Tapulin takaa sivu 14
2 2 1 9 2 0 0
Perustettu 1967 44. vuosikerta
Kirkkonummi Siuntio Inkoo
N:o 27.5.2010
TORSTAI
41
Kauppi ja Tervo sprinttisuunnistuksen parhaat sivu 12
Uusi kaasuvoimala vihittiin Ämmässuolla sivu 7 Lisäsäästöjä perusturvapalveluihin Kirkkonummella sivu 3
PAINOS 28 000
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi · toimitus@kirkkonummensanomat.fi · www.kirkkonummensanomat.fi
KIRKKONUMMEN PRISMASSA/ I PRISMA KYRKSLÄTT
16.-30.5.
Bonus
TUPLANA
jopa
t.o.m.
TUPLABONUSTAULUKKO DUBBELBONUSTABELL
OSTOT/INKÖP / kk/mån BONUS %
DUBBEL
AVGÖRANDE FÖRMÅNLIGT
Helkama JOPO 24" 1V Valkoinen, keltainen, punainen, musta, oranssi tai lime. /Vit, gul, röd, svart, orange eller lime. RUUSU/ROS yksittäinpakattu/ enskilt förpackad 50 cm
RATKAISEVAN EDULLISESTI
339,
2,50 2,90
70 cm
TO-SU/TOR-SÖN 27.-30.5.
%
Bonus samlas då inköpen överskrider 50 euro per månad.
ARK./VARD 9-19 LA/LÖR 10-16
1500 1250 1000 750 500 400 300 200 50
10 9 8 7 6 5 4 3 2
Bonusta kertyy kun ostokset ylittävät 50 euroa kuukaudessa.
149,
PUH./TFN (09) 250 1520
Nokia 3720 Grey KAMERAPUHELIN/ KAMERATELEFON 2 Mp kamera, Bluetooth, USB, MP3 -soitin/spelare, FM-radio.
299,
ARK./VARD 9-20 LA/LÖR 9-18 TANKKAA BONUSTA TANKA BONUS
Acer Aspire D250-1B MINI-KANNETTAVA/BÄRBAR Intel Atom N270 -suoritin/prosessor 1,6 Ghz. 1 GB keskusmuisti/centralminne. 160 GB kiintolevy/hårdskiva. 10,1" LED CB -näyttö/skärm.
MEILTÄ SAAT BONUSTA/HOS OSS FÅR DU BONUS:
ARK./VARD 10-21 LA/LÖR 10-18 ARK./VARD 8-21 LA/LÖR 8-18 ARK./VARD 10-21 LA/LÖR 10-18 ARK./VARD 10-18 LA/LÖR 10-16 PUH./TFN (09) 250 5705 ARK./VARD 9-20 LA/LÖR 9-18
APTEEKKI APOTEK
Prisma Kirkkonummi/Kyrkslätt, puh./tfn. 010 76 26662 (0,0821 /puh/samtal + 0,059 /min). Ma/Mån-Pe/Fre 8-21, La/Lör 8-18, Su/Sön 12-18.
2
N:o 41 27.5.2010
Kirkkonummen Sanomat
Fanjunkarsin torppa, jossa Kivi asui Charlotta Lönnqvistin suojissa, on äskettäin rakennettu uudelleen alkuperäiselle paikalleen. Nälkäteatteri on Juha Hurmeen vuonna 1998 perustama kiertueteatteri, jonka perusohjelmisto koostuu Volter Kilven romaanien dramatisoinneista ja Aleksis Kiven näytelmistä. Teatterin ohjelmistossa on tällä hetkellä yhdeksän Volter Kilpi ja kuusi Aleksis Kivi esitystä. Kihlaukseen voi tehdä lippuvarauksia Siuntion kulttuuritoimistosta Hilkka Toivoselta puh. 0504124080. Liput: 12/8 euroa.
Kiven Kihlaus näytelmä Siuntion Fanjunkarsissa
Siuntio 550 vuotta -juhlavuosi kunnioittaa menneiden aikojen siuntiolaisten työtä monin tavoin. Aleksis Kiven näytelmä Kihlaus esitetään juhlavuoden kunniaksi Fanjunkarsin pihalla kesäkuun 13. päivänä klo 15.00. Kihlaus, kuten Nummisuutarit kertoo tavallisten, yksinkertaisten ihmisten pariutumispyrkimyksistä, läheisen kaipuusta ja sukupuolisesta himosta. Molemmissa tapauksissa projektit menevät mönkään, suuret ponnistukset raukeavat häpeään ja lopulliseen yksinäisyyteen. Kivi muotoilee murheellisista aineksista hauskimmat komediansa, pilkkaamisen sijasta huumorilla lohduttaen ja valaisten. Näytelmän on ohjannut Juha Hurme ja rooleissa nähdään: Aapeli, kraatari Marc Gassot, Eenokki, kraatari Tuomas Rinta-Panttila, Eeva Juha Hurme, Jooseppi, Aapelin oppipoika Vando Suvanto. Esityksen kesto on n. 40 minuuttia. Kansallisen kulttuurimme merkkimies, kirjailija Aleksis Kivi kirjoitti Siuntiossa pääosan tuotannostaan. Kiven teoksia on esitetty Siuntiossa harvoin. Lieneekö viidenkymmenen vuoden takainen katkelma Seitsemästä veljeksestä 500vuotisjuhlilla ollut edellinen kerta?
on nyt lahjaliike!
Tarjoukset
-kortilla!
Tähti-istutettu timanttisormus 14k kelta- tai valkokultaa 3x0,01 ct W-vs (245,-) 199,UUTUUS! Kanava-istutettu puoliallianssi timanttisormus 14k kelta- tai valkokultaa yht. 0,17ct W-vs
(800,-)
Yhteinen voimainponnistus:
Exlusive-malliston suosittu 0,50 ct Wvs kruunusormus 18 karaatin valkokultaa sarjassa myös korvakorut ja riipus
(2690,-)
Suuri sinfoniakonsertti Kirkkonummella perjantai-iltana
Kirkkonummen, Raaseporin ja Länsi-Uudenmaan musiikkiopistot järjestävät yhteistyössä Lohjan kaupunginorkesterin kanssa kevään suuren sinfoniakonsertin Kirkkonummella, seurakuntasalissa perjantaina, 28.5. klo 18 opiston lukuvuoden päätöskonserttina. Lohjan kaupunginorkesteri haluaa jatkossa laajentaa toiminta-aluettaan ja voimavaroja yhdistetään mieluusti eri kulttuuritahojen kanssa. Yhteistyö tarjoaa mahdollisuuden musiikkiopistojen opettajille ja pitkälle edenneille oppilaille soittaa suuressa sinfoniaorkesterikokoonpanossa ja siitä nauttimisen kuulijoille; niin oppilaille, heidän huoltajilleen, kaikille kuntalaisille ja lähikuntien asukkaille. Konsertissa soitetaan Sibeliuksen Sinfonia nr 1 ja Finlandia sekä Mozartin Viulukonsertto nr 4 D-duuri ja se esitetään myös Tammisaaressa ja Lohjalla. Konsertteja johtaa Juhani Lamminmäki, suomalainen viulisti ja kapellimestari. Hän opiskeli viulunsoittoa Lahdessa Päijät-Hämeen konservatoriossa ja myöhemmin SibeliusAkatemiassa Leena SiukonenPenttilän ja Nachum Erlichin oppilaana sekä musiikkitiedettä yliopistossa. Kapellimestarin taitoja hän hioi mm. Jorma Panulan luokalla 1983 1987 suorittaen kapellimestaridiplomin 1987. Ura on kuljettanut häntä paitsi kaikkialle Suomeen, myös muualle pohjoismaihin, sekä Unkariin, Viroon, Latviaan, Liettuaan, Venäjälle ja Kiinaan. Lamminmäki on johtanut useasti Lohjan kaupunginorkesteria ja hän johtaa myös Kirkkonummen musiikkiopiston kamariorkesteria. Solistina viulua konsertissa soittaa Erkki Lasonpalo, jonka viulunsoitonopettajia ovat olleet mm. prof. Mi-Kyung Lee ja Réka Szilvay. Vuonna 2007 hän aloitti kapellimestarin opinnot ensin Jorma Panulan ja sittemmin prof. Leif Segerstamin johdolla. Kamarimusiikki on Lasonpalon sydäntä lähellä. Hän musisoi mm. Postiglione-jousikvartetissa, joka voitti viime kesänä kansainvälisen Night and Sun -jousikvartettikilpailun Rovaniemellä. Konserttiin on vapaa pääsy.
595,-
1790,-
Kultainen rintalyyra
9,90
VALTUUTETTU HUOLTO KULLAN HINTA ON NYT HUIPUSSAAN! Myy meille vanhat tarpeettomaksi jääneet kultakorusi myös rikkinäiset käyvät.
Kotimaiset
KULTA- JA KELLONKORJAUS
HELSINGIN PARAS JA NOPEIN
2 sormusta 1 hinnalla! 2 1
KAIVERRUSPALVELU
Huippuammattitaitoa jo viidennessä polvessa!
SEKÄ
pp 3 ja 4 mm myös vk!
FORUM PRISMA Atelje pääsisäänkäynti Simonkatu 10 Kirkkonummi p.6947740 p.2501520 p.6852080
VUOKRAA PAKETTIAUTO PRISMAN KULTA-KAMARISTA p.2501520
11
alkaen
,90
t +km
30-vuotias Piiparila juhlii kesäkonsertein
Jorma Panula -säätiön omistama hirsitalo Piiparila on seissyt Kylmälässä Heparinjärven rannalla jo kolmekymmentä vuotta, sillä tupaantuliaisia vietettiin toukokuun 24. päivä 1980. Lähes samoilla päivämäärillä aloittaa merkkivuoden juhlinnan Raimo Sallisen taidenäyttely, jonka avajaiset ovat 29.5. klo 15. Tilaisuudessa Mari Kunnari soittaa huilulla Claude Debussyn Syrinxin ja Kazuo Fukushiman Requiemin. Näyttely on avoinna viikonloppuisin koko kesän. Seuraavana päivänä 30.5. klo 18 on Piiparilan kesäkonserttisarjan avauskonsertti. Aarre-kvartetti soittaa Piiparila 30 vuotta -konsertissa L. van Beethovenin jousikvarteton Es Op 74 ja Aarre Merikannon jousikvarteton. lähes joka suunnalta ymmärtämättömän ja tylyn vastaanoton, kuten useat muutkin hänen tämän kauden teoksensa, joita pidettiin liian vaikeatajuisina. Juhan esittämistä lykättiin vuodesta toiseen, kunnes teoksen esittämisestä lopulta säveltäjän suureksi pettymykseksi luovuttiin kokonaan. Tästä katkeroituneena Merikanto tuhosi useita partituureja joko kokonaan tai osittain. Juha sai ensi-iltansa Lahdessa vuonna 1963, viisi vuotta säveltäjän kuoleman jälkeen. Myöhäisromanttista tyyliä edustavassa jousikvartetossa vuodelta 1917 on kuultavissa sitä nupullaan olevaa sävelmaailmaa, joka myöhemmin puhkesi täyteen loistoonsa Juha-oopperassa. Ensimmäisen osan impressionistiset ja romanttiset sävyt saavat vastapainokseen karun uusklassisen ja karhean kulmikkaasti etenevän scherzon. Kvarteton hitaan osan teemaa Merikanto käytti myöhemmin oopperan kolmannen näytöksen alussa. Kohtauksessa Juha katselee tuvan ikkunasta ulos, kun piika Kaisa lopulta tunnustaa valehdelleensa isännälleen, että Uhtuan Shemeikka olisi käynyt Juhan nuoren vaimon ryöstämässä - Marja olikin lähtenyt mielellään. Myös kvarteton viimeisen osan reipas poljento siirtyi luontevasti oopperan kohtaukseen, jossa Shemeikka järjestää talossaan kunnon juhlat: "Hei, missä tytöt, missä pojat, missä juomat ja pelimannit?" musiikin tukemiseen annetaan tila käyttöön veloituksetta". Kuvataidettakin Piiparilassa on tuettu ja taidenäyttelyitä on pidetty joka kesä. Niiden yhteydessä on musisoitu erilaisin kokoonpanoin, esiintyjiä ovat olleet mm. Nummelan puhaltajat sekä yhtyeitä Tanskasta ja Ruotsista. Samoissa yhteyksissä on ollut kurssitusta kapellimestareille. Kirkkonummen musiikkijuhlat on konsertoinut kahtena kesänä, kansantanssiryhmät ovat harjoitelleet ja esiintyneet, TV-taltiointeja ja levytyksiä talossa on tehty, mm. Panulan oopperat Jaakko Ilkka ja Jokiooppera sekä useita kuorolevyjä. Veikkola DADAn konsertti pidettiin syksyllä 2009. Piiparilassa on järjestetty myös häitä ja muita juhlia. Tilaan mahtuu noin sata henkeä ja se on käytössä toukokuusta lokakuulle. Lämmitykseen anottiin aikoinaan kunnalta apua, mutta kirjeeseen ei edes vastattu; akateemikko Jorma Panula muistelee. Kaikesta huolimatta ovat ihmiset tervetulleita kesän 2010 tilaisuuksiimme.
Sauna ensin
Piiparilan kahden hehtaarin maa-ala ostettiin jo 1977. Heti anottiin lupaa kelohonkasaunalle, jonka hirret ostettiin konkurssipesästä. Piiparilan saunassa onkin tehty musiikkihistoriaa sekä opastettu kansainvälisiä muusikoita avantouinnin saloihin. Viimein löytyi purettavaksi ja pois kuljetettavaksi satavuotias hirsirakennus päärakennusta varten. Rakennuslupaa ei kuitenkaan heti saatu ja hirret likosivat pihamaalla pari vuotta niin että numerointikin häipyi, kunnes nurmijärveläinen hirsimies nosti kehikon ja tupaantuliaisia päästiin viettämään. Erkki Tuunainen on toiminut alusta asti mestarina ja jatkaa mainiona tukena korjaustöissä edelleen. Säätiön säädekirjassa mainitaan: "Kamari- ja kansan-
"Missä juomat ja pelimannit?"
Aarre-kvartetti on Radion sinfoniaorkesterin muusikoista koostuva yhtye. Kvartetti on soittanut yhdessä vuodesta 2007 esiintyen mm. RSO:n kamarimusiikkisarjassa Malmitalossa sekä Ritarihuoneen kamarimusiikkitapahtumissa. Kvartetti toimii periodeittain soittaen 24 konserttia vuodessa. Beethovenin jousikvartetto op.74 on saanut lisänimekseen "Harppukvartetto" johtuen avausosan pitkästä harppumaisesta pizzikato-jaksosta. Ensimmäisen osan ehkä omaperäisin ja voimallisin jakso on kuitenkin aivan osan loppupuolella, jossa ykkösviulu yllättäen ryhtyy soittamaan briljantin virtuoosista tekstuuria muiden soitinten laulavan teeman päälle. Yksi suomalaisen musiikin 1900-luvun alkupuolen merkkiteos on epäilemättä Aarre Merikannon säveltämä Juhaooppera (1920 1922). Se sai
Konsertteja syksyyn saakka
Kesäkonsertit jatkuvat pitkin kesää ja vielä marraskuulla on yksi konsertti. GT-ensemble soittaa DADAn lomasäveliä heinäkuussa 27.7., elokuussa 7.8. Haapajärven kirkossa esitetään Jorma Panulan säveltämä "Peltomiehen rukous", jonka solistina kuullaan muun muassa Jaakko Ryhästä, ja syyskuussa 5.9. Zagros-kvartetin konsertti Jorma Panula 80 vuotta jatkaa juhlintaa. Piiparilan konserttikausi päättyy Kirkkonummen kamariorkesterin konserttiin 13.11. klo 15. Konsertit ovat maksuttomia, mutta käsiohjelma maksaa 10 euroa.
PIIPARILAN "pehtoori" Sami Panula hoitelee talon käytännön asioita. Sami Panula on myös Panulasäätiön hallituksen jäsen.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 41 27.5.2010
3
Tarjous voimassa S-Etukortilla 1.-31.5. ostaessasi kehykset ja linssit. Ei muita alennuksia.
auringossa tummuvista linsseistä!
50 alennus
KIRKKONUMMI Prisma, Munkinmäentie 29 Ark. 9-19, la 10-16 Silmälääkärin ajanvaraus (09) 221 2350
Etusivun kuva:
VAUHTI oli kova, kun SM-sprinttisuunnistajat juoksivat kirkonkylän koulun pihalla sijaitsevaan maaliin Kirkkonummella lauantaina, 22.5. Kisakeskus oli koulukeskuksessa, ratoja oli liki 40, rasteja yli 100, lähtöpaikkoja kolme ja suunnistajia yli 800. Suunnistusseura Lynxin järjestämät kisat houkuttivat runsain määrin yleisöä seuraamaan tätä nopeasykkeistä kestävyyslajia. Kuva: LIISA KOSONEN
Valokaapelivika haittasi tietoliikennettä Kirkkonummella
Valokaapelin rikkoutuminen haittasi tietoliikennettä Kirkkonummen kunnan keskustassa. Kunnantalon työmaalla rikkoutui valokaapeli, mikä haittaa tietoliikennettä K-Senaattoritalolta kirkon suuntaan olevissa kiinteistössä. Alueella ovat mm. koulukeskus, koulutoimisto ja kirjasto. Työmaalla on tehty katselmus, ja toimenpiteisiin tilanteen korjaamiseksi on ryhdytty, kerrotaan Kirkkonummen kunnasta.
