heidänkin lapsissaan. Kaikki rakkaamme ovat tallella taivaassa. PÄÄSIÄISEN ILOA! MAIJA PAAVILAINEN
Kirkkonummen Sanomat 40 vuotta sitten: 1 000 asuntoa Masalaan -suunnitelma esiteltiin
(KS N:o 612.4.1972) Köpaksen ja Nissnikun alueita sekä osittain Framnäsiäkin koskeva pientalovoittoinen rakentamissuunnitelma on esitelty Kirkkonummen kaavoituslautakunnalle. Suunnitelman ovat teettäneet KeskusSato, Myyntiyhdistys Puutalo ja Lohjan Kalkkitehdas. 110 000120 000 kerrosneliömetriä ja lähes 1 000 asuntoa sisältävä rakentamissuunnitelma perustuu Masalan kuntaosakaavaan ja se on tehty kaavoitustoimiston ohjeiden mukaisesti. Rakentamissuunnitelma tullee pian esille myös kunnanhallituksessa. Vielä ei ole ollut ajankohtaista tehdä suunnitelman johdosta mitään päätöksiä sanoo kunnanarkkitehti Leif Sundström. Mutta joka tapauksessa se on yleisen kehityksen mukainen. Projektin rakentamiseen voitaisiin päästä aikaisintaan vuoden 1973 syksyllä. Suunnitelman on tiettävästi ajankohtaistanut se, että sitä tullaan esittelemään Asuntomessujen pientalovaltaista rakentamista koskevassa näyttelyssä.
Uusiutuvan energian riskit selvitetään
Uusiutuvan energian tuotannon ja käytön ympäristövaikutukset sekä mahdolliset riskit arvioidaan kokoamalla yhteen asiaa koskeva tutkimustieto. Selvityksessä ovat arvioitavana metsähake, tuulivoima, liikenteen biopolttoaineet, vesivoima, biokaasu, peltobiomassat, pelletit, lämpöpumput, kierrätyspolttoaineet sekä aurinkolämpö- ja sähköjärjestelmät. Ympäristöministeriön, työ- ja elinkeinoministeriön sekä maa- ja metsätalousministeriön teettämä selvitys valmistuu vuoden 2013 loppuun mennessä. EU:n ilmasto- ja energiapoliittiset tavoitteet edellyttävät uusiutuvan energian käytön lisäämistä. Kansallisessa uusiutuvan energian toimintasuunnitelmassa esitetään, että Suomen tulee lisätä uusiutuvan energian osuutta 28 prosentista 38 prosenttiin energian loppukulutuksesta vuoteen 2020 mennessä uusiutuvan energian direktiivi n velvoitteen mukaisesti. Selvityksessä tarkastellaan uusiutuvien energialähteiden koko elinkaaren aikaisia ympäristövaikutuksia muun muassa ilmastonmuutokseen, happamoitumiseen, rehevöitymiseen, veden kulutukseen, luonnon monimuotoisuuteen, maankäyttöön, hiukkasten muodostumiseen, uusiutumattomien luonnonvarojen käyttöön ja otsonikatoon. Muita tarkasteltavia vaikutuksia ovat mm. melu, haju, maisemahaitat, esteettiset haitat, terveysvaikutukset ja vaikutukset luonnon virkistyskäyttöön. Lisäksi selvityksessä verrataan uusiutuvia energiamuotoja uusiutumattomiin, minkä ansiosta uusiutuvien ja uusiutumattomien energialähteiden mahdollisia haittoja voidaan vertailla toisiinsa. Lisäksi selvityksessä esitetään toimenpide-ehdotuksia ympäristövaikutusten ja -riskien vähentämiseksi sekä kartoitetaan tutkimus- ja seurantatarpeita. Työn tavoitteena on tukea kansallisen uusiutuvan energian toimintasuunnitelman kestävää toteuttamista. Uusiutuvan energian tuotannon ja käytön mahdollisia ympäristöhaittoja ja -riskejä voidaan välttää, kun ne tunnistetaan mahdollisimman varhain. Näin voidaan myös sovittaa yhteen energiapoliittiset sekä muut luonnon- ja ympäristönsuojelun tavoitteet.
Pääsiäisenä lasketellaan upeissa olosuhteissa
Suomen laskettelurinteet ovat pääsiäisenä avoinna aivan eteläisintä Suomea myöten. Lumetuksen ansiosta rinteissä on lunta etelässäkin vielä kymmeniä senttejä, pohjoisessa parhaimmillaan useita metrejä. Vaikka leskenlehdet pukkaavat esiin ojien reunoilta ja ruoho vihertää, niin rinnekeskuksissa nautitaan laskemisen riemusta. Hiihtokeskusten voimakas panostus lumetusjärjestelmiin mahdollistaa kauden jatkumisen pitkälle kevääseen hyväkuntoisissa rinteissä. Valoisat ja usein aurinkoiset kevätpäivät ovat upeaa lasketteluaikaa, kertoo Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen toiminnanjohtaja Anne Larilahti. Soitto- ja nettiselauskierros suurimpien hiihtokeskusten varauskeskuksiin paljasti, että vapaita lomahuoneistoja vielä löytyi. Hotellihuoneet oli jo paikoin kaikki myyty. Selvä trendi on, että myös pääsiäislomat varataan yhä myöhemmin. Pari viikkoa sitten keskuksissa oltiin vähän huolissaan varaustilanteesta. Sen jälkeen majoitus on käynyt kaupaksi todella kiivaaseen tahtiin, Larilahti kuvailee pääsiäisen varaustilannetta. Huhtikuussa hiihtokeskuksissa järjestetään paljon erilaisia tapahtumia, jotka houkuttelevat rinnekansaa nauttimaan keväthangista. Tapahtumia on monenlaisia, eri kohderyhmille suunnattuja. Yhteinen piirre niille on, että olennainen osa tapahtumia on rento yhdessäolo kevätauringosta nauttien. Tapahtumien lisäksi kiinnostava ilmiö on, että Suomen rinteillä näkee huhti-toukokuussa yhä useammin ratalaskuhuippuja välinetestien ja lumituntuman ylläpitämisen merkeissä, toiminnanjohtaja vinkkaa.
Päihtyneet aiheuttavat turvattomuuden tunnetta joukkoliikenteessä
Arkinen työmatka taittuu joukkoliikenteessä turvallisesti, mutta etenkin viikonloppujen myöhäisliikenteessä niin matkustajat kuin henkilökuntakin kokevat turvattomuutta. Sekä matkustajat että kuljettajat toivovat tiukempaa puuttumista päihteiden käyttöön ja valvonnan lisäämistä. Tulokset käyvät ilmi Turvallisuus joukkoliikenteessä 2011 -tutkimuksesta, jossa kartoitettiin matkustajien, kuljettajien sekä joukkoliikenteen turvatehtävissä toimivan henkilökunnan näkemyksiä ja kokemuksia Helsingin seudulla, Turussa ja Tampereella. Helsingin seudulla kyselyyn vastasi 1 530 matkustajaa ja 342 henkilöstön edustajaa: kuljettajia, konduktöörejä, matkalippujen tarkastajia sekä metron ja VR:n turvahenkilöstöä. Tutkimuksen toteutti Shop´In Research Oy. Vertailuaineistona on Liikenne- ja viestintäministeriön selvitykset vuosilta 20052006. Tuoreen tutkimuksen mukaan suurimpana yksittäisenä ongelmana pidetään päihtyneiden ihmisten häiriökäyttäytymistä. Enemmistö toivookin lisää valvontaa erityisesti viikonloppujen myöhäisliikenteeseen. Myös tarkempi puuttuminen alkoholin käyttöön pysäkeillä, asemilla ja liikennevälineissä nousi tärkeimpien kehittämiskohteiden joukkoon. HSL vauhdittaa turvallisuustyötä laajalla rintamalla. "Tarvitsemme yhteisen turvallisuutta tukevan toimintakulttuurin", HSL:n ryhmäpäällikkö Sami Aherva sanoo. "Turvallisuuskulttuurin luominen ei ole yksin joukkoliikennetoimijoiden asia, vaan kuuluu kaikille", Sami Aherva HSL:stä sanoo. Aihe on herättänyt vastakaikua matkustajissa ja he ovat ottaneet asian omakseen osallistumalla aktiivisesti Matkarauhaa -kampanjaan. HSL:n kampanjasivulle on kertynyt tähän mennessä noin 3 700 toivetta, joissa toivotaan matkakumppaneilta hyvää käytöstä muita matkustajia kohtaan.
Kirkkonummen Sanomat
Torstaina
N:o 28 5.4.2012
Perjantaina Lauantaina Sunnuntaina
7
+1 +1
+4
+1
+4 +4
Inkoo Siuntio
+1 +4
Kirkkonummi
+1 +1
Inkoo Siuntio
+2 +1
Inkoo Siuntio
+2
Kirkkonummi
+1
Kirkkonummi
+2
Inkoo
Siuntio
+2
Kirkkonummi
+4
+1
+1
+2
+3
+3
9
+1
+1
12
+1
+1
4
+2
+1
5
Kansalaisopistossa ahkeroitu pitkän talven aikana vaikka mitä
Tekemisen ilo näkyi ja kuului kevätkavalkadissa
Kirkkonummen kansalaisopiston kevätkausi on suurelta osin päättymässä. Paljon on taas ahkeroitu talven aikana se näkyi kansalaisopiston kevätkavalkadissa Kirkkoharjun koulussa, jonka ruokalaan ja eteistiloihin oli rakennettu komea näyttely lukuisten kädentaitojen kurssien oppilastöistä viikonloppuna 31.3.1.4. Esillä oli kudonnaisia, ompelu-, mosaiikki- ja askartelutöitä, koruja, keramiikkaa, posliinimaalausta, maalauksia... Kaikissa näkyi taidokas kädenjälki ja huolellinen viimeistely. Auditorion puolella saatiin nauttia puolestaan valloittavista tanssiesityksistä sunnuntaina kevätkavalkadin ohjelmallisessa osuudessa. Aikuinen-vauva-ryhmän pikkuiset nauttivat selvästi vauhdikkaasta menosta, oli lattareita ja countrya. Silmänruokaa tarjosivat puolestaan huikean hienoissa esiintymisasuihin sonnustautuneet itämaisten tanssien ja flamencotanssien esittäjät. Ohjelmaan mahtui myös musiikkia, mm. Pia Innalan johtaman Viihdekuoro Köörin esityksiä yhteis- ja yksinlaulun merkeissä sekä muitakin yksinlaululauluesityksiä. Aulassa iloista tunnelmaa päivään toi kansalaisopiston harmonikkaryhmä. Kiitos kuluneesta vuodesta teille oppilaille. On ollut upeaa seurata teidän edistymistänne ja ahkerointianne vuoden mittaan. Uusiakin kursseja alkaa vielä, joten tervetuloa mukaan myös näille kesälukukauden kursseille, toivotti tilaisuuden juontaja, liikunnan opettaja Anni Henricson. L.K. HELLYTTÄVÄ oli tämä iloinen aikuinen-vauva-ryhmän tanssiesitys.
NEULATYYNYJÄ oli kiva tehdä, kun 5-vuotiaani oli siinä apuna täyttämässä niitä vanulla ja valitsemassa nappeja, kertoi Lea Pylkkänen, jonka tilkkutyöt syntyivät Mirkka Kipon ohjauksessa.
PIA Innalan Viihdekuoro Köörillä oli myös yksinlauluesityksiä. Duettona lauloivat Virve-Helmi Pietilä ja Riitta Tokola.
KUDONTATÖITÄ, joissa näkyy tekijöiden huolellinen käden jälki ja tarkka värisilmä.
KUVANVEISTO-opettajan Hasan Fuat Sarin oppilaiden komeita aikaansaannoksia
POSLIININMAALAUSKURSSILLA voi tehdä monenlaista kuten kuvasta näkyy.
NÄYTTÄVÄ huivitanssi oli opeteltu Nina Wessmanin ohjauksessa.
MIA Portterin ompelukurssin persoonallisia töitä.
FLAMENCON tuliset rytmit ja upeat asut tarjoavat iloa niin silmälle kuin korvalle, Irja Kajanderin ryhmä.
8
N:o 28 5.4.2012
Kirkkonummen Sanomat
Ota pääsiäisen jätteet hyötykäyttöön tai kierrätä oikein
Palmusunnuntain jäljiltä monen pöytää koristavat trullien koristelemat pajunoksat, ja sukulaisille ja tuttaville kirjoitellaan vielä viimehetken pääsiäiskortteja. Juhlapyhien jälkeen kannattaa muistaa myös jätteiden oikea lajittelu ja kierrätys. Pienet trullit kiertelivät palmusunnuntaina talosta taloon virpomassa koristelluilla pajunoksilla. Oksat ovat pääsiäisen kaunis koristus, mutta mitä tehdä oksille, kun juhlapyhät ovat ohi? Virpomisvitsat säilyvät hyvin vaikka seuraavaan vuoteen, jolloin ne voi nostaa uudestaan pöytää koristamaan. Käsistään kätevät voi napsia koristeet myös irti ja käyttää oksat uudelleen askartelumateriaalina. Oksien paperiset ja muoviset koristeet kuuluvat energiajakeeseen. Vaikka pääsiäisenä syntyvät jätteet tuntuvat pieneltä asialta yksittäisen kuluttajan mielestä, kannattaa nämäkin kierrättää. Esimerkiksi kompostoimalla pajunoksat ja kuihtuneet kukat sekä lajittelemalla keräyskartongin ja keräysmetallin jokainen voi pienentää aiheuttamaansa hiilijalanjälkeä, muistuttaa L&T:n ympäristöhuollon asiantuntija Riikka Kinnunen. Pääsiäisen yksi ehdoton herkku ovat suklaamunat. Niiden metalliset kääreet lajitellaan pienmetalliin. Yllätysmunien muoviset lelukääreet ja mahdollisesti tarpeettomiksi jääneet lelut kuuluvat energiajakeeseen. Myös pääsiäiskortit ovat hyvää askartelumateriaalia. Netti ja lehdet ovat pullollaan vanhojen korttien uusiokäyttöohjeita. Parasta jätettä on syntymätön jäte. Kannattaa ostaa tuotteita, joissa pakkausmateriaaleja on käytetty järkevästi, Kinnunen toteaa. Tämä kannattaa pitää mielessä myös kukkakaupassa. Kevään kukat kestävät usein hyvin viileää, joten narsisseja ja tulppaaneja ei välttämättä edes tarvitse kääriä paperiin. Ruukkunarsissien ja -esikoiden elinkaarta voi pidentää istuttamalla jo kukkineet kasvit ilmojen lämmettyä puutarhaan. Usein kukat ja lahjat kääritään papereihin, joissa on runsaasti painoväriä. Hyväkuntoiset lahjapaperit ja koristeet kannattaa säästää ja käyttää uudelleen. Runsaasti väriä sisältävät käärepaperit eivät sovellu paperinkeräykseen vaan kuuluvat energiajakeeseen. Perinteisen rairuohon voi korvata hyötykasveilla kuten herneenversoilla. Niistä saa kotiin yhtälailla keväistä tunnelmaa, mutta pelkän koristuksen sijaan versoja voi käyttää myös pääsiäispöydän salaatteihin ja muihin ruokiin. Kuihtuneet kukat ja rairuoho kuuluvat biojätteeseen tai kompostoriin. Jos muovisille kukkaruukuille ei keksi uutta käyttöä, ne lajitellaan energiajakeen joukkoon. Kananmunankuorten paikka on biojätteen joukossa tai kompostorissa. Niiden kompostoitumista voi nopeuttaa murskaamalla ne. Kennot sopivat kuivikeaineeksi kompostoriin tai biojätteeseen tai ne voi lajitella keräyskartongin tai energiajakeen joukkoon. Maito- ja kermatölkit, mämmipakkaukset ja suklaarasiat ovat kuitupakkauksia, joten ne viedään tyhjinä ja huuhdeltuina keräyskartongille tarkoitettuihin keräysastioihin. Likaisina ne kuuluvat energiajakeeseen. Mämmipakkaus on kuitenkin usein niin tahmea, että se kannattaa suosiolla heittää sekajätteeseen, sillä energiajakeeseenkaan ei saisi mennä elintarvikejäämiä, Kinnunen muistuttaa.
JORVASPUODISTA PÄÄSIÄISKUKAT
Pääsiäisen tulppaanit ja leikkonarsissit
1 nippu/ 10 kpl:tta
4
90
kpl
2 nippua
8
00
3 RUUKKURUUKKUNARSISSIT 10
Kotimaiset kpl pakkasen kestävät
4 kpl:tta
Kotimaiset
ORVOKIT
1
8
10 kpl:tta
Hyvä valikoima sipulikukkia KROKUS, HELMIHYASINTTI, ym.
PALJON ERILAISIA
PÄÄSIÄISISTUTUKSIA
Kesän merkit ilmassa, ensimmäiset ESPANJAN myynnissä
Korjaa esitäytetty veroilmoitus verkossa
Esitäytettyjen veroilmoitusten postitus on alkanut ja ne ovat asiakkailla viimeistään huhtikuun lopulla. Jokaisen on tarkistettava esitäytetyn veroilmoituksensa tiedot ja korjattava ne tarvittaessa. Viimeinen palautuspäivä joko 8.5. tai 15.5.2012 on merkitty lomakkeen etusivulle. Esitäytetty veroilmoituksen saa noin 5 miljoonaa veronmaksajaa. Jos veroilmoituksessa ei ole korjattavaa, sitä ei tarvitse palauttaa. Sen korjaa ja palauttaa vuosittain noin 1,5 miljoonaa asiakasta. Tänä keväänä verkossa voi ilmoittaa kaikki yleisimmät tiedot. Uusina tietoina voi tänä vuonna ilmoittaa mm. osinkotulot ja osuuspääomankorot, ulkomaan tulot sekä tilinumeron. Palvelu on auennut ja se sulkeutuu yksilöllisesti kunkin oman palautuspäivän mukaan eli 8.5. tai 15.5.2012 Asiakas tarvitsee palveluun kirjautumiseen henkilökohtaiset verkkopankkitunnukset tai sirullisen henkilökortin. Jos puolisoilla on yhteinen pankkitili, voi palvelua käyttää vain se, jonka nimissä tunnukset ovat. Kummankin puolison kannattaa hankkia omat tunnukset sähköistä asiointia varten. Verkossa ilmoittaminen kannattaa tehdä mahdollisimman pian sen jälkeen, kun on tarkistanut veroilmoituksen. Ennen palveluun kirjautumista, kannattaa etsiä valmiiksi ilmoittamiseen tarvittavat tiedot esim. kuitit, tositteet ja muut tiedot. Näin asiointi sujuu vaivattomasti. Palvelu löytyy osoitteesta www.vero.fi/veroilmoitus
MANSIKAT
PÄÄSIÄISPYHINÄ AVOINNA: PE 6.4. 1018 LA 7.4. 8.3018 SU 8.4. 1018 MA 9.4. 1018
TUOREMYYNTI PITKÄNEN
Jorvaksenkaari 24 296 6091 ma-pe 8.3019, la 8.3018, su 1018
MYYNTIPAIKKAMME JORVASPUOTI LIPPULAIVA ENTRESSE TUKKUHALLI Ruukintie 20, ESPOO PALVELEE ARK. 817
PURKUPALVELUA
Pitääkö uuden talosi tieltä purkaa vanha rakennus? Onko vanha piharakennus notkollaan? Viekö vanha öljysäiliö turhaa tilaa? Kuusakoski Oy palvelee, kun tarvitset ammattilaisen purkutyöhön ja viemään purkujakeet asianmukaiseen käsittelyyn.
Ota yhteyttä! Maksuton palvelunumero 0800 30880
Kirkkonummen Sanomat
N:o 28 5.4.2012
ASUNTOMARKKINAT
Loistavalla sijainnilla maisemallisesti upea tontti rakentaa oma koti. Lupa n. 300 kerros-m2:n omakotitalon rakentamiseen. Tontin koko n. 5 000 m2. Tie perille asti. Erinomaiset harrastusmahdollisuudet. Moottoritielle lyhyt matka. Mh. 149 000 euroa. Bergkullantie 49, Tolsa, Kirkkonummi Yksityisesittelyt ja tiedustelut: Arja Siltanen, GSM 045 897 5177, arja.siltanen@remax.fi.
Vuokrataan
9
Kevät herättelee asunnon vaihtoon
UUSIA RIVITALOASUNTOJA KIRKKONUMMEN KESKUSTAAN! ELOKUUSSA VALMISTUVIA RT-HUONEISTOJA
Varaa nyt uusi, tasokas koti ennakkomarkkinoinnissa olevista, keskustaan rakennettavista rivitaloyhtiöistä!
Kahteen yhtiöön, Asunto Oy Kirkkonummen Länsilenkki 12 A ja 12 B, valmistuu 4 rivitaloa, yhteensä 22 kpl yksitasoisia kaksioita ja kolmioita. Esimerkkejä huoneistoista: 2 h,k,s 52 m² Mh. 142.800 Vh. 238.000 3 h,k,s 64 m² Mh. 167.400 Vh. 279.000 3 h,kk,s 79 m² Mh. 205.800 Vh. 343.000 Huoneistoissa on miellyttävä lattialämmitys, korkealaatuiset kodinkoneet ja tyylikkäät, mittatilauksena valmistetut keittiökalusteet sekä puusepän valmistamat mahonki/apassisaunat. Maalämpö! Jokaisella asunnolla on katettu terassi ja helppohoitoinen, suojaisa piha-alue. Näissä asunnoissa nautit asumisesta täysin siemauksin lähellä keskustan palveluita ja juna-asemaa! Katso www.lansilenkki.fi. Tiedustelut 010 2545 380 Rakentaja: Lännen Laaturakennus Oy.
Aivan Kantvikin keskustaan elokuussa 2012 valmistuva Asunto Oy Kirkkonummen Pomada sijaitsee aitiopaikalla lähellä päiväkotia, lähikauppaa, koulua ja bussipysäkkiä. Kirkkonummen keskustan palveluihin ja juna-asemalle on noin 5 km ja Helsinkiinkin vain noin 40 km. Syväjärven suosittu uimarantakin on vain noin kilometrin päässä. Yhtiöön tulee yhteensä 23 huoneistoa. Vielä vapaana olevat huoneistot ovat kooltaan 61, 76, 84, 95, 98 ja 115 m². Valoisissa ja viihtyisissä Pomadan kodeissa voit keskittyä elämän iloihin ja nauttia kotipihasta Kantvikin sydämessä. Tässä esimerkkejä huoneistoista: 2 h,k,s 61 m² Mh. 101.700 3 h,k,s 76 m² Mh. 120.000 3 h,k,s 84 m² Mh. 125.100 4 h,k,s 98 m² Mh. 144.700 5 h,k,s 115 m² Mh. 165.100 Vh. 87.100 Vh. 226.400 Vh. 242.700 Vh. 281.900 Vh. 326.100
Ilkka Auerin kirjoittama
Ikitalvi
Ikitalvi on Nonna-tytön ja hänen jääkarhunsa Fenriksen seikkailuista kertovan neliosaisen fantasiasarjan päätösosa. Noridiumin ja Nawyrin valtakuntien välejä hiertää vanha ennustus jäänoidan ikitalvesta. Druidit käyttävät tilannetta hyväkseen saadakseen lisää valtaa. Louhet, jäähiidet, menninkäiset, hurgut, peikot, ihmiset ja velhot vedetään mukaan sotaan, jossa kaikki keinot ovat sallittuja. Valkohiuksinen olento nosti kätensä kohti taivasta ja kutsui lunta. Tuuli totteli hänen ääntään. Se synnytti valtavia pilviä, painoi niitä alemmas ja alemmas, eikä kestänyt kauan ennen kuin lumi ryöpsähti pilvien syövereistä pieninä, kiteisinä kristalleina. Äkillisellä murahduksella tuuli tarttui lumeen ja alkoi vihmoa sitä kaikkialle. Valkohiuksinen olento ja vieressä odottava musta lohikäärme katosivat sankan lumipyryn sekaan. "Tule ikitalvi", Nonna kuiskasi hymyillen. ANNE PURO
Rakentaja YIT. Os. Rajakalliontie 3, Kantvik. Kysy lisätietoja tai tilaa esite puh. 010 254 5380
Merja VähätiittoHolmberg 0500 440 887
Christian Beck 050 323 3110
Anna-Maija Aarni 0500 442 729
Marjut Petäjä 050 599 4189
Länsi-Uudenmaan OP-Kiinteistökeskus Oy LKV, Tallinmäki 4 010 2545 380, Koskentie 3 010 2545 300 soija- perunalasagne/ kaalitattarivuoka laatikkoa Soija- makaronilaatikkoa To: Lihakeittoa Sekaleipää Juustoa Juusto- yrttikeittoa Pe: Rapeita kalapaloja Perunasosetta Kurkku-kermaviilikastiketa Porkkanapihvejä
Kirkkonummen kouluruokalista
Viikko 15; 915.4 ma: broileri-cappelli- vuoka tuoresalaatti, pinaattinen kasvis-pastavuoka ti: wrappi liha-paputäyte tomaatti-sipuli-vihersalaatti, wrappi
ke: uunikalaa vihannespedillä perunasose tuoresalaatti, paistettua kasvista to: nakkikeitto/ makkaraseljanka sämpylä tuorepala, metsäsieni- porkkanakeitto/ intialainen kasviskeitto pe: perunalasange / kaali-jauhelihalaatikko, puolukkasurvos kasvishedelmävati,
Masalan alueen ruokalista
Viikko 15; 915.4 Ti: Makkarakastiketta Perunaa Kasvischiliä Ke: Jauheliha- makaroni-
RAUTAKESKUS ON KOHTA S-RAUTA!
