kÄytÄ
pyÖrÄilykypÄrÄÄ
Laadukasta yleis- ja erikoislääkäripalvelua jo yli 0 vuoden ajan.
Jönsaksentie 6, 01600 Vantaa, puh. (09) 504 1011, fax (09) 533 221
Ajanvaraus (09) 5041 0122, www.vantaanlaakarikeskus.fi
Kosmetologi apteekissa
tiistaina 19.6. klo 10-18
Kosmetologi mittaa ihon kosteuspitoisuuden ja neuvoo oikeat ihonhoitotuotteet!
Avoinna ma-pe 8.30-19.00, la 8.30-14.00
No 6 13.6.2012
· 48 VUOSIKERTA
· JULKAISIJA KAARELA-SEURA RY
Kuva Tommi Heino
· PÄÄTOIMITTAJA KARI VARVIKKO
Sää suosi Mätisfestereita
Rikas Eriksson yläilmoissa
Kuubaa tänään ja viisi vuotta sitten
Maailman ensimmäinen Malminkartanopäivä
Super schools 2012
2
13.6.2012
kg) otti pronssimitalin sekä Loviisan että Porin kilpailuista. Eräs seuran lupaavimista nuorista urheilijoista, Hilla Palviainen, osallistui Nurmijärven kilpailuissa sekä tyttöjen B-juniorien sarjaan että aikuisten sarjaan. Molempien sarjojen alkukierrosten jälkeen Hillalla ei potku riittänyt enää sarjojensa finaaleissa, mutta molemmista sarjoista Hillan saaliina oli hienosti hopeamitali.
Taekwondourheilijoille menestystä kevään kilpailuista
K
onalassa toimiva Taekwondourheilijat 2011 ry aloitti toimintansa vasta syyskuussa 2011, mutta on jo onnistunut nostamaan perustajajäsentensä lisäksi muutamia lupaavia junioreja ikäluokkiensa kotimaiseen kärkeen. Ensimmäisenä toimintakeväänään TU11 saalisti mitaleita kaikista kolmesta Suomen Taekwondoliiton liigaosakilpailusta ja niiden yhteydessä pidetyistä juniorikilpailuista. Erityisesti uusien juniorien vahvat suoritukset ilahduttavat seuran puheenjohtajaa Teemu Heinoa. Junioreista Heino nostaa esiin Sophia Vassilakin ja Voker Fekan, jotka ovat ahkeran harjoittelun tuloksena nousseet nopeasti ikäluokkiensa kärkikastiin maassamme. Kevään kolmesta kilpailusta on molempien saaliina ollut tukku mitaleita.
Sophialle kultaa Porista
Kevään toinen kilpailu järjestettiin Porissa 14.4. Nyt Voker otteli jo kokeneempien kadettipoikien sarjassa alle 53 kg. Vokerin debyytti kadeteissa meni hyvin, mutta paranatamisen varaa jäi vielä. Ensimmäiselle kierrokselle asettui vastaan kokenut Emil Virkki joka oli vahvempi 2 pisteellä. Voker pystyi kuitenkin täysin tasapäiseen otteluun ja taisteli hienosti loppuun asti. Todella lupauksia antava suoritus ensimmäiseltä täysin oman salin kasvatilta. Sophia otteli Porissakin loistavasti ja kovalla asenteella voittaen molemmat vastustajansa. Ensin kaatui Loviisan Emma Reiman ja jälkimmäisessä ottelussa Sophia nappasi revanssin niin ikään loviisalaiselta Laura Fredrikssonilta, jolle vielä Loviisan kilpailkuissa joutui taipumaan. Sophian kaulaan ripustettiin tällä kertaa kultainen mitali ja lisäksi Sophia valittiin ansaitusti kisan parhaaksi kadettitytöksi.
enää saanut omasta halustaan huolimatta jatkaa kilpailua ja kotiinviemisiksi hän sai hopeaa. Sophia jatkoi hyviä otteitaan voittaen samat vastustajat kuin Porin kilpailuissakin ja ottaen selkeän sarjavoiton. Sophian kehityssuunta on todella hieno, sillä nyt molemmat voitot olivat todella selkeitä tullen pistein 20 - 10 ja 11 - 3. Nurmijärvellä kilpaili myös Emilia Röyttä ensimmäisissä kilpailuissaan D2-tyttöjen sarjassa. Tällä kertaa Emilian vastus oli vielä yhden pisteen verran parempi, mutta Emilia otteli hienosti ja näytti, ettei hänen tarvitse ensimmäistä otteluvoittoaan varmasti kovin pitkän odotella.
Kehittyvä ja vetovoimainen seura
Vaikka taekwondourheilijat on toiminut Konalassa vasta reilusti vajaan vuoden, on alku ollut hieno paitsi kilpailumenestyksen, myös harrastajamäärien perusteella. Tämä ei toki ollut mikään yllätys opettajakaartin kovaan kokemukseen ja selkeisiin tavoitteisiin peilaten. Ruosilankujan salilla pyörii viikoittain noin 30 tuntia ohjattua harjoitusta, ja seura on tuoreimpien lisenssitilastojen mukaan jo Suomen kahdeksanneksi suurin taekwondoseura, vaikka toimintaa ei ole takana vielä vuottakaan. Taekwondourheilijat haluavat tehdä taekwondoa tunnetuksi ja tulevat mielellään esimerkiksi koulujen liikuntatunneille esittelemään lajia. Harjoitukset Ruosilankujalla pyörivät myös kesän aikana ja mukaan otetaan jatkuvasti uusia harrastajia. Seuran nimi: Taekwondourheilijat 2011 ry Seuran ja salin osoite: Ruosilankuja 3 C, 3 krs. Web: http://www.tu11.fi Sähköposti: info@taekwondourheilijat.fi
Liigasarjoissa Taekwondourheilijat sarjojensa kärjissä
Edellä kerrotuissa kolmissa kisoissa Taekwondourheilijoiden kokeneempi urheilijakaarti saavutti myös odotettua menestystä. Juho Kostiainen voitti sarjassa miehet alle 74 kg ylivoimaisesti molemmat kilpailut joihin osallistui. Juho Ranta (alle 87 kg) ja Teemu Heino (yli 87 kg) osallistuivat vain Nurmijärven kilpailuihin, ja voittivat kumpikin sarjansa. Petteri Kauppinen (alle 80 kg) osallistui näistä kisoista ainoastaan Loviisaan, josta hänelle hopeaa. Tanja Lovikka (naiset alle 49
Vokerille kultaa Loviisasta
Maaliskuun viimeisenä päivänä järjestettiin Loviisassa kauden ensimmäinen liigaosakilpailu. Taekwondourheilijoiden osalta kilpailu oli varsin onnistunut. Ensimmäisiin taekwondokilpailuihinsa osallistunut Voker Feka otti heti kultaa kahdella otteluvoitolla sarjassa C2-juniorit, alle 156 cm. Kadettitytöissä Sophia Vassilaki oli sarjassa alle 41 kg hopealla, häviten finaalin isäntäseuran Laura Fredrikssonille.
Sophia voittoon myös Nurmijärvellä
Kevään viimeisessä kilpailussa Nurmijärvellä 28.4. Voker oli jälleen kadettisarassa. Tällä kertaa Vokerin ottelu katkesi toisessa erässä vastustajan tekemään virheeseen, jonka johdosta Voker voitti ottelun, muttei
Valmentaja Sampo Pajulampi ja Sophia Vassilaki.
Heka-Kannelmäki Oy toivottaa
Hyvää kesää!
Heka-Kannelmäki Oy hallinnoi lähes 1800 huoneistoa, joissa asuu 3500 asukasta. Tarjoamme asukkaille luotettavia ja tasokkaita asumispalveluja. Haluamme myös jatkossa palvella asukkaita hyvässä yhteistyössä. Toivotamme kaikille asukkaille auringon paistetta ja mukavaa kesää!
Kannelmäki
www.kannelmäenkiinteistot.fi
HekaKannelmäki Oy
Soittajankuja 3, 00420 HELSINKI Puh. (09) 530 6280, fax (09) 5303 7070
Pääkirjoitus Mätisfestarit viime metreillä
13.6.2012
3
Sää suosi Mätisfestareita
S
Festaripaikka ennen festareita.
HUH HUH. Tänäkin vuonna Mätisfestarien onnistuminen oli kiinni minuuteista. Kun festarit oli helluntaina 27.5., niin yllättäen vielä perjantaina 25.5. klo 15.50 sähkön saanti oli epävarmaa. Eli koko homman peruuntuminen oli taas kerran lähellä. Meille järjestäjille, joista monet ovat jo eläkeukkoja, aiheutettiin ylimääräisiä ysköksiä ja verenpaineen nousua. Se ei tuntunut hyvältä. Kaarela-Seura on jo yli 50 vuotta tehnyt pyyteetöntä työtä asukkaiden etuja ajatellen. Mätisfestaritkin on järjestetty jo 15 vuoden ajan. Vuodesta toiseen olen kirjoittanut, että samalla kun Helsingin kaupunki tukee festaritoimintaa, se myös harjoittaa voiton maksimointia ja ottaa kaikki avustukset takaisin erilaisin hinnoittelu- ja lupamaksuin. Jo ammoisina aikoina sovimme mm. apulaiskaupunginjohtaja I.C. Björklundin kanssa, että lupamenettely yhtenäistetään ja Stadin kansanjuhlien byrokratiaa helpotetaan. Vain vähän on edistystä tapahtunut. Tänä vuonna puisto-osastolla toimittiin niin sanotusti määräysten mukaan ja aikaisemmin ilmaiset roskalavat tulivat 15 vuoden jälkeen maksullisiksi. Ja mikä vielä ihmeellisempää: Festarikenttä oli jo ennen juhlia valmiiksi törkyä täynnä ja roskalava pullollaan muiden kuin Mätisfestareiden jätteitä. Siivosimme kentän kahteen kertaan; ennakkoon ja jälkikäteen. Kohtuutonta on, jos seuralle laitetaan vielä satojen eurojen roskalavamaksu. Stadi ja sen eri tulosyksiköt työskentelevät miten sattuvat; toiset ymmärtävät talkoohengen merkityksen, mutta toiset puolestaan rakastavat rahastamista. Varmaa on, että jos tilannetta kiristetään vielä nykyisestä, halu tehdä työtä yhteiseksi hyväksi loppuu pakon sanelemana. Kesän mentyä ajatus on keskustella eri osapuolten kesken yhteisestä käytännöstä. Kaarela-Seurassa toivomme, että Helsingin kaupungin ja sen kanssa yhteistyössä toimivat päättäjät ymmärtäisivät sen merkityksen mikä vapaaehtoisella ihmisten aktivoinnilla ja talkoohengellä on asukkaille. Hyvää kesää! Toivottavasti tavataan taas ensi kesän Mätisfestareilla. Kari Varvikko
ää suosi Mätisfestareita Kartanonhaan puistossa helluntaina ja paikalla oli jälleen tuhansia ihmisiä. Liikuntavirasto laski puolen päivän jälkeen jokeen satoja kaloja; lohet kävivät pyydyksiin ja kalastajat olivat innoissaan. Tilaisuus alkoi kuten viime vuonnakin Kannelmäen seurakunnan Mätismessulla ja penkit olivat täynnä. Helsingin kaupungin tervehdyksen toi kaupunginhallituksen puheenjohtaja Risto Rautava. Imitaattori Keijo Purmonen juonsi tapahtuman luonnikkaasti ja markkinapaikoilla kävi kauppa. Esiintyjinä nähtiin paljon entisiä, jo vuosia uskollisesti joella vierailleita artisteja, joukossa mm.: Eino Grön, Jussi Raittinen, Taisto Saaresaho, Raija Koso, Pekka Roselius sekä Stadin juhlaorkesteri ja Sävelorkesteri. Suuren suosion saavutti myös tapahtuman ensikertalaiset, Kannelmäen Hula Ta'ahine, polynesialaisia tansseja esittävä naisryhmä, jonka liikehdintä herätti niin hilpeyttä kuin aitoa ihailuakin. Festareita tukivat mm. Helsingin Kulttuurikeskus, Liikuntavirasto, Stara, Helsingin Energia, K-Supermarket Konala. Aimopeite Oy, Kannelmäen Srk, Pallogrilli, Kannel Cafe, K-market Maununneva, K-market Malminkartano, Lounasravintola InDream, Prisma, Eepinen Oy, Tanotorvi. Kaarela-Seura ry kiittää kaikkia tukijoitaan, taiteilijoita ja kaunista Mätispäivää viettäneitä juhlijoita ja toivottaa mukavaa kesää. Kuvat: Tommi Heino
Einö Grön ja Stadin juhlaorkesteri.
Kannelmäen Hula Ta'hine.
Festareiden yhteydessä pidettiin messu.Vas kirkkoherra Sakari Enrold.
Koffin hevoset kiinnostivat.
Eläkeläiset siivosivat Kannelmäen ostarilla
KAARELAN ELÄKELÄISET ry:n jäsenet kertoivat olleensa kyllästyneitä Kannelmäen ostarin epäsiisteyteen ja alueen jatkuvaan roskaantumiseen varsinkin pyhien jälkeisinä arkipäivinä. Niinpä he päättivät järjestää siivoustempauksen yhdessä Kaarela-Seuran kanssa. Tiistaina 8.5. eläkeläiset näyttivät miten vanhankin selkä taipuu nostamaan roskat niin kadulta, ajotieltä kuin nurmikoltakin. Roskia kerättiin useisiin 50 litran jätesäkkeihin. Valtaosa törystä oli tyhjiä tupakka-askeja, karkkipusseja, mehu- ja kaljatölkkejä, käärepapereita ja tupakan tumppeja. Joukossa oli myös muutamia ruiskuja ja neuloja. Eläkeläisten puuhanainen Eila Puhakka totesi, että ostaria kylläkin siivotaan, mutta viihteellä ollessaan nuoriso ei noudata saamaansa siisteyskasvatusta. Kannelmäen Kahvila tarjosi talkoolaisille kahvit ja pullat ja lounasravintola In Dream lahjoitti lounaslahjakortit. Eläkeläiset ja Kaarela-Seura kiittävät yrittäjiä saamistaan maukkaista tarjoiluista.