Talous- ja Henkilöstöjohtaja valittu Kirkkonummelle
Kirkkonummen kunnanhallitus päätti kokouksessaan 24.5. valita Kirkkonummen kunnan henkilöstöjohtajan virkaan diplomi-insinööri Leena Sieviläisen Espoosta koska hänellä haastattelujen ja soveltuvuuden osalta katsotaan olevan selkeästi parhaimmat edellytykset viran hoitamiseen pitkän kokemuksensa, osaamisensa ja soveltuvuutensa johdosta. Tehtäväkohtainen palkka on 4528 /kk viran vastaanottamisesta lähtien. Valittuun viranhaltijaan sovelletaan 6 kuukauden koeaikaa, minkä jälkeen kunnanjohtaja esimies-alaiskeskustelun pohjalta arvioi toimenhaltijan henkilökohtaisen palkan perusteet. Pätevyysvaatimuksina tehtävään olivat soveltuva ylempi korkeakoulututkinto ja laaja kokemus vaativista henkilöstöhallinnon johtotehtävistä. Virkaa haki yhteensä 17 henkilöä. Talousjohtajaksi valittiin puolestaan jo ennestään kunnan palveluksessa laskentapäällikkönä toiminut hallintotieteiden maisteri Leena Pieniniemi Somerolta. Pieniniemellä katsottiin olevan selkeästi parhaimmat edellytykset viran hoitamiseen pitkän kokemuksensa, osaamisensa ja soveltuvuutensa johdosta. Tehtäväkohtainen palkka on 5.253 /kk viran vastaanottamisesta lähtien. Talousjohtajan virkaa haki yhteensä 12 henkilöä.
Itsenäisen Inkoon tulevaisuutta pohditaan kunnantalolla 30.5.
HT Eero Laesterä Audiator-Yhtiöistä alustaa aiheesta " Itsenäisen Inkoon tulevaisuus" ensi sunnuntaina 30.5. klo 18.00 Inkoon kunnantalolla järjestettävässä avoimessa keskustelutilaisuudessa. Eero Laesterä on asiantuntija kuntien talouden tarkasteluissa ja kuntaliitoksiin liittyvissä selvityksissä. Alustuksen jälkeen hänelle voi esittää aiheeseen liittyviä kysymyksiä ja keskustella itsenäisen Inkoon tulevaisuudesta Tilaisuuden järjestelyistä vastaavat Inkoon Sos.dem-yhdistykset. Kahvitarjoilu.
Kunnallisverojen tuoton kasvu vain 0,1 %:
Väestönkasvu hidastunut Kirkkonummella
Kirkkonummen kunnanhallitus merkitsi kokouksessaan 24.5. tiedoksi 2010 talousarvion toteutumisen huhtikuun loppuun saakka. Alkuvuonna kunnan väestönkasvu on hitaampaa kuin viime vuonna, väkiluku kasvoi tammi-huhtikuussa vain 65 hengellä (+0,18 %) kun kasvu vastaavana ajanjaksona viime vuonna oli 178 henkeä ja 0,49 %. Väestömääräksi Kirkkonummella on arvioitu vuoden lopussa 37.369 asukasta (+2,4 %) Tammi-huhtikuussa kertyneet verotulot olivat 0,7 milj. euroa eli 1,4 % suuremmat kuin viime vuonna. Kunnallisveron tilitysmäärien kasvu oli tammi-huhtikuussa vain 0,1 %. Vuonna 2009 vastaava tilitysmäärä oli 3,8 % edellisvuotta suurempi. Kuntaliiton päivitetyn ennustekehikon mukaan kunnan kunnallisveron vuosituotoksi arvioidaan 132,2 milj. euroa, joka on 3,8 milj. euroa enemmän kuin kunnan oma huhtikuun loppupuolella laadittu tuottoarvio. Kunnan osuuden yhteisöveron vuosikertymästä arvioidaan olevan 6,5 milj. euroa, mikä on n. 1,2 milj. euroa enemmän kuin viime vuonna. Kiinteistöveron tuoton arvioidaan olevan talousarvion tuloarvion suuruinen eli 6,9 milj. euroa. Verotulojen tässä vaiheessa arvioitu kokonaiskertymä, 141,9 milj. euroa, on 0,8 % suurempi kuin viime vuoden kokonaiskertymä ja se jää 0,4 milj. euroa alle talousarvion tuloarvion. Ulkoisten toimintamenojen kasvu voimistui huhtikuussa 3,6 prosenttiin maaliskuun 1,1 prosentista, mutta kasvu alitti vielä verorahoituksen kasvun 0,4 prosenttiyksiköllä. Toimintamenoista henkilöstömenojen kasvu oli tammi-huhtikuussa suurin, 4,8 %. Palvelujen ostojen kasvu oli maaliskuussa vielä vain 0,7 %, mutta huhtikuussa jo melkein yhtä suuri kuin palkkamenojen eli 4,6 %. Kauden tulos on positiivinen, 1,1 milj. euroa, kun vuosikatteesta vähennetään 4/12 suunnitelmapoistojen arvioidusta määrästä. Varsinaisen toiminnan rahavirta 1.1.30.4. 2010 oli ylijäämäinen, 1,2 milj. euroa. Pitkäaikaisia lainoja lyhennettiin 1,0 milj. euroa. Pitkäaikaisten lainojen määrä 30.4. oli 74,8 milj. euroa eli 2.046 euroa/asukas. Kunnan omat kassavarat olivat tammikuun alussa 2,1 milj. euroa ja huhtikuun lopussa 1,7 milj. euroa.
Sepänkankaan tontit myyntiin
Kirkkonummen kunnan Sepänkannas II alueen toinen myyntivaihe on käynnistynyt. Haettavaksi on nyt annettu 28 kpl tontteja, joihin saa rakentaa 183 275 m2 kokoisen omakotitalon +40 m2:n autotallin. Tonttien pinta-alat puolestaan ovat 733 m2 1099 m2. Tonttien hinnat vaihtelevat tonttikohtaisesti 70.000 90.000e. Lisäksi tulee maksettavaksi rakennuslupa-, kunnallistekniikka- ja lohkomismaksut sekä varainsiirtovero, joka on 4 % tontin kauppahinnasta. Kaukolämpöverkon rakentamisesta Fortum ei ole tehnyt päätöstä. Osa tonteista vaatii kiinteistökohtaista jätevesipumppaamoa, joka jää tontin ostajan kustannukseksi. Ennen rakentamista tontinostaja joutuu omalla kustannuksellaan selvittämään rakennuksen perustamistavan. Maastosta tontit erottuvat tonttien katselijoiden silmiin kilvillä, joissa on korttelin ja tontin numero. Tonttihakemus tulee jättää viimeistään 11.6. 2010 klo 15.30 mennessä. Rakentamisen voi aloittaa kesäkuussa 2010, kun kunnallistekniikka on valmistunut.
Lisäsäästöjä vielä luvassa?
Jättiputkiesiintymistä pyydetään ilmoittamaan
Ympäristönsuojeluyksikkö valmistelee parhaillaan toimenpideohjelmaa jättiputkien hävittämiseksi Kirkkonummen alueelta. Asukkaita pyydetään ystävällisesti ilmoittamaan havaitsemiensa jättiputkiesiintymien paikat ympäristönsuojeluyksikköön (http://www.kirkkonummi.fi/prime). Jättiputken tunnistaa suurista, raparperimaisista lehdistä ja suurista, leveistä (15-25 cm) kukinnoista. Jättiputket aiheuttavat vahinkoa alkuperäiselle lajistolle. Ne erittävät myös ihmiselle vahingollista kasvinestettä. Kunta hävittää omistamallaan maalla olevat jättiputket. On toivottavaa, että myös muut maanomistajat hävittävät jättiputket mailtaan. Pienet jättiputkikasvustot voi hävittää kitkemällä. Tärkeintä on estää kasvin kukkiminen ja uusien siementen muodostuminen. Suurten kasvustojen torjuminen vie vuosia. Se kannattaa aloittaa katkaisemalla kasvien varret ja juuret 2025 cm maanpinnan alta. Jättiputkien kasvustoja käsiteltäessä on suojauduttava hyvin. Kasvinesteen sisältämät aineet furokumariinit vaikuttavat ihon valonherkkyyteen. Siksi auringonvalo tai muu UV-säteily yhdessä kasvinesteen kanssa aiheuttaa paljaalle iholle palovamman kaltaisia rakkuloita tai ihottumaa ja pigmenttivaurioita. Kypsiä siemeniä sisältävä kasvimateriaali on tuhottava paikan päällä, etteivät siemenet leviä ympäristöön. Kasviaineksen voi tuhota polttamalla, kompostoimalla, kaivamalla maahan tai peittämällä. Siemeniä ja juuria ei kannata kompostoida. Jättiputkia ei tule sekoittaa muihin ukonputkilajeihin, joita ei tarvitse hävittää. Jättiputkien tunnistamisesta ja hävittämisestä löytyy tietoa seuraavilta internet-sivuilta: PohjoisKarjalan ympäristökeskuksen julkaisu jättiputkista http://www. ymparisto.fi/download.asp?contentid=7341 0&lan=fi ja Suomen ympäristökeskuksen ohjeet jättiputkien hävittämisestä http://www.ymparisto.fi/default.asp? node=6547&lan=fi
Perusturva ylittämässä määrärahansa 5,8 milj.
Kirkkonummella 26.5. kokoontuvalle perusturvalautakunnalle ehdotetaan, että se velvoittaa perusturvan vastuuhenkilöt valmistelemaan lautakunnalle perusturvan toimintoja rajaavan ja palveluiden laajuutta uudelleen arvioivan esityksen kustannusvaikutuksineen perusturvalautakunnan 16.6 kokoukseen. Perusturvalautakunnalle jaettavan ennusteen mukaan perusturvan menomäärärahojen arvioidaan ylittyvän noin 5.849.000 euroa. Määrärahojen ylittyminen on ollut ennakoitavissa. Perusturvan toimialan vuoden 2010 talousarvio on n. 2,640 milj. alle vuoden 2009 tilinpäätöksen. Perusturvan toimialalla on jo tehty käyttösuunnitelman hyväksymisen yhteydessä tiettyjä resurssien käyttöä ja toimintaa supistavia toimenpiteitä. Yöpäivystyksen uudelleen järjestely on jatkunut ja lisäksi kunnanhallituksen hyväksymän käyttökieltopäätöksen ansiosta kustannuksia on saatu alenemaan n. 300.000 euroa 30.4. 2010 mennessä. Jotta perusturvan toimintakuluja saataisiin alenemaan ennustetta enemmän, eivät tähän mennessä päätetyt supistustoimenpiteet ole kuitenkaan riittäviä, vaan edellytettäisiin palveluvalikoiman ja palvelujen laajuuden uudelleenarvioinnin pohjalta tehtävää uutta toiminnan ja palvelun rajausta. Rajausten käyttöönotto olisi mahdollista aikaisintaan syys-lokakuusta 2010 alkaen, mikäli päätökset tehdään touko-kesäkuussa, todetaan esityslistalla.
JÄTTIPUTKIESIINTYMISTÄ pyydetään ilmoittamaan Kirkkonummen ympäristönsuojeluyksikköön.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 41 27.5.2010
5
Luontoväki tutustui upeaan Störsvikiin
Siuntion Störsvikin uutta luonnonsuojelu- ja virkistysaluetta esiteltiin sunnuntaina 16.5. luonnonystäville. InkoonSiuntion ympäristöyhdistys oli kutsunut retkelle mukaan myös läntisen Uudenmaan poliittista johtoa. Päivä oli niin hieno kuin Suomen toukokuu vain voi tarjota. Noin kolmituntisella kävelykierroksella oli kansanedustajista mukana Johanna Karimäki (vihr.). Lähtöpaikalle oli tullut retkeläisiä tervehtimään myös Maarit Feldt-Ranta (sd.), joka on kuitenkin toipumassa vakavasta sairaudesta, eivätkä hänen voimansa vielä riittäneet maastokävelyyn. Tapahtuman aluksi ympäristöyhdistyksen puheenjohtaja Yrjö Kokkonen ilmaisi luontoväen ilon siitä, että pitkäaikainen kiistely mahtavan luontokohteen kohtalosta on päättynyt ja alue on suurimmalta osaltaan pelastettu. Ympäristöministeriö ja Uudenmaan virkistysalueyhdistys ostivat Störsvikin metsät ja rannat rakennusyhtiö Asuntosäätiöltä viime syksynä. Samalla Kokkonen valitteli sitä, että tutustuminen luontokohteeseen on väistämättä aloitettava suuren hakkuuraiskion kautta. Asuntosäätiölle jäi alueen kaavoituksessa muutamia tontteja, joiden rakentamista se alkoi heti valmistella tuhoamalla alueen puuston. Ympäristöyhdistys vaatii, ettei aluetta rakenneta. Störsvikin luonto ei kestä asutuspainetta välittömässä naapurissaan, eikä golfkentän perukkaan ole järkevää rakentaa asutuksen "pussinpohjaa" kauas muusta taajamasta paikkaan, missä esim. julkinen liikenne on mahdottomuus. Ympäristöyhdistys toivoo, että ympäristöministeriö lunastaa tontit. Luonto korjaa hakkuutuhot, kun sille annetaan tarpeeksi aikaa. Myös retkelle osallistunut virkistysalueyhdistyksen toiminnanjohtaja, Siuntion entinen kunnanjohtaja Henrik Sandström yhtyi tähän ajatukseen. Asuntosäätiölle ei olisi pitänyt jättää näitä tontteja, hän totesi raiskiota katsellessaan. Metsässä retken opas, Suomen luonnonsuojeluliiton luontoasiantuntija Keijo Savola esitteli Störsvikin hienouksia. Jopa sata vuotta koskemattomana pysynyt metsä yhdessä kilometrejä pitkän rakentamattoman rannan kanssa on ainutlaatuinen kokonaisuus Länsi-Uudellamaalla. Maasto on erittäin vaihtelevaa. Synkän korven vieressä on kalliopaljakkaa, rantaniittyjä ja lehtimetsää. Alueen keskiosassa on suota. Vaihtelevuuden ansiosta alueen eliöstö on hyvin monimuotoista. Arvokkaan metsäkohteen tunnusmerkkejä, liito-oravan jätöksiä löytyi välittömästi. Störsvikin kruunu on Sandvikenin hiekkaranta. Sinne Karin Gottberg-Ek oli kattanut retkeläisille pienen yllätys-piknikin, mainiota perinteisellä menetelmällä tehtyä simaa ja keksejä. Virkistäytymisen jälkeen etsittiin esihistorialliset röykkiöhaudat ja pohdittiin, minkälaiset ihmiset olivat raahanneet tämän valtavan kivimäärän. Lopuksi marssittiin katsomaan vielä yhtä Störsvikin erikoista luontotyyppiä, Kvarnträskin järveä. Kvarnträsk on korpimainen järvi, minkä todisteena järvellä uiskenteli kuikkapari. Kuikkahan on tunnetusti syrjäisten, rauhallisten vesien lintu. Kvarnträskin saarella on myös kalasääsken pesä. Nyt asukkeja ei nähty, mutta paikalla aiemmin käyneet kertoivat, että pesä on asuttu. Retki oli päättynyt, kun rehevän metsäosuuden jälkeen hakkuuaukot tulivat taas näkyviin. Störsvikin alue on avoin yleisölle. Aluetta kiertää melko helppokulkuinen polku. Virkistysalueyhdistys aikoo vielä parantaa polkuverkostoa ja rakentaa tulentekopaikan. Kuvat LUCILLE ROSENQVIST
UUSI RUOKARAVINTOLA BISTRO O MAT AVATAAN KIRKKONUMMELLE TOUKOKUUSSA
BISTRO HERKUT JA LOUNAS SUNNUNTAISIN MAALAISBRUNSSI AURINKOINEN TERASSI TERVETULOA AVOINNA MA-TO 11- 22, PE-LA 11- 24, SU 12- 18
YRJÖ Kokkonen (Inkoon-Siuntion ympäristöyhdistyksen pj.) ja Henrik Sandström (virkistysalueyhdistyksen toiminnanjohtaja) tähyävät merelle.
STÖRSVIKIN kruunu on Sandvikenin hiekkaranta.
PIKNIK nautittiin Sandvikenin hiekkarannalla.
TILI VAI RAHASTO? MIKSEI MOLEMMAT?
Minimisumma 10 000 . Puolet sijoitetaan Aktia Rahastoyhtiön hallinnoimiin osake- tai yhdistelmärahastoihin tai rahastosidonnaiseen Aktia säästövakuutukseen. 3 %:n korko 336 kk:n sijoitustalletukselle. Sijoitusrahaston ja säästövakuutuksen tuotto määräytyy markkinatilanteen mukaan.*
Lisätietoja Aktia Pankista. Varaa aika, puh. 010 247 100**
* Säästövakuutuksen tai rahastojen historiallinen tuotto ei ole tae tulevasta kehityksestä. Säästövakuutuksen tai rahastojen arvo voi nousta tai laskea. Lisätietoja, rahastoesitteet ja vakuutusehdot saa Aktia Pankin konttoreista. Talletuskorko lasketaan per annum. Tarjous on voimassa toistaiseksi. Säästövakuutukset myöntää Aktia Henkivakuutus Oy. Aktia Pankki toimii Aktia Henkivakuutus Oy:n asiamiehenä.**kiinteästä linjasta 0,08 /puhelu + 0,06 /min., matkapuhelimesta 0,08 /puhelu + 0,17 /min.
Näkee jokaisessa asiakkaassaan ihmisen.
SIUNTION Störsvikin uutta luonnonsuojelu- ja virkistysaluetta esiteltiin sunnuntaina 16.5. luonnonystäville.
6
N:o 41 27.5.2010
Kirkkonummen Sanomat
PÄÄKIRJOITUS
H y v ä ä l o p p u v i i k ko a !