JÄRNCENTRALEN ÄR SNART S-RAUTA!
M E I K ÄL ÄI NE N M AI J A
OK VARUBODEN OSLA HLG 2195 123456 VARUBODEN-OSLA
BONUSTA MYYMÄLÄSSÄ MAKSETUISTA TUOTTEISTA. BONUS PÅ PRODUKTER BETALDA I BUTIKEN.
S-RAUTA KIRKKONUMMI KYRKSLÄTT MUNKINMÄENTIE / MUNKKULLAVÄGEN 6. PUH./TFN 010 762 600. PALVELEMME/VI BETJÄNAR MA-PE/MÅN-FRE 7-19, LA/LÖR 8-16. S-rauta.kirkkonummi@sok.fi S-rauta.kyrkslatt@sok.fi
10
N:o 28 5.4.2012
Kirkkonummen Sanomat
Luostarimatkalle Karjalaan
Kiitos Antti Haukkamaan henkilökohtaisen kiinnostuksen luostareihin ja niiden aarteisiin kirkkonummelaisten oma Matkahaukka on erikoistunut kesäisiin seniorimatkoina toteutettaviin luostarimatkoihin. Karjalan vaikeakulkuisten taipaleiden takana olevat luostarit ovat huolellisin ennakkojärjestelyin turvallisesti tavoitettavissa. sisen hengellisen elämän keskus. Kilvoiteltuaan Valamon luostarissa 13 vuotta Aleksanteri vetäytyi erakoksi Syvärin joen lähistölle erityiseen paikkaan, jonka koki jo Valamoon matkatessaan houkuttelevaksi. Vähitellen kaunis järvenrantametsikkö alkoi vetää puoleensa muitakin kilvoittelijoita ja Aleksanteri rakensi sinne kirkon ja luostarin. Kishin saari valittiin Unescon suojelukohteeksi vuonna 1990. Saarelle on koottu arkkitehtuurimuseo Karjalan alueen vanhoista hirsirakennuksista. Äänisen saariryhmässä n.70 km Petroskoista sijaitsevan saaren arka luonto on ymmärretty suojella jo pitkään. Saarella saa liikkua vain opastettuina ryhminä merkatuilla reiteillä. Luonnonsuojelukohteena arvokas saari on kuuluisa runsaasta linnustostaan ja harvinaisista kasveistaan. Historiallisena nähtävyytenä arvostetun saaren kansatieteellinen ja rakennustaiteellinen ainutlaatuisuus ymmärrettiin toki myös Neuvostoliitossa. Kun ortodoksinen kirkko saa jälleen toimia vapaasti, on ulkomuseon alueella myös hengellinen ulotkalla mukana katsomassa, mitä kaikkea saarella on saatu aikaiseksi näinä kuluneina vuosina.
Konevitsan kirkonkelloja
Melkein samaan aikaan on luostarimatka myös Konevitsaan. Siinä on pohjana valmis ryhmä, johon matkasta kiinnostuneet voivat liittyä mukaan. Konevitsan luostari on hengellinen keidas Laatokan saaressa. Ahkerat talkoolaiset ovat kunnostaneet luostarin rakennuksia jo useita vuosia. Pietarissa talvisin ammatikseen laulavat kirkkokuorolaiset järjestävät Konevitsan kävijöille ainutlaatuisen konserttielämyksen, joka kruunaa luostarissa käynnin. Viime kesän luostarimatka Konevitsan luostariin uusitaan yleisön pyynnöstä. Ryhmään mahtuu mukaan vielä muutama osallistuja. Luostarisaaren lisäksi matkalla 30.6.3.7. tutustutaan Viipuriin, Muolajärveen, Pyhäjärveen sekä Käkisalmen kaupungin nähtävyyksiin. Matkan hinta on 545 euroa. Matkan aika-
na yövytään, saunotaan aamuin illoin ja pulahdetaan Pyhäjärveen suomalaisen Antti Musakan vieraanvaraisessa majatalossa. Tarkemmat tiedot löytyvät Matkahaukan sivuilta tai matkatoimistosta. MAIJA PAAVILAINEN
Ensi kesän matka vie Aunuksen ja Syvärin kautta Petroskoihin, Kishin saarelle sekä 1506 perustettuun Aleksanteri Syväriläisen Pyhän Kolminaisuuden luostariin. Matka toteutuu 29.6.3.7.2012. Sen hinta on 755 euroa.
Matkan erikoisnähtävyydet
Aleksanteri Syväriläisen luostari on vuosisatoja ollut koko Pohjolan ortodok-
tuvuutensa. Kuuluisin ja kuvatuin Kishin kirkoista on suuri kesäkirkko, jonka entisöinti on kestänyt ikuisuuden. Kirkon rakentamisessa ei ole käytetty ollenkaan rautanauloja. Siksi konservointi vaatii aivan erityistä osaamista. Hopeanvärisenä hohtavat haapapuiset paanut kirkon 22 sipulikupolissa ovat saaren kuvatuin nähtävyys. Vanhin saarelle siirretty hirsitsasouna, ihmeitä tekevä Lasaruksen kuolleista herättämisen kirkko, on rakennettu 1300-luvulla. Muitakin ihmeitä saaren historiaan liittyy. Saarella oli kesäkuumalla kuollut piispa, jonka hautajaisjärjes-
telyt viipyivät. Ruumis pidettiin viileänä soittamalla kirkonkelloja. Turistiaikana pääsee kuulemaan kanttoriopiskelijoiden pitämiä kirkonkellokonsertteja. Saaren museoon on kerätty noin 600 ikonia vuosilta 1500 1800. Kalastusta, pellavan käsittelyä, kankaankudontaa ja tuohitöitä esitteleviä työnäytöksiä järjestetään myös saarella kävijöiden iloksi. Vietimme mieheni kanssa Kishin saarella antoisan kesäpäivän erään asiantuntijaryhmän mukana 1998. Saimme seurata kirkonkellokonserttia, käsipaikkojen kirjontaa ja pellavan valmistuksen vaiheita. Olemme ensi kesän mat-
Kristus nousi kuolleista!
Euroopan parlatajat. mentti hiljentyi viiHe eivät olleet me viikolla Bryssevain hurskaita vaan lissä pidetyn minilisäksi sivistyneitä! He ylistivät ja kiittäysistunnon jälkeen tivät auliisti minua pääsiäisen viettoon. Muodollisesti hilsiitä, kuinka joku jainen kärsimys- ja Pohjolan barbaari piinaviikko on parlavoi todella osata toimittaa heidän mesmentin kalenterissa sunsa antiikin kreimerkitty ns. vihrekaksi ja lausua kieläksi eli vaalipiiriviitä vielä selvemmin koksi. Käytännössä se tarkoittaa monen kuin heidän omat edustajan kohdalpappinsa. la sitä, että raskas Pääsiäispalvelukkevätistuntokausi set alkukielellä ovat mahdollistaa myös olleet intohimoni jo lyhyen loman pääsivuosikymmeniä. Vieäisjuhlan myötä. tän tämänkin pääsiäisen KirkkonumEteläisten katolisten jäsenmaiden men tsasounallakollegoillani on tani kreikkalaisittain. pana pääsiäisenä etValmistan oman lampaanikin avosiytyä konkreettisesti omaan vaalipiiriinvartaassa säätä uhmaten. Mutta kymsä, omiensa luo. PääMITRO Repo. siäinen on niin idän menen vuoden takuin lännen katolikaiset kokemukset laisille ennen kaikkea perhe-, suku- ja ky- nunnaluostarista muuttivat mielipidettäni läjuhla. Pääsiäispyhien vietto kotikylässä myös poliitikoista yleensäkin. Hekin ovat ei ole vain kunnia ja nautinto, vaan se on ihmisiä, heilläkin on murheensa, heilläkin ennen kaikkea myös äänestäjien ja kansa- on pyhän kaipuunsa, hekin osaavat itkeä laisten palvelemista, kohtaamista ja kuun- kohtaloaan kirkossa kärsimysevankeliutelemista. mia kuunnellessaan, hekin haluavat kantaa Minulla oli mahdollisuus nuorempa- Kristuksen ristiä ristisaatossa, hekin haluana pappina viettää muutama viikko Kes- vat elää aina uudesta lapsuutensa pääsiäiski-Kreikassa Pindos-vuorten rinteillä "suo- muistot kotikylässään. Eivätkä he todellamalaisena pääsiäispappina" kreikkalaisessa kaan halua olla aina vain esillä poliitikkoinunnaluostarissa. Paikallinen arkkimand- na, vaan ennen kaikkea pieninä ihmisinä riitta oli sairastunut ja niinpä kreikkalaiset omiensa parissa ylösnousemuksen ihmetnunnat päättivät kutsua hänen tuuraajak- tä todistamassa. Euroopan parlamentti ottaa huomioon si työttömän suomalaispapin. Olin vieraillut luostarissa kerran aiemmin nyt jo edesmen- myös sen, että suuri osa meistä parlamenneen arkkipiispa Paavalin avustajana. tin lähes sadasta ortodoksijäsenestä viettää Naisluostariin ei majoiteta yövieraak- pääsiäistä tänä vuonna viikkoa myöhemmin si kuin vain naimattomuuslupauksen teh- ns. juliaanisen kalenterin mukaan. Niinpä neitä pappismiehiä. Luostarin jumalanpal- seuraava täysistuntoviikko Strasbourgissa veluksia toimittamaan ei kutsuta ketä ta- alkaakin poikkeuksellisesti vasta tiistaina, hansa. Se on aivan erityinen kunnia ja tun- koska parlamentti haluaa kunnioittaa idän nustus. ortodoksien toista pääsiäispäivää vapaapäiOlin kaksi viikkoa kuin taivaassa! En- vänä ja että kaikki ortodoksikollegamme ensimmäistä kertaa elämässäni sain toimit- nättävät palata kotikylän pääsiäismessusta taa päivittäin yli kymmenen tuntia kestä- turvallisesti kotiinsa. vät jumalanpalvelukset alkuperäisellä ByEurooppalaisuutta parhaimmillaan! santin kreikalla moniäänisen nunnakuoron Kristus nousi kuolleista! Totisesti nousäestämänä täydellisesti riviäkään lyhentä- si! Iloista pääsiäistä kaikille kirkkonummättä. Lisäksi kirkko oli täynnä tarkkaa- melaisille! vaisia seurakuntalaisia. Ensimmäisten joukossa oli juhlapukimissa paikalliset kuuluiMITRO REPO suudet: alueelta valitut oman kylän pojat ja Euroopan parlamentin jäsen, tytöt, Ateenasta kotikylään pääsiäistä vietOrtodoksipappi tämään tulleet ministerit ja kansanedusPohjois-Kirkkonummelta
Kasvitarhan ystävät Ragvaldsissa
Tule mukaan Kasvitarhan ystävien toimintaan Ragvaldsin museoalueelle. Tapahtumissa saat tietoa hyötykasveista, puutarhanhoidosta ja kulttuurimaisemista. Voit myös tulla laulamaan tai oppimaan aidantekoa. Osa tilaisuuksista on kaksikielisiä, osa suomeksi tai ruotsiksi. Tilaisuuksia järjestävät talkoohengessä paikalliset yhdistykset ja kunnan kulttuuritoimi. Tilaisuuksiin ei ole pääsymaksua! Puffettiiltoina saat herkkuja pikkurahalla. Ragvalds sijaitsee vanhan Kuninkaantien reitin varrelta, vain 11/2 kilometrin päässä Kirkkonummen keskustasta. Osoite on Överbyntie 140. Lisätietoja tapahtumista saat Kirkkonummen kunnan kulttuuritoimistosta (040-126 9333), kunnan internetsivuilta (www.kirkkonummi.fi/kasvitarha) ja yhdistysten kotisivuilta. Huom! Pysäköinti navetan takana Överbyntien pohjoispuolella. Vinkkejä omenapuiden hoitoon, Kaj Simberg 24.4.2012 18:00 Piha ja kompostointi Luennoitsijana puutarhaneuvoja Kirsi Mäkinen Uudenmaan Martoista, puffetti, Järj: Heikkilän Martat ry 8.5. 2012 18:00 Kevättalkoot: mistä tunnet sä rikkaruohon? Katsellaan kevään kasveja: mikä jää kasvitarhaan, mikä saa lähteä ja miksi? Järj: Kulttuuripalvelut 22.5.2012 18:00 Yhteislauluilta luhtiaitan portailla Laulattajana Stefan Fallenius, harmonikkasäestys PerOlof Munck. Järj: Laulelmayhdistys Visla ry 2.6. 2012 9:00 Riukuaitakurssi (pääosin ruotsinkielinen) Opettajana Paul Boström, osallistujamäärä max 20 henkilö, ennakkoilmoittautuminen 30.5. mennessä Börje Forsbergille, puh. 050525 2126, puffetti: Heikkilän martat ry. Järj: Kyrkslätts Hembygdsförening rf 5.6.2012 18:00 Villivihannekset ja niiden käyttö Luennoitsijana kotitalousneuvoja Hilkka Huttunen Uudenmaan Martoista, kahvipuffetti, Järj: Heikkilan Martat ry 17.6.2012 1215 Luonnonkukkien päivä Oppaat kertovat vanhojen pihojen, ketojen ja pellonpientareiden luonnonkukista. Järj: Kulttuuripalvelut, SLL 21.8.2012 18:00 Ragvaldsin luontopolun uudet avajaiset Kirkkonummen ympäristöyhdistys ry 28.8. 2012 18:00 Perennailta Tule vaihtamaan perennoja ja kokemuksia niiden hoidosta! Pufetti. Järj: Porkkalan Martat ry 9.9.2012 1215 "Rakennusperintömme" Retki Kirkkonummen keskustanhalki Retkeilijät kulkevat itsenäisesti ja voivat vierailla Ragvaldsissa, Gesterbyn museoalueella ja Gillobackassa yhdistystalolla ja kartanonmäellä.Esite karttoineen ja kuvineen reitistä Kirkkonummen keskustan halki pyöräilijöille ja kävelijöille on saatavissa internetistä ja museoilta. Järj: Kyrkslätts Hembygdsförening rf, Kulttuuripalvelut. 2.10. 2012 18:00 Luontovalokuvausilta Tilaisuuden aiheina ovat kasvit ja sienet sekä niiden valokuvaaminen. Riku Cajander ja Tom Hindsberg esittävät kuvia ja kertovat kuvaustoiminnastaan. Järj: Kirkkonummen ympäristöyhdistys ry.
Tapahtumat
10.4.2012 18:00 Omenapuuilta
TULE mukaan Kasvitarhan ystävien toimintaan Ragvaldsin museoalueelle.
RAGVALDS sijaitsee vanhan Kuninkaantien reitin varrelta, vain 11/2 kilometrin päässä Kirkkonummen keskustasta. Osoite on Överbyntie 140, jossa kasvaa mm. raikasta puna-ailakkia.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 28 5.4.2012
11
n./ca 300 g
12
2
Rainbow Elonen
90
/kg
parsakaalia/ broccoli n./ca 400 g kukkakaalia/ blomkål Gratinointikastike/Gratineringssås 3 rkl/msk voita tai margariinia/smör eller margarin 2 rkl/msk vehnäjauhoja/ vetemjöl 3 dl maitoa/mjölk 100 g sulatejuustoa/ smältost 12 dl vahvaa emmentaljuustoraastetta, esim. mustaleima/ riven stark emmentaler, t.ex. svartstämplad
99
150 g (19,93/kg)
7
Hinta voimassa to-la/Priset gäller tor-lör 5.-7.4.
99
Rainbow
/kg
18
Hinta voimassa to-la/Priset gäller tor-lör 5.-7.4.
90
Vataja
/kg
-
rulle, n./ca 1 kg
10 2
, n./ca 900 g, alkuperämaa Uusi-Seelanti/ urpsrungsland Nya Zeeland
2
6
90
/kg
Candy King
39
Rainbow pakaste/djupfryst 750 g (3,19/kg)
Hinta voimassa/ Priset gäller 26.3.7.4.2012
95
185
Oululainen Pullava
10:lle/för 10, 1 kg
Kymppi-Maukkaat memma 700 g (2,64/kg)
1
49
1. lk./kl.
/kg
Espanja/Spanien
2
59
/kg
Espanja/Spanien punainen/röd 1. lk./kl.
699 349 19
Rainbow
79
12 x 033 l, tlk/brk 3,96 l (1,31/l) (sis./inneh. 5,19 + pantti/pant 1,80)
159
Asiakasomistajaksi voit liittyä myös osoitteessa/ Du kan ansluta dig som ägarkund också på www.varuboden-osla.fi
420 g (6,64/kg)
Vaasan
11
Arla Ingman sinileima/ 300 g (12,50/kg) punaleima/ 300 g (14,63/kg)
90
Snellman
/kg
Tumma tai vaalea/ Mörk eller ljus 500 g (3,18/kg)
n./ca 1,2 kg
300 g (16,50)
3 439 495
75
Novelle
2 x 1,5 l, 3 l (0,90/l) (sis./inneh. 2,69 + pantti/pant 0,80)
26
Hinta voimassa 28.3. alkaen/Priset gäller fr.o.m. 28.3
4,5 % 18 x 033 l, 5,94 l (2,79/l) (sis./inneh. 16,56 + pantti/pant 2,70)
Ma-pe/mån-fre 7-21, la/lör 8-18, su/sön 12-18
www.s-kanava.fi
12
N:o 28 5.4.2012
Kirkkonummen Sanomat
KEVÄÄN VÄREISSÄ/ I VÅRENS FÄRG
Kombi Muki/Mugg
2,95
UUTUUS!
Kombi Pikkukannu/ Liten kanna 3 dl
4,95
10,90
Kalla
Mymmelin äiti -muki/ Mugg Mymlans mamma 3 dl
1 1
90
Festival aterinlahjapakkaus/ Festival besticksats i presentförpackning 16-osainen/delar.
36,50
Tulilatva-pääsiäispakkaus/Våreld i påskförpackning
2
90
5
90
Tête-à-têtenarsissi/narciss 6-pack
RATKAISEVAN
EDULLINEN
AVGÖRANDE
prisma.fi
FÖRMÅNLIG
! IHA AVATTUT! P SMAN KESÄBUTIK HAR ÖPPNA PRI RDS
Å PRISMAS TRÄDG
S-ryhmästä. Yksinoikeudella. Från S-gruppen. Med ensamrätt.
House Merci Tuoli/Stol Teräsrunko, istuinosat textileneä/ Stålstativ, sitsdelarna textilene. House Merci Pöytä/Bord Teräsrunko, kansi lasia./ Stativ stål, skiva av glas. Ø 60 cm, kork./höjd 71 cm.
16,90
19,90
House Trend Relax-tuoli/stol Säädettävä, Teräsrunko, kangas textileneä. Myös harmaa ja lila/ Reglerbar. Stålstativ, tyg textilene. Även går och lila.
Futur Pylon 3 SW Kaasugrilli/ Gasgrill Kolme rosteripoltinta, teho 11,4 kW. Grillausala 63 x 43 cm./ 3 brännare av rostfritt stål, totaleffekt 11,4 kW. Grillyta 63 x 43 cm.
249,
Dalom
Puukeinu/ Trägunga
Ruotsalaista mäntyä. Kolmenistuttava, istuinleveys 168 cm ja -syvyys 50 cm. Katos kuuluu hintaan./Svensk furu. För tre, sitsbredd 168 cm, sitsdjup 50 cm. Markisen ingår i priset.
59,90
MEILTÄ SAAT BONUSTA: HOS OSS FÅR DU BONUS: Prismassa palvelevat myös: I Prisma betjänar även:
APTEEKKI APOTEK
299,
PRISMA KIRKKONUMMI/KYRKSLÄTT
Ma-pe/Mån-fre 8-21, la/lör 8-18. Puh./tfn 010 762 6662
(0,0828 /puh/samtal + 0,1199 /min)
Kirkkonummen Sanomat
N:o 28 5.4.2012
13
MAUKASTA PÄÄSIÄISTÄ!/ LÄCKER PÅSK
Pääsiäisen aukioloajat/ Påskens öppettider:
Palvelemme to 5.4. 8-21 ja la 7.4. 8-18. Vi betjänar tor 5.4 8-21 och lör 7.4 8-18.
Suljettu/Stängt 6.4., 8.4. & 9.4. Rainbow Kalkkunan fileerulla/ Filérulle av kalkon N./Ca 1 kg, alkuperämaa Suomi/ursprungsland Finland Vataja Savulammaspaisti/ Rökt fårstek N./Ca 900 g, alkuperämaa Uusi-Seelanti/ursprungsland Nya Zeeland Snellman Naudan sisäpaisti/ Nöt innerstek Maustettu/Kryddad, n./ca 1,2 kg, alkuperämaa Suomi/ ursprungsland Finland
7,99
/kg
18,90
/kg
11,90
/kg
Espanja/Spanien/Israel
1. lk./kl.
Uuden sadon peruna/ Ny skörds potatis
1,29
Espanja/Spanien 300 g (1,63/kg), 1. lk./kl.
/kg
Parsakaali/ Broccoli
Intia/Indien/Chile
0,49
prisma.fi
500 g (2,78/kg), 1. lk./kl.