Ps. Kalastajat ja KaarelaSeura kiittävät Stadin liikuntaviraston kalastuspäällikkö Matti Mielosta, joka ties monennenko kerran toi savolaiset lohiherkut paikan päälle.
Seuraava Tanotorvi ilmestyy 15.8.2012. Aineisto toimitukseen 3.8. mennessä.
Vas. Kerettu Peltonen, Eila Puhakka, Niilo Luoto, Alvar Risberg, Heikki Hietanen ja Leena Virta.
4
13.6.2012
Malminkartanon hedelmätarhan ovet Eräänlaisia bisnesmiehiä auki omenoiden kukinta-aikaan
MAJAVAN MATKASSA
- KANNAN PÄÄTÖKSISTÄNI täyden vastuun, näin pontevasti päättäjät hurskastelevat selitellessään järjettömiä tekojaan. Mikähän se ns. vastuu mahtaisi sitten oikein käytännössä olla? No ei sitten yhtään mitään. Aina nämä pöllöt luikertelevat ulos tekosistaan vuolaasti sekavia selitellen. Koska aiheutetut vahingot ovat mittasuhteiltaan käsittämättömän suuria eli menevät komeasti yli kansalaisten hilseen, vastuuta ei oikeasti kenenkään tarvitse ottaa. Eipähän sellaisia summia saataisi koskaan perittyäkään, joten kysymys on samantekevä. Kun muuankin taannoinen kauppa- ja teollisuusministeri möi tarmonpuuskassaan Kemiran kaivosoikeuksineen norjalaisille, niin kukaan ei älähtänyt että nyt meni arviolta 15 miljardin omaisuus vieraille 200 miljoonalla. Ahkerat idiootit tulisi laittaa köysiin. Siellä se tuntuu sama ukko heiluvan muiden projektien kimpussa kuin ei mitään olisi tapahtunut. Millä oikeudella kansallisomaisuutemme luovutetaan ulkolaisille puliveivareille? Tekisiköhän mikään muu valtio näin? Mahtaisikö raskaasti tyrinyt ministeri vielä tulla uudelleen valituksi? Epäilenpä ettei se olisi mahdollista. Sääli, että elämme ns. länsimaisessa oikeusvaltiossa. Kuka tahansa korkea päättäjä saa tehdä mitä huvittaa ilman rangaistusta. Liikeelämässä on sentään jonkinlainen oikeustaju tallella ainakin vähäisissä tapauksissa. Kun toimitusjohtaja myy kämppänsä kovaan hintaan sidostyhmälleen, niin äläkkä nousee. Koko homman takana on kuitenkin pelkkä kateus: -Olipas sillä iso kämppä ja että se sai omaisuutensa myydessään liki kaksi milliä, hui kauheaa. Hävisikö joku jotakin? No ei, mutta sehän on jo sivuseikka kuten se, tapahtuiko mitään laitonta. Voi taivahan vallat tätä matalaotsaisuutta. Olisikohan jo aika puuttua todellisiin, maata raskaasti vahingoittaviin kauppoihin? Pientä muistinvirkistystä: KOP ja SYP myytiin pilkkahintaan ruotsalaisille. Pankkikriisin jälkeinen miljardiomaisuus myytiin norjalaisille kymmenesosa- arvostaan. Mihin hintaan menikään Sonera? Suomalainen terveydenhoito, tuottava katsastustoiminta, ostoskeskukset jne., järjettömien kauppojen lista on loputon. Nokian hinta on laskettu yli 70 eurosta osakkeelta kahteen euroon. Kansallisomaisuus näyttää menevän jälleen kerran pilkkahintaan. Kuinka tässä herää sellainen ajatus, että koko homman takana on kristallinkirkas liikemiesajattelu. Taitavat jenkit jysäyttää meitä oikein viimeisen päälle. Olen miettinyt yökaudet, mitä näille raskaasti tunaroineille poliitikko- bisnesmiehille tulisi tehdä kun sitä vastuuta ei tunnu löytyvän. Pitäisikö laittaa toimintakieltoon? Kyllä. Lienee kuitenkin niin, että julkinen häpeä on ainakin useimmille sopiva rangaistus. Ennen vanhaan roistot laitettiin jalkapuuhun kirkon eteen kansan töllisteltäviksi. Voisikohan tätä hyvää tapaa vielä elvyttää käytäntöön? Entä voisiko huonoja kauppoja tehneelle antaa julkisen tukkapöllyn televisiokameroiden käydessä suo-
TOIVO KOTTARAINEN
Miksi suutarit ovat juoppoja? - Ammattitauti. Kenkien tekoohjeessa sanotaan: "Kun kenkien teko aloitetaan, OTETAAN TUKEVAT POHJAT. + Mikä on helpoin tapa tappaa mies? - Laittaa hänen eteensä alaston nainen ja six-pack olutta ja sanoa, että hän saa valita vain toisen. + Mies ajoi ylinopeutta ja kuunteli poliisiauton takapenkillä poliisin saarnaamista. - Teidän tuloillanne tämä tekee 3300 euroa, joten olisi varmasti kannattanut miettiä kahdesti moista kaahaamista, jolla ette ajallisesti voittanut kuin kolme minuuttia ja blaa...blaa... Mies kuunteli hiljaisena aikansa ja esitti sitten varovaisen kysymyksen. - Voisiko konstaapeli ystävällisesti laskea, paljonko minun tuloillani mahtaisi mahdollisesti saada sakkoa virkamiehen sanallisesta halveeraamisesta? - Hetkinen, lasketaanpa....se näyttäisi tekevän tuollaiset pyöreät 600 euroa. Mies vastasi tyynen rauhallisesti: - No laitetaan sitten yksi sellainen vitun homo! + Miksi blondi ei halua mennä Kkenkään töihin? - Siksi, koska hän ei halua saada kenkää heti töihin tultuaan. + Kuinka tehdä vaikutus naiseen? - Kehu häntä - Halaa häntä - Suutele häntä - Pidä häntä hyvänä - Silitä häntä - Kiusoittele häntä - Tee hänen olonsa mukavaksi
HELSINKILÄISET pääsivät kesäkuun alkupäivinä ihastelemaan satoja kukkivia omenapuita Malminkartanon hedelmätarhaan. Portit olivat auki ja kaupunkilaiset pääsivät vapaasti tutustumaan tarhaan ja valokuvaamaan kukkivia puita. Lisäksi Rakennusvirasto oli tuonut paikalle pöytiä ja penkkejä piknikvieraita varten maan ilmeisesti hienoimman, pitkän omenapuukujanteen viereen. Paikalla kävikin jatkuva virta vierailijoita joka puolelta kaupunkia. Poikkeuksetta kaikki ihastelivat parhaimmillaan olevaa kukintaa ja useimmat totesivat, etteivät olleet aiemmin tienneet koko rassa lähetyksessä eduskunnasta? Jaa no ei, ei ole enää kaikilla tukkaa mitä pöllytellä, siis jotain muuta mieliin painuvaa. Kuinka olisi komea korvatillikka avokämmenellä? Taitaisipa jäädä hyvin tämän epäonnistuneen bisnesmiehen kestomuistiin. Tillikan antajana voisi toimia tasavallan presidentti. Ainakin Koiviston aikana homma olisi toiminut. Käsija lentopalloilijoiden laaki on näyttävä. Saattaisi siinä korva soida jokusen päivän, mikä olisi aivan oikein. Koska lähetykset televisioitaisiin, niin juonenkehityksen takia rangaistava on ensin haukuttava kunnolla mahdollisimman karkeaa ja yleistajuista kieltä käyttäen: - Sinä saatanan menninkäinen, mitä menit tekemään, häh? Eikö se jo riittänyt, että rakennutit tarpeettomia siltarumpuja pitkin metsäkyliä, mitä sekin kaikki maksoi? Ja sitten ei kun korvalle oikein perkeleellinen laaki. Käsittely voisi jatkua, seuraava rangaistava työtovereiden eteen: - Ja sinäkin Kekkosen näköinen klanipääketku. Mitä mahdoit miettiä kun menit myymään pilkkahintaan kannattavan Kemiran niille turskanpyytäjille? Oliko pakko? Ja ei kun avokämmentä jälleen. Homma jatkuu, yleisö osoittaa raivoisaa suosiota lehteriltä, lisää, lisää. Seuraava syyllinen astuu lavalle: -ja sinäkin pula-ajan Ilaskivi, sinä iänikuinen nariseva lipeäkala. Onko sinun touhuistasi mitään hyötyä ollut? Ei ole, pelkkää harmia ja rahankulua ainoastaan. Syyllinen painelee paikalleen poski punaisena. Viimeinen rangaistava tulee lavalle taukoamatta höpöttäen. -Ole hetki hiljaa sinä Lokalahden rasputiini. Ymmärrä, että olet tyrinyt raskaimman jälkeen. Kyllä meitä kaikkia vanhempia miehiä kaikenlaiset tuksut ja puutarhanhoidot toki kiinnostavat. Nyt vaan on sillä tavoin, että aika ja paikka on mietittävä . Rangaistuksena otan sinulta kännykän talteen kuukaudeksi. Ei mitään tekstareita enää... Tyytyväinen kansa purkautuu kadulle ja kiittelee uuden pressan suurta viisautta. Miksi tämänkaltaista menettelyä suosittelen? No siksi, että pääsin aikoinani nauttimaan runsaista selkäsaunoista,tukkapöllystä, litsareista, vitsasta, remmistä, kepistä, kädestä ja jalasta. Ei se oppi hukkaan mennyt. Rajat löytyivät ja on ollut helppo elellä. Tannehtivat kiitokseni näin jälkikäteen.
syisin. Nyt hedelmätarhan arvo on huomattu myös Rakennusvirastossa uudelleen ja "Täti Vihreän" eli Elina Nummen johdolla on hedelmätarhan toimintoja lähdetty voimaperäisesti kehittämään ja monipuolistamaan yhteistyössä mm. Gardenian, Uudenmaan Marttojen ja Malminkartanon Asukasyhdistyksen kanssa. Toukokuun lopussa Pomologian kerho kävi tutustumassa tarhaan ja teki samalla useita hyviä ehdotuksia sen kehittämiseksi. Omenoiden kukinta-ajan alussa tarhalla järjestettiin 28.5. Malminkartanon hedelmätarhan omenapuiden kukintatapahtuma, jon-
- Suojele häntä - Pidä hänestä kiinni - Tuhlaa häneen rahaa - Vie hänet ulos syömään - Kuuntele häntä - Välitä hänestä - Seiso hänen rinnallaan - Tue häntä - Mene hänen vuokseen maailman ääriin Kuinka tehdä vaikutus mieheen? - Ole alasti - Tuo olutta + Kuuro kysyi sokealta: - Näitkö kun välähti? Sokea vastasi kuurolle: - En, mutta kuulitko kun jyrähti? + Mitä seuraa Nokian ja tampaxin fuusiosta? - Langaton tamponi. + Mitä ilotyttö sanoi, kun kaatui portaissa? - Hitto, nyt meni firma nurin. + Narkkarin kauhuleffa? - Kauas pilvet karkaavat. + Miksi kutsutaan isoa töppäystä Pauligilla? - Juhlamokaksi Mikä on Tarzan savoksi? - Pöhheikön piällysmies.
Kuvateksti: Malminkartanon Asukasyhdistyksen varapuheenjohtaja Raimo Moisander kertoi vierailijoille hedelmätarhan historiasta
tarhan olemassa olosta. Malminkartanon hedelmätarha kuului alun perin Helsingin yliopiston Malminkartanon koetilalle. Siellä tutkittiin 1940-luvulla eri hedelmälajien viljelyä ja eri hedelmälajien kestävyyttä maamme oloissa. Vaikka alkuperäisen tarhan läntinen osa rakennettiin 1990-luvulla asuntoalueeksi, niin jäljellä on vielä yli 400 omena-, päärynä-, kirsikka- ja luumupuuta. Hedelmätarha oli viime laman jälkeen yli vuosikymmenen ajan alennustilassa. Rakennusvirasto niitti joka kesä heinät ja Malminkartanon Asukasyhdistys järjesti koululuokille ja päiväkodeille retkiä omenan kukinta-aikaan ja poimintatilaisuuksia asukkaille sykne Malminkartanon Asukasyhdistys oli kutsunut kaupungin päättäjiä sekä tarhan tulevaisuuden suunnittelusta ja hoidosta vastaavia viranomaistahoja keskustelemaan asukkaiden kanssa jatkotyöskentelystä tarhan hyväksi. Paikalla olleet kannattivat myös lämpimästi Elina Nummen ideaa tehdä Malminkartanosta "Omenapuiden kaupunginosa" kuten Roihuvuori on "Kirsikkapuiden kaupunginosa tai Haaga "Alppiruusujen kaupunginosa". Omenatarha on jatkossakin aidattu ja ovet avataan vain erilaisia tilaisuuksia varten. Syksyllä järjestetään omenoiden poimintatilaisuuksia. Niistä on lisätietoa Rakennusviraston kotisivulla, joka löytyy hakusanalla "Hyvä kasvaa Helsingissä".
