2 2 1 9 2 0 0
Kirkkonummen Sanomat
Perustettu 1967 46. vuosikerta
Kyrkslätt Nyheter sidan 18
N:o
36
6.5.2012
Kirkkonummi Siuntio Inkoo
SUNNUNTAI
Työn juhlaa Kirkkonummella sivu 7
Puolustusvoimissa rakenneuudistus sivu 12
PAINOS 28 000
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi · toimitus@kirkkonummensanomat.fi · www.kirkkonummensanomat.fi
www.k-citymarket.fi
Elintarviketarjoukset voimassa ma-ke 7.-9.5.2012, ellei toisin mainita. Erbjudandena i kraft må-ons 7.5.-9.5.2012, om ej annat nämns. Ei jälleenmyyjille.
K-CITYMARKET KIRKKONUMMI TARJOAA
8
-46%
99
kg
HK:n 100 % ohuet
KOKOLIHALEIKKELEET 150 g 12,40 /kg,
yks. 2,79 /rs (18,60 /kg) PÅLÄGG
Ota 3 3x2 maksa 2
HK
HERKKUMAKSAMAKKARA 150 g
5,11 /kg yks. 1,15 /kpl (7,67 /kg) DELIKATESSLEVERKORV
Ota 3 3x2 maksa 2
Saarioinen
KIUSAUKSET 300 g
5,22 /kg, yks. 2,35 /pkt (7,83 /kg) FRESTELSER
Ota 3 3x2 maksa 2
Lihamestarin naudan
KÖTTMÄSTARENS NÖT STEKMALET
PAISTIJAUHELIHA
3
rs
558
Ota 3 3x2 maksa 2
3
kpl
230
Ota 3 3x2 maksa 2
3
pkt
470
Ota 3 3x2 maksa 2
2
kpl
5. -
Forssan
Parmasole
Atria
KARJALANPIIRAKAT 6 kpl /390 g
TOMAATTIMURSKA 390 g 4-pack 0,81 /kg,
yks. 1,90 /4-pack (1,22 /kg) TOMATKROSS
PIZZA 280-300 g
4,42-4,74 /kg yks. 1,99 /kpl (6,63-7,11 /kg)
2,55 /kg, yks. 1,49 /pkt (3,82 /kg) KARELSPIROGER
Valio Polar
JUUSTOT 300-350 g 7,14-8,33 /kg
OST
Hinta ilman K-Plussa-korttia ja yks. 4,69 /kpl (13,40-15,63 /kg)
3
pkt
298
Ota 3 3x2 maksa 2
3x
4-pack
380
Ota 3 3x2 maksa 2
3
kpl
398
Ota 3 3x2 maksa 2
0
99
kg
Valio Eila laktoosittomat
Torino
Powerade
MAITOJUOMAT 1 l 1,19 /l,
yks. 1,79 /tlk (1,79 /l) LAKTOSFRI MJÖLKDRYCK
MAKARONI 400 g 0,48 /kg
yks. 0,29 /ps (0,73 /kg)
URHEILUJUOMAT 0,5 l 2,60 /l,
yks. 2,25 /pl (4,10 /l) sis. pantin 0,20 SPORTDRYCK
BANAANI
Kolumbia BANAN
3
tlk
358
3
ps
058
www.k-citymarket.fi
3
pl
450
sis. pantit 0,60
KIRKKONUMMI KYRKSLÄTT
Asemakulma/Stationhörnet 2, puh/tfn. 010 538 3300
MAPE/MÅN-FRE. 821, LA/LÖR. 818, SU/SÖN. 12-18
Puhelun hinta 010-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8.21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%). Samtal till nummer som börjar på 010 kostar från trådtelefon 8,21 cent/samtal + 6,9 cent/minut (inkl. moms 23%), från mobiltelefon 8,21 cent /samtal + 16,9 cent/minut (inkl. moms 23%)
Lisätiedot www.kesko.fi/ Vastuullisuus
2
N:o 36 6.5.2012
Kirkkonummen Sanomat
Esitelmä mustista aukoista
KAT-ILTA
Kirkkonummen kirjaston Porkkalasalissa 8.5.2012 KLO 17.30 Kirkkotori 1, 02400 Kirkkonummi
Tilaisuudessa mukana: Avoterveydenhuollon ylilääkäri Johanna Stenqvist, astmahoitaja Anna Pekkarinen, Kirkkonummen 1-Apteekki, Hengitysliiton alueneuvoja Eeva Palmroos ja itsekin keuhkoahtaumatautia sairastava jäsenemme joka kertoo omasta elämästään ja selviytymisestään sairauden kanssa. Tilaisuudessa otamme esille myös vertaisryhmän perustamisen. Tapahtuma on avoin kaikille asiasta kiinnostuneille. Lämpimästi tervetuloa!
KirkkonummenSiuntion Hengitysyhdistys Yhteistyössä: KirkkonummiSiuntion-, Karkkilan-, Lohjan- ja Vihdin Hengitysyhdistykset
Kirkkonummen Komeetan esitelmäsarjassa on vuorossa dos. Esko Keski-Vakkuri, jonka aiheena on Mustat aukot, gravitaation ääripisteet. Esitelmä pidetään tiistaina 8.5. klo 18.30 Kirkkonummen koulukeskuksen auditoriossa Asematien varrella Kirkkonummen rautatieaseman pohjoispuolella. Esitelmä järjestetään yhdessä Helsingin yliopiston Avoimen yliopiston kanssa. Vapaa pääsy, tervetuloa!
Dos. Keski-Vakkuri esitelmöi mustista aukoista myös vuonna 2005 Kirkkonummella. Kuva Seppo Linnaluoto.
Esko Keski-Vakkuri kertoo minkälaisia mustia aukkoja Einsteinin suhteellisuusteoria sisältää, niiden ominaisuuksista, ja minkälaisia niihin liittyviä avoimia teoreettisia ongelmia fysiikassa tällä hetkellä tutkitaan. Esko Keski-Vakkuri toimii teoreettisen fysiikan yliopistolehtorina Helsingin yliopiston fysiikan laitoksella. Hän on väitellyt tohtoriksi vuonna 1995 ja toiminut tutkijana Massachusetts
Institute of Technology:ssä ja California Institute of Technology:ssä Yhdysvalloissa, Upsalan yliopistossa Ruotsissa ja sen jälkeen Fysiikan tutkimuslaitoksessa Helsingissä. Hänen tutkimusalansa on teorettinen fysiikka, erityisesti säieteoria ja gravitaatio sekä matemaattinen fysiikka.
Pannut kuumina Kirkkonummella äitienpäivän kunniaksi
Kevään varma merkki, Kirkkonummen Steel Band ry:n järjestämä perinteinen Pannukimara pyörähtää käyntiin Äitienpäiväsunnuntaina 13.5 klo 18. Mukana menossa Kirkkoharjun koulun auditoriossa ovat tutut konkariorkesterit SPC Steelband ja Hot Steel, yläasteen bändit sekä nuoret junnupannuilijat. Ohjelmassa on sekä levyiltä tuttuja kappaleita että kesän keikoille treenattua uutta materiaalia. Kirkkonummelainen steelband -meininki näkyy tulevana kesänä ainakin Linnanmäellä, Naisten Kympillä, Kotkan Meripäivillä ja Espan lavalla. Äidit pääsevät sisään puoleen hintaan ja saavat vielä nauttia ilmaiset pullakahvit juhlapäivänsä kunniaksi. Tervetuloa konserttiin!
MARIA WETTERSTRAND
Ruotsin vihreiden pitkäaikainen keulahahmo Kirkkonummen pääkirjaston Porkkala-salissa ke 9.5. klo 18.
Tule keskustelemaan kouluasioista, vihreydestä ja muista ajankohtaisista kysymyksistä. Kom och diskutera! Tilaisuuden kielet: ruotsi, suomi ja englanti TERVETULOA VÄLKOMMEN! Kirkkonummen Vihreät De Gröna i Kyrkslätt
Huulen Viemäästand up kiertue saapuu Siuntioon
Stand Up-komiikan ystäville on luvassa herkkua Ravintola Varuccassa perjantaina 11. toukokuuta, kun hauskuuttajina toimivat Riku Sottinen, Tommi Mujunen sekä Arimo Mustonen. Lahdesta kotoisin oleva Tommi Mujunen valittiin Stand Up-tulokkaaksi vuonna 2004. Hänen veikeä persoonansa aiheuttaa monille pakottavaa kikatusta ennen kuin hän on edes avannut suunsa. Tommi on energinen, hämmästyttävä ja sympaattinen naapurin poika vaikkakin hieman erikoinen, käsitellessään jutuissaan kaikille tuttuja asioita absurdin ja lievästi mustan huumorin tapaan. Tommi muistetaan myös Cyklomania-elokuvan päätähtenä. Arimo Mustonen on yli tuhannessa stand up-tilaisuudessa esiintynyt ja monia kiertueita tehnyt kaiken kansan naurattaja. Palkitun ja arvostetun koomikon monipuolinen vitsivalikoima takaa, ettei hymy hyydy keneltäkään. Arimo kykenee poikkeuksellisesti olemaan hauska myös silloin kun on hiljaa. Riku Sottinen on tullut tutuksi Radio Rockin aamujuontajana, ja hänet valittiin Vuoden Tulokkaaksi vuonna 2006. Moottoriturpa Riku on ehkä keskustelevin koomikko, joka lupaa ettei yksikään show tule olemaan samanlainen. Poikien showtime on klo 22.00, joten kannattaa olla ajoissa paikalla sillä nämä pojat vetävät Varuccan täyteen! Loppuillan viihdyttää DJ Matu. Liput 15 (sis. palvelumaksun 2,50 ), lippuja ennakkoon Varuccasta.
Stand-Up
pe/fre
-ilta -kväll
Huulen Viemää -kiertue Varuccassa Huulen Viemää -turné i Varucca
11.5.
Liput/biljetter 15 (sis. palvelumaksun/inkl. betjäningsavgiften)
Liput ennakkoon Varuccasta! Förhandsköp av biljetter i Varucca!
Viileähkö huhtikuu käynnisti kevään
Huhtikuun 2012 keskilämpötila oli Ilmatieteen laitoksen mittausten mukaan koko Suomessa jonkin verran tavanomaista alempi ja vaihteli maan eteläosan runsaasta +3 asteesta Käsivarren Lapin vajaaseen 4 asteeseen. Keskilämpötilan poikkeama huhtikuun pitkäaikaisesta keskiarvosta oli suurimmassa osassa maata 1...2 astetta. Maan lounaisimmassa osassa päästiin kuitenkin lähelle ajankohdan pitkäaikaista keskiarvoa. Kuukauden ylin lämpötila 17,1 astetta mitattiin Turun Artukaisissa 22. päivänä ja alin lämpötila 28,7 astetta Utsjoen Kevojärvellä 2. päivänä. Terminen kevät eteni huhtikuun alussa hitaasti, mutta kuun lopussa se oli alkanut jo Keski-Lappia myöden, mikä on lähellä tavanomaista. Terminen kevät alkaa silloin kun vuorokauden keskilämpötila nousee ns. pysyvästi nollan yläpuolelle. Huhtikuun sademäärä oli suurimmassa osassa maata 4060 mm. Vähiten satoi Pohjois-Lapissa, jossa jäätiin paikoin alle 30 millimetrin. Pitkäaikaiseen keskiarvoon verrattuna sadetta kertyi lähes koko maassa selvästi tavanomaista enemmän. Ahvenanmaalla, Pohjanmaan rannikolla ja osassa Etelä-Lappia satoi kaksinkertaisesti tavanomaiseen nähden.
n Muka
nkka DJ De å med
ocks
ös a my
h! h-ha ! ha hih hih-
Välkomna på informationsmöte till Sjökulla skola!
Onsdagen den 9.5.2012 kl 18:30
När påbörjas byggandet? Vilken är tidtabellen? Vem undervisar i höst? Och många andra intressanta frågor. Frågor kan även ställas på finska! Kom och lyssna samt ställa frågor till kommunens representanter. Kaffeservering av Hem och skola. Arr: Norra Kyrkslätts sfp
Bar · Restarurant Bar
Varucca
Flemingintie/Flemingsvägen 2, 02580 Siuntio/Sjundeå. Puh./Tfn. 010 76 26160
(0,0828 /puh/samtal + 0,1199 /min)
ma-to/mån-tor 9-20, pe/fre 9-03, la/lör 10-03, su/sön 12-19.
Restarurant
ma-to/mån-tor 8-20, pe/fre 8-21, la/lör 10-21, su/sön 12-19.
Keittiö/köket: ma-to/mån-tor 11-16, pe/fre 11-20, la/lör 12-19, su/sön 12-19.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 36 6.5.2012
3
Etusivun kuva:
KIRKKONUMMEN torilla vietettiin kansainvälistä työläisten juhlapäivää perinteiseen tapaan ja jopa sääkin oli totutun mukainen; aurinkoinen ja tuulinen. Ilmapallokauppiaat ja puolueiden liput toivat väriä päivään, jota meillä vietetään muuten aika vähäeleisesti verrattuna muiden maiden juhlintaan. Kuva: LIISA KOSONEN
Sortti-asemien suosio kasvanut huimasti
HSY:n Sortti-asemien kävijämäärät ovat kasvaneet tasaisesti vuosi vuodelta. Vuonna 2011 Sortti-asemilla Espoon Ämmässuolla sekä Helsingin Kivikossa ja Konalassa kävi lähes 340 000 asiakasta. Tämä oli lähes 90 000 kävijää enemmän kuin vuonna 2008. Eniten asiakkaita on keväisin. Kevätsiivoukset tuovat lisää asiakkaita Sortti-asemille, minkä vuoksi Sortti-asemat ovat viime aikoina olleet pahoin ruuhkautuneita. Erityisesti Kivikon Sortti-asemalla on ollut paljon kävijöitä. Ruuhkaisinta on kello 1520. Tämän vuoksi HSY toivoo, että Sortti-asemilla asioitaisiin mahdollisuuksien mukaan aamupäivisin. Sortti-asemat palvelevat arkisin kello 721. Asemat ovat poikkeuksellisesti auki myös lauantaina 12.5. ja 26.5. kello 916. Sortti-asemille voi tuoda maksutta sähkölaitteita, vaarallisia jätteitä, metallia, kartonkia, pahvia, paperia, lasia ja kuution verran painekyllästettyä puuta. Lisäksi asemilla vastaanotetaan maksua vastaan puutarhajätettä, puujätettä, energiajätettä ja sekajätettä.
Siuntion kunnanvaltuusto ei kannata Lohja-liitosta
14 Siuntiolaista kunnanvaltuutettua on lähettänyt julkisuuteen tiedotteen, jonka mukaan allekirjoittaneet, 14 varsinaista kunnanvaltuutettua, muodostaa enemmistön Siuntion kunnanvaltuustosta. Allekirjoittaneet äänestivät kunnanvaltuuston kokouksessa 23.4. Lohjan,Siuntion ja Nummi-Pusulan monikuntaliitosta vastaan. He eivät tule myöskään puoltamaan liitosta missään muissa mahdollisissa äänestyksissä. Allekirjoittajat vetoavat nyt Lohjan päättäjiin, että he jatkaisivat kuntaliitosta Lohjan ja Nummi-Pusulan keskinäisenä hankkeena. Tälle liitokselle löytyy tarvittava yhteinen tahtotila, joka Siuntion kohdalla puuttuu. -Siksi emme halua olla esteenä Lohjan ja NummiPusulan luontevalle ja mitä todennäköisimmin onnistuneelle kuntaliitokselle, todetaan tiedotteessa.. Siuntio ei halua kiirehtiä asiassa, vaan ottaa aikalisän ja tulee hakemaan pääministeri Kataisen kuntauudistusprosessin kautta parasta mahdollista ratkaisua ja yhteistä tahtotilaa. -Katsomme, että on Siuntion etu, että ratkaisu haetaan useamman vaihtoehdon kautta. Olemme lausuneet valtionvarainministeriölle, että uskomme Kirkkonummen, Siuntion ja Inkoon muodostavan maantieteellisesti, taloudellisesti sekä henkisesti eheän ja elinvoimaisen kunnan, joka palvelee myös tulevaisuudessa kuntalaisten etuja parhaiten. -Kuntauudistusprosessiin osallistuminen ei sulje pois Lohjaa liitoskumppanina. Jos tämä tulee olemaan ratkaisu, uskomme Siuntion tahtotilan silloin olevan paremmalla tasolla kuin tällä hetkellä. Allekirjoittajat tulevat muodostamaan tilapäisen ja puolueriippumattoman valtuustoryhmän seuraavassa kunnanvaltuuston kokouksessa. Ryhmä perustetaan Siuntion kunnan päätöksentekokyvyn turvaamiseksi. Ryhmän perustamisella ei ole vaikutusta valtuutettujen puoluekantaan tai aatesuuntiin. Ryhmä ilmoittaa nimensä ja puheenjohtajansa seuraavassa valtuuston kokouksessa. Tiedotteen ovat allekirjoittaneet Elisa Calin, Rabbe Dahlqvist, Susse Ekström, Kristian von Essen, Peppe Forsblom, Anders Karell, Yrjö Kokkonen, Merja Laaksonen, Marcus Nordström, Anna Paasikivi, Kirsi Pesonen, Timo Raivio, Raija Rehnberg sekä Stefan Svanfeldt.
Vuosikymmenten toive täyttyy kevyen liikenteen väylää rakennetaan
Upinniementien perusparannus valmistuu lokakuussa
Aloite reumahoitajan vakanssista jätettiin Kirkkonummella
Kirkkonummen Seudun Tules Kyrkslättsnejdens Reumaförening ry jätti torstaina, 26.4. perusturvajohtaja Liisa Ståhlelle aloitteen reumahoitajan vakanssin perustamisesta Kirkkonummelle. Kirkkonummen perusterveydenhuollossa ei ole reumatologin vastaanottoa. Terveyskeskuslääkärin voi olla vaikea tunnistaa ja diagnosoida hyvinkin erityyppisiä reumasairauksia ja tällöin nivelreuman "Käypä hoito -suosituksen" edellyttämä tavoite varhaisesta diagnoosista ja tehokkaan hoidon aloituksesta eivät toteudu. Resursseja ja kustannuksia säästetään, kun reumahoitaja voi suorittaa ne hoitotoimenpiteet, jotka muuten kuormittaisivat perusterveydenhuollon niukkoja lääkäriresursseja ja "turhat" lääkärikäynnit jäävät pois, mainitsi mm. yhdistyksen varapuheenjohtaja Katri Koponen perusteluiksi reumahoitajan vakanssille. Asianne on tärkeä ja olette hyvään aikaan liikkeellä, koska ensi vuoden talousarviokäsittely alkaa piakkoin, Ståhle mainitsi ja lupasi laittaa aloitteen eteen päin. ilmaantumisesta. Kelan tilastojen mukaan erityiskorvattavien reumalääkkeitten saajia oli Kirkkonummella v. 2010 yht. 462 ja TULES-diagnoosilla käyneitä potilaita 577 henkeä, joilla oli yhteensä yli 10 000 potilaskäyntiä vuosina 20102011. Näiden lisäksi on erikoissairaanhoidossa ja työterveyshuollossa käyvät potilaat, joista ei ole tilastoitua tietoa. Potilasohjauksella on merkittävä osuus reumapotilaan hoidossa. Koko hoitotiimin (reumatologi, reumahoitaja, ortopedi, fysiatri, fysioterapeutti, jalkojenhoitaja jne) tulee osallistua sen suunnitteluun ja toteutukseen, ehdotetaan mm. aloitteessa, jonka muita allekirjoittajia ovat Ulla Lindsten, Arja Ahlskog, Tuija Alanen, Anneli Bohm ja Sirkku Liimatainen. L.K.
VANHAA Upinniementietä puretaan, sillä pahimpia mutkia ja mäkiä oiotaan ja leikataan. Myös kevyen liikenteen väylä rakennetaan tieparannustöiden yhteydessä välille Kantvik Strömsby. Kirkkonummella on käynnissä muitakin tietöitä kuin Kantatie 51 rakentaminen moottoritieksi. Upinniemessä asuvat ja työssäkäyvät ovat saaneet tottua tietöihin ja räjäytyksiin tietyömaalla jo vuoden alusta alkaen, sillä Upinniementietä parannetaan parhaillaan 2,5 kilometrin matkalta välillä KantvikStrömsby. Väli on suljettu liikenteeltä ja alueen liikennevirrat ohjataan kiertämään Strömsbyn teollisuusalueelle vievän tien kautta. Vanhan tiepohjan asfaltti poistetaan ja uutta tietä rakennetaan tilalle. Tiellä kulkijoiden on syystä varautua hitaampaan matkantekoon, sillä nopeusrajoitus on monissa paikoin 30 km/h ja tietöitä tehdään 720 välillä. Projektiin kuuluu myös kauan kaivatun kevyenliikenteenväylän samalle osuudelle sekä alikulun rakentaminen Sepänkankaan kohdalle. Kapea ja mutkainen tie on ollut varsin hankala raskaalle liikenteelle, jota tiellä kulkee paljon. Parannuksen yhteydessä oiotaan muutamia mutkia ja leikataan mäkiä, valotti projektipäällikkö Jukka Aro aikataulussa pysynyttä hanketta Uudenmaan ELY-keskuksesta. Tietyömaan on määrä valmistua lokakuun loppuun mennessä. L.K.
Invalidisoiva sairaus
Kansantaloudellisesti merkittäväksi sairaudeksi reuman tekee sen aiheuttama vaikea toiminta- ja työkyvyttömyys. Työikäisistä nivelreumapotilaista noin puolet invalidisoituu työkyvyttömiksi 10 vuoden ja 70% 20 vuoden aikana sairauden
TULES ry:n jäsenet luovuttivat aloitteen reumahoitajan vakanssista Kirkkonummen perusturvajohtaja Liisa Ståhlelle, vas. Katri Koponen, Liisa Ståhle, Tuija Alanen, Arja Ahlskog, Ulla Lindsten ja Sirkku Liimatainen.
4
Ravintolat
N:o 36 6.5.2012
Kauneudenhoitoa
Kirkkonummen Sanomat
SIIKARANNASSA HERKUTELLAAN
Helli äitiä äitienpäivänä
Kauneusnurkan hemmottelevalla lahjakortilla Lahjakortin voit noutaa Kauneusnurkan lahjakorttipäivystyksestä: maanantaina 7.5. klo 16.3019.30 tai lauantaina 12.5. klo 10.0013.00
Kauneusnurkka Nina Sipilä-Latovehmas Turuntie 561, 02880 Veikkola http://kauneusnurkka.nettisivu.org
ÄITIENPÄIVÄNÄ!
34 17
/aik.
HOTELLI
/lapset 4 14 v.
Äitienpäivälounas 13.5.2012 klo 11.30 15.00 nti siika anta. I puh. 09 867 971
050-564 5909
KOKOUS SIIKARANTA
NARUPORTINTIE 68, 02860 ESPOO WWW.HOTELLISIIKARANTA.FI
Vapaa-aika
Kauneushoitola Plaza
ILAHDUTA ÄITIÄ LAHJAKORTILLA!
Avoinna: 7.10.5. 918 pe 11.5. 917, la 12.5. 913 www.kauneushoitolaplaza.fi
Papinniitty, 02400 Kirkkonummi, Puh. 09-298 2774
Hammasteknikot
Hammaslääkärit Eläinlääkärit
Lakiasiat
Päivystävä eläinlääkäri Kirkkonummella! Päivystys 24h Ajanvarauksella myös perusterveydenhoitoa 050-534 4004 Kirkkonummi, Vanha rantatie 214 www.veterica.fi
Palveluja tarjotaan
Tl
Mo
t n siivouspalvelu ella n
h
!
Puh. 09-867 8570 Monella on vapaa-aikaa! www.monella.fi
Terveyspalvelut
KESÄKSI KUNTOON
KINESIS-RYHMISSÄ VIELÄ TILAA! Lisätietoa nettisivuiltamme Fysikaalinen hoitolaitos lähellä Sinua
Kaikki hammashoidon palvelut Kirkkonummen keskustassa
MEILTÄ MYÖS TEMPUR-TYYNYT!
Kirjanpitopalvelut
Luostarinportti 2, Kirkkonummi Ajanvaraus 09 4259 7323 www.fysigator.fi
Toritie 3, Kirkkonummi Ajanvaraus puh. 295 9160 www.vitadent.fi
Kirjanpidot, tilinpäätökset, vero- ja alv-asiat, yritysneuvonta ja verokonsultointi
ASUNTOMARKKINAT sivut 811 ja 24 KUULUTUKSET sivut 1011
AST Laskentapalvelut , Pitäjäntuvanpolku 2 B, 02400 Kirkkonummi 0UH 09 6188
WWWAST Puh. 8304, www.ast.fi
Kirkkonummen Sanomat
Hautauspalvelut
N:o 36 6.5.2012 KONETYÖT
KAIVINKONE ja BOBCAT salaojat ja sadevesijärjestelmät ym. Maa-ainekset ja mullat
puh.
5
Kirkkonummen Kukka ja hautauspalvelu
0500 633 319
VANHOJEN ja UUSIEN PUU- ja PARKETTILATTIOIDEN
Hionnat lakkaukset sävytystyöt öljyt vahat Hionta ja lakkaus tarvikkeineen alk. 15 /m2 + alv Kysy tarjousta myös muista saneeraustöistä www.sjl-group.fi Jukka Leppänen 040-558 7207
KATTOREMONTTI Vesikourut
· Peltikatot Lumenpudotukset
Työsuoritukset
Puh 0400 401 882
www.kattosi.fi
Tikkaat ym.
KATTOJEN PESUT/ MAALAUKSET
ammattitaidolla, vuosien kokemuksella.
Hyödynnä kotitalousvähennys.