Rypälerasia, vihreä/ Gröna druvor i ask
1,39
Norjalainen lohifile/Norsk laxfilé
pakattu/förpackad
5
90
/kg
RATKAISEVAN
EDULLINEN
AVGÖRANDE
FÖRMÅNLIG
Snellman Pikkukinkku tai -kalkkuna/ Liten skinka eller kalkon Leppäsavustettu/Alrökt, 1 kg, alkuperämaa Suomi tai Brasilia/ ursprungsland Finland eller Brasilien
9,90
15,50
Rainbow Lämminsavukirjolohifilee/Rökt regnbågslaxfilé
/kg
Vaasan Pääsiäislimppu/ Påsklimpa Tumma tai vaalea/ Mörk eller ljus, 500 g (3,18/kg)
1,59
Kymppi Maukkaat Kymppi Mämmi/ Memma 700 g (2,50/kg)
Rainbow Puolikarkea vehnäjauho/Halvgrovt vetemjöl 2 kg (0,45/kg)
X-tra Rasvaton maitorahka/ Fettfri kvarg 500 g (1,98/kg)
1,75
0,89
0,99
Meira
Kulta Katriina kahvi/kaffe
2
Rainbow Tuorepuristettu appelsiinitäysmehu/ Ren pressad apelsinjuice 1l Pepsi tai/eller Pepsi Max 4 x 2 l, 8 l (0,66/l) (sis./inneh. 5,25 + pantti/pant 1,60)
500 g (4,98/kg) Max. 2/talous/hushåll
49
Hinta voimassa tola/ Priset gäller torlör Elonen Sacherkakku/ Sacherkaka 10:lle/för 10, 1 kg
10,95
Rainbow Kernaperunat/ Gräddpotatis pakaste/djupfryst 750 g (3,13/kg)
2,35
Rainbow
2,10
MEILTÄ SAAT BONUSTA: HOS OSS FÅR DU BONUS:
6,85
Prismassa palvelevat myös: I Prisma betjänar även:
Rainbow Kivennäisvesi/ Mineralvatten 1,5 l (0,43/l) (sis./inneh. 0,64 + pantti/pant 0,40)
X-tra Persikkasäilyke/ Inlagda persikor 470 g (2,11/kg)
Lampaanpaisti/ Fårstek
Suolattu/saltad, n./ca 1,2 kg, alkuperämaa Uusi-Seelanti/urpsrungsland Nya Zeeland
1,04
0,99
Hinnat voimassa to-la 5.-7.4./Priserna gäller tor-lör 5-7.4
1 1
90
/kg
PRISMA KIRKKONUMMI/KYRKSLÄTT
APTEEKKI APOTEK
Ma-pe/Mån-fre 8-21, la/lör 8-18. Puh./tfn 010 762 6662
(0,0828 /puh/samtal + 0,1199 /min)
14
N:o 28 5.4.2012
Kirkkonummen Sanomat
Kierrätys kunniassa ja kursseja luvassa
Käsityötuvassa kangaspuiden kolketta ja oppimisen iloa
Eiköhän nyt ole kaikki ammattiin liittyvät haaveet täynnä, kun ensin sain perustettua Mamman Tuvan ja nyt tämän Käsityötuvan sen yhteyteen, hymyilee kangas- ja käsityöalan yrittäjä Mervi Hitonen uudessa Käsityötuvassaan, jonka avajaisia vietettiin maanantaina, 2.4. kahvitarjoilun merkeissä. Mamman Tuvasta on nyt käynti tähän viereiseen tilaan, jossa on tarkoitus pitää erilaisia käsitöihin liittyviä lyhytkursseja, mutta myös rentoutus- ja hyvinvointitilaisuuksia, vaikkapa jalka- tai savihoitoja pienille ryhmille. Kurssitarjontaan on saatu ideoita ja pyyntöjä asiakaskyselyn avulla liittyen mm. kankaiden kaavoitukseen ja ompeluun, virkkaukseen ja neuletöihin; mm. sukkien ja lapasten kutomiseen, saumurin käyttöön, sisustamiseen, kahvipussikassien ja roolivaatteiden tekemiseen jne. Toukokuussa on isä/ pappa-lapsi kurssi, jossa on tarkoitus valmistaa yllätys äidille. Touko-kesäkuussa on kesämekkokurssit ja kesäkuussa keppihevoskurssit, Mervi kertoo tulevasta ohjelmasta. Hän ei aio itse suinkaan aina olla vetämässä näitä kaikille avoimia kursseja, vaan antaa tilat käyttöön muille vetäjille, joita nyt onkin jo ilmoittauhan niitä räsyjä leikattiin talkoilla, väki kiersi talosta taloon ja hernerokkaa ja lettuja kului, kertoilee Mervi kokemuksiaan nuoruudesta. Hänen mukaansa tuvassa voi järjestää myös TYKY-päiviä, lasten synttäreitä erilaisilla teemoilla, käsityöleirejä jne. Televisioita ei ole eikä tule, huvituksena on vain Fortuna- ja Korona-pelit sekä Aku Ankkoja lapsille, hän toteaa. Käsityötuvassa on ihanan retrohenkinen tunnelma ja tilan komistuksena on ikivanha ompelukone sekä käytössä kulunut rukki. En ole ostanut tänne mitään uutta, keittimiä lukuunottamatta, Mervi Hitonen kertoo Käsityötuvastaan, jonka kunnostamisessa perhe on ollut vahvas-
KIERRÄTYS ja nykyisin käyttöön otettu termi "slow life", hidas elämä, ovat kunniassa tuvassa, jonka komistuksena on ikivanha ompelukone ja rukki. ti apuna. Kaikki on tässä tapahtunut kovin nopeasti, 4-5 viikossa, joten moni juttu on vielä auki, mutta uskon siihen, että asioilla on tapana järjestyä, onnellinen "Mervi-Mamma" hymyilee. LIISA KOSONEN
MERVI Hitosen opetti kutomaan opetti oma äiti, jonka kangaspuut (taustalla) ovat nyt saaneet uuden kodin Käsityötuvasta, samoin nämä Amerikan mummon lähettämät pienet kangaspuut. tunut mukavasti. Itsekin voin sitä kautta oppia uutta, enhän minäkään kaikkea osaa, hän huomauttaa. Ja meillä on käytössä täällä kuusi kieltä; itselläni suomi, Tanjalla venäjä, Mimozalla kosovo, Piialla viro, ruotsi ja englanti, Mervi huomauttaa. Uuden tilan myötä on auennut harjoittelupaikka alasta kiinnostuneelle ja neuvotteluja on käyty nyt Toimarin kanssa asian tiimoilla. si kaita-, laude- ja pyyheliinoja. Erään työkaverini perhe oli saanut nämä pienet kangaspuut Amerikan mummolta ja kun käyttäjiä ei löytynyt, hän luovutti ne minulle, Mervi kertoo. Koska kierrätys on kunniassa ja toiveena on, että tuvassa kudottaisiin perinteisiä räsymattoja, niin uusia matonkuteita ei ole myynnissä, vaan tarkoituksena on järjestää sen sijaan matonkuteitten leikkaustapahtumia. Ennen maaseudulla-
Kutomaan
Käsityötuvan asiakkaiden käyttöön tulee pari hiukan uudempaa ompelukonetta ja sinne voi varata aikoja kutomiseen. Huoneessa on kahdet isot kangaspuut ja yhdet pienet, joilla voi kutoa esimerkiksi esimerkik-
Käsityötuvan ideakilpailuun osallistuville oli palkintona lahjakortti kolmelle ja sen saivat arvonnassa Marita Harmanen, Seline Nastase ja Anna-Kaisa Heikkilä. Onnettarena toimi Mimoza.
Esitelmä kvasaaritutkimuksesta
Kirkkonummen Komeetan esitelmäsarjassa on vuorossa professori Merja Tornikoski, jonka aiheena on Kvasaaritutkimusta Metsähovissa. Esitelmä pidetään tiistaina 10.4. klo 18.30 Kirkkonummen koulukeskuksen auditoriossa Asematien varrella Kirkkonummen rautatieaseman pohjoispuolella. Esitelmä järjestetään yhdessä Kirkkonummen kansalaisopiston kanssa. Vapaa pääsy. Esitelmässä kerrotaan kvasaareista, jotka ovat miljardien valovuosien päässä olevia aktiivisia galakseja. Ne säteilevät paljon kirkkaammin kuin tavalliset galaksit ja niitä voidaan havaita koko sähkömagneettisen spektrin alueella. Metsähovin radiotutkimusasemalla Kirkkonummella tutkitaan kvasaarien radiosäteilyä, mutta tutkimusryhmä käyttää työhönsä myös monia muita havaintolaitteita, viime aikoina mm. Euroopan avaruusjärjestön Planck-satelliittia. Metsähovissa on 14 metrin läpimittainen lautasantenni, joka tekee mittauksia millimetrialueella. Professori Tornikoski toimii Metsähovin radiotutkimusaseman johtajana ja johtaa myös laitoksen kvasaaritutkimusryhmää.
PROFESSORI Tornikoski esitelmöi Kirkkonummen tähtipäivillä 2008. Kuva: Seppo Linnaluoto.
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 28 5.4.2012
15
TokioMilanoMasala
Masalan Nuorisoteatterin tapahtumarikkaan kevään viimeinen ensi-ilta on Teatteri Muurahaisen komedia TokioMilanoMasala, joka kertoo joukosta kirkkonummelaisia nuoria lämpimässä elokuisessa yössä. On kotibileet, on tähdet ja kuu, ja jokaisen mielessä toive olla erityinen edes jonkun mielestä. Kaislan Tokiossa asunut perhe on hajonnut ja äiti Anna yrittää kaikin tavoin estää tytärtään toistamasta omia virheitään. Sara on saanut jalan oven väliin Milanon mallimarkkinoille, mutta jostain syystä vain pikkusisko Neea on asiasta innoissaan. Mikko vasta haaveilee seurustelusta, kun taas Seba on jo luovuttanut kaiken päätösvallan elämästään tyttöystävälleen Oonalle. Ville ja Kari väittelevät uros- ja naaraspistokkeen eroista ja lyövät vetoa siitä, kuka saa illan aikana ja kenestä tehdään posliinikekkonen. Mukana hääräävät vielä italialainen rakastaja Massimo, blondeista pitävä jenkkivaihtari Eugene ja MC Keijo, eli Masalan päräyttävä lahja hiphopille. Yhden illan ja yön ajan ruletti pyörii masalaisessa maisemassa ja yksi toisensa jälkeen asettaa panokseksi kaikkein arvokkaimman aarteensa: oman pienen itsensä unelmineen ja toiveineen. Aamun valjetessa nähdään kuka ottaa, kuka jättää ja kuka hoitaa homman himaan Masala-style! TokioMilanoMasala on syntynyt noin vuoden aikana Teatteri Muurahaisen improvisaatioiden pohjalta. Improvisaatioista kirjoitettiin kohtauksia, joiden pohjalta tehtiin uusia improvisaatioita, joista taas kirjoitettiin uusia, parempia kohtauksia. Tätä jatMASALAN Nuorisoteatterin tapahtumarikkaan kevään viimeinen ensi-ilta on Teatteri Muurahaisen komedia Tokio-Milano-Masala. Kuvassa Johanna Harjunpää ja Stefan Husa. kettiin kunnes kasassa oli riittävästi henkilöitä ja tilanteita näytelmän tarpeisiin. Sekaan heitettiin muutama Johanna Harjunpään laulu ja pätkä Sampo Kerolan ideoimaa koreografiaa. Valoista ja äänistä vastaa Immanuel Pax, ohjauksesta, käsikirjoituksesta ja lavastuksesta Lauri Vennonen. Rooleissa: Johanna Harjunpää, Stefan Husa, Johannes Lakkisto, Joonas Lehmus, Leevi Lehtola, Aurora Lipiäinen, Aino Lukkaroinen, Teresa Lukkaroinen, Ira Matilainen, Joonatan Molin, Maria Palmu, Eeva-Liisa Rantaniemi, Karoliina Rouhiainen, Pauliina Tervonen, Saara Vartiainen ja Enni Virtanen. Ensi-ilta lauantaina 14.4. klo 19 Masalan Nuorisoteatterissa Ljusdalantie 9. Muut esitykset: Ti 17.4. klo 19, Ke 18.4. klo 19, To 19.4. klo 19, La 21.4. klo 19, Su 22.4. klo 15, Ma 23.4. klo 19, Ke 25.4. klo 19 ja To 26.4. klo 19. Liput 10/7 Varaukset numerosta 044-335 5475 tai netistä www.masalannuorisoteatteri.fi
Narsissi Tete tarjouserä 2,50/kpl 10,00/6 kpl Perunanarsissi tarjouserä 4,50/kpl 10,00/3 kpl 20 kukan sidottu pääsiäiskimppu 12,00/kpl
Siemenperunat tulleet
TOKIO-Milano-Masala kertoo joukosta kirkkonummelaisia nuoria lämpimässä elokuisessa yössä. On kotibileet, on tähdet ja kuu, ja jokaisen mielessä toive olla erityinen edes jonkun mielestä. Kuvassa vas. Leevi Lehtola, Maria Palmu ja Eeva-Liisa Rantaniemi, edessä Teresa Lukkaroinen.
Pääsiäistä, pääsiäistä...
BgjnYck]fcYYja )+$ (*,*( BgjnYk h& ()( ,*, 0)((
Pääsiäisenä avoinna joka päivä: ma%h] 10%)8$ dY 10%)6, su 11-16 hmmlYj`Y&j]aeYf8cgdmeZmk&Ú ooo&hmmlYj`Ydaac]j]aeYf&Ú
S-Rauta Kirkkonummi aukeaa uudistettuna 12.4.
Aikaisemmin Rautakeskus/ Järncentral -nimellä toimineet rautakaupat Kirkkonummella ja Hangossa uudistetaan täysin ja liitetään vahvasti kehittyvään, valtakunnalliseen S-Rauta-ketjuun. Uuteen ketjuun liittymisen myötä myymälöiden ilme muuttuu ja valikoima laajenee entisestään. S-Rauta tarjoaa rauta- ja puutarhakaupan tuotteet ja palvelut sujuvasti ja luotettavasti läheltä. S-Raudassa on kattava valikoima tuotteita, sekä kokonaisratkaisuja remontoijan ja urakoitsijan tarpeisiin. Kattavan myymälävalikoiman lisäksi S-Rauta tarjoaa laajan valikoiman tilaustuotteita. Parasta tässä Kirkkonummen myymälässä on laaja valikoima rakentamisen, sisustamisen ja puutarhan tuotteita. Noutopihamme on yli 3 000 m2, toteaa S-Rauta Kirkkonummen myymäläpäällikkö Nina Fagerström tyytyväisenä. Kirkkonummella S-Raudan tarjontaa täydentää Multasormi-puutarhamyymälä, joka on markkina-alueensa johtava piha- ja puutarha-alan ketju. Multasormi avaa kauden S-Raudan avauksen yhteydessä. Hangon S-Rauta toimii samassa kiinteistössä Sale-myymälän kanssa ja samassa yhteydessä on myös ABC automaattiasema, todella monipuolinen ostospaikka bonustelijoille. Hangon S-Raudan yhteyteen tuleva Multasormi-myymälä on vasta rakenteilla ja avataan keväällä 2013. S-ryhmän asiakasomistajat saavat Bonusta ja maksutapaetua myös SRaudan myymälässä maksetuista tuotteista ja palveluista luonnollisesti SEtukortilla. Uudistettujen S-Rautojen avajaisia vietetään 12.14.3. tarjoilujen ja esittelyjen siivittämänä.
Vietä pääsiäistä Peuramaalla!
RINTEET LOISTOKUNNOSSA!
Olemme avoinna pääsiäisenä pesu klo 918
Kaikille ilmaiset pomppulinnat, lasten moottorikelkat ja pikkukarusellit!
S-RAUTA Kirkkonummen myymäläpäällikkö Nina Fagerström.
Hyvää Pääsiäistä! Glad Påsk!
Pääsiäisen jälkeen lehti ilmestyy torstaina 12.4.
Tähä l ht Tähän lehteen materiaali jo torstaina 5.4. kl 12 mennessä. t i li j t t i 54 klo ä
Kirkkonummen Sanomat
Katso tarkemmat
16
TV TO 5.4.SU 8.4.
salaisen tulisi tietää 16.55 TV-nytt 17.00 Keksintöjä ja neronleimauksia 17.16 Herkkuja: Suklaarakeita 17.25 Tanskalainen maajussi 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Marikki 18.30 Alistairin hirmuinen kosto 18.57 Pingviinipuuhia 19.00 Aamusta iltaan 19.30 TV-nytt 19.55 Sportnytt 20.00 Eläinten päivä 20.22 Syyrialainen pääsiäisateria 20.30 Camilla Plum ja porisevat padat 21.00 Seportaasi: Kruisailua Henryn Fordilla 21.30 Spotlight: Suomalaisia sikoja Kiinaan 21.57 Norjaa ristiin rastiin 22.00 - 23.29 Dok: Hyvästi, rakkaani 23.45 SVT: Sportnytt 00.00 SVT: Aktuellt 00.35 SVT: Sydnytt 00.43 SVT: Aktuellt 00.55 SVT: Nyhetssammanfattning 01.00 SVT: Hockeykväll 01.30 SVT: Sagoberättaren 02.00 SVT: Fixa rummet 02.30 SVT: Vem vet mest?
N:o 28 5.4.2012
22.25 Tulosruutu 22.35 Hockey Night 22.45 Isiemme liput (16) 01.10 Murhavaisto (12) 02.35 - 05.55 MTV3 Deitti 21.15 Apinatasavalta 21.30 Uutisvuoto 22.00 Viimeistä päivää (16) 22.30 Ryhmä Pullman (12) 23.20 Luonnon ihmeitä 23.30 Sibeliuksen sävelruno Satu 23.55 Jumalanpalvelus 03.15 Uutisikkuna
Kirkkonummen Sanomat
Nelonen
06.00 Ostosruutu 06.20 Ostosruutu 06.40 Ostosruutu 07.00 Disneyn esikoulu: Erikoisagentti Oso 07.25 Disney esittää: Vaihdokit (7) 07.50 Disney esittää: Aku ja kumppanit 07.55 Häntä pystyyn 08.25 Waverly Placen velhot 08.55 Annan mehukas keittiö 09.25 Reissussa lasten kanssa 10.00 Bella 10.30 Hyvän mielen remontti 11.05 Elokuva: Kippari-Kalle (7) 13.00 Reissussa lasten kanssa 13.35 Bella 14.05 Hyvän mielen remontti 14.35 Annan mehukas keittiö 15.05 Sinkkuisä Gary (S) 15.35 Lapsuuteni luuserina (7) 16.05 Hurja remontti 17.05 Nelosen sää 17.10 Puolivahingossa (7) 17.45 Dr. Phil 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Valio juustoklassikkoleivät 19.03 Hauskat kotivideot 20.00 The Voice of Finland 21.55 Keno 22.00 Elokuva: Talladega Nights bensaa suonissa (12) 00.10 Nelosen uutiset 00.20 Nelosen sää 00.25 Valio juustoklassikkoleivät 00.30 4D: Söin itseni hengiltä (12) 01.35 Elokuva: The Proposition ehdotus (16) 03.40 Melrose Place (12) 04.35 - 07.00 Älypää-TV
TV2
04.00 Uutisikkuna 07.45 Pikku Kakkonen 07.47 Richard Scarry: Touhulan arvoituksia 08.13 Pikku Kakkosen posti 08.20 Maikki ja pelottava Pontso 08.43 Postimies Pate, erikoislähettipalvelu 09.00 Galaxi 09.01 Sherlock Jakki 09.16 Viidakkojytä 09.22 Late lammas: Late ottoäitinä 09.31 Asha 09.45 Hirveä Henri 10.00 Muumilaakson tarinoita (S) 10.25 Ruohonjuuritasolla (S) 10.30 Tartu Mikkiin 11.20 Peliuutiset 11.40 Vaari (S) 12.35 Akuutti 13.05 Erätulilla 13.35 Ravisuoran vihjeet 13.45 Pressiklubi 14.25 Jalkapallotähden poika 15.25 Seikkaillen: Guyana 15.50 Sisu - kohti Lontoota 16.20 MotorSport 16.50 - 18.10 Valo (7) 18.15 Ravisuora 19.00 Yle Uutiset 19.10 Urheiluruutu 19.25 Sää 19.30 Bilebändi 2012 : Live! 20.45 UMK2012: Finaalin Highlights 20.50 Syyttäjä (12) 21.50 Yle Uutiset 22.05 Kaksi mestaria (12) 23.45 - 04.00 Uutisikkuna
Ulkolinja: Tulilinjalla öljyvaltiossa TV1 kello 22.00 torstai 5.4.2012 Venezuelan pääkaupungin Caracasin ruumishuoneella on jokaisena aamuna omaisia hakemassa ammuttuja sukulaisiaan. Pahimpina öinä ruumishuoneelle on tuotu jopa sadan ammutun ihmisen ruumiit. YLE Kuvapalvelu
08.00 SVT: Sverige! 08.30 SVT: Amigo 09.00 SVT: Vem räddar Alfons Åberg? 09.10 SVT: Showtajm 09.15 SVT: Lilla prinsessan 09.25 SVT: Räkna med skägg 09.30 SVT: Delfinens leende 09.45 SVT: Bästa vännen 10.00 SVT: Rapport 10.05 SVT: Seriestart: Minnenas television: Bombi Bitt och jag 11.00 SVT: Emelies sång 11.30 SVT: Trädgårdsonsdag 12.00 SVT: Moderna bönder 13.00 Napaseutujen historiaa 14.00 Magnus ja Petski 14.25 Seportaasi: Kruisailua Henryn Fordilla 14.55 Spotlight: Suomalaisia sikoja Kiinaan 15.25 Artistin muotokuva: Fred Negendanck 16.25 Helle Thorning-Schmidt vallan huipulle 16.55 Takaisin saarelle (12) 17.41 Herkkuja: Omenapommi 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Plåstret 18.30 Haaste 18.57 Pingviinipuuhia 19.00 Nobelin kirjallisuuden palkinto 2011 19.30 TV-nytt 19.40 Sportnytt 19.50 Aivomyrsky 20.20 Strömsö 21.00 SVT: Kungen och jag 21.55 SVT: Russin: Isadora Duncan 22.00 SVT: Robins 22.30 SVT: Veckans föreställning: Strindberg 100 år: Fröken Julie på Löfstads slott 00.30 SVT: Mozart och mums-mums 01.30 SVT: Nils Holgersson 03.00 SVT: Så ska det låta 07.40 Chuggington (S) 07.50 Smurffit (S) 08.20 Daltonit (S) 08.45 Tom ja Jerry (S) 09.10 Ben 10: Alien Force 09.35 Pientä pintaremonttia 10.35 Jokakoti.fi 11.05 Unelma-asunnot 12.10 Hjalliksen kanssa 12.40 Salatut elämät (7) 13.10 Pilanpäiten 13.20 Talo järven rannalla 15.15 Menestyksen takana - Liikepankit 16.20 Samaa sukua (7) 17.30 Titanic (12) 19.00 Seitsemän Uutiset 19.10 Tulosruutu 19.30 Idols 21.00 Kosto (12) 22.00 Kymmenen Uutiset 22.15 Viikon sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Rubicon (12) 23.30 Ilman johtolankaa 00.30 Älynväläys 01.30 - 05.21 MTV3 Chat
Perjantai 6.4. TV1
Jeesuksen viimeiset päivät TV1 kello 23.00 torstai 5.4.2012 (The Passion) osa 1/2. Tuhannet pyhiinvaeltajat saapuvat Jerusalemiin viettämään vuoden tärkeintä juhlaa. Palmusunnuntaina matkaa Jeesuskin aasilla ratsastaen kaupunkiin ja roomalaiset tietävät odottaa ikävyyksiä. T: HBO. Kuvassa Pontius Pilatus (James Nesbitt). YLE Kuvapalvelu. 06.04.2012 klo. 23.20 Jeesuksen viimeiset päivät osa 2/2.