Aurinko nousee klo 4.17 ja laskee klo 22.20 Ke 26.5. Minna, Vilma, Vilhelmiina, Miina, Vilhelmina * ORT Viljo, Alf, Jyrki, Yrjö To 27.5. Ritva, Ingeborg * ORT Päivö, Terho, Johannes, Juha Pe 28.5. Alma *ORT Tyko, Niikko, Voitto, Ignati, Kaino La 29.5. Oiva, Oliver, Olivia, Oivi, Orvar * ORT Heidi, Johannes, Juhani, Juha Su 30.5. Pyhän Kolminaisuuden päivä, Pasi, Rurik *ORT Iisakki
Pääsy julkisiin palveluihin edellyttää taitoa ja röyhkeyttä
Suomalainen palvelujärjestelmä, mukaan lukien sosiaali- ja terveydenhuolto tulee huonosti vastaan asiakasta, joka ei kykene aktiivisesti puolustamaan oikeuksiaan. Saadakseen lainsäädännön lupaamat palvelut asiakkaalla on oltava kykyä, osaamista ja sitkeyttä ja jopa röyhkeyttä hakea oikeuksiaan, käy ilmi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen asiantuntijaryhmän raportista Pääseekö avuton oikeuksiinsa? Pitkään asiakastyötä tehneet kirjoittajat kertovat raportissa, että palvelujärjestelmällä on taipumus toimia omilla ehdoillaan, asiakkaan tarpeet unohtaen. Kiire ja taloudellisten resurssien puute selittävät vain osaksi, miksi heikon tai avuttoman on vaikea saada hänelle kuuluvia palveluita tai etuuksia. Yhä useammin palvelun tuottaja tuntee puutteellisesti lainsäädäntöä, asiakkaan oikeuksia tai eettisiä normeja. Tilanteeseen vaikuttaa myös julkisten ja yksityisten palveluiden rajojen hälveneminen. Myös asiakkaan oikeuksia puolustavien sosiaali- ja potilasasiamiesten tehtäviä on ulkoistettu yksityissektorille. Palveluihin liittyy usein välitön tai nopea avun tarve. Valitus, kantelu tai muistutus sopivat huonosti välittömän avun tarpeessa olevan asiakkaan oikeuksien takeeksi. Oikeuksien toteutumisen edellytys on, että hakemuksesta ylipäätään tehdään päätös. Jos sitä ei tehdä, ei ole mistä valittaa. Päätöksettä jäänyt palvelun tarvitsija on usein avuton henkilö - avuton myös siksi, että keinoja tilanteen muuttamiseksi ei ole. Käytännön asiakastilanteet kertovat, että oikeudenmukaisen ja onnistuneenkin lainsäädännön täytäntöönpano edellyttää tietoa lain sisällöstä, riittäviä resursseja, eettisiä toimintamalleja ja asiakkaiden kapasiteettierojen huomioimista. Jotta asiakkaan oikeudet toteutuisivat, tarvitaan halua, kykyä ja osaamista, sekä hyvän hallinnon periaatteiden noudattamista. Asiakas tarvitsee tukea myös silloin, kun hän ja palvelun tuottaja ovat eri mieltä palvelun saamisesta, sen laadusta, järjestämistavasta tai asiakkaan kohtelusta. Jo työryhmän aikaisemmissa raporteissa on tullut esille, että Suomessa ei ole tutkittua tietoa siitä, kuinka lainsäädäntömme toteutuu käytännössä. Sitä tarvitaan palveluiden käyttäjien oikeusturvan toteuttamiseksi.
Kirkkonummen Sanomat 40 vuotta sitten: L. M. Ericsson rakentamaan Långvikin tietä
(KS N:o 11 3.6.1970) Kirkkonummen kunta osallistuu 25 prosentilla Långvikin paikallistien parantamisesta Jorvakseen tulevan L. M: Ericssonin tehdaslaitoksen vieressä. Kunnan osuus kustannuksista tulee olemaan noin 25.000 mk. Summa otetaan 1971 talousarvioon. Kunnanvaltuusto on antanut tämänsisältöisen puoltavan lausunnon tiesuunnitelmasta. Parannustyöt tehdään L.M. Ericssonin toimesta ja ne ovat välttämättömät, jotta yrityksen tehdaslaitoksen rakentaminen voitaisiin toteuttaa. Työt tehdaslaitoksen rakennuspaikalla ovat jo alkaneet. Tehdas tulee tarjoamaan useita satoja työpaikkoja.
Kirkkonummella elät halvemmalla
Taloussanomien Suomen Rahatiedolla teettämän selvityksen perusteella nelihenkinen perhe asuu Kirkkonummella edullisemmin kuin espoolainen, helsinkiläinen tai vantaalainen perhe. Mukana tutkimuksessa oli seitsemän eri paikkakuntaa. Esimerkki perheen bruttotuloista vähennettyjen kulujen (verot, asumis- ja matkakulut) jälkeen kirkkonummelaiselle perheelle jää vuodessa ainakin 1300e enemmän käyttörahaa. Kahden vuoden takaiseen tutkimukseen verrattuna matkakustannukset, asuntojen hinnat ja kunnallisvero ovat nousseet. Samanaikaisesti asumiskustannukset ovat laskeneet ja perheiden varallisuus kasvanut analysoi Rahatiedon toimitusjohtaja Seppo Rekonen Taloussanomille. Kirkkonummen lähiliikenneyhteydet ovat siis kilpailukelpoisia ja asunnot hiukan edullisempia kuin muualla pääkaupunkiseudulla. Plussaa tälle säästölle!
Tutkimus liikkumistottumuksista Helsingin seudun työssäkäyntialueella
Toimeentulotuen menot kasvavat voimakkaasti
Toimeentulotuen bruttomenot kasvoivat 17 prosenttia vuonna 2009 ja olivat koko maassa yhteensä 615.412.000 euroa. Samalla yli kymmenen vuotta jatkunut toimeentulotukea saaneiden kotitalouksien määrän väheneminen katkesi. Toimeentulotukea saaneiden kotitalouksien määrä lisääntyi 10 prosenttia vuonna 2009 ja kaikkiaan toimeentulotukea saaneita kotitalouksia oli arviolta 236.000. Nykytilannetta on verrattu 1990-luvun alun lamaan. Vuosina 1990 1991 työttömyys lisääntyi 3 prosentista lähes 7 prosenttiin ja toimeentulotukea saavien kotitalouksien määrä kasvoi yli 20 prosenttia. Työttömyys oli huipussaan vuonna 1994 ja toimeentulotukea saavien kotitalouksien määrä paria vuotta myöhemmin. Vuosina 1990 1996 toimeentulotukea saavien kotitalouksien määrä lähes kaksinkertaistui. Vuosina 2008 2009 työttömyysaste nousi 6 prosentista 8 prosenttiin ja tukea saavien kotitalouksien määrä kasvoi 10 prosenttia. Nykyisen kriisin vaikutukset toimeentulotuen asiakasmääriin saattavat kuitenkin jäädä vähäisemmiksi kuin 1990-luvun laman aikana. Työttömyyden kasvuvauhti on ollut huomattavasti maltillisempaa vuoden 2010 ensimmäisellä vuosineljänneksellä, kuin mitä se oli 1990-luvun alun toisen lamavuoden vastaavana aikana. Pidemmällä ajanjaksolla toimeentulotukimenojen kasvu ei välttämättä kuitenkaan taitu, vaikka työttömyys kääntyisi laskuun. 1990luvun laman aikaan toimeentulotuen menojen kasvuun vaikutti erityisesti uusien ja lyhytaikaisesti tukea tarvitsevien määrän lisääntyminen. Nykykriisi ilmenee myös näiden kotitalouksien määrien lisääntymisenä. Toimeentulotuen menot kääntyivät kuitenkin nousuun jo vuonna 2006 ennen kuin tukea saavien kotitalouksien määrä alkoi lisääntyä. Kehitystä selittää toimeentulotuen muuttuminen yhä pitkäaikaisemmaksi tukimuodoksi.
Joukkoliikenne on säilyttänyt suosionsa Helsingissä
Viimeisen 20 vuoden aikana joukkoliikenteen osuus kaikista moottoriajoneuvoilla tehdyistä matkoista on laskenut pääkaupunkiseudulla 46 prosentista 42 prosenttiin. Suurin osa muutoksesta johtuu siitä, että maankäyttö ja liikkuminen ovat lisääntyneet voimakkaasti pääkaupunkiseudun reuna-alueilla, joilla kuljetaan paljon henkilöautolla. Sen sijaan Helsingin sisällä sekä kantakaupungin ja muun pääkaupunkiseudun välillä joukkoliikenteen kulkutapaosuus on pysynyt ennallaan tai hieman kasvanut. Koko pääkaupunkiseudulla joukkoliikennematkojen määrä on kasvanut 16 prosenttia ja henkilöautomatkojen määrä 37 prosenttia. Asukkaiden liikkumistottumuksia on tutkittu osana pääkaupunkiseudun työssäkäyntialueen laajaa liikennetutkimusta (LITU 2008). Tavoitteena oli hankkia tietoa asukkaiden matkoista ja liikkumistavoista sekä tuottaa aineistoa liikenne-ennusteiden laatimisessa käytettävien mallien kehittämiseksi. Tutkimusalue käsitti Uudenmaan ja Itä-Uudenmaan maakunnat sekä Riihimäen seutukunnan. Tutkimus tehtiin syksyllä 2007 ja syksyllä 2008 puhelinhaastatteluina käyttäen hyväksi etukäteen lähetettyä matkapäiväkirjaa. Vastaajia oli runsaat 20.000, joista noin 9.300 oli pääkaupunkiseudulta. Tutkimusalueella asui vuoden 2008 lopussa 1,5 miljoonaa asukasta, joista pääkaupunkiseudulla noin miljoona. Yksityisten talouksien käytössä oli 630.000 henkilöautoa, keskimäärin 430 autoa tuhatta asukasta kohden. Autonomistuksessa on suuria eroja alueen eri osien välillä. Helsingin kantakaupunkialueella 59 prosenttia kotitalouksista on autottomia. Koko pääkaupunkiseudulla autottomia talouksia on 38 prosenttia ja muulla Helsingin seudulla 16 prosenttia. Pääkaupunkiseudun 7 vuotta täyttäneistä asukkaista 70 prosentilla on hallussaan joukkoliikennelippu, kun muulla Helsingin seudulla osuus on 22 ja muulla tutkimusalueella vain 15 prosenttia. Tavallisena syksyn arkipäivänä tutkimusalueella tehdään asukasta kohti hieman yli kolme matkaa. Matkojen kokonaismäärä asukasta kohti vaihtelee hyvin vähän eri alueiden välillä. Moottoriajoneuvomatkojen kulkutavoissa on kuitenkin suuria eroja: pääkaupunkiseudun sisällä joukkoliikenteen osuus on 42 prosenttia, muulla Helsingin seudulla 13 ja muulla tutkimusalueella 10 prosenttia.
Kirkkonummen Sanomat
Torstaina Perjantaina
N:o 41 27.5.2010
Lauantaina Sunnuntaina
7
+14
Kirkkonummi Inkoo Inkoo
+15
Siuntio Inkoo
+15
Kirkkonummi
+15
Siuntio Inkoo
+15
Kirkkonummi
+14
Siuntio
+14
Siuntio
+14
Kirkkonummi
+15
4
+15 +12
Selkeää Puolipilvistä
+13
5
Pilvistä
+14
7
+13
Sadekuuroja Sadetta
+12
Ukkosta
8
Tuulen suunta ja -nopeus
+12
Sää -merkkien selityksiä
6
ILMATIETEEN LAITOS
Suomesta jätteetön yhteiskunta!
Pohjoismaiden suurin kaasuvoimala vihittiin käyttöön Ämmässuolla
Luonnonvarojen riittävyyden varmistaminen ja ilmastonmuutoksen torjuminen vaativat radikaaleja toimia. Eräiden arvioiden mukaan maapallomme on ylittänyt vuodesta 1995 lähtien biologisen kantokykynsä. Meillä ei ole oikeutta jättää jälkipolvillemme nykymenon uhkaamaa perintöä, totesi elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen Ämmässuon kaatopaikkakaasua hyödyntävän kaasuvoimalan vihkiäisissä perjantaina, 21.5. Pekkarisen mukaan kasvihuonepäästöjä on leikattava vähintään 80 % vuoteen 2050 mennessä ja jätteiden hyödyntämisastetta nostettava 40%:sta 100:aan. Suomea on vietävä kohti nollajäteyhteiskuntaa, jossa jokainen kivi on käännettävä kierron jokaisessa vaiheessa, niin jätteen synnyn ehkäisyssä, kierrätyksessä, materiaalien uudelleenkäytössä kuin jätteiden energiakäytössäkin. Samalla edistetään Pekkarisen mukaan vahvassa kasvussa olevaa, jätteisiin liittyvää ympäristöosaamista ja liiketoimintaa. Ämmässuon kaasuvoimalaitos on monelta kannalta oiva esimerkki tavoitteemme mukaisesta energian tuotantolaitoksesta ja auttaa osaltaan yhteisissä ilmastotalkoissa, kiitti Pekkarinen mainiten, että tämä yhteensä 15 M investointihanke sai Työ- ja elinkeinoministeriöltä energiatukea 3,4 M. veluja tuottava Kuntayhtymä sai nimekseen Helsingin seudun ympäristöpalvelut, HSY. Jätteiden poltto pääkaupunkiseudulla lopetettiin vuonna 1983. Koska niiden energiakäytöstä ei päästy Kouvon mukaan yksimielisyyteen, jätteet on sen jälkeen sijoitettu pääosin kaatopaikalle. Kaatopaikalla muodostuvaa kaasua alettiin kerätä talteen soihtupolttoa varten vuonna 1996. -04 käyttöön otettiin kaasun hyödyntämisjärjestelmä, joka koostui kaasun keräysverkostosta pumppuasemineen, käsittely-yksiköstä, siirtolinjasta sekä Kivenlahdessa sijaitsevasta lämpövoimalasta. Kuitenkin vain noin puolet arvokkaasta biokaasusta voitiin hyödyntää kaukolämmön tuotantoon, valotti Kouvo historiaa, jossa iso harppaus oli kesällä -08 tehty päätös kaasuvoimalan rakentamisesta. Tämä vaatii mittavia kaasunkeräysjärjestelmiä, hän totesi kertoen, että kaasun tasainen tuotanto tulevaisuudessa varmistetaan myös jätetäytön suotovesien keräämisellä, mikä on tärkeä osa kokonaishallintajärjestelmää. Ensi vuonna laitoksen yhteyteen tulee ORC-prosessi, jolla sähköntuotantoa voidaan edelleen kasvattaa. Seuraava askel on biojätteiden mädätyslaitos, joka korvaa aikanaan jätetäytön vähenevää kaasuntuotantoa. Voimalaitoksen hyötysuhde korkea, yli 40 %. Vuosittainen tuotanto on noin 120 gigawattituntia, mikä vastaa jopa 7000 sähkölämmitteisen omakotitalon vuotuista lämmitysenergian tarvetta, selvitteli hanketta toimitusjohtaja Kari Jäminki Sarlin Oy:stä. Yritys on suunnitellut ja toimittanut Suomessa kymmenille kaatopaikoille kaasun keräysjärjestelmiä ja -asemia sekä turbiini- ja moottorivoimalaitoksia sähkön- ja lämmöntuotantoon. Kaatopaikkojen biokaasu on Jämingin mukaan erittäin haastava moottoreille epäpuhtauksiensa takia ja tarvitsee jatkuvatoimisen puhdistusjärjestelmän. Laitoksen neljä MWM TCG2032 V16 -kaasumoottoria kaasunkäsittelylaitteineen ovat suurimpia yksittäisiä biokaasua käyttäviä kaasumoottoreita maailmassa. Hyötysuhde pysyy korkeana myös osatehoilla silloin, kun kaasun tuotantomäärä vaihtelee, Energia & Ympäristö -liiketoiminnan johtaja Kari Lammi Sarlinilta vakuuttaa. ryä sekä pieniä määriä hajua aiheuttavia rikkiyhdisteitä. Kaasunkeräyksen ansiosta haitat ilmakehälle saadaan poistettua lähes kokonaan, samoin hajut ja etuna on myös muiden fossiilisten polttoaineiden käytön väheneminen energiantuotannossa. Polttoaineen on arvioitu riittävän1530 vuodeksi. Tämä kaatopaikkakaasun hyödyntämisratkaisu on lajissaan maailmanlaajuisestikin ainutlaatuinen ja osoittaa jälleen kerran rohkeutta kulkea kehityksen keulalla, kiitti HSY:n hallituksen puheenjohtaja Hannele Luukkanen, jonka mukaan HSY, eli entinen YTV on tähänkin asti ollut edelläkävijä ympäristövastuullisuudessa, mm. lasikeräyksen, määrätietoisen kierrätysneuvonnan, biojätteen erilliskeräyksen ja ajo-opastusjärjestelmän luomisessa.
Juhlavat puitteet
Vielä miespolvi sitten kaatopaikoilla työskentelevät olisivat pitäneet pähkähulluna ajatustakin siitä, että siellä järjestettäisiin hienoja ruokajuhlia arvovaltaisine vieraineen. Ämmässuon puitteet olivat kuitenkin mitä upeimmat voimalan avajaisissa. Juhlapuheet ja -ateria pidettiin valkoisin pöytäliinoin ja kukka-asetelmin koristellussa komeassa juhlateltassa ja tunnelmaa nostatti myös auliisti juhlavierasyleisöä palveleva iso joukko tarjoilijoita ja herkullinen ja kauniisti aseteltu ja maistuva ruoka. Todistettavasti myös kaasunkeräys toimi lupaustensa mukaan, sillä hajupäästöjä ei nenään kulkeutunut! LIISA KOSONEN
Kaasua 8000 m3/tunti
Kaasua kerätään Ämmässuolla noin 8000 m3/tunti, joka vastaa noin 40 megawatin polttoainetehoa. Voimala tuottaa sähköä 15 MW teholla sekä lisäksi lämpöä. Ylijäämä, jota ei hyödynnetä omassa käytössä, voidaan myydä valtakunnan verkkoon, kertoi toimialajohtaja Petri Kouvo HSY:N Jätehuollosta. HSY:n organisaatio syntyi, kun Pääkaupunkiseudun yhteistyövaltuuskunnan, YTV:n jätehuollon ja kaupunkien vesilaitostoiminnat yhdistyivät vuoden vaihteessa. Suomen suurin jäte- ja vesihuoltopal-
Ilmakehähaitat poistuvat
Vuonna 1987 avattu, nykyään Pohjoismaiden suurin jätteenkäsittelykeskus Ämmässuolla palvelee yli miljoonaa asukasta ja 50.000 yritystä. Viime vuonna siellä kerättiin talteen lähes 68 milj. kuutiota biokaasua, mitä syntyy jätteen hajotessa hapettomissa oloissa. Siitä 5070 % on metaania, voimakasta kasvihuonekaasua, loput hiilidioksidia ja vesihöy-
Hyötysuhde korkea
Pohjoismaiden suurimman ja myös Euroopan mittakaavassa suurimpiin lukeutuvan kaatopaikkakaasua hyödyntävän voimalaitoksen prosessilaitteistot asennuksineen on toimittanut Sarlin Oy Ab, joka jatkaa työtä HSY Jätehuollon laitoksen huoltokumppanina.