PUH. 045 129 2933
Hautakiviä
Kaipuu saa näkyä
Siuntion kunnan ruokalista
Viikko 19; 713.5 Ma: Ohrapuuro, vadelmakeitto, tumma leipä, makkara Ti: Broileri-pastavuoka, salaatti Ke: Jauhelihakeitto, reissumies To: Nakkikastike, peruna, salaatti Pe: Siikapihvi, tillikastike, peruna, salaatti
sirpa.tiainen@loimaankivi.fi
KAIKKI KIVITYÖT Edustajamme Sirpa Tiainen Puh 050 584 1026
Kellonummentie 5, Espoo
www.loimaankivi.fi
Sjundeå kommuns matsedel
Vecka 19; 713.5 Må: Korngrynsgröt, hallonsoppa, mörkt bröd, korvpålägg Ti: Broiler-pastalåda, sallad Ons: Maletköttsoppa, rågbröd To: Knackkorvsås, potatis, sallad Fre: Sikbiff, dillsås, potatis, sallad
Inkoon kunnan ruokalista
Koulutusta
Viikko 19; 713.5 Ma: Lasagnettea,salaattia Ti: Liha-perunapannua meksikolaisittain, chili-kermaniilikast. Ke: Kalapuikkoja, tillikermaviilikast, perunasosetta, salaattia To: Kanaviilokkia, perunaa/riisiä, salaattia, mustaherukkahilloa Pe: Hernekeittoa La: Makkara-juustopihvi, perunasosetta, salaattia Su: Kaalikääryleitä, ruskea kast., perunaa, salaattia
Ingå kommuns matsedel
Vecka 19; 713.5 Må: Lasagnette,sallad Ti: Mexikansk kött-potatispanna, chili-gräddfilssås, sallad Ons: Fiskpinnar, dillgräddfilssås, potatismos, sallad To: Hönsfrikasse, potatis/ ris, sallad, svartvinbärssylt Fre: Ärtsoppa Lö: Korv-ostbiffar, potatismos, sallad Sö: Kåldolmar, brunsås, potatis, sallad
Pienremontteja kotitalouksille ja yrityksille Puh. 050-388 9933
www.pienremontit.fi
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi
6
N:o 36 6.5.2012
Kirkkonummen Sanomat
PÄÄKIRJOITUS
Kunnat haluavat toisen lausuntomahdollisuuden
Kuntaliiton toteuttaman kuntauudistuspuntarin vastausten perusteella yli puolella kunnista (57 %) ei ole valmiutta kuntaliitoksiin. Valmius kuntaliitoksiin vähenee kunnan koon pienentyessä. Kuntapäättäjät puolestaan pitävät kuntaperusteisen palvelujärjestelmän turvaamista välttämättömänä. Puntarin vastauksista ilmenee, etteivät kuntapäättäjät ole tyytyväisiä kuntauudistuksen valmisteluun. Yli 80 prosenttia kuntapäättäjistä kokee tarpeellisena vaikuttaa kuntauudistuksen valmisteluun vielä toisen kerran ensi syksyn aikana. Lähes 80 prosenttia kannattaa myös parlamentaarista komiteaa kuntalain valmisteluun. Kysely lähetettiin huhtikuun alussa valtuustojen ja hallitusten puheenjohtajistoille sekä kuntajohtajille. Kyselyyn saatiin 475 vastausta. Valtiovarainministeriön aluekierros ei ole muuttanut kuntapäättäjien arvioita kuntauudistuksen tarpeellisuudesta. Mielipiteet hajoavat edelleen, sillä pitkällä aikavälillä noin 40 prosenttia vastaajista pitää uudistusta tarpeellisena ja toiset 40 prosenttia ei näe sitä tarpeellisena. Reilut puolet vastaajista myös arvioi, ettei kuntauudistus ole tarpeellinen taloudellisten ongelmien tai yhdyskuntarakenteen hajautumiseen liittyvien ongelmien ratkaisemiseksi. Puntarin vastauksista huokuu kuntien suuri luottamus oman kunnan kehittämistoimintaan. Yli puolet (58 %) vastaajista on sitä mieltä, että nykyinen kunta pystyy vastaamaan tulevaisuuden haasteisiin. Tämä kertoo vahvasta luottamuksesta itsehallinnolliseen kuntajärjestelmään ja uskosta siihen, että oma kunta pystyy sopeuttamaan toimintansa olosuhteiden vaatimuksiin, sanoo Kuntaliiton kehitysjohtaja Kaija Majoinen. Kuntauudistuksen jatkovalmistelussa on kiinnitettävä erityistä huomiota lähipalveluiden ja lähivaikuttamisen turvaamiseen. Kuntapäättäjien vastaukset osoittavat, että nämä ovat suurimmat huolenaiheet tällä hetkellä. Selvästi tarvitaan myös alueellisen erilaisuuden huomioimista vaihtoehtoisilla ratkaisumalleilla. Suomen Kuntaliitto puolestaan edellyttää, että kuntaja palvelurakennemuutokset tapahtuvat paikallisista aloitteista ja paikallisilla päätöksillä. Erityisen tärkeänä Kuntaliitto pitää sitä, että tulevassa kuntarakennelaissa tarjotaan alueelliset erityisolot huomioon ottavia vaihtoehtoisia ratkaisuja ja että vaihtoehtoisena ratkaisuna pidetään myös kuntien välisen yhteistyön kehittämistä niillä alueilla, joilla ei ole mahdollista päästä vahvan peruskunnan ratkaisuun. Monet kunnat ovat kokeneet vaikeaksi kuntarakennetyöryhmän esityksen kommentoinnin, koska tässä vaiheessa ei ole ollut tietoja sosiaali- ja terveyspalvelujen selvitystyöstä eikä kunnan tehtävien arviointityöstä. Kunnat eivät ole myöskään riittävästi ehtineet keskustella vaihtoehtoisista ratkaisuista naapurikuntien kanssa. Peruspalvelujen järjestämisessä ei ole tarpeeksi huomioitu kuntien yhteistyötä. Myöskään kunnan roolia demokraattisesti johdettuna paikallisyhteisönä, alueen elinkeinojen kehittäjänä sekä elinvoiman ja paikallisen kansalaistoiminnan vahvistajana ei ole kuntien mielestä huomioitu riittävästi. Suuret kaupungit ja maakuntakeskukset korostavat yhtenäisen yhdyskuntarakenteen ja alueen kilpailukyvyn vahvistamisen välttämättömyyttä. Kehyskunnissa palvelujen tuottaminen todetaan tulokselliseksi ja painotetaan yhteistyötä keskuskaupungin kanssa. Seutukaupunkien näkökulmasta erityisen tärkeää on turvata elinkeinotoiminnan edistäminen alueella. Maaseutumaisissa kunnissa, pitkien etäisyyksien kunnissa sekä saaristokunnissa erityisenä huolena nousee esiin lähipalvelujen turvaaminen. Kielellisten oikeuksien turvaaminen on tärkeää kaksikielisissä kunnissa. Kuntaliiton mielestä kuntauudistuksen suunniteltu aikataulu ei ole kaikilta osin realistinen. Uudistuksen toteuttaminen olisi luontevaa vuoden 2017 alusta, joka on myös uuden valtuustokauden alkamisvuosi.
Hyvää alkuviikkoa
Aurinko nousee 5.03 ja laskee 21.32 La 5.5. Melina, Maini, Dennis, Denise *ORT Irene, Irina, Irja, Rauha Su 6.5. Ylermi, Frej, Frejvid, Freja *ORT Jopi, Job Ma 7.5. Helmi, Kastehelmi, Tua *ORT Aake Ti 8.5. Heino, Åke *ORT Johannes, Juhani, Juha, Arseni, Arsi Ke 9.5. Eurooppa-päivä, Timo, Timi, Europadagen, Tim *ORT Esa, Nikolai, Niko, Niilo, Risto
Kirkkonummen Sanomat 40 vuotta sitten: Keskustan asemakaavan luonnos esittelyssä
(KS N:o 917.5.1972) Kirkkonummen keskustan asemakaavaluonnos esiteltiin keskiviikkona 17.5. kaavoituslautakunnalle. Kaavaluonnos on laadittu mittakaavassa 1:1000 ja siihen liittyy ehdotus asemakaavamääräyksiksi. Kunnanarkkitehti Leif Sundström kertoi, että seuraavassa lautakunnan kokouksessa kesäkuussa esitellään ilmeisesti jo Kolsarbyn kaavaluonnos. Keskustan asemakaavaluonnosta on laatinut arkkitehtitoimisto Adlercreutz & Aschan. Arkkitehti Adlercreutzin lisäksi selvitteli ins. Reijonen Liikennetekniikasta alueen liikennejärjestelyjä. Tässä vaiheessa tullaan kiinnittämään erityistä huomiota liikenteen laatutasoon ja katujen poikkileikkauksiin. Lautakunnan hyväksyttyä kaavaluonnoksen jatkuvan kaavoitustyön perustaksi lähetetään asiakirjat kunnanhallitukselle ja eri lautakunnille.
Jätevesiviikko alkaa
Jätevesiviikolla 7.-13.5. kiinteistönomistajia kannustetaan suunnittelemaan jätevesijärjestelmien uudistamista hyvissä ajoin, jotta he välttyvät hätiköidyiltä ratkaisuilta. Tänä vuonna päätösten tueksi on tarjolla puolueetonta, ilmaista ja kiinteistöllä tehtävää neuvontaa. Jätevesiviikolla halutaan myös kiinnittää huomiota erityisesti saostuskaivoihin. Haja-asutusalueilla ympäri Suomen on käynnissä kymmeniä neuvontahankkeita. Neuvonnalla pyritään varmistamaan, että kiinteistöjen omistajat saavat luotettavan tiedon siitä, tarvitseeko oman kiinteistön jätevesien käsittelyä parantaa. Neuvontahankkeita on listattu ympäristöhallinnon verkkopalvelun sivulla www.ymparisto.fi/hajajatevesineuvonta. Ympäristöministeriö on rahoittanut neuvontaa 1,8 miljoonaa eurolla tänä vuonna. Viidennen kerran järjestettävää jätevesiviikkoa koordinoivat ympäristöministeriö sekä Suomen ympäristökeskus. Viikkoon osallistuu muun muassa yhdistyksiä, yrityksiä ja viranomaisia, jotka järjestävät erilaisia tapahtumia. Monessa vanhassa kiinteistössä jätevedet käsitellään ainoastaan saostuskaivoissa. Pelkät saostuskaivot, uudetkaan, eivät puhdista jätevesiä vaatimusten mukaisesti. Suurin osa jätevesien lika-aineista jatkaa matkaa saostuskaivokäsittelyn jälkeen useimmiten avo-ojaan ja sitä kautta lähimpään vesistöön, pahimmillaan pohjaveteen tai talousvesikaivoon. Jos tavanomaisesti varustellussa kiinteistössä ei ole vesivessaa, saostuskaivoihin perustuva jätevesijärjestelmä voi täyttää käsittelyvaatimukset jälkikäsittelyllä täydennettynä. Vanhojen saostuskaivojen pitää silloin olla ehjiä ja niiden perässä pitää olla maasuodattamo tai toimiva maahanimeytys tai jätevedet on käsiteltävä asianmukaisessa laitepuhdistamossa.
HIRVI
200 lasta sai väärää rokotetta tutkimuksessa
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen toteuttamassa pneumokokki-rokotetutkimuksessa on käynyt ilmi, että noin 200 lasta on saanut tutkimuksen aikana väärin valitun rokotesarjan. Tutkimuksessa käytetyt rokotteet on toimittanut rokotevalmistaja GSK, jonka järjestelmissä virhe tapahtui. "THL pitää tapahtunutta erittäin valitettavana. Onneksi on hyvin epätodennäköistä, että tutkimuksiin osallistuneille lapsille olisi tapahtunut mitään vahinkoa," korostaa pääjohtaja Pekka Puska. Vuonna 2009 alkaneessa tutkimuksessa selvitetään, kuinka hyvin pneumokokki-rokote Synflorix ehkäisee lapsilla vakavia pneumokokkitulehduksia kuten verenmyrkytystä, aivokalvontulehdusta, keuhkokuumetta ja välikorvan tulehdusta. Ensimmäiset tulokset ovat olleet erittäin lupaavia. Neuvoloiden kanssa yhteistyönä toteutettuun tutkimukseen on osallistunut yli 41 000 lasta. Heistä 2/3 on saanut pneumokokki-rokotetta. Sokkoutetussa vertailututkimuksessa 1/3 lapsista sai pneumokokkirokotteen sijaan joko hepatiitti A tai hepatiitti B -rokotetta. Virhe havaittiin huhtikuun lopulla tutkimustulosten analyysivaiheessa, kun sokkoutus oli purettu ja nähtiin, mitä rokotteita kukin lapsi oli saanut. Sokkoutus on tärkeää rokotetutkimusten tulosten laadun vuoksi. THL on lähettänyt kirjeet väärää rokotetta saaneiden lasten vanhemmille. "THL on hyvin järkyttynyt tapahtuneesta virheestä," toteaa pääjohtaja Pekka Puska. "On käsittämätöntä, että isossa lääkefirmassa voi tapahtua tällainen virhe. Tällaiset asiat pitäisi tarkistaa moneen kertaan." Puskan mukaan "THL tulee varmistamaan, että rokotteet toimittanut GSK antaa kaikkia osapuolia tyydyttävän selityksen tapahtuneelle."
Paras kisa käydään itseä vastaan
Hirvi tuli innolla kotiuimahalliin ja kiirehti tulostaulujen ääreen. Siellähän se oli; Hirvi oli selvinnyt kolmanneksi viiden viikon "kesäksi kuntoon"-uinnissa yhteistuloksella 68,5 km. Olihan se hyvä saavutus näin veteraanilta, vaikka edellä oli eräs tuttavani, Pirkko, joka oli uinut yli 70 km. Mutta tämä ei ollutkaan mikään palkintokilpailu, vaan jokainen kilpaili vain itseään vastaan. Ja siinä urakassa Hirvi ensi kerran huomasi, että ikä alkaa jo painaa. Kilometri ja parikin vielä meni, mutta kolmas tuotti jo tuskaa: jalkoja särki ja piti pysähtyä pohkeita hieromaan. Mutta kisan mainoslause "kesäksi kuntoon" piti paikkansa, yleiskunto nousi. Tästähän olen ennenkin tällä palstalla kirjoittanut: Mielestäni säännölliset uimalenkit ovat parasta ehkäisevää terveydenhoitoa, varsinkin meille ikäihmisille. Vaimokin on samaa mieltä: jalkojen pienet turvotukset katoavat joka kerta uimalenkillä. Lisäksi uiminen on mitä parhainta kuntoutusta sairaudesta toipuvalle. Käyn joka keskiviikko uimassa vanhemman veljeni kanssa, jolla oli kaksi vuotta sitten infarkti mutta nyt ui jo yhtä lujaa kuin minä. Aloitimme kuntoutusuinnin veljen ollessa vielä sairaalassa. Pari lastanikin käy samassa uimahallissa. On ilo katsella nuorten kauhomista. Tosin en ole enää vuosiin pärjännyt heille, vaikka olenkin kehittänyt veteraanille hyvin sopivan kahden käden selkäuintityylin. Kuntourheilusta puheen ollen mikään ei kylläkään vedä vertoja joka-aamuiselle sauvakävelylle metsäpolkuja pitkin. Lenkille pitää lähteä, satoi tai paistoi, siitä pitää Bella-koiramme kyllä huolen. Saahan se aina pikku lihapullan tehtyään asiansa tai juostua heitetyn kepin takaisin. Näillä metsälenkeillä voi kokea myös kaikenlaisia yllätyksiä: "Jos metsään tahdot mennä nyt, niin takuulla yllätyt". Milloin tulee vastaan peura, joskus hirvikin - ja viimeksi se käärme. Tosin viimeksi sen tavattuani antoi ystäväni Pekka Borg tällä palstalla Hirvelle nuhteet eläimen tappamisesta. Pyydän anteeksi, en tehnyt sitä ilkeyttäni vaan se oli hengellinen vertaus: Yritin sen avulla selvittää paratiisin käärmeen vaaraa, mutta vertaus taisi epäonnistua. Todellisuudessa olemme mitä parhaita eläintenystäviä, minä ja minun perheeni, varsinkin vanhin poikani ja hänen pikkupoikansa, joka innolla kertoo linturetkistään isänsä kanssa Porkkalanniemellä, miten olivat nähneet tuhansia muuttolintuja! Ehkä vaistonvarainen käärmepelkoni on peräisin varhaisesta lapsuudesta sieltä Savon saarista. En voi olla lopuksi kertomatta, miten tuo vanhin veljeni, silloin vain 45-vuotias, sanoi äidilleen, joka istui rantaan vedetyn veneen tuhdolla, kun käärme pilkisti tapinaukosta: "Nostahan äitee jalkoja, niin mie tapan tuon kiärmeen!"
Kirkkonummen Sanomat
Sunnuntaina
N:o 36 6.5.2012
Maanantaina Tiistaina Keskiviikkona
7
+14 +14
+12
+13
+11 +11
Inkoo Siuntio
+13 +12
Kirkkonummi
+14 +13
Inkoo Siuntio
+14 +14
Inkoo Siuntio
+13
Kirkkonummi
+14
Kirkkonummi
+14
Inkoo
Siuntio
+14
Kirkkonummi
+11
+13
+13
+14
+10
+10
5
+11
+11
6
+12
+11
1
+13
+13
7
"Muurahaiset työssä ahertaa ja ahertaa"
Vappua vietettiin Kirkkonummella työn juhlana
Kirkkonummella vapunvietto on perinteisesti ollut vähäeleistä. Kansainvälistä työläisten juhlaa pidetään sentään ansiokkaasti esillä Vasemmiston yhteisen vappujuhlan puheissa, mutta missä on vapunviettoon toisaalta liittyvä keväinen karnevaalihumu ja missä ovat ylioppilaiden perinteet? Ilman ilmapallokauppiaita vapun ilme olisi suorastaan ankea. lakkoja ja kannanottoja. Olemme nyt vakavan tilanteen edessä, sallimmeko vuosikymmenten työn valua hukkaan ja nykyisen oikeistopolitiikan tuhota kaikki aikaansaannokset, joista olemme olleet kansakuntana ylpeitä!
Kolmikanta toimii yhä!
MINNA Pirttijärvi, sdp Hujasen mukaan terveyserot, pitkäaikaistyöttömyys, työmarkkinoiden epävarmuus, huono-osaisuuden siirtyminen sukupolvelta toiselle ja yleinen turvattomuus kasvavat sitä mukaa kun annamme markkinavoimille vallan ohjata yhteiskuntaamme. Tässä pitäisikin hänestä kääntää kehityksen suuntaa takaisin, mistä on tultu. Hujanen puolusti kolmikantaista sopimusjärjestelmää, joka on osoittanut toimivuutensa vuosikymmenien ajan tuomalla vakautta ja ennustettavuutta yhteiskuntaan ja yhä tuo. Hallitusohjelmaan kirjatut toimenpiteet tuloerojen kaventamisesta, köyhyyden vähentämisestä, harmaan talouden kitkemisestä ja verotuksen kääntämisestä progressiivisemmaksi tapahtuivat Hujasen mukaan nyt neuvotellulla kehysratkaisulla ja siinä hänestä ollaan oikealla tiellä, kun tasapainottaminen tapahtuu enemmän verotuksen kuin leikkauksien kautta. Sosiaaliturvaindekseihin ei koskettu ja pienituloisten veroja kevennetään samalla kun perus- ja työtulovähennyksiä korotetaan, hän iloitsi. LIISA KOSONEN
Kuhina käy
Vasemmiston vappujuhlan puhujat olivat tällä kertaa omaa väkeä; Minna pirttijärvi sdp:stä ja Kari Hujanen Vasemmistoliitosta. Pirttijärvi puhui osuvasti kunnastamme muurahaiskekona, muurahaistahan pidetään ahkeruuden symbolina ja hyvin järjestäytyneen yhteisön mallina. Näin kevään tullessa elämä pesässä kiihtyy ilmojen lämpenemisen myötä, mutta kuhinaa on ollut jo aiemminkin. Kekoa ollaan nimittäin yhdistämässä muihin pesiin, pilkkomassa tai jotain siltä väliltä, joko hyvällä tai vähemmällä suostuttelulla, Pirttijärvi kuvaili tilannetta, jossa pääviestinä valtion suuntaan on ollut, että tämä keko pärjää tällaisenaan ilman liitoksia. Annetaan polkujen rakentua yhdyskunnastamme kaikkialle, missä kulkijoita on riittävästi polkua syventämään, hän huomautti painottaen, että kaikessa muutospyörteessäkin päätöksenteon on pysyttävä kunnan omissa käsissä, asukkaita on kuultava, uudistukset on tehtävä vapaaehtoisuuden pohjalta ja kuntien henkilöstön asema turvattava.
Vahvat kunnat
Suomi tarvitsee taloudellisesti ja toiminnallisesti vahvoja kuntia. Näin voidaan vähentää byrokratiaa, korjata demokratiavajetta ja toimia vastavoimana markkinavoimille!, Pirttijärvi tähdensi todeten, että muutakin pohdittavaa löytyy tänä työläismuurahaisten juhlapäivänä; Mistä saada työtä nuorille, oma koti noin 400:lle asukkaalle, riittävästi tiloja koululaisille ja asianmukainen terveyskeskus. Pirttijärvi valotti ensi vuonna täysmääräisesti käynnistyvää nuorten yhteiskuntatakuuta, johon hallitusohjelman 60 milj.euroa ei hänestä riitä, vaan lisäpanostusta tarvitaan myös kunnasta, sillä nuorten työttömyysaste on 19,9 %! Syksyn kuntavaaleissa hän kertoi Demaripuolueen päätavoitteeksi työn, oikeudenmukaisuuden ja reiluuden näkyminen arjen asioiden kautta. Olemme perinteisesti puolustaneet julkista palvelutuotantoa. Ne pitävät yhteiskunnan eheänä, tukevat elinkeinoelämää ja KARI Hujanen, vas. työstä ja työssä pysymisessä ja vielä lähtemisestäkin? Tämä ei ole oikein, eikä oikeudenmukaista.!
Kari Hujanen: Sosiaaliturva on saatu taistelemalla
Vappu työväen juhlana muistuttaa meitä niistä monista työväen- ja ammattiyhdistysliikkeen saavutuksista suomalaisen hyvinvointivaltion syntyyn, joita nykypolvi pitää itsestään selvyytenä, Kari Hujanen muistutti valottaen tässä tohtori Päivi Uljaan tuoretta väitöskirjaa "Taistelu sosiaaliturvasta", joka kuvaa sosiaaliturvan rakentumista 50- ja 60-luvuilla. Uljas tuo esille ruohonjuuritason, yksittäisten ihmisten, ammattiosastojen ja kansalaisliikkeiden toiminnan, joilla se lopulta aikaansaatiin, Hujanen mainitsi todeten, että yhteiskunnallinen muutos alkaa usein meistä itsestämme ja siihen vaaditaan mielenosoituksia,
TULIN tänne valkolakkini kanssa niin kuin muutkin, vitsaili Vilho Åstrand. työllisyyttä, estävät syrjäytymistä sekä tuovat turvallisuutta! työhön ja ihmisen mittaista työtä, jossa esille on tullut "kahden kerroksen Suomi" ja jonka purkamiseen tarvittaisiin moraalista ryhtiliikettä. Miten voi olla että, työntekijä saa palkkansa työstä, mutta johtaja sen vastaanottamisesta, työpaikalle saapumisesta, itse
Kahden kerroksen Suomi
Pirttijärvi totesi, että vappuna on syytä miettiä perusasioita; työtä ja oikeudenmukaisuutta eli oikeutta
ME halutaan luoda tänne Kirkkonummelle vähän karnevaalitunnelmaa ja toivotaan, että muutkin rohkaistuisivat!, hymyilivät nämä Ari Harisen kaappaamat Texas-tyylin kaunottaret.
TÄNÄ vuonna väkeä oli torilla ehkä aiempia vuosia vähemmän, mutta ilmapallokauppiailla riitti asiakkaita.
8
ASUNTOMARKKINAT
N:o 36 6.5.2012
Kirkkonummen Sanomat
Aktia Kiinteistönvälitys
Ratkaisuja koti-ikävään.