04.00 Uutisikkuna 08.00 Yle Uutiset 08.05 Tanssiinkutsu 09.00 Yle Uutiset 09.05 Viidakkoperhe (7) 09.55 Yle Uutiset 10.00 Jumalanpalvelus: Pitkäperjantain jumalanpalvelus 11.00 - 11.05 Yle Uutiset 11.10 Puoli seitsemän 11.40 A-studio: Talk 12.35 Vielä virtaa (S) 13.05 Ruma Elsa 14.15 Tähtien tarina: Eeva-Kaarina Volanen 14.55 Pisara 15.00 Yle Uutiset 15.05 Kruununprinsessa Mette-Marit 16.05 Kiehtova maailma: Ihmisen planeetta 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.10 Viidakkoperhe (7) 17.55 Kohtaamisia: Kielikysymys 18.00 Yle Uutiset 18.20 Tyrvään Paratiisi ja Passio 19.10 Peter Kingdom (7) 20.00 Kotikatu 20.30 Yle Uutiset 20.45 Urheiluruutu 20.55 Inhimillinen tekijä 21.50 Estradilla: Kari Tapion muistokonsertti 23.20 Jeesuksen viimeiset päivät (16) 00.45 Eurojackpot 00.50 Uutisikkuna
Torstai 5.4. TV1
04.00 Uutisikkuna 06.25 Ylen aamu-tv 09.30 MOT: Rahastusta potilasjärjestelmällä 10.00 Viidakkoperhe (7) 10.50 Suomen linnut: Maakotka 11.00 Yle Uutiset 11.05 Yle News 11.10 Puoli seitsemän 11.40 A-studio 12.35 Vielä virtaa (S) 13.05 Jumalan tuomio (7) 14.35 Pohjoinen valo: Neidonkorennot 14.45 Poriutuminen 14.55 Pisara 15.00 Yle Uutiset 15.05 Ylen aamu-tv: Tänään otsikoissa 16.00 Tanssiinkutsu 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.10 Viidakkoperhe (7) 17.55 Kohtaamisia: Kehu Suomi päivässä 18.00 Yle Uutiset 18.30 Puoli seitsemän 19.00 Vanha suola janottaa 19.30 Kuningaskuluttaja 20.00 Kotikatu 20.30 Yle Uutiset 20.55 Urheiluruutu 21.05 A-studio: Talk 22.00 Ulkolinja: Tulilinjalla öljyvaltiossa 23.00 Yle Uutiset 23.05 Jeesuksen viimeiset päivät (16) 00.30 Uutisikkuna
14.00 Jamie Oliverin ruokavallankumous 15.05 Middle (S) 15.35 45 minuuttia 16.35 Älynväläys 16.50 Onnenpeli hyväntekeväisyysarpa 17.00 Uutiset 17.05 Tunteita ja tuoksuja (S) 17.55 Mitä tänään syötäisiin? 18.00 Emmerdale (S) 18.30 Emmerdale (7) 19.00 Seitsemän Uutiset 19.20 Päivän sää 19.30 Salatut elämät (7) 20.05 Linnan tähdet 21.00 House (12) 22.00 Kymmenen Uutiset 22.20 Päivän sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Hjalliksen kanssa 23.05 Highlander II - paluu (16) 01.05 Älynväläys 02.05 UEFA Europa League huippuhetket 02.35 - 05.20 MTV3 Deitti
Teema
04.00 Teematieto 11.00 Hurtigruten 13.00 Hurtigruten 15.00 Hurtigruten 17.00 - 17.47 TV-arkisto: Solveigin laulu (12) 17.00 Solveigin laulu (12) 17.47 Avaruuskansiot 18.00 Tekijänä: Elastinen 18.30 Design-klassikko: Lego-palikka 19.00 Historia: Afrikan kadonneet kulttuurit 20.00 Lähdin Turkkiin 20.47 Rakennustaiteen aarteita 21.00 Arkistojen salat: Hindenburgin räjähdys 21.30 Kino: 2 päivää Pariisissa (12) 23.10 Songman: Jim Crocen tarina 00.00 - 04.01 Teematieto
MTV3
06.00 MTV3 Deitti 06.30 Älynväläys 07.15 Ostoskanava 07.45 Uki (S) 07.50 Ystävien kylä (S) 08.00 Tuomas Veturi (S) 08.15 PopPixie 08.30 PopPixie 08.45 INK - Ihmenappuloiden kerho (S) 09.15 Kivisten ja Sorasten uudet seikkailut 09.45 Pokémon (7) 10.10 Beyblade: Metal Masters (7) 10.35 FUTIS+ 11.05 UEFA Europa League huippuhetket 11.35 MM-ralli: Portugali 12.40 Salatut elämät (7) 13.10 Salatut elämät (7) 13.40 Salatut elämät (7) 14.10 Perheleffa: Monsterit Oy (7) 15.55 Menestyksen takana - Liikepankit 17.00 Tarinoita suomalaisesta työstä 17.15 Titanic (12) 19.00 Seitsemän Uutiset 19.10 Tulosruutu 19.30 Ennätystehdas 20.00 Amazing Race 21.00 Terra Nova (12) 22.00 Kymmenen Uutiset 22.10 Päivän sää 22.15 Tulosruutu 22.30 Lotto ja Jokeri 22.35 Die Hard 4.0 (16) 01.00 Hyvässä uskossa (16) 01.55 Älynväläys 02.55 - 06.01 MTV3 Deitti
Nelonen
06.45 Ostosruutu 07.45 Hurja remontti 08.40 Unitupa 09.10 Unelmien talo 09.40 Eden 10.10 Eden Pihaklubi 10.40 Koiralle koti 11.45 Elixir 12.15 Yli esteiden 12.45 Frasier 13.15 Frasier 13.45 Frasier 14.15 Frasier 14.45 Lapsuuteni luuserina (7) 15.15 Puolivahingossa (7) 15.45 Outo, uusi elämä (7) 16.45 The Voice of Finland 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Valio juustoklassikkoleivät 19.03 MasterChef Suomi 20.00 MasterChef Suomi 20.57 Keno 21.00 Elokuva: Pimeyden ytimessä (16) 23.20 Nelosen uutiset 23.30 Nelosen sää 23.35 Valio juustoklassikkoleivät 23.40 Big Love (12) 00.50 Blue Bloods (12) 01.45 Täydelliset naiset (12) 02.45 - 06.00 Älypää-TV
Nelonen
06.00 Ostosruutu 06.20 Ostosruutu 06.40 Ostosruutu 07.00 Disneyn esikoulu: Erikoisagentti Oso 07.25 Disney esittää: Vaihdokit (7) 07.50 Disney esittää: Aku ja kumppanit 08.00 Häntä pystyyn 08.25 Waverly Placen velhot 08.55 Annan mehukas keittiö 09.25 Reissussa lasten kanssa 10.00 Bella 10.30 Hyvän mielen remontti 11.00 Ostosruutu 11.40 Ostosruutu 12.20 Ostosruutu 13.00 Reissussa lasten kanssa 13.35 Bella 14.05 Hyvän mielen remontti 14.35 Annan mehukas keittiö 15.05 Uusi elämä maalla 16.05 Hurja remontti 17.05 Nelosen sää 17.10 Pulmuset 17.45 Hyvät ja huonot uutiset 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Valio juustoklassikkoleivät 19.03 Matkaoppaat 19.30 Homma haltuun 20.00 MasterChef Suomi 20.57 Keno 21.00 Criminal Minds - FBI-tutkijat (16) 22.00 Toimintatorstai: Tears of the Sun - auringon kyyneleet (16) 00.25 Nelosen uutiset 00.35 Nelosen sää 00.40 Valio juustoklassikkoleivät 00.45 Frasier 01.15 Pulmuset 01.45 Castle (12) 02.40 Kylmä rinki (16) 04.00 - 06.00 Älypää-TV
TV2
04.00 Uutisikkuna 06.50 PIKKU KAKKONEN 06.53 Hemmo Hölmöläinen 06.57 Tuttiritarin lauluja 07.00 Anton Siilinen ratkaisee 07.13 Olipa kerran... : Kolme noitaakkaa 07.19 Taikakaruselli 07.31 Sirkustelua 07.38 Käytöskukka: Ahneus 07.43 Pikku Kakkosen posti 07.51 - 08.20 Iso maailma 08.04 - 09.13 Bonifatius ja kesä 08.20 Galaxi 08.21 Eläimet töissä 08.28 Raimo 08.35 - 08.47 Kanikenttä 09.13 Kieri, kieri kurpitsa 09.25 Tyttö ja naakkapuu 09.50 Pannukakku 10.00 Ensimmäinen koiranpentuni 10.45 Luontokuvaajan matkassa 11.10 Vuoristosairaala (7) 11.55 Eemelin uudet metkut (S) 13.30 Mari Rantasila - vahvaksi kasvanut 14.20 Puskuri 14.50 Sisu - kohti Lontoota 15.20 Lumilautailua 16.15 Viinitilan keisari (7) 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Galaxi 18.01 - 18.24 Hillitön hotelli: Kalmattaren kuolemapäivä 18.30 2012 - vuonna nolla (7) 18.55 Sincopats (7) 19.00 Yle Uutiset 19.10 Tarinateltta 19.20 Erätulilla 19.50 Pressiklubi 20.30 Free Radio (7) 20.52 Pat & Stan 21.00 Tartu Mikkiin 21.50 Yle Uutiset 22.05 Kova laki (16) 22.50 Poliisi-tv : Poliisi-tv Extra: Menetyksen hinta 23.15 Generation Kill (16) 00.22 - 04.02 Uutisikkuna
Fem
07.00 SVT: Rapport 07.05 SVT: Bärarlaget 07.25 SVT: En bok, en författare: Stefan Brink 07.55 SVT: Minnenas television: Anita Lindbom på Börsen 08.50 SVT: Vykort från Europa 09.00 SVT: Seriestart: Djursjukhuset 09.30 SVT: Seriestart: Hundra procent bonde 10.00 SVT: Rapport 10.05 SVT: Debatt 10.50 SVT: Programtablå 11.00 SVT: Gudstjänst 12.00 SVT: Go'kväll 12.45 SVT: Vem vet mest? 13.15 Siipiratasalus Skibladner 14.05 Pitkäperjantain jumalanpalvelus 14.55 Johann Sebastian Bach: Matteus-passio 15.55 SVT: Så ska det låta 17.00 Noutajaa odotellessa 17.18 5 minuuttia 17.25 Metsänhaltijan valtakunnassa 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-perjantai 18.30 123 asiaa jotka jokaisen ruotsalaisen tulisi tietää 19.00 Bergenin oopperan piristysruiske 19.30 TV-nytt 19.40 Sportnytt 19.45 Suomalaisia valokuvaajia 20.00 Kirjakausi 20.30 Pixel 21.00 SVT: Minuten 22.00 SVT: Seriestart: Högklackat 22.30 SVT: Fredagsbio: Snabba cash 00.30 SVT: I skuggan 01.10 SVT: Fredagkväll med Malin 01.25 SVT: Larva 01.30 SVT: Björnes magasin 02.00 SVT: Amigo 02.30 SVT: Vem vet mest?
Sunnuntai 8.4. TV1
04.00 Uutisikkuna 08.00 Yle Uutiset 08.05 - 08.55 Avara luonto: Rotkolaakson simpanssit 09.00 Yle Uutiset 09.05 Aamusydämellä 09.40 Ruotsalaisia salaisuuksia 09.55 Yle Uutiset 10.00 Jumalanpalvelus: Pääsiäisen jumalanpalvelus 11.00 Yle Uutiset 11.05 Viikko viitottuna 11.15 Opettaja ohjaimissa (7) 12.05 Sibeliuksen sävelruno Satu 12.30 Prisma: Kun ihminen oppi ruoanlaiton 13.25 Prisma Studio 13.55 Gilmoren tytöt (7) 14.35 Kuka oikein olet?: HannaRiikka Siitonen 15.05 Historiaa: Wyatt Earp 16.00 - 16.50 Puutarhaetsivät (7) 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.05 Inhimillinen tekijä 18.00 Yle Uutiset 18.10 Urheiluruutu 18.15 Antiikkia, antiikkia 18.45 Löytöretkiä maailmaan 19.00 Hercule Poirot: Murhenäytelmä (12) 20.30 Yle Uutiset 20.45 Urheiluruutu 21.05 Kotikatsomo: Uutishuone 21.55 Murha mielessä (16) 23.25 Bernard ja Doris (12) 01.05 Uutisikkuna
Teema
04.00 Teematieto 10.00 Opal D 10.35 Musiikin muisti - kansansoitinvideot 10.50 Francon jälkeen - Alcantaran perhe (7) 12.15 Kadonnut prinssi (7) 13.45 Philippe Jaroussky ja unohdetut aariat 14.30 Sacrificium: Bartoli ja kastraatit 15.30 Erityisiä naisia 16.20 Tiededokumentti: Rattijuopot 17.10 Ranskalainen kylä (12) 18.00 Kino Klassikko: Charade vaarallinen peli (12) 19.50 Rakennustaiteen aarteita 20.00 Tekijänä: Puustinen & Hara 20.30 Design-klassikko: Bic-kuulakärkikynä 21.00 Norman Foster ja suunnittelun arvo 21.55 Uusi Kino: Jäävuoren varjoon 22.55 Sergein muisto 00.40 - 04.00 Teematieto
TV2
04.00 Uutisikkuna 06.50 PIKKU KAKKONEN 06.53 Annin keijukoulu 07.04 Possu Pallero 07.15 Palikoista vesikiitäjä 07.17 Taide on tehtävä 07.23 Katinkontti Remix: Mummu museoon! 07.39 Mio Mao 07.44 Neppajymykerho 07.51 Iso maailma 08.20 Galaxi 08.21 Tero hoitaa 08.29 Operaatio Hurrikaani: Shokki museossa 08.34 Aivokeskus 08.45 Kapteeni Kari 08.46 Hemmot 08.49 Lentävät lääkärit (7) 09.35 Yle Uutiset Uusimaa 09.45 Yle Uutiset Kaakkois-Suomi 09.55 Yle Uutiset Lounais-Suomi 10.05 Yle Uutiset Häme 10.15 Yle Uutiset Keski-Suomi 10.25 Yle Uutiset Itä-Suomi 10.35 Yle Uutiset Pohjanmaa 10.45 Yle Uutiset Pohjois-Suomi 10.55 Oddasat 11.10 Vuoristosairaala (7) 11.55 UP: Vihreät valot - Kevääksi 12.00 - 12.30 Matkakassi 12.35 Mansikkapaikka 13.25 Tanskalainen maajussi 13.55 Luokkakuva 14.25 Blogistania 14.55 Bilebändi 2012 : Live! 16.10 Elokuvan hetki: Iron sky (S) 16.15 Sydänmailla (7) 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Galaxi 18.01 Otetaan uusiks' 18.04 Raimo 18.14 Pikku Nikke 18.30 Uusi päivä (S) 19.00 Yle Uutiset 19.05 Yle Uutiset alueeltasi 19.15 Jalkapallon naisten EM-karsinta 21.25 Poliisi-tv : Poliisi-tv Extra: Menetyksen hinta 21.50 Yle Uutiset 22.05 True Blood (16) 23.00 Becky ja Steve (12) 23.30 Silminnäkijä: Petetty sukupolvi 00.00 - 04.00 Uutisikkuna
Nelonen
07.00 Ostosruutu 08.00 Lego Ninjago (7) 08.15 Lego Ninjago (7) 08.30 Elixir 09.00 Yli esteiden 09.30 Start! 10.00 Matkaoppaat 10.30 Matkaoppaat 11.00 Matkaoppaat 11.30 Matkaoppaat 12.00 Eläintarhojen elämää 12.30 Homma haltuun 13.00 Homma haltuun 13.30 Homma haltuun 14.00 Homma haltuun 14.30 Waverly Placen velhot (S) 15.00 Elokuva: Dreamgirls (7) 17.45 Usko tai älä 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Valio juustoklassikkoleivät 19.03 Hauskat kotivideot 20.00 Mitä tuli tehtyä 20.57 Keno 21.00 Elokuva: Mies ja alaston ase (12) 22.50 Nelosen uutiset 23.00 Nelosen sää 23.05 Valio juustoklassikkoleivät 23.10 Havaiji 5-0 (12) 00.05 Elokuva: Daybreakers (18) 02.10 - 06.45 Älypää-TV
TV2
04.00 Uutisikkuna 07.45 Unna Junná 08.00 Pikku Kakkonen 08.03 Pääsiäispuput: Kissalauluja 08.12 Timpan kesä 08.35 Babar ja Badun seikkailut 09.00 Galaxi 09.01 Kapteeni Kari 09.14 Lulu ja lehmä 09.22 Jotain rajaa 09.34 Villi tulevaisuus 10.00 Muumilaakson tarinoita (S) 10.25 Ruohonjuuritasolla (S) 10.30 Zeke ja taikataulu (S) 10.53 Koodinimi Connor (S) 11.17 Mr Bean (S) 11.30 Keisareiden kerho (7) 13.15 Bilebändi 2012 : Live! 14.30 - 15.57 Paluu elämään-tanssigaala 16.05 Stella Mwangin tie tähtiin 16.50 Unna ja Nuuk (7) 18.10 Matkapassi: Lonely Planetin Kiina 19.00 Yle Uutiset 19.05 Urheilukatu 2 19.30 Tehdas (12) 20.20 Nolojen tilanteiden mies 20.45 Alivaltiosihteerin televisioohjelma 21.00 Pan Am (12) 21.43 Extremen maailma 21.50 Yle Uutiset 22.05 Becky ja Steve (12) 22.35 Yle Live: Britney Spears Femme fatale 00.02 - 04.00 Uutisikkuna
Fem
08.05 Unna Junná 08.20 BUU-klubben: Muumien maailma 08.50 SVT: Pirret 09.40 SVT: Räkna med skägg 09.45 SVT: Djungelboken 09.55 SVT: Gåtfulla grodan 10.00 SVT: Rapport 10.05 SVT: Minnenas television: Bombi Bitt och jag 11.00 SVT: Gudstjänst 12.15 SVT: Vid lägerelden 12.55 SVT: Vild, vacker och farlig 14.00 Yhteisvastuukeräys 14.05 Alistairin hirmuinen kosto 14.35 Jumalanpalvelus, Jepua 15.35 Liikkeellä luonnossa 16.01 5 minuuttia 16.05 Jälkivääntö 16.45 Kirjakausi 17.15 Strömsö 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Muumien maailma 18.30 Napaseutujen historiaa 19.26 Norjaa ristiin rastiin 19.30 TV-nytt 19.40 Sportnytt 19.50 Aavikoita ja suurkaupunkeja 20.18 Maailman ympäri - 80 paikannimeä 20.25 Taivastiellä 20.55 Elokuva: Che - kapinallinen (12) 23.05 SVT: Flickan som lekte med elden 01.10 SVT: Konstverk berättar: Intryck 01.15 SVT: Vykort från Europa 01.25 SVT: Duellen: 1894 01.30 SVT: Nils Holgersson 03.00 SVT: Dragspelets själ
Teema
04.00 Teematieto 17.00 Doris Day, supertähti 17.54 Kalevala nyt 18.00 Erityisiä naisia 18.50 Kootut askeleet: Jenni Kivelä 19.00 Daniel Deronda (12) 19.54 Kalevala nyt 20.00 Prisma Studio 20.30 Aivomyrsky 21.00 Tiededokumentti: G-pistettä etsimässä (12) 21.55 - 23.40 Pulakapina (12) 21.55 - 23.44 Kino Suomi: Pulakapina (12) 23.40 - 04.00 Teematieto
Lauantai 7.4. TV1
04.00 Uutisikkuna 08.00 Yle Uutiset 08.05 - 08.55 Kiehtova maailma: Ihmisen planeetta 09.00 Yle Uutiset 09.05 Voittajia ja häviäjiä 09.54 Eurojackpot 10.00 Yle Uutiset 10.05 Arvoisa herra Tarzan 10.45 Apinatasavalta 11.00 Yle Uutiset 11.05 - 11.10 Pisara 11.15 Opettaja ohjaimissa (7) 12.00 Tosi tarina: Vakavaa pelleilyä 12.30 Dokumenttiprojekti: Perintönä köyhyys 13.20 Sivutiellä luonnossa 13.50 Gilmoren tytöt (7) 14.35 Antiikkia, antiikkia 15.05 Kruununprinsessa Mette-Marit 16.05 Puutarhaetsivät (7) 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.05 Kotikatu 18.00 Yle Uutiset 18.10 Urheiluruutu 18.15 Kuka oikein olet?: HannaRiikka Siitonen 18.45 - 19.34 Avara luonto: Rotkolaakson simpanssit 19.40 Midsomerin murhat (12) 20.30 Yle Uutiset 20.45 Lotto 20.51 Urheiluruutu
MTV3
06.00 MTV3 Deitti 06.30 Älynväläys 07.30 Aamusää 08.05 Baby Looney Tunes 08.30 Smurffit (S) 08.55 Madagascarin pingviinit (S) 09.20 Scooby-Doo 09.45 Studio55.fi 10.20 Emmerdale (S) 10.50 Emmerdale (7) 11.20 Luontodokumentti: Kuolemattomuuden jäljillä 12.30 Elä keskellä MM-kisoja 12.35 Dignitas - kuoleman resepti 13.35 Kadonneen jäljillä UK 14.35 Rita Rocks (S) 15.05 Linnan tähdet 16.00 Menestyksen takana - Liikepankit 17.05 Tunteita ja tuoksuja (S) 17.55 Elä keskellä MM-kisoja 18.00 Emmerdale (S) 18.30 Emmerdale (S) 19.00 Seitsemän Uutiset 19.10 Tulosruutu 19.20 Päivän sää 19.30 Salatut elämät (12) 20.05 - 20.59 Korkojen kera 21.00 Unohdetut (12) 22.00 Kymmenen Uutiset 22.20 Päivän sää
Teema
04.00 Teematieto 12.15 Prisma Studio 12.45 Aivomyrsky 13.15 Tiededokumentti: Jättiläislapset 14.00 - 17.00 Ikonin tie 1-6 14.00 Ikonin tie 14.29 Ikonin tie 14.59 Ikonin tie 15.29 Ikonin tie 15.59 Ikonin tie 16.29 Ikonin tie 17.00 Historia: Sisällissodan soturit 17.50 Kootut askeleet: Jenni Kivelä 18.00 Daniel Deronda (12) 18.55 Kootut askeleet: Arja Raatikainen 19.15 Philippe Jaroussky ja unohdetut aariat 20.00 Sacrificium: Bartoli ja kastraatit 21.00 - 00.40 Teemalauantai: Olipa kerran Amerikassa... 21.00 Suuri gangsterisota (16) 00.39 - 04.00 Teematieto
Fem
07.00 Min Morgon 08.30 SVT: Gomorron Sverige 11.00 SVT: Gävledala 11.08 SVT: Tvärsnytt 11.16 SVT: ABC 11.25 SVT: Kulturnyheterna 11.40 SVT: Uutiset 11.55 SVT: Programtablå 12.00 SVT: Go'kväll 12.45 SVT: Vem vet mest? 13.15 SVT: Folkhemmet på hjul 14.10 SVT: Onsdagkväll i Halden 14.15 SVT: H¸binette 14.55 Johann Sebastian Bach: Matteus-passio 15.55 Limbo 16.25 123 asiaa jotka jokaisen ruot-
MTV3
05.20 Aamusää 05.50 Studio55.fi 06.25 Huomenta Suomi 09.25 Studio55.fi 10.00 Mitä tänään syötäisiin? 10.05 Emmerdale (S) 10.35 Emmerdale (S) 11.05 Ostoskanava 13.00 Lääkärit 13.55 Mitä tänään syötäisiin?
Fem
07.00 SVT: En bok, en författare: Anne-Marie Pålsson 07.30 SVT: La comadre
MTV3
06.00 MTV3 Deitti 06.30 Älynväläys 07.10 Ostoskanava
Kirkkonummen Sanomat
14.35 Jokivaelluksella Romsdalenissa 15.00 Yle Uutiset 15.05 Ylen aamu-tv: Tänään otsikoissa 15.55 Kuka oikein olet?: HannaRiikka Siitonen 16.25 Antiikkia, antiikkia 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.10 Viidakkoperhe (7) 18.00 Yle Uutiset 18.30 Puoli seitsemän 19.00 Kiehtova maailma: Ihmisen planeetta 19.50 Ensyklopedia 20.00 Prisma Studio 20.30 Yle Uutiset 20.55 Urheiluruutu 21.00 Titanic (12) 22.35 Yle Uutiset 22.40 Prisma: Ihmiskehon sisällä 23.40 Napalmin polttama tyttö 00.35 Oddasat 00.50 Uutisikkuna
N:o 28 5.4.2012
Teema
04.00 Teematieto 17.00 Tiededokumentti: Liian vanha rattiin 17.46 Avaruuskansiot 18.00 Rock Hudsonin salatut elämät 19.00 Ranskalainen kylä (12) 19.48 Avaruuskansiot 20.00 Norman Foster ja suunnittelun arvo 21.00 Historia: Sisällissodan soturit 21.50 - 22.32 TV-arkisto: Solveigin laulu (12) 21.50 Solveigin laulu (12) 22.30 Tiededokumentti: G-pistettä etsimässä (12) 23.25 Tekijänä: Puustinen & Hara 23.55 - 04.00 Teematieto
TV MA 9.4.KE 11.4.