ELINKEINOMINISTERI Mauri Pekkarinen käynnisti voimalan, vas. toimialajohtaja Petri Kouvo.
PUITTEET voimalan vihkiäisissä olivat komeat. Pöydät oli kauniisti somistettu kukka-asetelmin ja valkoisin pöytäliinoin.
SAKSASTA ostetut neljä MWM TCG 2032 V16 kaasumoottoria ovat maailman suurimpia, painoa niillä on 47.600 kg, sähköntuotanto on 3,917 kW.
VALTAOSA vuodesta 1996 alkaen kerätystä kaatopaikkakaasusta on poltettu soihtuna taivasalle, vasta -04 alkaen sitä on voitu hyödyntää Kivenlahden lämpövoimalaan.
8
N:o 41 27.5.2010
Kirkkonummen Sanomat
Lisäsyy rakastua Corollaan.
Toyota Rahoituksen esimerkkilaskelma
Corolla 1,6 Valvematic Linea Sol 4 ov. Auton hinta Toyota Toimituskulut* Rahoituksen Käsiraha (20 %) Rahoitettava määrä Maksuaika Korko Luottosuhteen perustamiskulu Käsittelymaksu Kk-erät KSL mukainen luoton hinta Todellinen vuosikorko 22.870,02 600 4.574,00 18.896,02 48 kk 3,9 % 0 6 /kk 432 /kk 25.301 4,7 %
Tarjous koskee Corolla Extra-mallien uusia asiakastilauksia ja on voimassa rajoitetun ajan. *Toimituskulut saattavat vaihdella jälleenmyyjäliikkeittäin.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 41 27.5.2010
9
Herkutellaan edullisesti/Kalasa förmånligt
19
1
65
HK Original Amerikan pekoni/ Amerikansk bacon 170 g (9,70/kg)
Naudan sisäfile/ Nöt inrefilé
alkuperämaa/ursprungsland Saksa/Tyskland, Brasilia/Brasilien, Uruguay tai/eller Paraguay
90
95
Konjakki-kermakastike/ Gräddsås med konjak (4 annosta/portioner)
1 dl 2 rkl/msk 2 tl/tsk 2 tl/tsk 1 tl/tsk 12 dl lihalientä/köttbuljong konjakkia/konjak sinappia/senap soijaa/sojasås hunajaa/honung ruokakermaa/ matlagningsgrädde pippurirouhetta/ grovmalen peppar
/kg
Lue lisää/Läs mer: www.ruokamaailma.fi
Hinnat voimassa toukokuun loppuun/Priserna gäller till slutet av maj
6
Suomalainen/Finsk
Hinta voimassa to-su/Priset gäller tor-sön 27.30.5.
Kariniemen Broilerin hunajamarinoidut fileepihvit/Broiler filébiffar i honungsmarinad 6 kpl/st., 1 kg
2 0
Hinta voimassa to-su/Priset gäller tor-sön 27.30.5.
29
Apetit Muurikka kasvikset/ grönsaker 500 g (4,58/kg)
Serla Toilet WC-paperi/ Toalettpapper 24 rll/st. (0,30/kpl/st.) Serla Talouspaperi/ Hushållspapper 16 rll/st. (0,47/kpl/st.)
730 750
9
X-tra
Hinta voimassa/ Priset gäller 1.4.31.5.
96
Strongbow Siideri/Cider 4 x 0,5 l, 2 l (4,68/l) (sis./inneh. 9,36 + pantti/pant 0,60)
565 069
Asiakasomistajaksi voit liittyä myös osoitteessa/Du kan ansluta dig som ägarkund också på www.varuboden.fi Palautteesi on meille tärkeää! Din åsikt är viktig! asiakaspalaute.varuboden@sok.fi kundrespons.varuboden@sok.fi
1
90
Huhtahyvät Huhtasavupalvi/ Rökt skinka 400 g (4,75/kg)
34
Arla Ingman Kalinka kerrosjogurtti/ yoghurt 150 g (2,27/kg)
249 179 0
Valiojäätelö Pingviini tuutit/ Strutmultipack, ei laktoosittomat/ ej laktosfri, 6 kpl/st., 420 g (5,93/kg)
Läskedrycker 6 x 1,5 l, 9 l (0,36/l) (sis./inneh. 3,25 + pantti/pant 2,40)
Tropic Appelsiini- tai Omenamehu/ Apelsin- eller Äppeljuice, 1 l
1
29
/kg
Suomi/Finland Tomaatti/ Tomat 1. lk./kl.
1
Perheleipurit Aamiaissämpylät/ Frukostsemlor 7 kpl/st., 420 g (4,26/kg)
39
/kg
85
Argentiina/ Argentina Abate Fetel päärynä/päron 1. lk./kl.
Rainbow Margariini/ Margarin 400 g (2,13/kg)
S-ryhmä Suomen luotetuin päivittäistavarakauppaketju
Palvelemme/Vi betjänar: ma-pe/mån-fre 7-21, la/lör 8-18, su/sön 12-18.
Asiakasomistajapalvelu/ Ägarkundstjänst: 010 7626 660
(0,0821 /puh/samtal + 0,059 /min)
www.s-kanava.fi
S-gruppen Den tillförlitligaste dagligvaruhandelskedjan i Finland
10
N:o 41 27.5.2010
Kirkkonummen Sanomat
Bonus
TUPLANA
jopa
t.o.m.
Barbec 1. KAASUGRILLI/GASGRILL Mitat/Mått: L/B 136 x K/H 104 x S/D 60 cm.
DUBBEL
KIRKKONUMMEN PRISMASSA/ I PRISMA KYRKSLÄTT
16.-30.5.
TUPLABONUSTAULUKKO DUBBELBONUSTABELL
OSTOT/INKÖP / kk/mån
BONUS %
%
199,
2.
2. 3-OSAINEN GRILLAUSSETTI 46 CM/GRILLSET 46 CM, 3 DELAR Lasta, haarukka ja ottimet. Kädensijat puuta/ Gaffel och tång. Handtag av trä. 8. PÖYTÄ/BORD kokoontaitettava/Fällbar. 8-kulmainen/ Oktagonal skiva, Ø 100 cm. FSC-hyväksyttyä kovapuuta/certifierat lövträ. FSC: SGS-COC-2650.
1500 1250 1000 750 500 400 300 200 50
10 9 8 7 6 5 4 3 2
Bonusta kertyy kun ostokset ylittävät 50 euroa kuukaudessa./ Bonus samlas då inköpen överskrider 50 euro per månad.
4 tuolia + pöytä/ 4 stolar + bord
199,
8. 9.
1.
69,
4.
9. CREDO-TUOLI/STOL kokoontaitettava/Fällbar. 43 x 38 cm, korkeus/höjd 91 cm. FSC-hyväksyttyä kovapuuta/certifierat lövträ. FSC: SGS-COC-001032.
6,90
VUORIMÄNTY/ BERGTALL Aurinkoinen kasvupaikka/Solig växtplats. IVIII. 30-40 CM Rainbow 3. SYTYTYSNESTE/ TÄNDNINGSVÄTSKA 1L
3.
36,90
10. AURINKOVARJO/ PARASOLL Varjon ø 2,5 m, kangas polysteriä, tasainen reunus. Puurunko, ø 3,8 cm. Laivastonsininen tai vihreä. / Skärmens ø 2,5 m, tyget polyester, jämn kant. Trästativ, ø 3,8 cm. Marinblå eller grön.
8,90
KÄÄPIÖKATAJA/ DVÄRG-EN Korkeus 2030 cm. Vyöhyke IVI./ Höjd 2030 cm. Zon IVI. 30-40 CM
2,20
Grillisti 4. GRILLIHIILI/ GRILLKOL 14 L
10.
4,50
Curver 5. KYLMÄLAUKKU/ KYLVÄSKA 20 L Lime tai sininen/eller blå.
21,90
5.
11. VARJON JALKA/ PARASOLLFOT Pesubetonia. Paino 25 kg, koko 45 x 37,5 cm, putken ø 5,7 cm./ Betong med frilagd ballast. 25 kg, 45 x 37,5 cm, rördiameter 5,7 cm.
11.
8,90
6. Musta multa/ Svart mylla 5 säkkiä/säckar
19,90
16,90
Biolan 6. PUUTARHAN MUSTA MULTA/ SVART MYLLA 45 L 5 säkkiä/säckar Kekkilä 7. PUUTARHAMULTA/ TRÄDGÅRDSMYLLA 50 L 5 säkkiä/säckar
7. Puutarhamulta/ Trädgårdsmylla 5 säkkiä/säckar
26,90
12. AURINKOVARJO/ PARASOLL Polyesterivarjo, ø 3 m. Puurunko, ø 3,8 cm. Laivastonsininen tai vihreä./ Polyester, ø 3 m. Trästativ, ø 3,8 cm. Marinblå eller grön.
16,90
28,90
12.
ENEMMÄN PERHEMARKET · MYCKET MER FÖR FAMILJEN
PRISMA.FI
Kirkkonummen Sanomat
N:o 41 27.5.2010
11
RATKAISEVAN EDULLISESTI
AVGÖRANDE FÖRMÅNLIGT
JUHLALAUKKU/ FESTVÄSKA
Primavera KULHO/SKÅL 0,5 L
Primavera MUKI/MUGG 0,35 L
Primavera LAUTANEN/TALLRIK Ø 19,5 CM
9,90
Canelle MEKKO/ KLÄNNING puuvillavoilea/ Bomullsvoile. Koot/Storlek: 38-46
12,50
9,95
9,95
Finlayson Muisto SATIINIPUSSILAKANASETTI/ PÅSLAKANSET, SATIN Puuvillaa. Pussilakana 150 x 210 cm, tyynyliina 55 x 65 cm. / Bomull. Påslakan 150 x 210 cm, örngott 55 x 65 cm. Finlayson Matka PUSSILAKANASETTI/ PÅSLAKANSET Pussilakana 150 x 210 cm, tyynyliina 55 x 65 cm. / Påslakan 150 x 210 cm, örngott 55 x 65 cm.
MARISKOOLI/ MARISKÅL 155 mm
29,90
32,90
49,50
32,90
TO-SU/TOR-SÖN 27.-30.5.
Atria NAUDAN TAKUUMUREA ULKOFILEE/GARANTERAT MÖR NÖT YTTERFILÉ N./ca 800 g, alkuperämaa Suomi/ursprungsland Finland
Pouttu PORSAAN ULKOFILEEPIHVIT/ GRIS YTTERFILÉBIFF Marinoidut/Marinerad, 1 kg, alkuperämaa Tanska/ ursprungsland Danmark
Kariniemen BROILERIN FILEEPIHVIT/ BROILER FILÉBIFFAR Hunajamarinoitu/Honungsmarinerade, 6 kpl/st., 1 kg, alkuperämaa Suomi/ ursprungsland Finland
Portti UKKOPEKKA GRILLIMAKKARA/ GRILLKORV 400 g (4,97/kg)
Myllyn Paras MAKARONI 400 g (0,48/kg)
15,90
/kg
5,95
6,79
1,99
0,19
Suomi/Finland KIRSIKKATOMAATTI/ KÖRSBÄRSTOMAT punainen/röd, 250 g (3,96/kg), 1. lk./kl.
Rainbow KERMAPERUNAT/ GRÄDDPOTATIS 750 g (3,00/kg)
Grandiosa PERHEPIZZAT/PIZZOR Pakaste/Djupfryst, 530580 g (6,405,79/kg)
Suomi/Finland JÄÄSALAATTI/ISSALLAD pakattu/packad, 1. lk./kl.
Argentiina/Argentina SATSUMA 1. lk./kl.
2,25
3,39
0,59
Valiojäätelö PINGVIINI JÄÄTELÖTUUTIT/STRUTMULTIPACK 6 KPL/ST. Ei laktoosittomat/ Ej laktosfria, 420 g (5,69/kg)
0,99
/kg
0,99
Fazer PAAHTOLEIVÄT/ ROSTBRÖD 285335 g (3,122,66/kg)
Valio OLTERMANNI TAI/ELLER OLTERMANNI 17 % 0,91 kg (6,615,95/kg)
Serla Talous TALOUSPAPERI/ HUSHÅLLSPAPPER Valkoinen/vit, 16 rl/st. (0,42/rl/st.)
Serla Toilet WC-PAPERI/ TOALETTPAPPER Keltainen/Gul, 24 rl/st. (0,28/rl/st.)
0,89
ARK./VARD 10-21 LA/LÖR 10-18 ARK./VARD 8-21 LA/LÖR 8-18
5,95
ARK./VARD 10-21 LA/LÖR 10-18 ARK./VARD 9-19 LA/LÖR 10-16
2,39
ARK./VARD 10-18 LA/LÖR 10-16 PUH./TFN (09) 250 1520
6,70
PUH./TFN (09) 250 5705 ARK./VARD 9-20 LA/LÖR 9-18 TANKKAA BONUSTA TANKA BONUS
6,70
ARK./VARD 9-20 LA/LÖR 9-18
asiakaspalvelu.varuboden@sok.fi kundrespons.varuboden@sok.fi
MEILTÄ SAAT BONUSTA/HOS OSS FÅR DU BONUS:
APTEEKKI APOTEK
PRISMA KIRKKONUMMI/KYRKSLÄTT, puh./tfn. 010 76 26662 (0,0821 /puh/samtal + 0,059 /min). Ma/Mån-Pe/Fre 8-21, La/Lör 8-18, su/sön 12-18.
PRISMA.FI
12
N:o 41 27.5.2010
Kirkkonummen Sanomat
NAISTEN sarjan kärki: 2. Karoliina Sundberg Lynx, 1. Minna Kauppi, Asikkalan Raikas ja 3. Merja Rantanen, Koovee
MIESTEN sarjan kärki: 2. Matthias Merz ja 1. Tuomas Tervo, rajamäen rykmentti, 3. Vesa Taanila, Ikaalisten Nouseva Voima.
Minna Kauppi ja Tuomas Tervo SM-sprinttisuunnistuksen kultamitalistit Kirkkonummella
Suosikit pitivät pintansa lauantaina Kirkkonummella järjestetyssä suunnistuksen SM-sprinttikisassa. Naisten sarjan ylivoimainen ykkönen oli Asikkalan Raikkaan Minna Kauppi. Hopeanainen Lynxin Karoliina Sundberg jäi 47 sekuntia Kaupista. Pronssille kiri Merja Rantanen Koovee. Miesten kullan vei Rajamäen Rykmentin Tuomas Tervo. Hän on kaksi kertaa jäänyt SM-sprintissä niukasti hopealle, joten kulta maistui sitäkin paremmalta. Saman seuran Matthias Merz jäi 8 sekunnin päähän. Pronssimitalin nappasi Ikaalisten Nousevan Voiman Vesa Taanila. vaksi, kertoi Hannu Kottonen Lynxistä. Hänen mukaansa Kirkkonummen keskusta oli tässä erinomainen ja mielenkiintoisia korttelimuotoja tarjoava suunnistusalue. Ratamestareita oli kaksi, Ville Koponen ja Aleksi Leskinen, jotka tekivät yhteensä lähes 40 rataa ja sijoittivat niihin liittyvät 103 rastia. Lähtöpaikkoja oli kolme ja kaikista niistä juostiin koulukeskuksen pihalla sijaitsevaan maaliin. työtehtävissä. Seuran jäsenistä kisaan saivat osallistua vain ranking-listalla 30 parhaan joukossa olevat miehet ja naiset. Kisailemaan halusivat tällä kertaa Anne-Mari ja Aino Leskinen, Mårten Boström, Juuso Metsälä ja Karoliina Sundberg, joka tuli 15:ksi viime kesän MM-kisoissa Unkarissa. Aino karsiutui finaalista. Suomen Suunnistusliitto juhlii tänä vuonna 75-vuotista taivaltaan ja vaikka tapahtuma ei ole varsinainen juhlakisa, sitä arvostetaan juhlavuoden tapahtumana, Anne Koponen mainitsi. Kisapäivän kunniaksi Fortum oli tuonut paikalle äänettömästi kulkevan sähköauton, johon yleisö sai tutustua. Pääsivätpä jotkut pienelle lenkillekin kokeilemaan, miltä kyydissä istuminen tuntuu. Tällä pääsee 100110 km ja sen jälkeen tarvitaan taas lataus. Päästöt ovat nollassa, esitteli Plit Herkko autoa, joka on jo tuotannossa. LIISA KOSONEN
Sarjoittain kymmenen parasta: SM-sprint R1 22.5.2010, Lynx
H21 3,15 km (Lähti 54, Keskeytti 0, Hylätty 2) 1) Tuomas Tervo Rajamäen Rykmentti 13:31, 2) Matthias Merz Rajamäen Rykmentti 13:39, 3) Vesa Taanila Ikaalisten Nouseva Voima 13:45, 4) Tuomo Mäkelä Angelniemen Ankkuri 13:47, 5) Petteri Muukkonen Vehkalahden Veikot 13:53, 6) Antti Anttonen Vaajakosken Terä 13:55, 7) Sergei Detkov Hiisirasti 14:01, 8) Tero Föhr Vehkalahden Veikot 14:02, 9) Mårten B. Boström Lynx 14:08, 10) Olli-Pekka Koistinen Anttolan Urheilijat 14:11. D21 2,76 km (Lähti 41, Keskeytti 0, Hylätty 0) 1) Minna Kauppi Asikkalan Raikas 13:12, 2) Karoliina Sundberg Lynx 13:59, 3) Merja Rantanen Koovee 14:03, 4) Anni-Maija Fincke Tampereen Pyrintö 14:14, 5) Heini Wennman SK Pohjan-
Kova urakka
Kisojen järjestäminen oli Lynxille kova urakka, erityisesti viimeinen viikko. Haasteita oli paljon. Reittejä suunnitellessa piti huomioida tontinomistajat, asukkaat, autot ja jopa lauantain toripäivä. Perjantai-iltana tehtiin viimeiset muutokset. Aika hektistä on ollut, tunnusti ratamestari Ville Koponen. Alkukarsinnat oli mietitty siten, että puolet lenkistä kulki metsässä ja puolet taajama-alueella. Finaaleissa reitit kulkivat enemmän katupolkumaastossa. Liikennejärjestelyissä kunta ja poliisi ovat tulleet hyvin vastaan, Koponen kiitti. Liikenteenohjausta oli järjestetty vilkkaimmille paikoille ja varusmiehiä saatu rastivahdeiksi.