Kirkkonummi
OKT Överby 133,5/155 m2 Abrasintie 67. Oh,k,3mh,apuk,s,ph, vh. Kodikas yksikerroksinen omakotitalo luonnon helmassa. Valm. -86 Hyvä pohjaratkaisu, tilavat huoneet. Pihapiirissä autotalli/varasto, maakellari ja kasvihuone. Ihanan kaunis tontti, puutarhaa, nurmikkoa ja istutuksia. Ensiesittely SU klo 14.4515.30 Nurmi 050 314 1560. Mh. 380 000 . 9977117 76,5/85 m² Hilantie 232. 2h,k,s,ph,khh. Pikkunätti vuonna -09 valmistunut uudenveroinen puutalo. Aivan ihana sijainti luonnon helmassa. Autokatos ja varasto sekä grillikatos terasseineen pihapiirissä. Helppohoitoinen tontti. Ensiesittely SU klo 1313.40 Nurmi 050 314 1560. Mh. 262 000 . 9589410 200/224 m2 Vetehisentie 12. 6h, k, rt, tkh, pukuh. ph,s,kph,khh. Kauniilla monimuotoisella 1049 m² kulmatontilla yksilöllinen ja näyttävä hirsitalo. Asuintilat kahdessa kerroksessa + kellarikerros jossa takka/oleskeluhuone, pukuhuone, pesuhuone ja sauna. Ala-aste ja päiväkoti alueella. Es. SU klo 14.4515.15 Grönqvist 050 314 1563. Mh. 478 000 . 9694061 RT Evitskog 80 m² Övidsborgintie 3 as 3. 3h,k,s. Valoisa ja raikas kaksikerroksinen rivitalopääty. Piha länteen avoimin näkymin. Ensiesittely SU 18.1518.45 Nurmi 050 314 1560. Mh. 171 680 . Vh. 177 000 . 9880372 RT Kantohaka 98 m² Kantohaka 1 A 1. 4h,k,s. Kantohaan rivitaloalueella hyväpohjainen rivitalopääty. Tilavat huoneet, toimiva keittiö ruokailutiloineen. Kiva terassi ja piha istutuksineen. Es. SU klo 16.30-17 Nurmi 050 314 1560. Vh. 208 000 . 9727307 Terassitalo Kantvik 69 m² Sokeritehtaantie 13 A 6. 2h,k,s. Yksilöllinen ja kivapohjainen 2-krs kaksio. Lasitettu parveke etelään, kattoterassi! Rauhallinen ja hyvä sijainti. Autokatospaikka ja kylmävarasto. Es. sop. mukaan. Nurmi 050 314 1560. Vh. 166 000 . 9626507 KT, Kantvik 75 m² Harju 2 A 2. 3h,k. Hyväpohjainen ja tilava kolmio, 1/3 krs. Keittiö ja kylpyhuone uusittu -06. Lasitettu parveke kaakkoon. Hyvä sijainti. Es. SU 12.4013.10. Grönqvist 050 314 1563 Mh. 123 652 . Vh. 135 000 . 9786690 RT Jorvas 90,5 m² Jorvaksenpuisto 3 B 14. 4h,k,s. Hyvällä ja tilavalla pohjaratkaisulla toteutettu 1 kerroksinen rivitalohuoneisto. Iso terassi ja kaunis piha etelään. Es. SU klo 14-14.30 Grönqvist 050 314 1563 Mh. 158 568 . Vh. 169 000 . 99597 RT, Jorvas 68 m² Jorvaksenpuisto 3 C 16. 3h,k,s. Tilava ja hyvällä toimivalla pohjalla oleva muuttovalmis päätykolmio, pinnat siistissä kunnossa. Iso piha etelään. Es. SU klo 13.25-13.55 Grönqvist 050 314 1563. Mh. 158 000 . Vh. 158 324,11 . 9784359 Vapaa-ajan viettopaikka, Evitskog 32 m² Stenbackankuja 25. Keittokomero, tupa, makuuhuone, sauna ja pesuhuone. Kaunis vapaa-ajan viettopaikka luonnon helmassa. Mahdollisuus rakentaa omakotitalo, enintään 400 kem², sivuasunto 85 kem², sauna 30 kem² ja talousrakennuksia yhteensä 100 m². Esittelyt ja tiedustelut Nurmi 050 314 1560. Mh. 153 000 . 9866854 Tontti Evitskog Karhusuontie 75 ja 77. Kaksi vierekkäistä loma/omakotitalotonttia, Tienvieri 1:113 pinta-ala 2 419 m² ja Annala 1:114 pinta-ala 2 442 m². Molemmilla kiinteistöillä mökit, sähköt on. Kaunis vehreä ympäristö. Rakentaminen vaatii suunnittelutarveratkaisua. Rakennusoikeus, omakotitalolle 10 % tontin pintaalasta ja loma-asunnon rakennusoikeus 150 m². Esittelyt ja tiedustelut Nurmi 050 314 1560. Hinta 72 000 euroa/per kiinteistö. 9546971
Inkoo ---
OKT, Inkoo 167/200 m² Hagantie 5 A. Inkoon venesataman vieressä sijaitseva merihenkinen STRANDHAGA on Sinulle joka nautit meren läheisyydestä ja valoisasta tunnelmasta tilavassa, nykyaikaisessa asunnossa. Nyt myytävänä kaksikerroksinen omakotitalo merinäköalalla. 5h+k+s-os.+khh+aula+2 wc+tekn.tila. Upeat n. 45 m² terassit. Lisäksi 7 m² varasto. Yhteensä rakennetaan 8 taloa. KATSO WWW.STRANDHAGA.FI Es. su klo 1818.30 Lundström 050 314 1562. Mh. 483 500 . 9976823 92,5 m² Lukkarinkuja 2 A.Upea kokonaisuus, meren ja Inkoon keskustan palveluiden ja pienvenesataman läheisyydessä. Avokeittiö/oh+kph/wc+ylh. makuu-/ työtila+wc. Vuonna 2003 valm. 92,5 m² Kannustalo soveltuu ympärivuotiseen asumiseen tai vapaa-ajankäyttöön. Lisäksi tunnelmallinen pihasauna/ vierasmökki. Tontti 1378 m². Rakennusoikeus e=0.25, yhteensä 344,5 m². Kunnallistekniikka. Ensiesittely SU klo 1414.45 Lundström 050 314 1562. Mh. 286.000 . 9669999
OKT Eestinkylä
STRANDHAGA
OKT, Inkoo
OKT Laajakallio
OKT Överby 183/232 m² Ratatie 19. 4mh,oh,k,rt,ph,s,khh,tekninen tila, varasto. 2008 valmistunut puutalo jossa avaruutta ja valoa isoine ikkunoineen. Yksilöllinen porrastettu ja hyvin toimiva pohjaratkaisu. Kahden auton autokatos ja lämmin varasto. Hyvin hoidettu pihapiiri, etelärinnetontti noin 3 880 m². Es. SU klo 15.30-16 Grönqvist 050 314 1563. Mh. 448 000 . 9656971 OKT Jorvas 191/210 m² Vasikkahaantie 26. 5mh,oh,k,kirjastoh.työh.s,ph,kph,khh. Upea vuonna 2006 valmistunut omakotitalo. Harmoninen ja yksilöllinen kokonaisuus, hyvä pohja tasoeroineen. Isot terassit. Erillinen autotalli/varasto/autokatos. Kaunis hoidettu 2511 m² tontti, rajoittuen osittain puistoalueeseen. Es. SU klo 1414.30 Nurmi 050 314 1560. Mh. 587 000 . 9438074 OKT Evitskog 58/172 m² Harvsintie 71. 3mh,oh,k,oleskeluh.apk,s-os. Ihanalla sijainnilla maaseudun rauhassa loistava 2-kerroksinen puutalo. Tilavat huoneet. Kahden auton autotalli. Kaunis kumpuileva ja hyvin hoidettu tontti istutuksineen. Es. SU klo 17.3018 Nurmi 050 314 1560. Mh. 315 000 . 9442742 OKT Gesterby 114,5/132 m² Hevoshaka 18. 2mh,oh,k,tkh,ph,s,at. Kivalla ja toimivalla pohjalla oleva Lmuotoinen omakotitalo mukavalta alueelta. Mahtava suojaisa takapiha. Es SU klo 15.4516.15 Nurmi 050 314 1560. Mh. 263 000 . 9423216 KT Gesterby 81,5 m² Hopearinne 2 A 1. 3h,k,vh,parveke. Valoisa ja hyväpohjainen huoneisto. Hyvä sijainti luonnon helmassa. 1/3 krs, porrasaskelmia vain kahdeksan. Es. sop. mukaan. Nurmi 050 314 1560. Vh. 128 000 . 9635354
Siuntio ---
OKT, Sjundby gård 105/165 m² Kullervontie 1. 3mh,oh,k,khh,s,at,ak, runsaasti varastotilaa. Siistissä kunnossa oleva omakotitalo kävelymatkan päässä Siuntion keskustasta. Paljon pintoja päivitetty. Tontti n. 976 m². Ensiesittely SU klo 16.1516.45 Grönqvist 050 314 1563. Mh. 245 000 . 9972376 RT, Siuntio 62 m² Sjundbyntie 3 C 14. Siisti, tilava rivitalokaksio v. 1979 rakennetussa taloyhtiössä. Huoneistossa on keittö, makuuhuone , olohuone, vaatehuone sekä kph/ wc. Palveluiden ja juna-aseman läheisyydessä. Iso piha länteen. Heti vapaa! Es. SU 15.1515.45 Lundström 050 314 1562. Vh. 117.000 . 9414622 RT, Siuntio 53 m² Sjundbyntie 5 E 25. Osittain remontoitu rivitalokaksio v. 1979 rakennetussa taloyhtiössä. Huoneistossa on keittokomero, tilava makuuhuone ja olohuone sekä kph/wc. Kylpyhuone uusittu vuonna 2005. Palveluiden ja juna-aseman läheisyydessä. Iso piha länteen. Es. SU 15.5016.15 Lundström 050 314 1562. Mh. 100.190. Vh. 105.000 . 9992166
RT, Dal 65 m² Suurkirkontie 61 A 3. 2h,k,s. Uudenveroinen, v. 2008 valm. rivitalokaksio idyllisellä Dalin alueella Inkoossa. Valoisa tilava olohuone takkavarauksella. Suora sähkölämmitys. Piha etelään. Heti vapaa. Es. SU 13.1513.45 Lundström 050 314 1562. Mh. 73.279 . Vh. 162.000 . 9431834 KT, Prästgården 60,5 m² Mäntytie 1 A. Melko alkuperäiskunnossa oleva, tilava kaksio kolmannessa kerroksessa. Yhtiössä tehty viime vuosina paljon remonttia mm. uusittu käyttövesiputket, ikkunat, katto, kaukolämpö, julkisivut maalattu ja lasitettiin parvekkeet. Yhtiössä uima-allas. Es. SU klo 12.3013.00 Lundström 050 314 1562. Mh. 71.398 . Vh. 84.500 . 9869967 Mökki 62 m² Ärtrisharun saaressa sijaitseva 5 603 m², kallioinen upea näköalatontti jossa 1974 rak. hirsirakennus kahdessa kerroksessa. Alakerrassa tupa, keittokomero, huone, varasto ja yläkerrassa kaksi huonetta sekä parveke. Erillinen saunarakennus. Tiedustelut 050 314 1562 Lundström. Mh 295.000 . 72899 Mökki 30 m² Södra Trollholmen nimisessä saaressa oleva noin 1,9 hehtaarin määräalatonttitontti, Inkoon ulkosaaristossa, upealla avomerinäköalalla. Noin 1960-luvulla rak. hirsitalo, sis. olohuoneen, makuuhuoneen ja pienen keittiön. Rakennusoikeus yht. 110 m². Ostaja maksaa lohkomiskustannukset. Tiedustelut 050 314 1562 Lundström. Mh. 298.000 . 29705
Välityspalkkiomme on 4,304,92% vel. kauppahinnasta, min. 2 460,palkkiot sis. alv. 23%.
KIRKKONUMMI
Toritie 2
SIUNTIO
Siuntiontie 504
INKOO
Ola Westmanin puistotie 5
LOHJA
Laurinkatu 43
TIESITKÖ, ETTÄ KESKITULOISENA ANSAITSET YLI
PUOLITOISTA MILJOONAA?
Laske elämäsi tulot osoitteessa www.aktia.fi ja varaa aika Oman taloutesi stressitestiin Aktia Pankkiin. Voit varata ajan myös numerosta 0800 0 2470.
Syksyn parhaat toimitusajat
MYYDÄÄN NYT!
PLUSMARK
Kuunnelmaharrastusta herätetään henkiin Masan ja Ollin seikkailuissa
KEVÄTTAR JOUS NORMAALIH INTAIS
ESTA VÄLITYSPA LKKIOSTA POIS voimassa 31.5.2012 asti
1000
Tervetuloa toimistollemme! PYYDÄ HYVÄ TARJOUS ja kysy myös edullista talvitoimitusta.
Nouda 100-sivuinen
Vuokralle tarjotaan
Jussi Saarman
Petikontie 1, 01720 Vantaa Gsm 0400 556 322 jussi.saarman@polarhouse.com
TALOKIRJA
omalta myyjältäsi!
Halutaan vuokrata
Onks vielä pitkä matka? Tämä takapenkin hokema synnytti Juha Laineelle keväällä 2010 ajatuksen ryhtyä tekemään kuunnelmaa. Pari päivää ajatusta kypsyteltyään hän kysyi ystävältään Jan Vairiolta, olisiko mahdollista tuottaa sellainen seikkailukuunnelma lapsille, jota itsekin jaksaisi kuunnella. Kului kuukausi ja uusi kuunnelma oli valmis kesärientoja varten. Ensimmäisen "Masan ja Ollin Seikkailut" demon kysyntä oli hyvä ja palaute positiivista. Vastaavia uusia kuunnelmia ei ollut tarjolla ja vanhat kuunnelmat olivat jääneet mediakehityksen jaloissa C-kasetti muotoon. Kaiken tämän rohkaisemana miehet päättivät herättää henkiin valtaväestöltä vuosikymmeniksi unohtuneen harrastuksen ja tehdä Masan ja Ollin seikkailuista koko perheen kuunnelmasarjan, joka tultaisiin kustantamaan perustettavan yrityksen, Stoorituubin voimin. Nyt julkaistava kuunnelma Masan ja Ollin seikkailut: Tehtävä Egyptissä, kertoo Niemisen perheen lomamatkasta Luxoriin,
jossa ystävykset Masa ja Olli ryhtyvät tutkimaan erään kanssamatkustajan taustaa hänen epäilyttävän käytöksensä vuoksi. Pojat päätyvätkin tutkimuksissaan vanhan arvoituksen pyörteisiin, ja lomamatka muuttuu todelliseksi aktiivilomaksi. Se on saatavana 8.5. jälkeen mm. Booky.fi-verkkokirjakaupasta sekä Info-kirjakaupoista kautta maan. Ladattava mp3-versio löytyy Elisa Kirja -palvelusta sekä Sirpan Vintiltä Veikkolasta. Kuunnelma rakentuu seitsemän ääninäyttelijän ja ajatusta lennättävän äänimaailman voimin. Itse äänirooleja kuunnelmassa on tusinan verran. Julkaistava levy sisältää kuunnelman lisäksi myös kolme musiikkikappaletta, joiden teemat on haettu tästä seikkailusta. Lisäksi levyn kansiin on painettu muutama aiheeseen liittyvä arvoituksellinen tehtävä. Kuunnelma julkaistaan cd-levynä sekä ladattavassa mp3-muodossa ainakin kahdeksan tarinan verran. Seuraavaa käsikirjoitusta ollaan jo viimeistelemässä.
kohteet sivulla 10 ja myös osoitteissa:
www.porkkalankodit.fi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 36 6.5.2012
ASUNTOMARKKINAT
9
Opkk-paikallinen, luotettava asunnonvälittäjäsi
Kirkkonummi, T allinmäki 4
Siuntio, Keskusta rt 116 m2 Sudenkaari 43 G. 5h,k,autokatos. Keskustassa iso, kauniisti remontoitu rtasunto. Iso aidattu terassipiha. Es. ti 18.45-19.15/Vähätiitto-Holmberg 500 440 887 Mh. 191.223 Vh. 198.000 . 636640 Inkoo okt 208/280 m2 Yksityistie 23. Oh,k,rt,th.,5mh, khh,s. Upea -06 rak. 2-taso puutalo. Maalämpö! Tasokas keittiö! Erill.autokatos/talli. Tontti n. 6000 m². Es. ti 18-18.30/Beck 050 323 3110 Mh. 382.000 . 637428 Långvik okt 199/270 m2 Hirsalantie 826. 6h,k,s,khh, 2xkph,ylä aula,vh,kellari,terassit. Upealla yli ha:n tontilla erittäin kaunis okt. Hyvänkokoiset huoneet ja hieno huonejärjestely. Es. su 13-13.30/Aarni 0500 442 729 Mh. 589.000 . 642694 Kirkkonummi okt 193,5/268,5 m2 Pilvijärventie 50 A. 7h,k,s,khh,lämmin 2auton talli+var. Todella hienossa kunnossa oleva Lapplitalo, rv.-02 aurinkoisella 1,12ha tontilla. Es. ma 17.1517.45/Vähätiitto-Holmberg 0500 440 887 Mh. 499.000 . 637500 Inkoo rt 100 m2 Tähtelänkuja 5 C. 3h,k,s. Meren läheisyydessä valoisa rt-pääty. Kaunis eteläterassi markiiseineen. Es. ti 17-17.30/ Vähätiitto-Holmberg 0500 440 887 Mh. 158.867 Vh. 166.000 . 638968 Gesterby rt 98 m2 Kantohaka 2 E. 4h,k,s, piha. 1-tasoinen tilava rt-huoneisto, jossa hyvä huonejärjestely. Kauniisti uusittu kph ja sauna. Aidattu piha. Es. su 12-12.30/Aarni 0500 442 729 MY YTY Mh. 195.142 Vh. 205.000 . 642431 Bro rt 84 m2 Brontie 3 C. 3h,k,s. Erinomaisella paikalla hyvä 2-tason huoneisto. Keittiö ja pesutilat uusittu. Suojaisa eteläpiha. Es. su 12.15-12.45/Beck 050 323 3110 Mh. 198.000 . 641628 Bro pt 82,5 m2 Naissaarenkuja 3 B. 3h,k,s,parveke. Erinomaisella sijainnilla valoisa kolmio PARITALOSSA. Rv. 2007. Es. su 14.45-15.15/Aarni 0500 442 729 Mh. 246.000 . 636110 Masala rt 80 m2 Framnäsintie 6 D. 3h,k,s. Viehättävä 1-TASOINEN päätykoti loistopaikalla. Suuri aidattu piha. Es. ma 17.15-17.45/ Aarni 0500 442 729 Mh. 172.651 Vh. 178.000 . 637246 Störsvik pt 53 m2 Saunaniemenkaari 10 D. 2h,kk,s,alkovi, lasitettu terassi. Heti vapaa, upea -06 valmistunut paritalohuoneisto aivan meren ja Pickala Golfin tuntumassa. Es. ma 18.15-18.45/Aarni 0500 442 729 Mh. 179.000 . 619256 Överby vapaa-ajan asunto 107 m2 Brunnebergintie 15. 3h,k,s,parvi,terassi. Ainutlaatuinen järvenrantapaikka vain n. 5 min K:nummen keskustasta. Storträskjärvelle laskeva kaunis aurinkoinen rinnetontti. Rantasavusauna ja aitta! Aarni/ 0500 442 729 Mh. 527.000 . 642550
Kirkkonummi, Sarfvik okt 272/372 m2 Finnträskintie 9. 8h,k,takh,2kph,s,2auton talli ja 3 auton katos. HALUATKO ASUA JÄRVEN RANNALLA? Vähätiitto-Holmberg/ 0500 440 887 Mh. 1.250.000 . 642497
Veikkola, Koskentie 3
UUSIA RIVITALOASUNTOJA KIRKKONUMMEN KESKUSTAAN!
Degerby okt 161/211 m2 Billskogintie 321. 4-5h,k,s,khh. Luonnon keskellä upealla peltonäkymällä laadukas okt, -04. Kellaritilat! Lämmin at/-katos.Rinnetontti n. 7700 m². Es. ma 17-17.30/Beck 050 323 3110 Mh. 425.000 . 623820 Siuntio okt 119/178 m2 Kiertotie 1. 5h,k,s,khh,autotalli ja var. Keskustassa -80 valmistunut talo. Noin 300 m keskustaan, jossa koulut, kaupat, juna ym. Es. ti 18-18.30/Vähätiitto-Holmberg 0500 440 887 Mh. 219.000 . 636440
Kauhala okt 174/226 m2 Hanhilahdentie 35. 5-6h,k,2xkph,s,var,at+ erill.at/var. Ajaton, tyylikäs täystiilitalo upeissa Loojärven maisemissa. Omaa rantaviivaa n. 70 m. Sauna rannassa. T. 1,1258 ha. Ensies. ma 18-18.40/Petäjä 050 599 4189 Mh. 570.000 . 642669
Varaa nyt uusi, tasokas koti Asunto Oy Kirkkonummen Länsilenkki 12 A:sta. Yhtiöön tulee yht. 10 laadukasta 23 huoneen 1-tasoista huoneistoa. Maalämpö! Ovellinen autokatos 15.000 . Rakentamispäätös tehty! Rakentaja: Lännen Laaturakennus Oy. Katso www.lansilenkki.fi.
Esimerkkejä huoneistoista: 2 h,k,s 52 m² Mh. 142.800 Vh. 238.000 3 h,k,s 64 m² Mh. 167.400 Vh. 279.000 3 h,kk,s 79 m² Mh. 205.800 Vh. 343.000
Kuva rakennuttajan aiemmasta tuotannosta Kirkkonummella 2010.
Siuntio Asema okt 114/142 m2 Seitsemän Veljeksentie 3. 5h,k,khh,s. Kaavatontilla -86 rak. kodikas Jukka-talo. Keittiö ja sauna osittain uusittu. Puuhella/leivinuuni/takka -yhd. Es. ti 17-17.30/Beck 050 323 3110 Mh. 249.000 . 640933
Veikkola okt 149/170 m2 Honkakuja 5. 4h,k,aula,khh,2xkph,s+lämmin at/var. Kaunis -02 valm. talo, jossa upeat, valoisat ja toimivat tilat. Oh:n huonekorkeus n. 5 m. Suojaisa, rauhallinen 1665 m2 tontti. Ensies. ti 18-18.40/Petäjä 050 599 4189 Mh. 465.000 . 638273 Veikkola okt 120/196 m2 Lammaskalliontie 24. 3h,k,khh/työh,s+at,autok. Okt suositulla alueella, aidatulla 1062 m2 tontilla. Varaava takka ja leivinuuni. Maalämpö. Edulliset asuinkulut. Kuntotarkastettu. Ensies. ti 17-17.40/Petäjä 050 599 4189 Mh. 262.000 . 641927
OP-Pohjola. Etua elämään. Fördel för livet.
Näissä asuinnoissa nautit asumisesta täysin siemauksin lähellä keskustan palveluita ja juna-asemaa.
Esittely tontilla os. Länsilenkki 12 ma 7.5. klo 1819. Tervetuloa! Tiedustelut 050 323 3110 tai 0500 440 887
Sepänkannas et 98 m2 Hankaintie 16 C. 4h,k,s,2xkph,parveke. Upea koti hienolla alueella. Rv. 2011. Hyvä pohjaratkaisu. MAALÄMPÖ. Erillistalo ei seinänaapureita. Es. su 14-14.30/Aarni 0500 442 729 Mh. 223.494 Vh. 307.000 . 641533
Länsi-Uudenmaan OP-Kiinteistökeskus Oy LKV, Tallinmäki 4 010 2545 380, Koskentie 3 010 2545 300
HEIKKILÄ, erillistalo 6 h, k, et, s, varasto
Älä usko talon ulkonäköä, tule sisälle tutustumaan tähän ihanaan pohjaratkaisuun. Valoisa ja tilava, yksitasoinen koti, jota osin remontoitu. Turvallinen kasvuympäristö lapsille. Mh. 265.000 . Sammalkallio 21 C. Es. sunnuntaina: 12.55-13.25/Wakkola. 7092463 2 mh, oh, k, kh, s, wc, rt+ 2 h, kk, kh. Kuntotark. ja piilovirhevak. 1-tas. okt. 2 erill. asuntoa. Mahd. vaikka kahden sukupolven asunnoksi, tai yhdistämällä suuremmankin perheen kodiksi. Asunnot mahd. yhdistää. T. 0,2850 ha. Mahd. lunastaa lisämaata 0,1649 tontin länsipuolelta. Mh. 239.000 . Rajatie 41-43. Es. sunnuntaina: 12-12.30/ Lehtonen, Rajaniemi. 7015955
155 m2
OITMÄKI, OKT
Enää 2 as. vapaana tästä rauhalliselle Sepänkannaksen alueelle valm. pientalokokonaisuudesta. Asunnot ovat korkeatasoisesti varusteltuja, mm. takka vakiovarusteena ja yhtiön lämmitys toteutetaan energiataloudellisesti maalämmöllä. Mh. 221.904 . Vh. 315.832 . Hankaintie 16 A 6. Es. sunnuntaina: 7082605 14-14.30/Lehtonen. Meren läheisyydessä, ihanan luonnon keskellä ensimmäisen krs:n hyväkuntoinen koti. Valoa suorastaan tulvii sisään suurien ikkunoiden vuoksi. Tämä koti on päätyh., joten voit katsella kauniita maisemia kolmeen eri ilmansuuntaan. Mh. 98.605,27 . Vh. 122.000 . Kalliomäki. Tied. Rajaniemi p. 040 7724 502. 7041684
KIRKKONUMMI, erillistalo 4 h, k, s, ak 110 m2
3 mh, oh, k, wc, 2 kph, s, th + tekninen tila. Kok.pa 208 m2. Arvostetulla asuinalueella sijaitseva avara omakotitalo. Iso valoisa tontti. Tiloja muuntelemalla tänne mahtuu isompikin perhe. Maalämpö. Kuntotarkastettu ja piilovirhevakuutettu. Tontti 0,9000 ha. Mh. 429.000 . Nyåkerintie 23. Es. sunnuntaina: 13-13.30/Lehtonen. 7001644
LÅNGVIK, OKT
4 mh, oh, k, s, kh, wc. Hyvällä paikalla 1-tasoinen siisti okt, keskustaan n. 500 m. Hyvät tilat isommallekin perheelle. Pinnat uusittu 2000-luvulla. Aurinkoinen rinnetontti, joka päättyy joenrantaan. Lisäksi kellaritilaa n. 20 m2. As pa 110 m2, kok.pa 140 m2. Tontti 1150 m2. Mh. 275.000 . Kyrkvalla 9. Es. sunnuntaina: 15.30-16.15/Lehtonen, Rajaniemi. 7040163
KIRKKONUMMEN KESKUS, OKT
Valoisa koti, joka sijaitsee upealla paikalla, aivan Nissnikun puiston laidalla. Kaunis, toimiva avokeittiö. Suojaisa, osittain katettu terassipiha aukeaa etelään päin. Hyvin hoidettu yhtiö. Mh. 179.076,61 . Vh. 184.000 . Nissnikuntie 7 B. Ensies. maanantaina: 17-18.00/Rajaniemi. 7048130
MASALA, RT 2 mh, oh, k, aula, s
78
m2
Tilava ja valoisa läpitalon kolmio loistopaikalla juna- ja bussiaseman läheisyydessä. Lasitetulta länsiparvekkeelta. Oman saunan löylyistä pääset nauttimaan vaikka heti. Mh. 159.000 . Veturitallintie 5 D. Ensies. sunnuntaina: 11.45-12.30/Wakkola. 7032311
FINNSBACKA, KT 3 h, k, s, p
82,5
m2
PIKKALA, KT, 3 h, k, p
75 m2
KIRKKONUMMEN KESKUS liiketila kok.pa 58,5 m2
MASALA, luhtitalo, 3 h, k 69 m2
Myydään toimiva ja siistikuntoinen liiketila erittäin hyvällä paikalla keskustan tuntumassa. Mh. 110.000 . Grandalantie 4. Tiedustelut Rajaniemi p. 040 7724 502. 7099658
Luhtitalon alimman krs:n toimiva päätyh. Tässä kodissa ei löydy hukkaneliöitä; tämä on erittäin toimiva kokonaisuus. Kauniisti rem. huon. 09. Mh. 134.500 . Tinantie 1 A. Es. sunnuntaina: 12.40-13.10/Rajaniemi. 7076940
ASEMATIE 3 | 02400 Kirkkonummi, puh. 020 780 3810
SIUNTIO KK, OKT
4 mh, oh, k, sauna-osasto, khh, erill. wc Modernin tyylikäs koti yhdessä tasossa. Valoisa ja avara kokonaisuus, plussana korotettu katto, lasitettu patio, sekä ilmalämpöpumppu. Tontti rajoittuu viheralueeseen. Tontti 0,1256 ha. Mh. 324.000 . Kumpulantie 14. Es. sunnuntaina: 13.40-14.10/Rajaniemi. 7020212
V. 2003 valmistunut valoisa ja hyväkuntoinen koti alueella, jossa viihdytään. Tilava länsipiha ja katettu terassiparveke. 2 autopaikkaa ja tilava varasto ulko-oven vieressä. Mh. 325.000 . Omenatie 16 D. Ensies. sunnuntaina: 13.45-14.30/Wakkola. 7030450
SUNDSBERG, RT 4 h, k, s
114 m2
4-5 mh, oh, k, rt, ateljee, s.os, ph, khh, 3 wc, viinikellari, 214 m2. Upea ja tyylikäs kokonaisuus Störvikin arvostetulla alueella. Loistava sijainti Pickala Golf:n ja Störsvikin venesataman läheisyydessä. Kauniit näkymät merelle. Soveltuu ympärivuotiseen asumiseen. T. 0,1445 ha. Mh. 965.000 . Saunaniemenkuja 3. Es. sunnuntaina: 14.40-15.10/Rajaniemi. 7083648
STÖRSVIK, vapaa-ajan asunto
VEIKKOLA, vapaa-ajan asunto
Oh, 3 mh, k, khh, s, yläkerta. Kuntotarkastettu ja piilovirhevakuutettu. 2003 valmistunut Älvbyhus ihanan tilavalla tontilla reilun 2 km päässä Veikkolan keskustan palveluista. Talo rakennettu ympärivuotiseen asumiseen. Tontti 0,7900 ha. Mh. 228.000 . Eerikinkartanontie 262. Es. sunnuntaina: 15-15.30/Wakkola. 7082487
TARJA HAGMAN Paikallisjohtaja LKV p. 020 780 3404 gsm 0500 456 202
MARJUKKA WAKKOLA Myyntipäällikkö LKV p. 020 780 3492 gsm 0500 600 798
MIKAEL LEHTONEN Kiinteistönvälittäjä LKV p. 020 780 3542 gsm 0400 533 581
KAISU RAJANIEMI Kiinteistönvälittäjä LKV p. 020 780 3264 gsm 040 772 4502
ZAKIA EDBERG Myyntisihteeri p. 020 780 3473 gsm 0400 142 337
Vähimmäispalkkio 2.000 + alv. 23 % = 2.460 . Välityspalkkio 4,9 % velattomasta hinnasta, sisältäen alv. 23 %. Puheluhinnat 0207-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 0,0828 euroa/puhelu + 0,07 euroa/min ja matkapuhelimesta 0,0828 euroa/puhelu + 0,17 euroa/min (alv. 23 %). Huoneistokeskus Oy LKV, Puutarhurinkuja 2, 00300 Helsinki. Y-tunnus 1831315-2.