17
19.20 Yle Uutiset Suora linja 19.30 Blogistania 20.00 Uusi päivä (S) 20.30 Isot ja pienet (7) 21.00 Tehdas (12) 21.50 Yle Uutiset 22.05 Keskiviikon ravisuora 22.10 Silminnäkijä: Parinvaihdon anatomia 22.40 Pan Am (12) 23.25 Soramonttuprinsessat 23.54 - 04.00 Uutisikkuna
Minna Keränen Specsaversin markkinointijohtajaksi
MTV3
05.20 Aamusää 05.50 Studio55.fi 06.25 Huomenta Suomi 09.25 Studio55.fi 10.00 Mitä tänään syötäisiin? 10.05 Emmerdale (S) 10.35 Emmerdale (7) 11.05 Ostoskanava 13.00 Lääkärit 13.55 Pilanpäiten 14.00 Mitä tänään syötäisiin? 14.05 Samaa sukua (7) 15.05 Ensisilmäyksellä (7) 15.35 Tyylivarkaat 16.35 Älynväläys 16.50 Onnenpeli hyväntekeväisyysarpa 17.00 Uutiset 17.05 Tunteita ja tuoksuja (S) 17.55 Mitä tänään syötäisiin? 18.00 Emmerdale (S) 18.30 Emmerdale (S) 19.00 Seitsemän Uutiset 19.20 Päivän sää 19.30 Salatut elämät (7) 20.05 Uppoamaton Titanic (7) 21.05 C.S.I. New York (16) 21.55 Viking Lotto ja KeskiviikkoJokeri 22.00 Kymmenen Uutiset 22.20 Päivän sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Teknari 23.05 Myytinmurtajat 00.10 Prisoner (2009) 01.10 30 Rock (S) 01.40 Älynväläys 02.40 - 05.20 MTV3 Deitti
Jäätä rakastavat TV1 kello 11.40 maanantai 09.04.2012 Saimaannorppa, jääkauden antama aarre ja maailman vähälukuisin hylje, elää rantarakentamisen ja verkkokalastuksen puristuksissa Saimaan pienissä järvialtaissa. O: Juha Taskinen. Kuvassa kuutin pää kurkkii avannosta. YLE Kuvapalvelu
Fem
07.00 Min Morgon 08.30 SVT: Gomorron Sverige 11.00 SVT: Västerbottensnytt 11.08 SVT: Sydnytt 11.16 SVT: Värmlandsnytt 11.25 SVT: En bok, en författare: Stefan Brink 11.55 SVT: Programtablå 12.00 SVT: Fråga doktorn 12.45 SVT: Vem vet mest? 13.15 SVT: Metropolen: En metropol växer fram 13.30 SVT: Moderna bönder 14.00 SVT: August Strindberg ett liv 15.15 SVT: Coacherna 15.55 Haaste 16.21 Pingviinipuuhia 16.25 Taivastiellä 16.55 TV-nytt 17.00 Luonnon yrttiapteekki 17.19 Pysähdy patsaalle: Runeberg 17.25 Aavikoita ja suurkaupunkeja 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Pikku kummitus Lapanen 18.30 Kumparetytöt 18.54 Gazoon 19.00 Aamusta iltaan 19.30 TV-nytt 19.55 Sportnytt 20.00 Dok: Läppäriltä luontoon! 20.53 Norjaa ristiin rastiin 21.00 Taistelija Grete Waitz 21.30 Muutosta putkeen! (12) 21.58 TV-nytt 22.00 - 22.46 Lilyhammer (16) 23.00 SVT: Sportnytt 23.15 SVT: Go'kväll 00.00 SVT: Aktuellt 00.35 SVT: Mittnytt 00.43 SVT: Aktuellt 00.55 SVT: Nyhetssammanfattning 01.00 SVT: H¸binette 01.30 SVT: Sagoberättaren 01.55 SVT: Lilla Aktuellt 02.00 SVT: Struten 02.30 SVT: Vem vet mest? 03.00 SVT: 30 grader i februari
Maanantai 9.4. TV1
04.00 Uutisikkuna 08.00 Yle Uutiset 08.05 - 08.55 Väärällä maalla 09.00 Yle Uutiset 09.05 Kun ikä ei paina 10.00 Yle Uutiset 10.05 Viidakkoperhe (7) 10.50 Suomen linnut: Hiirihaukka 11.00 Yle Uutiset 11.05 Late Fragments 11.20 Pysähdys 11.40 Jäätä rakastavat 12.35 Vielä virtaa (S) 13.05 Vieras mies (7) 14.45 Ensyklopedia 14.55 Pisara 15.00 Yle Uutiset 15.05 Norjan kuningasperheen vuosi 2011 16.05 - 16.19 Löytöretkiä maailmaan 16.25 Kuningaskuluttaja 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.10 Viidakkoperhe (7) 18.00 Yle Uutiset 18.20 Uutisvuoto 18.50 Prisma: Ihmiskehon sisällä 19.50 Itse asiassa kuultuna 20.30 Yle Uutiset 20.45 Urheiluruutu 20.50 Stadilaista tangoa etsimässä (S) 22.35 Kotikatsomo: Uutishuone 23.25 Apinatasavalta 23.40 Naistenosasto B4 (12) 00.10 Uutisikkuna
07.55 Häntä pystyyn 08.25 Waverly Placen velhot 08.55 Annan mehukas keittiö 09.25 Elokuva: Karvakamut (7) 11.10 Elokuva: Lotta ystäväni (S) 13.10 Vauvan tarina 13.40 Bella 14.10 Hyvän mielen remontti 14.40 Annan mehukas keittiö 15.10 Uusi elämä maalla 16.10 Outo, uusi elämä (7) 17.05 Nelosen sää 17.10 Pulmuset 17.45 Faces 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Matkaoppaat 19.30 Homma haltuun 20.00 Huippumalli haussa (S) 20.57 Keno 21.00 Täydelliset naiset (12) 22.00 Sinkkuelämää (12) 22.30 Sinkkuelämää (12) 23.00 Nelosen uutiset 23.10 Nelosen sää 23.15 Frasier 23.45 Pulmuset 00.15 Kallio 00.45 Aavekuiskaaja (12) 01.40 Kylmä rinki (16) 02.50 - 06.00 Älypää-TV
TV2
04.00 Uutisikkuna 06.50 PIKKU KAKKONEN 06.53 Turilas ja Jäärä: Marjamatka 06.59 Timppa 07.10 Ota banaani! 07.16 Hanna Ankka 07.29 Elämää järviluonnossa 07.37 Sammakko ja ystävät 07.44 Neppajymykerho 07.51 Iso maailma 08.20 Galaxi 08.21 Tallitytöt 08.29 Taikaplaneetta 08.42 Viidakkojytä 08.50 Lentävät lääkärit (7) 09.35 Yle Live: Kaizers Orchestra 10.13 Yle Live: Veto 11.00 Vuoristosairaala (7) 11.45 Mies ja videokamera 12.35 Pysäyttämätön Erik 13.30 Iloa puutarhasta 14.00 Keittiössä tuoksuu ruoka 14.30 Soramonttuprinsessat 15.00 Muuttohaukantie 15.30 Mestari 16.00 Alivaltiosihteerin televisioohjelma 16.15 Viinitilan keisari (7) 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Galaxi 18.01 Velhot, jätit ja susihukkaset 18.13 Karvinen 18.30 Uusi päivä (S) 19.00 Yle Uutiset 19.10 Yle Uutiset alueeltasi 19.20 Yle Uutiset Suora linja 19.30 Akuutti 20.00 Uusi päivä (S) 20.30 Minun perheeni (7) 21.00 Ajankohtainen kakkonen 21.50 Yle Uutiset 22.05 Kaappaus Pohjanmerellä (16) 23.45 - 04.00 Uutisikkuna
KIRKKONUMMELLA asuvan uuden markkinointijohtajan, Minna Keräsen tavoitteena on kehittää Specsaversin asiakaslähtöisyyttä entistä vahvemmaksi.
Specsavers Finland Oy on nimittänyt Minna Keräsen markkinointijohtajakseen 19. maaliskuuta alkaen. Keräsellä on vahva kokemus kansainvälisten yritysten markkinoinnista ja franchisingketjuista. Specsaversiin Keränen siirtyy Sodexon markkinoinnista, jota ennen hän toimi McDonald'sketjun markkinoinnin johtotehtävissä lähes kymmenen vuoden ajan. Specsavers on kasvanut neljässä ja puolessa vuodessa Suomen toiseksi suurimmaksi optikkoliikeketjuksi volyymeissä mitattuna. Jo joka viidennellä suomalaisella on yritykseltä hankitut lasit. Helmikuussa 2012 ketju saavutti Suomessa miljoonan myydyn silmälasiparin merkkipaalun. Minna Keränen aloittaa nyt Specsavers Finlandin markkinointijohtajan tehtävissä, kun Riku Kuusisto siirtyi ketjun maajohtajaksi. 44-vuotiaan Keräsen tavoitteena on kehittää ketjun asiakaslähtöisyyttä entistä vahvemmaksi. Silmälasimainonnan selkeyttäminen entistä kuluttajaläheisemmäksi sekä kokonaisvaltaisen mainonnan luominen eri kanaviin on erityisen houkutteleva haaste tässä tehtävässä, Keränen kertoo. Silmälasien hintavallankumouksen Suomeen tuonut Specsavers haluaa tarjota suomalaisille myös tulevaisuudessa alan parasta vastinetta rahalle. Samalla tuodaan esiin vahvistettua brändivalikoimaa, joka sisältää muun muassa Tiger of Swedenin, SANDin ja Karen Millenin kehysmallistot. On mielenkiintoista soveltaa kansainvälisistä yrityksistä saatuja oppeja nyt optisiin tuotteisiin, sillä optisen alan markkinointi ja hinnoittelu ovat yhä voimakkaassa murroksessa. Specsaversin nimekkäät kehysbrändit, optinen huippuosaaminen ja valtakunnan parhaat hinnat ovat kombinaatio, joka tuo mainontaan kiinnostavia uusia mahdollisuuksia, Keränen toteaa. Kirkkonummelta kotoisin oleva Minna Keränen on myös Specsavers Finlandin johtoryhmän jäsen. Kansainvälisesti kymmenessä maassa toimiva ja perheomisteinen optikkoketju myy vuosittain 12 miljoonaa silmälasiparia. Suomessa sillä on 92 liikettä ja lähes sata paikallisyrittäjää.
Teema
04.00 Teematieto 11.00 Hurtigruten 13.00 Hurtigruten 15.00 Hurtigruten 17.00 Historia: Afrikan kadonneet kulttuurit 17.51 Rakennustaiteen aarteita 18.00 Cousteau nuoremman meriseikkailut 18.55 Kalevala nyt 19.00 Francon jälkeen - Alcantaran perhe (7) 19.55 Elävä Arkisto: Nuoriso 20.25 Sininen sana 20.30 Arjen historia 21.00 Toots, reggaen legenda 22.00 Carlos, shakaali (16) 22.55 Seksin maailma (16) 23.45 - 04.00 Teematieto
Nelonen
06.00 Ostosruutu 06.20 Ostosruutu 06.40 Ostosruutu 07.00 Disneyn esikoulu: Erikoisagentti Oso 07.25 Disney esittää: Vaihdokit (7) 07.50 Disney esittää: Aku ja kumppanit 08.00 Lazy Town 08.30 Waverly Placen velhot 09.00 Annan mehukas keittiö 09.30 Vauvan tarina 10.00 Bella 10.30 Hyvän mielen remontti 11.00 Ostosruutu 11.40 Ostosruutu 12.20 Ostosruutu 13.00 Vauvan tarina 13.30 Bella 14.00 Hyvän mielen remontti 14.30 Annan mehukas keittiö 15.00 Uusi elämä maalla 16.05 Hurja remontti 17.05 Nelosen sää 17.10 Pulmuset 17.45 Sokkokokki 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Matkaoppaat 19.30 Homma haltuun 20.00 Faces 20.57 Keno 21.00 Greyn anatomia (12) 22.00 Hyvät ja huonot uutiset 23.00 Nelosen uutiset 23.10 Nelosen sää 23.15 Frasier 23.45 Pulmuset 00.15 Suojelijat 01.15 Kylmä rinki (16) 02.25 Näin tehtiin Battleship 02.55 - 06.00 Älypää-TV
TV2
04.00 Uutisikkuna 06.50 PIKKU KAKKONEN 06.53 Anniina Ballerina 07.06 Metkat Mesiläiset 07.14 Sirkus Temppula 07.20 Norsulan perhe 07.31 Erilainen koulupäivä 07.35 Humps 07.42 Neppajymykerho 07.50 Iso maailma 08.20 Galaxi 08.21 Animalia 08.45 Hemmot 08.49 Kallen nalle 09.14 Klassikkotarina 09.20 - 09.55 Katti konsertissa! 10.00 Kurkiaura 10.25 Pressiklubi 11.05 Elokuvan hetki: Iron sky (S) 11.10 Vuoristosairaala (7) 11.55 Uljas musta (S) 13.20 Kesätorppa kuntoon 13.49 Veljesten keittiössä 14.19 Erätulilla 14.49 Uusi päivä (S) 15.17 Uusi päivä (S) 15.45 Uusi päivä (S) 16.15 Viinitilan keisari (7) 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Galaxi 18.01 Tero hoitaa 18.09 Taikaplaneetta 18.25 Kapteeni Kari 18.30 Laura kesäleirillä 18.55 Figaro Pho 19.00 Yle Uutiset 19.10 - 19.25 Tarinateltta 19.30 Soramonttuprinsessat 20.00 Uusi päivä (S) 20.30 Pasila: Deputy Mayor (7) 21.00 Satuhäät 21.50 Yle Uutiset 22.05 Onnenkantamoinen (12) 22.50 True Blood (16) 23.45 - 04.00 Uutisikkuna
MTV3
05.55 Aamusää 06.25 Huomenta Suomi 09.25 Studio55.fi 10.00 Mitä tänään syötäisiin? 10.05 Emmerdale (7) 10.35 Emmerdale (S) 11.05 Ostoskanava 13.00 Lääkärit 13.55 Pilanpäiten 14.00 Mitä tänään syötäisiin? 14.05 Amazing Race 15.05 Miehen puolikkaat 15.35 Kadonneen jäljillä 16.35 Älynväläys 16.50 Onnenpeli hyväntekeväisyysarpa 17.00 Uutiset 17.05 Tunteita ja tuoksuja (7) 17.55 Mitä tänään syötäisiin? 18.00 Emmerdale (S) 18.30 Emmerdale (7) 19.00 Seitsemän Uutiset 19.20 Päivän sää 19.30 Salatut elämät (7) 20.05 - 20.59 Tyylivarkaat 21.00 Helsingin herra 22.00 Kymmenen Uutiset 22.20 Päivän sää 22.25 Tulosruutu 22.35 C.S.I. (12) 23.35 Paljastavat valheet 00.35 30 Rock (S) 01.05 Älynväläys 02.05 - 05.20 MTV3 Chat
Keskiviikko 11.4. TV1
04.00 Uutisikkuna 06.25 Ylen aamu-tv 09.30 Luonnon aarrekammiossa 10.00 Viidakkoperhe (7) 10.50 Suomen linnut: Sinisuohaukka 11.00 Yle Uutiset 11.05 Yle News 11.10 Puoli seitsemän 11.40 Aamusydämellä 12.15 - 12.30 Seniori työssä 12.35 Parhain terveisin, Irene ja Vera 13.00 Punainen viiva (7) 14.35 Kuin varjo metsässä 15.00 Yle Uutiset 15.05 Ylen aamu-tv: Tänään otsikoissa 16.00 Lähetekeskustelu valtiontaloudesta 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.10 Viidakkoperhe (7) 18.00 Yle Uutiset 18.30 Puoli seitsemän 19.00 Historiaa: Tekstiilitehtaan tulipalo 19.55 Naistenosasto B4 (12) 20.25 Viking Lotto 20.30 Yle Uutiset 20.55 Urheiluruutu 21.05 A-studio 22.00 Riutuvat romantikot (12) 22.55 Yle Uutiset 23.00 Ulkolinja: Tulilinjalla öljyvaltiossa 23.55 Oddasat 00.10 Uutisikkuna
Fem
07.00 SVT: En bok, en författare: Stefan Brink 07.30 SVT: Minnenas television: Gäst hos verkligheten 08.50 SVT: Duellen: 1894 08.55 SVT: Programtablå 09.00 SVT: Bolibompahelg 07:0009:00: 09.01 SVT: Timmy lamm 09.10 SVT: Tjuv och tjuv 09.15 SVT: Alfons Åberg 09.25 SVT: Showtajm 09.30 SVT: Lilla prinsessan 09.40 SVT: Kom och Lek 09.45 SVT: Barn på sjukhus 10.00 SVT: Rapport 10.05 SVT: Minnenas television: Bombi Bitt och jag 11.00 SVT: Landet runt 11.45 SVT: Plus 12.45 SVT: Vem vet mest? 13.15 SVT: Sportspegeln 13.45 SVT: Programtablå 13.50 SVT: Folkhemmet på hjul 14.45 SVT: En hantverksresa: Spånkorgen 14.50 SVT: Fartyg på specialuppdrag 15.05 SVT: Plötsligt i Vinslöv 16.00 Nobelin kirjallisuuden palkinto 2011 16.30 Pixel 17.00 Luonnon yrttiapteekki 17.18 5 minuuttia 17.25 Mitta on täysi - talous 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Testipartio 18.30 Liikkeellä luonnossa 19.00 Metsänhaltijan valtakunnassa 19.30 TV-nytt 19.40 Sportnytt 19.45 Herkkuja: Saksanpähkinäunelma 20.00 Takaisin saarelle (12) 20.45 Majakka: Bogskär 21.00 Ilta Annen ja Hannah'n kanssa 21.40 Rakkauden sanoma 22.00 Helteinen helmikuu (16) 22.53 Helteinen helmikuu - kulissien takana 23.00 SVT: Fråga doktorn 23.45 SVT: Metropolen: En metropol växer fram 00.00 SVT: Aktuellt 00.15 SVT: Sportnytt 00.30 SVT: Den sjungande trappuppgången - konserten 01.00 SVT: Idéfabriken 01.30 SVT: Seriestart: Fiska med Anders 01.45 SVT: Bäst i laget 02.00 SVT: Bulldogg 02.30 SVT: Vem vet mest?
Teema
04.00 Teematieto 17.00 Sergein muisto 18.48 Avaruuskansiot 19.00 Kadonnut prinssi (7) 20.30 Arkistojen salat: Hindenburgin räjähdys 21.00 Lähdin Turkkiin 21.45 Kino: Halujen taistelukenttä (16) 23.40 - 04.00 Teematieto
Älä tankkaa kesädieseliä pääsiäismatkalle
Kireät yöpakkaset ovat hyydyttäneet dieselautoja vielä huhtikuun puolella. Autoliitto kehottaa pohjoiseen matkustavia dieselautoilijoita tankkaamaan vielä talvi- tai vähintäänkin välilaatua käynnistysongelmien välttämiseksi. Vaikka päivälämpötilat ovat koko Suomessa pääosin nollan tuntumassa tai jopa reilusti plussalla, on yöllä monin paikoin jopa paukkupakkasia. Tämä on tuntunut muun muassa Autoliiton tiepalvelupäivystyksessä, jonne tulee erityisesti aamuisin avunpyyntöjä käynnistysongelmaisten dieselautojen takia. Lapin yli 20 asteen yöpakkaset ovat aiheuttaneet jonkin verran ongelmia etelästä matkanneille dieselautoilijoille. Ongelma on sama kuin syksyn ensimmäisten pakkasten aikaan. Monen auton tankissa on jo kesädieseliä, joka ei liiku enää polttoainesuodattimen läpi kovilla pakkasilla, Autoliiton turvapalvelupäällikkö Jonne Luomala toteaa. "Harva autoilija edes katsoo tähän aikaan vuodesta, mitä laatua dieselpistoolista tulee. Varsinkaan uudet dieselautoilijat eivät aina tule edes ajatelleeksi asiaa." Pääsiäisenä ongelmatapausten määrä voi moninkertaistua, koska moni matkustaa pyhien ajaksi Lapin hiihtokeskuksiin. Autoliitto kehottaakin Pohjois-Suomeen matkustavia tankkaamaan dieselautoihinsa väli- tai talvilaatua, jota on edelleen melko hyvin saatavilla. ABC-asemilla talvilaatu on vielä hallitsevassa asemassa kautta maan ja ST1-ketjun asemillakin talvilaatua on tarjolla suurin piirtein OuluKajaani -linjasta pohjoiseen. Nesteen asemilla talvilaatua on tarjolla varsin kattavasti pääkaupunkiseutua lukuun ottamatta. Välilaatua on tarjolla myös pääkaupunkiseudulla. Merkintä kannattaa tarkistaa pumpusta ennen tankkaamista. Välilaadun alin käyttölämpötila on -25 ja talvilaadun -34 astetta. Kesälaatua ei vielä kannata pohjoiseen lähtijöiden tankata, sillä dieselauton hyytyminen pakkasen takia aiheuttaa ongelmia, joita ei pelkällä sulattelulla ratkota. Usein ainakin polttoainesuodatin pitää vaihtaa, Luomala toteaa.
MTV3
06.00 MTV3 Deitti 06.30 Älynväläys 07.30 Aamusää 08.20 Baby Looney Tunes 08.45 Smurffit (S) 09.15 Madagascarin pingviinit (S) 09.40 Scooby-Doo 10.05 Emmerdale (S) 10.35 Emmerdale (S) 11.05 Paistetut madot ja kuinka niitä syödään (7) 12.45 Pilanpäiten 12.55 Lääkärit 13.50 17 päivää haudattuna - Chilen kaivosmiesten tarina 15.05 Isän suusta 15.35 Idols 17.05 Tunteita ja tuoksuja (7) 17.55 Elä keskellä MM-kisoja 18.00 Emmerdale (7) 18.30 Emmerdale (S) 19.00 Seitsemän Uutiset 19.10 Tulosruutu 19.20 Päivän sää 19.30 Salatut elämät (12) 20.05 Kadonneen jäljillä 21.00 C.S.I. Miami (12) 22.00 Kymmenen Uutiset 22.20 Päivän sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Ratkaisija (16) 23.35 Kovat kaulassa 00.30 Jokakoti.fi 01.00 Älynväläys 02.05 - 05.56 MTV3 Chat
Nelonen
06.00 Ostosruutu 06.20 Ostosruutu 06.40 Ostosruutu 07.00 Disneyn esikoulu: Erikoisagentti Oso 07.25 Disney esittää: Vaihdokit (7) 07.50 Disney esittää: Aku ja kumppanit 08.00 Lazy Town 08.30 Waverly Placen velhot 09.00 Annan mehukas keittiö 09.30 Vauvan tarina 10.00 Bella 10.30 Hyvän mielen remontti 11.00 Ostosruutu 11.40 Ostosruutu 12.20 Ostosruutu 13.00 Vauvan tarina 13.30 Bella 14.00 Hyvän mielen remontti 14.30 Annan mehukas keittiö 15.00 Uusi elämä maalla 16.05 Hurja remontti 17.05 Nelosen sää 17.10 Pulmuset 17.45 Mitä tuli tehtyä 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Matkaoppaat 19.30 Homma haltuun 20.00 MasterChef Suomi 20.57 Keno 21.00 NCIS Rikostutkijat (12) 22.00 4D: Maailman övereimmät teinihäät (S) 23.05 Nelosen uutiset 23.15 Nelosen sää 23.20 Frasier 23.50 Pulmuset 00.20 Nelonen Pro esittää: MotoGPmakasiini 00.50 Start! 01.20 Greyn anatomia (12) 02.20 Kylmä rinki (16) 03.30 - 06.00 Älypää-TV
TV2
04.00 Uutisikkuna 06.50 PIKKU KAKKONEN 06.53 Nalle Luppakorva: Minäkö se olen 07.01 Ariol 07.05 Odotellessa... 07.07 Roope-karhun taikaseikkailut 07.18 Olipa kerran... : Kolme pukkia 07.25 Pikku hirviötyttö 07.32 Maltti ja Valtti 07.39 Pingu: Syntymäpäivät 07.45 Neppajymykerho 07.51 Iso maailma 08.20 Galaxi 08.22 Hirveä Henri 08.34 Hemmot 08.36 Karvinen 08.48 Lentävät lääkärit (7) 09.35 Yle Uutiset Uusimaa 09.45 Yle Uutiset Kaakkois-Suomi 09.55 Yle Uutiset Lounais-Suomi 10.05 Yle Uutiset Häme 10.15 Yle Uutiset Keski-Suomi 10.25 Yle Uutiset Itä-Suomi 10.35 Yle Uutiset Pohjanmaa 10.45 Yle Uutiset Pohjois-Suomi 10.55 Oddasat 11.10 Vuoristosairaala (7) 11.55 Näin Norjassa 12.05 Tartu Mikkiin 12.55 Kätevä emäntä (7) 13.20 Ensiaskeleita 13.25 Ulkosuomalaisen tarina 13.55 Kotikokit 14.25 Akuutti 14.55 Ajankohtainen kakkonen 15.45 Sirkuselämää 16.15 Viinitilan keisari (7) 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Galaxi 18.01 - 18.22 Dino-Dan 18.30 Uusi päivä (S) 19.00 Yle Uutiset 19.10 Yle Uutiset alueeltasi
Fem
07.00 Min Morgon 08.30 SVT: Gomorron Sverige 11.00 SVT: Mittnytt 11.08 SVT: Nordnytt 11.16 SVT: Östnytt 11.25 SVT: Kulturnyheterna 11.40 SVT: Uutiset 11.55 SVT: Programtablå 12.00 SVT: Go'kväll 12.45 SVT: Vem vet mest? 13.15 SVT: Min sanning: Leif Silbersky 14.15 SVT: Nörden och kärleken 15.25 Jumalanpalvelus, Jepua 16.25 Kumparetytöt 16.49 Gazoon 16.55 TV-nytt 17.00 Iloa puutarhasta 17.25 Taistelija Grete Waitz 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Bärtil 18.30 Limbo 19.00 Aamusta iltaan 19.30 TV-nytt 19.55 Sportnytt 20.00 Magnus ja Petski 20.30 Tanskalainen maajussi 20.55 Vallan linnake (12) 21.57 TV-nytt 22.00 Mitta on täysi - talous 22.30 SVT: Kobra 23.00 SVT: Sportnytt 23.15 SVT: Go'kväll 00.00 SVT: Aktuellt 00.35 SVT: Västnytt 00.43 SVT: Aktuellt 00.55 SVT: Nyhetssammanfattning 01.00 SVT: Trädgårdsonsdag 01.30 SVT: Cirkuskiosken 01.55 SVT: Lilla Aktuellt 02.00 SVT: Boom Shakalack 02.30 SVT: Vem vet mest? 03.00 SVT: Svenska dialektmysterier
Tiistai 10.4. TV1
04.00 Uutisikkuna 06.25 Ylen aamu-tv 09.30 Kuningaskuluttaja 10.00 Viidakkoperhe (7) 10.50 Suomen linnut: Varpushaukka 11.00 Yle Uutiset 11.05 Yle News 11.10 Jumalanpalvelus: Pääsiäisen jumalanpalvelus 12.10 Pöllöjä pussissa 12.35 Parhain terveisin, Irene ja Vera 13.00 Pekka ja Pätkä miljonääreinä (S)
Nelonen
06.00 Ostosruutu 06.20 Ostosruutu 06.40 Ostosruutu 07.00 Disneyn esikoulu: Erikoisagentti Oso 07.25 Disney esittää: Vaihdokit (7) 07.50 Disney esittää: Aku ja kumppanit
18
N:o 28 5.4.2012
Kirkkonummen Sanomat
Ristin ja ylösnousemuksen pääsiäinen:
Syvimmästä kärsimyksestä suurimpaan iloon
Pääsiäinen on kristittyjen tärkein juhla. Kristinuskoa ei olisi ilman Jeesuksen ylösnousemusta. Ristin ja ylösnousemuksen pääsiäinen ei ole vain Jeesuksen kärsimyksen, kuoleman ja ylösnousemuksen muistamista. Se on myös toivoa ja luottamusta, että Jeesuksen sovitustyö ja hänen voittonsa kuolemasta tuovat ihmisille elämän ja valon. Paastonajan viimeiset päivät muodostavat pääsiäisen kanssa kolmen päivän juhla-ajan. Silloin kuljetaan syvimmän kärsimysajan kautta suurimpaan iloon. Kiirastorstai-illan messussa muistetaan Jeesuksen viimeistä ateriaa opetuslasten kanssa ja hänen vangitsemistaan Getsemanen puutarhassa. Pitkäperjantaina seurakunta kokoontuu jumalanpalvelukseen ristillä kärsivän Kristuksen ristin äärellä. Ehtoollista ei nautita. Pääsiäisyönä kärsimys kääntyy ylösnousemuksen riemuksi. Pääsiäispäivän messu jatkaa ylösnousemuksen juhlaa. Jumalanpalveluselämässä pääsiäisaika kestää aina helluntaihin asti. Koristeet symboloivat ylösnousemusta Kotien pääsiäiskoristeet symboloivat ylösnousemusta ja uutta elämää. Siemenestä versoo vihreä ruoho. Pääsiäistipu kuoriutuu kuolleen näköisestä munasta. Pääsiäisruoat lammas ja mämmi tulevat Vanhan testamentin ajan pääsiäisestä, johon kuuluivat
To 5.4. Pe 6.4. Su 8.4.