Hellettä ja vauhtia
Kirkkonummen keskustassa lauantaina asioiva ei voinut välttyä kokemasta SM-sprinttisuunnistusta, sillä yhteensä yli 800:lle suunnistajaa varten tehdyt reitit oli suunniteltu aivan ydinkeskustan tuntumaan ja kaikkensa antavia suunnistajia pelmahti vastaan ja ohi joka paikassa ja kaikkiin mahdollisiin suuntiin. Kauimmaiset rastit oli sijoitettu Jerikonmäelle, mutta pääosin ne löytyivät Keskusta II:n, VR-aseman, Finnsbackan metsikön, torialueen ja jopa ihan maalialueen maastossa. Kisa oli houkutellut paikalle ennätysmäisen paljon yleisöä, joka nautti kauniin ja helteisen kisapäivän tunnelmista koulukeskuksen nurmikolla. Kisat saatiin vietyä onnekkasti läpi, ennen kuin ukkonen ja vesisade käänsivät sään koleaksi. Sprinttisuunnistus on uusimpia tulokkaita, sen tiimoilta on kisailtu kymmenkunta vuotta ja näin saatu laji metsästä taajamiin paremmin yleisön seuratta-
Datayhteydet poikki
Negatiivinen viime hetken yllätys oli, että perjantaina kaivuri oli osunut kaapeleihin ja kaikki datayhteydet olivat lauantaina vielä poikki. Tästäkin haasteesta selvittiin, mutta työtä on tehty paljon, Kottonen totesi ja kertoi kaikkien seuran jäsenten - lukuun ottamatta kisoihin osallistuvaa viittä suunnistajaa olevan jossakin
VIIMEINEN rasti oli lähellä maalialuetta.
tähti 14:31, 6) Ulrika Uotila Koovee 14:45, 7) Anne-Mari Leskinen Lynx 14:51, 8) Marttiina Joensuu SK Pohjantähti 14:57, 9) Yvonne Gunell Pargas IF 15:03, 10) Inga Dambe Paimion Rasti 15:04. H20 2,87 km (Lähti 40, Keskeytti 0, Hylätty 4) 1) Antti Vainio MS Parma 11:52, 2) Severi Kymäläinen Tampereen Pyrintö 12:12, 3) Joni Hirvikallio Lappeen Riento 12:32, 4) Oskari Mikkola Helsingin Suunnistajat 12:33, 5) Taneli Pantsar Pellon Ponsi 12:34, 6) Victor Mansner IF Sibbo-Vargarna 12:38, 7) Otto Sund IF Femman 12:40, 8) Alexander Belov Espoon Suunta 12:42, 8) Einari Heinaro Helsingin Suunnistajat 12:42, 10) Dmitry Danilchenkov Mäntsälän Urheilijat 12:46. D20 2,47 km (Lähti 40, Keskeytti 0, Hylätty 1) 1) Anastasia Tikhonova Hiisirasti 12:45, 2) Venla Niemi Tampereen Pyrintö 12:48, 3) Monika Gajda Kangasala SK 12:58, 4) Hanna Raitanen Rajamäen Rykmentti 13:04, 5) Sari Anttonen Keuruun Kisailijat 13:15, 6) Veronika Khismatullina Lahden Taimi 13:38, 7) Miia Niittynen Koovee 13:47, 7) Ellu Munukka Tampereen Pyrintö 13:47, 9) Mira Kaskinen Ulvilan Ura 14:00, 10) Sonja Mörsky Keuruun Kisailijat 14:22. H18 2,49 km (Lähti 40, Keskeytti 0, Hylätty 1) 1) Miika Suominen Rajamäen Rykmentti 11:11, 2) Otto Simosas OK Orient 11:41, 3) Mikko Huhtinen Turun Suunnistajat 11:43, 4) Jesse Laukkarinen Rajamäen Rykmentti 11:48, 5) Martti Siikaluoma Vehkalahden Veikot 11:57, 6) Matti Saari Turun Suunnistajat 12:01, 7) Risto Uusivirta RasTiimi 12:06, 7) Toni Saari Lapuan
Virkiä 12:06, 9) Miika Arvola Koovee 12:08, 10) Niklas Ahti Espoon Suunta 12:10. D18 2,28 km (Lähti 40, Keskeytti 0, Hylätty 3) 1) Henna-Riikka Haikonen Anttolan Urheilijat 12:49, 2) Saana-Maria Rahko SK Pohjantähti 13:07, 3) Johanna Hulkkonen Pihkaniskat 13:15, 4) Julia Björkstrand IF Femman 13:24, 5) Emma Silvennoinen Paimion Rasti 13:25, 6) Sonja Liukkonen Delta 13:28, 7) Emmi Mähönen Tampereen Pyrintö 13:41, 8) Natalia Kanko Koovee 13:45, 9) Ilona Lehtinen Rajamäen Rykmentti 13:55, 10) Vilmalotta Silvonen SK Vuoksi 13:57. H16 2,27 km (Lähti 41, Keskeytti 0, Hylätty 0) 1) Kristian Kannus Kangasala SK 9:56, 2) Otto Loukkalahti Delta 10:14, 3) Ville Parkkinen SK Pohjantähti 10:29, 4) Tuukka Senttula Suunta Jyväskylä 10:31, 5) Elias Kuukka Tampereen Pyrintö 10:37, 6) Edvard Sundman Delta 10:42, 6) Eeli Viholainen Suunta Jyväskylä 10:42, 8) Miika Kirmula Delta 10:48, 9) Arttu Syrjäläinen Navi 10:53, 10) Jesse Ihalainen Navi 10:55. D16 2,17 km (Lähti 40, Keskeytti 0, Hylätty 1) 1) Jannina Gustafsson Tuusulan Voima-Veikot 11:16, 2) Marika Suominen Rajamäen Rykmentti 11:19, 3) Niina Hulkkonen Pihkaniskat 11:47, 4) Emilia Mänttäri Kuopion Suunnistajat 11:48, 5) Emmi Haavisto Turun Suunnistajat 11:49, 6) Pihla Otsamo Helsingin Suunnistajat 11:51, 7) Essi Hakala MS Parma 11:52, 8) Maaret Turunen Rajamäen Rykmentti 11:56, 9) Oona Valkonen Kangasniemen Kalske 12:03, 10) Anniina Suhonen Kuopion Suunnistajat 12:09.
TURVALLISUUS pyrittiin ottamaan huomioon, vilkkaimmissa paikoissa oli liikenteen ohjausta ja omat väylät suunnistajille kuten reitillä VR-alikulkutunneliin.
YKSI rasteista oli Veteraanikiven edustalla torilla. Lieneekö kukaan ehtinyt huomioida muistokiven nimeä?
FINNSBACKAN metsikkö tarjosi varjoisan tuokion auringon porotukselta.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 41 27.5.2010
13
Asiakasomistajapäivä
Ägarkundsdag
g 10-18 hvitarjoilu / Kaffebjudnin Ka
Klo 14-18 VOHVELEITA Anneli Finnberg Tekemässä eläinten ystävä eläinten hyväksi. Kl 14-18 VÅFFLOR rg steker våfflor Djurvännen Anneli Finnbe till förmån för djuren.
27.5.
KERAPLAST VALOKATTEET/PLASTTAK
Keraplast edustaja paikalla klo 9-16. Keraplast representant på plats kl 9-16.
Fazer Sininen suklaalevy Blå chokladplatta 200 g
Med S-Förmånskortet
S-Etukortilla
1
00
Edustaja paikalla klo 10-18. Lisäksi aurinkokennolla toimiva malliaitaus puron varressa. / Representant på plats kl 10-18. Dessutom finns vid ån ett solenergi modellstaket. Laaja valikoima aitaustarvikkeita. Brett sortiment av stängseltillbehör. Esittelytarjouksia! Representationserbjudanden! Eläinpiha Rehndahlista Falabella-hevonen nähtävissä klo 15-17. Hästen Falabella från Djurgården Rehndahl finns ute på gården kl 15-17.
Suomen Rehun edustaja paikalla klo 10-18. Finska Foders representant på plats kl 10-18.
Jahti & Vahti -koiran ruoat. Eläinten rehut. Tule kysy! Jahti & Vahti hundmat. Djurfoder. Kom och fråga!
Bonusneuvoja paikalla Bonusrådgivare på plats tor/to 27.5. klo/kl 12-17
Uusi kylpykokonaisuus pihallesi. Ny badenhet för din gård.
Kylpytynnyri, ø 170 cm, kuusi, tervaöljytty, uppokamina merialumiinia, joka lämpenee nopeasti. Sisältää tynnyrin kannen.
Täydellinen paketti.
Tule ja tutustu tynnyrisaunoihin paikan päällä. Kom och bekanta dig med de olika bastuna på plats.
Edustaja paikalla klo 10-18. Representant på plats kl 10-18.
Tynnyrisauna pystymalli Tunnbastu lodrät modell.
Tule tutustumaan ja suunnittelemme sinulle sopivan kokonaisuuden. Kom och bekanta dig och vi planerar en kombination som passar just dig.
Kylpytynnyri halkaisjaltaan,
Täydellinen paketti.
ø 200 cm, kuusi, tervaöljytty, uppokamina merialumiinia, joka lämpenee nopeasti. Sisältää tynnyrin kannen.
Kuusi, tervaöljytty, ø 240 cm, lasiovi. Sisältää kiukaan, piipun, ja lauteet. Gran, tjäroljad, ø 240 cm, glasdörr. Inkluderar ugn, pipa och lavor. Med S-Förmånskortet
S-Etukortilla
00
(Ilman S-Etukorttia 4295 ) (utan S-Förmånskort 4295 ). Etu on voimassa kesäkuun ajan. Förmånen är i kraft hela juni månad.
Badtunna, ø 170 cm, gran,
Komplett paket
tjäroljad, infälld kamin av havsaluminium, som snabbt värms upp. Inkluderar tunnans lock.
Badtunna, ø 200 cm, gran,
Komplett paket
tjäroljad, infälld kamin av havsaluminium, som snabbt värms upp. Inkluderar tunnans lock.
Tynnyrisauna vaakamalli Tunnbastu vågrät modell.
S-Etukortilla Med S-Förmånskort
(Ilman S-Etukorttia 1190 ) Etu on voimassa kesäkuun ajan.
169000
Pukuhuone,pesuhuone, löylyhuone, pituus 560 x 240 cm, lämpökäsitelty ja öljytty puu. Sisältää kiukaan, piipun, ja lauteet. Omklädningsrum, tvättrum, bastu, längd 560x240 cm. Värmebehandlat oljat trä. Inkluderar ugn, pipa och lavor.
(utan S-Förmånskort 1190 ) Förmånen är i kraft hela juni månad.
599500
Perjantaina / fredag 28.5. klo/kl 11-18
Tule ja kysy neuvoa! Teemana helppo puutarha. Paikalla toimittaja hortonomi Irmeli Anttiroiko. Temat är lättskött trädgård. På plats hortonom Irmeli Anttiroiko.
PELARGONIAT PELARGONER 5 kpl / st (norm. 2,50/kpl/st.)
Kekkilä PUUTARHAMULTA TRÄDGÅRDSMYLLA 5 säkkiä / säckar á 50 ltr Norm 3,90
Kekkilä KUORIKATE TÄCKBARK 3 säkkiä / säckar á 50 ltr Norm 7,30
00 00
P I EN KO N E KO R J A A M O SMÅM A SKINVER KSTAD
SAHAUSPALVELU S Å G N I N G ST J Ä N ST
KULJETUSPALVELU TR AN SPORTSERVICE
MYYMÄLÄ BUTIK
NOUTOPIHA AVHÄMTNINGSGÅRD
Rautakeskus Kirkkonummi, Munkinmäentie 6. Puh. 010 762 600. Palvelemme: ma-pe 7-19, la 8-16. Multasormi avoinna 18.4.-20.6. myös sunnuntaisin 12-16. Järncentral Kyrkslätt, Munkkullavägen 6. Tfn. 010 762 600. Vi betjänar: mån-fre 7-19, lör 8-16. Multasormi är öppen 18.4-20.6 även söndagar 12-16.
14
N:o 41 27.5.2010
Kirkkonummen Sanomat
Merituuli valmiina matkaan
Nuorisokuoro Merituulen laulajien pitkä odotus alkaa olla lopuillaan. Merituuli on valmiina lähtemään Italiaan Alta Pusterian kuorofestivaaleille. Alta Pusterian festivaalit pidetään Pusterian laaksossa, Etelä-Tirolissa. Festivaaleille osallistuu 90 kuoroa eri puolilta maailmaa. Tiedossa on esiintymisiä yksin ja yhdessä muiden kuorojen kanssa kirkoissa, linnoissa, paviljongeissa ja alppimajoissa. Merituuli osallistuu festivaaleille kahdella ohjelmistolla: kansanlaulut ja klassinen kirkkomusiikki. Esiintymisasuina kuorolla on kauniit ja värikkäät kansallispuvut, jotka tulevat varmasti erottumaan joukosta. Lähtökonsertti sunnuntaina Ennen Alta Pusterian festivaalien alkua Merituuli viettää pari päivää Lido di Jesolossa ja vierailee myös Venetsiassa. Matkan ajankohta on 20.28. kesäkuuta. Merituulen lähtökonsertti pidetään Kirkkonummen keskustan seurakuntatalolla sunnuntaina 30.5. klo 15. Konsertin johtaa Tarja Viitanen ja pianistina toimii Mari Sirén. Ohjelman hinta 10 / 5 . Väliajalla kahvibuffetti.
Kohti Italiaa!
Su 30.5. klo 10 Kolminaisuuden päivän messu. Toimittaa Hannu Suni; avustaa Nina Stjernvall-Kiviniemi; kanttorina Tarja Viitanen, kanttoriharjoittelija Paula Huju laulaa. Su 30.5. klo 18 Iltamessu ja isko-siunaus. Toimittaa Terho Haataja; avustaa Nina Stjernvall-Kiviniemi. Nuorten messuryhmä vastaa musiikista.
Su 30.5. klo 15 Kohti italiaa! -konsertti. Ks. ilmoitus vasemmalla. Ma 31.5. klo 11.3012.30 Kevään viimeinen Diakoniaruokailu. Emännät ja diakoniatyöntekijät toivottavat kaikille hyvää kesää! Tervetuloa uudelleen syyskuussa to 2.9. klo 11.30. To 3.6. klo 1416 Kesäpiiri. Aiheena: On ilo olla yhdessä. Mehutarjoilu.
Kirpputori ja kohtaamispaikka Kantvikissa
Kummihovi, E-rappu Ma 31.5. klo 1518 Tule tekemään löytöjä ja juomaan kupponen kuumaa! Otamme vastaan puhdasta ja ehjää, hyväkuntoista tavaraa ja vaatetta. Lisätietoja: Inkeri Saksa, puh. 050 325 0627.
Kesän perheleirit Räfsössä
Su 30.5. klo 12 Kolminaisuuden päivän messu. Toimittaa Pentti Mentu; kanttorina Mari Sirén. Gesterby, Hopeahaka 6 Ke 2.6. klo 1518 Kirpputori.
Gesterbyn kirpparin kesäajat
Leirisaari Räfsö 1. leiri 20.21.8. 2. leiri 21.22.8. Ensisijaisesti otamme leirille perheitä, jotka eivät ole olleet aiemmin mukana. Tiedot leirille pääsystä saatte kesäkuun aikana. Ilmoittautuminen 1.6. alkaen: leena.jarvinen@evl.fi Lisätietoja sähköpostilla tai puh. 050 376 1506.
Gesterby, Hopeahaka 6 kuukauden ensimmäinen ke klo 1518 Gesterbyn kirpputori on kesällä auki joka kuukauden ensimmäinen keskiviikko: 2.6, 7.7 ja 4.8 klo 1518. Syyskuun alusta taas normaalisti joka keskiviikko.
Työttömien leiripäivä
Aikuisten kesäpiiri kesäkuussa
Keskustan seurakuntatalo, huone 7 Kesäkuussa torstaisin klo 1416 Aiheet: · To 3.6. On ilo olla yhdessä · To 10.6. Raamattu johtotähtenä · To 17.6. Antakaa toisillenne anteeksi · To 24.6. Jeesus tyynnyttää myrskyn
Leirisaari Räfsö To 26.8. Päivän aikana mahdollisuus mm. saunomiseen ja uintiin. Omat pyyhkeet ja uikkarit mukaan. Tervetuloa virkistäytymään! Hinta 3 sisältää matkat, lounaan ja kahvin. Aikataulu: · klo 9.15 Veikkolan seurakuntakoti · klo 9.45 Masalan kirkko · klo 10 keskustan seurakuntatalo · Lähtö saaresta klo 15.15 Ilmoittautuminen 13.8. mennessä diakoniatyöntekijöille: Kaarina Tynkkynen, puh. 050 541 8333, ja Birgitta Lundström, puh. 050 376 1489.