K
A
N E L- P U N
KARAOKE
joka päivä! Nyt entistä laajempi valikoima.
PALVELUKSESSANNE
Kehystämme maalaukset, graafiset työt, akvarellit, käsityöt ym. Laaja kehysmallisto. Aino Acktén tie 2, p. 587 6720 Pohjois-Haaga Avoinna ma-to 10.00-17.00, pe 10.00-14.00
B
HAAGAN KEHYS
Canal+, MTV 3 Max kanavat näkyvät
Tule seuraamaan EM-jalkapalloa, formuloita suoraan isolta screeniltä. Tervetuloa!
Klaneettitie 7, 00420 Helsinki Avoinna joka päivä 09-02
Heikki Majava
13.6.2012
5
Malminkartanopäivä täytti odotukset
Maailman ensimmäistä Malminkartanopäivää vietettiin onnistuneen remontin jälkitunnelmissa äitienpäiväaattona. Vaikka kylmä sää karsikin jonkin verran juhlijoiden määrää, leimasi päivän tapahtumia lämminhenkinen juhlatunnelma. Siihen vaikutti erityisesti paikallisten järjestöjen ja yhteisöjen monipuolinen ohjelmatarjonta. Näkyvimmin menossa mukana olivat ainakin Lenkkiteatteri, Lions- klubi, Pikomalan retkeilijät, Kannelmäen seurakunta, Malminkartanon K-Market, Kumppanuustalo Horisontti ja Asukastalo Renki.
"Muailma muuttuu - vua myö ei"
Juhlapäivän avaustervehdyksen esitti Helsingin kaupunginhallituksen puheenjohtaja Risto Rautava. Puheessaan hän siteerasi edellä esitettyä, Kuopion torilla kuultua sanontaa ihmisten vaikeudesta pysyä mukana maailman muutoksessa ja toisaalta kaupungin roolia tässä prosessissa: "Kaupungin tehtävänä on toimia mahdollisuuksien luojana tässä muutoskehityksessä. Myös tämä Malminkartanon remontti on siitä oiva esimerkki." Rautava korosti myös järjestöjen ja asukastoiminnan tärkeyttä ja yhteistoiminnan merkitystä muutosten keskellä: "Tämän tapahtuman järjestäminen on erinomainen osoitus siitä, että Malminkartanossa on tehty tässä suhteessa arvokasta työtä. Toivottavasti Malminkartanopäivästä tulee pysyvä perinne." Avauspuheenvuoron jälkeen Malminkartanon remontin projektipäällikkö Ilkka Koivula kertoi remonttikokemuksistaan sekä tulkitsi alueelle pystytetyn Hanna Vihriälän taideteoksen tarinan taiteilijan omasta näkökulmasta: "Kolmiosaisen Laidunmaa-teoksen lähtökohtana on ollut Malminkartanon historia. Tässä Puustellinaukiolla olevan halkaistun kiven sisältä löytyy lehmän silhuetti, joka muistuttaa meitä siitä, että tällä paikalla on joskus ollut lehmiä laitumella. Toisen osion muodostaa talon seinillä olevat perhoset Puustellinpolulla. Teoksen kolmas osio on Malminkartanon aukiolla oleva metallinen patsas, joka kuvaa kivimuurista lankeavaa varjoa." Tarina avasi varmasti monen kuulijan silmät tarkastelemaan taideteoksen tarinaa ja merkitystä aivan uudessa valossa - alueen historiaa muistellen. Taidetarjonnan jälkeistä vapaata kyselytuokiota ja keskustelua leimasi varsin yksimielinen tyytyväisyys päättyneen remontin tuloksista. Hyvää mieltä lisäsivät Pikomalan retkeilijöiden maukkaat letut sekä Olli Piekkalan tarjoamat ilmaiset, mutta laadukkaat grillimakkarat.
500 lasta nauttii piknikillä toisistaan
KAARELAN PÄIVÄHOITO tempaisi näyttävästi perjantaina 4.5 vapun jälkeen järjestämällä Malminkartanon ja Kannelmäen väliselle viheriölle päivähoidon yhteisen Piknikin. Osallistujat olivat Kannelmäen ja Malminkartanon päiväkotien ja perhepäivähoidon lapsia. Kaikkiaan tapahtumassa oli yhteensä noin 500 lasta, lapset olivat iältään 3-6 -vuotiaita. Kun kaikilla oli punaiset posket, siirryttiin leikkivarjoleikkeihin, liikuntarasteille ja kilpajuoksuun. Lenkkareissa oli vipinää ja nauru kaikui - päiväkodit olivat keksineet myös ryhmilleen kannustushuutoja. Jokaisella ryhmällä oli oma viiri tai banderolli. Liikunnan jälkeen kokoonnuttiin nauttimaan repuista retkieväitä. Eväät kuuluivat toki Piknik- tapahtumaan ja ne maistuivat-
Malminkartanopäivän päämaestro Maria Hyökyvaara ja kaupunginhallituksen pj. Risto Rautava toivoivat, että Malminkartanopäivästä muodostuisi perinne
Kehittämisajatuksiakin löytyi
Malminkartanon K- Marketin kauppias Olli Piekkala piti alueen taantumiskierteen ja slummiutumisen pysäyttämistä merkittävänä edistyksenä kaupankäynnin kannalta: "Malminkartanon aukio vaikuttaa nyt paljon valoisammalta ja turvallisemmalta kuin ennen remonttia. Viikonloppuisin on toki edelleenkin rauhattomuutta, mikä heijastuu myös kaupankäyntiin. Tässä olisi vielä kehitettävää viranomaisten taholla." Samalla kun Olli Piekkala halusi kiittää kaikkia remonttiprojektiin vaikuttaneita, hän muistutti myös omista kehittämislupauksistaan: "Pyrimme tänä kesänä tarjoamaan nykyistä laajemman grillituotevalikoiman sekä kesän jäätelöuutuuksia ja tuoreita marjoja."
Myös lähinnä viranomaisten taholta ravintola Villihanhen kesäterassitoimintaan kohdistunut lopettamisuhka puhutti asukkaita. Varsin yksimielisiä oltiin siitä, että ravintolan kesäterassi voisi jatkaa toimintaansa. Myös Kaarela-seuran hallitus on esittänyt viranomaisille, että oikein mitoitettuna ravintolan kesäterassi sopii hyvin myös peruskorjatun Puustellinaukion ilmeeseen ja kokonaiskuvaan. Asukkaiden toivomuksesta seuran hallitus onkin esittänyt, että "perinteinen kesäterassitoiminta saisi luvan toimia asukkaiden mieltä virkistävänä keitaana myös tänä kesänä. Toiminnan laajuus on mitoitettavissa hyvällä suunnittelulla ja tyylikkäällä tavalla myös alueen uudistuneeseen ilmeeseen." Pentti Hämäläinen vapaa toimittaja
Ryhmät saapuivat viheriölle klo 9.30. Aloitimme yhteisen aamupäivän reippaasti jumppaamalla kahden pellen vetämänä aamujumpan. Jumpan vetäjinä toimivat Kannelmäen Voimistelijoiden lastenohjaajat. Aamujumpan aiheina olivat Munamiehen pomppufiilis sekä alkavat jääkiekon MM-kilpailut Ihanaa leijonat ihanaa musiikeilla. Lapset kokoontuivat puolikaareen pellejen ympärille ja sitten pompittiin kaikki yhdessä.
kin oikein hyville ulkoilmassa nautittuna. Kevätpiknikistä on tarkoitus tehdä päivähoidon lasten perinne ja kehittää sitä edelleen. Kaarelan päivähoitoalueeseen kuuluu 1.8.12 lähtien myös Haaga. Päivähoitoalueen nimi muuttuu Haaga-Kaarelaksi. Haaga-Kaarelassa järjestetään päivähoitoa ja leikkitoiminnan kerhotoimintaa Kannelmäen, Malminkartanon, Hakuninmaan, Maununnevan ja Haagan lapsille.
Kaarelan Netti-tv perustettu
KAARELA-SEURA RY on perustanut Stadilaisen Kaarelan Netti-tv:n; www.kaarelaseura. fi, joka aloittaa toimintansa ensi syksynä. Netti-tv keskittyy kuvaamaan ja kertomaan erilaisista ajankohtaisista tapahtumista ja henkilöistä Kaarelassa ja ympäristössä. Seura toimii yhteistyössä Vantaan Netti-tv:n; www.wandawebtv.com kanssa. Kaarelan Netti-tv, kuten Vantaan netti-tv, on uudenajan interaktiivinen paikallis-tv, jonka kautta on myös globaali nähtävyys. Jos olet kiinnostunut opettelemaan tv-kuvausta, tekemään haastatteluja, antamaan juttuvinkkejä, ostamaan mainostilaa jne., ota yhteyttä: Kari Varvikko, puh. 0400-447507, kari.varvikko@eepinen.fi tai Rainer Munther, puh. 040-964 3931, rainer. munther@gmail.com
Kauppias Olli Piekkala toivoi, että ensi vuonna juhlapäivän päätapahtumat olisivat Malminkartanon aukiolla.
Lions-klubin mölkkykisassa nähtiin vauhtia ja vaarallisia tilanteita. Kilpailun johtaja Seppo Haario (oik.) valvoo tarkkana Eila Puhakan suoritusta.
Pakoputket Rengastyöt putken taivutukset myös jenkkiputket
Risto Tiittanen Ky Kantelettarentie 11 Puh. 563 2227
Hammashoitoa ja erikoishammaslääkäripalveluja Kannelmäessä 24 vuotta
Jari Ahlberg dos, EHL protetiikka ja purentafysiologia Jari Laitinen EHL suukirurgia, implanttikirurgia Birit Keva, yleishammaslääkäri Jaakko Partanen, yleishammaslääkäri Tuire Laitinen, suuhygienisti Sari Vuorinen, suuhygienisti
Vanhaistentie 3, 00420 Helsinki p. (09) 436 6390
6
13.6.2012
Kuuba tänään ja viisi vuotta Vapauden kaiho hieno stoori Songilosta sitten matkailijan silmin
Mainittakoon, että Havannasta 30 km länteen rakennetaan latinalaisen Amerikan moderneinta syväsatamaa, koska Havannan satamaan ei voida ohjata nykyaikaisia suuraluksia. Niin ja siitä yrittämisestä yleensä. Jos perustaa yrityksen ja palkkaa korkeintaan viisi työntekijää on maksettava paikallisen maakunnan keskipalkkaa vastaavaa palkkaa. Muita veroja ja alv-maksuja ei ole. Jos yrityksessä on enemmän väkeä, tulee jo pieniä veroluonteisia maksuja. Yritykseen saa palkata korkeintaan 30 henkeä. Yksityisessä ravintolassa saa olla 50 asiakaspaikkaa. Ravintoloita olikin perustettu paljon ja kaikkialle. Näkyipä tien varressa jopa "sisäänheittäjiä", jotka elekielellä yrittivät houkutella poikkeamaan heille syömään ja juomaan.Yksityisiä myymälöitä näkyi kaikkialla. Suurin keskittymä löytyi Havannan vanhasta satamahallista, jossa oli satoja pieniä myymälöitä saman katon alla. Autokanta oli uusiintunut selvästi. Monet vanhat amerikanraudat olivat saaneet alleen kiiltävät, komeat kevytmetallivanteet. Paikoitellen näkyi taas runsaasti uusia moottoripyöriä ja mopoja. Turismi oli lisääntynyt lähes räjähdysmäisesti. Kuljetukset hoidetaan siisteillä ilmastoiduilla Kiinasta ostetuilla busseilla. Niitä on paljon, suosituimmissa kohteissa melkein tungokseen asti. Hotelleissa palvelu on hyvää ja tilat siistejä. Eniten näkyi kanadalaisia. Mutta turisteja myös Euroopasta ja muualtakin maailmasta. Uusia ylellisiä rantahotelleja oli ilmestynyt lisää, joista mainittakoon Cayo Santa Maria. Se on 40 km päässä rannasta Atlantilla. Sinne johtaa upea pengerretty tie. Niin ja sitten Fidel? Miten hän voi ? Seurasin hänen esiintymistään noin tunnin ajan TV:stä. Hän oli osallistumassa johonkin kansainväliseen konferenssiin. Hän on selvästi palautunut erinomaisesti vaikeasta sairaudestaan. Ääni oli vähän käheä, mutta jälleen täydessä vedossa. Hallintoon hän ei enää palaa kuitenkaan. Raul taas on luvannut olla "laivan peräsimessä" lain mukaisen viisi vuotta. Sitten on nuorempien syytä jatkaa. Hän on tehnyt hyvää työtä ja kuinka paljon enemmän hän olisi saanutkaan aikaan, jos USA:n kauppasaarto olisi purettu. Onneksi Kuuba on saanut viime aikoina uusia ystäviä. Venezuelan ja Kiinan lisäksi esim. Brasilia ja Argentiina ovat avanneet oviaan Kuuban suuntaan. Paljon on siis tehty, mutta paljon on vielä tehtävää..... Tapio Luode Kuvat Toivo Koivisto
Aarre Elo, Apeli Halinen, Heikki Kahila, Jani Uhlenius, Jukka Virtanen 'Vapauden kaiho, Songilo stoori' Kellastupa Oy, 2012.