Ma 9.4. Ma 9.4.
klo 20 Kiirastorstain messu. Toimittaa Timo Posti; avustaa Nina Stjernvall-Kiviniemi; kanttorina Mari Sirén. Lea Kujanpää, huilu. klo 10 Pitkäperjantain sanajumalanpalvelus. Toimittaa Tuula Peura; kanttorina Ilona Nyman. klo 10 Pääsiäispäivän messu. Toimittaa Leena Salmensaari; avustaa Juhani Nurminen; kanttoreina Mari Sirén ja Tarja Viitanen. Chorus Michaelis -kuoro. Teatteri Talentti: Valo voittaa. klo 10, 2. pääsiäispäivän messu. Toimittaa Timo Posti; kanttorina Tarja Viitanen. Seurakuntakuoro. klo 18, Tuomasmessu. Ks. ilmoitus vasemmalla.
Rairuoho ja pääsiäistiput kuvaavat Jeesuksen ylösnousemuksen uutta luovaa voimaa. lampaan syöminen ja happamaton leipä. Pohjoisella pallonpuoliskolla pääsiäinen osuu kevääseen, joten myös luonnon herääminen on näkyvä symboli ylösnousemuksen uutta luovasta voimasta. Kirkon tiedotuskeskus / Sini Hulmi
To 5.4. Ti 10.4. Ti 10.4. Ke 11.4.
EI lähetyspiiriä. klo 9.30 Avoin perhekerho. klo 12.30 Eläkeläisten raamattupiiri. klo 18 Israelilaisten kansantanssien piiri.
To 5.4.
Kiirastorstaina ehtoolliselle
Kiirastorstai 5.4. · klo 18 Haapajärven kyläkirkko Valona-kuoro · klo 19 Masalan Pyhän Matteuksen kirkko Laulu- ja soitinyhtye Verso · klo 20 Kirkkonummen Pyhän Mikaelin kirkko Lea Kujanpää, huilu
Pöytäpaikan hinta 15 . Tuotto Yhteisvastuukeräykselle. Varaukset: Helvi Vuolasmaa, puh. 050 567 8623 tai helvi.vuolasmaa@evl.fi
Pe 6.4. Su 8.4.
Nyt varataan paikat kesäkerhoista
Tuomasmessu toisena pääsiäispäivänä
Kirkkonummen Pyhän Mikaelin kirkko Ma 9.4. klo 18 Vapaaehtoisten ja työntekijöiden yhdessä toteuttama messu. Juontajana Sari Palmu, liturgina Juhani Nurminen ja rukousjakson vetäjänä Eeva Karppinen. Tuomasmessun rukousjakson aikana kirkossa voi liikkua, sytyttää tuohuksen ja kirjoittaa rukousaiheesi paperilapulle. Musiikki on tärkeä osa messua. Musiikista vastaa Ilona Nyman sekä Laulu- ja soitinyhtye Verso.
Ensi kesän kesäkerhot järjestetään 4.6.20.6. keskustassa Kellonsoittajan Mökillä ja Laajakallion kerhotiloissa, Masalan kirkolla sekä Veikkolan seurakuntakodilla. Kesäkerhoja järjestetään tänä vuonna ensimmäistä kertaa myös pienille koululaisille. Koko perheelle tarkoitettuja kerhoja kokoontuu kaikilla alueilla. Kesäkerhossa ulkoillaan, liikutaan ja leikitään yhdessä. Kerhon aikana on pieni hartaushetki ja aikaa omien eväiden syömiselle. Katso tarkemmat tiedot ensi viikon Tapulin takaa -sivulta. Ilmoittautuminen 5.4.27.4. internetissä osoitteessa www.kirkkonummenseurakunta.fi
klo 18 Kiirastorstain messu. Toimittaa Terho Haataja; kanttorina Johanna Salmela. Valona-kuoro. klo 12 Pitkäperjantain sanajumalanpalvelus. Toimittaa Pentti Mentu; kanttorina Ilona Nyman. klo 12 Pääsiäispäivän messu. Toimittaa Hannu Suni; avustaa Nina Stjernvall-Kiviniemi; kanttorina Johanna Salmela. Anna Vuorela, viulu.
Ke 11.4. To 12.4. To 12.4.
klo 18 Äiti Teresa -peittopiiri. klo 9.30 Perhekerhon raamattupiiri. klo 1213 Diakoniaruokailu. Hinta 1,60 . Pohjois-Kirkkonummen Martat ja diakoniatyö.
To 5.4. Kirkkonummen Pyhän Mikaelin kirkko To 19.4. klo 19 · Mirja Poikkeus, laulu · Muusikot: Petri Kangas, Pekka Nyman ja Heikki Pohto Ohjelman hinta 10 . Tuotto virolaisen Paldiskin kirkon ikkunaremonttiin.
Pääsiäisviikon kirkkohetki Masalassa
Masalan Pyhän Matteuksen kirkko Ke 11.4. klo 11.30 Kirkkohetken jälkeen Keskipäivän keitto ja kahvit, hinta 1,60 . Masalan Martat ja diakoniatyö.
Kaarisilta-konsertti
Ti 10.4. Ti 10.4. Ke 11.4.
Kirpputori keskustassa
Keskustan seurakuntakoti La 21.4. klo 913 Varaa itsellesi myyntipöytä keskustan kirpputoritapahtumasta.
Ke 11.4.
klo 19 Kiirastorstain messu. Toimittaa Juhani Nurminen; kanttorina Ilona Nyman. Laulu- ja soitinyhtye Verso. klo 910 Diakoniatyön asiointiaika. Voit myös soittaa puh. 09 2955 6381. klo 9.30 Avoin perhekerho. klo 11.30. Pääsiäisviikon kirkkohetki. Toimittaa Juhani Nurminen. Kirkkohetken jälkeen Keskipäivän keitto ja kahvit. Hinta 1,60 . Masalan Martat ja diakoniatyö. klo 18.30 Hanna-rukousryhmä.
Laajakallio, Tarutie 1 c 33 Ti 10.4. klo 1015 Perhetupa.
Pääsiäispäivä
Kristus on ylösnoussut! Pääsiäispäivänä riemu kaikuu seurakunnassa: Kristus on ylösnoussut! Pääsiäisen sanoma on kristillisen uskon ydin ja perusta. Enkelin viesti saavuttaa tyhjän haudan edessä seisovat opetuslapset. Kristus on herätetty kuolleista, esikoisena niiden joukosta, jotka ovat kuolleet. Hän on voittanut kuoleman, synnin ja kadotuksen vallan. Ylösnousemus vahvistaa, että Jeesus on Jumalan Poika. Raamatun tekstit: Ps. 118:1523; Hoos. 6:13; 1. Kor. 5:68 ja Matt. 28:18. Liturginen väri: valkoinen
Päivän rukous: Rakas taivaallinen Isämme. Kiitämme sinua pääsiäisaamun salaisuudesta. Ihme on tapahtunut. Jeesuksen hauta on tyhjä. Se mitä on tapahtunut, on niin suurta, että meidän on vaikea sitä ymmärtää. Ylistämme voimaasi ja rakkauttasi, joka on kuolemaakin suurempi. Täytä meidät kaikki pääsiäisaamun toivolla ja ilolla. Ole ylistetty ikuisesti.
Ke 11.4.
klo 1820.30 Veijarit. Veikkolan seurakuntakoti, Kisapolku 1.
KASTETUT Linnea Elena Kristiina Kerokoski KUOLLEET Jarmo Kalevi Flink 57 v. Martti Kalevi Mulari 78 v.
KIRKKONUMMEN SUOMALAINEN SEURAKUNTA vaihde (09) 295 561, internet: www.kirkkonummenseurakunta.fi, sähköposti: timo.hormio@evl.fi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 28 5.4.2012
19
Vasemmiston ensimmäiset ehdokkaat valittiin kuntavaaleihin
Kirkkonummen Vasemmiston vuosikokous pidettiin Kirkkonummella lauantaina 31.3.2012. Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Kari Hujanen ja varapuheenjohtajana Irja Bergholm. Johtokuntaan valittiin Stig Kettunen, Matti Kokko, Jorma Toivonen, Seppo Linnaluoto ja Tuomo Tiitinen sekä varalle Petri Ritala. Vuosikokous hyväksyi kuntavaalityösuunnitelman ja vahvisti ensimmäiset ehdokkaat, jotka ovat Irja Bergholm, Kari Hujanen, Olli Kalajoki, Stig Kettunen, Matti Kokko, Seppo Linnaluoto, Petri Ritala ja Miikka Uotinen. Tavoitteena on saada enemmän ehdokkaita kuin viimeksi, ovathan vaalit tärkeä vaikutuskanava kuntalaisille. Yhdistys toivottaakin kirkkonummelaisia asettumaan ehdolle Kirkkonummen Vasemmiston listalle. Ehdokkaaksi voi asettua myös sitoutumattomana. ti kunnallishallinnon rakennetyöryhmän selvitys, josta Kirkkonummen kunta on antamassa lausuntoa. Kaikki olivat yksimielisiä siitä, että Kirkkonummen kunta on säilytettävä nykyisellään itsenäisenä ilman kuntarajojen muuttamista osa- tai kokoliitoksin. Veronmaksajien harteille ei saa sysätä heikossa taloudellisessa asemassa olevien Siuntion ja Inkoon ongelmia. Omat ongelmamme eivät ratkea rajoja siirtämällä. Palvelujen järjestämisessä on Kirkkonummen panostettava nyt ja tulevaisuudessa kuntien väliseen yhteistyöhön. Tämä yhteistyö on suunnattava erityisesti pääkaupunkiseudulle, johon suuntautuu merkittävä osa kuntalaisten asioinneista ja työssäkäynnistä. Kuntarakennemuutosten ohella valmistellaan sosiaali- ja terveydenhuollon palvelurakenneuudistusta, sen rahoitusta, kehittämistä ja valvontaa. Lisäksi valtionosuusjärjestelmään ja kuntalakiin ollaan toteuttamassa muutoksia joilla on ohjaavia vaikutuksia kuntien palveluiden järjestämiseen.
Verotuksesta
Hallituksen kehysneuvotteluissa sovittua arvonlisäveron korotusta pidettiin epäoikeudenmukaisena. Myönteisenä oli pienituloisimpien verotuksen keventäminen kasvattamalla työtulovähennystä kaikkein pienimpien palkkatulojen luokassa. Perusvähennyksen korotus todettiin tapahtuneen Vasemmistoliiton ministeri Paavo Arhinmäen väännön ansiosta. Indeksitarkistuksilla pehmennetään myös arvonlisäveron noston vaikutusta pienituloisille. Oikeansuuntaisena toimenpiteenä pidettiin myös ns. solidaarisuusveron ohjaamista suurituloisille, pankkiveron käyttöönottoa vuonna 2013 ja ns. windfall-veroa, joka toteutuu vuonna 2014. Kokous totesi, että hallitustyöskentely on aina puolueiden tavoitteiden yhteensovittamista. Globaalitalouden ja Suomen kansantalouden heikot näkymät edellyttä-
Kun kirjoitat lehteen
Toimitus valitsee Lukijan mielipide -palstalla julkaistavat kirjoitukset käytettävissä olevan palstatilan ja monipuolisuuden puitteissa toimituksellisin perustein. Kirjoittajan nimi ja yhteystiedot on aina liitettävä mukaan, vaikka esiintyisit nimimerkillä. Nimettömiä kirjoituksia on turha lähettää, niitä ei julkaista. Älä hauku muita kirjoittajia, älä sorru rasismiin, kiroiluun, huutamiseen, älä kirjoita ISOILLA KIRJASIMILLA, älä turvaudu asiattomuuksiin, vaikka olisitkin eri mieltä. Kirjoita vain otsikon asiasta ja lyhyesti. Korjaa itse kirjoitusvirheet! Älä kopioi aikaisempia viestejä mukaan. Jätä tyhjä rivi kappaleiden väliin ja tilaa reunaankin, mutta älä lopeta jokaista riviä kappaleen lopetusnäppäimellä. Lähetä viestisi vain yhden kerran! TOIMITUS
vät sopeuttamistoimenpiteitä. Voidaan siten esittää vain arvailuja siitä kuinka rankkoja leikkauksia olisi tapahtunut ja kuinka epäsosiaalinen hallitusohjelma olisi ollut ilman Vasemmistoliiton mukanaoloa. KARI HUJANEN, puheenjohtaja
www.janinagranell.com
Voi, voi ja lämmin leipä!
Ihan tiedoksi, että kyllä Lapinkylän tontti olisi meille kelvannut "Norra Kyrkslätt lnlärningscenterin" rakennuspaikaksi. Mutta kun alustavat selvitystyöt näyttivät, että se olisi ollut 2-3 miljoona kalliimpi kuin Sjökullan laajentaminen, lienee selvää että se ei ollut enää mikään vaihtoehto meille ruotsinkielisille! Tämä on tosiasia, eikä ole "valehtelijoiden klubi" keksintöä. Kaikki faktat löytyvät valtuuston tekemistä päätöksistä, kunnanhallituksen päätöksistä ja varsinkin SFUN:lle tehdyistä selvitystöistä. Selvitystyöt kulkivat ja kulkevat edelleen kaikkien päättävien elimien mukana/kautta. Onneksi! Näihin päätöksiin saa jokainen tutustua, ja syytä olisikin, koska selvitystyöt jos mitkä kertovat totuuden. Tosiasia on se, että jokaisen päättäjän mielipidettä sieltä ei löydy. Ne, jos mitkä olisivat mielenkiintoista luettavaa. Eiköhän niistä saisi kirjan tehtyä! Hyvää kevättä kaikille ja kiitos teille, jotka tuette ja pidätte kiinni päätöksistä, että pohjois- Kirkkonummelle saadaan oppimiskeskus.Näillä päätöksillä se tehdään Sjökullaan. Itse koen, että parempi näin kun ei mitään. Päätöksistä ei ilmene se tosi asia että muuta vaihtoehtoa ei edes harkittu meille "antaa". Jos olette mielipiteitä lukenut lehdestä, taidatte ymmärttää mitä tarkoitan... Komihåg att rösta i nästa kommunval. Jag är en av kandidaterna! BODIL LINDHOLM
Ammattitaidolla ja kokemuksella: Apua koirien ja hevosten lihas- ja luustoperäisiin ongelmiin
Hierontaa, Laseria, Manuaaliterapiaa
Yhteistyötä, ei liitoksia
Kokousväkeä keskustelut-
050-300 8857
Vastaanotot: Tammisaari, Siuntio
Betjäning även på svenska!
Kulttuuri on rikkaus myös Kirkkonummelle
Siksi on tärkeää, että kulttuurin sarkaa on hoidettava entistä paremmin. Kuinka paljon arvostuksen puute on jo tehnyt hallaa, ajatellen kulttuuria sen koko laajuudessa. Viimeaikaiset kirjoitukset myös kuvaa, että tarttis tehdä jotakin. Olen saanut seurata 46 vuotta Kirkkonummen kehitystä, huomaten, että kulttuurin sarka on jäänyt vähemmälle huomiolle. Ehdotin jo kirjastossa kulttuuri-illassa, että otetaan kulttuuriäyri käyttöön, joka olisi 20s. tuloveroprosentti Kirkkonummella. Muuta konstia ei mielestäni ole näköpiirissä millä saadaan kulttuurin sarka myös tuottamaan. Kulttuuriäyri lyhentäisi odotusaikoja kulttuuritalon, sekä koulujen ja kirjastojen ajan tasalle saattamiseen. RAIMO ELONSALO
Ostamme KULTAA ja HOPEAA
Korut, sormukset, kulta- ja hopeakellot, pöytähopeat ym. Maksu heti tilille tai pienet summat TOkäteisellä. NETTIHUUTA
w w w . k ul tatuk k u. co m
voit ostaa n urja esineitä h i edullisest
KAUPAS
KIRKKONUMMI,
Kirkkotori 2, mape klo 1016
NUMMELA,
Tuusantie 3, mape klo 1017
Kts. MUIDEN TOIMIPAIKKOJEN OSOITTEET www.kultatukku.fi
Pelikonemurtomiehiä otettiin kiinni Espoossa
Länsi-Uudenmaan poliisin järjestäytyneen rikollisuuden tutkintayksikkö on tutkinut alkuvuodesta asti huoltoasemiin ja ravintoloihin kohdistuneita murtoja. Tekijät ovat rikkoneet yritysten sisällä olevia rahapelikoneita ja anastaneet pelikoneista huomattavia määriä kolikoita. Samankaltaisia rikoksia on vuoden 2012 aikana tapahtunut pääkaupunkiseudun ympäristössä muuan muassa Hangossa, Lohjalla, Vihdissä, Espoossa ja Loviisassa. Esitutkinnassa on selvitetty yksittäisten samankaltaisten rikosten yhteneväisyyksiä ja näiden tietojen perusteella Länsi-Uudenmaan poliisi on tavoitellut tiettyjä miehiä helmikuusta 2012 lukien. LänsiUudenmaan poliisi suoritti aamuyöllä 14.3.2012 kotietsinnän Espoon Soukassa sijaitsevaan yksityisasuntoon, jossa epäiltiin oleskelevan rahapelikonemurtoihin liittyviä epäiltyjä. Asunnosta löytyi useita miehiä sekä useita kiloja kolikoita euroina. Asunnolta otettiin kiinni useita romanialaisia henkilöitä. Heidät pystyttiin kytkemään alustavien tutkimusten perusteella aiemmin yöllä Porvoon Tarmolassa tapahtuneeseen Neste -huoltoasemamurtoon, jossa rahapelikoneista oli anastettu kolikoita. Neljä kiinniotettua on ollut tutkintavankeudessa noin kolmen viikon ajan. Epäillyt ovat pääpiirteissään myöntäneet Porvoon Tarmolan murron. Tutkintavankeuden aikana on teknisin menetelmin sekä kuulusteluin selvitetty, että kyseiset kiinniotetut henkilöt liittyvät samankaltaisiin rahapelikonemurtoihin mm. Helsingin Suutarilassa ja Puistolassa sekä Vantaan Petikossa. Epäiltyjen rikoksessa käyttämä auto on takavarikoitu rikoksentekovälineenä. Asiaa tutkii Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen järjestäytyneen rikollisuuden tutkintayksikkö.
Lehden ilmestyminen
Pääsiäisenä
Tähän lehteen materiaali jo torstaina 5.4. klo 12 mennessä.
OPASTETUT MATKAT
keväällä vielä tilaa
ARMENIAN AARTEET 3.11.5.
Puolihoito ja retkiä päivittäin
1295,165,1075,-
Sunnuntaina 8.4. Kirkkonummen Sanomat ei ilmesty pääsiäispyhien johdosta.
ANTIIKKIMATKA VIROON 5.6.5.
Kurtna
Pääsiäisen jälkeen lehti ilmestyy torstaina 12.4.
Lehtemme konttori suljetaan torstaina 5.4. klo 12 pääsiäispyhien ajaksi.
NORSK FJORDKRYSSNING 21.27.5.
Royal Caribbeans lyxkryssare, fullpension. Svenskspråkig gruppresa
Tarkat matkaohjelmat kotisivuiltamme
www.matkahaukka.com
KIRKKONUMMI | Munkinmäentie 15 09 296 5000 ark. 9-18, la 1014 rese@matkahaukka.com KARJAA | Laaksokatu 1 019 278 2800 ark. 9-17, la sulj. karis@matkahaukka.com
Hyvää Pääsiäistä!! Glad Påsk! Pääsiäistä
Kirkkonummen Sanomat
20
N:o 28 5.4.2012
Kirkkonummen Sanomat
11.30 Kirkkonummen -Siuntion Sydänyhdistys ry. Sydänkerho keskustan seurakuntatalolla. Jonna Savolaisen luento muistista ja muistin huollosta. 13.30 Kirkkonummen -Siuntion Sydänyhdistys ry. Sydänkerho Veikkolan seurakuntakodissa. Marika Vänskä Uudenmaan Sydänpiiristä suorittaa kolesterolimittauksia. Boccia-peli Veikkolan koululla klo 15.30. Kirkkonummen-Siuntion Sydänyhdistys ry. Kyrkslätt-Sjundeå Hjärtförening rf. Toripäivän 22.4. arpajaisvoittoja voi tuoda 11.4. kerhoon keskustassa ja Veikkolassa, tai hallituksen jäsenille. Kiittäen etukäteen.