To 27.5. klo 17.3019.45 ISKO 2:n päätös, Masalan kirkko. Kyyti Veikkolasta ja takaisin.
Äiti-seminaari Räfsössä
KASTETUT Hertta Aliisa Hänninen Aava Eliisa Moilanen Alma Maria Amanda Mäkinen Linda Marleena Ruotsalainen Nanja Jade Viljamaria Veilamo VIHITYT Pasi Markus Ruotsalainen ja Minna Kaarina Halonen
Nimikkolähettiperheen lähtöjuhla
Räfsön leirisaari 10.11.9. Ilmoittautumiset 23.8. alkaen: leena.jarvinen@evl.fi
Kirkkonummen kirkko ja seurakuntatalo Su 6.6.klo 10 Papiksi vihitty Lauri Palmu saarnaa messussa. Messun jälkeen lähetyslounas ja lähtöjuhla seurakuntatalolla. Palmut lähtevät uudelle kaudelle Japaniin. Vieraana Eero Ahonen Kansanlähetyksestä. Lounaan hinta 8 Palmujen työn hyväksi.
Musiikkiopiston Sinfoniakonsertti
Aikuisten kehitysvammaisten retki
Hämeenlinna La 19.6. klo 918.30. Ohjelmassa mm. tutustuminen Vanajan kirkkoon, opastettu kiertoajelu ja naivistisen taiteen näyttely Iittalassa. Hinta 10 sisältää matkat, ruokailun, kahvit ja opastuksen. Ilmoittautuminen 10.6. mennessä Aino Latvalalle, puh. 0500 443063.
Keskustan seurakuntatalo Pe 28.5. klo 18 Musiikkiopiston lukuvuoden päätöskonsertti. Ohjelma: · Sibelius: Sinfonia nro 1 ja Finlandia · Mozart: Viulukonsertto nro 4 D-duuri Yhteistyössä Kirkkonummen, Raaseporin ja Länsi-Uudenmaan musiikkiopistot sekä Lohjan kaupunginorkesteri. · Juhani Lamminmäki, johtaa · Erkki Lasinpalo, viulu Vapaa pääsy
Ensi sunnuntaina soi Suvivirsi! Tule 30.5. messuun veisaamaan Suvivirttä.
Pyhän Kolminaisuuden päivä
Salattu Jumala Pyhäpäivän sanomassa kiteytyy kirkon opetus Jumalan kolmiyhteisyydestä. Pyhän Kolminaisuuden päivä on uskontunnustuksen päivä. Raamatuntekstit puhuvat Jumalan salatusta olemuksesta, joka ylittää kaiken ihmisymmärryksen. Jumala on yksi, mutta hän on ilmoittanut meille itsensä Isänä, Poikana ja Pyhänä Henkenä.
Hän vaikuttaa Luojana, Lunastajana ja Pyhittäjänä. Usko ei käsittele Jumalan olemusta tiedollisesti eritellen vaan ihmetellen, ylistäen ja hänen armotekojaan julistaen. Raamatun tekstit: Ps. 95:12, 67; Jes. 6:18 (910); Room. 11:3336 ja Joh. 3:115 Liturginen väri: valkoinen
Haluatko keskustella papin kanssa? Seurakunnan pappien kanssa voit keskustella sinua painavista tai sinulle muuten tärkeistä aiheista. Arkipäivisin on päivystävä pappi tavattavissa ilman ajanvarausta. Päivystävän papin tavoitat mape klo 913 kirkkoherranviraston puhelinnumerosta 2955 6200.
KIRKKONUMMEN SUOMALAINEN SEURAKUNTA vaihde (09) 295 561, internet: www.kirkkonummenseurakunta.fi, sähköposti: timo.merensilta@evl.fi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 41 27.5.2010
lytysaluetta Kasabergetin ranta-alueelle Kantvikin eteläpuolelle, on asian tiimoilta ollut ihmeellisen hiljaista 24.1 järjestetyn asukasillan jälkeen. Loistava poikkeus on toki Anna-Lotta Laine, joka osuvalla kommenttikirjoituksellaan Kirkkonummen Sanomissa 11.2 kiinnitti huomiota näiden suunnitelmien mielettömyyksiin. Mikään merenranta-alue ei ole niin lähellä kunnan keskustaa ja Kantvikin kasvavaa asuinaluetta, kuin Kasabergetin ranta-alue Strömsbyssä. Sopisikin toivoa, että aluetta kaavoitettaisiin ja kehitettäisiin kuntalaisten edut huomioon ottaen, eikä Helsingin tarpeita varten. Jos Helsinki haluaa muuttaa venesäilytysrantaalueitaan puistoiksi ja asuinalueiksi, ei tämä ole Kirkkonummen ongelma. Sen sijaan, että nyt virkistysalueeksi kaavoitettu alue uhrataan helsinkiläisten venesäilytystarpeisiin, tulisi kunnan varmistaa luonnonkauniin Kasabergetin säilymisen, virkistysalueena ja että riittävästi rantaaluetta taataan kuntalaisten virkistyskäyttöön. Tämä ei koske vain Kantvikin purjehtijoita (KVP), vaan myös mahdollista uimarantaa. Muu veneilytoiminta tulisi keskittää Strömsbynlahdelle. Veneilyä tukevaa yritystoimintaa ja veneiden talvisäilytystä järkevässä mittakaavassa voidaan sijoittaa Strömsbyn teollisuusalueelle. Mitään pakottavaa syytä säilyttää veneitä rannan välittömässä läheisyydessä ei ole. Samalla on muistettava, että veneiden talvisäilytys vaatii vastaavasti laituripaikkoja. Eihän näitä veneitä talvisäilytyksen jälkeen heti pois viedä! Rajoitetun korkeatasoisen asutuksen suunnittelua lähelle Kasabergetin rantaaluetta on syytä harkita. Kauniimpaa ja merenläheisempää asuinaluetta tuskin löytyy. Tässä yhteydessä on kuitenkin varmistettava yleisön riittävä pääsy rannoille. Helsinki osti vuosi sitten omille suunnitelmilleen strategisesti tärkeän rantatontin alueelta, mutta kunnan virkamies esti vilpillisellä tai törkeän huolimattomalla toiminnallaan kuntaa käyttämästä etuosto-oikeuttaan. On käsittämätöntä, että vastaava toiminta hyväksytään ilman sen kummempia seuraamuksia, vaikka vahingonkorvauskaan ei olisi kaukaa haettu ajatus. Nyt kunnan päättäjien on korkea aika tulla esiin kaapeistaan ja selkeästi määrittelevät kunnan tavoitteita maa-alueen käytön suhteen ennen suunnitteluprojektin käynnistystä yhteistyössä Helsingin kanssa. Eihän voi olla niin, että kunnan luottamusmiehet tekisivät tässä tahallaan omasta päätöksestään pikku-sipoolaisen? RUNAR TÖRNQVIST Pro-Stromsby r.y r.f, pj.
15
Kun kirjoitat lehteen
Toimitus valitsee Lukijan mielipide -palstalla julkaistavat kirjoitukset käytettävissä olevan palstatilan ja monipuolisuuden puitteissa toimituksellisin perustein. Kirjoittajan nimi ja yhteystiedot on aina liitettävä mukaan, vaikka esiintyisit nimimerkillä. Nimettömiä kirjoituksia on turha lähettää, niitä ei julkaista. Älä hauku muita kirjoittajia, älä sorru rasismiin, kiroiluun, huutamiseen, älä kirjoita ISOILLA KIRJASIMILLA, älä turvaudu asiattomuuksiin, vaikka olisitkin eri mieltä. Kirjoita vain otsikon asiasta ja lyhyesti. Korjaa itse kirjoitusvirheet! Älä kopioi aikaisempia viestejä mukaan. Jätä tyhjä rivi kappaleiden väliin ja tilaa reunaankin, mutta älä lopeta jokaista riviä kappaleen lopetusnäppäimellä. Lähetä viestisi vain yhden kerran! TOIMITUS
Kirkkonummen parasta rantaaluetta Helsingin venesäilytyspaikaksi?
Vaikka viime vuonna kävi ilmi, että Helsinki havittelee mittavaa, ehkä jopa usean tuhannen veneen, säi-
KyIF:n 04 jalkapallojuniorit mukana Espoonlahti Cupissa
KyIF 04 -joukkueen innokkaat juniorit starttasivat helteisenä lauantaina 15.5. 2010 hienoissa, uusissa pelipaidoissaan ensimmäiseen turnaukseensa Espoonlahdessa. Jännitys oli huipussaan ja vesipullot kovassa käytössä KyIF:n kohdatessa Honka Star 05:n, EPS Elohopean sekä PPJ Laru 2004:n. Lauantaina pelattiin kolme peliä. Pelaajien voimat olivat koetuksella, kun lämpöasteet kipusivat yli kahdenkymmenen asteen. Innostus jalkapalloon sekä hyvään peliin kavereitten kanssa voitti kuitenkin väsymyksen. Voi sitä riemua pallon mennessä maaliin! Pojat juoksivat rivissä kunniakierrokselle vanhempien luokse kaikkien kannustaessa. Tärkeintä peleissä oli että, kaikki pelaajat saivat pelata naukseen? Menen, koska se on kivaa. KyIF:n 04 valmennus ja pelaajat toivottavat kaikki halukkaat saman ikäluokan pelaajat lämpimästi tervetulleeksi iloiseen joukkoon! Lisätietoja www.kyiffootball.net, www.palloliitto.fi
Oikaisu:
TUULETUS onnistuneen suorituksen jälkeen onnistuu kuusivuotiaaltakin. yhtä paljon ja että pelaaminen oli hauskaa. Lisäksi jokainen oli vuorollaan maalivahtina. Valmentaja piti huolen ohjaamisesta vanhempien kannustaessa junioreita. Myös sunnuntaina juniorit astelivat kentälle tarmoa ja peli-intoa täynnä. Vastapuolena olivat Honka 04, EPS Stonebay sekä KyIF valkoinen. Iltapäivällä kentän reunalla seisoi rivi ylpeitä ja hymyileviä junioreita "kultamitalit" kaulassa. Turnauksen tsemppari- sekä reilupelaaja palkittiin pokaaleilla. Kaikilla palkituilla oli hymy herkässä! KyIf 04:sta otettiin hieno joukkuekuva sekä yksittäiset pelaajakuvat. KyIF 04:n joukkuetta johtavat koulutetut ja hyvät valmentajat. Vanhemmat ovat tärkeä osa joukkuetta: osa isistä osallistuu aktiivisesti harjoituksiin ja pari äitiä hoitaa joukkueenjohtajan tehtäviä. Kaikki lapset pääsevät harjoittelemaan ja pelaamaan; kokemusta jalkapallosta ei tarvitse olla. Harjoitukset on rakennettu siten, että yhdessä oleminen ja hauskanpito ovat aina etusijalla. Peleissä kannustetaan myös vastapuolta eikä maaleja lasketa. Joukkue on sitoutunut Suomen Palloliiton Kaikki pelaa -ohjelmaan. Reilun pelaajan pokaalilla palkittu 6-vuotias Juho tiivisti Espoonlahti Cupin seuraavasti: Mikä oli hauskinta Espoonlahti Cupissa? Maalissa olo, kaikki joukkueet olivat yhtä hyviä. Jännititkö turnausta? En. Teitkö maalin? Yhden. Menetkö uudestaan tur-
Inkoon kunnanhallituksen puheenjohtajan eron syyt
Inkoon kunnanhallituksen puheenjohtaja Teresa Grönholm anoo kunnanvaltuustolle osoitetussa ja 20.5. 2010 päivätyssä kirjeessään vapautusta kunnanhallituksen puheenjohtajan tehtävästä. "Eroanomukseni johtuu tulehtuneesta toimintaympäristöstä sekä virkamiehiin kohdistuneesta epäinhimillisestä käytöksestä", todetaan tässä Teresa Grönholmin allekirjoittamassa eroanomuksessa. Kirkkonummen Sanomien numerossa 40 asiaa käsitelleessä uutisessa oli virhe. Pahoittelemme virheellistä uutisointia.
LÄPIAJON tunnelmia.
16
N:o 41 27.5.2010
Kirkkonummen Sanomat
Seurakuntatalo. Tied. MajLis 046-6520541 tai Tarja 046-8877735. 14.30 Kirkkonummen Kansalliset Seniorit ry. Kuntokerho Palvelukeskuksen seniori-kuntosalissa. Pohjois-Siuntion Martat Kesä- ja teatteriretki Sappeen kesäteatteriin 19.6.10. Satumaa Tango -musikaaliin. Retki avoin kaikille. Sitovat ilm. viim. 1.6. Ritva Laaksonen 09-2567697 tai Arja-Leena Varhimo 0504332319. Kirkkonummen Eläkkeensaajat ry retki Vihdin kesäteatteriin la 31.7. klo 17.00; Mies joka ei osannut sanoa ei. Lähtö Kantvikista klo 14. Ruokailu Lepolammella. Ilm. 1.7. menn. Irma 050-3094177, 2567831.
Suoralinja on yksityisten rivi-ilmoituspalsta. Ilmoitukset julkaistaan maksun saavuttua. Tekstin voit jättää joko faxilla 221 92020, sähköpostilla suoralinja@ kirkkonummensanomat.fi tai puhelimitse 2219200. Maksun voit suorittaa joko ilmoituskonttorissamme tai tilille AKTIA 405520-263337. Maksaessasi pankkiin merkitse viesti-kohtaan ilmoittajan nimi. Liitä lähettämääsi aineistoon maksukuitti tai tieto maksusta, näin takaat mahdollisimman nopean julkaisemisen. Pienin ilmoitus 10 euroa /4 riviä (sis. alv 22 %). Lisärivit 1 euro. Riville mahtuu noin 25 merkkiä. HALUTAAN vuokrata. Perhe haluaa vuokrata 23h Kirkkonummen keskustasta. Max. 800 /kk. Puh. 0405624922. Siisti luotettava nainen + 2 kilttiä kissaa haluavat vuokrata huoneen omakotitalosta junaradan varrelta tai muutoin hyvin yhteyksin Helsingin keskustaan p. 041-5224814. OSTETAAN /vuokrataan pitkäaikainen viljelypalsta kodin hyötykasveja varten. Soile Krouvi p. 050-5326739. MYYDÄÄN tarjousten perusteella Big Buster + Yamaha 60hv + Yamaha 5hv + traileri. P. 0407315586. OSTETAAN kesämökkitontti merenrannalta Kirkkonummi-Inkoon alueelta. Puh. 0407501944. HALUTAAN ostaa edullinen yksiö tai kaksio. Puh. 09-441771.
Keskiviikko 26.5. 20.0021.00 Salib. 99-95 21.0022.00 Salib.>15 17.30 HELSYsisuottelut 17.30 Korkeush, Hki 18.00 KU-58:n pk-Vantaa Torstai 27.5. 18.00 Viikkokisa 3. 17.3018.30 Yu-koul 4-7v 17.3019.30 Kuntosali 18.1519.30 Yu koulut 16.30 Moukari, paino, Hki 17.30 Op kisa 1., Lohja Perjantai 28.5. 18.3019.30 Zumba, kenttä Lauantai 29.5. 13.00 nuorisokansalliset 14.00. Yu-kisa järvenpää Sunnuntai 30.5. ILM. viikkokisa 4. ILM 10 000 km juoksu 12.0013.30 Kuntosali 18.0019.00 Zumba kenttä 12.00 Kisiskisa, Hki Maanantai 31.5. 17.3018.30 Yu-koul. 4-7v Nappulakisa 4. 18.1519.30 Yu-koul. kenttä 19.0020.00 Harrastefudis 17.30 Sinettikisa, Vantaa Tiistai 1.6. 18.00 Viikkokisa 4 18.00 PM 10 000 juoksu 18.3019.30 Zumba, kenttä 19.0020.30 Jalkap. P97/98 Keskiviikko 2.6. 19.0020.00 Aerobic, kenttä 17.30 nuorisokisa, Kerava Viikkokisat www.kilpailukalenteri.fi Yli 16v valmennuksesta tiedustelut erikseen. www.veve.net Tj. Johanna Artola 050 3011922
Kuumailmapallo lensi matalalla Siuntion asemalla
Tiistaina illalla 18.5. yhdeksän jälkeen tullessamme kotia kohti Sunnanvikin pelloilla ihmettelimme hyvin matalalla lentävää kuumailmapalloa. Sähkövoimalinjat juuri ja juuri ylittämällä se liikkui länteen Siuntion aseman länsi/luoteispuolelle. Laskeutuminen onnistui hienosti pienelle peltoaukealle lähelle Hagan aluetta. Pian ympärillä oli runsaasti lähitaloista tulleita ihmisiä, jotka auttoivat kuumailmapallon laskeutumisessa ja pakkaamisessa paikalle tulleeseen peräkärryautoon. KARI ja TAAVI VIERINEN, Siuntio Tapahtumapäivyri on erilaisten tapahtumien ja tilaisuuksien muistilista seuroille ja yhdistyksille. Päivyriin ei oteta vuosikokous- eikä muitakaan julkaisun määräaikaan sidottuja tiedotuksia. Toimitus pidättää oikeuden muuttaa, valikoida ja jättää julkaisematta tekstejä. Päivyri-palstalle tietoja otetaan vastaan vain kirjallisesti. Materiaalin oltava toimituksessa maanantaisin/torstaisin klo 16.00 mennessä. Materiaalin voit toimittaa sähköpostitse osoitteeseen paivyri@ kirkkonummensanomat.fi tai faxilla numeroon 2219 2020.
Maanantai 31.5.
Eläkeliiton Kirkkonummen yhdistyksen Mustian Arboretumiin lähtijät. Bussi lähtee seurakuntatalolta maanantaina 7.6. klo 9.30. Kirkkonummen-Siuntion Sydänyhdistys ry. Virkistysmatka Saarijärvelle Summassaaren kylpylään 25.30.7. Ilm. Tarjalle 0505114451 viimeistään 31.5. 13.00 Eläkeliiton Kirkkonummen yhdistys taas pelataan mölkkyä Lindalin kentällä joka maanantai. Ohjaaja Anja Ollikainen. Kevään päätös laulu- ja soittoilta 31.05. klo 17.00 19.00 navetalla.