Laulu- ja soitinyhtye Songilon syntysanat lausuttiin Lahdessa vuonna 1974. Ja vaikka välillä tämä hulvaton porukka onkin päättänyt lopettaa esiintymisen, on se aina vain jatkunut, mutta verkkaammin kuin joitakin vuosia sitten. Mm. Mauno ja Tellervo Koivisto olivat paikalla kirjan julkistamistilaisuudessa, kun miehet kertoivat seuraavaksi esiintyvänsä Valkeakosken työväen musiikkitapahtumassa 28.7. Samalla nämä oman aikansa stand up -virtuoosit totesivat muutenkin laulelevansa, jos vain joku erehtyy pyytämään. Hiski Salomaan Vapauden kaiho muodostui Songilon tunnussävellykseksi. Tuo kappale kuvastaa paitsi ihmisten vapauden kaipuuta, se korostaa myös yhteenkuuluvuuden tunnetta ja vastustaa kaikkinaista vihaa ja syrjintää. Meil' vapauden kaiho soi ain rinnassamme toverit oi. Siks' yhteistyöhön rintamahan käy, pelastusta köyhille ei ennen näy. Viha vaino pois, rauha parempi ois, sopusointu keskenämme vallitkoon. Lähes 40 vuotta ihmisiä viihdyttäneellä laulu- ja soitinyhtyeellä on alusta alkaen ollut iloinen meininki; se on kuljettanut kuuntelijoita ja katselijoita kisällilauluista, kupleteista ja ralleista musikaalisäveliin. Sama tahti on myös Vapauden kaihon kirjan askelten. Rajatonta huulenheittoa, improvisoitua tarinan iskentää, sävellyksiä ja sanoituksia, jotka saavat hyvälle tuulelle. Työväen Sivistysliiton ja Työväen Näyttämön taustallaan pitävä kitaristi Apeli Halinen toi porukkaan mukanaan kisällilauluja ja ralleja. Ellen Tarjaa linnaan saa, niin lähden täältä kaus pois. Ellen Tarjaa linnaan saa, niin lähden täältä kaus pois. Musiikkitaituri Jani Uhlenius on älykäs sanakikkailija, lahja suomalaiselle musiikkihuumorille. Kaikki muistavat Heikki Kahilan; myös basisti ja tanssin taitaja. Aarre Elo on paitsi säveltäjä ja rumpali, viihteen moniosaaja. Jukka Virtanen ei juurikaan esittelyjä kaipaa. Hänen roolinsa on ollut runoilijan ja monet tunnetut iskelmät ovat saaneet Songilon tulkintoina uuden jytkeen. Verraton on Songilon kokoonpano. Ja ulostulo viihteen historiaa. Paitsi että nyt jo varttuneiden, molemmin puolin seitsemänkymppisten viihdyttäjien taival on ollut ilonpitoa, on se ollut myös yhteiskunnallista vaikuttamista. Songilo oli suunnittelemassa Urho Kekkosen viimeistä vaalijuhlaa ja toimi Mauno Koiviston vaalikiertueen tuottajana. Tarja Halosen toiselle kaudelle johtaneessa kampanjassa. Songilo oli mukana tekemällä pressaristeilyn. Kantaatti Kalliosta Sanat: Jukka Virtanen Kalliosta, kukkulalta Halonen on kotoisin. Kalliosta, kukkulalta Halonen on kotoisin. Hän on vielä tyttö nuori, menköön linnaan takaisin. Hän on vielä tyttö nuori, menköön linnaan takaisin. Muille maille vierahille, enhän täällä elää vois. Muille maille vierahille, enhän täällä elää vois. Sadat ovat ne paikat ja erilaisten yhdistysten, järjestöjen, liittojen, puolueen, yhtiöiden ja henkilöiden tilaisuudet, joissa Songilon oivallukset ovat nähneet päivänvalon. Miehet ovat aina puhaltaneet yhteen hiileen, joten keikkaillessakin sopu on ilmeisen hyvin säilynyt. Itse he toteavatkin, että "Joukkuehenkeä Songilosta kyllä löytyy ja hyvällä syyllä voikin sanoa, että yhtye oli kaikissa tekemisissään täsmälleen yhtä vahva kuin sen heikoin lenkki. Jota taas kukaan ryhmästä ei tunnustanut olevansa." Suomen maassa on ollut ja on monenlaisia bändejä. Vielä 50-60ja 70-luvullakin viinalla lotrailu oli aika yleistä. Managerin oli oltava tosi tiukkana, jotta suurempia mokia ei syntyisi. Muusikon vapaus ja luovuus löivät yhtä vapauden kaihon kanssa. Eivät Songilonkaan jäpikät kuppiin ole sylkeneet, mutta heidän ei ehkä ole tarvinnut hakea lohtua suruunsa. Vapauden kaihon tekstissä oikein huokuu se, että taiteilijoilla on hauskaa. Oiva porukka, kiva kirja. Olisinpa voinut olla mukana!
T
ein viisi vuotta sitten kiertomatkan Kuubaan ja viime helmikuussa suurin piirtein saman matkan uudelleen. Matkanjohtajana toimi silloin, kuten nytkin, Folke West. Tällä kertaa kuubalainen oppaamme oli "Ville" , joka on tehnyt tätä työtä yli 20 vuotta. Matkalla ajoimme yli 3000 km lähes kaikissa Kuuban maakunnissa ja näimme tärkeimmät kaupungit. Tietoa tuli runsaasti. Tässä esittämäni asiatiedot olen saanut edellä mainituilta henkilöiltä. Matkatessamme Holguinista Santiagoon huomasimme, että tiet olivat paljon paremmat verrattuina entisiin "perunapeltoihin". Tämä ilmiö oli selvä kautta koko Kuuban. Lisäksi teiden
räistä henkilöä papereita kääntämässä. Raul päätti, että heistä on päästävä eroon. Mutta miten ? Eihän heitä voi työttömäksikään jättää. Alkoi ohjelma, joka tukee maanviljelystä ja pienyrittäjyyttä. Sen ansiosta on jo saatu 200 000 henkilöä valtion palkkalistoilta muihin töihin. Ja lisää tapahtuu kiihtyvällä vauhdilla ! Ei taida olla montaa maata maailmassa, kuin sosialistinen Kuuba, jossa pienyrittäjyyttä tuetaan kaikin mahdollisin keinoin. Maataloudessa valtiolta saa maata viljelykseen, mikäli tekee selvän hyväksytyn suunnitelman maan käytöstä ja pitää siitä kiinni. Maaseudulla näkyikin hiljakkoin istutettuja puuntaimikoita, hyvin hoidettuja riisi-, sokeriruoko-, ja tupakkapel-
Kari Varvikko
varteen oli ilmestynyt suuria virkistyskeitaita matkailijoille tilavine parkkipaikkoineen, ravintoloineen, myymälöineen j.n.e. Kaikki erittäin siistejä. Samoin kaupungeissa huomasi erinomaisen siisteyden ja järjestyksen. Tuntui siltä, että kaupungit suorastaan kilpailivat siisteydestään keskenään. Palvelu pelasi hyvin kaikkialla. Tosin yrittäessäni puhua espanjaa tarjottiin usein takaisin englantia ikään kuin todisteena ahkerista opinnoista. Ihmiset olivat yhtä iloisia ja ystävällisiä kuten ennenkin. Ja tietysti musiikki. Se oli mainiota, Tuli koluttua monta menopaikkaa. Paras vauhti tällä kertaa oli Santiagon La Casa de la Trovassa. Sitten vielä eräs seikka. Fidel Castro on eräässä puheessaan maininnut, että latinalaisessa Amerikassa on viisimiljoonaa katulasta. Kuubassa ei niistä ole ainuttakaan. Eikä niitä näkynyt. Raul Castro on nyt ollut johdossa muutaman vuoden. Tarkkana talousmiehenä hän kävi valtion taloudellisen tilan läpi hyvin tarkalleen. Huomattiin että, valtion palveluksessa on ainakin miljoona ylimää-
toja. Eipä tällaisia pientiloja näkynyt aikaisemmin. Rakennus- ja korjaustoimintaa näkyi kaikkialla selvästi entistä enemmän. Myös rakentamiseen erikoistuneita yrityksiä. Materiaalipula vaivaa kuitenkin alaa edelleen, esim. ikkunalaseista on puutetta. Olipa Santiagoon esikaupunkiin noussut siisti omakotialue, se ei ollut tarkoitettu suinkaan "puoluepampuille" vaan tavalliselle kansalle.
PAPPIA KYYDISSÄ
Lähimatkailu avartaa
LÄHIMATKAILUN SUOSIO on
kasvussa. Yhä useampi on huomannut, että ei tarvitse lähteä merta edemmäksi kalaan, varsinkaan jos omalla asuinalueella on mahdollisuus kalastaa lohia, kuten meillä täällä Kaarelassa Mätisfestareilla tai Pitkäkoskella. Seuraavassa arvioin omaa aluettamme lomakohteena majoituksen, ruokailun, retkikohteiden ja hintatason perustella: Majoitus: Pääasiassa miellyttäviä kerrostalo-, rivitalo- ja pientalohuoneistoja kaikilla mukavuuksilla. (neljä tähteä) Ruokailu: Arkisin useita lounaspaikkoja, ruokakaupoista mahdollisuus ostaa mukaan salaatti tai "päivän annos". Pizzeriat ovat avoinna pääsääntöisesti klo 22 saakka. (kolme tähteä) Retkikohteet: Kannelmäen kirkko (avoinna arkisin klo 914, muina aikoina aina silloin, kun kirkossa tai seurakuntakeskuksessa on toimintaa), kaikki pääkaupunkiseudun tunnetut turistirysät 412 kilometrin etäisyydellä. (viisi tähteä) Hintataso: Missään muussa maailman metropolissa ei ole mahdollista viettää yhtä edullista ja stressitöntä lomaa. (viisi tähteä) Kokonaisuutena voidaan todeta, että alueemme pärjäsi lomakohdearvioinnissa erinomaisesti. Lisä-
pisteitä tulee vielä loman ekologisuudesta, sillä liikkuminen paikasta toiseen tapahtuu pääsääntöisesti hyödyntämällä hyvää joukkoliikennettä sekä apostolinkyytiä. Sakari Enrold sakari.enrold@evl.fi
Väsynyt trubaduuri koirineen Havannassa.
13.6.2012
7
Super Schools 2012
OIKEA PRESSUTAVARATALO
NYT ON OIKEA AIKA TILATA HIEKKALAATIKOIHIN PVC-VERKKOPEITE SUOJAAMAAN HIEKKA ROSKILTA JA PIENELÄIMILTÄ !
WWW. AIMOPEITE.FI MYYNTI: 09-797238 AIMOYHTIÖ OY HANKASUONTIE 10, 00390 HELSINKI
K
ansainvälistä Super Schools urheilukilpailua vietettiin 23.4-27.4.2012 Kannelmäen peruskoulun isännöimänä. Viimeksi koulumme pääsi järjestämään kilpailua seitsemän vuotta sitten, tällä välillä se on kiertänyt muissa maissa kuten viime vuonna Irlannissa. Tänä vuonna joukkueita saapui Suomen lisäksi Ruotsista, Irlannista, Walesista, Englannista sekä kaksi joukkuetta Ranskasta. Maanantaina 23.4 koulupäivä alkoi Kannelmäen 7.-9. luokkien oppilailla kello 10.00 aulasta, josta jokainen jatkoi päivän tehtävien pariin. Oppilaat siivosivat koulua, järjestivät ja tamppasivat urheiluvieraiden patjoja sekä puuhailivat muissa tehtävissä Suomen joukkueen harjoitellessa tulevia koitoksia varten. Aurinkoinen sää ja tieto erilaisesta kouluviikosta sai nuoret rehkimään hymy huulilla. Ensimmäinen -jännityksellä odotettu Ruotsin joukkue saapui koululle kahdentoista pintaan, jonka jälkeen muutkin joukkueet löysivät tiensä perille. Maanantaina ei vielä kisailtu, vaan vierailijat saivat rauhassa tutustua matkansa majapaikkaan. Illalla pidettiin pienimuotoinen tervetulotilaisuus koulun liikuntasalissa, jonka myötä lähtö viikkoon oli positiivinen ja rento. Tiistaiaamuna urheiluhuuma alkoi jo kello 7.45 Kannelmäen peruskoulun aulasta, jossa vierasjoukkueet tankkasivat aamupalaansa oppaiden saapuessa paikalle. Vapaaehtoisten koulun oppilaiden, oppaiden, oli tarkoitus johdattaa joukkonsa päivän kisapaikalle. Lähtö ei kuitenkaan sujunut ihanteellisesti, vaan oli melkoista sähläystä johtuen koulun sisäisestä informaationpuutteesta. Lopulta joukkueet saa-
tiin kuitenkin Myllypuron urheiluhallille, kuka mitäkin tietä. Lämmittelyn jälkeen kilpailut saatiin käyntiin, ja heti ensimmäisen lähtölaukauksen kajahdettua ilmaan hallin tunnelma oli katossa. Aamupäivällä kilpailtiin korkeusja pituushypyssä, kuulantyönnössä, 60m aidoissa sekä 100m, 400m ja 1500m juoksussa. Kun kyseiset lajit oli saatu pakettiin joukko urheilijoita ja oppaita valmentajineen suuntasi Pirkkolan uimahallille. Matka taittui ahtaassa sekä kosteassa bussissa, sillä ulkona satoi. Hetken jalkojen lepuuttelun jälkeen katsojat lipuivat uimahallin katsomoon urheilijoiden sujahtaessa pukukoppeihin. Kilpailun organisoijan opettaja Ari Laakson selostusten jälkeen kilpailut lähtivät käyntiin ja etenivät reilussa hengessä. Kun uinnit selkäuinnista hengenpelastukseen oli käyty, lähtivät joukkueet oppaineen takaisin koululle. Pitkän päivän jälkeen väsyneet nuoret lepäilivät, kunnes kahdeksalta illalla alkoi mitalienjako. Keskiviikkoaamu alkoi samoissa merkeissä kuin tiistainen ja Myllypuroon saavuttiin nyt jo tutuin reitein. Lajeina oli sulkapallo, pingis sekä koripallo, jotka veivät koko päivän. Kuten maanantaina, myös tiistaina sattui pieniä haavereita ja muutama kilpailija joutui siirtymään kannustusjoukkoihin. Puoli viideltä pelit oli pelattu ja vierailijat saivat vapaa-aikaa Helsingin keskustassa. Illalla jaettiin jälleen päivällä ansaitut mitalit. Viileä torstaiaamu alkoi koululta ja suuntana päivälle oli Töölön pallokenttä. Ahtaan bussimatkan jälkeen saatiin urheilijoille järjestettyä pukukopit ja lämmittely alkoi. Torstaina myös muu Kannelmäen peruskoulun väki saapui pallokentille seuraamaan jännittäviä pelejä.