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi
10
Asuntomarkkinat
N:o 36 6.5.2012
Kuulutukset
Kirkkonummen Sanomat
KESÄN 2012 toiminta Kirkkonummen perusturvassa
ammattitaitoista välityspalvelua 10 vuoden kokemuksella
KIRKKONUMMI Laajakallio okt 178/298 m² 4h, k, khh, s. Upea koti täynnä valoa ja ilmavuutta. Arvostetulla Laajakallion alueella luonnonkauniilla sijainnilla ilman ikkunanaapureita. Persoonallinen kokonaisuus! Noin 60 m²:n lämmin autotalli, maalämpö ym. Esittely SU 14.0014.45. Ukontulentie 10. Mh. 494.000 . Laajakallio okt 160/221 m² 56h, k, 2xkhh, s. Toimivapohjainen koti isollekin perheelle. Suojaisa, turvallinen tontti puistoalueen vieressä. Harrastetila, kuisteja sekä iso lasiterassi houkuttaa kotielämään. Erillinen autokatosrakennus varastotiloineen. Esittely SU 13.0013.45. Vedenemonpolku 6. Mh. 475.000 . Tammikylä okt 140/207 m² 5h, k, khh, s. Monien mahdollisuuksien kokonaisuus lyhyen ajomatkan päässä keskustasta. Tilava lämmin autotalli, varastotila. Iso, vaihtelevamaastoinen 7000 m²:n tontti. Venevalkama ja vesioikeudet Humaljärveen. Esittely SU 12.0012.45. Koivuhaka 10. Mh. 455.000 . Porkkala Sperrings okt 126/146 m² 45h, k, khh, s. Hyvin pidetty 1-tason koti, kauniilla kokonaan aidatulla 6840 m²:n tontilla. Erinomaiset apurakennukset mm. pihasauna, iso autokatos, vierasmökki ym. Lyhyt matka kantatielle. Ensiesittely SU 16.20 17.20. Porkkalantie 580. Mh. 462.000 . Hila et 122 m² 45h, k, khh, s. Hyväkuntoinen, muuttovalmis koti isoine terasseineen luonnonkauniilla sijainnilla. Talon 1-tason ilmeikäs pohjaratkaisu erkkereineen tuovat valoa sekä tilantuntua. Rauhallinen asuinympäristö hienolla alueella. Esittely SU 15.1516.00. Kelokuja 69. Mh. 346.000 .
Öppettider inom vårdoch omsorgsväsendet SOMMAREN 2012
På grund av personalens semestrar måste sommartidens verksamhet reduceras på följande sätt: Socialtjänster Hemservicen för barnfamiljer har stängt 9.13.7.2012 Vuxensocialarbetets rådgivning/jour är stängd 2.31.7.2012 och telefonrådgivningen är öppen måfr kl. 911 Hälsovårdstjänster Sjukskötarnas och hälsovårdarnas kvällsmottagningar (kl. 1618) hålls inte under tiden 4.631.8. Jouren fungerar som normalt dvs. är öppen dagligen kl. 8.0022.00. Mottagningen i Masaby är stängd 25.629.7 Mottagningen i Veikkola är stängd 2.722.7 Under dessa tider betjänas kunder på hälsostationen i centrum. Inom mottagningsverksamheten sköts i juli och i början av augusti endast ärenden som kräver brådskande vård. Bl.a. årsgranskningar, borttagning av födelsemärken, förnyande av recept och intygsärenden bör skötas före midsommar eller efter medlet av augusti. Näringsterapin är stängd 2.729.7.2012 Fotterapeuternas mottagningar har stängt 4.729.7.2012 Diabetesskötarens mottagningar Diabetesskötaren Heidi Stucki-Tikkanen har semester 11.6 24.6 och 9.722.7.2012. I junijuli kan endast brådskande diabetesmottagningar ordnas, inga årskontroller. Under diabetesskötarens semester i brådskande och oklara ärenden i juni kontakta via den normala tidsbeställningen i centrum diabetesskötaren i Veikkola Mia Hiltunen och i juli diabetesskötaren i Masaby Britt-Marie Roos. Diabetesskötarens akuttelefon vardagar kl. 8.009.00 tfn 050 577 4944 fungerar i juni-juli endast då diabetesskötaren i centrum är på plats. Utdelning av diabetesutrustning Önskvärt vore att diabetiker beställer/avhämtar tillräckligt med diabetesutrustning för sommaren redan före juni månad. I junijuli ordnas ingen normal utdelning av remsor på onsdagar. Vid behov kan sådana avhämtas i små ransoner vardagar då patientkansliet är öppet. Man strävar efter att sköta e-postbeställningarna diabetestarvike.tk@kirkkonummi.fi normalt även under sommaren; det lönar sig att vara ute i god tid med beställningarna. Laboratorieverksamhet Ingen kvällsmottagning 4.65.8 Laboratoriet i Masaby är stängt 25.629.7 Laboratoriet i Veikkola är stängt 2.722.7. Laboratoriet i Veikkola är öppet vecka 26 ovh vecka 30 tisdag och torsdag (26.6, 28.6, 24.7, 26.7). Munhälsovården Tandkliniken och vardagsjouren (måfr) vid Kyrkslätts hälsostation är öppen normalt hela sommaren. Tandklinikerna ordnar inga kvällsmottagningar (15.3021.30) 25.610.8. Tandkliniken i Masaby är stängd 16.729.7 Tandkliniken Sepän koulu är stängd 25.619.8 Tandklinik 1 i Veikkola (i skolan) 25.629.7 Tandklinik 2 i Veikkola (rådgivningen) 2.729.7 Tandkliniken i Kirkkoharjun koulu är stängd 9.712.8 Tandkliniken i Gesterbyn koulu är stängd 25.612.8 Tandkliniken i Kantvikin koulu är stängd 2.729.7 Hälsovårdstjänster Preventivrådgivningarna håller stängt Masaby 25.622.7 Veikkola 25.622.7 Centrum 2.75.8 Barnrådgivning Rådgivningen i Bredberget är stängd 2.75.8. Då betjänas kunderna vid rådgivningen i centrum. Stödtjänster för funktionsförmågan Kyrkslätts arbetscentral är stängd 229.7.2012 Toimari är stängd 227.7.2012 Ankkuris dagverksamhet håller stängt vecka 26 och vecka 31 Rehabiliteringstjänster: Fysioterapin i Masaby, fysioterapin i Veikkola, ergoterapin och talterapin håller stängt i juli. Välfärdstjänster för de äldre Vols dagverksamhet har stängt 229.7. Minnespolikliniken har stängt 25.629.7. Seniorinfo har stängt 2.29.7. Seniorkafe har stängt 1.7.31.7.
ESITT
ELY
ESITT
ELY
ESITT
ELY
ESITT
ELY
UUSI KOHDE
ESITT
ELY
Sinun kotisi? Sovi maksuttomasta arviosta!
LOMA-ASUNNOT Kylmälä loma-asunto n. 60+30 m² 2h, k, saunarakennus jossa takkatupa. Hyväkuntoinen piilopirtti vain 5 min. ajomatkan päässä Veikkolasta. Tontilla sähköt (3x25A), porakaivo ja tie perille. Heti käyttövalmis kokonaisuus vapaa-aikasi viettoon. Hyvä kokonaisuus. Sovi esittely. Solbergintie 23. Mh. 138.000 . Svartvik loma-asunto n. 56 m² 2h, kk, rantasauna, varasto. Hieno vapaa-ajan asunto puhdasvetisen Vitträsk -järven rannalla. Hyvä tiestö perille. Ro. max. 180 km² loma-asunnolle tai okt:lle vesihuollon myötä. Helppohoitoisen rinnetontin koko 1750 m². Tule ja ihastu! Sovi esittely. Polatie 15. Mh. 465.000 . TONTIT Överby n. 5000 m² Hallinnanjakosopimuksella 400 km²:n rakennuspaikka omakotitalolle ja talousrakennukselle. Maalaismainen ympäristö kuitenkin lähellä kaikkia keskustan peruspalveluita. Rakentaminen edellyttää suunnittelutarveratkaisun. Sovi esittely. Karlbergintie 76. Mh. 95.000 . RAASEPORI Snappertuna, Båsa pientila 7h, 2 salia, k. Idyllinen 2 ha pientila jossa 1850-luvun n. 400 m²:n hyväkuntoinen päärakennus. Lisänä mm. iso navetta, aitta ym. Erittäin lämminhenkinen pihapiiri luo upean, rauhallisen tunnelman. Tämä on hieno kokonaisuus! Sovi esittely! Båsan kylätie 258. Mh. 575.000 . Karjaa Solbacka pt 120/153,5 m² 5h, avok., khh, s, at ja var. UUSI koti vain noin 1 km keskustan hyvistä palveluista ja liikenneyhteyksistä. Vuokratontin yhteisala 1714 m². Ei seinänaapuria, at. ja varastot välissä. Erinomainen hinta / laatusuhde! Esittely MA 18.0018.30. Högsvedinkatu 6 B. Mh. 219.000 .
ELY ESITT
UUSI KOHDE
Henkilökunnan kesälomien vuoksi kesäajan toimintaa joudutaan supistamaan seuraavasti: Sosiaalipalvelut Lapsiperheiden kotipalvelu on kiinni 9.13.7.2012 Aikuissosiaalityön neuvonta /päivystys on kiinni 2.31.7.2012. Puhelinneuvonta on avoinna mape klo 911. Terveyspalvelut Sairaanhoitajien ja terveydenhoitajien iltavastaanottoja (klo 1618) ei pidetä ajalla 4.6.31.8. Päivystys toimii normaalisti eli on auki klo 8.0022.00 päivittäin. Masalan vastaanotto on suljettu 25.6.29.7. Veikkolan vastaanotto on suljettu 2.7.22.7. Näinä aikoina asiakkaita palvellaan keskustan terveysasemalla Vastaanottotoiminnassa hoidetaan heinäkuussa ja elokuun alussa ainoastaan kiireellistä hoitoa vaativat asiat ja mm. vuosikontrollit, luomen poistot, reseptien uusiminen, todistusasiat pyydetään hoitamaan ennen juhannusta tai elokuun puolen välin jälkeen. Ravitsemusterapia on suljettu 2.7.29.7.2012 Jalkaterapeuttien vastaanotot on suljettu 4.7.29.7.2012 Diabeteshoitajan vastaanotot Diabeteshoitaja Heidi Stucki-Tikkanen on kesälomalla 11.6. 24.6. sekä 9.7.22.7.2012. Kesäheinäkuun aikana pystytään järjestämään vain kiireelliset diabetesvastaanotot, ei vuosikontrolleja! Diabeteshoitajan lomien aikana kiireellisissä ja epäselvissä asioissa kesäkuussa yhteys keskustan normaalin ajanvarauksen kautta Veikkolan diabeteshoitaja Mia Hiltuseen ja heinäkuussa Masalan diabeteshoitaja Britt-Marie Roosiin. Diabeteshoitajan akuuttipuhelin arkisin klo 89.00 p. 050-577 4944 on toiminnassa kesäheinäkuussa vain, kun keskustan diabeteshoitaja on paikalla. Diabetestarvikejakelu Toivottavaa olisi, että diabeetikot tilaisivat/noutaisivat riittävästi diabetestarvikkeita kesän ajaksi jo ennen kesäkuuta! Kesäheinäkuussa ei ole tavanomaista liuskojen jakelua keskiviikkoisin. Tarvittaessa niitä voi noutaa pieninä määrinä arkisin potilastoimistosta sen ollessa auki. Sähköpostitilaukset diabetestarvike.tk@kirkkonummi.fi pyritään hoitamaan normaalisti myös kesän aikana; tilauksien kanssa kannattaa olla ajoissa liikkeellä. Laboratoriotoiminta Ei iltavastaanottoa 4.6.5.8. Masalan laboratorio suljettu 25.6.29.7. Veikkolan laboratorio suljettu 2.7.22.7. Veikkolan laboratorio auki viikolla 26 ja viikolla 30 tiistaisin ja torstaisin (26.6., 28.6., 24.7., 26.7.) Suun terveydenhuolto Kirkkonummen terveysaseman hammashoitola ja arkipäivystys (mape) toimii normaalisti koko kesän. Hammashoitoloiden iltavastaanottoja (15.3021.30) ei pidetä 25.6.10.8. Masalan terveysaseman hammashoitola on suljettu 16.7.29.7. Sepänkoulu hammashoitola on suljettu 25.6.19.8. Veikkolan hammashoitola 1 (koululla) on suljettu 25.6.29.7. Veikkolan hammashoitola 2 (neuvola) on suljettu 2.7.29.7. Kirkkoharjun koulu hammashoitola on suljettu 9.7.12.8. Gesterbyn koulu hammashoitola on suljettu 25.6.12.8. Kantvik koulu hammashoitola on suljettu 2.7.29.7. Terveydenhoitopalvelut Ehkäisyneuvolat ovat suljetut Masala 25.6.22.7. Veikkola 25.6.22.7. Keskusta 2.7.5.8. Lastenneuvola Laajakallion neuvola on suljettu ajalla 2.75.8, jolloin asiakkaita palvellaan keskustan neuvolassa Toimintakyvyn tukipalvelut Kirkkonummen työkeskus on suljettu 2.29.7.2012 Toimari on kiinni 2.7.27.7.2012 Ankkuri on kiinni viikon 26 sekä viikolla 31 päivätoiminnan osalta suljettu Kuntoutuspalvelut: Masalan fysioterapia, Veikkolan fysioterapia, toimintaterapia sekä puheterapia suljettu heinäkuun ajan. Ikäihmisten hyvinvointipalvelut Volsin päivätoiminta on suljettu 2.7.29.7. Muistipoliklinikka suljettu 25.6.29.7. Seniori-info suljettu 2.7.29.7. Seniorikahvila suljettu 1.7.31.7.
Trevlig sommar!
Hyvää kesää!
Kirkkonummen kouluruokalista
www.porkkalankodit.fi
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi
Yhteistyöterveisin; Minna Sundström, LKV puh. 040 5101051 minna@porkkalankodit.fi
Välityspalkkio minimi 2.460 , 3,69 % (sis. alv.)
Osoite: Munkinkuja 4 02400 Kirkkonummi (Kirkkonummen Sanomien talo, katutaso)
Viikko 19; 7-13.5 ma: makaroni-lihalaatikko tomaattikastike tuoresalaatti, kasvismakaroni-laatikko ti: talon lihapata/ riistakäriste peruna/ perunasose puolukkasurvos tuoresalaatti, talon kasvispata/ sie-
nimuhennos ke: suurimopuuro mehukeitto ruokasalaatti to: broilermureke peruna tartar-kastike/ pinaattmuhennos tuoresalaatti, juuresmureke pe: talon kalakeitto/ kahden kalan keitto ruisleipä juustolevite tuorepala, luostarikeitto
Masalan alueen ruokalista
Viikko 19; 7-13.5 Ma: Jauheliha- gulassikeittoa Kasvis- sosekeittoa Ti: Silakkapihvejä Perunasosetta Kasviskääryleitä Ke: Broileri-risottoa Minimaissi- suolapähkinä- risottoa To: Porsas- juurespataa
perunaa Jogurttinen linssikasvispata Pe: Suurimopuuroa Marjakeittoa Ruisleipää Leikkelettä Suurimopuuroa
Kirkkonummen Sanomat
N:o 36 6.5.2012
ASUNTOMARKKINAT
11
Trial SM-kisat lauantaina 5.5.
Lehdessämme oli juttu (KS nro 35) SM-trial-sarjan kilpailuista Vuohimäessä, mutta valitettavasti jutusta puuttui päivämäärä. Kisat ovat lauantaina, 5.5. klo 10 alkaen ja ratkaisevat ajot ajetaan noin klo 14 aikaan.
KIERRÄTÄ HELPOSTI!
ESPOOSSA KOKO PERHEEN KIERRÄTYSTAPAHTUMA tiistaina 8.5.2012 klo 9 - 19 Lasihytti 4, Kauklahti Hanskat heilumaan ja nurkat puhtaiksi! OTAMME VELOITUKSETTA VASTAAN KOTITALOUKSILTA:
metallit, sähkö- ja elektroniikkalaitteet, autot, akut, renkaat, loisteputket, energiansäästölamput, paristot Vain hanskapäivänä puu- ja rakennusjäte (myös huonekalut) 10 /peräkärrykuorma (max 250 kg)
Tarjoamme grillimakkaraa ja muurinpohjalettuja! Kierrätysaiheinen kilpailu!
MYYDÄÄN Omakotitalotontteja Kirkkonummi Kirkkonummi Överby Kaksi omakotitalotonttia n. 5000 m2 vierekkäin tien varrella. Poikkeuslupa valmiina omakotitalolle ja talousrakennukselle. Hp: 100 000 ja 102 000 Kirkkonummi Evitskog Kaunis 0,5 ha omakotitalotontti kylän ytimessä, rakennuspaikka sijaitsee metsän kukkulalla. Hyvin puistomainen tontti. Poikkeuslupa valmiina. Hp: 84 900 Kirkkonummi Eestinkylä Kolme isoa n. 3,5 ha:n omakotitalotonttia rauhallisella sijainnilla luonnon rauhassa. Hp: 135 000145 000 Kirkkonummi Upinniemi Omakotitalo noin 1ha:n tontti Upinniementien lähellä n.4km Kantviikin keskustasta. Poikkeuslupa valmiina omakotitalolle ja talousrakennukselle. Hp: 97 000 Kirkkonummi Friggesby Omakotitalotontti noin 5 000 m2 Porkkalantien varrella, tontilta upeat maalaisnäkymät. Hp: 97 000 Siuntio Sunnanvik Omakotitalo tontteja asemakaava alueella hyvällä sijainnilla, eri kokoisia metsätontteja. Hp: 43 000- 52 000 rakennusoikeus n. 250372 m2. Siuntio Kirkonkylä Omakotitalotontti n. 4 km Siuntion asemalta uudehkolla kaava alueella jossa suurin osa tonteista jo rakennettu. Tontilta erittäin kauniit maalaismaisemat näkyminä mm. Suittaan linna. Tontti 1 483 m2 rak. oik. 222 m2. Hp: 49 000 Kysy myös muita tonttejamme Espoossa, Vantaalla tai muualla. Käyntiosoite: Kirkkotori 2, 02400 Kirkkonummi Puh/Tel: 0207 780 542. S-posti / E-mail: Info@lkvmekka.fi
EMME OTA VASTAAN:
yhdyskuntajätettä, asbestia
MYYMME:
klapeja ja kuoriketta Lisätietoja p. 0800 30880 kuusak ski
Mietitkö uuden kodin hankintaa tarjoamme erikoisedun
Skanskan KotiTurvaTM on Skanskan ottama vakuutus, jonka saat ilman eri maksua. Jos vanhan asuntosi myynti takkuilee, KotiTurva korvaa uuden kotisi asumiskuluja jopa 1000 kuukaudessa vuoden ajan. Lue lisää KotiTurvasta www.skanska.fi/kotiturva
Avaa ovi ja astu aurinkoon
Kun haluat nauttia auringosta omalla parvekkeella, klikkaa www.skanska.fi/tammi Huoletonta ja turvallista asumista Kirkkonummen keskustassa
As. Oy Kirkkonummen Tammi, Ervastintie 1 Ennakkomarkkinoinnissa uusia valoisia koteja Kirkkonummen keskustaan nousevaan Ervastinkortteliin. Toimiva pohja ja hyvät säilytystilat helpottavat arkea. Lasitettu parveke antaa lisää tilaa elämiseen. Korttelin rauhaisaa sisäpihaa rajaa muurattu tiiliaita. Oma tontti. Arvioitu valmistuminen 4/2013. Huoneistoesimerkkejä 1h+kk 31 m2 3. krs 2h+kk+s 53 m2 3. krs 3h+k+s 73,5 m2 2. krs 4h+k+kht+s 91 m2 5. krs
Visualisointi
mh. 49.530 74.190 92.670 129.030
vh. 165.100 247.300 308.900 430.100
Kiinnostuitko? Lisätietoja asuntomyynnistämme p. 0800 162 162 (maksuton), asuntomyynti.paakaupunkiseutu@skanska.fi, esitteet 24 h/vrk, p. 0203 44242
Puhelu lankapuhelimesta 8,28 snt/puhelu + 7 snt/min (sis. alv 23%), matkapuhelimesta 8,28 snt/puhelu + 17 snt/min (sis. alv 23%)
12
N:o 36 6.5.2012
Kirkkonummen Sanomat
Puolustusvoimien uudistukset koskettavat myös Kirkkonummea
Kotkan pataljoona siirtyy Upinniemeen vuoden 2013 lopulla
Samaan aikaan kun kuntarakenneuudistus hiertää kuntia, uudistetaan myös Suomen puolustusvoimia. Vuoteen 2015 mennessä säästöjä pitää löytyä 800M ja se on aiheuttanut aikamoisen myllerryspaineen, joka koskee niin puolustusvoimien rakenteiden kuin toimintatapojen perusteellista uudistamista, mutta vaikuttaa myös koko henkilöstöön. Puolustusvoimat joutuu supistamaan myös materiaalihankintoja 130 140 M. Joukko-osastoja, laitoksia, tukikohtia ja toimipaikkoja lakkautetaan ja yhdistetään, tarpeettomista alueista ja kiinteistöistä luovutaan. Esitykset ovat nyt valmistuneet ja lähtevät pääesikunnasta puolustusministeriöön ja kesäkuun loppuun mennessä tulee toimeenpanokäsky, tilannetta valotti meripuolustusalueen komentaja, kommodori Markus Aarnio Upinniemessä pidetyssä tiedotustilaisuudessa. paaehtoista kouluttamista kehitetään edelleen, Aarnio painotti.
Alexander Toradze Hämeenlinnan Verkatehtaalla
Alexander Toradze syntyi Tbilisissä Georgiassa. Hänen isänsä oli säveltäjä David Toradze ja äiti silmälääkäri. Alexander aloitti piano-opintonsa 6-vuotiaana ja jo 9-vuotiaana esiintyi solistina Tbilisissä. Valmistuttuaan Moskovan Tshaikovski -konservatoriosta hän toimi siellä pianonsoiton opettajana. Moskovan Bolshoiteatterin sinfoniaorkesterin maailmankiertueellaToradze sai turvapaikan Amerikan suurlähetystöstä Madridissa 1983 ja sai myöhemmin Amerikan kansalaisuuden. Syyksi lähtemiseensä Toradze kertoo halunneensa taiteen vapautta. Hän haluaa päästä vuorovaikutukseen erilaisten ihmisten ja paikkojen kanssa. Toradze on kiertänyt maailmaa eri orkestereiden solistina sekä pitämällä omia konsertteja. Hän on levyttänyt venäläisten säveltäjien pianomusiikkia ja saanut kiitosta tulkinnoistaan. Häntä sanotaan pianon jättiläiseksi, musiikin runoilijaksi, romanttisen pianotradition mestariksi. Suomalaiset musiikin ystävät hän on hurmannut Mikkelissä Valeri Gergijevin johtaman pietarilaisen orkesterin solistina. Toradzelle musiikki on yhtä paljon viihdettä kuin taidettakin, tie itsen ja maailman ymmärtämiseen. MuusikkojaToradze neuvoo ennen esitystä muistamaan esiintymisensä henkisen puolen, rukoilemaan Jumalaa, pitämään sielunsa avoimena, uskomaan taiteen merkitykseen ja olemaan ihminen. MAIJA PAAVILAINEN
1200 henkeä karsitaan
Puolustusvoimissa on tällä hetkellä palveluksessa yhteensä noin 14 500 henkilöä, ammattisotilaita ja siviilejä. Henkilöstömäärä tullee vähenemään noin 2200 henkeä. Aarnion mukaan 400 henkilöä poistuu vuosittain luonnollista kautta vahvuudesta, joten kolmessa vuodessa tämä poistuma on 1200 henkeä. Yksi tärkeimmistä asioista meille on se, että ketään ei tarvitsisi siirtää vasten tahtoaan tai irtisanoa. Halukkuutta siirtoihin kysellään, joskin viranomaistyönantajana meillä on oikeus käyttää myös siirtovelvollisuutta. Sen voi ajatella myös positiivisena asiana, että tarjoamme työpaikkaa muualta, jos omalta paikkakunnalta työ loppuu, Aarnio huomautti. Kotkan rannikkopataljoonan vahvuus on 64 henkeä. Kyselyn perusteella noin puolet heistä olisi halukkaita jäämään kotiseudulleen ja puolet siirtymään.
RANNIKKOJOUKKOKOULUTUS keskitetään Upinniemeen ja laivastojoukkokoulutus vastaavasti Turkuun, uudistuksia valotti Suomenlahden meripuolustusalueen komentaja, kommodori Markus Aarnio. pauksessa jopa lisääntyy, Aarnio totesi. Muut uudistukset tulevat voimaan vuoden 2015 alussa, mutta tämä Kotkan rannikkopataljoonan lakkautus astuu voimaan jo vuoden 2013 lopussa. Tulevaisuudessa Merivoimien kaikki rannikkojoukot keskitetään Upinniemeen ja laivastojoukot Turun johdon alaisuuteen. Iso osa aluskalustosta jää toki tänne Upinniemen satamaan. Upinniemeen jäävät myös Merivoimien erikoisjoukot, joihin kuuluu mm. sukellus- ja tiedustelutoiminnat, Aarnio huomautti. lakkautetaan ja perustetaan uusi yksikkö, jonka työnimeksi on ehdotettu Rannikkoprikaatia, kotipaikkana Kirkkonummi. Myös Uudenmaan aluetoimisto Dragsvikissa lakkautetaan ja sen toiminnot yhdistetään Helsingin aluetoimiston kanssa. Ruotsinkielinen koulutus jatkuu kuitenkin edelleen Raaseporissa eli Dragsvigin varuskunnassa. Säästötoimenpiteet kohdistuvat myös varusmiehiin, joiden palvelusaikoja lyhennetään 15 vuorokautta. Se on järkevä lyhennys ja sillä saadaan aikaan paljon säästöjä. Vapaaehtoinen maanpuolustustyö on puolustusvoimille ensiarvoisen tärkeää, joten reserviläisten va-
Upinniemeen kaikki rannikkojoukot
Kirkkonummea uudistus koskee sikäli positiivisessa mielessä, että Upinniemen varuskuntaan siirretään Kotkan rannikkopataljoona kokonaisuudessaan. Myös Kirkonmaan linnakkeen toiminta lopetetaan. Siellä käydään edelleen harjoittelemassa, mutta saaressa ei asuta enää eikä anneta vakituista koulutusta, Aarnio huomautti. Uudet tulokkaat mahtuvat Upinniemeen hyvin, kun saapumiserien vahvuus on pitkään ollut vain noin 1000 varusmiestä. Tyhjiä asuntoja on varuskunnassa tarjolla noin 40. Kunnan veronmaksajien määrä parhaassa ta-
Etenee suunnitelmallisesti
Uudistuksen perustavoite on varmistaa, että puolustusvoimilla on jatkossakin edellytykset täyttää tehtävänsä sekä ylläpitää Suomen sotilaallista puolustuskykyä 2020 -luvulle. Suomeen ei jää tyhjiötä. Puolustusvoimien tehtävät eivät muutu! Aarnio tähdensi. LIISA KOSONEN
Rannikkoprikaati
Muutoksen myötä Suomenlahden meripuolustusalue
KESKIVIIKKONA 9.5. klo 19.00. Konsertti Hämeenlinnan Verkatehtaalla. Sinfonia Lahti kapellimestarinaan skotlantilainen RoryMacdonald soittaaWeberninPassagaglian, Elgarin 1. sinfonian sekä Maurice Ravelin pianokonserton solistinaan pianon titaani Alexander Toradze.