Torstai 27.5.
Kirkkonummen Kansalliset Seniorit ry. Retki Hämeenlinnaan 1.6. lähtö 8.30 linja-autolla urheilupuistosta (katukeittiö). Ilm. Inkooseen 7.6. mennessä Pirkolle 0405784961. 10.00 Kirkkonummen Seudun Mty Kisu ry. Tule tutustumaan Kisuun ja kisulaisiin (kevään viim. kerta).
KUUMAILMAPALLO lensi hyvin matalalla Siuntion asemanseudulla tiistai-iltana.
LASKEUTUMINEN onnistui pienelle peltoaukealle.
SDP uudistaa ilmettään ja logoaan
SDP on uudistamassa ilmettään ja samassa yhteydessä puolueen logo vaihtuu. Uusi ilme on toteutettu yhteistyössä markkinointitoimisto Kingin kanssa. Puolueen uusi ilme on käytössä kaikissa puolueen materiaaleissa SDP:n 42. puoluekokouksessa Joensuussa 27.29.5. SDP:n uusi logo.
Talli Lillhammarissa avoimet ovet Tähtelässä
Talli Lillhammarissa Inkoon Tähtelässä vietetään avoimien ovien päivää lauantaina 29. toukokuuta klo 1014 välisenä aikana. Ohjelmassa poniratsastusta, kahvitarjoilu sekä uuteen Stallsbodeniin tutustumista. Luvassa hyviä tarjouksia, mm. Eggersman rehuja. Tule viettämään iloista päivää ja tekemään hyviä löytöjä, kutsuu tallia emännöivä Petra Westerling. Talli Lillhammar löytyy osoitteesta Tähteläntie 367, Inkoo.
Kukkaamppeleita varastettu Heikkilässä
Kesäiset kelit ovat saaneet kauden varkaat liikekannalle, sillä lehtemme toimitukseen tuli tieto Tolsanpolulla Heikkilässä liikuskelleista varkaista, joiden mukaan lähti useampia kukka-amppeleita. Talojen pihoille röyhkeästi menneet vorot ottivat helposti irrotettavat kukkaamppelit matkaansa ja jatkoivat kulkuaan.
PAIKALLINEN UUTISJA ILMOITUSLEHTI KIRKKONUMMI SIUNTIOINKOO ALUEELLA
LUE MITÄ PAIKKAKUNNALLA TAPAHTUU
Näissä paikoissa asioidessasi saat lehden heti tuoreeltaan.
KIRKKONUMMI KESKUSTA Prisma K-citymarket Varuboden S-market Kirkkonummen kukka ja hautauspalvelu R-kioskit SKY-Video Teboil Kirkkonummen Kauppakeskus Varuboden Rautakeskus Sale Lindal Varoboden Areena K-Rauta K:nummi GESTERBY Siwa KANTVIK Sale MASALA Sale K-market R-kioski LAPINKYLÄ K-kauppa VEIKKOLA S-market Siwa K-market Tuulensuu R-kioski SIUNTIO S-market as. Teboil VB-Center PIKKALA ABC asema Pickala Port INKOO S-market Kauppakeskus Strand Delta Cafe DEGERBY Degerby Deli Minimarket MANKKI Neste ESPOO KESKUSTA S-market
Kirkkonummen Sanomat
Konttori Merja Rauta Riitta Salmirinne Vastuu virheistä Lehti ei vastaa ilmoittajille mahdollisesti aiheutuvista vahingoista jos ilmoitus ei voida julkaista määräpäivänä. Lehden vastuu virheellistä ilmoituksesta rajoittuu korkeintaan maksettuun ilmoitushintaan. Tarkemmat tiedot mediakortista. Sivunvalmistus TR- Latomo Oy
Kirkkonummen Sanomat
Kotiseutu-, kunnallis- ja talouselämän uutis- ja ilmoituslehti jo vuodesta 1967 ISSN 0782 -6044 www.kirkkonummensanomat.fi Julkaisija Kirkkonummen Sanomat Oy sitoutunut Julkisen sanan neuvoston periaatteisiin Ilmestyminen kaksi kertaa viikossa torstaina ja sunnuntaina Osoite Munkinkuja 4, Kirkkonummi PL 28, 02401 Kirkkonummi Puh. vaihde (09) 221 9200 Avoinna mape 8.3016.00 Pankit: OP 555409-23000, Aktia 405520-263337, Nordea 225518-61711, Sampo 800019-70730355, Handelbanken 313110-100325 Postitushinta jakelualueen ulkopuolelle 60 /vsk
Ilmoitukset Ilmoituspäällikkö Ilkka Jouhki (09) 221 92015 Myyntiasistentti Elisabeth Rönnberg (09) 221 92016 e-mail: ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi etunimi. sukunimi@kirkkonummensanomat.fi Telefaxit: (09) 221 92020, (09) 221 92026, (09) 221 92024 Rivi- ilmoitukset (SUORALINJA) (09) 221 9200 e-mail: suoralinja@kirkkonummensanomat.fi Päivyripalsta e-mail: paivyri@kirkkonummensanomat.fi Ilmoitushinta tekstissä 1,8 /pmm + alv 22% etu- ja takasivulla 2,4 /pmm+ alv 22% rivi-ilmoitus 4 riviä 10 . lisärivit 1 sis. alv:n
Toimitus Puh. (09) 221 9200 e- mail toimitus@kirkkonummensanomat.fi Vastaava päätoimittaja Jussi Salo ja toimitusjohtaja Toimittajat Katja Salo Satu Holmlund Vappu Salo Liisa Kosonen Kuvankäsittely Anne Puro Tietohallinto Kalle Salo
Painopaikka Salon Lehtitehdas 2010
18
N:o 41 27.5.2010
Axel Lindholm Timo Jaakkola ajoivat reuhaamatta ja yrittäen kierrellä kiviä, siinä kuitenkaan onnistumatta. Meni rengasta ja vannetta heiltäkin, mutta matka jatkui ja varmanpäälle kiiruhtaen sijoitus parani rallin edetessä. "Rallista jäi kokonaisuudessa hyvä maku, vaikka tiet olisivat saaneet olla paremmat. yhteen kertaan ajettuna ne olisivat toimineet, mutta osalle kaksi kertaa oli liikaa. Sijoitukseen olen todella tyytyväinen, se kartutti sarjapisteitä mukavasti. Tiimi on tehnyt auton kanssa paljon työtä ja nyt se työ näkyy, auto on hyvä ajaa. Kartanlukijan kanssa nuotti toimi hyvin. Nyt on annettava iso kiitos kaikille, jotka ovat tässä mukana". Sanaili Axel rallin jälkeisiä tuntemuksiaan. Teksti ja kuva KARI LAASANEN
Kirkkonummen Sanomat
FC HIK KyIF FCK 02 (01)
Kauden ensimmäisestä nurmipelistä voitto
Käy ihan kateeksi Hangon HIK-joukkuetta, sillä lehterit kahden puolen kenttää olivat täynnään katsojia ja kannustajia tiistai-iltana 18.5. 2010. Aurinko paistoi, loistokuntoinen nurmi viheriöi, makkara tuoksui, kahvi/kalja teki kauppansa ja merituuli viilensi sekä katsojia että pelaajia. HIK:n ja KyIF FCK:n keskinäisiä pelejä on aina ollut mukavaa katsoa, koska molemmat ovat pelaavia joukkueita. Kirkkonummelaiset ovat aina pelanneet hyvin Hangossa, vaikka ovatkin kahtena edellisenä vuonna hyytyneet lopussa. Nyt sen sijaan saatiin tärkeä voitto. Kun parikymmentä minuuttia oli pelattu, niin pallon riisto onnistui, Martti Kaila vei pallon ylös rangaistusalueelle ja syötti Iiro Turkille, joka pisti pallon tyhjään maaliin, 0-1. Peli pyöri alun vaikeuksien jälkeen paremmin ja aaltoili vuoroin kummankin päädyssä. Kuuluttaja laski kulmia, joita Hikkenillä oli puolisen tusinaa ensimmäisellä jaksolla. KyIF selvitti kaikki. Revähdyksistä on huonoja kokemuksia ja mm. Matti Ilmorinne ei ole voinut pelata yhtään ainutta peliä reisivamman takia koko alkukautena. Siksi joukkueenjohtaja Harry Marttinen otti varmuuden vuoksi Ville Sirviön kentältä tauolla, koska hänen takareitensä alkoi vihoitella. Tilalle vaihdettu tällä kaudella vielä melko vähän pelannut Tom Nordström sai onneksi nopeasti pelinsä kulkemaan. Hikken yritti kovasti tasoitusta, mutta tuloksetta. Alakerta oli vahva. 49. minuutilla oli erityisen paha tilanne KyIF:n maalilla kun maalivahti Jani-Petteri Mynttinen ei päässytkään käsiksi palloon rajaheiton sekavassa jälkitilanteessa. Perään Lasse Lagerkrans sai pysäytettyä näyttävästi vauhdissa olleen hyökkääjän. Kun vartti oli pelattu toista jaksoa, niin HIK sai parhaan maalitilanteensa, mutta Andreas Punon kova laukaus suuntautui suoraan maalivahdin syliin. Petja Pasanen, Tapio Sarkkinen ja Nureman Dernjani kehittivät yhdessä ja erikseen useita hyviä hyökkäyksiä. Martti Kailan syöttö tavoitti 75. minuutilla Nuren, joka tarkasti tolpan kautta pisti pallon maaliin ja tilanne oli 0-2. Samalla Nurelle annettiin varoitus. Joukkue teki vaihtoja ja tiivisti puolus-
AXEL Lindholm Timo Jaakkola.
Axel Lindholm oli paras Suomalainen Tallinnassa
Toinen Eestin rallimestaruus osakilpailu YIT Tallinna Ralli ajettiin kuluneena viikonloppuna Tallinnassa ja Laitsen ympäristössä. Reitillä oli pituutta 375,45 km, erikoiskokeita oli 10 kpl, niiden yhteispituus 98,84 km. Ennen rallin alkua oli kovasti veikkailua teiden kestävyydestä, kun erikoiskokeet 28 ajettiin kahteen kertaan. Ralli alkoi perjantai-iltana ajetulla yleisö erikoiskokeella Tallinnan laululavan edessä olevilla asfalttiteillä. Tämä oli pieni pyöritys yleisön iloksi, mutta siihenkin saatiin Suomalaisen Erkki Koskelon nimiin pohja-aika. Lauantaina aamusta alkoi sitten soraosuudet ja siellä Joonas Lindroos tehtaili pohja-aikoja erikoiskokeille 2 ja 3. Neljäs erikoiskoe meni paikallisen Georg Grossin nimiin. Viidennen taas vei Egon Kaur ja kuudennen erikoiskokeen nopein oli Georg Gross. Joonas Lindroos oli jälleen seitsemännen erikoiskokeen nopein. 8, 9, 10 erikoiskokeen nopein oli Georg Gross. Rallin vanhetessa epäonni puri, niin Eestiläisiin kun Suomalaisiin. Matka loppui tekniikka murheisiin mm. Koskelolla, Lindroosilla ja Hiltusella. Myös "Välijusssilla" oli ongelmia, mutta pääsi ajamaan loppuun. Sitten ne tiet pettivät, eivät kaikki kestäneet kahta kertaa ajettuna ja kiviä riitti rikkomaan renkaita ja vanteita aivan riittävästi, ei tullut kiitosta rallin järjestäjälle. Kuljettajilta kuullun perusteella olisi kilpailun järjestäjän vastaisuudessa hankittava kunnolliset tiet, koska on kuitenkin mestaruus-sarjan osakilpailusta kyse.
Tulokset
1. Egon Kaur Erik Lepikson Subaru Impreza WRX STI N 4 2. Margus Remmak Olaf Suuder Mitsubishi Lancer Evo IX N4 3. Kert Uus Alo Ivask Mitsubishi Lancer Evo 9 N 4 4. Ranno Bunsen Sven Raid Subaru Impreza N 4 5. Axel Lindholm Timo Jaakkola Mitsubishi Lancer Evo 10 N 4 6. Aigar Pärs Simo Koskinen Subaru Impreza WRX STI N 4 7. Georg Gross Kristo Kraag Ford Focus WRC A 8 8. Jani Salomaa Toni Näsman Subaru Impreza WRX STI N 4 9. Oleksii Tamrazov Ivan German Subaru Impreza N 4 10. Jussi Välimäki Marko Sallinen Mitsubishi Lancer Evo 8 N 4 Kaikki tulokset http://www.autosport.ee/rallyr eg/?page=47&race_id=79&
TUOMAS Hakola, Andreas Björkqvist ja Tom Nordström samassa pallossa. tustaan. Hikkenin kapteeni Marko Lahti aiheutti kiirettä puolustukselle. Välillä palloa pyöriteltiin huolestuttavan kauan turhan lähellä omaa maalia kulmauksessa. Kuuluttaja totesi 85. minuutilla, että Hikkenin yhdeksäs kulma. Pari minuuttia myöhemmin Tapsa ehti vielä saada varoituksen. Lopulta helpottava loppuvihellys päätti pelin ja oma maali pysyi puhtaana. Alku oli vaikeaa, sillä nurmella pelaaminen oli vierasta ja ensimmäisellä jaksolla syötöt eivät aina menneet perille asti, totesi joukkueenjohtaja Harry Marttinen. Mitään hirveätä hätää ei ollut, mutta helposti ei pisteitä saatu. Hikkenin puolustus toimi ja maalipaikat jäivät vähiin. Hyvällä puolustuksella ja terävillä vastaiskuilla ottelu ratkaistiin. Lauantaina 29.5. 2010 on KyIF:n kauden ensimmäinen kotipeli, kun klo 15 Tikkurilan Palloseura tulee Urheilupuiston nurmelle. Torstaina 27.5. 2010 klo 19.00 on MasKi HIK urheilupuiston nurmella. KyIF FCK1 ja MasKi kohtanevat keskusnurmella koulujen päättäjäispäivänä, lauantaina 5.6. 2010, klo 15.00, vaikka muutamalla KyIF:n pelaajalla lienee silloin oma juhlapäivä. Muut ottelut: TiPS EsPa 12, PPV MasKi 42 (21), EBK NuPS 30. FC HIK KyIF FCK 02 (01) 21. Iiro Turkki (Martti Kaila) 0-1, 75. Nureman Dernjani (Kaila) 0-2. KyIF FCK kokoonpano: Janne-Petteri Mynttinen; Eemeli Alanne, Ville Sirviö (45. Tom Nordström), Lasse Lagerkrans, Tuomas Hakola; Tapio Sarkkinen (v), Martti Kaila (75. Christoffer Jokinen), Tony Leven, Petja Pasanen (85. Johannes Lith), Nureman Dernjani (v); Iiro Turkki. FC HIK kokoonpano: Nico Selenius; Hannu Karvinen, Raoul Lindberg, Mathias Sjöholm (45. Jonas Kinnunen), Henry Satomaa; Andreas Puno, Kristian Fast, Rico Selenius; Saeid Bahrani, Andreas Björkqvist, Marko Lahti.
Auto-Jaloselle Peugeot edustus
Maan Auto Oy ja Auto-Jalonen Oy ovat allekirjoittaneet sopimuksen, jonka mukaisesti Auto-Jalonen Oy aloittaa Peugeotjälleenmyynnin Espoossa 1.9. 2010 ja huoltotoiminnot loppuvuoden 2010 aikana. Auto-Jalonen on espoolainen vuonna 1978 perustettu yksityinen perheyritys. Yritys toimii Espoossa ja Kirkkonummella. Auto-Jalojen edustaa nyt solmitun Peugeot jälleenmyynnin lisäksi ennestään Chevrolet, Opel, Saab, Seat sekä Toyota huolto. Lisäksi Auto-Jalosella on laadukas ja kattava vaihtoautoareena. Vaihtoautot ovat monipuolisen valikoimansa sekä houkuttelevan hinta-laatusuhteensa ansiosta nousseet selkeästi pääkaupunkiseudun suunnannäyttäjäksi. Huoltokorjaamo on yksi pääkaupunkiseudun suurimpia. Auto-Jalonen Oy on osa LänsiAuto-konsernia, joka uuden Peugeot edustuksen myötä tulee vahvistamaan perheyrityksen tulevaisuuden kasvua. LänsiAutolla on myymälät viidellä paikkakunnalla: Hämeenlinnassa, Lahdessa, Espoon Olarissa sekä Magneetti autotalot Raisiossa ja Vantaalla. Auto-Jalonen Oy tulee rakentamaan Peugeotille ensi syksyn aikana yhtenä ensimmäisistä toimipisteistä Euroopassa Peugeotin uuden brändi-ilmeen mukaisen myymälän Luomankuja 4:n (Merituulentie) toimipisteen yhteyteen. Peugeot-palvelut pääkaupunkiseudulla ja sen tuntumassa tulevat paranemaan entisestään Auto-Jalosen avatessa loppuvuonna Peugeot huollon Kirkkonummelle osoitteeseen Munkinkuja 7.
Kreivin Sormukset:
*** Martti Kaila Mara antoi namupassit joukkueen molempiin maaleihin ja varsinkin ensimmäisen maalin pohjustus oli mallikelpoinen. Aggressiivinen karvaus keskikentällä, palloriisto, nousu rangaistusalueelle ja syöttö Ipalle tyhjän maalin eteen. ** Tony Leven Joukkueen vahvan puolustuspelin ilmentymä. Keskikentän pohjalla Leve piti nipun kasassa, vaikka etupuolella miehet vaihtuivatkin tiuhaan. * Lasse Lagerkrans Lasse tilkitsi joukkueen keskuspuolustuksen sen verran tehokkaasti, ettei Hikkenille jäänyt kuin laidat hyökkäysten rakenteluun.