HYVÄN KESÄN TOIVOTUKSET TYÖVÄENOPISTOSTA!
Luonto ja rakennettu miljöö piirustuksen ja maalauksen kesäkurssi ikäihmisille mati 9.17.7. klo 1014 Meilahden virkistyskeskuksessa (Heikinniementie 2). Kurssimaksu 13,10 euroa. Syksyn opetusohjelma ilmestyy heinäkuun lopussa - voit hakea oman kappaleesi kirjastoista tai työväenopiston toimistoista. Ilmoittautuminen syksyn kursseille 15.8. alkaen mato internetin (www.ilmonet.fi) kautta, puhelimitse (09 310 88610) ja toimistoissamme. Internetsivuilla on ohjeistus ilmoittautumiseen (www.hel.fi/tyovaenopisto). Ilmoittautumispäivät: ke 15.8. alkaen kielet ja suomea maahanmuuttajille, to 16.8. alkaen käsityö, kotitalous, tietotekniikka, luonto ja ympäristö, ihminen, yhteiskunta ja kulttuuri, merenkulku, ma 20.8. alkaen musiikki, kuvataide, kirjallisuus, teatteri ja äidinkieli, ti 21.8. alkaen liikunta, hyvinvointi ja terveys. Toimistomme on 20.6. asti avoinna mato klo 916. Toimisto on suljettu 21.6.28.7. Tiedustelut: Läntinen työväenopisto, Kanneltalo, Klaneettitie 5, puh. 09 310 88526 ja 09 310 88528.
Suomen tyttöjen jalkapallojoukkue voitti kaikki pelinsä. Tytöt eivät myöskään päästäneet lävitseen yhtään maalia, joka on kenties ainoa laatuaan Super Schoolsin historiassa. Tytöt voittivatkin kultaa rehdisti pelatuilla peleillään. Poikien jalkapallon voiton vei Englannin Cardinal Wiseman -koulu. Viimeisen illan kunniaksi torstaina järjestettiin disco. Ennen juhlinnan alkua jaettiin kuitenkin päivän mitalit sekä koko kilpailun aikana ansaitut pokaalit. Koko viikon menestynein joukkue oli Irlanti, hopeaa sai Wales ja pronssin taisteli Englanti. Suomi sijoittui kuudenneksi seitsemästä joukkueesta. Arin viimeisten sanojen jälkeen disco pis-
Tyttöjen jalkapallojoukkue ensimmäisen pelin jälkeen.
tettiin pystyyn ja juhlinta kesti viisitoista yli yhteentoista illalla. Koulu oli hankkinut DJ:n ja valaistukseen oli panostettu kunnolla. Illan vilskeen keskellä kysyin muutamilta henkilöiltä heidän mielipiteitään tämänvuotisesta Super Schoolsista. Kun ranskalaiset ymmärsivät kysymyksen heidän opettajan tulkkauksen jälkeen, sain vastaukseksi "exellent!" ja "good!" -huudahduksia. Myös Walesin sekä Ruotsin joukkueen haastateltavat pitivät viikkoa mahtavana, heidän ainoana pikkumoitteenaan oli ruoka. Voi siis ylpeänä todeta, että viikko oli onnistunut. Nina Järvinen
OMAKOTITALKKARITOIMINTA JATKUU
Alueemme omakotitalkkari vaihtui. Timo Voutilainen aloitti 23.4.2012 uutena talkkarina. Talkkaritoiminta on jäsenetupalvelu omakotiyhdistyksen ikääntyville jäsenille, jotta he voisivat asua mahdollisimman pitkään omissa kodeissaan. Talkkarin työtehtäviä ovat esim. pihojen haravoinnit, ruohon ja pensasaitojen leikkaukset, pienimuotoiset kiinteistön kunnostustyöt, ikkunoiden pesu, siivoukset ja muu tarvittava kotiapu. Talkkarin työpäivän pituus on kuusi tuntia.Asiakasta kohden n. 2 tuntia päivässä. Tuntiveloitus on 8 euroa. Talkkaritoiminnan kustannuksista saa verottajan ohjeiden mukaisen kotitalousvähennyksen.Veroilmoituksessa kysytään yhdistyksemme Y-tunnusta. Se on 2381915-8. Työtehtävät voi tilata suoraan Timo Voutilaiselta puhelinnumerosta 0400-459512. Tervetuloa omakotitalkkarin käyttäjäksi. Kaarelan Omakotiyhdistys ry:n puolesta talkkaritoiminnan yhteyshenkilönä toimii Arja Antikainen.
Kaarelan Omakotiyhdistys ry Arja Antikainen, johtokunnan jäsen arja.antikainen@elisanet.fi
TUSINA-AIVOILLE
1. Haglari 2. Hole 3. Höidis 4. Lakusnuggu 5. Livossa 6. Löde 7. Munnari 8. Mygis 9. Mäkipeura 10. Odööri 11. Rasti 12. Onska
Vastaukset sivulla 11
8
alueesi välittäjä
Jarmo Taipale
13.6.2012
Perheonnea
KEVÄTKESÄLLÄ Pohjolassa suuri määrä jälkikasvua syntyy maailmaan. Luonnon ravintoresurssit vapautuvat kuin ruokavaraston ovet kaikelle kansalle. Kalalokkiemon haudonta on kestänyt 24 päivää. Emo on jaksanut tiiviisti hautoa. Rakennuksen ulkonemalla sijaitseva pesä on välttänyt variksen nopeat hyökkäykset ja muut uhkat. Myös talonmiehen luudan hutaisut ovat jääneet tekemättä, sillä pesimärauha on alkanut jo 10.3. jatkuen aina heinäkuun loppuun. Kun poikaset lähipäivinä kuoriutuvat, ne suuntaavat maastoon, pesäpakoisia kun ovat. Omat jalat kantavat viimeistään parin päivän iässä, emon kyllä ruokkiessa ja puolustaessa vaeltelevia poikasiaan. Jos pitää silmänsä ja korvansa auki, huomaa kyllä emojen huudoista maassa kyhjöttävän poikasen. Kannattaa pitää kunnioittavaa etäisyyttä, ettei emon mahdollinen syöksy vie lakkia päästä. Poikasten kasvaessa emot lopettavat vartioinnin, minkä huomaa siitä, että kovempi ääni alkaa kuulua kerjäävästä, mahdollisesti jo emoaan suurikokoisemmasta poikasesta, joka pian saa aloittaa omat lentonsa ja ravinnonhakuharjoituksensa. Linnun muna on täydellisesti optimoitu pakkaus paitsi elintarviketeollisuudelle, niin tietysti myös, kun munaa haudotaan. Vesikalvo suojaa sisusta kosteuden haihtumi-
Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, KED
Tehokasta kiinteistönvälitystä! Ei kuluja, ellei kauppaa!
www.huom.fi
senkin yksilönkehityksen alkuvaiheisiin kuten linnut olemme alkioiltamme vesikalvollisia toisin kuin sammakkoeläimet. Ruskuaispussi ei vaan riitä koko raskauden ajaksi. 24. raskauspäivän tienoilla alkavat napanuora ja istukka kehittyä. Sikiö saa kuukausien kehittymiseensä kaiken tarvittavan äidin ve-
renkierron kautta. Yhtäkaikki, baby boom on keväällä ja äidit hoivaavat lapsiaan. Sekä me ihmiset, että villit eläimet olemme riippuvaisia puhtaasta ympäristöstä, jossa on terveellistä elää. Juha Lindy biologi Helsinki
Kastematoateria.
selta. Alkio on hedelmöittynyt sisäisesti ja saanut pakettiin mukaan ruskuaispussin. Sen turvin alkiosta kehittyy kuoriutumiseen mennessä valmis yksilö kaikkine elimineen. Munan sisällä esitetään eräänlainen evoluutiokuvaelma. Hedelmöittynyt munasolu muuntuu toukkaa muistuttavien vaiheiden kautta täydelliseksi yksilöksi - lukuisten solunjakautumisten ja kudosten erilaistumisprosessien kautta. Suurin piirtein sama pätee ihmi-
SUUTARI
Prisman parkissa
Kaikki suutaripalvelut Kannelmäen Prisman parkkitasossa.
Myös avainpalvelut. Myynnissä vöitä, lompakoita ym.
Avoinna ark. 10-18, la 10-16 Puh. 09-773 2376, 040-511 4544
www.autopesucenter.fi
SUOMEN PARHAAT PESUKADUT?
Taloustietokilpailu 47. kerran
PERUSKOULUN 9. luokkien oppilaille tarkoitettuun Taloustietokilpailuun osallistui tänä vuonna 496 koulua ja noin 39.000 oppilasta. Jo 47. kerran järjestetty valtakunnallinen kilpailupäivä oli 29. maaliskuuta, loppukilpailu on toukokuun puolivälissä. Kilpailun järjestävät Historian ja yhteiskuntaopin opettajien liitto HYOL ry ja Nordea Pankki Suomi Oyj. Taloustietokilpailun tarkoituk-
KOE AUTONPESUN HELPPOUS JA VAIVATTOMUUS!
www.autopesucenter.fi
Autopesu-Center Herttoniemi Mekaanikonkatu 43 00880 Helsinki Puh. 09-7599150 Aukioloajat: Ma-Pe 7.30-20 La 9-16 Su 12-16 Autopesu-Center Konala Malminkartanonkuja 1-3 00390 Helsinki Puh. 09-547 1046 Aukioloajat: Ma-Pe 8-20 La 9-16 Su 12-16
sena on lisätä nuorten kiinnostusta taloudellisia ja yhteiskunnallisia asioita kohtaan. Kilpailukysymykset pohjautuvat peruskoulun yhteiskuntaopin oppimäärään ja ajankohtaisiin talousasioihin. Alkukilpailussa oppilaat vastasivat kysymyksiin, jotka koskivat mm. kuluttajan oikeuksia, pikavippejä sekä ruoan hinnanmuodostusta. Esseetehtävässä oppilaat pohtivat eurooppalaisen yhteisvaluutan etuja ja kriisiä, johon 10-vuotias euro on joutunut. Koulujen kolme parasta palkittiin kunniakirjalla sekä erillispalkinnoilla. Lisäksi koulun paras palkittiin lahjashekillä.
Apollon Yhteiskoulun kolme parasta olivat: 1. Pilar Tapio 2. Jenni Patanen ja 3. Sara Piippo Pitäjänmäen peruskoulun kolme parasta olivat: 1. Julia Elfström, 2. Meri Moisio ja 3. Heli Ainsalo Koko kilpailun voitto tuli Helsinkiin, Helsingin Suomalaisen yhteiskoulun oppilas Hao Otso. Alkukilpailun perusteella valittiin aluehallintoyksikköjen parhaat sekä koko maan ruotsinkielisten koulujen parhaat oppilaat loppukilpailuun. Loppukilpailuun osallistuu yhteensä 30 kilpailijaa. Valtakunnallinen loppukilpailu pidetään 15. 16. toukokuuta Helsingissä.
M
Pitäjänmäen koulun palkitut Julia Elfström, Meri Moisio, Heli Ainsalo. Takana kesk. opettaja Timo Salmelin ja pankinjohtajat Pirita Sundvall ja Vesa Valasti Nordea Pitäjänmäen konttorista.
Apollon koulu: mukana opettaja Soile Peltonen (kolmas oikealta), rehtori Mirva Lindström (vasemmalla) ja palkitut Pilar Tapio, Jenni Patanen, Sara Piippo, Heidi Vehviläinen, Sami Aro, Aatu Korhonen.
SIIVOUSTA AMMATTITAIDOLLA
Kaarela-seuraa tukevat:
Kaarela-Seuran yhteisö-/ tukijäseniksi ovat liittyneet
Kannelmäen Srk Heka-Kannelmäki Kulttuuriyhdistys Perspektiivi
Lisäys
Toukokuun Tanotorvesta oli kirjailija Marjaana Aumaston jutusta pudonnut pois haastattelijan, toimittaja Leena-Maija Tuomisen nimi.
Siivoamme kotinne edullisesti! Myös toimistot, ravintolat yms.
Seuran jäsenille alennuksia antavat:
Kukkakauppa Cardella Parturi-kampaamo Hiuspaja Ravintola Villihanhi Kannel Café
Nupro Ay
040-5307256
13.6.2012
9
Maailma kylässä
Kylmänsodan maailmassa 1962
Joni Krekola, Maailma kylässä 1962. Helsingin nuorisofestivaali. Like 2012, sivuja 309.