K-rauta Kirkkonummen Super-Maralta kaikki kotiin ja puutarhaan.
Tervetuloa!
K-Järns nya köpman Super-Mara bjuder allt till hem och trädgård. Välkommen!
Till Superpris
a Makkarat
MYÖS SU g Kor v ser verin . /OCKSÅ SÖN. la/lör. 5.5 -14 klo/kl. 10 klo/kl. 12 - 16!
rjoilu
ntija n asiantu tuotteide EFC-ser tifioiPuu sa P ker tomas tteista ja puun o duista tu sta alkuperästä. ar PEFC kotimaise rter berätt
kt expe ch Trädprodu t trädprodukter o ertifikate d. -c lan ursprunds 11-
LO/KL. LA/LÖR K
16
KIRKKONUMMI
Lisätiedot www.kesko.fi/ vastuullisuus
K-Plussaa ostoksista.
K-plussa för dina inköp.
Purokummuntie 2, 02400 Kirkkonummi Puh/tel. 020 7999 888 Avoinna/öppet mape/måfre 720, la/lö 917 su/söndag www.k-rauta.fi/kirkkonummi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 36 6.5.2012
13
KODINKONEKUUKAUSI
I Prisma är maj
Toukokuu on Prismassa
HUSHÅLLSMASKINSMÅNAD
Prisman kodinkonekuukauden ajan Prisma Kirkkonummen myymälästä ostetuille
kodinkoneille ilmainen kotiinkuljetus Gratis hemtransport av hushållsmaskiner
lähialueille Siuntio,Kirkkonummi,Inkoo,Espoo (arvo 40,-). Asennus ja vanhan poisviennit normaalihinnoin.
a den aikan nekuukau toja! Kodinko tarjoushin lla paljon n tode katsomaa Tervetuloa e llistoamm tarjousma än. myymälä
n smånade ållsmaskin sh n! Under hu bjudande massa er en kanta en och be Välkomm anden ra erbjud köpta från Prisma Kyrkslätt under hushållsig med vå d i butiken. maskinsmånaden. Erbjudandet gäller transporter
till närområdena Kyrkslätt, Sjundeå, Ingå och Esbo (värde 40,-). Installering och borttransport av gamla
maskiner normalpris.
Voimassa Kirkkonummen Prismassa/ Gäller i Prisma Kyrkslätt 2.-31.5.
RATKAISEVAN
EDULLINEN
AVGÖRANDE
prisma.fi
FÖRMÅNLIG
Rainbow Sika-nautajauheliha/ Gris-nöt malet kött 22% 600 g (4,98/kg) alkuperämaa Suomi/ ursprungsland Finland
X-tra Porsaan sisäfile/ Gris inrefilé grillimarinoitu/grillmarinerad alkuperämaa Tanksa/ ursprungsland Danmark
HK Kabanossi grillimakkarat/ grillkorv 400 g (5,73/kg)
2,99
8,90/kg
2,29
Atria
Tuore porsaan ulkofile/Färsk gris yttrefilé
n./ca 1,6 kg
7
95
/kg
Espanja/Spanien Uusi peruna/ Nypotatis
Espanja/Spanien Varhaiskaali/ Nykål
Costa Rica Rainbow Banaanit/Bananer
0,99/kg
1,99/kg
0,99/kg
Atria Suomalainen pekoni/ Finsk bacon 140 g (11,36/kg)
Fazer Puikula, ruis/råg 500 g (2,78/kg)
Henriksson Super sämpylät/semlor 8 kpl/st., 520g (5,33/kg)
Valio Oltermanni tai/eller 17% kermajuusto/ gräddost 09-1 kg (6,66-5,99/kg)
Meira Kulta Katriina kahvi/kaffe 500 g (4,98/kg) Max. 2/talous/hushåll
Valio Maustetut jogurtit/ Smaksatt yoghurt 175-200 g (1,66-1,45/kg)
1,59
MEILTÄ SAAT BONUSTA: HOS OSS FÅR DU BONUS:
1,39
2,80
Prismassa palvelevat myös: I Prisma betjänar även:
APTEEKKI APOTEK
5,99
2,49
0,29
PRISMA KIRKKONUMMI/KYRKSLÄTT
Ma-pe/Mån-fre 8-21, la/lör 8-18, su/sön 12-18. Puh./tfn 010 762 6662
(0,0828 /puh/samtal + 0,1199 /min)
Hinnat voimassa ma-ke 7.-9.5./Priserna gäller mån-ons 7-9.5
14
N:o 36 6.5.2012
Kirkkonummen Sanomat
Varuboden Areenan Kevätfestareilla Dingo, Menneisyyden Vangit, Ressu & Jussi
Kirkkonummen monitoimihalli Varuboden Areenan 10-vuotissynttäreitä juhlitaan huippubändien tähdittämillä huikeilla Kevätfestareilla 12.5.2012. Varuboden Areenalla ensimmäistä kertaa järjestettävillä Kevätfestareilla yleisölle tarjoillaan varsinaisia suomipopin ja -rockin helmiä, kun hallin ottavat haltuunsa Ressu & Jussi, Menneisyyden vangit sekä Dingo. Festarihenkeä nostattavat lisäksi artistitulokas Noora Soininen, Kirkkonummen omista pojista koostuva Higisband sekä on hauskaa, ja se välittyy yleisölle. Melkoista yhteislaulumeininkiä, hikeä säästämättä, kuvailee Virve Rosti aurinkoisesti hymyillen.
Ressun ja Jussin hittiputki
Hurmuriduo Ressu Redford & Jussi Rainio HURMURIDUO Ressu Redford & Justarjoilee energi- si Rainio tarjoilee energisen ja musen ja mukaan- kaansatempaavan shown. satempaavan shown, jossa liikutaan kasari- ja ysäritunnelmista tämän päivän hitteihin. Älä mee, Kemiaa, All the best girls, Polku ja lukuisat muut suosikkikappaleet saavat festarikansan varmasti laulamaan mukana. Varuboden Areenan Kevätfestareille kak- VIRVE Rosti, menneisyyden vangit. sikkoa ei tarvinnut pitkään houkutella, ja Ressu us- aika spesiaalitapahtuma, koo, että fiilis tulee ole- ja toivomme, että jengi laumaan mahtava: - Nastaa laa ja bilettää meidän kanstulla Kirkkonummelle, jos- sa niin paljon kuin lähtee. sa emme ole vielä koskaan Nähdään Varuboden Areeesiintyneet. Jäähallifesta- nalla! rit kesän kynnyksellä ovat
AARNE Alligaattori viihdyttää lapsia klo 13.00. Ovet aukeavat klo 11.00. DJ Denkka. Päivällä lapsia laulattaa Aarne Alligaattori.
Dingo jäähallin lavalla
Aikoinaan useilla suurilla estradeilla villinnyt Dingo tekee paluun jäähalliareenoille Kevätfestareilla. Dingolta tullaan kuulemaan kestohittejä Autiotalosta Nahkatakkiseen tyttöön. Bändin keulahahmo Pertti Neumann puhuu festarikeikasta innostuneesti: - Tämä on ihan mahtava avaus kesäkaudelle. Kevään mittaan on työstetty uutta materiaalia studiossa, joten on virkistävää päästä välillä vetämään livekeikkaa - ja vielä näin upeissa puitteissa.
AIKOINAAN useilla suurilla estradeilla villinnyt Dingo tekee paluun jäähalliareenoille Kevätfestareilla.
Sata salamaa ja muita suursuosikkeja
Menneisyyden vangit -kokoonpanosta suurelle yleisölle tutuimmat nimet ovat Virve Rosti ja Freeman. Jo yli 20 vuoden ajan keikkailleiden Menkkareiden vauhdikas setti on legendaaristen hittien ilotulitusta Virve Rostin Tuolta saapuu Charlie Brownista Freemanin kestosuosikkiin Ajetaan tandemilla. Keikoilla on ollut ihan huipputunnelma. Meillä
käymään laa tai tule - Soita, mei
72 8124 SM 040 7 G m a .f i
n u o rt en h yv in
se fi y v in v o in t ia n u o r t e n hvo in ti a se m a @ k ir k k o n u m m i.
· tie 1 B 2 krs Kirkkotallin mi Kirkkonum
Suomalainen/Finsk
Hinnat voimassa toukokuun loppuun/Priserna gäller till slutet av maj
Helsingin Makkaratehdas Rööberin Grillimakkara/ Rödbergens Grillkorv 380 g (7,76/kg)
295
249
Hinta voimassa/ Priset gäller 7.-13.5.
Arla Ingman God Morgon appelsiinitäysmehu/apelsinjuice, 1,75 l (1,42/l)
Intia/Indien Seedless Rypälerasia, vihreä/ Gröna druvor i ask, 500 g (2,98/kg)
149
Hinta voimassa/ Priset gäller 7.-13.5.
169
Kirsikkatomaattirasia/ Körsbärstomater i ask 250 g (6,76/kg)
Katso vinkit/Kolla tipsen på: foodie.fm
www.foodie.fm
269
3
HK Rypsiporsaan lihasuikale/ Strimlat griskött, 400 g (6,72/kg)
025
Myllyn Paras Makaroni/ Makaroner 400 g (0,63/kg)
225 750
Kellogg's Corn Flakes 500 g (4,50/kg)
239
Nestle Fitness aamiaismurot/ frukostflingor 375 gf (6,37/kg)
Suomalainen/Finsk
39
Rainbow
Sika-nautajauheliha/ Gris-nöt malet kött 22%
600 g (5,65/kg)
095
Danone Vitalinea jogurttijuoma/ yoghurtsdryck 390 g (2,44/kg)
589
Valio Hyvä Suomalainen Arkijuusto/ Vardagsost 1,25 kg (4,71/kg)
Serla Toilet WC-paperi/ Toalettpapper 24 rll/st. (0,31/kpl/st.)
750
Serla Talouspaperi/ Hushållspapper 16 rll/st. (0,47/kpl/st.)
S-market Kirkkonummi/Kyrkslätt Inkoo/Ingå Siuntio/Sjundeå Veikkola
Arkisin 721 Vardagar Lauantaisin 818 Lördagar Sunnuntaisin 1218 Söndagar
Asiakasomistajaksi voit liittyyä myös osoitteessa/ Du kan ansluta dig som ägarkund också på www.varuboden-osla.fi
BONUS JOPA 5 %. MAKSA S-ETUKORTILLA, SAAT MAKSUTAPAETUA 0,5 %
BONUS UPP TILL 5 %. BETALA MED S-FÖRMÅNSKORTET, DU FÅR BETALNINGSSÄTTSFÖRMÅN 0,5 %
Kirkkonummen Sanomat
N:o 36 6.5.2012
15
SÄÄSTÖPANKIN TALOUSPALOMIES muistuttaa:
JOKAISELLE LÖY TYY
SÄÄSTÄÄ JA VAURASTUA.
OMA TAPANSA
Tule keskustelemaan sinulle sopivista säästämisen vaihtoehdoista lähimmässä konttorissamme tai ota yhteyttä osoitteessa www.säästöpankki.fi
Kirkkonummen konttori Kirkkotori 2, 02400 Kirkkonummi puh. 029 041 2080
16
N:o 36 6.5.2012
Kirkkonummen Sanomat
Långvikin "jääkiekkokaukalossa" kisatunnelmat korkealla!
Voimme luvata, että täällä riittää jytkettä! Jääkiekon seuraaminen yhdessä toisten kanssa nostattaa kisafiilistä varmasti eri tasoon kuin omalla kotisohvalla. Me uskomme suureen MMlätkähuumaan, hehkutti hotellinjohtaja Kari Silvola näin kisakauden alussa Hotelli Långvikissa, jossa on satsattu monella tavalla jääkiekon MM-kisaviikkoihin. Tiloihin on rakennettu "jääkiekkokaukalo" katsomoksi, jossa kisoja voi seurata valtavan suurelta näytöltä, Suomen siniristiliput ympärillään. Tarjolla on buffetruokailua katsomisen lomaan. Sen jälkeen baari on auki niin pitkään kuin jälkipelit sitä vaativat, Silvola hymyilee. "Kaukaloon" mahtuu kerralla ruokailemaan 120 henkilöä. Olemme satsanneet tässä erityisesti yritysmyyntiin, mutta myös yksityisasiakkaat ovat tervetulleita pöytävarauksella, Silvola huomauttaa. Ilman varauksia kuka tahansa voi tulla seuraamaan pelejä elokuvateatterin jättiruudulta. Molemmissa tiloissa äänentoisto on huippuluokkaa, Silvola huomauttaa.
SHOT goal -pelissä jääkiekko on saatava osumaan kaikkiin maalin neljään kulmaan. Lisäksi pelien välillä voi itsekin taistella maaleista joko pöytäjääkiekossa tai liikuntasaliin rakennetussa "shot goal" -harjoitusmaalilla. Se on ainutlaatuinen Suomen oloissa. Pelaaja harjoittelee siinä maaliin laukaisuja niin, että kiekon pitää osua joka kulman anturoihin, valotti Silvola peliä, jossa voi kisata kaverien kanssa vaikka siitä, kuka nopeimmin onnistuu saamaan kiekkonsa neljään kulmaan. Uskon, että Suomi menestyy viime vuoden tapaan! Silvola vielä heittää. L.K.
Puh: 010 239 8300
www.paajessmc.fi
Energiatehokkuutta Uudellamaalla
KOKO Långvikin henkilökunta, tässä heistä osa, on valmistautunut palvelemaan pelejä seuraavia jääkiekkofaneja.
Stämningsfull veterandag i Kyrkslätt
Veterandagen inleddes med kransnedläggning vid hjältegravarna. Efter uppvaktningen av kommunen och olika organisationer följde Veterandagens andakt i Kyrkslätt kyrka. Andakten förrättades av Pentti Mentu och Eimer Wasström. Efter andakten följde de ungas uppvaktning vid veteranstenen. Festligheterna fortsatte i församlingshemmet Festprogrammet inleddes med en tyst minut, en hedersbetygelse för de stupade och senare bortgångna. Efteråt följde musik och tal. Ordförande för Kyrkslätts krigsveteraner Anders Finskas önskade välkommen. Veteranerna blev ihågkomna i tal och tankar, årets tema var återuppbyggandet efter krigsslutet Kommunens hälsning framförde kommunstyrelsens ordförande Timo Haapaniemi. Han tackade för den värdefulla insats veteranerna gjort. De byggde upp den starka grunden för vårt välfärdssamhälle. Vi har mycket att lära oss av dem. Vi vill i kommunen se till att trygga veteranernas liv i ne Rahola, vars tal refereras i sin helhet i vilket hon berörde lottornas verksamhet. De ungas hälsning från Porkkalanlukio, Heli Jalava och Jeremi Teukku. Vi unga elever från gymnasiet från Porkalan lukio vill ur en strof i sången Veteranernas kvällsrops äga: Barn och barnbarn, nu är det er tur. De är lätt att observera att det berör just oss, våra studiekamrater och jämnåriga. Orden i sången fokuserar på de handlingar, ni ärade veteraner kämpat för. Texten förmedlar också den trötthet och smärta vilken ni fått utstå, för att nå det önskade målet. Ett självständigt Finland. Vi unga måste i framtiden svara för vår egen del med orden i en strof om förverkligande: Berätta för barn och barnbarn i sången att man aldrig kan fördunkla minnen. Veteranerna tackar genom Reino Perta. Esbo - Grankulla-Kyrkslätt krigsinvalider rf. Tack till församlingen som upplåter sina utrymmen åt oss. Tack för allt stöd kommunen bidragit med i form av gymnastik och an-
HJÄLTEGRAVARNA hade prytts med en ros. den mån det finns möjligheter därtill. Kommodor Markku Aarnio framförde Finska vikens Marinkommandos hälsning. Vi skall minnas våra krigshjältar. Krigsveteranernas insats är en lärdom för den följande generationen. När man internationellt jämför försvaret i länder, ligger vårt land bra till. Krigshjältarnas uppoffringar har inte varit förgäves. Med gemensamma krafter skall vårt land byggas för att trygga framtiden. Festtalet höll lottan Au-
Diacor on kotimainen vaihtoehto omaan ja läheisten terveydenhoitoon.
Oli asia pieni tai suuri, oman ja läheisten terveydenhoidossa voit aina luottaa kotimaiseen Diacoriin. Kuuntelemme, selvitämme, hoidamme ja ennaltaehkäisemme varmalla asiantuntemuksella ja ihmisläheisellä otteella. Tutustu monipuolisiin palveluihimme ja katso lisätietoja osoitteesta diacor.fi Palvelut Lääkäriasemat Kirkkonummi Diacor, Saloviuksentie 3, Kirkkonummi. Palvelemme sinua ma-to 7.3020, pe 7.3018 ja la 915.
VARAA AIKA DIACOR.FI TAI SOITA 09 775 0800
Diacorin omistaa Helsingin Diakonissalaitoksen säätiö.
FANBORG vid hjältegravarna.
Kirkkonummen Sanomat
nan rehabilitering. Tack till alla skolor som hjälpt oss. Det är mycket vi är tacksamma för. Till kaffet serverades salt och sött, smörgåskaka och hallonkaka. Reino Perta blev också avtackad. Kommodor Ala-Villama från Länsi-Uudenmaankadettipiiri överräckte till honom deras standar. Musikinstitutets elever: Sami Talvitie, Emma Kalaja, Satu Nissilä, Aaro Suni, Aamu Suni, Maunu Suni och Petri Koivula, stod för underhållningen. Vårt land sjöngs unisont, Natalija Soittonen ackompanjerade. Ett stort tack fick även kulturverksamhetsledare Maaret Eloranta och Sirkku Harjasto som stod för festarrangemanget. GUNVOR WESTRENDOLL
N:o 36 6.5.2012
17
Erä kesäkukkia alk. 5,50/10 kpl kenno Tuijat alk. 5,90 Timanttituija 70 cm alk. 7,20 Siemenperunat ja -sipulit Kalkitus
Korotuksia reserviläispalkkoihin
Puolustusministeri on päättänyt reserviläispalkkojen korotuksista 1. toukokuuta 2012 lukien. Päätöksen mukaan reserviläiset saavat hieman enemmän palkkaa kertausharjoituksessa. Palkat on korotettu seuraavasti: miehistöön kuuluvalle 57,15 euroa (aikaisemmin 56,00 euroa), aliupseerille 59,75 euroa (aikaisemmin 58,55) ja upseerille sekä erikoisupseerille 62,65 euroa (aikaisemmin 61,35 euroa) vuorokaudelta. Reserviläispalkkojen korotukset perustuvat vuosien 20122014 valtion virka- ja työehtosopimusten 1.3.2012 toteutettuihin palkankorotuksiin. Korotuksen kustannukset, arviolta 50 000 euroa, on huomioitu puolustusvoimien vuoden 2012 talousarviossa.
BgjnYck]fcYYja )+$ (*,*( BgjnYk h& ()( ,*, 0)((
PuutarhaReiman
avoinna: mape 919.30, la 917, su 1016 hmmlYj`Y&j]aeYf8cgdmeZmk&Ú ooo&hmmlYj`Ydaac]j]aeYf&Ú
Maalämpö - Jordvärme
OMKRING 130 personer hade samlats till festen. Närmast sittande Heidi och Matti Santamala.
Ne paremmat leivät, kakut ja muut herkut nyt myös Lippulaivassa
Muista Äitiä!
DE ungas hälsning HELI Jalava och Jeremi Teukku. MAARET Eloranta har under många år skött arrangemangen vid den högtidliga festen.
Lippulaiva
Espoonlahdenkatu 4, p. 040 848 7585 FESTTALARE Aune Rahola, Anders Finskas, Eimer Wasström och Timo Haapaniemi.
www.kakkukeisari.fi
REINO Perta till höger tilldelades Länsi-Uudenmaan - standaari. Myymälät myös Ullanlinnassa, Töölöntorilla, Kruununhaassa ja Kampin Kauppakeskuksessa
K-supermarket Veikkolassa juhlitaan 1 v synttäreitä!
HERKKUTORILTA
Juhlan kunniaksi tarjoamme kakkukahvit 8.5 tiistaina klo 10-18 Tervetuloa!
Saarioisten KAALIKÄÄRYLEET
11,90/kg Veikkolan KOTIJUUSTO 14,95/kg
Wilhelm GRILLIMAKKARAT 400 g (4.88/kg)
1,95/pkt 2,29/kpl 2,20/kpl 0,99/kg 0,89/kg
Aito Kyproksen Filia HALLOUMI 150 g (15,27/kg)
KOTILEIPÄ omasta paistouunista
IPI Atrian REISIKO ROILERIN B marinoitu lous raj. 2 rs/ta
en Suomalain U KURKK
0
99
kg
0
99
kg
Hartwall EPSI MAX, 7UP PEPSI, Psis. pantit 0,80 2x1,5 l us raj. 2/talo
BANAANI VESIMELONI kokonaisena Panama
2
99
2 pack
Malaco LAKUSEKOITUS 250 g
3,50/2 ps
www.k-supermarket.fi
Hinnat voimassa make 7.9.5., ellei toisin mainita.
VEIKKOL A
Koskentie 6, Veikkola Koskentie 6, 02880 02880 Veikkola puh. 020-7597460, veikkola@k-supermarket.fi puh. 020-7597460, veikkola@k-supermarket.fi ark. 7-21, la 8-18, su ark. 721, la 818, su 1218 12-18
18
KYRKSLÄTTS NYHETER
N:o 36 6.5.2012
Kirkkonummen Sanomat
FÖRENINGSNYTT
Kyrkslätts hembygdsförening rf Kurs i byggandet av gärdsgård 2.6.2012, kl. 9.00. Kursledare: Paul Boström, anmälan till Börje Forsberg, tel. 050-5252126 senast 30.5, max 20 deltagare. Kursen ordnas på Ragvalds parkeringsplats bakom ladugården. Buffet: Heikkilän Marta try. Svenskspråkigt dagsläger för barn i klasserna 4-6 Kyrkslätts kommuns ungdomstjänster arrangerar i samarbete med KNUF och svenska församlingen ett dagsläger 4-15.6 i Bredbergets ungdomsutrymme. Anmäl dig för 1 eller 2 veckor, lägeravgift 90 eur/vecka. Närmare information ger Kim Forsman, tel: 040-513 2544. Blomstermarknad Friggesby skola (Porkalavägen 953) ordnar blomstermarknad för hela familjen lördagen den 19 maj kl. 10-13. Kom och köp blommor, plantor, perenner och gödsel. Även lotteri, grillkorv, våfflor, kaffe/te och saft. Välkommen! Kyrkslätts pensionärer rf Månadsträff måndag 7.5.kl.13.30. i Servicecentralen. Trivseleftermiddag med Jukka Langén. Anm. till Allsångsfesten 4.6. Anm. och inbet. av deltagaravgiften till SPF:s sommarfest i Långvik 16.8. Anm. till Raseborg "Teaterbåten" 21.7. Litteraturcirkel Vårens sista litteraturcirkelträff i Servicecentralen 8.5. kl. 10.30 -11.30. Tove Fagerholm berättar om Jenny Diskis författarskap och presenterar också Umberto Ecos nyaste romanen Begravningsplatsen i Prag. Läslampa Vårens sista Läslampa tänds i biblioteket 8.5. kl 18. Vi diskuterar Umberto Ecos roman Begravningsplatsen i Prag och Jenny Diskis författarskap. Vi ger varandra lästips för sommaren. Maria Wetterstrand i Kyrkslätt 9.5 Behöver vi tvåspråkiga skolor och hurudana skulle de vara? De grönas plats i politiken i Sverige och Finland? Bland annat dessa frågor och annat aktuellt kan du resonera om med Maria Wetterstrand, som tidigare varit språkrör för Miljöpartiet de Gröna i Sverige. Under åren då hon var riksdagsledamot och ledde partiet blev de Gröna det tredje största partiet i Sverige. Sommaren 2010 lämnade Maria riksdagsarbetet och numera jobbar hon som fristående grön samhällsdebattör och skribent. Som maka till miljöminister Ville Niinistö har hon också en bra observationspost i den finländska politiken. Diskussionskvällen, som anordnas av De Gröna i Kyrkslätt i huvudbibliotekets Porkalasal äger rum onsdagen den 9 maj klo 18. Tillställningens språk är svenska, finska och engelska. Välkommen! Seniorcafé Kyrkslätts kommuns vård- och omsorgsväsendets stödtjänster för funktionsförmåga och välfärdstjänster för de äldre anordnar följande Senior-café träffar den 15.5 kl.14-15.30 samt 29.5 kl.14-15.30. Järsö uf Bergåsa Gregors Arv premiär lö 5.5 kl. 18.00 på Bergåsa. Föreställningar också to 10.5 kl. 19, fre 11.5 kl. 19, må 14.5 kl. 19, ti 15.5 kl. 19 och ons. 16.5 kl. 19. Vuxna 15 , barn/studerande/beväring/ungdom 5 , inkluderar pausserveringen. Boka dina biljetter av Crista nu, tfn 040-7625330 eller per e-post crista@kolumbus.fi. Välkomna! Mellersta Kyrkslätts uf - Ljungheda · LOPPIS på Ljungheda, Gamla Hindersbyv.64 sö. 6.5.2012 kl.10-13. Buffé. Välkommen! Skall du ordna bröllop eller annan fest? Ungdomsföreningshusen erbjuder ypperliga, förmånliga utrymmen. För närmare information se www.knuf.fi/medlemsföreningar.
Norra Kyrkslätts Pensionärsförening r.f. höll sin vårfest på Övidsborg
Norra Kyrkslätts Pensionärförening r.f. firade sin traditionella vårfest på Övidsborg den 14 april med gäster från Ingå Pensionärer. Det något kyliga vädret med regn och snöslask hindrade inte den varma stämningen som rådde på festen. Ordförande Jan Broman hälsade alla hjärtligt välkomna och gick kort igenom kvällens program. Kyrkslätts Spelmän underhöll med musik och spelade senare på kvällen dansmusik. Förutom den goda maten, kaffet och lotteriet som programmet bestod av hade vi även en allsångsstund. Under kvällen uppträdde trubaduren Stefan Fallenius för oss och sjöng många vackra, bekanta sånger av bland annat Evert Taube och Martin Koch. Till exempel "I min lilla hydda", "Blomman" och "Lyckan" m.fl. Många av sångerna var medryckande och fick publiken att sjunga med. Som vanligt går tiden fort då man träffar vänner och bekanta och efter att ordförande från Ingå Pensionärer, Jorma Molnar, hade tackat värdfolket var bussen till Ingå färdig att avgå; helt för tidigt enligt många. Det var igen en toppenfest och följande större evenemang före sommarens paus är vår hemliga resa i maj och våravslutningen i juni. IN Fotona är tagna av Henry Lönnroth.
Ordförande Jan Broman önskade gästerna välkomna till festen. Kyrkslätts Spelmän stod för musikunderhållningen.
Ernst Lindfors stod för serveringen.