900,Käsiraha 900 + 12X160 = 2820. Sisältäen toimituskulut Ei luottokuluja. Ei korkoa Oy Frank Nyman Ab Espoo p.(09) 505 3015 Mopoja rajoitetusti, vaatii hyväksytyn luottopäätöksen
NYT SANDSTRÖMIT MEILTÄ SOPIVASTI.
hinnat alk. 1990,00
PPV KyIF FCK 11 (11)
Hyvää peliä kummallakin joukkueella
Jalkapallon kolmosdivarin ensimmäiset kierrokset ovat alkaneet yllättävän tasaisesti ja pelejä on jo pelattu mukavasti ristiin. Yksikään joukkueista ei ole välttynyt pistemenetyksiltä. PPV oli voittanut edellisessä pelissään peräti 4-1 epäonniset hankolaiset, jotka ovat Pöxyjen kanssa toinen joukkueista, joilla ei ole vielä yhtään voittopeliä. KyIF FCK1 menee seuraavaksi pelaamaan tiistaina 18.5. 2010 Hankoon. HIK-ottelu on klo 18.45 Rukki Areenalla. Pajamäen Pallo-Veikot (PPV) on vuonna 1969 perustettu helsinkiläinen jalkapalloseura ja se kohdattiin Pallokentällä Finnair-stadion takana olevalla tekonurmella perjantai-iltana (14.5. 2010). Pallokentän alueella oli monta ottelua samaan aikaan ja käynnissä oli ainakin 1-, 2- ja 3-divarin pelejä. PPV:n kerran kovaa ulos potkaisema pelipallo taisi lentää sisään Finnair Stadionille asti. KyIF aloitti vahvasti ja hyviä nousuja hyökkäysalueelle nähtiin. Isännät kuitenkin pääsivät johtoon, kun Daniel Taiard pääsi vasenta laitaa ylös ja melko kaukaa yllättäen laukoi kovaa 12. minuutilla oikeaan ylänurkkaan (1-0), vaikka KyIF FCK1 oli painostanut ja vienyt peliä siihen asti. Seitsemän minuuttia myöhemmin Dimitri Qvintus oli todella lähellä tasoittaa ottelun otettuaan aivan maalin edessä pallon rinnallaan alas, mutta maalivahti onnistui torjunnassaan. Vihdoin 24. minuutilla tasoitus onnistui pitkän myllytyksen jälkeen. Nureman Dernjani vei pallon ylös oikeaa laitaa pitkin taistellen päätyyn, antoi nappikeskityksen ja Tapio Sarkkinen puski pallon maaliin, 1-1. Kumpikin joukkue sai aikaan hyviä tilanteita. Puolen tunnin paikkeilla KyIF:llä oli neljä perättäistä kulmaa, mutta pallo ei saatu millään sisään maaliin asti. Juuri ennen taukoa oli mm. Ville Sirviön hyvä avaus, Nuren keskitys ja Tapsan pusku hiukan ohi maalin. Heti perään toisessa päässä Jani-Petteri Mynttinen sai vielä nyrkkeillä palloa ulos maalista ja jatkohässäkästä PPV sai pallon maaliin, mutta laukoja oli selvässä paitsiossa, joten maalia ei hyväksytty. Martti Kaila pelasi ensi jaksolla vahvasti molempiin suuntiin. Joukkueenjohtaja Harry Marttinen totesi, että asennetta ja ilmettä oli. Molemmat joukkueet pelasivat hyvin ja voitto olisi voinut kääntyä kummalle tahansa. KyIF sai pallon jo osumaan tolpan sisäpuoleen, mutta ei enää jatkettua poukkoilevaa jatkopalloa verkkoon. Toisella jaksolla joukkueiden vähän väsyessä maalitilanteita syntyi kummassakin päädyssä. Pelissä oli hyvä ilme ja alakerta, jossa Ville Sirviö toi ryhtiä ja
Crownboats oy
Salmitie 6, 02430 Masala Puhelin: 040 855 2467 www.crownboats.fi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 41 27.5.2010
19
JHL lahjoitti lapsille jalkapalloja Inkoossa
Inkoon JHL:n (Julkisten ja hyvinvointialojen liitto) yhdistys lopetetaan, koska jatkajia toiminnalle ei ole löytynyt. Viimeisenä hyvänä työnä yhdistys osallistui "reilu peli, samat säännöt" -jalkapallokampanjaan. Yhdistys lahjoitti kaikille perhepäivähoitajille, päiväkodeille, kouluille ja kerhoille Inkoossa JHL:n logolla varustettuja Umbro-merkkisiä juniorijalkapalloja. Kampanjan tavoitteena on parantaa työoloja urheiluvälineteollisuudessa ja kertoa reilun kaupan jalkapalloista esimerkkinä eettisesti kestävästä tuotannosta. Perhepäivähoitajat saivat omansa torstaina 20. toukokuuta Inkoon urheilukentällä järjestetyssä tilaisuudessa. Päiväkodit ja koulut saavat omansa myös lähiaikoina.
KyIF Oldboys-MAski 1-0
Paikallisottelu pelattiin huonokuntoisella Kuusalan hiekkakentällä. Huono kenttä vaikutti taitavan KyIFn pelaamiseen. Maski hallitsi peliä, rakensi selvästi enemmän maalipaikkoja, mutta ylärimaa lähemmäksi he eivät päässeet. KyIFn 'kilpikonnapuolustustaktiik ka' toimi hyvin tällä kertaa. Maskin hallinnasta huolimatta KyIF sai toisella puoliajalla pallon kerran maaliin. Ionel 'Karpaattien viikate' Armean antoi keskikentältä pitkän syötön puolustuksen taakse. Niclas 'Nikke' Kjellberg otti pallon hallitusti rinnalla alas, harhautti vastustajansa ja syötti maata pitkin maalin eteen. Pitkän spurtin jälkeen Markus 'Forrest Gump' Dahlstedt pääsi keskeltä sijoittamaan pallon hallitusti alakulmaan. Maalin jälkeen Maskin hallinta vain kiihtyi. KyIF puolusti hyvin ja uhrautuvasti loppupelin ja vei kolme tärkeää pistettä kotiin. * Jarkko Salonen; pelasi hyvin puolustusroolissa ja hoiti pääpelin suvereenisesti. Hyvä peruskunto ja hyvä peliäly auttoivat häntä jaksamaan vaikeassa pelissä.
NUPS-KyIF Oldboys 1-2
Joukkueemme lähti haastamaan hyvänä kotijoukkueena tunnetun Nupsin hyvällä tekonurmella. Peli oli tasainen ja molemmilla joukkueilla oli hyviä maalipaikkoja. Tekonurmella pelaaminen oli taitavalle Kyifille todellinen herkkupala. Joukkue rakensi tilanteita maata pitkin ja pelaajat liikkuivat hyvin jatkuvasti. Useista paikoista huolimatta tilanne ensimmäisen puoliajan jälkeen oli 0-0. Toisen puoliajan alussa nähtiin alkukauden hienoin maali. Peter "vanha kettu" Lahti piti palloa keskialueella ja odotti niin kauan kunnes Kyifin keskushyökkääjä Niclas "Nikke" Kjellberg juoksi puolustustlinjan taakse ja vapautti hänet pitkällä pallolla. Nikke joka oli juoksemmassa pois päin maalista puski pallon ilmasta suoraan yläpesään. Näin vanhat konkarit muistivat vihdoinkin miksi heidät on hankittu joukkueeseen. Noin 10 minuuttia ennen pelin loppua vastustajat iskivät tasoituksen karmivasta tuomarin virheestä. Vastustajan hyökkääjä oli noin 5 metriä paitsiossa. Kirkkonummen torniltakin olisi huomannut paitsion. Kyifin italialaispuolustus oli pakko avata ja viimeiset 10 minuuttia joukkue hyökkäsi riskillä. Toiseksi viimeisellä minuutilla jouk-
kue palkittiin voittomaalilla. Sekavassa tilanteessa Petri Haapalahti yritti ampua pallon maaliin mutta pallo karkasi Nikelle joka sijoitti pallon maata pitkin maalivahdin alta maaliin. Viimeiset minuutit Kyif vaihtoi taktiikkaa ja pelasi kolmella keskuspuolustajalla ja vei arvokkaat pisteet kotiin.
Kreivin Sormukset:
*** Niclas "Nikke" Kjellberg; yksi kaikkien aikojen lupaavimmista Kyifin pelaajista pelasi niin kuin hyvinä päivinä. Vaikeista paikoista tehdyt 2 maalia antoivat miehelle niin paljon itseluottamusta että kesätauolla Nikke on lähdössä antamaan näyttöjä ulkomaille. ** Janne Soranta; ACK:n valmentaja pelasi yksinkertaisesti mutta varmasti monella pelipaikalla. Hän on esimerkki ihannepelaajasta joka ei mussuta vaikka joutuu pelaamaan usealla pelipaikalla. * Jörgen Lindberg; ACK:n valmentaja pelasi vain toisen puoliajan maalissa. Kun puolustajat olivat väsyneitä piti Jörgen joukkueen pystyssä. Hänen huudot ja vastaantulot olivat pelottavia sekä vastustajille että omille pelaajille. KYIF OLDBOYS johtaa sarjaa puhtaalla pelillä. Joukkue harjoittelee kahdesti nurmikentällä ennen kuin kohtaa 30.5 Lapinkylän nurmella EBK:n. Peli alkaa kello 14:00. Tervetuloa kannustamaan. I.A.
Kreivin Sormukset:
*** Ari-Pekka Pekari; entinen Klubin maalivahti hoiti mallikkaasti kaikki Maskin maalinyritykset. Vastaantulot olivat tosi hyviä ja antoivat puolustukselle itseluottamusta. Maalivahdin ansiosta KyIF pelasi jo toisen nollapelin alkukaudella. ** Markus Dahlstedt; -01 apuvalmentaja oli tässä pelissä omassa elementissään. Markus juoksi ennen peliä, puolustuksessa, hyökkäyksessä, tauolla ja vaihdossa ollessaan. 'Forrest Gump' teki tässä pelissä myös tärkeän voittomaalin.
JALKAPALLOT jaettiin kesäisen sään vallitessa. Kuva: PIRJO LOHMAN.
Salamoiden kesäleiri 9.13.8
PERHEPÄIVÄHOITAJIEN hoitolapset kokeilivat heti uusia jalkapallojaan Inkoon urheilukentällä. Kuva: HEIDI HINDERSSON.
Tarjouspyynnössä epäselvyyksiä:
Kirkkonummi keskeytti päällystystöiden hankinnan
Kirkkonummen kunta on joutunut keskeyttämään tarjouskilpailun koskien päällystystöitä vuonna 2010. Tarjouskilpailu keskeytettiin 20.5. kunnallistekniikkapäällikön toimesta, kun hankinnan asiakirjoissa ilmeni ristiriitaisuuksia. Hanke kilrauhallisuutta, miellytti Marttista. Toppareiden, Villen ja Tuomas Hakolan, peli sujui hyviin yhteen. PPV:n vapaapotkujen Marttinen totesi olleen vaarallisia, mutta maalivahti hoiti ilmatilan hyvin. Hänen mielestään kurssi on kääntynyt ja joukkue taistelee hyvin viimeiseen pillin vihellykseen asti. Hankolaisten jälkeen onkin luvassa paikallinen derby, kun KyIF FCK1 ja MasKi kohtaavat keskusnurmella koulujen päättäjäispäivänä (!), lauantaina 5.6. 2010, klo 15.00. Pelipäivää ei ole ainakaan vielä onnistuttu siirtämään parempaan ajankohtaan. Muita tuloksia: FC HIK TiPS 22, NuPS SAPA 12, HPS EsPa 20, MasKi EBK 40 (00). TI, HM
HCK Salamat järjestää jo perinteisen kesäleirin elokuussa viikolla 32 Varuboden Areenalla. Leirille voivat ilmoittautua kaikki -02 syntyneet ja sitä vanhemmat jääkiekosta kiinnostuneet lapset. Osallistujalla tulee olla Jääkiekkoliiton hyväksymät kenttäpelaajan tai maalivahdin varusteet. Pelaajat jaetaan kolmeen ryhmään ikäluokan mukaan.
Leirin vetäjinä toimivat Salamoiden juniori ry:n hyväksymät ohjaajat, jotka pitävät huolen että leirillä on paljon monipuolista urheilua, hauskaa yhdessäoloa ja reilua peliä koko viikon ajan! Leiriläiset pääsevät jäälle kahdesti päivässä. Jalkapallo, uinti, yleisurheilu sekä erilaiset teemalajit kuuluvat myös leirin antimiin. Viikon aikana järjestetään
myös leirikilpailu. Osallistumismaksu sisältää harjoituspaidan, t-paidan, ruokailut sekä vakuutuksen. Lisätietoja leiristä sekä ilmoittautumiset netissä Salamoiden kotisivuilla www.salamat.fi. Kysymyksiin vastaa valmennuspäällikkö Ari Katavisto p. 050 5961449 tai ari.katavisto@ gmail.com
pailutetaan uudelleen elokuussa 2010.
JALKAPALLON KOLMOSTA
PPV KyIF FCK 11 (11)
12. Daniel Taiard 1-0, 24. Tapio Sarkkinen (Nureman Dernjani) 1-1. KyIF FCK kokoonpano: Janne-Petteri Mynttinen; Jaakko Jalkanen (60. Besar Shaqiri), Ville Sirviö, Tuomas Hakola (v), Eemeli Alanne; Tapio Sarkkinen,
Martti Kaila, Tony Leven, Petja Pasanen (72. Iiro Turkki), Nureman Dernjani; Dimitri Qvintus.
Kreivin Sormukset:
*** Nureman Dernjani Nure pyyhki pitkin oikeata laitaa hyökkäyssuuntaan läpi ottelun vaarallisesti ja tarjoili loistavan syötön Tapsalle tasoitusmaaliin. Omakin onnistuminen oli lähellä ottelun loppuhetkillä, mutta vihainen kuti jäi sivuverkkoon. ** Martti Kaila Mara hyökkäyssuuntaan oivaltavia avaussyöttöjä ja ensimmäisellä jaksolla fyysistä peliä myös puolustuksen avuksi. * Tapio Sarkkinen Tapsa vasemmalta laidalta hakeutui vahvasti vastustaja boksiin ja siitä osoituksena tasoitusosuma. Toinenkin aivan hiustupsun varassa.
(Tikkurila)
La 29.05. klo 15.00 Keskuskenttä
- Kauden kotiavaus -
EIPÄ mene tämäkään pallo kirkkonummelaisten maaliin.
20
N:o 41 27.5.2010
Kirkkonummen Sanomat
HINNAT VOIMASSA TOSU 27.30.5.2010
ellei toisin mainita.
KATSO LÄHIMMÄN K-CITYMARKETISI TARJOUKSET NETISTÄ WWW.K-CITYMARKET.FI
PAISTIJAUHELIHA
HK takuumurea naudan Lampaan
Suomalainen naudan
FINLÄNDSK MALEN NÖTSTEK
SISÄ- JA PAAHTOPAISTI
palana NÖT INRE- OCH YTTRESTEK, I BIT
ULKOFILEE
talon valkosipuliyrttimarinadissa FÅR YTTREFILÉ i husets vitlöks-örtmarinad
kg
kg
kg
Talon lempeän tuliset reilut
Kalaneuvos
KASSLERPIHVIT
SWEET-CHILI REJÄLA KASSLERBIFFAR
SAVULOHIFILEE JA KYLMÄSAVUKIRJOLOHIFILEE
RÖKT LAXFILÉ VAC. PAC.
To-la: Primula
PATONGIT 300 g
vehnä- ja valkosipuli TO-LÖ: VETE- ELLER VITLÖKSBATONG
kg
kg
kpl (5,63 /kg)
VARHAISPERUNA
SVENSK NYPOTATIS
Ruotsalainen
Kariniemen broilerin
FILEESUIKALEET 250-300 g
BROILER FILÉSTRIMLOR
Makuliha
RIIHIKINKKU
RIESKINKA
rs (6,63-7,96 /kg)
kg
kg
ERÄ! Tuore ruodoton
KONSULENTTI PE klo 11-18
NYT MEILTÄ! Dennis
PIZZOR
pakattuna, Norja ETT PARTI! BENFRI LAXFILÉ, PACKAD, NORGE
LOHIFILEE
Piltti
LASTENATERIAT 15 kk 250 g
BARNMÅLTIDER
PIZZAT 370 g
kg
(4,32 /kg) Yksittäin 1,19 /prk (4,76 /kg)
Yksittäin 3,95 /kpl
VIRVOITUSJUOMAT 1,5 l
JÄÄSALAATTIRUUKKU
Suomi ISSALLAD I KRUKA
Fanta
VESIMELONI
kokonaisena, Espanja VATTENMELON, HEL
0,40 /l LÄSKEDRYCKER
sis. pantit 1,20 raj. 1 erä /tal.
kpl
kg
Hinta ilman K-Plussa-korttia ja yksittäin 2,45 /pl (1,37 /l) sis. pantin 0,40
KAHVI 500 g
Presidentti
ei Gold Label, 4,78 /kg KAFFE
JÄÄTELÖTUUTIT 6 x 120 ml
GLASSTRUTAR
(2,08 /l) (2,08 /l)
Crowmoor
CIDER
SIIDERI 0,33 l TLK
pkt raj. 2 pkt /tal.
(5,42 /l) sis. pantin 0,15
Tilaa sähköinen tarjouskirje osoitteesta K-citymarket.fi. Beställ vårt elektroniska brev med specialerbjudanden på adressen K-citymarket.fi
Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8.21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 22%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 22%). Samtal till nummer som börjar på 020 kostar från trådtelefon 8,21 cent/samtal + 6,9 cent/minut (inkl. moms 22%), från mobiltelefon 8,21 cent /samtal + 16,9 cent/minut (inkl. moms 22%)
www.k-citymarket.fi
KIRKKONUMMI KYRKSLÄTT
Asemakulma/Stationhörnet 2. puh./tfn 020 720 2200 MA-PE/MÅN-FRE. 821, LA/LÖR. 818, SU/SÖN. 1218
Lisätiedot www.kesko.fi/ Vastuullisuus