FESTIVAALIJÄRJESTELYISSÄ
aktiivisesti mukana olleena en ole tullut ajatelleeksi, että Helsingin festivaalit osuivat todellakin maailmanpoliittisesti eikä vain sisäpoliittisesti kuumaan kylmänsodan vaiheeseen. Aiemmin olin ollut itse mukana Moskovan nuorisofestivaalissa 1957 ja saatellut Bukarestin 1953 ja Varsovan 1955 festivaaleille lähtijöitä täällä kotimaassa. Wienin vuoden 1959 festivaali oli ensimmäinen sosialistisen leirin ulkopuolella järjestetty nuorisofestivaali. Wienissä oli jo tullut esiin läntisen maailman vastustus kommunistiseksi leimatun nuorisotapahtuman järjestelyihin. Näin olimme Helsingissä jo tietoisia, mitä on odotettavissa vastustajien taholta. Meille festivaali oli ennen muuta rauhan ja ystävyyden juhla. Pyrkimyksemme oli laajentaa osanottoa perinteisen vasemmistoliikkeen ulkopuolelle. Se ei kuitenkaan onnistunut. Vastustajat julistivat omassa propagandassaan festivaalin yksipuolisesti kommunistinuorten propagandatilaisuudeksi, vaikka useista länsimaista oli osanottajia poliittisesti kommunistiseen liikkeeseen sitoutumattomia. Tietenkin sosialististen maiden panos festivaaliohjelmaan ja osanotto oli siinä määrin massiivinen, että vastustajien oli helppoa leimata se pelkästään vasemmiston tilaisuudeksi. Varsinkin, kun mm. sosdem. nuorisoliitto ja ylioppilasjärjestöt levittivät omaa julistettaan "me emme osallistu". Kokoomusta lähellä olevien nuorisojärjestöjen suhtautuminen oli odotetun kaltainen. Vaikeimman ongelman muodosti kuitenkin valtiovallan ja Helsingin kaupungin asenne, niiden kieltäytyessä luovuttamasta esiintymistiloja ja mm. koulurakennuksia festivaalivieraiden majoitusta varten. Hotellit oli varattu etukäteen, joten festivaalin arvovieraiden majoittaminen oli tehty mahdollisimman vaikeaksi. Monia muitakin rajoituksia ilmeni. Lisäksi tiedostusvälineet vaikenivat festivaalijärjestelyistä ja ohjelmasta. Ne innostuivat kertomaan tapahtumista vasta kun vastustajien organisoimat tappelunujakat alkoivat. Nämä kaikki liittyivät sisäpoliittiseen tilanteeseen, jossa oikeisto yhdessä sosialidemokraattien kanssa pyrki avoimesti presidentti Kekkosen syrjäyttämiseen muodostetun "Honkaliiton" eli Kekkosen vastaehdokkaaksi nimetyn oikeuskansleri Olavi Hongan vaaliliiton avulla. Lisävivahteen poliittiseen jännitysnäytelmään toi kansainvälistä huomiota herättänyt Neuvostoliiton nootti, jossa viitattiin kansainvälisen tilanteen kärjistymiseen Berliinin asemaa koskevan kiistan vuoksi. Lehdistössä on pitkään kiistelty siitä, oliko nootti Kekkosen tilaama tuki presidentinvaaliin. (Hiljattain entinen Venäjän Suomen suurlähettiläs Juri Derjabin arveli, että nootista oli sovittu Kekkosen kanssa). Joka tapauksessa UKK:n näyttävä Novosibirskin matka ja neuvottelut Neuvostoliiton johtajan Nikita Hrustsevin kanssa laukaisivat tilanteen. Honka vetäytyi presidenttikilvasta, Kekkosen asema vahvistui ja hänen uudelleen valintansa varmistui. Tämä puolestaan sai aikaan muutoksen myös suhtautumisessa nuorisofestivaalin järjestelyihin Helsingissä. Koulujen vuokrauksesta saatiin aikaan sopimukset samoin useimpien esiintymistilojen osalta. Tosin mm. yliopiston tilat ja eräät muutkin keskeiset tilat jäivät edelleen ulkopuolelle - lähinnä vastafestivaalitilaisuuksien järjestäjien käyttöön. Joni Krekola sai harvinaisen tilaisuuden tutustua Moskovassa Komsomol järjestön festivaaliarkistoon ja entisen DDR:n Stasin aineistoihin. Kotimaiset arkistot mm. poliisin, eri nuoriso- ja puoluejärjestöjen arkistokokoelmat täydensivät ja laajensivat kuvaa festivaalin luonteesta ja varsinkin vastavoimien toiminnasta. Jossain määrin tämänkaltainen laaja aineisto, jota ei oltu aikaisemmin juurikaan käytetty tutkimustarkoituksiin painottuivat tekstissä sitten, että festivaalin vastustajien toimet korostuivat ehkä liikaakin. Krekola on tietenkin oikeassa arvioissaan, että suurelle yleisölle, joka ei osallistunut varsinaisiin festivaalin ohjelmallisiin tilaisuuksiin välittyi varsin suppea kuva koko tapahtumasta: tummaihoiset vieraat, tiedotusvälineiden välittämät uutiset mellakoista jne. mutta sen sijaan tapahtuman laaja kulttuuri- ja urheilukilpailujen anti ja tuntemus jäi vähäiseksi. Osanottajia oli kuitenkin 137 maasta eli kaksi kertaa enemmän kuin vuoden 1952 olympialaisissa, samoin osallistuvien valtuuskuntien jäseniä yli 13.000, mikä sekin oli lähes kolme kertaa enemmän kuin olympialaisten varsinaisia osallistujia. Valtiovalta, kaupungit ja tiedostusvälineet tukivat laajasti olympialaisia, mutta suhtautuivat varsin nuivasti festivaalin järjestelyihin. Tilanne korjaantui jonkin verran presidentti Kekkosen julkisen esiintymisen jälkeen. Toisaalta monetkaan festivaalin osanottajat eivät törmänneet vastaliikkeen ääri-ilmiöihin muualla kuin liikkuessaan uteliaisuuttaan iltaisin kaupungin keskustassa. Festivaalin ohjelma oli varsin tiivis ja siinä riitti osallistujille mielenkiintoista seurattavaa yllin kyllin. Eri maiden ystävyystilaisuudet ja konsertit loivat erinomaisia tilaisuuksia tutustua muiden maiden nuoriin. Näin jälkeenpäin voi vain pahoitella kylmänsodan pilaaman ilmapiiriin kielteistä vaikutusta. Mikä mainio tilaisuus olisikaan ollut kilpailla kulttuurisaavutusten esityksillä. Nyt esimerkiksi amerikkalaisten ja muiden festivaalia vastustaneiden kulttuuritilaisuudet ja taidenäyttelyt palvelivat vain vihan lietsontaa, kun paljon hyödyllisempää ja tuloksellisempaa olisi ollut reilusti esitellä omaa kulttuuriaan muiden maiden nuorille. Näinhän nykyään jo tapahtuukin laajasti eri puolilla maailmaa. Joten jotain ihmiset ovat kaiketi oppineet kylmänsodan vihureiden laannuttua. Hyvä esimerkki tästä oli viime helluntaina Helsingissä järjestetty Maailma kylässä tapahtuma, johon arvioidaan osallistuneen yli satatuhatta ihmistä. Samoin yleinen rasismin tuomitseva ilmapiiri on vahvistunut, vaikka edelleenkin esiintyy huolestuttavassa määrin myös ylttiökansallismielistä muukalaisvihaa.
MESSU sunnuntaisin klo 10, VIIKKOMESSU keskiviikkoisin klo 19
Kannelmäen kirkossa Juhannuspäivän sanajumalanpalvelus la 23.6. klo 10 Kannelmäen kirkossa.
KESÄTORSTAISIN klo 18 TAPAHTUU: · 14.6. Kesäilta Malminkartanon seurakuntakodilla, Vellikellonpolku 8.
matkalla lounaan, yhdet kahvit ja yhdet taukoeväät. Matkalla mukana Ulla Hyttinen, Anne Myllylä ja Aili Raitavuo. Tied. ja ilm. 20.7. mennessä aili.raitavuo@evl.fi tai p. 09 2340 3821.
HILJAISUUDEN RETRIITTI ENKELIN SIIPIEN SUOJAA pesu 28.30.9. Heponiemen Hiljaisuuden keskuksessa Karjalohjalla. Tervetuloa hiljaisuuden matkakumppanuuteen, levähtämään ja kuulostelemaan oman elämäsi tuntoja. Hinta 110 Kannelmäen seurakunnan jäsenet, 130 muut. Mahd. yhteiskuljetukseen lisämaksusta. Ohj. Riitta Järvinen, Nina Rajamäki ja Maritta Laiho. Tied. ja sitovat ilmoittautumiset ajalla 13.6.8.7. sekä 16.8.6.9. riitta.jarvinen@evl.fi, p. 09 2340 3826 tai nina.rajamaki@evl.fi, p. 09 2340 3823.
Yhteislaulua, yhdessäoloa, makkaran grillausta ja hiljentymistä. Ohjelmaa on sekä isoille että pienille. Kaisa Hirvonen, Sirkku Rintamäki, Marjo Visa.
· 21.6. Kesäilta Maununnevan seurakuntakodilla, Juoksuhaudantie 37.
JUHANNUSTA JUHLIMASSA makkaraa paistaen. Riitta Järvinen, Kari Härkönen, Kristiina Kokko, Aili Raitavuo. · 28.6. Kesäillan vaellus HYVÄ ON KIITTÄÄ HERRAA. Lähtö kirkolta klo 18, vaellamme yhdessä kävellen Paloheinän huipulle, omat eväät ja juomat mukaan, nautimme ne Paloheinän majalla, mukana Nina Rajamäki. · 5.7. Kesäillan musiikki kirkossa. HEIJASTUKSIA. Sello ja kantele romantiikan pyörteissä. Seeli Toivio, sello, Hedi Viisma, kantele. Vapaa pääsy. Kahvijatkot Kannelkellojen nuorisokuoron toiminnan tukemiseksi.
SYYSRETKI MUONIOON 15.22.9.
Diakonian ajanvarauspäivystykset kesäelokuussa ke klo 1012 kirkon diakoniatoimistossa. Voit varata ajan työntekijälle puhelimitse, sähköpostitse tai käymällä diakoniatoimistossa. Verkkosivuiltamme ja kesäesitteestä löydät lisää tietoa kesän toiminnasta. Kesäesite on saatavana kirkolla ja Paikassa. Paikka on kesälläkin "Ihmistä varten" Kauppakeskus Kannelmäessä, p. 09 2340 3802. Tervetuloa käymään! Olemme Facebookissa: www.facebook.com/kannelmaenseurakunta KANNELMÄEN SEURAKUNTA, Vanhaistentie 6, 00420 HELSINKI, p. (09) 2340 3800, www.helsinginseurakunnat.fi/kannelmaki
Majoitus Tunturikeimiöllä, patikointia päivittäin oman kunnon mukaan lyhyemmällä tai pitemmällä reitillä. Täysihoitohinta omin liinavaattein majoituksen tasosta riippuen 580 , 620 tai 690 . Hinta sisältää myös bussimatkat, vakuutuksen, saunan joka patikointipäivä, meno- ja paluu-
Alkuräjähdys olikin tussahdus
ENNEN BIG BANG-TEORIAA
kuviteltiin avaruuden kappaleiden uiskentelevan ikuisuudessa. Vasta kun kävi ilmi, että galaksit etääntyvät toisistaan, kävi asialliseksi olettaa, että ne ovat lähteneet liikkeelle yhdestä pisteestä alkuräjähdyksen liikkeelle sysääminä. Tätäkin pitää nyt korjata hiukkasen. Tämän vuoden Nobelin fysiikan palkinto myönnettiin kolmikolle, joiden ansiosta on havaittu, että avaruuden kappaleet eivät ainoastaan kiidä huimaavalla nopeudella erilleen, vaan erkanemisnopeus on kiihtyvä. Analogisesti ajatellen alkuräjähdys olisikin ollut siis yhtä joutuisaa kuin Simson-mopon kiihdytys. Tai vielä paremmin, ensimmäinen miljardi vuotta olisi kulunut siihen, että avaruustaikina olisi kohonnut edes nostatusastian reunojen yli. Joka tapauksessa räjähdyksen ideaan kuuluu se, että erilleen sinkoavien kappaleiden nopeus on suurimmillaan heti räjähdyksen jälkeen. Painovoima, eli kappaleiden vetovoima toisiaan kohtaan hidastaa liikettä, ja lopulta liike-energia loppuu, ja painovoima ajaa ne takaisin yhteen kasaan. Tätä ilmiötä fyysikot nimittävät Big Crunchiksi. Tällaista ei siis olekaan näillä näkymillä odotettavissa. Maailmankaikkeus on aika lailla toisenlainen kuin mitä aikaisemmin kuviteltiin. Galaksien nopeuden kasvamista selitetään pimeän energian käsitteen avulla. Tarvitaanpa laskelmien avuksi taas uudelleen kosmista vakiotakin, joka on hatusta vedetty, luku, jolla saadaan laskut stemmaamaan. Tietämämme, siis näkemämme avaruus muodostaa enää rahtusen avaruuden kokonaisuudesta. Tarvitaan ainakin 96% lisää meille tuntemattomia aineita (siis energiakin on viime kädessä ainetta, tai aine energiaa) ennenkuin edes nykyisin käsittämämme 4 prosenttia saadaan joten kuten selitettyä. Olemme edelleen samassa tilanteessa kuin Ptolemaioksen aikana. Maailma on tosin selitetty, mutta ihan kaikki ei vielä natsaa. Silloin ongelmana olivat planeetat, jotka eivät kiertäneet maapalloa vaikka kaikki muu kiersikin. Keskiajalla arvostetuin teoria maailmankaikkeudesta oli se, että Jerusalem on maailmankaikkeuden keskipiste ja maailmanselitys oli valkeudessa. Fyysikot ja tähtitieteilijät nyt selittävät sitä näköjään puolestansa pimeillä voimilla. Se nyt ainakin on selvää, että Oodissa ilolle, kuoron osuudessa mainitaan tähtiteltta maailman rakenneosana. Nyt on siis selvinnyt, että tähtiteltta ei olekaan täysin asiaton määrite, vaan voi huoletta sanoa tähtien tuolla puolen olevan vielä muutakin. Itse pitäisin hyvinkin mahdollisena, että sadan vuoden kuluttua tiedemiehet nauravat nykyisille käsityksille samalla tavoin kuin me Ptolemaiokselle. Olemme raapineet tiedon keräämisessä vasta pintaa, ja valtaosa tiedosta on meille vielä salattua. Täysin mahdollista on sekin, että maailmankaikkeuden rakenne on sellainen, ettei se ihmiselle aukene käsityskyvyn rajallisuuden tähden. Entäpä jos ihmiselle on yhtä turhaa selittää maailmankaikkeuden rakennetta kuin kotikoiralle Suomen hallitusmuotoa?