I limbo
Efterlängtade början på maj månad, äntligen är du här! Nu återstår bara fyra veckor tills sommaren tar vid, vilket egentligen är en paradoxal sak att se fram emot, eftersom sommaren poserar som en tid av lugn medan den egentligen är den mest hektiska tiden på året. Studenten var över, efter många om och men. Om en dryg månad tar de flesta skolor slut, semestertider tar vid, inträdesprov haglar och förberedelser för hösten börjar. Tomrummet mellan exempelvis studentskrivningarna och resultaten, eller ansökningarna och inträdesproven och sedan ytterligare resultat är så konkret att den går att ta på. Vissa jobbar dagarna i ända, andra studerar febrilt för att öka sina chanser ytterligare, medan några, som jag, tyst bidar sin tid. Tillsammans med otaliga TV-serier spelas minnen upp som flashbacks, som gammalt nagellack som inte vill lossa från naglarna fastän det var över fyra veckor sedan du målade dem. Den slitna färgen påminner mig om att man är i limbo, att lugnet före stormen just lagt sig, och att man snart knappt har tid att andas. För just nu är vi i limbo, ett mellanskede mellan två Limbo betyder inte bara den fascinerande och ack så klassiska lek där man skall försöka bryta ryggen genom att böja sig baklänges under en ribba, helst till musik ifall situationen gör det möjligt. Det är också det stadium barn befinner sig i ifall de avlider innan dop, enligt katolsk sed. Att förlika studenter som väntar på resultat från skrivningarna med spädbarn fast mellan himmel och helvete kanske kan tolkas provokativt i konservativa cirklar, men är inte spänningen och känslan av ovetande om framtiden universal, vare sig man är odöpt eller bara utan studentmössa? Fast vill man filosofera enligt konstens alla regler är väl det fascinationen med livet i allmänhet att inte veta vad som händer till näst. Och fastän det känns tryggt att veta varifrån nästa månads lön kommer från och att middag serveras punktligt klockan 19.00 är det inte heller så tokigt att inte veta, och som min fullkomligt tillförlitliga (och digitala) kinesiska lyckokaka uppmanade mig: "lyckan ligger framför dig, inte bakom" vill jag dra slutsatsen att fastän vi svävar i limbo för stunden kommer högre makter snart nog att avgöra våra öden. Att dessa makter är studentexamensnämnden drar förvisso ner på dramatiken, men andemeningen är densamma. Och visst hade min lilla lyckokaka alldeles rätt. Ida Axelsson
Välbesökt vårfest på Övidsborg.
Rampfeber i Vanda
En nygrundad amatörteaterförening i Vanda sätter upp sin första sommarproduktion på Midgård i Vanda. Pjäsen som heter Aldrig i livet är skriven av Dave Freeman och regisserad av Dan Idman. Trots att Teaterföreningen heter Rampfeber har skådisarna knappast rampfeber när premiären går av stapeln 22.5.2012, för alla sju skådisar har erfarenhet av att stå på scen från tidigare. Spelperioden fortsätter fram till midsommaren. Rampfeber finns i Vanda, men bara två av skådisarna är Vandabor; Stina Kankare och Kia Lundberg-Kankare. Albert Häggblom kommer från
Helsingfors, Ulla Bergström och Karri Kaksonen är från Esbo. Kristo Salminen kommer från Borgå och Emilia Jansson från Sibbo. Regissören Dan Idman kommer ända från Ingå. Pjäsen utspelar sig en midsommaraftonskväll på en gammal bondgård som är ombyggd till ett hälsohotell. Rampfeber garanterar en glad och mycket underhållande kväll med mycket skratt. Och; Ett gott skratt förlänger livet! Biljetter: 15 euro studerande och grupper över 10 pers. 12 euro, se mera info: rampfeber.fi. Biljettbokningar: 040-512 5199 Njut av det lokala kulturutbudet i maj! Järsö uf:s teatergrupp spelar Gregors Arv på Bergåsa, premiär lördagen den 5 maj kl. 18.00. Föreställningar också to 10.5 kl. 19, fre 11.5 kl. 19, må 14.5 kl. 19, ti 15.5 kl. 19 och ons 16.5 kl. 19. Boka biljetter av Crista, 040-7625330
Det händer i
· Prata svenska måndagen den 7 maj, kl. 16-17. · Rätt i Luckan, Marcus Kevin, jur.mag. ger svar och råd på dina juridiska problem nästa gång onsdagen den 6 juni 2012, kl. 15-17. Reservera gärna tid på förhand, tfn 09 2963830. · Modeshow i Luckan fredagen den 11 maj kl. 15.30 och 16.30. Medverkande KappAhl, Seppälä, Dressmann, Kampaamokauppa Sitruuna. · Kyrkslätts sommarevenemangskalender sammanställs nu. Skicka in materialet omedelbart om du vill medverka.
Kyrkslätts Nyheter
Nästa Kyrkslätts Nyheter utkommer söndagen den 13 maj, materialet vill vi ha senast onsdagen den 9 maj. Skicka in ditt material per e-post till Kyrkslätts Nyheter, adressen är: lotta.lindstrom@luckan.fi eller ring tfn 09-2963 830 Om du skickar per post är adressen KNUF/Luckan, Stationsvägen 3, 02400 Kyrkslätt. Kyrkslätts Nyheter är ett samarbetsprojekt mellan KNUF och Kirkkonummen Sanomat.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 36 6.5.2012
tultu niin pitkälle pois oppilaiden parasta ajatellen, joten mietin onko meidän päättäjien keskuudessa kyky ajatella oppilaiden näkökulmasta ja heidän parastaan? Osa päättäjistä ovat niin syvällä poteroissaan, etteivät enää pysty näkemään miksi he ovat kunnanvaltuutettuja. Minun käsitykseni mukaan valtuustossa istuvien pitäisi työskennellä kaikkien kirkkonummelaisten puolesta, niin taajamissa kuin Porkkalan niemellä tai Turunväylän pohjoispuolella asuville sekä suomen- että ruotsinkielen puhuville jne. Maalla asuvilla oppilailla on yhtä suuri oikeus käydä koulua suhteellisen lähellä kotoaan turvallisessa ympäristössä kuin muillakin. Voidaan toki pedagogisessa keskustelussa miettiä milloin joku yksikkö on niin pieni ettei enää voi muodostaa järkeviä oppilasryhmiä. Mutta se on kokonaan eri asia kuin se että palvelut otetaan pois muista syistä (poliittiset, taloudelliset) koska kyllähän ihmiset maallakin maksavat veroa palveluistaan. Jos puhutaan puhtaasti numeroista niin voin vähän jakaa omaa tietämystäni asiasta jota olen oppinut rehtorina toisessa kunnassa. Kokonaisbudjetti yksikössäni on vähän yli 1,2 miljoona euroa. Tästä summasta suurin osa menee muuhun kuin oppilaiden toimintaan. Suurin osa rahoista menee rakennuksen kustannuksiin ja opettajien palkkoihin. Alle 40 000 menee koulun toimintakustannuksiin, kuten oppikirjoihin, tietokoneisiin, monitoimilaitteisiin ja muihin tarvikkeisiin. Tämä summa saadaan käyttöön suoraan oppilasmäärän perusteella. Olen huomannut että kokonaissummia käytetään poliittisina aseina ilman että huomioidaan esim. rakennuksien mahdolliset vuokra- tai lainakulut. Myös opettajien ikärakenne vaikuttaa kustannuksiin koska iäkkäimmät opettajat saavat 20 % korkeampaa palkkaa verrattuna vastavalmistuneisiin. Näitä asioita ei saa käyttää argumenttina kun otetaan pois lapsen perusoikeutta lähikouluun. Kysymys on myös siitä jos säästöjä todellakin syntyy? Itse rakennus jää useimmiten kunnan omistukseen ja opettajat siirtyvät toiseen yksikköön kunnan sisällä samalla palkalla. Toivon että päättäjät ottavat niskastaan kiinni ja nostavat itsensä ylös juoksuhaudoistaan jotta he todellakin pystyvät näkemään tilannetta oppilaan perspektiivistä. Tämä olisi parasta lapsen kannalta, jos he jättäisivät pois omat poliittiset ja ehkä myös egoistiset näkemyksensä näissä asioissa. kasvatustieteen maisteri, rehtori TONY BJÖRK Jolkby
19
Kun kirjoitat lehteen
Toimitus valitsee Lukijan mielipide -palstalla julkaistavat kirjoitukset käytettävissä olevan palstatilan ja monipuolisuuden puitteissa toimituksellisin perustein. Kirjoittajan nimi ja yhteystiedot on aina liitettävä mukaan, vaikka esiintyisit nimimerkillä. Nimettömiä kirjoituksia on turha lähettää, niitä ei julkaista. Älä hauku muita kirjoittajia, älä sorru rasismiin, kiroiluun, huutamiseen, älä kirjoita ISOILLA KIRJASIMILLA, älä turvaudu asiattomuuksiin, vaikka olisitkin eri mieltä. Kirjoita vain otsikon asiasta ja lyhyesti. Korjaa itse kirjoitusvirheet! Älä kopioi aikaisempia viestejä mukaan. Jätä tyhjä rivi kappaleiden väliin ja tilaa reunaankin, mutta älä lopeta jokaista riviä kappaleen lopetusnäppäimellä. Lähetä viestisi vain yhden kerran! TOIMITUS
Pedagogiikka ja päättäjät
Aika uutena kirkkonummelaisena olen saanut seurata sivusta kouluverkoista käydyn vilkkaan keskustelun. Keskustelussa on joitakin asioita jotka ovat olleet merkillepantavia. Ensimmäinen asia on että kirkkonummella on näköjään tärkeämpi ajaa puolueen poliittinen agenda kun ajaa lasten etuja. Toinen asia on että pedagoginen keskustelu on loistanut poissaoloistaan ja päättäjät on aika vastenmielisesti laittanut oppilaat vastakkain kustannuserinä. Maalla asuvat oppilaat ovat välillä laitettu taajamissa asuvia oppilaita vastaan ja välillä on ollut ruotsinkielisten ja suomenkielisten oppilaiden vuoro olla vastakkain. Tässä keskustelussa ollaan
Ostamme KULTAA ja HOPEAA
Korut, sormukset, kulta- ja hopeakellot, pöytähopeat ym. Maksu heti tilille tai pienet summat TOkäteisellä. NETTIHUUTA
w w w . k ul tatuk k u. co m
voit ostaa n urja esineitä h i edullisest
Hämmästyttää, kummastuttaa pientä kuntalaista
Pienestä Friggesbyn kyläkoulustamme on näemmä tullut välikappale Kirkkonummen valtuutettujen kädenvääntöön. Surullista asiassa on, että vääntö näyttää olevan kielipoliittinen ja se koskettaa ennen kaikkea pieniä juuri koulutiensä aloittavia lapsia. Valtuutettu Harinen tovereineen haluaa hävittää maailmankartalta pienen ruotsinkielisen kyläkoulun kun Upinniemessä toimiva suomenkielinen kyläkoulukin lakkautetaan. Lakkautusasioiden käsittelyjä on saanut laajasti seurata mm. tämän lehden uutisista ja kommenttikirjoituksista. Poliittisiin intohimoihin ja yksityiskohtiin puuttumatta voisi Friggesbyn koulun osalta kuitenkin todeta lakkauttamisen suunnittelun olevan hölmöläisten hommaa! Upiniemen ja Friggesbyn koulussa on yhtäläisyyksiä vain kahdessa asiassa, molemmat ovat pieniä kyläkouluja ja oman kylän väki puolustaa niitä henkeen ja vereen. Siihen yhtäläisyydet sitten loppuvatkin, verrattaessa opetuksen kustannuksia, oppilasmäärää ja oppilasennustetta, koulurakennuksen kuntoa ja tiloja, Friggesby vie kiekkotermein voiton 6-0. Ruotsinkielisen varhaiskasvatus- ja opetuslautakunnan puheenjohtajan Aintilan kommentissa (KS nro 34, 29.4.2012) kiteytyi hyvin Friggesbyn koulun tilanne. Koulu on kunnalle edullinen, oppilaat ja opettajat viihtyvät hyvin ja koulu on koko kyläyhteisölle tärkeä. Eli lautakunnan mielestä lakkauttaminen ei ole aiheellista. Kyläläiset ovatkin asiasta Aintilan kanssa yhtä mieltä ja koulu koetaan tärkeäksi asiaksi. Sitä puolustettiin jo viime vuonna kun pätevän opettajan puuttuminen uhkasi sulkea yli 130 vuotta vanhan koulun. Aktiivisen etsinnän jälkeen koululle saatiin todella hyvä opettaja ja koulun toiminta jatkui entisellään. Tänä vuonna haaste näyttäisi olevan luokkaa vaativampi, periksi ei kuitenkaan meinata antaa. Friggesbyn koulu on Porkkalan ja ympäristökylien lähikoulu, johon oppilaita tulee niin ruotsinkielisistä, kaksikielisistä ja suomenkielisistä perheistä. Koulun oppilasmäärän ennusteet seuraaville vuosille ovat reilusti yli vaadittavat 20 oppilasta. Epätietoisuus ja viime hetkellä keväällä tulevat uutiset lähikoulun lakkautushuhuista aiheuttavat lapsensa koulua valitsevissa perheissä luonnollisesti pientä paniikkia. Koulun nykyisten sekä tulevien oppilaiden vanhemmat toivovatkin tilanteen jo rauhoittuvan. Kirkkonummen kunnan toivoisi noudattavan omia tavoitteitaan. Koulutoimen osalta mm. perusopetuksen tavoite vuodelle 2012 on, että mahdollisimman moni oppilas voi käydä lähikouluaan. Toimivan ja elinvoimaisen kyläkoulun sulkeminen ja oppilaiden kuljettaminen monen kymmenen kilometrin päähän ei ole kestävän kehityksen periaatteiden mukaista. Porkkalassa ja lähikylissä asuvat lapset haluaisivat käydä samaa tuttua ja turvallista lähikoulua kuin vanhemmat, isovanhemmat ja isoisovanhemmat. MIKAEL EEROLA
KAUPAS
KIRKKONUMMI,
Kirkkotori 2, mape klo 1016
NUMMELA,
Tuusantie 3, mape klo 1017
Kts. MUIDEN TOIMIPAIKKOJEN OSOITTEET www.kultatukku.fi
KUVAUS KOSONEN Meiltä ylioppilas- ja valmistujaiskuvaus
studiossa 80 miljöössä 120
Ammattitaidolla ja kokemuksella: Apua koirien ja hevosten lihas- ja luustoperäisiin ongelmiin
www.kuvaus-kosonen.fi
puh. 045-1147 946
TASOKKAASTI MATKAAN
Hierontaa, Laseria, Manuaaliterapiaa
050-300 8857
Vastaanotot: Tammisaari, Siuntio
Betjäning även på svenska!
Royal Caribbean luksusristeilijällä
9.16.9. Itäinen Välimeri alk. 1 485/hlö
Finnair-lennot Roomaan menopaluu, kolme retkipäivää suomalaisen oppaan johdolla Rooma, Kusadasi ja Efesos sekä Ateena. Laivalla täysihoitoruokailut.
17.24.10. Alanya Gold City 765/hlö
Spa-hotelli 5*, majoitus 67 m2 sviiteissä puolihoidolla, 2 retkeä sis. Katso matkaohjelmat www.matkahaukka.com
KIRKKONUMMI
Munkinmäentie 15 ark. 918, la 1014 rese@matkahaukka.com Laaksokatu 1 ark. 917, la sulj. karis@matkahaukka.com
P. 09-296 5000 KARJAA
P. 019-278 2800
20
N:o 36 6.5.2012
da kl. 18.30 för 02 och äldre Information: Ann-Sofi 0408348990
Kirkkonummen Sanomat
Kirkkonummen Kansalliset seniorit ry. Päijänne-risteily 5.6. Avoin kaikille, jos et ole ilmoittautunut soita Pirkolle 040 5784961.
Suoralinja on yksityisten rivi-ilmoituspalsta. Ilmoitukset julkaistaan maksun saavuttua. Tekstin voit jättää joko faxilla 221 92020, sähköpostilla suoralinja@ kirkkonummensanomat.fi tai puhelimitse 2219200. Maksun voit suorittaa joko ilmoituskont-torissamme tai tilille AKTIA FI08 4055 2020 0633 37. Maksaessasi pankkiin merkitse viestikohtaan ilmoittajan nimi. Liitä lähettämääsi aineistoon maksukuitti tai tieto maksusta, näin takaat mahdollisimman nopean julkaisemisen. Pienin ilmoitus 10 euroa/4 riviä (sis. alv 23 %). Lisärivit 1 euro. Riville mahtuu noin 25 merkkiä. MYYDÄÄN hyväkunt. Opel Astra Farm. Vm2003. kats. 4/2012. Aj.86tkm met.sininen, 2 renkaat, lohkol- sisäpistoke, ym. Määr. huolettu H. 6550,P. 0400 444571 MYYDÄÄN kääpiöluppakanin ruskea-valkokirjavia poikasia. H. 20,- p. Outi /040 5228492. MYYDÄÄN n. 9200 m2 aurinkoinen raivattu tontti Inkoosta kesk. läheltä. 1/2 vanhaa metsän pohjaa, 1/2peltoa. Rak. oik. 400+100+150. Sähköliittymä on, rak.lupa on, kunnallistekn. rajalla. HP 75t. Puh.040 5922095. MYYDÄÄN omakotitalotontti Inkoon Västerkullassa kunnallistekn. osa rajoittuu viheralueeseen hint 49.500,- puh.0405761371 VUOKRALLE tarjotaan 34m2 yksiö Kirkkonummen keskustasta (Lukkarinkuja) 1.6. alkaen. 550,-/ kk P. 041 5076043. VUOKRALLE annetaan yksiö 29m2 Gesterbyssä. 040 8382414. VUOKRALLE tarjotaan siisti kerrostaloyksiö, 1h +kk +vh +lasitettu parv., n. 35m2. Osittain kalustettu. Vuokra 430,-/kk +vesi ja sähkö. 2kk vuokratakuu. Heti vapaa. P. 040 5138628. HALUTAAN vuokrata autolle seisontapaikka kesäksi rauhalliselta alueelta Kirkkonummelta. P. 046 5497651. HALUTAAN ostaa omakotitalo Kirkkonummelta puh. 040 5548934 TARVITSETKO avustajaa henkilökohtaiseen avustamiseen tai pienten koti- ja pihatöiden tekoon, esim. haravointiin? Ota yhteyttä p. 041 5455874
Yleisurheiluharjoitukset tiistai 8.5. Siuntion urheilukentällä klo 17.30 20032006 syntyneille klo 18.30 2002 ja vanhemmille Lisätiedot: Ann-Sofi 0408348990 Friidrottsträningar ti 8.5. på Sjundeå sportplan kl.17.30 för 20032006 föd-
10.5. Spring Cup Löptävling på Sjundeå idrottsplan info: kilpailukalenteri.fi Juoksutapahtuma Siuntion urheilukentällä katso kilpailukalenteri.fi Idrottsskola/Urheilukoulu 4.6.20.6.2012 (måfre)/ (mape) Grupp/Ryhmä 1 kl. 9.30 11.30 Grupp/Ryhmä 2 kl. 12 14.00 613 år/vuotiaille info: ann-sofi 040-8348990 anmälan senast 28.5./ilmoittautuminen viim. 28.5. ann-sofi.hognas-pontinen@ edu.esbo.fi
Ma 7.5. klo 17-18.30 Kuntosalivuoro, Veikkolan koulu/ Sari Kivilaakso Ti 8.5. klo 18.15 Testijuoksu, Pirkkola/Suunnistava Uusimaa Ke 9.5. klo 18 Suunnistuskoulu + Vauhti-Ilvesten harjoitukset, Jerikonmäki / Annamari Heikkilä. Lisätiedot ja mahd. muutokset Lynxin nettisivuilla www.lynx.fi
Noudetaan ilmaiseksi
metalliromut, akut, polkupyörät ja muut metallit. pihat/varastot siistiksi kesäksi
puh.
0400 590 629
Kulttuuriyhdistys Ruusunkukka ry:n
KEVÄTKOKOUS
11.5. klo 17.00
Kirjastossa, Porkkalasalissa P.J. Ovaskainen
Lauantai 5.5 10.0011.00 Kuntos. kt 10.0012.00 Otahalli 13.0014.30 Koripallo Vk 13.0014.00 Baletti 1., Vk 14.0016.00 Baletti 2., Vk 16.0018.00 Kuntos. kt 19.0021.30 Futsal, m, Vk 12.00 PM maasto,Vantaa 13.00 Heittokisa, Espoo 15.00 Hki Cityrun Sunnuntai 6.5 12.0013.30 Kuntos.Vk 14.0015.00 Zumba, Vm 16.0017.00 J.pallo 36v, K 16.0018.00 Kuntosal. kt 16.0017.00 Perhes. 46v, Vm 17.0018.00 Perhes. 69v, Vm 18.0019.00 Sähly 0298 Vm 13.00 Heittokisa, Espoo Maanantai 7.5 10.0011.00 Kuntos. kt 10.0011.00 Ikiliikkuj. Nuo 17.0018.00 Koripallo Vk 17.0017.45 Babybic, Kp 17.3018.15 Yu-kou 08 05 K 18.0019.00 Aerobic, Vk 18.1519.30 Yu-kou 04 03 K 18.1520.00 Yu-kou 02 99 K 18.0019.00 Kuntos, kt 19.3021.00 Otahalli,vapaa 17.30 Moukari,paino, Hki Tiistai 8.5 10.0011.00 Kuntos. kt 17.0018.00 Kuntos. kt 17.0018.00 J.pallo 36v 17.3019.00 Kuntos. Vk 18.1018.55 Tempput. Vk 19.0020.00 Zumba, Vk Keskiviikko 9.5 10.0011.00 Kuntosal.kt 17.1518.00 Perhelii 2,5v, Vk 17.1518.00 Liikkari 34v, K 18.0019.00 Baletti 2. Vk 18.0019.00 Kuntosali, kt 18.0020.00 Otahalli 18.0518.50 Perhelii 2,5, Vk
Tiistai 8.5.
18.30 Kirkkonummen Komeetta. Luentosarjassa dos. Esko Keski-Vakkurin aiheena on "Mustat aukot, gravitaation ääripisteet" Kirkkonummen koulukeskuksen auditoriossa Asematien varrella.
Tapahtumapäivyri on yhdistysten ja seurojen erilaisten tapahtumien ja tilaisuuksien muistilista seuraavan viikon tapahtumista. Päivyriin ei oteta vuosikokous- eikä muitakaan julkaisun määräaikaan sidottuja tiedotuksia. Toimitus pidättää oikeuden muuttaa, valikoida ja jättää julkaisematta tekstejä. Materiaalin oltava toimituksessa maanantaisin/ torstaisin klo 16.00 mennessä. Päivyri-palstalle tietoja otetaan vastaan vain kirjallisesti, joko sähköpostitse os. paivyri@kirkkonummensanomat.fi tai faxilla numeroon 22192020.
Keskiviikko 9.5.
10.00 Kirkkonummen Kansalliset Seniorit. Veikkolan muistikerho kokoontuu kirjastolla. 1011.00 Kirkkonummen- Siuntion Sydänyhdistys ry Kesäkauden Mölkky-peli Veikkolassa, Kisapolun maastossa viikottain alk. 9.5.2012 klo 10 - 11 16.00 Kirkkonummen filatelistit ry kevätretki Hankoon. Lähtö Kirkkonummen pääkirjaston parkkipaikalta klo 16.00.
Maanantai 7.5.
13.00 Espoon Sotaveteraanit ry Kirkkonummen jaosto. Veteraanitapaaminen Seurakuntatalon takkahuoneessa. 13.30 Kyrkslätts pensionärer rf Månadsträff i Servicecentralen. Trivseleftermiddag med Jukka Langén. Anm. till Allsångsfesten 4.6. Anm. och inbet. av deltagaravgiften till SPF:s sommarfest i Långvik 16.8. Anm. till Raseborg "Teaterbåten" 21.7. 18.00 Porkkalan Martat. Kevätkarkelot VPK-talolla. Puffetti. Tied. Tuula p. 041-4366530 ja Marja p. 0400-830486. 18.1519.00 Liikkari 56v, K 19.0020.30 Yukou 0099, Vm 20.30-21.30 Sähly aik. Vk 17.30 Korkeus, Hki 18.00 Junnumaasto, Hki Vk=Veikkolan koulu Vm=Vuorenmäen koulu K= Urheilukenttä Kt=Kirjastontalo Kp=Koskentori pk Nu=Nuorisotila www.veve.net Johanna Artola Toiminnanjohtaja Veikkolan Veikot www.veve.net 050 301 1922 johanna.artola@gmail.com
Torstai 10.5.
12.00 Kirkkonummen seudun invalidit ry Kyrkslätts nejdens invalider rf Tapaaminen palvelukeskuksessa. Träff på servicecentralen. 14.00 Kirkkonummen Kansalliset Seniorit ry Shakkikerho Palvelukeskuksessa. Kirkkonummen Eläkkeensaajat ry. yhdistetty kuukausitapaaminen ja ulkoilupäivä Porkkalan leirikeskus Nedergårdissa 24.5. Lähtö klo 10.00. Ilm. Veikolle 18.5. menn. p. 0400-417580.
PAIKALLINEN UUTISJA ILMOITUSLEHTI KIRKKONUMMI SIUNTIOINKOO ALUEELLA
Kyrkslätt Krigsveteraner r.f.
Kom ihåg Distriktets kyrkodag i Vanda, Helsinge kyrka S:t Lars 27.5.2012 se VP 2/2012. Anm. till Maj 2975 797, 040-821 3307 senast 14.5.2012.
Valtakunnallinen paloturvallisuuden asiantuntija.
®
LUE MITÄ PAIKKAKUNNALLA TAPAHTUU
Näissä paikoissa asioidessasi saat lehden heti tuoreeltaan.
KIRKKONUMMI KESKUSTA Prisma K-citymarket Varuboden S-market Kirkkonummen kukka ja hautauspalvelu R-kioski Luckan/ Aseman Ostari Teboil Kauppakeskus Kirsikka Varuboden Rautakeskus Sale Lindal Varoboden Areena K-Rauta K:nummi GESTERBY Siwa KANTVIK Sale MASALA Sale K-market LAPINKYLÄ K-kauppa VEIKKOLA S-market Siwa K-Supermarket R-kioski SIUNTIO S-market as. Teboil VB-Center PIKKALA ABC asema INKOO S-market Kauppakeskus Strand Delta Cafe DEGERBY Degerby Deli Minimarket MANKKI Neste ESPOO KESKUSTA S-market
paloturvallisuusliike turvanasi!
· Gloria-sammuttimet · Paloturvallisuustuotteet · Sammutintarkastukset ja -huollot · Myös nestekaasumyynti Teemme sammutintarkastukset odottaessa!
Sammutinhuolto E.Havantola Oy
Suomenoja, Ennekuja 2, 02270 Espoo puh. 09 295 3021, www.sammutinhuolto.com
Täyden palvelun
Pokrovan borssikeitto!
Noutopäivä la 12.5.2012 klo 1214
Borssikeitto 8 /litra Kaalipiirakat 1,30 /kpl Herukkatorttu 8 / neljännespala
Muistakaa ottaa omat astiat mukaan!