Merellisisen musiikin konsertti pe 13.4. seurakuntasalissa
Suoralinja on yksityisten rivi-ilmoituspalsta. Ilmoitukset julkaistaan maksun saavuttua. Tekstin voit jättää joko faxilla 221 92020, sähköpostilla suoralinja@ kirkkonummensanomat.fi tai puhelimitse 2219200. Maksun voit suorittaa joko ilmoituskont-torissamme tai tilille AKTIA FI08 4055 2020 0633 37. Maksaessasi pankkiin merkitse viestikohtaan ilmoittajan nimi. Liitä lähettämääsi aineistoon maksukuitti tai tieto maksusta, näin takaat mahdollisimman nopean julkaisemisen. Pienin ilmoitus 10 euroa/4 riviä (sis. alv 23 %). Lisärivit 1 euro. Riville mahtuu noin 25 merkkiä. MYYDÄÄN Honda 750 Four vm-72, museorekisterissä. p. 0400 201185. MYYDÄÄN Iso tietosanakirja-sarja v. 1931-37, 13 osaa. Nahkaselkäinen, kuvitettu h. 80,-. Suomen Vapaussota kirjasarja v. 192225. 6-osaa, h. 50,ym. kirjoja. P. 2987662, 0404-137270. HALUTAAN vuokrata Kirkkonummen kesk. läheisyydestä kaksio tai kolmio. P. 050 5918735. HALUTAAN vuokrata mummonmökki kesäksi puh. 040-5370285. HALUTAAN vuokrata yksiö Kirkkonummen kesk. läheisyydestä. Mahd. pian p. 044 2926991. HALUTAAN vuokrata varasto Kirkkonummi-Espoo alueelta n. 2535 m2 kodin irtaimistolle. Puh. 0400-482984.
Teemana uusi tukikohta Fiskartorpet
Pääsiäisviikolla sataneesta huolimatta kevät on jo pitkällä ja monen mieli kaipaileekin jo kesäisiin tunnelmiin, merille ja mökeille. Kirkkonummelaiset pääsevät nauttimaan näistä tunnelmista perjantai-illan, 13.4. klo 18.30 seurakuntasalissa alkavassa meriaiheisessa konsertissa, jonka tuotto käytetään Kantvikin junioripurjehduksen tukemiseksi. Illasta vastaavat kovan tason tekijät; Paattipojat ja Kirkkonummen Pelimannit. Solisteina loistavat Mirja Poikkeus, Kerstin Munck, Pekka Hartonen ja Pasi saarelma. Konsertin nimi Fiskartorpet on saatu Kantvikin purjehtijoiden uudesta tukikohdasta, joka on aiemman paikkamme viereinen tontti. Sen myötä olemme saaneet vuokrattua käyttöömme rannalla olevan mökin ja saunan, valotti yhdistyksen puuhamies, Juhana Nevalainen asiaa. Uusi paikka on teettänyt ja teettää paljon töitä, koska sinne pitää rakentaa laiturit sekä jollatelineet ja -katokset nuorten veneille. rysäveneen rungon ja rakensi siihen makuutilat ja muutoinkin teki siitä mieluisan veneen, jolla on sen jälkeen kulkenut meriä kesäisin noin 30004000 km. Pasi Saarelmalle rakkaus mereen syttyi nuorena meripartiolaisena Salossa. Purjehtiminen on siitä asti ollut minulle tärkeää ja olen purjehtinut kaiken kokoisilla veneillä, vaikka omaa venettä ei olekaan, Pasi kertoo. Hän laulaa illassa mm. Lasse Mårtensonin ikiihania kappaleita. Luvassa on myös yhteislauluja ja suuria tunnelmia. Lippuja saa ovelta 10 euron hintaan ja lapset pääsevät aikuisen seurassa ilmaiseksi. L.K.
PAATTIPOJAT merellisissä tunnelmissa Gustavsvärnin majakalla Hangossa. Pelimannien kanssa ja siitä osoituksena on voimien kokoaminen tähän konserttiin, jonka päättää Per-Olof Munckin soittama kappale Iltahuuto, mikä kuultiin edellisessäkin Paattipoikien konsertissa. Se sitoo kaiken yhteen, Juhana toteaa.
Tapahtumapäivyri on yhdistysten ja seurojen erilaisten tapahtumien ja tilaisuuksien muistilista seuraavan viikon tapahtumista. Päivyriin ei oteta vuosikokous- eikä muitakaan julkaisun määräaikaan sidottuja tiedotuksia. Toimitus pidättää oikeuden muuttaa, valikoida ja jättää julkaisematta tekstejä. Materiaalin oltava toimituksessa maanantaisin/torstaisin klo 16.00 mennessä. Päivyri-palstalle tietoja otetaan vastaan vain kirjallisesti, joko sähköpostitse os. paivyri@kirkkonummensanomat.fi tai faxilla numeroon 22192020.
Torstai 12.4
13.00 Kirkkonummen Eläkkeensaajat ry Kuukausitapaaminen Kuninkaant. 57. Vieraanamme OP-pankista konttorinjohtaja ja lakimies. 17.00 Kirkkonummen Heikkilän Martat ry Marttavierailu siuntiolaiseen Ornamentto -verhoomoon. Kimppakyyti klo 17 kirjaston parkkipaikalta. Ilm. 9.4 mennessä kotisivun kautta tai puh. 040 5702090 18.00 Pohjois-Kirkkonummen Martat. Marttailta Veikkolan nuorisotilassa Koskentie 3. Uudenmaan Marttojen toiminnanjohtaja Anne Lempinen kertoo marttatoiminnasta. Kirkkonummi-Siuntion Eläkeläiset ry Menemme kevätristeilylle 13.14.5. Ilm. 15.4 mennessä Tuula K puh. 0503590470
Torstai 5.4.
10.00 Kirkkonummen Seudun Mty Kisu ry Marketta Katinkontissa. Väriä maalaten ryhmä. Tied. 0465955392. 18.30 Autismin kirjonja Aspergerlasten vanhempien vertaisryhmän tapaaminen Masalan kirjastolla. Ilm. ja tied. irenetuovinen1@ yahoo.com Kirkkonummen- Siuntion Sydänyhdistys ry. Keväinen risteily Tukholmaan 9.5.11.5.12 Viking Linellä. Ilmoittaudu Tarjalle 050 5114451 viim. 5.4. Kirkkonummen TULES-Reuma Mahdollisuus hakea sopeutusvalmennus kurssille. Tiedustelut Leena Loponen 09-4761 5603 Suomen Reumaliitto ry
Merta päin
Juhana Nevalainen kertoo rakkautensa merta kohtaan syttyneen aikuisiässä, kun nuori perhe vuokrasi mökin länsirannikolta. Niinpä reilut 30 vuotta sitten hän ostikin jo itselleen silakka-
Också på svenska
Juhana on tehnyt toista sataa sävellystä ja säveltänyt ja sanoittanut kymmenittäin meriaiheisia lauluja, mutta tällä kertaa luvassa ei ole uusia kappaleita. Sen sijaan niitä on nyt käännetty ruotsiksi ja niinpä konsertti "innehåller också monga premiär på svenska!", Juhana iloitsee. Ruotsinkieliset sanat on laatinut Kantvikin purjehtijoihin kuuluva Christel Lommi. Toinen ilonaihe on hyvä yhteistyö Kirkkonummen
Kyrkslätts Natur och Miljö rf
har årsmöte måndagen 16.4.2012, klockan 18 i Luckans mötesutrymme. Stationsvägen 3 i f.d. Senaattoris hus. På mötet behandlas de stadgeenliga ärendena. Därefter visas intressanta planer och bilder över verksamheten 2011.
Torstai 5.4 10.0011.00 Kuntos. kt 16.3017.30 Koripallo, Vk 17.3019.30 Kuntos. Vk 18.3019.30 Zumba, Vk 19.0020.00 Kuntos. kt 20.0021.00 Salib. 0297 Vm 20.0021.30 J.pallomiehet Perjantai 6.4 10.0011.00 Kuntos. kt 18.0019.00 Kuntos. kt 20.0021.00 Lentopallo Vm Lauantai 7.4 10.0011.00 Kuntos. kt 11.0013.00 Otahalli 16.0018.00 Kuntos. kt Sunnuntai 8.4 16.0018.00 Kuntosal. kt Maanantai 9.4 10.0011.00 Kuntos. kt 18.0019.00 Kuntos, kt 18.3020.30 Kuntos, Vk 19.3021.00 Otahalli,vapaa vuoro Tiistai 10.4 10.0011.00 Kuntos. kt 17.0018.00 Kuntos. kt 17.3019.00 Kuntos. Vk 17.3018.30 Jooga. Vk 18.1018.55 Tempput. Vk 19.0020.00 Zumba, Vk Keskiviikko 11.4 10.0011.00 Kuntosal. kt 17.1518.00 Perhelii 2,5v, Vk 17.1518.00 Liikkari 34v, Vk 18.0019.00 Baletti 2. Vk 18.0019.00 Kuntosali, kt 18.0020.00 Otahalli 18.0518.50 Perhelii 2,5v, Vk 18.1519.00 Liikkari 56v, Vk 19.0020.30 Yukou 0099, Vm 20.3021.30 Sähly aik. Vk Vk=Veikkolan koulu Vm=Vuorenmäen koulu Kt=Kirjastontalo Kp=Koskentori pk Nu=Nuorisotila www.veve.net
Tiistai 10.4.
13.00 Espoon Sotaveteraanit ry Kirkkonummen jaosto. Veteraanitapaaminen Seurakuntatalon takkahuoneessa.
PAIKALLINEN UUTISJA ILMOITUSLEHTI KIRKKONUMMI SIUNTIOINKOO ALUEELLA
Keskiviikko 11.4.
10.00 Kirkkonummen Kansalliset Seniorit. Veikkolan muistikerho kokoontuu kirjastolla.
LUE MITÄ PAIKKAKUNNALLA TAPAHTUU
Näissä paikoissa asioidessasi saat lehden heti tuoreeltaan.
KIRKKONUMMI KESKUSTA Prisma K-citymarket Varuboden S-market Kirkkonummen kukka ja hautauspalvelu R-kioski Luckan/ Aseman Ostari Teboil Kauppakeskus Kirsikka Varuboden Rautakeskus Sale Lindal Varoboden Areena K-Rauta K:nummi GESTERBY Siwa KANTVIK Sale MASALA Sale K-market LAPINKYLÄ K-kauppa VEIKKOLA S-market Siwa K-Supermarket R-kioski SIUNTIO S-market as. Teboil VB-Center PIKKALA ABC asema INKOO S-market Kauppakeskus Strand Delta Cafe DEGERBY Degerby Deli Minimarket MANKKI Neste ESPOO KESKUSTA S-market
Taidemökistä jälleen Pääsiäismökki
Kaikkien kevätkaihoisten luudat kohti Kirkkonummen Taidemökkiä. Pääsiäis- ja kevätaiheisten koristeiden, korttien ja maalausten kirjo saa hyvälle mielelle vaikka kevät antaakin odottaa tuloaan... Pääsiäismökki avoinna la 7.4. asti mato 1219 ja pe su 1016. Tervetuloa!
Kyrkslätt Krigsveteraner r.f.
Månadsträff i Servicecentralen 10.4.2012 kl. 13.30. Lars Jakobsson berättar om sin resa i Sydamerika. Kaffe o. lotteri..
Kirkkonummen Sanomat
Kotiseutu-, kunnallis- ja talouselämän uutis- ja ilmoituslehti jo vuodesta 1967 ISSN 0782-6044 www.kirkkonummensanomat.fi Julkaisija Kirkkonummen Sanomat Oy sitoutunut Julkisen sanan neuvoston periaatteisiin Ilmestyminen kaksi kertaa viikossa torstaina ja sunnuntaina Osoite Munkinkuja 4, Kirkkonummi PL 28, 02401 Kirkkonummi Puh. vaihde (09) 221 9200 Avoinna mape 8.3016.00
Kirkkonummen Sanomat
Ilmoitukset Myyntijohtaja Ilkka Jouhki (09) 221 92015 Myyntiasistentti Elisabeth Rönnberg (09) 221 92016 etunimi.sukunimi@kirkkonummensanomat.fi Telefaxit: (09) 221 92020, (09) 221 92026, (09) 221 92024 Rivi-ilmoitukset (09) 221 9200 ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi Suoralinja suoralinja@kirkkonummensanomat.fi Päivyri paivyri@kirkkonummensanomat.fi Ilmoitushinta tekstissä 1,90 /pmm + alv 23% etu- ja takasivulla 2,45 /pmm + alv 23% rivi-ilmoitus 4 riviä 10 , lisärivit 1 , sis. alv:n
Toimitus Puh. (09) 221 9200 toimitus@kirkkonummensanomat.fi Vastaava päätoimittaja ja toimitusjohtaja Jussi Salo Toimitussihteeri Satu Holmlund Toimittajat Liisa Kosonen Vappu Salo Kuvankäsittely Anne Puro Tietohallinto Kalle Salo Konttori Merja Rauta
Vastuu virheistä Lehti ei vastaa ilmoittajille mahdollisesti aiheutuvista vahingoista jos ilmoitusta ei voida julkaista määräpäivänä. Lehden vastuu virheellisestä ilmoituksesta rajoittuu korkeintaan maksettuun ilmoitushintaan. Tarkemmat tiedot mediakortista. Sivunvalmistus TR-Latomo Oy
ISO 9001 ISO 14001
SERTIFIOITU ORGANISAATIO
Painopaikka: Salon Lehtitehdas 2012
Pankit: OP FI78 5554 0920 0030 00, Aktia FI08 4055 2020 0633 37, Nordea FI58 2255 1800 0617 11, Sampo FI49 8000 1970 7303 55, Handelsbanken FI80 3131 1000 1003 25
Postitushinta jakelualueen ulkopuolelle 60 /vsk+alv 9%
Kirkkonummen Sanomat
N:o 28 5.4.2012
21
Pääsiäisen ruokajuhla jakautuu monelle päivälle
Pääsiäisen ruokajuhla jakautuu monelle päivälle. Ruokalajien valinnassa sallitaan uuden ja perinteisen, keveän ja tuhdin ruoan yhdistely. Pitkäperjantain moni haluaa pyhittää edelleen kala- ja kasvisruokapäiväksi. Pääsiäispyhinä sitten herkutellaan juhlavilla liharuoilla, tavallisimmin lampaalla. Uutta pääsiäisperinnettä luodaan myös kattamalla pääsiäisaamuna monipuolinen aamiais- tai brunssitarjoilu. Paikkansa löytävät edelleen monet munaruoat, kotileivonnaiset, rahka- ja muut makeat herkut, pasha ja mämmi, kertoo koulutus- ja kehityspäällikkö Mirja Hellstedt Ruokatieto Yhdistys ry:stä. Pääsiäinen on kristikunnan suurin ja vanhin juhla. Kristillisenä juhlana pääsiäisviikko alkaa palmusunnuntaista ja huipentuu pääsiäisaamuun. Nykyinen pääsiäisen tapakulttuuri on yhdistelmä monista eri perinteistä. Pääsiäiseen liitetään yhä enemmän luonnon herääminen, toiveikkuus ja ilo. Pääsiäisruokakin on keventynyt, ja siihen haetaan elinvoimaa antavia, keväisiä aineksia, pohtii ruokatoimittaja Pirjo Toikkanen. Pääsiäiskoristeina suositaan pajunkissoja, koivunoksia, narsisseja ja rairuohoa merkkeinä uuden alkamisesta. Puput, tiput ja kananmunat esiintyivät jo esikristillisissä kevätjuhlissa. Kevääseen virittymistä oli mukana myös vanhassa suomalaisessa pääsiäisen vietossa, kun lapset siirtyivät ulkoleikkeihin ja nuoriso kokoontui keinuille. Nykyään moni matkaa pääsiäispyhiksi ulkoilemaan ja urheilemaan laskettelukeskuksiin. ritsa -vertaus lienee vaikuttanut. Suomalaisiin pääsiäispöytiin lammas vakiintui melko myöhään, lampaanviuluna oikeastaan vasta 1970-luvulla. Pirjo Toikkanen muistaa, kuinka lehtien ruokatoimittajat neuvoivat valelemaan "viulua" kahvi-kermaseoksella, ja tämän valmistustavan suomalaiset omaksuivatkin erityisen mielellään. Nykyään pääsiäispöytään valitaan yhä useammin luuttomia paisteja, paahtopaisteja ja fileitä. Viime vuosina on alettu puhua lampaan potkien, etuselän ja lavan käytön puolesta, ja kokit ovat opastaneet niiden hitaaseen hauduttamiseen. Lammaspaistiin aikoinaan liitetyt kermaiset valkosipuliperunat ovat saaneet rinnalleen monipuolisesti kasviksia: vihreitä papuja, parsakaalia, vihreää parsaa, kevätsipulia, kurkkua, tuoreita sieniä. Pitkäperjantaina kala-ateria on vakiinnuttanut paikkansa. Sesongin kaloista voi valita kuhaa, ahventa tai haukea. Toikkasen mukaan uusi suosikki pääsiäisruoissa ovat tuoreet yrtit. Mintun, rosmariinin ja timjamin kysyntä on tilastojenkin valossa pääsiäisen aikaan huipussaan. Vihannesten ja tuoreyrttien lisäksi pääsiäispöydässä ovat saaneet sijaa kasvatetut versot ja idut. Pääsiäisleivontaan ja jälkiruokiin Suomessa on saatu vaikutteita ortodoksisesta perinteestä. Pasha on jo kaikille tuttu, osalle myös baba ja kulitsa. Moni leipoo rahkapiirakkaa ja rahkatäytteisiä pullia. Uutta ovat erilaiset suklaa- ja hedelmäjälkiruoat, keltaiseksi hyydytetyt ja koristellut tuorejuustokakut ja leivokset. mustapippuria Yrttitahna 1,5 dl tuoretta, hienonnettua persiljaa 3 rkl tuoretta, hienonnettua minttua 1 tl valkosipulimurskaa tai kapriksia 0,5 dl rypsiöljyä Ota paahtopaistit huoneenlämpöön noin tunti ennen ruoanvalmistusta. Poista pinnalta mahdolliset kalvot tai rasvat. Mittaa yrttitahnan ainekset kapeapohjaiseen kulhoon ja soseuta sauvasekoittimella. Kuumenna öljy pannulla ja paista lihoja sen verran, että pinnat saavat kauttaaltaan kauniin värin. Siirrä uunivuokaan rinnakkain. Mausta joka puolelta suolalla ja pippurilla. Levitä yrttitahna paistien pintaan. Kypsennä 175-asteisessa uunissa, kunnes lihan sisälämpötila on 5055 astetta. Aikaa tähän kuluu noin 10 minuuttia. Nosta vuoka uunista, peitä foliolla ja anna lihan vetäytyä kymmenisen minuuttia ennen tarjoamista. Tarjoa esimerkiksi perunagratiinin, raikkaan salaatin ja minttuhyytelön kera.
RAHKALLA ja omenamarmeladilla täytetty pullakranssi. Kuva: Timo Viljakainen/Ruokatieto. 0,5 dl mantelirouhetta 1 dl sukaattia Hienonna rusinat ja sekoita kaikki ainekset keskenään. Kaada seos sideharsolla vuorattuun pasha-muottiin tai suodatinpaperilla vuorattuun kahvinsuodattimeen. Pane pinnalle kevyt paino ja alle lautanen. Laita muotti jääkaappiin ja kumoa pasha seuraavana päivänä tarjoiluvatiin. Koristele pasha hedelmillä. 2 dl sokeria 1 rkl kardemummaa 1516 dl vehnäjauhoja 200g pehmeää voita Täyte 1 prk paistonkestävää omenamarmeladia 1 tlk maitorahkaa 2 munaa 2 dl sokeria 1 sitruunan kuori raastettuna Murenna ja sekoita hiiva kädenlämpöiseen maitoon. Lisää munat, sokeri, mausteet ja osa jauhoista. Sekoita taikina tasaiseksi. Lisää vähitellen loput jauhot taikinaan ja alusta, kunnes taikina irtoaa kulhon reunoista. Lisää pehmeä voi. Anna taikinan kohota liinan alla vedottomassa paikassa kaksinkertaiseksi. Sekoita maitorahka, kananmuna, sokeri ja raastettu sitruunan kuori keskenään. Jaa taikina kolmeen osaan, kauli n. 1/2 cm paksuisiksi levyiksi. Laita levyn keskelle omenamarmeladia ja päälle rahkatäytettä. Leikkaa reunat n. 23 cm levyisiksi "hapsuiksi", älä kuitenkaan leikkaa aivan täytteeseen asti. Kääntele hapsut vuoroin kummaltakin puolelta hieman vinosti ristiin täytteen päälle. Käännä pitko kranssin muotoon ja paina päät yhteen. Voitele pitko kananmunalla ja ripottele päälle raesokeria. Paista kransseja 200 asteessa ensin 10 minuuttia, käännä lämpötila 175 asteeseen ja jatka paistoa vielä toiset kymmenen minuuttia.
Perunagratiini
1 kg kiinteitä perunoita (vihreä väritunniste) 5 dl kevytmaitoa 150 g juustoraastetta (emmentalia tai mozzarellaa) suolaa mustapippuria 2 rkl tuoretta, hienonnettua persiljaa, kirveliä tai tilliä 1 valkosipulinkynsi Kuori perunat ja leikkaa mahdollisimman ohuiksi viipaleiksi. Keitä perunaviipaleita maidossa noin 15 minuuttia eli kunnes ne vat melkein kypsiä ja pehmeitä. Lisää kolmannes juustoraasteesta maidon ja perunoiden joukkoon. Mausta suolalla ja pippurilla. Pyyhi uunivuoan sisäpinnat halkaistulla valkosipulinkynnellä ja voitele vuoka kevyesti öljyllä tai margariinilla. Kaada perunat ja juustoinen maito vuokaan. Ripottele pinnalle loput juustoraasteesta. Kypsennä 175-asteisessa uunissa reilu puoli tuntia, kunnes pinta saa kauniin värin.
Rahkalla ja omenamarmeladilla täytetty pullakranssi
Pullataikina 5 dl maitoa 50 g tuoretta hiivaa 2 tl suolaa
Mämmi pitää pintansa
Katolisen ja ortodoksisen perinteen mukaan pääsiäistä edeltää paasto, mistä syystä pääsiäinen on muotoutunut runsaiden ja tuhtien ruokien juhlaksi. Perinteisiä suomalaisia pääsiäisruokia olivat verimakkarat, rieskat, piiraat ja uunijuustot. Nämä ovat vähitellen vaihtuneet täysin toisiin herkkuihin, mutta kotijuustoja toki suositaan pääsiäisenä edelleen. Mämmi edustaa varhaisinta suomalaista pääsiäisruokaa, jolle ei löydy muualta suoranaista vastinetta. Pisimpään mämmiä on valmistettu Lounais-Suomessa. Itä-Suomessa mämmiä alettiin tehdä vasta 1930-luvulla. Toikkanen muistuttaa, että tänä päivänä mämmiin suhtaudutaan kuin raaka-aineeseen, josta kehitetään ilahduttavalla tavalla uusia jälkiruokia. Mämmiä nautitaan esimerkiksi appelsiinilohkojen ja vaniljakastikkeen saattelemana. Näin mämmi saa uusia ystäviä. Muna kuuluu pääsiäisherkkuihin niin suklaisena kuin kananmunanakin. Muna on uuden elämän ja ylösnousemuksen vertauskuva. Kananmunia värjätään monin tavoin. Punaja keltasipulin kuorilla keitettäessä koristellut kananmunat tuovat juhlavuutta, samoin ortodoksisen perinteen mukaiset, punaisiksi maalatut munat. Virpomispalkkana kananmuna on vaihtunut makeisiin ja suklaamuniin.
Pääsiäispäivän menusuositus
Ohjeet 4 hengelle
Huhtikuun herkkuja Gott i april
Kurkkucappuccino
2 kurkkua 1 sipuli 1 valkosipulinkynsi 1 dl kuivaa valkoviiniä 2 dl kasvislientä 1 soseutuva, pienehkö peruna 1 dl kasvirasvakermaa mustapippuria myllystä ripaus suolaa ja sokeria Pinnalle rkl tuoretta, hienonnettua rakuunaa 1 dl rasvatonta maitoa vaahdotettuna (5070 g kylmäsavustettua poronpaistia) Kuori kurkut, leikkaa pitkittäin neljään osaan ja viipaloi. Hienonna sipulit. Kiehauta sipulit ja kuorittu, pieniksi kuutioiksi leikattu peruna valkoviinissä. Lisää kasvisliemi. Keitä noin 10 minuuttia eli kunnes peruna on täysin kypsää. Lisää kurkkupalat ja kuumenna keitto kiehumispisteeseen. Soseuta sauvasekoittimella. Kuumenna keittopohja, lisää kerma ja mausteet. Tarkista maku. Voit tarjota keiton joko lämpimänä tai täysin jäähdytettynä. Lisää pinnalle ennen tarjoilua hienonnettua yrttiä ja halutessasi hienoksi suikaloitua, kylmäsavustettua poronpaistia. Vaahdota maito lämpimänä (ei kiehuvan kuumana) esimerkiksi sauvasekoittimella ja lisää maitovaahtoa keittoannosten päälle.