Oiva Björkbacka
Apollon Yhteiskoulun kevään 2012 ylioppilaat:
Babitzin Veronica Grönlund Josefiina Harjula Jutta Hiironniemi Jussi Hirvonen Elina Holopainen Saku Joutsen Pekka Kahim Iiman Keltakangas Vili Koivisto Leyla Kolehmainen Suvi Konttinen Veeramari Koski Venla Koskinen Oula Kosonen Olli Leskinen Tia Lindh Veera Malino Laura Mattson Markus Miettinen Jarno Niskanen Sami Palomurto Veera Peltonen Kaisa Pihlas Ilona Reismaa Stella Ristola Teemu Sailama Sami Seppänen Sonja Tarkkanen Reettu Toikkanen Ilpo Toivanen Anna Ukkola Henna Untola Laura Urpilainen Heidi Vanne Jenni Vepsäläinen Anssi Vieru Joonas Xi Suvituuli
Toisinajattelija
Toisinajattelija
10
13.6.2012
Terveyspalveluja
SUOJAUDU HYVÄN SÄÄN AIKANA. Vichyn aurinkotuotteet
Capital Soleil -aurinkovoide kasvoille ja vartalolle SK30 300 ml ja Capital Soleil -aurinkosuihke lapsille SK 50+ 200 ml
LY
Ä
VA
Jari Litmasta tarvitaan
uksia on tehty vuodesta 2010. Suomen lisäksi Hollannissa, Britanniassa ja Espanjassa. Elokuvan ohjaa Arto Koskinen ja tuottaja on Mika Kaurismäki/Marianna Films. Ohjaaja Arto Koskinen (vasemmalla) on tehnyt kymmeniä dokumentti ja tv-elokuvia, joten rutiinia on!. * * * Politiikan tarkkailijoille ja muutoinkin poliittisten valintojen seuraajille ovat tunnustetut kynänkäyttäjät Riikka Kämppi ja Jussi Lähde antaneet varsin luotettavaa ensikäden tietoa kirjassa "Sydänten presidentti" (kustantaja Helsinki-kirjat). Näet se tiedettiin jo hyvissä ajoin ennen tammikuun presidentinvaaliksi tullutta ensimmäistä kierrosta, ketkä ovat uloslyötyjä jo todellisuudessakin ilman äänten laskentaakin, sillä mielipidegallupit olivat niin yhdenmukaisia ennakkoveikkauksissaan. Se kuitenkin yllätti, että Pekka Haaviston kipuaminen kakkossijalle tapahtui rehdisti, kannustettuna ja toisella kierroksella Pekka Haavisto tarjosi pirteän kannatusjoukon tulevalle voittajalle. Olihan ensimmäinen kerta Suomen pressavaalien historiassa, että vihreiden ehdokas oli "loppusuoralla", aitona ilmiönä. Haaviston noususta lankeaa kunnia kampanjaväelle sekä ehdokkaalle itselleen. Näet lokakuussa 2011 gallupit lupailivat Haavistolle vain 6%:a, mutta 2012 tammikuun täsmäajassa luku olikin jo 18%. Kirjoittajista Riikka Kämppi (kuvassamme) omaa niin hyvät omakohtaiset taustatiedot vihreistä, että kerronta on sujuvaa ja loogista. Onhan Kämppi toiminut 1990-luvulla pitkään Vihreiden liittosihteerinä, oltuaan aktiiviivihreä jo 30 vuotta siiten. Kun Kämppi osaa antaa lukuisia esimerkkejä Vihreiden vaalitaistelun ta, Tshekistä, Ukrainasta ja ItäKarjalasta. Ei ole liioiteltua väittää tämän kulttuuritilaisuuden olevan jatkoa yli 100-vuotiselle perinteelle, vaikka Suomen ja Viron itsenäisyydet puuttuivatkin! Tapahtuman huippuna on päätöspäivän Ratinan stadionin tanssiteos "Velisinfonia" ja hahmoina ovat muun muassa suomalainen Kalevi ja virolainen Kalev. Näistä vastaavat taiteelliset johtaja Petri Kauppinen ja Virosta Kalev Järvelä (vasemmalla) .Muut tapahtumapaikat ovat Keskustori 'Folktori', Areena, Tullikamarin pakkahuone sekä Viikinsaari. Kaikki tiedot: www. tanssipidot.fi * * * Etunenässä tv:uutiset firmasta riippumatta sanomalehtien ohella hylkivät sivistynyttä sanastoa. Esim. pari viikkoa sitten sunnuntaina Chicagossa olleesta Sauli Niinistöstä kerrottiin (ja myös jatkossakin), että tämä sieltä saapuu tiistaiksi Tukholmaan Estellen ristiäisiin. Ruotsissa tilaisuudesta käytetään ilmaisua "kuninkaallinen kastetilaisuus (det kungliga dopet, dopgäster=vieraat). Jätetään se moukkamaisuus telakoiden uusille laivoille tai kadunnimistöille, sillä pohjoismainen kastetilaisuus perustuu evankeliumiin Matt. 28:18-20. Pekka Vanhala sisäisistä kampituksista, niitä vastaavia metkuja Kämppi oli nähnyt jo aikaisemminkin! Riitta Kämppi oli 2012 Haaviston kampanjapäällikkö. Kuva: Janne Pekkala ja Pentti Runstén.
HERKÄ HERKÄ KÄLLE IHOLLE IHOLLE
Apteekki Isokannel Meiltä myös tuotteet ja neuvot
HYVÄN OLON MAAILMA
puh. 4778010
matka- ja mökkiapteekkiisi.
Kannelmäen kauppakeskus/Prisma 2. krs., ma-pe 9-20, la 9-18, su 12-18
S TA A N
19/kpl (25,88)
JA
SUOMEN ENSIMMÄINEN Stadium Sports Camp (SSC) järjestetään Tampereella tulevana kesänä 22.7.- 4.8. Messu- ja urheilukeskuksessa. Tämän leirin järjestää SSC Finland yhdessä Tampereen kaupungin ja paikallisten liikuntaseurojen kanssa. Toiminnalla ei tavoitella liikevoittoa, vaan leirille odotetaan yli tuhatta 11-14 vuotiasta osallistujaa. Kyseiselle urheiluleirille voi osallistua kuka tahansa liikunnasta kiinnostunut tyttö tai poika. Mukana olo ei edellytä jonkin seuran jäsenyyttä, vaan reipasta urheilumieltä. Ilmoittautumiset ja lisätiedot saa osoitteesta: www.stadiumsportscamp.fi Leirilajeina ovat: voimistelu, jalkapallo, salibandy, jääkiekko, tanssi ja multisport. Ohjauksesta vastaavat alan tamperelaiset seurat. Tiedoksi: harjoituskynnys ei ole liian korkea! Leiriajan virallisena kummina on itsekin paikalla oleva Jari Litmanen (kuvassamme). Projektipäällikkö on Tomi Rinne, joka kertoi suositun leirimallin otetun Ruotsista Tampereen ystävyyskaupungilta, Norrköpingiltä (sikäläisessä puhekielessä peking!) ja toimintaa Norrköpingissä on ollut jo 17 vuotta. S-postia voi lähettää: tomi.rinne@stadium.fi Kuva: Janne Pekkala ja Pentti Runstén. Jari Litmasesta valmistuu elämäkerrallinen elokuva, minkä ensi-ilta on syyskuun 28 pnä. Kuva-
PÄÄ-ASIAA!
Tyyli on tukassa! alk. 20,-
LASSILAN HAMMASLÄÄKÄRIASEMA
K aupintie 11 B, 00440 HELSINKI puh. 562 6093
PARTURI HAIRLOCKS
Iskostie 2 lh 2, Myyrmäki Ark. 9.30-18.00 P. 411 11041 / Marita
ONKO SINULLA JOTAIN HAMPAANKOLOSSASI?
HAMMASLÄÄKÄRIT
Leena Kontiola Elina Veltheim 5482 420
Avoinna ma-pe Konala, Riihipellonkuja 3 (vanha ostari)
HAMMASLÄÄKÄRIT Leo Katz Lars Swanljung Marja Vana (suuhygienisti)
Jussi Lähde on taas blogisti ja monipuolisesti kantaa ottava kirjailija 1980-luvulta, joten Lähteen taustahallinta on pätevää. Vuoden 1994 vaalivoittajan Martti Ahtisaaren kampanjassa Jussi Lähde mukana avainasemissa, mistä seurasi jatkotyötä presidentti Ahtisaaren lähipiirissä. Lukija tietää ja muistaa Haaviston vaalitoiminnan sujuneen hyvin. Mutta aivan ilmiselvästi on ollut sisäisiä poikkeavia näkemyksiä, mitkä kyllä on luettavissa erimielisyyksiksi. Ja teos ottaa erääksi esimerkiksi puoluesihteeri Panu Laturin välistävedot, kampittamiset. Olisikohan niin, että kokenut Ville Niinistö osasi lukea lakia pullikoitsijoille? Jos nyt myönnetään vihreiden sisällä jotain häikkää olleen, niin perustelu julkisesta puinnista ei kyllä täytä "avoimuutta" puolueen sisäisenä tunnusmerkkinä! Joka tapauksessa teos "Sydänten presidentti" on niin ajankohtainen. mielenkiintoinen, ettei lukija koe lukuaikaa hukkaan heitetyksi. Tuoreet moni-ilmeiset kuvat ovat lisähyve. TANSSIPIDOT 2012 TAMPERE on tervetullut suomalaisvirolainen kansantanssin ja musiikin suurtapahtuma Tampereella kesäkuun 1317 päivinä, sillä esiintyjiä on noin 5000. Kahden järjestäjämaan lisäksi on saatu edustavat ryhmät (tanssi, soittajat, laulajat) Makedonias-
Henrikintie 5 F, Hki 37 Ajanvaraus ark. 8-18, puh. 558 818
alminkartanon ammaslääkärit
hammaslääkärille
jo tänään
Ajanvaraus (09) 539 938 Puustellinpolku 5 www.malminkartanonhammas.fi
Jonottamatta
Kiirettä pitää
ENSIN LUIN ETTÄ vaate voi nuorentaa kymmenen vuottaa. Sitten selvisi että juomalla viisi kupillista vihreää teetä päivässä, vanhenee hitaammin kuin jos ei juo vihreää teetä. Sitten sain tietää että Ahvenenmaalla asuvat elävät kauemmin kuin manner-Suomessa asuvat. Vanhastaan tiedän että kuorossa laulavat elävät pitkään. Ja liikkuakin pitää ja puuhata kaikenlaista samanhenkisten mukaan. Kaiken lisäksi pitää olla positiivinen mielenlaatu. Muistin yhtäkkiä, että nyt vietetään EU:ssa aktiivisen ikääntymisen ja sukupolvien välisen solidaarisuuden teemavuotta. Eli olen ryntäillyt vaatekaupoissa, etsinyt hyvältä maistuvaa vihreä teetä, pohtinut voisiko Ahvenanmaalle muuttaa, kysellyt otetaanko mihinkään kuoroon henkilöä, joka ei osaa eikä halua laulaa. Uutta liikuntalajia olen tähyillyt ja yrittänyt käydä mahdollisimman monissa riennoissa. Kaiken tekemisen keskellä olen yrittänyt hymyillä ja olla positiivinen kaiken aikaa. Olen myös yrittänyt pienentää sukupolvien välistä kuilua haalimalla sukulaisilta käytettyjä tavaroita, jotta ulkomaila Suomeen muuttava sukulaispoika pääsee täällä elämän alkuun. Sitten törmäsin Claes Anderssonin ajatukseen jossa hän ihmetteli miksi meidän pitää liikkua kamalasti ja tavoitella pitkää ikää. Hän epäili että kaiken takana on viranomaisten suunnitelma siitä, että kuolemme mahdollisimman hyväkuntoisina. Professori Reijo Punnonen on varmaan ollut vakavissaan kirjoittaessaan eläkevuosinaan kirjaa Vuosia elämään (PS-kustannus 2012). Kirjasta nappasin tiedon vihreästä teestä ja Ahvenanmaasta. Olen kyllä vähitellen kallistumassa Anderssonin ajatusten kannattajaksi. Ja sitä vakuuttuneemmaksi tulin kun seuraavaksi luin Harriet Finne-Soverin selvitystä Vanhenemiseen varautuva kaupunki, esimerkkinä Helsinki. Kun on selvitetty isojen suomalaisten kaupunkien vanhustenhoidon kustannuksia, Helsinki voittaa kisan aina. Kustannukset ovat suurimmat ja hyöty vähäisintä. Selvityksessä pidetään itsestään selvyytenä että kotona asutaan, omaiset hoitavat ja auttavat ja vasta kovan paikan tullen kotihoito asuu kuvaan. Tavoitteena on aito ympärivuorokautinen kotihoito. Puhutaan jopa kotona asumisen aidosta mahdollistamisesta. Mitähän se on ? , Fiksultakin väeltä on ns. mopo karannut näissä asioissa. Vanhaksi pitäisi elää omatoimisesti ja aktiivisesti ja sitten lopettaa eläminen ilman laitoshoitoa, saattohoitoa tai eutanasiaa. Mieluummin palveluseteli piirongin laatikossa kuin käytettynä palvelutuottajan kassakaa-