Toivomme lämpimästi etukäteisvarauksia joita vastaanotetaan ma 7. to 10.5. klo 0916 välisenä aikana numerossa 09-221 1400
Avoinna ma pe 10 17
Kirkkonummen Sanomat
Kotiseutu-, kunnallis- ja talouselämän uutis- ja ilmoituslehti jo vuodesta 1967 ISSN 0782-6044 www.kirkkonummensanomat.fi Julkaisija Kirkkonummen Sanomat Oy sitoutunut Julkisen sanan neuvoston periaatteisiin Ilmestyminen kaksi kertaa viikossa torstaina ja sunnuntaina Osoite Munkinkuja 4, Kirkkonummi PL 28, 02401 Kirkkonummi Puh. vaihde (09) 221 9200 Avoinna mape 8.3016.00
Kirkkonummen Sanomat
Ilmoitukset Myyntijohtaja Ilkka Jouhki (09) 221 92015 Myyntiasistentti Elisabeth Rönnberg (09) 221 92016 etunimi.sukunimi@kirkkonummensanomat.fi Telefaxit: (09) 221 92020, (09) 221 92026, (09) 221 92024 Rivi-ilmoitukset (09) 221 9200 ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi Suoralinja suoralinja@kirkkonummensanomat.fi Päivyri paivyri@kirkkonummensanomat.fi Ilmoitushinta tekstissä 1,90 /pmm + alv 23% etu- ja takasivulla 2,45 /pmm + alv 23% rivi-ilmoitus 4 riviä 10 , lisärivit 1 , sis. alv:n
Toimitus Puh. (09) 221 9200 toimitus@kirkkonummensanomat.fi Vastaava päätoimittaja ja toimitusjohtaja Jussi Salo Toimitussihteeri Satu Holmlund Toimittajat Liisa Kosonen Vappu Salo Kuvankäsittely Anne Puro Tietohallinto Kalle Salo Konttori Merja Rauta
Vastuu virheistä Lehti ei vastaa ilmoittajille mahdollisesti aiheutuvista vahingoista jos ilmoitusta ei voida julkaista määräpäivänä. Lehden vastuu virheellisestä ilmoituksesta rajoittuu korkeintaan maksettuun ilmoitushintaan. Tarkemmat tiedot mediakortista. Sivunvalmistus TR-Latomo Oy
ISO 9001 ISO 14001
SERTIFIOITU ORGANISAATIO
Painopaikka: Salon Lehtitehdas 2012
Pankit: OP FI78 5554 0920 0030 00, Aktia FI08 4055 2020 0633 37, Nordea FI58 2255 1800 0617 11, Sampo FI49 8000 1970 7303 55, Handelsbanken FI80 3131 1000 1003 25
Postitushinta jakelualueen ulkopuolelle 60 /vsk+alv 9%
Kirkkonummen Sanomat
17.00 Yle Uutiset 17.10 - 17.54 Tohtori Intiasta (7) 18.00 Yle Uutiset 18.30 Uutisvuoto 19.00 - 19.52 Prisma: Myrkky tappaa - ja parantaa 20.00 MOT: Vainottuina Suomessa 20.30 Yle Uutiset 20.55 Urheiluruutu 21.00 A-studio 21.30 Dokumenttiprojekti: Ruokayhtymä 23.00 Yle Uutiset 23.05 Kotikatsomo: Uutishuone (7) 23.55 Oddasat 00.10 Uutisikkuna
N:o 36 6.5.2012
17.53 Sininen sana 18.00 Cousteau nuoremman meriseikkailut 18.55 Lapset puhuvat 19.00 Francon jälkeen - Alcantaran perhe (7) 20.10 Elävä arkisto: Purkka, jytä ja säihke 20.30 Avoin tarina : Uusperhe 21.00 Vinyylimania 21.55 Kalevala nyt 22.00 Carlos, shakaali (16) 23.00 Hävystä häpeämättä 23.50 - 04.02 Teematieto
TV SU 6.5.KE 9.5.
05.50 Studio55.fi 06.25 Huomenta Suomi 09.25 Studio55.fi 10.00 Mitä tänään syötäisiin? 10.05 Emmerdale (S) 10.35 Emmerdale (7) 11.05 Ostoskanava 13.00 Lääkärit 13.55 Mitä tänään syötäisiin? 14.00 Amazing Race 15.00 Leo 15.05 Miehen puolikkaat 15.35 Kadonneen jäljillä 16.35 Älynväläys 16.50 Onnenpeli hyväntekeväisyysarpa 17.00 Uutiset 17.05 Tunteita ja tuoksuja (S) 17.55 Mitä tänään syötäisiin? 18.00 Emmerdale (7) 18.30 Emmerdale (12) 19.00 Seitsemän Uutiset 19.20 Päivän sää 19.30 Salatut elämät (7) 20.05 Tyylivarkaat 21.00 Puumanainen 21.30 Moderni perhe (S) 22.00 Kymmenen Uutiset 22.20 Päivän sää 22.25 Tulosruutu 22.40 C.S.I. (12) 23.40 Paljastavat valheet 00.40 30 Rock (S) 01.10 Älynväläys 02.10 - 05.20 MTV3 Chat
21
Fem
07.00 Min Morgon 08.30 SVT: Gomorron Sverige 11.00 SVT: Landet runt 11.45 SVT: Skönhetsbubblan 12.45 SVT: Vem vet mest? 13.15 SVT: Programtablå 13.30 SVT: Sportspegeln 14.00 SVT: Kust till kust: Östra Jylland 15.55 Ruotsin murteiden maailma 16.25 Pixel 16.55 TV-nytt 17.00 Luonnon yrttiapteekki 17.18 5 minuuttia 17.25 Kyllä töissä on mukavaa! 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Testipartio 18.30 Uranuurtaja Englannista 19.00 Aamusta iltaan 19.30 TV-nytt 19.55 Sportnytt 20.00 Takaisin saarelle (12) 20.46 Majakka: Kylmäpihlaja 21.00 Ilta Annen ja Hannah'n kanssa 21.38 5 minuuttia 21.45 Jakobin petivinkit (12) 21.57 TV-nytt 22.00 SVT: Inför Eurovision Song Contest 2012 23.00 SVT: Sportnytt 23.15 SVT: Fråga doktorn 00.00 SVT: Aktuellt 00.35 SVT: ABC 00.43 SVT: Aktuellt 00.55 SVT: Nyhetssammanfattning 01.00 SVT: Helt blackout 01.30 SVT: Samsam 01.35 SVT: Grodan och hans vänner 01.45 SVT: Tinga Tinga sagor 01.55 SVT: Lilla Aktuellt 02.00 SVT: Lilla Sportspegeln 02.30 SVT: Vem vet mest? 03.00 SVT: Vetenskapens värld
TV2
Prisma: Myrkky tappaa - ja parantaa TV1 kello 19.00 maanantai 07.05.2012 Eläimillä on käytössään myrkkyjä, jotka voivat sekoittaa ihmisen aivosähkökäyrät ja lamaannuttaa lihakset. Tutkijat uskovat samojen toksiinien voivan olla avuksi myös esimerkiksi syöpien ja diabeteksen hoidossa. Kuvassa silmälasikobran kuoriutuminen. YLE Kuvapalvelu
04.00 Uutisikkuna 06.50 PIKKU KAKKONEN 06.53 Anniina Ballerina 07.06 Onnea on... 07.08 Metkat Mesiläiset 07.15 Sirkus Temppula 07.21 Norsulan perhe 07.33 Taitavat koirat: Näyttelykoira Vilma 07.40 Humps 07.47 Neppajymykerho 07.56 Disney esittää: Ystäväni Tiikeri & Nalle Puh 08.20 Galaxi 08.21 Animalia 08.45 Hemmot 08.50 Lentävät lääkärit (7) 09.40 Matkapassi: Washington 10.35 Matkantekoa Hurtigrutenilla 11.05 Isä Matteon tutkimuksia (7) 12.00 Pressiklubi 12.30 Hakkerit suurvallan ytimessä 13.30 Kuningattaresta kerjäläiseksi 14.00 Ylös tunturiin 14.20 Erätulilla 14.49 Uusi päivä (S) 15.17 Uusi päivä (S) 15.45 Uusi päivä (S) 16.15 Viinitilan keisari (7) 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Galaxi 18.01 Tero hoitaa 18.10 Taikaplaneetta 18.26 Kapteeni Kari 18.30 Laura kaupungissa 19.00 Yle Uutiset 19.10 Yle Uutiset alueeltasi 19.20 Yle Uutiset Suora linja 19.30 Soramonttuprinsessat 20.00 Doctor Who (12) 20.45 Danne ja Bleckan 21.00 Neljä unelmaa muutoksesta 21.45 Maailmanmenoa: Stressinlievitystä kissoille 21.50 Yle Uutiset 22.05 Onnenkantamoinen (12) 22.50 True Blood (16) 23.45 Pikku-Britannia USA (16) 00.15 - 04.00 Uutisikkuna
Puoli seitsemän TV1 kello 18.30 tiistaista perjantaihin 8.5.2012 - 11.5.2012 Hyväntuulinen asiaohjelma. Mökki-teema! Juontajina Marja Hintikka ja Mikko Kekäläinen. Kuva: Jussi Nahkuri/ YLE Kuvapalvelu
Sunnuntai 6.5. TV1
04.00 Uutisikkuna 08.00 Yle Uutiset 08.05 - 08.55 Avara luonto: Erämaan mesimuurahaiset 09.00 Yle Uutiset 09.05 Aamusydämellä 09.40 - 09.48 Kuinka nainen sai housut 09.55 Yle Uutiset 10.00 Jumalanpalvelus 11.40 Yle Uutiset 11.45 Viikko viitottuna 11.55 Kotona taas (7) 12.25 Prisma: Ihmiskehon sisällä 13.25 Prisma Studio 13.55 Gilmoren tytöt (7) 14.35 Jaakko ja maailmanvalloittajat 15.05 Historiaa: Kuinka sfinksi rakennettiin? 16.00 - 16.48 Puutarhaetsivät (7) 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.10 Inhimillinen tekijä 18.00 Yle Uutiset 18.10 Urheiluruutu 18.15 Antiikkia, antiikkia 18.45 Tosi tarina: Pelipäivä 19.15 Luontohetki: Veden maailma 19.45 Arto Nyberg 20.30 Yle Uutiset 20.45 Urheiluruutu 21.02 Yle Uutiset, ylimääräinen uutislähetys 21.05 Kotikatsomo: Uutishuone (7) 21.55 Komisario De Luca (12) 23.50 Ykkösaamu 00.29 Uutisikkuna
12.15 Yli esteiden 12.45 Frasier 13.15 Frasier 13.45 Frasier 14.15 Frasier 14.45 Lapsuuteni luuserina (7) 15.15 Puolivahingossa (7) 15.45 Outo, uusi elämä (7) 16.45 Maailman övereimmät juhlat 17.45 The Voice of USA 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Sokkokokki 20.00 Neljät häät 20.57 Keno 21.00 Elokuva: Indiana Jones ja viimeinen ristiretki (16) 23.40 Nelosen uutiset 23.50 Nelosen sää 23.55 Big Love (12) 01.00 Blue Bloods (12) 02.00 Detroit 1-8-7 (12) 03.00 Täydelliset naiset (12) 04.00 - 06.00 Älypää-TV
Keskiviikko 9.5. TV1
04.00 Uutisikkuna 06.25 Ylen aamu-tv 09.30 Puutarhaperjantai 10.00 Tohtori Intiasta (7) 10.45 Ihmiskunnan aarteita 11.00 Yle Uutiset 11.05 Yle News 11.10 Puoli seitsemän 11.40 Aamusydämellä 12.15 Seniori työssä 12.30 Tohtorit (7) 13.00 Kasarmin tytär (S) 14.15 Eläinten elämää maalla ja merellä 14.30 MOT: Vainottuina Suomessa 15.00 Yle Uutiset 15.05 Ylen aamu-tv: Tänään otsikoissa 16.00 - 16.49 Avara luonto: Erämaan mesimuurahaiset 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.10 Ylämaan kettu (7) 18.00 Yle Uutiset 18.30 Puoli seitsemän 19.00 Historiaa: Roomalaisajan hylkylöytö 19.55 Kotona taas (7) 20.25 Viking Lotto 20.30 Yle Uutiset 20.55 Urheiluruutu 21.05 A-studio 22.00 Riutuvat romantikot (12) 22.55 Yle Uutiset 23.00 Ulkolinja: Sarajevon laukaukset 00.00 Oddasat 00.15 Uutisikkuna
Nelonen
06.00 Ostosruutu 06.20 Ostosruutu 06.40 Ostosruutu 07.00 Disneyn esikoulu: Pupujen kaupunki 07.25 Disney esittää: Lilo ja Stitch 07.50 Kapteeni Flamingo (S) 08.15 Lazy Town (S) 08.40 Disney esittää: Aku ja kumppanit 08.50 Disney esittää: Aku ja kumppanit 09.00 Huippukokki lähtee maalle 09.30 Vauvan tarina 10.00 Leenan tyylitiimi 10.30 Pikakurssi kodinostoon 11.00 Ostosruutu 11.40 Ostosruutu 12.20 Ostosruutu 13.00 Vauvan tarina 13.30 Leenan tyylitiimi 14.00 Pikakurssi kodinostoon 14.35 Huippukokki lähtee maalle 15.05 Nätti nakuna Kanadassa 16.05 Hurja remontti 17.05 Nelosen sää 17.10 Pulmuset (S) 17.45 Mitä tuli tehtyä 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Matkaoppaat 19.30 Inno 20.00 Huvila & Huussi 20.57 Keno 21.00 NCIS Rikostutkijat (12) 22.00 Elokuva: Men in Black II miehet mustissa II (12) 23.50 Nelosen uutiset 00.00 Nelosen sää 00.05 Frasier 00.35 Pulmuset (S) 01.05 Nelonen Pro esittää: MotoGPmakasiini 01.35 Start! 02.05 Greyn anatomia (12) 03.05 Pelastushelikopteri 03.35 - 06.00 Älypää-TV
21.00 Uutiset 21.10 Päivän sää 21.15 Tulosruutu 21.25 UEFA Europa League loppuottelu 22.30 Kymmenen Uutiset 22.45 UEFA Europa League loppuottelu 00.00 30 Rock (S) 00.30 Älynväläys 01.30 - 05.20 MTV3 Deitti
Nelonen
06.00 Ostosruutu 06.20 Ostosruutu 06.40 Ostosruutu 07.00 Disneyn esikoulu: Pupujen kaupunki 07.25 Disney esittää: Lilo ja Stitch 07.50 Kapteeni Flamingo (S) 08.15 Lazy Town (S) 08.45 Disney esittää: Aku ja kumppanit 08.55 Disney esittää: Aku ja kumppanit 09.00 Huippukokki lähtee maalle 09.30 Vauvan tarina 10.00 Leenan tyylitiimi 10.30 Pikakurssi kodinostoon 11.00 Ostosruutu 11.40 Ostosruutu 12.20 Ostosruutu 13.00 Vauvan tarina 13.30 Leenan tyylitiimi 14.00 Pikakurssi kodinostoon 14.35 Huippukokki lähtee maalle 15.05 Puolivahingossa (7) 15.35 Puolivahingossa (7) 16.05 Hurja remontti 17.05 Nelosen sää 17.10 Pulmuset (S) 17.45 Sokkokokki 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Matkaoppaat 19.30 Hauskat kotivideot 20.00 Faces 20.57 Keno 21.00 Greyn anatomia (12) 22.00 Hyvät ja huonot uutiset 23.00 Nelosen uutiset 23.10 Nelosen sää 23.15 Frasier 23.45 Pulmuset (S) 00.15 Suojelijat 01.15 Suomi D: Ikuinen keihäsmatka 02.15 Pelastushelikopteri 02.45 - 06.00 Älypää-TV
Teema
04.00 Teematieto 10.10 Aivomyrsky 10.40 - 11.30 Vuorelle nousu 10.40 - 11.50 TV-arkisto: Elvi Sinervo 100 v 11.30 Arkistovieraana: Kristiina Halkola 11.50 Francon jälkeen - Alcantaran perhe (7) 13.00 Unelmien rivierat: Malibu 13.45 Siddharta 15.25 Erityisiä naisia 16.15 Tiededokumentti: Loppuuko ruoka? 17.10 Ranskalainen kylä (12) 18.00 Kino Klassikko: Iivana Julma (12) 19.35 Elävä arkisto: Maailmanvalloituksia 20.05 Tekijänä: Aamu Song 20.35 Design-klassikko: Vespa 21.00 Garibaldista Berlusconiin 22.00 Identiteetti 22.05 Dante - näkyjä helvetistä 23.20 - 04.00 Teematieto
Tiistai 8.5. TV1
04.00 Uutisikkuna 06.25 Ylen aamu-tv 09.30 Kuningaskuluttaja 10.00 Tohtori Intiasta (7) 10.45 Ihmiskunnan aarteita 11.00 Yle Uutiset 11.05 Yle News 11.10 Jumalanpalvelus 12.50 Tohtorit (7) 13.20 Hormoonit valloillaan (S) 14.30 A-studio 15.00 Yle Uutiset 15.05 Ylen aamu-tv: Tänään otsikoissa 15.55 Tosi tarina: Pelipäivä 16.25 Antiikkia, antiikkia 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.10 - 17.52 Tohtori Intiasta (7) 18.00 Yle Uutiset 18.30 Puoli seitsemän 19.00 Lentopallon Olympiakarsintaturnaus 20.30 Yle Uutiset 20.55 Urheiluruutu 21.00 Mildred Pierce (12) 22.10 Ulkolinja special: Ei pelkoa rauhasta 23.10 Yle Uutiset 23.15 Prisma: Myrkky tappaa - ja parantaa 00.05 Oddasat 00.20 Uutisikkuna
MTV3
05.20 Aamusää 05.50 Studio55.fi 06.25 Huomenta Suomi 09.25 Studio55.fi 10.00 Mitä tänään syötäisiin? 10.05 Emmerdale (S) 10.35 Emmerdale (S) 11.05 Ostoskanava 13.00 Lääkärit 13.55 Mitä tänään syötäisiin? 14.00 Ekonominen gastronomia 15.10 Idols 16.35 Älynväläys 16.50 Onnenpeli hyväntekeväisyysarpa 17.00 Uutiset 17.05 Tunteita ja tuoksuja (S) 17.55 Mitä tänään syötäisiin? 18.00 Emmerdale (S) 18.30 Emmerdale (7) 19.00 Seitsemän Uutiset 19.20 Päivän sää 19.30 Salatut elämät (7) 20.05 Kadonneen jäljillä 21.00 C.S.I. Miami (12) 22.00 Kymmenen Uutiset 22.20 Päivän sää 22.25 Tulosruutu 22.40 Ratkaisija (12) 23.40 Kovat kaulassa 00.40 Jokakoti.fi 01.10 Älynväläys 02.10 - 05.20 MTV3 Chat
TV2
04.00 Uutisikkuna 07.45 Unna Junná 08.00 Pikku Kakkonen 08.02 Ella ja Aleksi 08.10 Raa Raa, leikkisä leijona 08.21 Hyvän kierrättäjät 08.36 Babar ja Badun seikkailut 09.00 Galaxi 09.01 Kapteeni Kari 09.14 Lulu ja lehmä 09.22 Jotain rajaa 09.34 Villi tulevaisuus 10.00 Muumilaakson tarinoita (S) 10.25 Ruohonjuuritasolla (S) 10.30 Zeke ja taikataulu (S) 10.53 Koodinimi Connor (S) 11.14 Mr Bean (S) 11.27 Silta salaiseen maahan (7) 13.00 Bilebändi 2012 : Loppusoitto 14.15 Maailman upein juna 14.45 Blogistania 15.15 Menestyksen hinta 15.45 Hullu juttu 16.15 Viikinkiaarteen jäljillä 16.45 Matkapassi: Lonely Planetin Australia 17.35 Painin olympiakarsinta 19.00 Yle Uutiset 19.05 Urheilukatu 2 19.30 Tehdas (12) 20.20 Painin olympiakarsinta 20.45 Alivaltiosihteerin televisioohjelma 21.00 - 21.40 Pan Am (12) 21.50 Yle Uutiset 22.05 Becky ja Steve (12) 22.35 Painin olympiakarsinta 23.05 Yle Live: Grammy Awards 2012 01.35 - 04.00 Uutisikkuna
TV2
04.00 Uutisikkuna 06.50 PIKKU KAKKONEN 06.53 Nalle Luppakorva: Kitara 07.01 Ariol 07.05 Odotellessa... 07.07 Roope-karhun taikaseikkailut 07.17 Sininen lehmä ja perhoset 07.22 Pikku hirviötyttö 07.30 Maltti ja Valtti 07.43 Pingu: Vammainen pingviini 07.48 Neppajymykerho 07.56 Disney esittää: Ystäväni Tiikeri & Nalle Puh 08.20 Galaxi 08.21 Hirveä Henri 08.32 Hemmot 08.34 Karvinen 08.48 Lentävät lääkärit (7) 09.35 Yle Uutiset Uusimaa 09.45 Yle Uutiset Kaakkois-Suomi 09.55 Yle Uutiset Lounais-Suomi 10.05 Yle Uutiset Häme 10.15 Yle Uutiset Keski-Suomi 10.25 Yle Uutiset Itä-Suomi 10.35 Yle Uutiset Pohjanmaa 10.45 Yle Uutiset Pohjois-Suomi 10.55 Oddasat 11.10 Isä Matteon tutkimuksia (7) 12.00 Näin Norjassa 12.10 Tartu Mikkiin 13.00 Kätevä emäntä (7) 13.25 Ulkosuomalaisen tarina 13.55 Lentopallon Olympiakarsintaturnaus 16.15 Akuutti 16.45 Näin Norjassa 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Galaxi 18.02 - 18.24 Dino-Dan 18.30 Spanielipentueen elämää 19.00 Yle Uutiset 19.10 Yle Uutiset alueeltasi 19.20 Yle Uutiset Suora linja 19.30 Blogistania 20.00 - 20.45 Doctor Who (12) 20.50 Kesärenki 21.00 Harvoin tarjolla (12) 21.55 Yle Uutiset 22.10 Keskiviikon ravisuora 22.15 Silminnäkijä: Hakkaa päälle! 22.45 Pan Am (12) 23.25 Soramonttuprinsessat 23.55 - 04.00 Uutisikkuna
Fem
08.15 Unna Junná 08.30 BUU-klubben: Muumien maailma 09.00 SVT: Bolibompa 18:00-19:00: 09.01 SVT: Lisas sagoshow 09.15 SVT: Evas superkoll 09.30 SVT: Eva och Adam 10.00 SVT: Rapport 10.05 SVT: Minnenas television: Minns ni dom än? 11.00 SVT: Gudstjänst 11.45 SVT: Minkfarmarna 12.45 SVT: Metropolen: Nya vindar inom stadsplaneringen 12.55 SVT: Kärlek och disciplin 13.00 SVT: Programtablå 13.05 SVT: Rapport 13.10 SVT: Högklackat 13.40 Elokuva: Intohimon vallassa 15.05 Arkisto: Arkisto: Kenttäjumalanpalvelus, 1996 15.35 Neljä vuodenaikaa 16.05 Jälkivääntö 16.45 Kirjakausi 17.15 Strömsö 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Muumien maailma 18.30 Norjan vuonot 19.24 Norjaa ristiin rastiin 19.30 TV-nytt 19.40 Sportnytt 19.49 5 minuuttia 19.55 Närbild 20.23 Maailman ympäri - 80 paikannimeä 20.30 Taivastiellä 21.00 Elokuva: Rahalla saa (16) 23.00 SVT: Aktuellt 23.15 SVT: Agenda: Partiledardebatt 00.00 SVT: Strindberg 100 år: August Strindberg ett liv 01.00 SVT: Fashion 01.30 SVT: Ett djur tittar in 01.35 SVT: Den tatuerade mamman 02.00 SVT: Nils Holgersson 02.30 SVT: Spisa med Price 03.00 SVT: Kjerstin Dellert
Teema
04.00 Teematieto 17.00 Tiededokumentti: Loppuuko ruoka? 17.50 Lapset puhuvat 17.55 Sarjakuva sodassa 19.00 Ranskalainen kylä (12) 19.48 Kootut askeleet: Leena Gustavson 20.00 Garibaldista Berlusconiin 21.00 Historia: Länsimaiden illankoitto 21.50 - 22.55 Euroviisut Suomen karsinta 1975 21.50 TV-arkisto: Viisut 1/2 22.55 Tekijänä: Aamu Song 23.25 - 04.00 Teematieto
Teema
04.00 Teematieto 17.00 Dante - näkyjä helvetistä 18.17 Avaruuskansiot 18.30 Agricolan jalanjäljillä 19.00 Avoin tarina : Aika paha (7) 19.30 Klassikkotarinoita : Lemmenyön tähden (7) 20.30 Arkistojen salat: Salamurha Marseillessa 21.00 Tie Roomaan: kaksi pientä elefanttia 21.45 Kino: Veljeni on ainoa lapsi (12) 23.25 - 04.00 Teematieto
TV2
04.00 Uutisikkuna 06.50 PIKKU KAKKONEN 06.53 Turilas ja Jäärä: Diskokuningas 07.00 Musavideot: Trampoliini 07.03 Timppa 07.14 Ota banaani! 07.20 Hanna Ankka 07.33 Peltoaukea järvenrannalla 07.42 Sammakko ja ystävät 07.49 Neppajymykerho 07.56 Disney esittää: Ystäväni Tiikeri & Nalle Puh 08.20 Galaxi 08.21 Tallitytöt 08.29 Taikaplaneetta 08.42 Betonin särkijät 08.49 Lentävät lääkärit (7) 09.35 Yle Uutiset Uusimaa 09.45 Yle Uutiset Kaakkois-Suomi 09.55 Yle Uutiset Lounais-Suomi 10.05 Yle Uutiset Häme 10.15 Yle Uutiset Keski-Suomi 10.25 Yle Uutiset Itä-Suomi 10.35 Yle Uutiset Pohjanmaa 10.45 Yle Uutiset Pohjois-Suomi 10.55 Oddasat 11.10 Isä Matteon tutkimuksia (7) 12.00 Isien merkit 13.20 Pat & Stan 13.30 Iloa puutarhasta 14.00 Teemestarin opissa 14.30 Soramonttuprinsessat 15.00 Muuttohaukantie 15.30 Mestari 16.00 Alivaltiosihteerin televisioohjelma 16.15 Viinitilan keisari (7) 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Galaxi 18.01 Velhot, jätit ja susihukkaset 18.13 Karvinen 18.29 Spanielipentueen elämää 19.00 Yle Uutiset 19.10 Yle Uutiset alueeltasi 19.20 Yle Uutiset Suora linja 19.30 Akuutti 20.00 Doctor Who (12) 20.45 Kalassa! 21.00 Ajankohtainen kakkonen 21.50 Yle Uutiset 22.05 Yön metsästäjät (16) 23.50 - 04.00 Uutisikkuna
Nelonen
06.00 Ostosruutu 06.20 Ostosruutu 06.40 Ostosruutu 07.00 Disneyn esikoulu: Pupujen kaupunki 07.25 Disney esittää: Lilo ja Stitch 07.50 Kapteeni Flamingo (S) 08.15 Lazy Town (S) 08.45 Disney esittää: Aku ja kumppanit 08.55 Disney esittää: Aku ja kumppanit 09.00 Huippukokki lähtee maalle 09.30 Vauvan tarina 10.00 Leenan tyylitiimi 10.30 Pikakurssi kodinostoon 11.00 Ostosruutu 11.40 Ostosruutu 12.20 Ostosruutu 13.00 Vauvan tarina 13.30 Leenan tyylitiimi 14.00 Pikakurssi kodinostoon 14.35 Huippukokki lähtee maalle 15.05 Nätti nakuna Kanadassa 16.05 Outo, uusi elämä (7) 17.05 Nelosen sää 17.10 Pulmuset (S) 17.45 Faces 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Matkaoppaat 19.30 Inno 20.00 Huippumalli haussa (S) 20.57 Keno 21.00 Täydelliset naiset (12) 22.00 Sinkkuelämää (12) 22.35 Sinkkuelämää (12) 23.10 Nelosen uutiset 23.20 Nelosen sää 23.25 Frasier 23.55 Pulmuset (S) 00.25 Kallio 00.55 Aavekuiskaaja (12) 01.55 Rooma (16) 03.05 Pelastushelikopteri 03.35 - 06.00 Älypää-TV