Bonus jopa t.o.m.
5%
Hinnat voimassa huhtikuun loppuun. Priserna gäller till slutet av april.
Snellman Sika-nauta jauheliha Gris-nöt maletkött 23% 400 g (6,72/kg) Rainbow Appelsiinitäysmehu Apelsinljuice 1l
Sitruunainen tuoresienisalaatti
150200 g herkkusieniä 1 sipuli 1 valkosipulinkynsi puolikas sitruuna 0,5 dl rypsiöljyä 0,25 tl suolaa 0,25 tl jauhettua mustapippuria 2 rkl tuoretta, hienonnettua kirveliä tai persiljaa puolikas kurkkua ruukkusalaatinlehtiä valinnan mukaan Viipaloi sienet ja hienonna sipuli. Siirrä ainekset kulhoon. Hienonna valkosipulinkynsi ja purista sitruunasta mehu. Sekoita valkosipulimurska, sitruunamehu, öljy, suola, pippuri ja yrtti keskenään. Kaada kastike sienisipuliseokseen. Sekoita ja anna makujen vetäytyä jääkaapissa muutaman tunnin ajan. Kuutioi kurkku ja revi salaatinlehdet suupaloiksi. Yhdistä kaikki aineet ja nosta tarjolle.
249
K Kariniemen Koipireisi Lårben av kyckling n./ca 1,5 kg
Rainbow Omenatäysmehu Äppeljuice 1l
107
1
49/kg
105 185
KANTVIK mape/mån-fre 721, la/lör 821, su/sön 1121 puh./tfn 010 76 26840 LINDAL mape/mån-fre 722, la/lör 822, su/sön 922 puh./tfn 010 76 26850 MASALA/MASABY mape/mån-fre 721, la/lör 821, su/sön 921 puh./tfn 010 76 26880
(0,0828 /puh/samtal + 0,1199 /min)
Kymppi-Maukkaat K Kymppi-Mämmi K M Memma 7 700 g (2,64/kg)
HK Lihapyörykät Köttbullar 360 g (2,63/kg)
095
Almondy Daimkakku/kaka 400 g (13,48/kg)
539
Bonus jopa t.o.m.
Lammas maistuu monin tavoin
Keski-Euroopassa lammasta on syöty pääsiäisruokana jo 600-luvulta alkaen. Lammas valikoitui pääsiäiseen muistuttamaan Jeesuksen viimeisestä ateriasta. Myös Jumalan ka-
Yrttikuorrutetut karitsanpaahtopaistit
4 pientä karitsan paahtopaistia (yht. vajaa 600 g) 12 rkl rypsiöljyä suolaa
Kevyt pasha
1 tlk (250 g) maitorahkaa 1 tlk (2 dl) kermaviiliä 1 muna 0,5 dl sokeria 1 tl vanilliinisokeria 1 dl rusinoita tai korintteja
5%
Edullinen. Tuore. Helppo.
Förmånlig. Färsk. Behändig.
www.varuboden-osla.fi
22
N:o 28 5.4.2012
taja on ehtinyt levätä tarpeeksi. Runsas liikenne sekä vaihtelevat säät ja kelit edellyttävät suurta tarkkaavaisuutta liikenteessä. Ajoetäisyydestä on syytä pitää hyvää huolta. Pitkillä ajomatkoilla on myös pidettävä riittävästi taukoja, jotta kuljettajan vireystila pysyy hyvänä. Ennen pitkiä matkoja on tärkeää varmistaa erityisesti renkaitten, valaisimien ja tuulilasin kunto. terin mukainen käyttöaika päättyy 16.4., mutta käyttöä saa kuitenkin jatkaa niin kauan kuin keli tai sää sitä edellyttää. Renkaan kulutuspinnan pääuran syvyyden pitää talvirenkaissa olla vähintään 3 mm. Tarvittavan pitokyvyn varmistamiseksi on suositeltavaa käyttää renkaita, joiden urasyvyys on kuitenkin tätä suurempi. Rengaspaineet tulisi tarkastaa säännöllisesti ja aina ennen pidempää matkaa. Oikealla rengaspaineella rengas toimii parhaiten ja kestää pidempään. Rengaspaineen tulee olla auton valmistajan ilmoittaman arvon mukainen. Raskas kuorma edellyttää korkeampia rengaspaineita.
Kirkkonummen Sanomat
vanhan ja kuluneen lasin läpi näkyvyys auton sisältä voi hetkellisesti hävitä kokonaan. Tuulilasi on kuluva osa ja naarmuuntunut lasi on vaihdettava ajoissa. Lasinpesun merkitys kasvaa, kun lumen ja jään sulaessa tieltä roiskuva kura likaa autoa. Ennen matkaa on syytä puhdistaa lasien lisäksi valaisimet ja pyyhkijän sulat. Lasinpesunesteen määrä on syytä tarkistaa ennen matkaan lähtöä ja pitää nestettä myös varalla mukana. Auton valot on aina pidettävä kunnossa ja puhtaina. Jos valaisimen polttimo on palanut, pitää se vaihtaa pikimmiten uuteen. Myös muiden kuin ajovalojen on oltava puhtaat, jotta muut tielläliikkujat saavat tietoa kuljettajan aikeista. Kuljettajan on syytä tutustua myös auton valoautomatiikkaan. Pimeällä, sateella tai muuten huonossa näkyvyydessä ei saa käyttää huomiovaloja. Useissa uusissa autoissa kuljettajan on kytkettävä ajovalot manuaalisesti päälle.
Tauot virkistävät
Ennen matkaa kuljettajan on hyvä tankata riittävästi unta ja tien päällä varmistaa vireystilan säilyminen hyvänä pitämällä sopivasti taukoja. Matkalla pidettävien taukojen aikana ei tulisi syödä raskaasti. Ajokunnon varmistamiseksi kannattaa näkö tarkistuttaa ja kääntyä tarvittaessa lääkärin puoleen. Monilla sairauksilla ja lääkehoidoilla voi olla vaikutusta ajokykyyn. Väsynyt kuljettaja havainnoi liikennettä huonommin kuin virkeä ja ottaa myös helpommin riskejä liikenteessä. Hänen reaktioaikansakin on väistö- ja jarrutustilanteissa pidentynyt. Alkoholin käytöstä ennen matkalle lähtöä on pitänyt kulua riittävän pitkään, sillä alkoholi lisää väsymyksen vaikutusta. Ja ennen kaikkea matkaan pitää varata riittävästi aikaa.
Auto ja kuljettaja kuntoon pääsiäismatkalle
Jo hyvissä ajoin ennen matkalle lähtöä on huolehdittava siitä, että auto on kunnossa ja kuljet-
Hyvät renkaat turvallisuuden perusehto
Kesärenkaiden vaihtoa ei ole syytä kiirehtiä. Vaikka keli sallisi kesärenkaiden käytön päiväsaikaan, voi muina aikoina tilanne olla toinen. Tien pinta pysyy myös pidempään jäisenä varjopaikoissa. Eri tasoisilla teillä keli voi myös vaihdella paljon. Kesärenkaat on voinut vaihtaa jo 1.3. lähtien. Nastarenkaiden kalen-
Tuulilasi kirkkaana ja valaisimet kunnossa
Matalalla paistava kevätaurinko voi aiheuttaa häikäisyä ja vaikeuttaa kuljettajan havainnointimahdollisuuksia. Valon taittuessa
Täyden palvelun AD autokorjaamo henkilö- ja paketti-autoille. · LAADUKAS HUOLTOTYÖ · KOHTUULLINEN HINTA
Pedersinkuja 1, Kirkkonummi, puh. 040-840 5562 Avoinna arkisin 816 tai sopimuksen mukaan www.autonkorjaus.net
Ajokortit muuttuvat 2013
Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin rekisterin mukaan Suomessa oli viime vuoden vaihteessa voimassa 3,61 miljoonaa ajokorttia. Jonkinlainen ajokortti oli siis voimassa noin 80 prosentilla yli 15-vuotiaista suomalaisista. Ajokorteista 54 prosenttia on miehillä. Voimassaolevien ajokorttien määrä lisääntyi noin prosentilla. Uusista myönnettävistä ajokorteista tulee määräaikaisia ensi vuonna. Tavallinen henkilöauton ajokortti on uusittava 15 vuoden välein. Uusimiseen ei kuitenkaan liity autokouluopetusta tai kuljettajantutkintoa. Voimassaolevat ajokortit pysyvät edelleen voimassa eikä nykyisten ajokortin haltijoiden tarvitse uudistuksen vuoksi tehdä mitään. Myös kortin ulkoasu muuttuu hieman. Kortin koko ja pääväri pysyvät ennallaan, mutta ulkoasu ja tietojen asettelu muuttuvat hieman.
Turvallisesti perille.
Continentalin 2012 kesärengasuutuudet myynnissä nyt
ContiPremiumContact 5 ja ContiSportContact 5
CPC5 195/65-15 430 CPC5 205/55-16 550 CSC5 225/45-17 690
sis. kierrätysmaksut ja työt
KIRKKONUMMEN RENGASPISTE OY
Kehänreuna 2, 02430 MASALA Puh. (09) 297 7078 www.kirkkonummenrengaspiste.fi
T UU
U
E UD
T
Valitse tulevan kesän teille menoosi sopivat, turvalliset Bridgestone-renkaat: urheilullinen uutuus Potenza Adrenalin RE002 tai mukava ja kestävä Turanza T001.
TEKNO-RENGAS OY
Finnoonniitynkuja 3, 02270 ESPOO Puh. (09) 884 5789 www.tekno-rengas.fi
Osallistu arvontaan Rengasmarket-liikkeessä!
Osta Bridgestone-renkaat ja voita matka kahdelle Söldeniin alppihiihdon maailmancupin avaukseen sekä Halti-hiihtoasu!
turvallisetrenkaat.fi
Voita Ford Fiesta henkilöauto tai Apple iPad
Kirkkonummen Sanomat
N:o 28 5.4.2012
23
Salamat päätti kauden voitolla
Salamat vs GrIFK 17.3 Kirkkonummella
Kauden viimeinen II-divisioona sarjapeli ja vastassa GrIFK(Kauniainen). Ottelulla ei ollut sijoituksien kannalta merkitystä mutta kumpikaan ei halunnut lopettaa kautta tappioon. Salamat sai luistimille viimeksi syksyn alkusarjassa yhtä laadukkaan nipun. Ensimmäisessä pelattiin tarkasti ja monista otteluista tutut omanpään virheet olivat poissa. Toisen erän "grani"maali ei salamapelaajia lannistanut vaan tasoitusta haettiin kokojengin voimin kovalla yrityksellä. Molemmat maalivahdit esittivät läpi ottelun paraatipelastuksia kotijoukkueen luodessa enemmän laadukkaita tekopaikkoja. 0-1 kolmanteen erään. Salamat tuli vauhdilla erään painaen pelin vastustajan päätyyn. Yritystä on ollut välillä liikaakin ja maalinteko on tökkinyt koko kevään. Vihdoin ajassa 51.17 Kataviston&Kärkkäisen esityöstä tasaisesti kauden puolustanut Tommi Klaus rannasi kiekon maalin yläkulmaan. Voittomaali roikkui ilmassa kunnes granipelaajan loukkaantuessa jouduttiin 5min vajaalle ajassa 58.11. Av-taistelun kruunasi heti jatkoajan alussa Kärkkäisen tarjoilema läpiajo Katavistolle. "Arttu" laittoi varmasti sisään, uskolliset kannattajat tuulettivat ja koko penkki ryntäsi onnittelemaan! Mukava päätös repaleiselle ensimmäiselle kaudelle. PS. Kiitos Kirkkonummen taitoluisteluklubin muodostelmajoukkueille hienoista ohjelmista erätauolla! Salamat aloitti kauden III-divisioona karsintasarjasta edeten voittajana IIdiv. jatkosarjaan. Sarja osoittautui tasokkaaksi jossa vastustajilta ei helppoja pisteitä otettu. Materiaalin kapeus, kokemattomuus, terveys, siviilikiireet ja loukkaantumiset verottivat liian monena iltana harrastejoukkueen iskukykyä. Kausi oli kuitenkin positiivinen. A-B ikäisiä oli Edustuksen ja Teamin mukana pitkälle toistakymmentä. Tästä on hyvä jatkaa.
Peuramaa Ski on avoinna pääsiäissunnuntaihin
Takatalven myötä laskettelukausi jatkuu
Kirkkonummen Peuramaalla laskettelukausi jatkuu vielä pääsiäiseen asti. Takatalven myötä lunta riittää rinteissä ja rinteet ovat hyvässä kunnossa. Normaalisti laskettelukausi jatkuu EteläSuomessa huhtikuun alkupuolelle. Tänä vuonna kevät oli hieman aikaisessa, mutta nyt takatalven myötä laskettelukausi jatkuu aina pääsiäissunnuntaihin asti. Peuramaa on satsannut tulevaan pääsiäiseen. Keskuksessa on rengaslaskuriehaa ja pomppulinnoja lapsille ja tämä kaikki on kaikille ilmaista. Joudumme nyt ottamaan yhden kesän vähän rauhallisemmin investointien suhteen. Mutta paikan kehittäminen kyllä jatkuu tulevina vuosina, Uotila lupaa. Uotilan tavoitteena on tehdä Peuramaasta jatkossa pääkaupunkiseudun monipuolisin ja paras talviliikuntapaikka, jossa voi harrastaa monipuolisesti erilaista talviliikuntaa.
Kohti kautta 20122013!
Edustusjoukkue ja A-juniorit aloittavat valmistautumisen tulevaan jo huhtikuussa! Uusia/vanhoja pelaajia tarkkaillaan jäillä, kauden toimintasuunnitelman toteutus alkaa ja taustoja tullaan vahvistamaan. Muutaman kuukauden kesäloman/omatoimikauden jälkeen taas täysi "rähinä" päälle. Syksyllä nähdään.
Lyhyt mutta tyydyttävä talvikausi Peuramaalla
Peuramaan laskettelukausi alkoi vasta 11.1.2012. Tämä on lähes puolitoista kuukautta keskiarvoa myöhemmin. Tämän jälkeen talvi tuli vauhdilla ja lunta sekä pakkasta riitti. Keskuksen vetäjä Janne Uotila on kaikesta huolimatta tyytyväinen talvikauteen. Talvi oli lyhyt mutta sellaista se aina välillä on täällä etelässä. Ennen kaikkea olen kuitenkin tyytyväinen siihen positiiviseen palautteeseen, jota olemme saaneet talven aikana. Vaikka olemme vasta Peuramaan kehittämisessä alkutaipaleella, niin jo nyt on mukavaa, että ihmiset huomaavat Peuramaalla tapahtuvan muutoksen, Uotila toteaa. Tosin samalla hän harmittelee, että tämä lyhyt kausi ja tulonmenetykset nyt vähän hidastavat omalta osaltaan Peuramaan kehitystä.
SALAMAT Edustusjoukkue kiittää kaudesta kaikkia kannattajiaan, vapaaehtoisia ja tukijoitaan.
Rangers Players SMsarjan välieriin
C2-ikäluokan eli 1997 syntyneiden poikien salibandyjoukkue Players lähetti Turun TPS:n aikaiselle kesälomalle 31.03 pelatussa puolivälieräottelussa. Ensimmäinen kohtaaminen oli päättynyt Playersin voittoon numeroin 85. Ottelu oli todellinen trilleri jossa oli tapahtumia koko pelin ajan. TPS meni johtoon kun peliä oli pelattu vasta 17 sekuntia mutta Players kuittasi maalin 28 sekunnin kohdalla. Kolmas maali tuli TPS:lle ajassa 1:53, kolme maalia alle kahdessa minuutissa lupasi runsasmaalista ottelua. Kumpikin joukkue onnistui ensimmäisessä erässä vielä kerran maalin teossa, Players maalin taituroi Jesse Halonen Nicolas Rajalan syötöstä. Ensimmäisen erän jälkeen tilanne oli 32. Toinen erä alkoi Playersille ikävästi, joukkuerangaistus pelin viivyttämisestä jonka TPS käytti hyödykseen lisäten johdon 42. Ajassa 28:40 Santeri Niemelä kavensi tilanteeksi 43 ylivoimamaalilla. Toisessa erässä TPS onnistui vielä kerran mutta Players kahdesti. Ensin Jere Kivinen ja sitten onnistui Teppo Salo. Tilanne oli toisen erän jälkeen kutkuttava 55. Kolmannen erän alussa Jere Kivinen kruunasi hattutemppunsa tehden kaksi maalia Santeri Niemelän ja Aleksi Tikkasen syötöistä. Näistä ensimmäinen oli ylivoimamaali. Tilanne oli 57, Players oli ensimmäistä kertaa siirtynyt johtoon ottelussa. Tätä autuutta ei kestänyt kuin hetken kun TPS taikoi kolme maalia vajaassa kahdeksassa minuutissa, tilanne oli 87. Erä läheni loppuaan ja näytti että Players on jo sillassa mutta silloin Jesse Halonen räjäytti potin ja tasoitti tilanteeksi 88. Pelikello näytti aikaa 58:32, tasoitusmaali tuli vain puolitoista minuuttia ennen erän loppu-
mista. Tiedossa oli kymmenen minuutin jatkoerä. Jatkoerässä hyökättiin tasaisesti molempiin päätyihin ilman mainittavaa tulosta. TPS otti aikalisän ajassa 69:49, aloitus ja pallo oli TPS:n maalinedustalla josta Teppo Salo syötti Aleksi
Sneckille joka laukaisi pallon ohi TPS maalivahdin! Koko joukkue ja kaikki Rangers kannattajat repesivät suoraan huutoon, voitto oli meidän. Voittomaali tuli kun ottelua oli jäljellä vaivaiset 5 sekuntia mutta parempi myöhään kuin ei ollenkaan!
Ottelun voitto on harvoin ollut makeampi, liki koko pelin takaa-ajajana mutta lopussa tasoihin ja ohi, näin pelaa voittajajoukkue.
Välierät pääsiäisenä
Jo pääsy Suomen neljän parhaan joukkoon on todella kova saavutus mutta nyt ne tiukimmat pelit vasta alkavat. Vastaan tulee Tapanilan Erä. Players pelaa välieräpelit seuraavasti: 06.04 Players matkustaa Erän vieraaksi todennäköisesti Mosahalliin, peli alkaa klo 15.30. 07.04 lauantaina klo 17.30 on vuorossa kotipeli Kirkkonummen väestönsuojassa. Kaikki mukaan kannustamaan Players finaalipeleihin! Tarjolla on salibandyä Suomen huipulta sekä joukkueen järjestämä kahvio josta saa kaikenlaisia herkkuja. 10.04 Mahdollinen kolmas peli Mosahallissa klo 18.30. Teksti ja kuvat: JARI HALONEN
TÄMÄN kevään Play Off muotia a la Players: Teppo, Tumppi, Aleksi ja Nicolas.
43 kavennusmaalin teki kuvan keskellä onnitteluja saava Santtu.
24
N:o 28 5.4.2012
Kirkkonummen Sanomat
www.k-citymarket.fi
Elintarviketarjoukset voimassa TO-LA 5-7.4.2012, ellei toisin mainita. Erbjudandena i kraft TO-LÖ 5-7.4.2012, om ej annat nämns. Ei jälleenmyyjille.
HERKUT PÄÄSIÄISEEN TARJOAA K-CITYMARKET KIRKKONUMMI
-20%
DELIKATESSER TILL PÅSKEN FRÅN K-CITYMARKET KYRKSLÄTT
Nyt pantti myös Alkon pulloista!
PANT ÄVEN FÖR ALKOS FLASKOR!
Affco LAMPAAN LUUTON PAISTI n. 1,9 kg pakaste
BENFRI LAMM STEK CA. 1,9 KG, DJUPFRYST
7
95
kg
SAVULOHIFILEE & LOIMULOHIFILEE
Norjan lohesta
RÖKT OCH FLAMLAXFILÉ FRÅN NORSK LAX
16
90
kg
KESÄKURPITSA Espanja, MUNAKOISO Hollanti PAPRIKAMIX 400 g/ps TIMJAMI 20 g /rs Israel
1
29
kg /ps /rs
Mallorca
Tuore-yrttimarinoitu LAMPAANKARE
myös naturel, varastoitu pakasteena, Uusi-Seelanti
FÄRSK-ÖRTMARINERAD LAMMKARRE, OCKSÅ SOM NATUREL, LAGRAD SOM DJUPFRYST
26
80
kg
Hinta ilman K-Plussa-korttia 9,95 /kg
ZUCCHINI SPANIEN, ÄGGPLANTA HOLLAND, PAPRIKAMIX, TIMJAN ISRAEL
Paistovalmis
Paistovalmis
Kalamestarin
KARITSAN PAAHTOPAISTI
talon valkosipuli-yrttimarinadissa, myös naturel, Uusi-Seelanti
STEKFÄRDIG LAMM ROSTBIFF I HUSETS VITLÖK-ÖRTMARINAD OCKSÅ NATUREL, NYA ZEELAND
KARITSAN LUUTON PAISTI
talon valkosipulimarinoitu tai kahvimarinoitu
STEKFÄRDIG LAMM BENFRI STEK I HUSETS VITLÖKS ELLER KAFFEMARINAD
KYLMÄSAVULOHIVIETTELYS
FISKMÄSTARENS KALLRÖKTA LAXFRESTELSE
KIRJOLOHENMÄTI
Suomi (varastoitu pakasteena)
FORELLROM, LAGRAD SOM DJUPFRYST
23
Chipsters
ISHAVSSALLAD OCH RÖKTFISKSALLAD
90
kg
19 5
Kymppi
90
kg
17
Presidentti
95
kg
49
Arla Keittiö
95
kg
JÄÄMERENSALAATTI ja SAVUKALASALAATTI 200 g 12,95 /kg
Valio Alppi Kreivi, Musta Salaneuvos ja Mustaleima
JUUSTOT 270-300 g
18,30-20,33 /kg
OST
KAHVI 500 g
ei Gold Label, 7,98 /kg
KAFFE, EJ GOLD LABEL
CREME FRAICHE 200 g
7,50 /kg yks. 1,95 /kpl (9,75 /kg)
2
VANILJSÅS
59
pkt
49
pkt
Hinta ilman K-Plussa-korttia 4,89 /pkt (9,78 /kg)
399 1
49
kpl
pkt raj. 2 pkt /tal.
-18%
2
kpl
3.
1
99
kpl
Flora Vanilla vispautuva
Rosten
Perheleipurit
VANILJAKASTIKE 3,3 dl 3,79 /l
MÄMMI 700 g
2,50 /kg
MEMMA
VALKOSIPULIPATONKI 215 g
6,93 /kg
VITLÖKSBATONG
PÄÄSIÄISLIMPPU 550 g
tumma ja vaalea, 3,62 /kg
PÅSKLIMPA MÖRK OCH LJUS
2
tlk
2
50
-13%
2
rs
3
50
-16%
Hinta ilman K-Plussa-korttia ja yks. 1,45 /tlk (4,39 /l)
Hinta ilman K-Plussa-korttia ja yks. 2,09 /rs (2,99 /kg)
Båssan
MINTTUHYYTELÖ 210 g 18,05 /kg
MINTGELE
PERINNEKALJA 1,25 l
1,59 /l
SVAGDRICKA
COCA-COLA 1,5 l 4-pack
0,57 /l, raj. 2 /talous
Voimassa 2.4.-3.6.2012
Karjala
III-OLUT 0,33 l /tlk 18-pack
2,88 /l
III-ÖL
3
79
pkt
2
39
pl sis. pantin 0,40
-37%
-pack
4
Hinta ilman K-Plussa-korttia 6,99 /4-pack (0,90 /l) sis. pantit 1,60
4
99
sis. pantit 1,60
-pack
18
19
80
sis. pantit 2,70
KIRKKONUMMI KYRKSLÄTT
Asemakulma/Stationhörnet 2, puh/tfn. 010 5383300
MAPE/MÅN-FRE. 821, LA/LÖR. 818, SU/SÖN. 1218
Puhelun hinta 010-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8.21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%). Samtal till nummer som börjar på 010 kostar från trådtelefon 8,21 cent/samtal + 6,9 cent/minut (inkl. moms 23%), från mobiltelefon 8,21 cent /samtal + 16,9 cent/minut (inkl. moms 23%)
www.k-citymarket.fi
Lisätiedot www.kesko.fi/ Vastuullisuus