KANNELMÄEN FYSIKAALINEN HOITOLAITOS URKUPILLINTIE 6-8 563 5393
· LÄÄKÄRIN MÄÄRÄÄMIÄ
HOITOJA JA HIERONTAA · KOTIKÄYNTEJÄ · ACU-HIERONTA LISÄNÄ HOITOIHIN
HAMMASLÄÄKÄRI
HLL Eero Auvinen
· paikkaukset · juurihoidot · hammaskiven poisto · protetiikka · pienkirurgia
Kannelmäen Hammaslääkäriasema
Laulukuja 4 (Prismaa vastapäätä)
P. (09) 566 0981
pissa. Asiaan liittyvä terminologiakin on varmuuden vuoksi tehty niin hankalaksi, ettei sitä ns. maallikko ymmärrä. Vaikeaselkoisuutta kaiketi tarvitaan i hoitohenkilökunnan suojaamiseksi ikäihmisten aktiivisilta omaisilta, jotka helposti terrisoivat ja vaativat palveluja ja hoitopaikkoja, vaikka juuri on saatu määräys että palvelujen tarvitsijoiden määrän kasvamisesta huolimatta palvelujen tuottamista on rajoitettava. Paras on että vietän ihan tavallisen kesän. Olen paljon lastenlasten kanssa (EU:n teemavuosi), liikun kohtuullisesti, juon teetä (myös vihreää), kuuntelen kun muut laulavat ja korkeintaan vaan pistäydyn Ahvenanmaalla. Menen katsomaan Suomenlinnaan Peter Pania ja Turkuun Peppi Pitkätossua heiltä saa elämän eväitä varmaan myös syksynkin varalle. Leena-Maija Tuominen
13.6.2012
11
Rikospoliisi ei laula
O
Helvetilliset naapurit
len toisinaan yrittänyt selventää tuolla toreilla ja turuilla Helsingin rakennuslautakunnan toimialaa, se kun on monille yhtä epäselvää kuin päätöksentekoprosessit tässä kaupungissa yleensäkin. Lyhyesti voisi todeta, että rakennuslautakunnassa annetaan rakennusluvat melkeinpä kaikille muille rakennuksille paitsi omakotitaloille ja pienille rivitaloille. Toisinaan rakennuslautakunnassa käydään läpi myös oikaisuvaatimuksia, joita naapurit tekevät kun viereiselle tontille aletaan rakentamaan vaikkapa omakotitaloa tai asuntolaa. Oikaisuvaatimuksia tehdään milloin mistäkin syystä. Lähinnä kyse on siitä, että ollaan tyytymättömiä rakennusvalvontaviraston virkamiesten päätöksiin. Eteen on tullut tapauksia jos jonkinlaisia. Viimeisin ehkä hieman nauruakin herättänyt naapurikiista oli oikea taidonnäyte siitä miten järki voi kadota päästä. Kävipä nimittäin niin, että eräässä Helsingissä sijaitsevassa paritalokiinteistössä kummankin asunnon asukkaat olivat alkaneet muuttelemaan kiinteistön tiloja asuintiloiksia luvatta. Toinen oli muuttanut autotallin ja toinen kylpy- ja saunatilat asuinhuoneiksi. Asia tuli viranomaisten tietoon kun paritalopuolikkaiden omistajat hakivat rakennusluvat muutostöilleen jälkikäteen. Välillä käy, että näitä muutostöitä tehdään ymmärtämättömyyttään luvatta. Mutta kuten hyvään hallintotapaan kuuluu, näille jo valmiiksi tehdyille pienimuotoisille muutostöille on tietyin harkinnanvaraisin perustein annettavissa rakennusluvat jälkikäteenkin, mikäli työt on muuten tehty asiallisesti ja määräysten mukaisesti . Tässä paritalokiinteistössä ongelmaksi muodostui se, että lain mukaan kummankin tahon olisi pitänyt antaa suostumus toistensa tekemille töille. Tällainen suostumus voidaan antaa myös kiinteistön hallinnanjakosopimuksessa, mutta tässä kiinteistössä niin ei oltu aikoinaan tehty ja tässä tapauksessa sopimusta tuskin saataisiin muutettua. Normaalissa naapurisuhteessa ei olisi tullut ongelmia. Suostumukset oltaisiin annettu, muutosluvat myönnetty ja elämä olisi jatkunut. Hallinnanjakosopimustakin olisi kenties ymmärretty päivittää. Nähtävästi tässä paritalossa välit olivat jo vuosien saatossa tulehtuneet niin pahasti, että seinänaapurit eivät hyväksyneet toistensa tekemiä muutostöitä, eivätkä siis antaneet toisilleen lain vaatimaa suostumusta. Rakennusvalvontaviraston lakimiehet yrittivät rautalangalla vääntää naapurisopua ja selventää sitäkin, että mikäli sopuun ei päästä, rakennuslupaa ei voida myöntää, jolloin kumpikin taho joutuu purkamaan aikaansaannoksensa, eli saattamaan autotalli sekä kylpyhuone- ja saunatilat alkuperäisiksi käyttötiloiksi. Ei mennyt naapuruksilla asia kaaliin, joten rakennusvalvontaviraston virkamies ei myöntänyt rakennuslupia. Sen naapurukset saivat aikaiseksi, että mikäli tiloja ei tiettyyn aikaan mennessä palauteta alkuperäisiksi tiloiksi, voidaan tarpeen mukaan työtä jouduttaa jopa uhkasakon voimalla. Prosessi saanee luonnollisesti jatkoa hallintooikeudessa, sillä toinen paritalopuolikkaan omistajista ei ole tyytynyt ratkaisuun. Herää kysymys, että mihinköhän tässä maassa erinäisissä asemissa olevien virkamiesten työaikaa milloinkin tuhlataan. Verorahoillemme saattaisi olla muutakin käyttöä.
Tomi Sevander rakennuslautakunnan vpj, kaupunginvaltuuston varavaltuutettu (sd) vanhempi rikoskonstaapeli
Väritulosteet, kopiot, valokuvasuurennokset, julisteet A5-A2 koossa Tanotorven toimituksesta
Pyydä tarjous tai tule käymään!
P. 010 320 6661
tanotorvi@eepinen.fi Eepinen Oy Klaneettitie 11, 000420 Helsinki Toimisto avoinna ark. 9.00-16.00
Voit lähettää aineiston joko sähköisesti tai tuoda alkuperäisen skannattavaksi. VALOKOPIOT ODOTTAESSA. Korjaamme ja retusoimme myös revenneitä ja vahingoittuneita valokuvia.
LUKIJALTA
Kun lehden Titanic-aiheisessa Toisinajattelija-kirjoituksissa mainittiin jäävuorten haisevan, niin olisin halunnut tietää, miltähän jäävuori haisee? nimimerkki Epäileväinen Syynä törmäykseen on edelleenkin se, että vauhdin määrittää mies joka on nukkumassa, ei se joka on vastuussa kannella. Onnettomuus on tutkittu niin tarkkaan, että kaikki keskustelutkin komentosillalla on käyty läpi ja niistä käy selvästi ilmi perämiesten huolestuneisuus. Jos perämiehellä olisi ollut mahdollisuus ja valta alentaa nopeutta, tämä olisi luultavasti tehnyt niin. Samaan tapaan kuin yksikään sumu ei kaada autoa ojaan, ei myöskään valaistusolosuhde tai luonnonilmiö yksinään aiheuta ainuttakaan kolaria. Suomalaisella laiva-ja lentoliikenteellä on sen takia niin erinomaisen vähän tapahtuneita onnettomuuksia, kun olemme jokseenkin tasa-arvoinen yhteiskunta ja perämiehet eivät välttämättä vaikene ongelmista kapteenin esimiesaseman tähden. Myös valmius toimia muuttuneiden olosuhteiden mukaan paremminkin kuin noudattaa ohjekirjoja lienee suomalaisilla keskimääräistä parempi. Toisinajattelija
Tee perhekuvistasi suurennoksia!
Monipuolista toimitusja lähettipalvelua
Toisinajattelija vastaa:
Titanicin oikeudenkäynnissä silloiset ammattimerenkulkijat todistivat valan velvoittamina ja yhtäpitävästi, että jäävuorten lähettyvillä olon voi jopa haistaa (smell). Perustunee siihen, että jääpala viilentää ympäristöään, ja iso jääpala viilentää isosti. Titanicin perämiehillä oli selvä käsitys siitä, että ollaan jäävuorten tuntumassa, haistinvaraisesti. Itse arvelisin, että varmaankin jäävuori haisee samalta kuin märkä koira ilman koiraa. Mitä tulee National Geographicin ohjelmaan, jossa onnettomuuden syyksi annetaan kangastus, jossa horisontti on noussut keinotekoisesti ylös, ja estää jäävuoren näkymisen tähtitaivasta vasten, niin sanoisin, että erinomaisesti päätelty, mutta viime kädessä ei ole syy vaan selitys.
TL-Monitoimi
VAATIVIMPIINKIN LASITUSKOHTEISIIN LASIEN KORJAUKSET JA VAIHDOT RIPEÄSTI JA VARMASTI YMPÄRI VUOROKAUDEN. OMA ERISTYSLASIVALMISTUS SEKÄ LAAJA LASIVARASTO TAKAAVAT NOPEAT TOIMITUKSET.
KAIKKI SISUSTUSLASITUKSET, ESIM. LASIOVET-, SUIHKUTILAT-, LASIKAITEET!
Ostokset helposti kotiin Kannelmäen Prismasta alkaen 10,- euroa
Ostokset ja palvelun voitte maksaa kotiovellanne. Maksutavat: käteinen, pankki- ja luottokortit Muut palvelut ja hinnat osoitteessa: WWW.TLMONITOIMI.FI PUH:
Lasitusliike Kivijärvi Oy Taivaltie 6 Vantaa www.lasitusliike.fi
Vastaukset tusina-aivoille
044 2010618
Tanotorvi on Kaarelan ja ympäristön kulttuuri- ja kotiseutulehti. Se on perustettu vuonna 1964. Painos 32.000 kpl Lehti jaetaan ilmaiseksi kaikkiin talouksiin. Jakelualue: Kannelmäki, Hakuninmaa, Maununneva, Malminkartano, Konala, Pitäjänmäki, Lassila, Pohjois-Haaga, Etelä-Haaga. Nippujakelu: Myyrmäki, Kaivoksela. Jakelu virastoihin: alueen kirjastot ja Helsingin kaupungin virastot.
Julkaisija: Kaarela-Seura r.y. Päätoimittaja: Kari Varvikko Osoite: Klaneettitie 11 00420 Helsinki Toimitusneuvosto: Professori Seppo Lindy MKT Heikki Majava Fil.tri Heikki Tuurala Toimittaja Kari Varvikko Valt.maist Jauri Varvikko
Markkinointi/ Ilmoitusmyynti/Sivunvalmistus: Eepinen Oy Puh. 5308 1990
E-mail: tanotorvi@eepinen.fi
Ilmoitushinnat: Tekstissä: 1,10 /pmm Takasivu: 1,30 /pmm Paino: Allatum Oy, Pori Jakelu: Jakeluexpert Oy Hankasuontie 3, 00390 Helsinki Puh. 5615 6400 http://hjex.fi/jakelupalaute
1. Haulkikko 2. Reikä 3. Korkeushyppy 4. Lakritsipiippu 5. Paossa 6. Löysä 7. Huuliharppu 8. Mykkä 9. Ilotyttö 10. Haju 11.Välitunti 12. Onni
Tanotorvi Facebookissa! Osallistu ja vaikuta!
Asunnonvaihtoaikeita?
ONNISTUNUT ASUNTOKAUPPA TUNTUU SUUNNILLEEN TÄLTÄ.
Kukaan ei välitä niin kuin me.
Kiinteistömaailma
Kannelmäki Kaarelan Kodit Oy Prisma, Kantelettarentie 1, 00420 Helsinki Puh. 010 622 4300 kannelmaki@kiinteistomaailma.fi Etelä-Haaga Länsi-Helsingin Kodit Oy Kauppalantie 22, 00320 Helsinki Puh. 010 622 4500 etela-haaga@kiinteistomaailma.fi Konala Ristikko, Ajomiehentie 1, 00390 Helsinki Puh. 010 622 4500 ristikko@kiinteistomaailma.fi
Puhelun hinta kiinteän verkon liittymistä on 0,0821 /puh + 0,059 /min, mobiiliverkon liittymistä 0,0821 + 0,169 /min.
Maire Alenius 050 366 9136
Tuija Nylander 050 554 9977
Virve Rannela 050 412 9392
Mervi Hämäläinen 050 361 5959
Pekka Korhonen 050 401 8778
Tommi Näsiaho 050 468 2808
Johan Fock 050 409 5700
Seija Lammi 044 731 6000
Markku Johansson 0500 405 511
Tuomas Hinkkuri 040 565 2755
palkkio 2 00
Anneli Pesonen 050 369 4488
Päivi Riihimäki 050 591 7777
Päivi Forsberg 050 514 3012
Tauno Mustisto 050 564 3388
Heikki Liinpää 050 593 7777
Välityspalkkioesimerkki: Varma 1200 + 4, % velattomasta kauppahinnasta
www.kiinteistomaailma.fi