Fem
07.00 Min Morgon 08.30 SVT: Gomorron Sverige 11.00 SVT: Västerbottensnytt 11.08 SVT: Sydnytt 11.16 SVT: Värmlandsnytt 11.25 SVT: Kulturnyheterna 11.40 SVT: Uutiset 11.55 SVT: Programtablå 12.00 SVT: Fråga doktorn 12.45 SVT: Vem vet mest? 13.15 SVT: Strindberg 100 år: August Strindberg ett liv 14.15 SVT: Inför Eurovision Song Contest 2012 15.55 Haaste 16.25 Taivastiellä 16.55 TV-nytt 17.00 Luonnon yrttiapteekki 17.19 Pysähdy patsaalle: Paavo Nurmi 17.25 Närbild 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Pikku kummitus Lapanen 18.30 Ponipulmia 19.00 Aamusta iltaan 19.30 TV-nytt 19.55 Sportnytt 20.00 Euroviisaat 21.00 Sportmagasinet 21.30 Onnea onkimassa (7) 21.52 5 minuuttia 21.57 TV-nytt 22.00 - 22.46 Lilyhammer (16) 23.00 SVT: Sportnytt 23.15 SVT: Go'kväll 00.00 SVT: Aktuellt 00.35 SVT: Mittnytt 00.43 SVT: Aktuellt 00.55 SVT: Nyhetssammanfattning 01.00 SVT: Världens händelser 01.30 SVT: Sagoberättaren 01.55 SVT: Lilla Aktuellt 02.00 SVT: Miljöhjältarna 02.30 SVT: Vem vet mest? 03.00 SVT: Inför Eurovision Song Contest 2012
Fem
07.00 Min Morgon 08.30 SVT: Gomorron Sverige 11.00 SVT: Mittnytt 11.08 SVT: Nordnytt 11.16 SVT: Östnytt 11.25 SVT: Kulturnyheterna 11.40 SVT: Uutiset 11.55 SVT: Programtablå 12.00 SVT: Go'kväll 12.45 SVT: Vem vet mest? 13.15 SVT: Matiné: Hennes lilla majestät 14.35 SVT: Russin 14.40 SVT: Svart på vitt 15.55 Arkisto: Arkisto: Kenttäjumalanpalvelus, 1996 16.25 Ponipulmia 16.55 TV-nytt 17.00 Iloa puutarhasta 17.25 Sportmagasinet 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Bärtil 18.30 Limbo 19.00 Aamusta iltaan 19.30 TV-nytt 19.55 Sportnytt 20.00 Magnus ja Petski 20.30 Puutarhaperjantai 20.55 Vallan linnake (12) 21.57 TV-nytt 22.00 SVT: Seriestart: Dom kallar oss skådisar 22.30 SVT: Kobra 23.00 SVT: Sportnytt 23.15 SVT: Go'kväll 00.00 SVT: Aktuellt 00.35 SVT: Västnytt 00.43 SVT: Aktuellt 00.55 SVT: Nyhetssammanfattning 01.00 SVT: Trädgårdsonsdag 01.30 SVT: Cirkuskiosken 01.55 SVT: Lilla Aktuellt 02.00 SVT: Boom Shakalack 02.30 SVT: Vem vet mest? 03.00 SVT: Seriestart: Dom kallar oss skådisar
MTV3
06.00 MTV3 Deitti 06.30 Älynväläys 07.00 Ostoskanava 07.45 Chuggington (S) 08.00 Smurffit (S) 08.25 Scooby-Doo 08.55 Tom & Jerry Kids Show 09.20 Ben 10: Alien Force 09.45 Tyylivarkaat 10.40 Jokakoti.fi 11.10 Grand Designs - unelmaasunnot 12.10 Hjalliksen kanssa 12.40 Salatut elämät (7) 13.10 Salatut elämät (7) 13.40 Amerikan presidentti (S) 16.00 Jääkiekon MM-kisat 18.45 Taistelu pelipaidoista 19.00 Seitsemän Uutiset 19.10 Tulosruutu 19.30 Idols 21.00 Kosto (12) 22.00 Kymmenen Uutiset 22.15 Viikon sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Jälkiä jättämättä (16) 23.40 MTV3.doc: Shokkipelastus lentoturmasta selvinneet 00.45 Älynväläys 01.45 - 05.20 MTV3 Chat
MTV3
05.20 Aamusää 05.50 Studio55.fi 06.25 Huomenta Suomi 09.25 Studio55.fi 10.00 Mitä tänään syötäisiin? 10.05 Emmerdale (7) 10.35 Mieletön maailma 11.00 Leo 11.05 Ostoskanava 13.00 Lääkärit 13.55 Mitä tänään syötäisiin? 14.00 Ekonominen gastronomia 15.05 Ensisilmäyksellä 15.35 Tyylivarkaat 16.35 Älynväläys 16.50 Onnenpeli hyväntekeväisyysarpa 17.00 Uutiset 17.05 Tunteita ja tuoksuja (7) 17.55 Mitä tänään syötäisiin? 18.00 Emmerdale (S) 18.30 Emmerdale (S) 19.00 Seitsemän Uutiset 19.20 Päivän sää 19.30 Salatut elämät (7) 20.05 45 minuuttia 20.59 Viking Lotto ja KeskiviikkoJokeri
Maanantai 7.5. TV1
04.00 Uutisikkuna 06.25 Ylen aamu-tv 09.30 Luontohetki: Veden maailma 10.00 Tohtori Intiasta (7) 10.45 Ihmiskunnan aarteita 11.00 Yle Uutiset 11.05 Yle News 11.10 Puoli seitsemän 11.40 - 12.25 Arto Nyberg 12.30 Tohtorit (7) 13.00 Nummisuutarit (S) 14.56 Pisara 15.00 Yle Uutiset 15.05 Ylen aamu-tv: Tänään otsikoissa 15.55 Jaakko ja maailmanvalloittajat 16.25 Kuningaskuluttaja 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä
Nelonen
06.40 Ostosruutu 07.40 Hurja remontti 08.40 Unitupa 09.10 Huvila & Huussi 10.10 Eden 10.40 Eden Pihaklubi 11.10 Koiralle koti
Teema
04.00 Teematieto 17.00 Historia: Ensimmäiset australialaiset
MTV3
05.20 Aamusää
22
N:o 36 6.5.2012
Kirkkonummen Sanomat
Siuntio tukee VR:n työmatkalippuja 10 %:lla 1.5. alkaen
Siuntion kunta tukee kuntalaisia 10 % kuntatuella heidän ostaessaan VR:n työmatkalippuja Siuntion ja pääkaupunkiseudun tai Turun välisille työmatkoille. Lipun voi ostaa 14365 päivän ajanjaksolle ja tuen saamisen ehtona on että kotikunta on Siuntio. Aikaisemman sopimuksen mukaan kuntalaiset pystyivät ostamaan työmatkalipun ja saamaan kuntatuen esittämällä kotikuntatodistuksen kaikista VR:n lipunmyyntipisteistä. VR irtisanoi Rantaradan kuntien työmatkalippusopimukset 31.12.2010. Voimassa olevan, uudestaan neuvotellun sopimuksen mukaan siuntiolaiset pystyvät ostamaan työmatkalipun ja saamaan kuntatuen esittämällä kotikuntatodistuksen ainoastaan Kirkkonummen ja Karjaan juna-asemilta. Siuntion kunnan puolesta, kaikkien Rantaradan kuntien yhteisenä neuvottelijana toimii Länsi-Uudenmaan kuntien henkilöliikennelogistikko Tapio Heinonen. Neuvottelut VR:n kanssa jatkuvat ja tavoitteena on työmatkasopimuksen muuttaminen ja lipunmyyntijärjestelmän kehittäminen. Siuntion kunnan johtosäännön mukaan joukkoliikenne kuuluu sivistyslautakunnan alaisuuteen. 19.4.2012 pidetyssä kokouksessa se päätti hyväksyä vaihtoehtoisen hyvitysmallin VR:n työmatkalipun 10 % kunta-alennuksen hyvittämiseksi kuntalaisille, joten 1.5. alkaen kuntalaiset voivat saada 10 % kuntatuen ostamistaan VR:n työmatkalipuista seuraavasti: 1) Ostamalla lipun Kirkkonummen asemalta, joka on arkisin auki: ma, ke, to klo 79.50 ja 10.3014.30, ti, pe klo 9.20 12.50 ja 13.3017.15., viikonloppuisin se on kiinni. 2) Ostamalla lipun Karjaan asemalta, joka on auki: ma - pe klo 6.1518, la klo 7.4515.10, su klo 11.320. 3) Ostamalla lipun mistä tahansa asemalta normaalihintaan. Kuntatukea voi vuoden 2012 aikana hakea jälkikäteen säilyttämällä ostokuitin ja palauttamalla täytetyn työmatkatukihakemuksen liitteineen määräpäivään mennessä sivistystoimistoon. Lomake löytyy Siuntion kunnan kotisivuilta osoitteesta: www.siuntio.fi/joukkoliikenne. Kunta hyvittää työmatkalippujen 10 % suuruisen kuntatuen vuonna 2012 elokuussa (hakemuksen määräpäivä 15.8. ja maksupäivä 31.8.) ja joulukuussa (määräpäivä 15.12. ja maksupäivä 31.12.). Sivistyslautakunta päättää vaihtoehtoisen palvelun jatkosta loppuvuodesta 2012 sen mukaan, miten VR:n esittämä uusi kuntasopimusmalli etenee.
Autojen korjaukset Huollot Rengasmyynti Sijaisautopalvelu p. 09 855 4408 050 406 7850
Långmossantie 1, 02570 Siuntion kk siuntionautojarengas@hotmail.com
Kärsiikö autosi ruosteesta?
· Tuo se meille sillä, olemme erikoistuneet juuri ruostevaurioiden korjaamiseen. · Meillä onnistuu myös autosi hitsaukset ja maalaukset samankaton alla · Onko autosi vuosikatsastus aika lähellä? Korjaamme mahdolliset viat ja katsastamme autosi puolestasi Meillä onnistut kerralla!
AUTOKORJAAMO/MAALAAMO
Avj-Styling ky
Salmitie 3, Masala puh. 040 835 6998
Junalla kätevästi jääkiekon MM-kisoihin
Jääkiekon MM-kilpailut järjestetään Helsingissä 4.20. toukokuuta. Turnauksen ottelut käydään Hartwall Areenassa, minkä takia junaliikenteessä on peli-iltoina odotettavissa tavallista enemmän matkustajia. Kaikki kauko- ja lähijunat pysähtyvät Pasilan asemalla, josta on lyhyt kävelymatka Hartwall Areenalle. VR ajaa ylimääräisiä junavuoroja otteluiltoina. Kaikkien Suomen pelien jälkeen pääsee junalla Tampereelle, Hämeenlinnaan ja Turkuun sekä Riihimäen kautta Lahteen. Aiemmin päivällä pelattavista otteluista pääsee joka suuntaan normaaleilla päiväjunilla. Illan viimeisten otteluiden sekä kaikkien Suomen otteluiden jälkeen Pasilasta Helsinkiin kulkee ylimääräisiä lähijunia. Ylimääräiset junat lähtevät raiteelta 5b. Pasilasta muihin suuntiin lähteviin lähiliikenteen juniin on lisätty vaunuja. Lisätietoa junista ja niiden aikatauluista löydät VR:n verkkosivuilta www.vr.fi. Ruuhkien välttämiseksi ja liikenteen sujumiseksi VR suosittelee lippujen ostamista ennakkoon. Lippuja myydään VR:n verkkokaupassa www.vr.fi sekä asemilla, lippuautomaateissa ja VR Asiakaspalvelussa.
Turvallisesti perille.
Continentalin 2012 kesärengasuutuudet myynnissä nyt
ContiPremiumContact 5 ja ContiSportContact 5
Mercedes-myynti rauhoittui ennätysvilkkaan maaliskuun jälkeen
Huhtikuun alun autoveromuutos hidasti selvästi henkilöautomyyntiä. Mercedes-Benzejä myytiin huhtikuun aikana 86 kappaletta, mikä toi 2,1 prosentin markkinaosuuden. Vuoden neljän ensimmäisen kuukauden aikana on myyty 2316 uutta Mercedes-Benziä, mikä on 34,3 prosenttia enemmän kuin vastaavaan aikaan vuonna 2011. Malleista suosituimmat olivat huhtikuussakin C- ja E-sarjat. Dieseleissä Mercedes oli 4. suosituin, sillä alkuvuoden autoista 1801 on ollut dieselkäyttöisiä. Dieseleissä Mercedes-Benzin markkinaosuus on 8,7 prosenttia. Mercedes-Benz myi taksikäyttöön huhtikuussa 25 autoa ja saavutti 24 prosentin markkinaosuuden. Maaliskuuhun verrattuna myös taksimyynnin volyymi laski autoveromuutosten seurauksena. Vuoden ensimmäisen kolmanneksen aikana taksikäyttöön on myyty 336 autoa, mikä takaa Mercedesille kärkipaikan ja 25,7 prosentin markkinaosuuden. Alkuvuoden autoista 216 kappaletta oli Mercedes-Benzin E-sarjaa, joka säilytti asemansa taksimyynnin ykkösenä 16,5 prosentin osuudella. Maan 13 suosituimman taksimallin listalle ylsivät myös C-sarja (40), Vito (38) ja Sprinter (30 kpl). Mercedes-Benz-pakettiautoja Vitoa ja Sprinteriä on myyty tammi-huhtikuun aikana 704 kappaletta, ja markkinaosuus oli 13 prosenttia. Näillä luvuilla Mercedes-Benz on maan 4. suosituin pakettiautomerkki, ja kasvua alkuvuodesta 2011 on kirjattu 32,3 prosenttia. Kuorma-autokaupassa Mercedes on maan ehdoton ykkönen 312 myydyllä autolla ja 27,2 prosentin osuudella alkuvuonna. Raskaissa kuorma-autoissa (Actros) markkinaosuus on 21,4, keskiraskaissa (Atego, Axor) 38,9 ja kevyiden kuorma-autojen ns. Sprinter-luokassa 51,6 prosenttia. Myös linja-autoissa Mercedes säilytti ykkösasemansa ja 35,3 prosentin markkinaosuuden 48 myydyllä autolla tammi-huhtikuussa.
CPC5 195/65-15 430 CPC5 205/55-16 550 CSC5 225/45-17 690
sis. kierrätysmaksut ja työt
KIRKKONUMMEN RENGASPISTE OY
Kehänreuna 2, 02430 MASALA Puh. (09) 297 7078 www.kirkkonummenrengaspiste.fi
TEKNO-RENGAS OY
Finnoonniitynkuja 3, 02270 ESPOO Puh. (09) 884 5789 www.tekno-rengas.fi
Täyden palvelun AD autokorjaamo henkilö- ja paketti-autoille. · LAADUKAS HUOLTOTYÖ · KOHTUULLINEN HINTA
Pedersinkuja 1, Kirkkonummi, puh. 040-840 5562 Avoinna mato 818 pe 817 tai sopimuksen mukaan www.autonkorjaus.net
Osallistu arvontaan Rengasmarket-liikkeessä!
Voita Ford Fiesta henkilöauto tai Apple iPad
Kirkkonummen Sanomat
N:o 36 6.5.2012
23
ACK T-00 -joukkue pronssille Porvoon Riverside-turnauksessa
ACK:n T-00-joukkue osallistui 17 pelaajan voimin Porvoossa 28.4.29.4. järjestettyyn Riverside-turnaukseen. Upeassa kevätsäässä pelatussa 9 vastaan 9 -turnauksessa ACK:n avausvastustaja TuPS Vihreät jäi kirkkonummelaisen jyrän alle alkuminuuteista lähtien. Pallo oli tuusulalaisten kenttäpuoliskolla suurimman osan peliajasta, ja päätösnumerot olivat 5-0 ACK:lle. Anna torjui maalilla varmasti TuPS:n muutamat maalipaikat. Ottelussa maalin makuun pääsivät Katja, Leea, Emilia S., Laura ja Katariina. Toisessa ottelussa vastaan asettui FC Kasiysi Espoosta, mitä vastaan on aina pelattu tiukkoja otteluja. Kasiysi meni alussa johtoon, mutta ACK nousi nopeasti peliin mukaan. Laura torjui maalilla useita huippuvaarallisia vetoja, ja puolustuslinjassa pelasivat vuorollaan Ingrid, Wilma, Anna, Ida ja Eevi, jotka antoivat keskikentälle ja hyökkäykselle mahdollisuuden taistella voitosta. Keskikentällä Katja, Kaisa, Katariina ja kymppipaikalla Leea käänsivät pelin painopisteen Kasiysin maalille. Kärjessä huhkivat Helmi, Emma ja Sofia, jotka hyvällä liikkeellään ja prässillään saivat vastustajan puolustajat pinteeseen. Leea nousi ottelun sankariksi iskemällä 31-voitossa upeasti hattutempun. Lauantain päätöspelissä kohdattiin KOPSE Korsosta. ACK:lla oli ottelun alussa lukuisia huippupaikkoja kovaksi tiedettyä vastustajaa vastaan, mutta KOPSE onnistui iskemään avausosuman hienosti torjuneen Lauran taakse. Toisen puoliajan lopussa valmentajat muuttivat kenttäryhmitystä hyökkäävämpään suuntaan tasoitusmaali ja lohkovoitto tavoitteenaan. Vastustaja pääsi iskemään aivan lopussa kaksi osumaa pistohyökkäyksillä, mutta tappiosta huolimatta jälleen hatunnoston arvoinen peli ACK:lta. Sunnuntaina lähes 20 asteen lämmössä kohdattiin ensin turnauksen järjestävä seura FC Futura. Tyttöjen alkulämmön aikana valmentajilla oli korvat höröllä KOPSE-Kasiysi-pelin suuntaan. Vasta pari minuuttia ennen ACK:n ottelun alkua selvisi se, että pronssipeliin päästään joka tapauksessa. KOPSE-Kasiysi-ottelussa olisi periaatteessa voinut käydä niinkin, että ACK olisi jäänyt kokonaan mitalipelien ulkopuolelle. Futura-ottelu oli edelleen vahvaa pelaamista ACK:lta, eikä voittajasta ei ollut epäselvyyttä. Helmi maalivahtina ja puolustuksessa Anette, Anna, Ida ja Eevi hoitivat kiitettävästi porvoolaisten tekoSUNNUNTAINA pelanneet tytöt pronssijuhlissa. paikat. Keskikentällä uurastivat vuorollaan Petra, Katja, Katariina ja Leea ja kärjessä Emilia H., Helmi ja Sofia. Tällä kertaa maaleista vastasivat Leea 2, Katja ja Sofia upealla vasurillaan kaukaa rankkarialueen takaa. FC Futura voiton jälkeen pronssiottelun alkuun oli pari tuntia aikaa. Vastustaja tiedettiin, ja se oli hyväksi havaittu HyPS Hyvinkäältä. Ottelujen välinen aika kului tytöillä monipuolisesti: Pallotutkaan laukoen, eväitä syöden, muiden joukkueiden pelejä seuraten sekä ennen kaikkea keskenään kuulumisia vaihdellen. Nämä otteluiden väliset ajat turnauksissa ovat aina kullan arvoisia joukkuehengen nostattamisen ja pelikavereihin tutustumisen kannalta. ACK T-00-joukkueessa on tällä hetkellä 26 futaria, jotka kaikki pääsevät kokemaan positiivista yhdessäoloa peleissä ja turnauksissa. Pronssipelin alku oli ACK:n. Jo reilun 30 sekunnin pelin jälkeen keskikentällä koko turnauksen erinomaisesti molempiin suuntiin pelannut Katja sai pelikavereiltaan hyvän paikan ja ampui pallon komeasti maaliin rankkarialueen ulkopuolelta. Maalin jälkeenkin ACK:lla oli toistakymmentä paikkaa, mutta HyPS:n maalivahti oli hyvä ja torjui monta lähes varmaa maalia. Toisaalta etenkin pelin lopussa vastustajalla oli muutama paikka, jotka ACK:n alakerta sai hienosti estettyä. Keskikenttä pelasi myös puolustussuuntaan uhrautuvasti ja kärjet prässäsivät väsymättä vastustajan puolustusta. Peli päättyi 1-0, ja pronssimitalit pujotettiin ACK:n tyttöjen kaulaan. Hymy oli herkässä kotiinpäin lähdettäessä niin pronssitytöillä kuin paikalla olleilla vanhemmilla, sukulaisilla ja joukkueen taustajoukoillakin. ACK T-00 -joukkueessa Porvoon Riverside-turnauksessa tsemppasivat: Anna Thomas, Laura Kempe, Helmi Kiili, Eevi Haaja, Ingrid Väyrynen, Anette Chydenius, Ida Fredriksson, Wilma Haataja, Leea Perkiö, Katja Niittysalo, Katariina Hintsanen, Petra Kilappa, Kaisa Troberg, Emilia Salminen, Emma Tuomisto, Emilia Hagelberg ja Sofia Nissi. Joukkueen vastuuvalmentaja Antti Perkiö ja apuvalmentajat Lotta Hagelberg ja Rami Niittysalo. Joukkueenjohtaja Petri Haaja.
KAISALLA pallo hallussa, Katja varmistaa taustalla.
RAMI NIITTYSALO, ACK T-00 -joukkueen apuvalmentaja
Rangers vahvasti esillä tallinnassa
Kirkkonummi Rangersin juniorijoukkueet osallistuivat laajalla rintamalla huhtikuun viimeisenä viikonloppuna Tallinnassa pelattuun Tallink Floorball turnaukseen: poikien joukkueista Bpojat, C96 Viikingit, C97 Players, C97 Penguins, D98 Kobrat, D99 Pantterit sekä tyttöjoukkue D-tytöt. Kaikkiaan mukana oli 111 joukkuetta Eestistä, Suomesta, Ruotsista ja Latviasta. Koettiin onnistumisia ja iloa - pettymyksiäkin ja ennen kaikkea mukavaa yhdessäoloa kivassa ilmapiirissä. Monelle joukkueelle turnaus oli tiiviin pelikauden päätösreissu - mukava sellainen. Joukkueiden tuomisina oli kokemuksen lisäksi myös kaksi kultaa ja yksi pronssireillä oli lukuisia maalipaikkoja, mutta maaliin saakka ei vastustaja palloa saanut. Loppulukemat 60 ja pojat loppuotteluun, jonka hienoissa puitteissa Saku Areenassa pelatussa pelissä Classic Tampereelta oli hereillä alusta saakka. Pojat hallitsivat kuitenkin peliä ja saivat lukuisia maalipaikkoja, mutta maalit olivat tiukassa. Peliajan päättyessä taululla oli ansaitut lukemat 41 pojille - ja kultamitalit kaulaan! Poikien kokonaissaldo ei jätä mitään jossittelun sijaa; kuusi peliä kuusi voittoa. Maalisuhde aivan huikea 472! Hienoja hetkiä koettiin myös, kun palkintojen jaossa saatiin onnitella ja kätellä pronssia ottanut aina rehti ja reilu Indians Yellow. jan puhtaalla pelillä voittaen oman lohkonsa. Pudotuspeleissä vastaan asettui ensin OLS, joka kaatui tiukan pelin jälkeen numeroin 5 2. Sen jälkeen oli vuorossa välieräpeli Joensuun Josbaa vastaan, joka oli jo kohdattu kauden SM-sarjassa kahdesti voittaen. Josba oli selvästi sisukkaampi kauden häviöistä ja lopulta kääntyi Josban voittoon numeroin 7 1 Rangersin jäähyillessä liikaa. Pronssipeli lahtelaista Sbandya vastaan oli alussa hyvin Playersin hallinnassa, mutta maalien teko oli nihkeää. Pientä pelikenttää hyödyntäen Sbandy roikkui pelissä hyvin mukana ja pystyikin kovalla karvauksella häiritsemään Playersin hyökkäyksiin nousuja. Jännittävien vaiheiden jälkeen 32 johtoasemassa Players pääsi viimeistelemään helpottavasti tyhjiin 42. Hieno päätös hienolle kaudelle ja arvokkaat pronssiset mitalit joukkueelle. Hyvin järjestetty turnaus, mukava reissu. Kivaa oli! Ensi vuonna uudestaan...
NELJÄS Tallink Floorball junioriturnaus järjestetään 26.28.4.2013 mitali. D96 Viikingit ja D99 Pantterit voittivat sarjansa ja D97 Players otti pronssia. D98 Kobrat oli myös lähellä mitalia ollen hienosti neljäs.
D99 Pantterien hyvät esitykset jatkuvat
Alkusarjassa eestiläinen Jäneda kaatui lukemin 12 0 (kesk) ja SSV 81. Välisarjan pelissä Tiikerit Flyers kaatui 120 (kesk). Seuranneessa puolivälierässä pojat jättivät oululaisen Merikosken vaille mahdollisuuksia ja ottivat paikan mitalipeleihin 50 lukemin. Välierään vastaan asettui jo aiemmin kohdattu Tiikerit, joka paransi otteitaan edellisestä pelistä. Poikien 20 johtomaalin jälkeen Tiike-
JÄÄKIEKON MM-KOTIKISAT
KISASTUDIO VARUBODEN-AREENA
TI 8.5. 20.15 SomiSveitsi TO 10.5. 20.15 RanskaSuomi Ovet auki 30 min. ennen peliä Menossa mukana Kirkkonummen Sanomat
C97 Playersille pronssia
Joukkue lähti turnaukseen vain 11 omalla sekä kahdella Espoon Oilers NG joukkueesta mukaan tulleella pelaajalla. Peliaikaa oli siis tiedossa kaikille. Players selvitti alkusar-
TALLINK Floorball kultamitalistit 2012: Konsta Mäntylä, Akseli Collander, Veeti Mähönen, Veeti Tuunainen, Henrik Karijärvi, Juuso Masalin, Leevi Masalin, Joona Lipponen, Elias Pekari, Rafael Hiltunen, Samu Andersson, Eetu Karvinen, Niklas Dahlgren, Arttu Hosio, Ville Nissilä ja Tommi Sopanen. Valmentajat Peter Dahlgren ja Mika Hosio sekä joukkueenjohtaja Matti Sopanen.